UITSLAG NESCAFE- KLM PRIJSVRAAG „Koffie van Nescafé is altijd een heerlijke stimulans!" MEUBELSHOW Vrijere loonvorming voor landbouw niet zonder gevaren Slechts 500 kilometer rijksweg heeft een goede verlichting Döfï»®8 "Brieven aan de redactie MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Niet verlichtingssterkte is belangrijk, maar de wegdekhelderheid v. DUIVENB0DEN 11 Militaire oefeningen bij een ziekenhuis Rust niet ernstig verstoordzegt Defensie Russische schip 20.000ste van dit jaar in Rotterdam Er gebeurt héél wat in haar huis .aan de Amstel. Haar man schrijft er romans (Ab Visser, laatste boek: De Valstrik). Zij- fotografeert er - haaf portretten van schrijvers zijn wèlbekend. En zij is er druk in de weer met haar huishouding. Echt een huis waar véél kopjes koffie gedronken worden. Welke koffie? Nescafé! „Staat meteen op tafel als je er trek in hebt", zegt mevrouw Visser, „en. wat meer is: wat'een fijne, volle en aromatische smaak! Die heeft alléén Nescafé. Een heerlijke stimulans. En een echte beloning voor hard werken." Nescafé - zó hoort koffie .te zijn! „Orthodoxen zijn barricade tegen pan-protestantse inslag van Wereldraad" Bissier, avant-gardist uit de dertiger jaren Kerkelijk Nieuws BEZOEKT VOORZITTER VEEHOUDERS L.T.B. handen Geen titels DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 Op vragen van het P.S.P.-Tweede-Ka merlid, N. van der Veen, omtrent militai re oefeningen in de nabijheid van een zie kenhuis te Hoogeveen heeft de staats secretaris van Defensie het volgende ge antwoord: Op 19 en 20 oktober is in de noordelijke provincies een militaire oefening gehou den, waarbij o.a. rondom de brug over de Hoogeveense vaart te Hoogeveen in de weg Assen-Ommen ook na het invallen der duisternis militaire activiteit is ont wikkeld. Het was de oefeningsleider ontgaan, dat er zich een ziekenhuis in de nabijheid van deze brug bevond, aangezien het ge reformeerd ziekenhuis „Bethesda" van de weg af niet opvalt. Inderdaad zijn ter plaatse schoten met losse patronen gelost. Vliegtuigen zijn bij duisternis niet in de lucht geweest. Wel zijn overdag enkele duikvluchten door vliegtuigen uitgevoerd. De directrice van het ziekenhuis heeft met een officier gesproken over enige op schudding in „Bethesda". Nadien werd echter door een bestuurslid van het zieken huis nadrukkelijk verklaard, dat over een ernstige verstoring van de rust van de pa tiënten niet is geklaagd, evenmin dat het personeel voor grote moeilijkheden zou zijn geplaatst. Indien men zich de aanwezigheid van een ziekenhuis ter plaatse zou hebben gerea liseerd, zou zeer zeker bij de oefening daarmede rekening zijn gehouden en had. men waarschijnlijk een andere plaats voor de bedoelde gevechtsactie uitgeko zen. Er bestaan geen algemene voorschrif ten om ziekenhuizen, sanatoria, rusthui zen en dergelijke bij militaire oefeningen te ontzien. De troepencommandanten zijn er echter ten volle van doordrongen, ook in dit opzicht zo min mogelijk overlast aan te doen. Op verzoek van dergelijke inrichtingen kunnen door de garnizoenscommandanten incidentele regelingen worden getroffen. Deze gang van zaken, die tot nu toe op bevredigende wijze heeft gewerkt, behoeft naar de mening van de staatssecretaris geen aanvulling of wijziging. Het Russische motorschip „Moskowski festival", dat onder commando van kapi tein Iwan Bebel de haven van Rotterdam binnenkwam, is het 20.000ste schip, dat dit jaar de haven van de Maasstad aan doet. Het kwam veertien dagen eerder bin nen dan het 20.000ste schip van vorig jaar. Het 8229 brt. metende Russische schip kwam met een lading olie van Tuapse en nam ligplaats in het Botlekgebied. Een delegatie van de stichting „Haven- belangen" heeft kapitein Iwan Bebel en zijn bemanning begroet. De voorzitter, ir. J. Ernste, wees erop, dat dit de tweede keer is, dat het Russische schip in de be langstelling staat. Twee jaar geleden was de „Moskowski Festival" het eerste schip, dat het Botlekgebied binnenvoer. Ir. Ern ste bood de gazagvoerder voor het schip een gebrandschilderd glas-in-lood raam aan en een zilveren sigarettenkoker. Via een tolk zei kapitein Bebel dat het hem destijds aangenaam was als eerste het Botlekgebied te hebben mogen aan doen, maar dat het hem nu niet minder aangenaam is bijna op dezelfde plaats weer middelpunt van een festiviteit te zijn. Hij hoopte in de toekomst nog vele ma len op Rotterdam te mogen varen. 'Advertentie WRIJFWAS met siliconen schitterende glans - heerlijke geur HANDELSOND. GERARD ROOVERS. BREDA (Verkort weergegeven) Rechtspleging. Mag ik de heer F. W. als commentaar op de slotalinea van zijn ingezonden stuk „Rechtspleging" verwij zen naar een artikel van E. J. Pakkert te Rotterdam in het Maandblad voor Berech ting en Reclassering, no. 8 (aug./sept. 1959)? Daarin staat te lezen dat in de jeugdgevangenis te Zutphen „de resultaten van de opgeleide en niet-opgeleide groep slechts in geringe mate uiteen lopen. De niet-opgeleiden zijn iets minder aan een branche en werkgever gebonden dan de opgeleiden". Als volgt nader toegelicht: Van tien mensen behaalden er acht tijdens hun detentie een diploma; van deze acht werden er zeven bij hun voorwaardelijke invrijheidsstelling in het beroep geplaatst waarvoor zij een opleiding hadden ont vangen. Ongeveer één jaar later zijn er nog drie in dit beroep werkzaam. Van deze drie waren er twee ook voor hun detentie in dit vak aan het werk. In totaal keerden zes van de tien terug naar het beroep dat zij voor hun detentie hadden uitgeoefend. De door u zo zeer aange prezen vakopleiding beantwoordt jammer cenoeg niet aan de verwachting zelfs niet 'n een jeugdgevangenis. Op grond van de verkregen uitkomsten is men vanzelf sprekend enigszins sceptisch gestemd om ook in andere gevangenissen de oplossing voor het vraagstuk der misdadigheid te zoeken in de volgens u alleen zaligmaken de vakarbeid. En tenslotte komt - in het boek „Meningen van de gedetineerden over de strafrechtspleging" de reclassering er ook maar bekaaid af. B. Advertentie zegt mevrouw E. J.J. Visser-Bongers te Amsterdam voor e®" g Wij delen hierbij de deel nemers (sters) aan de Nescafé-K LM prijsvraag mede dat de jury, bestaande uit de HH. P. M. Maas Gecsteranus (Reclame afd. KLM), Jan Mastenbroek (verslag gever dagblad Trouw) en D. de Vilder (televisic-compère) als prijswinnaar hebben aangewezen: de Heer J. H. M. van der Marck te Arnhem. De overige 2.000 prijswinnaars van een Nescafé-kan met lichtje alsmede de 10.000 prijswinnaars van een KLM-insigne hebben inmiddels hun prijs ontvangen. Namen en adressen van de prijswinnaars liggen ter inzage bij Nescafé, Haarlemmerweg 317-321, Amsterdam. Ook namens de KLM danken wij allen hartelijk voor.hun deelname aan de Nescafé-KLM prijsvraag. Pater Van Montfoort: Op de 26ste rooms-katholieke onderwij zersdag van de „Vereniging Kardinaal De Jong" heeft pater Van Montfoort, assump- tionist, directeur van het Instituut voor Byzantijnse Studies te Nijmegen en hoofd redacteur van het Oecumenisch tijdschrift „Het Christelijk oosten en hereniging", een causerie gehouden over de oecumeni sche beweging. Hij zei, dat het aantal leden-kerken van de Wereldraad van Kerken gegroeid is van 147 in 1948 tot 171 in 1958. Het meest du bieus noemde pater Van Montfoort de deel neming van de orthodoxe kerken en met name die van de kerk van Griekenland. Volgens hem is het duidelijk, dat de or thodoxen zich in dit pan-protestantse mi lieu niet thuisvoelen, in tegenstelling tot de meeste protestanten en anglicanen. Hij vestigde er de aandacht op, dat bij de gro te afwezigen verder nog de orthodoxe ker ken behoren, die georiënteerd zijn op Mos kou en de rooms-katholieke kerk, die het, zoals hij zei, „niet mogelijk acht om op basis van gelijkheid te onderhandelen over de waarheid, welke ze zelf in volheid be zit." Vanzelfsprekend is in de verwarring, die er in de aanvang heerste over het doel van het komende katholieke oecumenisch concilie, vaak gesproken over contacten tussen Rome en de Wereldraad, aldus pa ter Van Montfoort. Hij voegde hieraan toe dat het, nu er klaarheid is gekomen in de bedoelingen van Rome, duidelijk is, dat men hier vaak erg voorbarig is geweest. Hij meent, dat het komende oecumenische concilie zeker geen herenigingsconcilie zal zijn in de zin van de concilies van Lyon (1274) en van Ferrara-Florence (1438- 1445). Pater Van Montfoort acht de aanwezig heid van orthodoxen binnen de Wereld raad belangrijk, omdat zij er bij afwezig heid van Rome de enige getuigen zijn van het oer-christendom en tevens de grote barricade vormen tegen de pan-protes tantse inslag van de wereldraad van ker ken. Met nadruk wees de spreker ten slotte op de belangrijkheid van de raad. Hij is van mening, dat het verlangen van de christenen naar de eenheid waarschijnlijk nooit zo intens is geweest als in de jaren na de Tweede Wereldoorlog: de Wereld raad is een manifestatie van dit heimwee. Maar behalve dit heeft zij, naar hij zeide ook effectief meegewerkt in het oecume nisch werk en bepaalde herenigingen ver wezenlijkt. Aan de andere kant is het voor bereidende werk, vooral op theologisch terrein, zijns inziens van zeer groot be lang. De Duitse ambassadeur, dr. Josef Löns heeft in het Haagse gemeentemuseum een tentoonstelling van werken van de Duitse kunstenaar Julius Bissier geopend. Voor dien hield dr. Werner Schmalenbach, die vorig jaar te Hannover een tentoonstelling heeft gearrangeerd waardoor Bissiers werk Europesce bekendheid kreeg, een inleiding over dit werk. Hij vertelde dat Bissier, die thans ouder dan zestig jaar is en terugge trokken leeft in een dorp aan het Boden- meer, al sinds de twintiger jaren een in Duitsland geacht kunstenaar was, maar „zijn naam was vertrouwder dan zijn werk". Een crisis in het begin van de der tiger jaren deed hem het abstract kiezen, al heeft het tot 1958 moeten duren voor hij ontdekt werd. Dr. Schmalenbach be schouwt hem als een der beste lyrici onder de schilders van deze tijd. Op het pianis simo van zijn kunst zijn grote woorden moeilijk toe te passen. Van een beïnvloe ding door zijn ontmoeting met het verre oosten heeft hij zich in de loop der jaren vrijer weten te maken. Zijn miniaturen, die vooral tot zijn ontdekking als kunste naar van Europees formaat hebben geleid, behoren tot het betoverendste wat in de wereld van vandaag gedroomd wordt. Volgens de in 1938 door de toenmalige minister van Waterstaat vastgestelde re geling zou thans in Nederland meer dan tweeduizend kilometer rijksweg verlicht moeten zijn, maar in werkelijkheid heeft slechts één kwart van deze afstand elek trische verlichting, aldus de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB op de te Utrecht gehouden leergang over weg- en straatverlichting. Hij zei dat naarmate het wegverkeer en dus ook het verkeer bij avond en nacht toeneemt, de betekenis van een goede weg en straatverlichting voor de verkeersvei ligheid toeneemt. Gedurende een derde deel van het jaar wikkelt zich het inten sieve verkeer in ochtend en avond af bij volstrekte duisternis of ir. de haast nog gevaarlijker schemertoestand tussen dag en nacht. De minister van Verkeei en Waterstaat heeft het tijdstip, waarop voertuigen ver lichting moeten voeren, 's avonds een kwartier vervroegd en 's ochtends een kwartier verlaat. De heer Boost hoopte, dat ook ten aanzien van de openbare ver lichting deze gedragslijn zal worden ge volgd en dat men natriumverlichting nog vroeger zal ontsteken, opdat inderdaad een kwartier na zonsondergang over het volle lichtrendement wordt beschikt. Op vele rijkswegen wordt de natriumverlich ting nog „ouderwets" een half uur na zonsondergang ontstoken. Een aantal „vergeten" wegen en weggedeelten- dient, volgens de heer Boost, voor de verkeers veiligheid zeker nog van verlichting te worden voorzien. Hij noemde rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) en rijksweg l(de Gooiweg, waarvoor op de begroting 1960 gelden zijn uitgetrokken) alsmede een mi serabel gedeelte van rijksweg 4 (Maal- drii't-Oegstgeest), dat zelfs bij daglicht le vensgevaarlijk is. Ir. H. F. A. Roodenburg, voorzitter van de commissie voor openbare verlichting van de Nederlandse Stichting voor Ver- lichtingskunde, slooi zich ten aanzien van rijksweg 13 direct bij de heer Boost aan. Bij voldoening over de openstelling van de nieuwe driebaanswegen tussen Den Haag en Rotterdam uitte hij teleurstelling over het feit, dat deze belangrijke weg nog niet van passende verlichting werd voorzien. De heer J. B. de Boer uit Eindhoven, lei der van het lichttechnisch laboratorium van Philips, besprak het helderheidsni veau bij openbare verlichting. Voor de indruk van het lichtniveau is de gemiddelde helderheid van het gezichts veld het belangrijkst. Daarom wordt de ze helderheid als maat voor het lichtni veau gekozen en niet de daarvoor tot nu toe gebruikelijke verlichtingssterkte. Hij vestigde ei de aandacht op, dat de leef tijd van de weggebruiker mede bepaalt wat hij kan zien. Gemiddeld betekent tien jaar ouder worden een verlies van ruim 10 percent in de afstand, waarop objecten op de weg kunnen worden waargenomen. Natrium voor snelweg Dr. M. Rutgers van der Loeff, hoofdin genieur van het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf te Amsterdam, wenste voor autosnelwegen uitsluitend natriumverlich ting, die binnen de bebouwde kom kan worden voortgezet, om doorgaand ver keer een duidelijke leiding te geven. In winkel- en woonstraten zag de heer Rut gers de natriumlamp liever niet. Het vaststellen van de lantaarnschik king werd behandeld door de heer J. G. H. Zijl, adviseur van Rijkswaterstaat voor de verlichting van 's rijkswegen. Het eerste plan voor een openbare verlichting werd in 1669 uitgewerkt en uitgevoerd door Jan van der Heijden in Amsterdam. Honderd jaar later beschikte deze stad over 2800 lantaarns. Daaronder waren niet begre pen de 300 particuliere lantaarns, welke door de bedienden der stadslantaarnen bezorgd en ontstoken werden; wordende voor ieder derzelven jaarlijks 12 gulden en vier stuivers aan de stad betaald". Dit aartsvaderlijke systeem van gelei de lichten, die ook nog iets van de weg zichtbaar maakten, heeft men in de afge lopen dertig jaar verlaten. Thans wordt het verlichtingsplan in de technische sfeer getrokken. In de tekenkamer kan men door het toepassen van bepaalde „spelregels" de kruisjes invullen, zonder de werkelijkheid te hebben gezien Het gaat op de plattegrond tegenwoordig niet Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Utrecht (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker) W. L. Jens, alg. secr. A.M.V.J. te Amsterdam. Bedankt voor Breukelen H. Hoekema, legerpredikant te Arnhem. Voor Wer kendam G. Kaastra te Oosthen. Bedankt voor de N.O.P. (wijkgemeente Luttelgeest en Kraggenburg) (toez.) E. Kempenaar te Nieuwleusen. Beroepen te Ammerstol P. C. Schoonen- boom te Frederiksoord. Aangenomen naar Amsterdam (Park- kerkgemeente) A. H. Weenink te Gro ningen. Bedankt voor Slochteren L. Spaans te Vrouwenparochie. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Toronto (Canada) (Can. Ref. Church) voor de missionaire dienst des woords H. Knigge, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam G. Blom te Meer kerk en J. C. van Ravenswaaij te Scheve- ningen. Bedankt voor Urk H. van Leeu wen te Arnhem. Geref. Kerken Bedankt voor Vlaardingen S. van Bek- kum te Monster. Geref. Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Veenendaal F. Mallan te Bruinisse. Advertentie vrijblijvend de permanente SPaArNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13608 - 17165 - 34200 meer om de verlichtingssterkte, maar om de helderheid van het wegdek. Voor de belangstellende weggebruiker is de wer kelijkheid een perspectivisch wegbeeld en dat vormt de grondslag van een modern verlichtingsplan. Het gaat daarbij om de mate van rust, of onrust, alsmede de visue le geleiding door lantaarns. Op de vandaag in het Haarlemse St. Ba- vo-gebouw gehouden vergadering van de vakgroep veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzit ter, de heer M. P. van der Weyden als zijn mening gegeven dat de vrijere loonvor ming voor de landbouw zeker niet zonder gevaar is. De land- en tuinbouw heeft zich jarenlang ingespannen om de arbeid van de boer en de landarbeider beloond te zien als vergelijkbare arbeid in andere secto ren van het bedrijfsleven. Waar sprake is van verhoging der produktiviteit mogen de lonen omhoog gaan. Zal dit in de land bouw ook het geval zijn, of leidt dit tot ver laging van de garantieprijzen? vroeg de heer Van der Weyden zich af. Naar zijn oordeel moest vaststaan dat als kostprijsverlagingen kunnen optreden ten gevolge van de rationalisatie, toepas sing van nieuwe bemestingsmethoden enz. deze moeten resulteren in betere lonen en arbeidsvoorwaarden, in plaats van in ver laging van de garantieprijzen. Vaststel ling van te lage garantieprijzen zou voor het loonbeleid en voor de kredietverschaf fing in de landbouw onoverkomelijke moeilijkheden oproepen. De voorzitter trok vergelijkingen tussen de positie van de landbouw in de jaren dertig en die van thans. Voor zo ver er thans nog meningsverschillen over het landbouwbeleid bestaan, betreffen deze de vragen: hoe ver moet de overheid ten aanzien van de garantieprijzen gaan, en: welk systeem van landbouwbescherming moet worden toegepast? De veranderde mentaliteit in de loop der jaren betekent een enorm winstpunt. Ech ter meende de voorzitter dat aan het toe slagenstelsel over de gehele linie nog tal van bezwaren kleven. Het is van het groot ste belang dat een garantiebeleid wordt gevoerd dat zich door een behoorlijke sta biliteit kenmerkt. Ontbreekt deze dan is de landbouw telkens opnieuw afhankelijk van wisselende inzichten, dan wordt aan de financiering die nu al veel proble men oproept een onontbeerlijke gi-ond- slag ontnomen. Een van de dringendste wensen van de land- en tuinbouw blijft een belastingvrije reserve om deze voor grote investeringen aan te wenden. Een steeds weer herhaalde klacht is dat de progressie van de inkom stenbelasting te zwaar drukt op het inko men van de boer. De ondernemingsbelas ting is ook vele jaren een doorn in het oog geweest, omdat deze een tweede inkom stenbelasting was. De boer betaalt voor zijn grond vier keer belasting: vermo gens- grond- en straatbelasting en soms polderheffingen. Ongeveer tachtig per cent van de veehouders heeft éénmansbe- drijven. Bij ziekte kunnen op deze bedrij ven grote moeilijkheden ontstaan. De heer Van der Weyden vroeg zich af, of een coöperatieve hulporganisatie in het leven zou kunnen worden geroepen. Nu steeds meer handkracht moet worden vervangen door mechanisatie blijkt hoe grievend het voor vele veehouders is dat zij nog niet op de openbare nutsbedrijven zijn aangeslo ten. Hierdoor wordt een rationeler be- bedrijfsvoering verhinderd. Ten aanzien van cie kinderbijslag voor de zelfstandigen wordt het geduld van de betrokkenen wel op de proef gesteld. Tenslotte besprak de heer Van der Weyden de hulpverlening aan door droogte getroffen boeren en plaatste hij zich in het algemeen achter de politiek van minister Marijnen. Advertentie MAVPA.f ruw of schraal HAMEA-GELEIL"b.95o| WENEN (UPI) Teneinde een „revo lutie" onder de Oostenrijkse overheidsdie naren te voorkomen heeft het departe ment dat de salarissen uitbetaalt een ex cuusbrief aan alle overheidsfunctionaris sen moeten sturen. De reden hiervoor was het feit, dat de rekenmachines geen titels schrijven en vrijwel elke Oosten rijkse overheidsdienaar draagt een titel. Er waren al heel wat klachten binnen gekomen, waarom de titels niet op het loonbriefje waren aangegeven. Het depar tement heeft nu een excuusbriefje geschre ven waarin wordt gesteld, dat de Ameri kaanse rekenmachines niet in staat zijn titels te schrijven..

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11