Hannie Urbanus was het afgelopen honkbalseizoen de beste slagman Oosterbaan bleek de beste all-rounder 13 Verrassend resultaat van The White Stars The T ypho ons-ploeg met 48-46 verslagen Simultaan van Keres Tien maanden gevangenis straf voor spil van Wacker In Enschede komt een kunstijsbaan Pellikaan niet in Rallye de Monte Carlo Bartali ploegleider van Fausto Coppi Vier judoka's gepromo veerd tot vierde dan STRALENDE WARMTE! Budculdifb, Danielsen verdedigt zijn Olympische titel niet Godsdienstvrijheid en WA-verzekering Salomonsoordeel van Hoge Raad Drieling geboren in Groningen Uitvinder „Gatso-meter' in hoger beroep Laboratorium voor radio chemie geopend Tentoonstelling „Heelal en Aarde" op Floriade Minister Visser naar Amerika Minister Luns gaat met zijn Britse collega spreken Het komend overleg over landingsrechten in V.S. Mening van vice president van Pan American Bergson -herdenking in Groningen Zeeuwse boeren brachten 100.000 bijeen voor Drentse collega's Minister Marijnen over landbouw en E.E.G. Waarom het leger twaalf Fokkers bestelde Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 11 NOVEMBER 19 59 Een commissie van honkbalverslagge vers heeft ook dit jaar weer de honkbal lers aangewezen, die in het afgelopen sei zoen individueel de beste prestaties lever den. De winnaars zullen echter tevreden moeten zijn met de verkiezing alleen, want voor het eerst in zeven jaar liggen er geen medailles op hen te wachten. Dit is vooral voor Hannie Urbanus vorige jaren reeds de beste werper en beste all-roun der bijzonder jammer, want dit jaar be haalde hij van de 60 hoofdklassespelers, die in aanmerking kwamen, het hoogste slaggemiddelde. Het predicaat beste wer per werd van Urbanus overgenomen door Herman Beidschat, die zijn eerste seizoen in de hoofdklasse op deze wijze wel zeer fraai afsloot. Gé Oosterbaan was ditmaal de beste all-rounder, die de kunst van teamgenoten over de thuisplaat brengen wel bijzonder verstaat. Niet minder dan 21 EHS-ers scoorden op tikken van Oos terbaan, die bovendien zelf 16 punten scoorde. Hannie Urbanus overtroefde dus alle hoofdklasse-hitters en dus ook Wim Vree- negoor, die met nog een wedstrijd voor de boeg de beste kansen had. In die laatste wedstrijd van HHC werd Wim Vreenegoor vervangen, nadat hij zijn eerste twee slag beurten had benut door twee honkslagen Advertentie De basketbalcompetitie Het zogenaamde bijprogramma van maan dagavond bleek enkele nummers te be vatten, die menigeen als hoofdschotel niet zou hebben versmaad. Allereerst greep een wilskrachtige ploeg van White Stars de laatste gelegenheid aan om nog in het koor van de Haarlemse eersteklassers mee te mogen zingen. In een fel, en goed duel werd het ongeslagen Typhoons 2, na 'n enerverend slot met 48-46 verslagen. Of 't nog niet genoeg was, zo verrasten ook de heren van SC Haarlem hun niet te onder schatten tegenstanders. Flamingo's 2 ging met 44-40 ten onder. Door deze twee uit slagen begint dc eerste-klassecompetitie een zeer interessante aanblik te krijgen. The Typhoons-dames bleven winnen. Nu weer met 12-32 van ZBVS. Antilopen, dat zo fraai met 52-55 in Rot terdam van ROVS won, en nogwel met drie invallers, krijgt donderdagavond om acht uur bezoek van het Amsterdamse Thor. Hoewel de kracht van Thor niet valt te on derschatten, hebben de Haarlemmers ge zien hun gave spel in de vorige wedstrij den beslist kansen. Vrijdag komt het ongeslagen Flamingo's tussen de lijnen. Het zal tegen US kunnen tonen dat het serieuze aanspraken op een van de zes promotieplaatsen gaat maken. Ook deze strijd begint om acht uur. De uitslagen waren: Heren 1ste klasse: White StarsThe Typhoons. 2 48-46, SC Haarlem—Flamin go's 2 44-40; 2de klasse: The Typhoons 3—Exercitia 31-43, HOC 2—White Stars 2 34-22, ZBVS 2—SC Haarlem 2 35-22. Da mes: overgangsklasse: ZBVSThe Ty phoons 12-32; 2de klasse: Aurora 2 Exercitia 2 16-12. Het programma luidt: Donderdag 12 november. Heren: hoofd klasse A AntilopenThor; eerste klasse AuroraHOC; 2de klasse RapiditasSC Haarlem 2; 3de klasse SC Haarlem 4 SC Haarlem 3. Dames: overgangsklasse Rapiditas ZBVS; 2de klasse SC Haarlem 2HOC 4, ExercitiaRapiditas 2. Vrijdag 13 november: Heren: hoofdklas se B: Flamingo's—US; eerste klasse: An tilopen 2Sibaba; 2de klasse: ZBVS 2 Antilopen 3; 3de klassen HOC 3The AuroraAntilopen 2, HOC 2White Stars. 2e klasse: HOC 3SC Haarlem 3. Hannie Uroanus te geven, waardoor zijn slaggemiddelde op 0.346 kwam. Dit fraaie gemiddelde was echter net niet voldoende om Hannie Ur banus van de eerste plaats af te houden, want in de laatste wedstrijden van zijn Honkbal ploeg kwam Urbanus op 0.348. Een kleine troost voor Vreenegoor: hij gaf de meeste honkslagen, nl. 18. De derde en vierde plaats waren voor de Schoten-internationals Heemskerk (0.283) en Keulemans (0.282), terwijl de beste slagman van het vorig jaar, Jole (EHS), ditmaal met de vijfde plaats ge noegen moest nemen. Geen jeugd Hoewel er een lichte verbetering in de slagprestaties viel te bespeuren, blijft dit onderdeel van het honkbalspel toch een zwak punt. Wat de vooruitgang betreft, dit jaar bleven 16 spelers boven de 0.200 het vorig jaar 14. Het slaggemiddelde van de beste slagman was dit jaar 0.348, het vorig jaar 0.328. Het totaal aantal honk slagen was dit jaar 559, tegen 542 in het vorig jaar. Dat slaan een zwak punt blijft, blijkt wel uit het feit, dat van de tien beste hitters van 1958 er zich slechts drie bij de beste tien van 1959 handhaafden. 'Die constante hitters zijn de EHS-ers Jole, Oosterbaan en Nico Tromp. De zeven an dere plaatsen werden echter niet ingeno men door jonge spelers, maar door routi niers als Urbanus, Vreenegoor, Keule mans en Ben Tromp. Een uitzondering mag gemaakt worden voor Simon Heems kerk en de VVGA-er d'Arnault, die binnen kort ons land gaat verlaten. In Amerika bestaat in de baseballsport het gezegde: Pitchers don't hit, waarmee men wil zeggen, dat de werpers geen goe de slagmensen zijn. Is er in Amerika een werper, die echter wel de knuppel kan hanteren, dan spreekt men van „hitting- pitcher". Ed Sauer, de werper van Scho ten, die zijn ploeg als pitcher goede dien sten bewees, maakte op de Amerikaanse regel echter geen uitzondering en bleef in twaalf wedstrijden zonder een enkele honkslag! Beste werper Dat Herman Beidschat (EHS) als bes te werper zou worden verkozen, zal voor insiders geen verrassing meer zijn. Im mers, na elke wedstrijd die zijn ploeg speelde, kon men in de verslagen zijn naam herhaaldelijk terugvinden. In Duits land en Italië hebben de honkballers van de nationale teams al even veel moeite met het uitspreken van zijn naam als met het raken van zijn worpen. Toch speelde deze ClOS-student het vo rig jaar nog in het reserve-team van VVGA, waar Nico Brands de intussen gemaakte werpersheuvel in het eerste team verdedigde. Na een jaar hoofdklas se is Beidschat Brands voorbijgegaan en de EHS-er behaalde de titel „beste wer per" met schitterende cijfers. Hij kwam in veertien wedstrijden uit, waarvan hij er twaalf geheel voor zijn rekening nam. In de andere twee wedstrijden nam hij het werpen over van Joop Schuitemaker. Hij won twaalf wedstrijden en verloor er een. Zelfs geen honkslag! Zijn werpersre sultaten waren: 153 x 3sl., 37 x 4w., 56 hsl. tegen. Op de tweede plaats kwam Brands (VVG) en als derde Smidt (HHC). Beste all-rounder Gé Oosterbaan was ongetwijfeld de bes te all-rounder. Met een slaggemiddelde van 0.250,21 binnengeslagen runs en 16 ge scoorde runs was hij ongetwijfeld de meest gevaarlijke slagman. Ook zijn veld spel was niet onverdienstelijk, hoewel hij op een voor hem ongewone plaats speelde. Als linkshandige speler voldeed hij ruim op het derde honk. EHS overheerst Bij de lawine van cijfers valt nog één feit op: de overheersende i-ol, die EHS dit seizoen heeft gespeeld De ploeg werd met grote voorsprong kampioen. Bij de tien beste slagmensen waren vier EHS-ers, Beidschat was de beste werper, het ploeg- slaggemiddelde van EHS bedroeg dit sei zoen 0.205; het hoogste van de hoofdklas se. De EHS-slagploeg gaf ook het meeste aantal honkslagen, nl. 100! De aanval van de Bulldogs scoorde het grootste aantal punten (81) en de verdediging werd het minst gepasseerd (34x). Voor dit geweld had coach Hoogenbos ongetwijfeld de beste coach van Nederland slechts tien spelers nodig, terwijl hij zelf ook nog een enkele keer als pinch-hitter meespeelde. Schaken De simultaantournee van grootmeester Paul Keres is gisteravond voortgezet met een massavoorstelling in Vlissingen. De grootmeester schaakte aan 37 borden. Hij maakte één partij remise, 99 percent. Van Scheltinga speelde aan 31 borden. Hij verloor een partij en maakte er één remise, 95 percent. Withuis speelde aan 34 borden. Hij verloor een partij en speel de er zes remise, 88 percent. Voetbal Kollmann, spil van de bekende Oosten rijkse voetbalclub Wacker, is dinsdag tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens ernstige schuld aan een ongeval, waarbij een jonge vrouw gedood werd en een student gewond. Kollmann had na een training ongeveer een halve liter wijn gedronken en was ver volgens in zijn wagen met eensnelheid van 70 kilometer per uur door de stad geraasd, waarbij hij de twee jongelui had aange reden. Schaatsenrijden Binnenkort, waarschijnlijk over drie weken, zal in Enschede de tweede kunst ijsbaan van Nederland worden geopend. Deze komt aan de boulevard in het cen trum van Enschede. Het wordt een ver plaatsbare baan, die de internationale af metingen van 26 x 60 meter zal hebben. Om de baan worden tribunes gebouwd, die plaats kunnen bieden aan ongeveer 5000 toeschouwers. De zakelijke leiding van de Enschedese kunstijsbaan is in handen van de heer Smallenbroek, die zich voorstelt om o.a. in samenwerking met Nederlandse en bui tenlandse ijshockeyverenigingen ver scheidene evenementen te organiseren. Plet is de bedoeling, dat de baan elk jaar gedurende de maanden oktober tot maart voor het publiek open zal zijn. Indien er voldoende belangstelling is, zal er een overkapipng worden gemaakt. A utomobilisme De Hagenaar Pellikaan heeft het secre tariaat van de KNAC laten weten dat hij zijn aanmelding voor de Rallye de Monte Carlo intrekt. Niet zestien, doch vijftien Nederlandse equipes zijn dus voor deze sterrit, die maandag 18 januari begint, in geschreven. Aangezien de organisatoren besloten hebben het Nederlandse contin gent ook voor 1960 op 15 te stellen, is bij voorbaat al zeker dat alle Nederlandse in schrijvingen kunnen worden aanvaard. Maus Gatsonides, die dit keer met les Langestraat rijdt, heeft voorts besloten niet in Oslo doch in Warschau te starten. De Eindhovenaar Van der Meeren zal in Oslo de ruim 3500 km lange tocht beginnen. W ielrennen Fausto Coppi, die na zijn goede rijden in de wedstrijd om de „trofee Baracchi besloot zijn loopbaan als wielrenner voort te zetten, zal in 1960 kopman zijn van de extra-sportieve groep „San Pellegrino". Behalve Coppi zullen negen jonge be roepsrenners in de ploeg worden opgeno men. De leider van de equipe isGino Bartali, de grote rivaal van Coppi in diens gloriejaren. Na een door de Nederlandse Jiu-Jitsu en Judobond afgenomen examen zijn de vol gende judoka's tot vierde dan gepromo veerd: A. Wagenaar (Amsterdam), C. Blin king (Amstelveen), H. Essink en P. Smit (beiden Eindhoven). De examens stonden onder leiding van de Japanse zevende dan Michigami. De uitslag is vooral voor Zuid-Nederland van belang omdat dit deel van het land voor het eerst in het bezit is gekomen van vierde dans. Advertentie De vrijwel on verslijtbare chroom-stalen brander en de prachtige, grote reflector geven U krachtige, roodgloeiend stra lende warmte voor hoogstens 5 ct. per uurl Weer een echt pro duct van ALADDIN, veilig, reuk loos en uitstekend te regelen. PETROLEUM STRAALKACHEL Vraagt prospectus aan bij: J. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, DordrechtA Egil Danielsen, de Noorse wereldrecord houder speerwerpen en Olympisch kam pioen in Melbourne, heeft besloten zich uit de internationale wedstrijdsport terug te trekken en zijn Olympische medaillle niet te verdedigen in Rome. Waarschijnlijk doe ik nog mee aan wat kleinere nationale wedstrijden in mijn woonplaats I-Iamar en omgeving, maar ik ga niet meer naar het buitenland, zo heeft Danielsen, die pas 26 jaar is, verklaard. Danielsen heeft een slecht seizoen ach ter de rug, waarschijnlijk als gevolg van een ruggegraatsblessure. Een tuinder uit Ridderkerk is wegens een verkeersfout door de rechtbank te Dordrecht tot ƒ25,- boete veroordeeld, met als bijkomende straf zes maanden ontzegging van de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen. Deze bijkomende straf zou echter niet worden ten uitvoer gelegd mits de veroordeelde zich zou laten ver zekeren tegen wettelijke aansprakelijk heid gedurende de proeftijd van twee ja ren. De veroordeelde heeft tegen een derge lijke verzekering godsdienstige bezwaren. De officier van justitie te Dordrecht is van dit vonnis in beroep gekomen met als cas satiemiddel, dat deze bijzondere voor waarde de godsdienstige vrijheid zou be perken. De Hoge Raad heeft thans dit cassatie beroep verworpen op grond van de over weging dat de betrokkene krachtens het vonnis niet zonder meer verplicht is zich tegen wettelijke aansprakelijkheid te ver zekeren. „De opgelegde bijzondere voor waarde dient aldus te worden verstaan", zegt de Hoge Raad, „dat zij niet wordt overtreden indien de betrokkene zich niet verzekert, mits hij gedurende de proeftijd zich onthoudt van het besturen van motor rijtuigen. Deze onthouding beperkt niet de godsdienstvrijheid." In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is een drieling geboren, twee jon gens en een meisje. Zij wegen respec tievelijk 2680 gram, 2290 gram en 1980 gram. Het meisje ligt in de couveuse. De moeder, mevrouw Van der Meer, en de drie kinderen maken het goed. Gatsonides, de uitvinder van de z.g, „Gatsometer" waarvan de belangrijkste toepassing ligt, in controle op naleving van de wet op de maximum snelheid, heeft appèl aangetekend tegen het vonnis van de Haarlemse kantonrechter inzake het proefproces dat hij onlangs uitlokte om zijn uitvinding als wettig bewijsmiddel erkend te krijgen. Gatsonides zelf liet zich in Zandvoort bekeuren door met zijn auto de maximum snelheid te overschrijden, ook zijn zoon werd geveraliseerd omdat hij met een bromfiets harder reed dan 40 km per uur. De Zandvoortse politie verrichtte in beide gevallen de metingen met de Gatso-meter. Nederlands rally-rijder nummer één zal, aangezien in Zandvoort de Gatso-meter reeds door de politie wordt gebruikt voor vaststelling van overtreding van de wet op de maximum snelheid, met ingang van zaterdagmiddag 14 november gedurende vier weken op een door de politie afge sloten dubbele rijweg de Parallelweg in Zandvoort zijn meter ter beschik king van het publiek stellen om snelheids- ^mete.rs van motorvoertuigen te ijken. Burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam heeft dinsdag de nieuwe labora toriumvleugel aan het Instituut voor kern fysisch onderzoek aan de Oosterringdijk te Amsterdam geopend. Het laboratorium is bestemd voor de radiochemische werk groep van prof. dr. A. H. W. Aten jr. Deze opening viel samen met de tiende verjaar dag van de in dit instituut door Philips gebouwde synchrocyclotron, de cirkelvor mige versneller van zware atoomdeeltjes met een energie van 25 miljoen electron- volt. Burgemeester Van Hall sprak de hoop uit dat ook de overige plannen met be trekking tot het kernfysisch onderzoek spoedig gerealiseerd kunnen worden. De ze verdere plannen betreffen vooral de bouw van een laboratorium voor een li neaire electronenversneller van 30 mil joen electronvolt, o.m. ter bestudering van de bouw van een versneller met zeer hoge energie. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Rotterdam hebben aan de ge meenteraad een voorstel gedaan tot het verlenen van medewerking aan het plan van het Floriadebestuur om in de maan den mei tot en met september in het Ahoy- complex een expositie „Heelal en Aarde" in te richten. De plannen voor deze expositie bestaan reeds geruime tijd. Gedurende de Floria de, de internationale tuinbouwtentoon stelling welke in 1960 in Rotterdam gehou den wordt, zullen in het Ahoy-complex ne gen zgn. binnen-tentoonstellingen plaats vinden, waarvan de eerste twee de volle dige ruimte in beslag zullen nemen. De latere exposities van zomerbloemen wor den uitsluitend in de grote Energie-hal in gericht. Aanvankelijk koesterde men het voornemen in de Ahoy-hal dan een ten toonstelling van tuinbouw-apparatuur, transportmiddelen enz. in te richten. Ge zien de brede opzet van de Floriade, acht te het bestuur de tijd gekomen in de Ahoy- hal het verband te tonen tussen de zonne kracht en het leven van bloem en plant, zoals dat op de veertig hectaren van de Floriade in al zijn facetten naar voren ge bracht wordt. Er bestaat op het ogenblik een intense belangstelling voor de verken ning van het heelal door middel van de ruimtevaart. Op de tentoonstelling „Heelal en aarde" zullen afdelingen gewijd zijn aan de pla neten, de zon, de satellieten en de ruim tevaart. Onder meer worden de resultaten van het ruimte-onderzoek getoond, alsme de de betekenis van de energiebronnen. De minister van defensie ir. S. H. Vis ser, is dinsdagavond per vliegtuig naar Amerika vertrokken voor een bezoek aan zijn Noordamerikaanse en Canadese ambtgenoten. Met de defensieautoriteiten in Washington en Ottawa zal hij bespre kingen voeren over de wederzijdse NAVO- verplichtingen. Op 20 november zal de minister naar Nederland terugkeren. Advertentie Op uitnodiging van de Britse minister van Buitenlandse Zaken zal de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zich voor besprekingen met minister Selwyn Lloyd op 20 november naar Lon den begeven. De besprekingen zullen be trekking hebben op de algemene Europese situatie. Minister Luns keert op 21 novem ber in Nederland terug. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de besprekingen tussen Selwyn Lloyd en mr. Luns een onderdeel zullen vormen van die welke de Britse minister met Europese politieke leiders heeft. Diplomatieke waarnemers verwachten dat onder meer dezelfde onderwerpen ter sprake zullen komen als tijdens de bespre kingen die maandag tussen Selwyn Lloyd en zijn Belgische ambtgenoot Wigny zijn gevoerd: de stem van de kleine NAVO- landen bij de voorbereidingen van een top conferentie en de Europese vrije handel. Een dag voor de aankomst van minister Luns keert bondskanselier Adenauer naar Bonn terug na een bezoek van drie dagen aan Londen. LONDEN (ANP) De heer Jackson Kelly, vice-president van Pan American World Airways, die de leiding heeft over de verbindingen van zijn maatschappij tussen de Verenigde Staten en Europa, heeft tijdens een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. in Londen zijn standpunt uiteengezet ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken op het gebied van de luchtvaart. Op een vraag wat de heer Kelly dacht over het verzoek van Nederlandse zijde om aan de K.L.M. commerciële rechten te geven aan de westkust van de Verenigde Staten, zei hij: „Pan American is niet uit gesproken vóór en niet uitgesproken tegen dit verzoek. De regering van de Verenigde Staten moet daarover beslissen. Alleen zij is in staat qlle consequenties te overzien en zij kan de diverse factoren tegen elkaar afwegen. Mijns inziens zou elke Europese luchtvaartmaatschappij naar welke stad in de Verenigde Staten mogen vliegen, mits althans de capaciteitclausule in acht wordt genomen. In de verhouding tussen de Verenigde Staten en Nederland leveren de eerste viei vrijheden in de luchtvaart geen moeilijkheden op, maar wel de vijfde vrijheid, het recht om passagiers of goe deren te vervoeren tussen twee vreemde landen, in het bijzonder indien de verhou dingen scheef komen te liggen. In 1958 ver voerde de K.L.M. tussen New York en Houston enerzijds en Amsterdam ander zijds 23.000 passagiers, die niet de Ameri kaanse nationaliteit bezaten. Van dit aan tal van 23.000 niet-Amerikaanse luchtrei zigers bezaten er 3500 de Nederlandse na tionaliteit, die dus eindbestemming Am sterdam hadden. De 19.500 andere perso nen hadden een andere eindbestemming dan Amsterdam en waren transito-passa giers. In de praktijk heeft het bilaterale verdrag tussen Amerika en Nederland dus sterk ten gunste van de K.L.M. gewerkt en daarom noem ik de verhoudingen scheef. DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van bovenstaande verklaring heeft een woordvoerder van de K.L.M. aan het A.N.P. het volgende commentaar ver strekt: „Ook de K.L.M. vindt van haar kant de huidige verhoudingen op luchtvaartge bied tussen de Verenigde Staten en Neder land scheef, zij het dan op geheel andere wijze dan de vice-president van Pan Ame rican bedoelt En dit zal dan ook een on derwerp van de besprekingen vormen, die waarschijnlijk op 8 december tussen de luchtvaartdelegaties van beide landen in Washington beginnen. Zoals bekend staat het de Amerikaanse burgerluchtvaart vol ledig vrij, gebruik te maken van alle ex ploitatiemogelijkheden. die het lucht vaartverdrag met Nederland bieden", al dus de zegsman van de K.L.M. In het kader van het Frans-Nederlands cultureel verdrag is maandag in de aula van de Rijksuniversiteit in Groningen de honderdste geboortedag van de Franse fi losoof Henri Bergson herdacht. De Franse hoogleraar Vladimir Jankelevitch van de Sorbonne sprak ter gelegenheid hiervan over het onderwerp „Bergson perdu et re- trouvé". Hij noemde Bergson de filosoof van de vreugde. Men heeft moeten toege ven dat Bergson juist in zijn herkenning van het unieke in het individu, gebruikelijk in zijn tijd, een optimistische wereldbe schouwing heeft ontworpen, zo betoogde prof. Jankelevitch. De bijeenkomst was geopend door de rector magnificus prof. dr. P. J. Bouman, waarna de culturele attaché van de Franse ambassade prof. dr. E. Guilhou, zijn landgenoot inleidde. Prof. dr. C. A. van Peursen sprak tot slot over het dilemma der werkelijkheid in de filosofie van Bergson. Zeeuwse boeren hebben in de laatste weken een actie gevoerd om hulp te kun nen verlenen aan Drentse landbouwers, die door de droogteperiode veel schade hebben geleden. Het bestuur van de Zeeuwse afdeling van het Landbouwschap is op bezoek geweest bij het Drentse Land bouwschap om het resultaat van de in zameling in Zeeland, 100.000,in Assen te overhandigen. Dit bedrag zal worden gebruikt ter leniging van de nood onder de Drentse boeren. Het is de bedoeling voor het geld veevoer te kopen. Uit de actie van de Zeeuwse boeren blijkt, dat zij de hulp, die Drente tijdens de watersnood heeft geboden, niet zijn vergeten. Voor de bouw van een dorps huis te Kruiningen hebben de Drentse boeren destijds 30.000 bijeengebracht. In verband met besprekingen te Rome tussen de ministers van Landbouw der zes landen van de Europese Markt hadden wij een kort gesprek met onze minister van Landbouw, de heer Marijnen, die er ons op wees, dat de positie van Neder land met zijn bijzonder hoog ontwikkelde veredelingsindustrie, ook op landbouwge bied uiterst trefbaar is. Onze belangen druisen op menig punt in tegen die van de vijf andere landen, met name van Duitsland en Frankrijk. Wij hebben er bij voorbeeld het grootste belang bij om goedkope voedergranen te kunnen betrek ken voor ons vee en onze kippen. Alleen op die manier zijn wij in staat een be langrijke zuivel- en eierenexport in het le ven te houden. In alle andere landen van de Europese markt ligt de prijs van voe- dergraan veel hoger, vooral in Duitsland en als we de regels van het Verdrag van Rome gaan toepassen, dan zal die prijs in de andere landen een ietsje dalen, maar bij ons sterk stijgen. Met zeer nade lige gevolgen voor onze export van land- bouwprodukten. Het enige land, dat enigs zins in dezelfde toestand verkeert als Ne derland, hoewel in mindere mate, is Ita lië met zijn sterk ontwikkelde tuinbouw. De minister zei, dat hij Let eigenlijk be treurde, dat onze grootste concurrent op het gebied van zuivelprodukten, Dene marken, niet bij de Europese Markt be trokken is. „Met concurrenten heeft men, wanneer het om besprekingen op interna tionaal niveau gaat, zekere belangen ge meen". Natuurlijk heeft Nederland ook wel argumenten. Zou onze zuivel en in het algemeen onze produkten van land- en tuinbouw sterk in prijs toenemen, dan zou dat een ongunstige invloed hebben op de reële waarde der lonen in landen als Duitsland en België en dus zouden van de weeromstuit de industrieproduktie van de landen, die onze afnemers zijn, duur der worden. Minister Visser heeft aan de Tweede Kamer een nadere uiteenzetting gegeven over de redenen voor de vervanging van de legerdakota's door 12 fokker-vliegtui gen. De Dakota's, zo merkt de minister op, vergen een revisie waarmee anderhalf miljoen gulden gemoeid zou zijn waarna deze vliegtuigen toch niet langer dan tot 1963 bruikbaar zouden zijn. Daarom werd de voorkeur gegeven aan vernieuwing, waarbij de versterking van de orderposi tie van het nationale vliegtuigbedrijf van de n.v. Fokker mede een punt van overwe ging is geweest. Drie Friendships zijn bestemd als mili taire passagiersvliegtuigen Eén van deze Friendships zal in voorkomend geval wor den ingezet ter vervanging van de rege- rings' f-27. De overige zullen worden om gebouwd tot militaire transportvliegtui gen. De hudige op de markt zijnde militaire transporttoestellen zijn duurder dan de f-27 vliegtuigen. Ook om die reden is de keuze op hel Fokkerprodukt gevallen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Joure A. van der Leek te Urk. Bedankt voor de benoeming tot maatschappelijk adviseur voor de be jaardenzorg te Amsterdam ds. mr. Q. Ro vers te Warns (Fr.). Beroepen te Boskoop (toez.) M. van den Bosch te Nigtevecht. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga) J. van Dalen te Nieuw-Loos- drecht. Aangenomen naar Culemborg H. Scholing te Zuidland. Bedankt voor Nieuwer-Amstel-Noord (vac. H. B. Wey- land) A. Broek te Groningen-Noord. Aan genomen naar Schiebroek-Hillegersberg- Centrum (vac. H. D. Bruggeman) R. D. Beukema te Doorn. Beroepen te Alphen aan de Rijn (3de pred.pl.) K. H. Schuring te Hallum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Artesia (Old Chr. Ref. Church) M. Baan Dordrecht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Velp A. J. Buurmen te 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten Bedankt voor Krabbendijke Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13