„Liever eindigen met fanfares" dan ermee beginnen" B. en W.: Twee uur wachten bij spoedopname is normaal P.v.d.A.-congres over nieuw beginselprogramm a Burgemeesters van kleine gemeenten kunnen rekeningen niet betalen Zwaarderttaker DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 PROF. DE QUAY IN EERSTE KAMER Als snet aambeien sukkelt neem dan Hemotabs Kleurlingenleidster naar Basoetoland uitgeweken? Luitenant bedreigde twee burgers met pistool Motie van de ARK A Salarisachterstand van lagere ambtenaren moet verdwijnen Een andere manier van lekker ontbijten 8 HET ZIEKENVER VOER IN AMSTERDAM Noord krijgt nu echter betere voorzieningen Neemt vaker... Nieuwe arrestaties in Schiphol-smokkelzaak Evert Vermeer: Oppositie moet gericht worden op wat morgen zal zijn". Schilderijendiefstal in Vancouver, Canada Binnenlandse Zaken in Tweede Kamer Suriname zal belastingen drastisch moeten verhogen Kerkelijk Nieuws Colomboplan-conferentie in Indonesië begonnen Hulpgevende en -krijgende landen in D jog ja bijeen Franse veteranen boycotten 11 november-herdenking Bericht over noodtoestand in Soedan tegengesproken „De beleidslijnen, die goed waren, worden doorgetrokken, terwijl andere worden omgebogen. Het gaat er om, dat de regering een vaste lijn volgt, gebaseerd op alge mene beginselen. Onze tijd behoort tot de meest stormachtige van de wereldgeschie denis. Niet alles heeft de mens in de hand. Wij zijn rustig begonnen. Wij zullen liever met de fanfare eindigen, dan met de fanfare beginnen, maar in een discussie over het al of niet hebben van elan wil ik niet treden. Wij zullen dankbaar zijn als wij iets goeds kunnen doen voor het welzijn van ons volk en het ongrijpbare menselijke geluk". Dit zei gisteren minister-president De Quay in de Eerste Kamer aan het slot van zijn beantwoording van de opmerkingen, die bij de algemene poli tieke beschouwingen waren gemaakt. Over de kabinetsformatie zei hij, dat de bereidheid tot samenwerking niet meer aanwezig bleek te zijn bij de brede basis van dr. Dreesi. Daarom had hij zijn keus laten vallen op een extra-parlementair kabinet. Er is geen binding met de frac ties, waaraan uit den aard der zaak moei lijkheden zijn verbonden. Een critische houding der fracties blijft dus mogelijk. Bij de formatie zijn de frac tievoorzitters van de Tweede Kamer zeer beperkt geraadpleegd, o.a. over het bezet ten van het aantal zetels der partij in het kabinet. Prof. De Quay zag geen aanlei ding ook de fractievoorzitters uit de Eerste Kamer te raadplegen. Ofschoon er geen liberaal in de driehoek Economische Zaken - Financiën - Sociale Zaken zit, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat mede als lid van de Raad voor Economische Aangelegenheden en als vice-premier veel met het sociaal- economisch beleid te maken. Het was bi i de formatie dus geen kwestie van beginsel of een liberaal al of niet een der „drie- hoeksposten" zou krijgen. Het ging om het aantal beschikbare krachten, rekening houdend met het aantal personen per fractie. Over het optreden van een staatssecre taris namens een minister zei prof. De Quay, dat ter voorkoming van doublures een makverdeling wordt gemaakt met be houd van beider verantwoordelijkheid. In dien dan een minister zich toch weer zou moeten uitspreken over zaken, die tot de taak van een staatssecretaris behoren, dan zou het werk van eeri' staatssecretaris geen reële verlichting van de taak van een minister betekenen. Defensienota De minister-president begreep de wens om snel het oordeel van de regering te horen over het. rapport-diensttijdverkor ting. Aan dat vraagstuk zitten vele conse quenties vast, zoals bij voorbeeld het aan trekken van vaste krachten en de kosten. Binnen afzienbare tijd hoopt de regering met een defensienota te komen. Of tevo ren de regering zich over diensttijdverkor ting zal kunnen uitspreken durfde prof. De Quay niet te beloven. Over het vrijstellen van onderwijzers en leraren deelde de mi- nister-president mede, dat deze zaak de volle aandacht heeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij de behandeling van het binnenland se beleid herhaalde prof. De Quay hetgeen hij over de persoonlijke verantwoordelijk heid in de Tweede Kamer heeft verklaard Hij was ervan overtuigd, dat bij het door werken van deze gedachte van een be langrijke maatschappelijke verandering sprake zal zijn. Deze iiin zal zich duidelijk gaan aftekenen. Op het ogenblik wijzen be leid en concrete plannen duidelijk op de aangegeven uitgangspunten. Hij achtte in de naaste toekomst waak zaamheid nodig op het punt der bestedin gen. Op het ogenblik zijn er geen aanwij zingen voor spanningen. Hij deelde som- miger pessimisme ten aanzien van het prijsniveau niet. Veeleer verwacht hij on der de gang der ontwikkeling hier en daar prijsdalingen. De grotere soepelheid im pliceert. dat werkgevers en werknemers de verantwoordelijkheid zullen moeten dragen. Over de Lauwerszee zal minister Kort hals waarschijnlijk mededelingen kunnen doen in de Tweede Kamer bij behande ling van de waterstaatsbegroting. 'Over een tweede hoogovenbedriif op Rozenburg zal pas kunnen worden geoordeeld wan neer een definitief proiect op tafel ligt Over de krotonruimmg zei de minister president;. dat in het aantal krotten zes percent van de woningvoorraad zal bedragen. De achterstand in de woning- houw zal in zes tot zeven jaar achterhaald '•-"nnen ziin Deze woningen kunnen nie* voor vervanging van krotten worden ge bruikt. Over groepspsychologische benadering Advertent" de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tablet- vorm. die u in enkele dagen uitkomst brengt Zalf en zetpillen zijn daarbij overbodig. De complete kuur 1.47) is verkrijgbaar in iedere apotheek of drogisterij. PRETORIA (Reuter) De Afrikaanse vakbondsleidster mevrouw Elizabeth Ma- fekeng, die was verdwenen na men haar haar woning te Paarl in de Kaapprovincie (Zuid-Afrika) had ontzegd, is naar het Britse protectoraat Basoetoland uitgewe ken, zo luiden berichten uit Pretoria. De 42-jarige mevrouw Mafekeng, moe der van elf kinderen, had bevel gekregen naar Vrijburg in de Kaapprovincie te gaan omdat, haar verblijf te Paarl gevaarlijk zou zijn voor de orde en rust. Dinsdag en woensdag zijn bij ongere geldheden in de omgeving van mevrouw Mafckengs woning te Paarl 51 mensen ge arresteerd. De politie van Pretoria en het bureau van de Britse hoge commissaris in Zuid- Afrika hebben het bericht over mevrouw Mafekengs aankomst in Basoetoland niet willen bevestigen of tegenspreken. In Paarl is woensdag officieel meege deeld, dat een bevel tot arrestatie van mevrouw Mafekeng is uitgegeven. Woens dagavond is te Paarl alles rustig geweest. van het personeels- en salarisbeleid bij het rijk zei de minister-president dat dit vraagstuk de aandacht heeft. Hier doen zich andere verschijnselen voor, dan in het bedrijfsleven. Achter het systeem van „merit-rating" wil hij een vraagteken ze'ten. De regering streeft voortdurend naar doelmatigheid en mogelijke bezuini gingen. De suggestie om, gezien de kwestie- Meulenbelt, een orgaan in het leven te roepen ter beoordeling van de persoonlij ke gevolgen van medische beslissingen op grond van de Krankzinnigenwet wilde prof De Quay bespreken met zijn ambtgenoot van Justitie. Ter geruststelling van de protestants- christelijke afgevaardigden inzake de vrijheid van onderwijs bij de „Mammoet wet" voor het v.m.h.o. deelde prof. De Quay mede, dat een desbetreffende nota, van wijziging is ingediend. Loonbeleid Over het loonbeleid zei hij: „Juist als men meer vrijheid krijgt, zijn spelregels nodig om die vrijheid te leren gebruiken. Na aanvankelijke strubbelingen gaat de toepassing van de richtlijnen al heel wat vlotter". Ten aanzien van de gedifferentieerde loonpolitiek was opgemerkt, dat hiervoor de laagste loonklassen en voor werkers in bedrijven zonder groeiende arbeidsproduk- tiviteit geen kansen zouden bestaan. Prof. De Quay was een tegengestelde opvat ting toegedaan. Het één zal het ander op sociale gronden meenemen zonder in hel gevaar voor inflatie te geraken. Het zou op het punt van de bezitsvorming niet rechtvaardig zijn. zo meende hij, lieden, die kunnen sparen, uit te sluiten van be zitsvorming, omdat anderen op dat ogen blik niet kunnen sparen. De beraadslagingen werden gesloten, na dat de minister-president zijn dank en waardering voor deze kennismaking tus sen het kabinet en de Eprste Kamer had uitgesproken. Ik dacht dat het af loerders waren Een 25-jarige reserve tweede luitenant der mariniers uit Nijmegen heeft voor de Zeekrijgsraad te Den Haag terechtge staan omdat hij de waarnemend directeur van de Nijmeegse plantsoenendienst en een boswachter met een geladen parabel lumpistool heeft bedreigd. De directeur van de plantsoenendienst en de boswachter speurden op de avond van 29 juni op het landgoed Heumen bij Nij megen naar een brandstichter. Daarbij wilden zij tevens wandelaars op de heide waarschuwen voor brandgevaar. De luite nant zat er met zijn verloofde. Toen hij de twee mannen zag naderen sprong hij op, rukte een pistool uit zijn zak en riep: „sta of ik schiet". De mannen liepen door. „Sta of ik schiet", riep de luitenant nog maals. De waarnemende directeur riep daarop: „politie, brandweercontrole". De boswachter trok inmiddels ook zijn pistool, waarop de luitenant zijn wapen neerlegde. Later bleek dat er zes scherpe patronen in zaten. Voor de Zeekrijgsraad verklaarde de luitenant dat hij de zaak niet had ver trouwd. Hij had ter plaatse al eens eerder last gehad van personen die zijn verloofde en hem begluurden, naar hij zei. Maar de president van de Zeekrijgsraad vond dat de luitenant maar raar en gevaarlijk had gedarin. De fiscaal vorderde een gevan genisstraf van twee maanden en f 25.- boe te voor het ongeoorloofde bezit van het vuurwapen. De verdediger zei in zijn pleidooi onder meer dat de luitenant beroepsmilitair wil worden. Een gevangenisstraf zou hem dit wel zeer moeilijk maken. De waarnemende directeur van de plantsoenendienst, die ook werd gehoord deed een goed woord voor de luitenant. Hij zou het vreselijk vinden als de carrière van de jongeman gebroken zou worden. De Zeekrijgsraad veroordeelde de luite nant na raadkamer tot een boete van 300,- voor de bedreiging en een van 25,- voor het ongeoorloofde bezit van het vuur wapen. Het pistool werd verbeurdver klaard. Tijdens het in Rotterdam gehouden con gres van de ARKA is na vele discussies met algemene stemmen een geamendeer de motie-Eindhoven aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van de r.k Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel en van de Kamerleden. In deze motie wordt ten eerste gewezen op de destijds gedane toezegging met. betrekking tot de salarisverbetering van de lagere en middel bare ambtenaren, ten tweede op het feit, dat naar het oordeel van de ARKA er geen reden is om het uitstel, „tot er meer lucht zal zijn verkregen", waarom de vo rige regering had gevraagd, nog langer te bestendigen, omdat die „lucht" er nu is, en ten derde, dat bij een algemene salaris verhoging. zonder meer. een bijzonder ac cent aan de achterstand zou worden ge geven Tenslotte wordt het hoofdbestuur uitgenodigd bij de besprekingen rekening te houden met wat men een eis van recht vaardigheid noemde: dat bij de komende salarisverhoging tevens de bestaande ach terstand in de salarissen van de lageVe en middelbare ambtenaren zoveel als moge lijk is zal worden weggewerkt. Advertentie De. jam voor mannen In juni van dit jaar is een ernstige smok- kelaffaire op Schiphol aan het licht ge komen. De toenmalige directeur van de Aero-gronddienst werd gearresteerd op grond van het vermoeden van documen tenvervalsing bij de bevoorrading van vliegtuigen met sigaretten en andere pro- dukten en het omkopen van een ambte naar in functie, een douanier, die eveneens werd aangehouden. Bij het onderzoek bleek dat het een vrij ingewikkelde zaak was, die niet geheel kon worden afgerond, om dat een andere verdachte, ook een func tionaris van Aero-gronddienst, voortvluch tig was. Thans is ook deze man in Am sterdam gearresteerd. Hij heeft in de af gelopen maanden borstels verkocht voor een liefdadig doel. Het verhoor van deze vroegere employé van Aero-gronddienst heeft nieuw feiten materiaal opgeleverd, dat de recherche aanleiding gaf ook de voormalige onder directeur van Aero-gronddienst aan te houden. Beiden worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Haarlem. De Aero-gronddienst, aan het hoofd waarvan reeds enige tijd een nieuwe di recteur staat, verzorgt het afhandelen van passagiers en vracht van een aantal lucht vaartmaatschappijen, alsmede ook van enkele charterondernemingen. Men voor ziet deze toestellen verder van artikelen voor de vlucht, waarvan sommige accijns vrij zijn. Met de daarvoor benodigde for mulieren zou destijds geknoeid zijn. Het zevende tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid, dat drie dagen zal duren, is vanochtend in Bellevue te Amsterdam begonnen. Het is het eerste congres sedert de oprichting in 1946 dat valt in een tijd dat de P.v.d.A. als oppo sitiepartij optreedt. O.m. zal het nieuwe beginselprogramma worden behandeld. In zijn openingswoord noemde de par tijvoorzitter, de heer Evert Vermeer, dit congres belangrijk omdat de schijnwerper op de P.v.d.A. gericht is in een tijd, waar in men alom spreekt van een crisis in en van het socialisme. „De socialistische par tijen in alle landen van West-Europa wor den geconfronteerd met een maatschappe lijke ontwikkeling, die zich in een snel tem po voltrekt. Wij moeten oppassen in deze ontwikkeling vol stroomversnellingen, dat wij de vraagstukken van heden en morgen niet met theorieën van gisteren tot een oplossing proberen te-brengen," aldus de voorzitter. Hij zei. dat in december 1958. „toen bleek hoe zich alle krachten tegen de partij verzamelden" het ledental het ongekende aantal van 153.648 bereikte. Loyale oppositie noemde hij een overbo dige term omdat naar zijn overtuiging de oppositie vai, een grote staatkundige for matie als de P.v.d.A. alleen maar loyaal kan zijn. „Loyaal" wordt in de volksmond nogal eens vertaald met „slap" en daar om meende hij dat het duidelijker is te spreken van „een constructieve, opbou wende oppositie" „Een grote partij als de onze draagt ook in de oppositie een ver antwoordelijkheid. waarmede ik echter niet bedoel, dat wij dus daarmede verant woordelijkheid zouden dragen voor rege ringsdaden." Het gaat in de politiek om het welzijn van heel ons volk. Vanuit die gedachtengang moet de P.v.d.A. oppositie voeren. Bovendien zal die van een partij, welke ongeveer 1/3 van 't. totaal stemmen- tal op zich verenigt, niet alleen moeten uit gaan van wat is, maar gericht moeten zijn op wat morgen zal zijn. „Onze partij moet in staat en bereid zijn om wat zij vandaag in de oppositie stelt, morgen als rege ringspartij te verwezenlijken. Het' politie ke klimaat in ons land is ernstig verslech terd. Ons politieke leven staat onder con- Uit de universiteit van Brits Columbia te Vancouver zijn schilderijen ter waar de van ongeveer 125 000 gulden gestolen, aldus is woensdag medegedeeld. De schil derijen, waarbij werken van Utrillo en John Constable, behoorden tot de collectie Poole „Montmartre" van Utrillo is het kostbaarste werk. Van de vijfenzeventig schilderijen die in de zaal hingen hebben de dieven de vierentwintig kostbaarste meegenomen. Meer dan tweeënhalf uur heeft de Am sterdamse gemeenteraad zich woensdag middag beziggehouden met het treurige incident in Amsterdam-Noord op 15 okto ber jl, toen de tweejarige Joke Staring bijna vijf uur heeft gewacht voor zij kon worden opgenomen in het ziekenhuis, waar zij korte tijd later stierf Tot twee maal toe hebben B en W over déze zaak schriftelijke vragen van raadsleden be antwoord. Ditmaal stond de interpellatie van het communistische raadslid me vrouw E. Muil er-Van West op de agenda. Uit de felle wijze waarop zij de wethouder voor openbare gezondheidszorg en zieken huiswezen, mr. R van den Bergh wees op de haars inziens geïsoleerde positie van het noordelijk stadsdeel en de grote ach terstand op het terrein van de ziekenzorg in de hoofdstad ontstond een debat waar aan door alle fracties werd deelgenomen Tekort aan bedden Mr. van den Bergh deelde mee, dat een onderzoek plaats vindt bii de G.G.D om zo mogelijk te komen tot een soepeler gang van zaken bii de opneming van pa tiënten Er spelen hier echter tal van pro blemen. waarvan het voornaamste wel dat van hef tekort aan ziekenhuisbedden een rol. Is er op de bewuste 15de oktober tijd ver spild tussen de aanvragen om opneming van het patiëntje en de komst van de zie kenauto? De wethouder kwam na een uit voerige berekening tot een klein half uur verspilling, welke haar oorsprong overi gens in het Emmakinderziekenhuis zou hebben, hetgeen dus buiten de verant woording van de G.G.D. viel, „er is hier sprake van een ernstig misverstand", al dus mr. Van den Bergh. „De huisarts heeft gevraagd om opname van het kind zonder te wijzen op de urgentie van het geval. Bij de G.G.D. is dit toch behandeld als een „spoedopname". Met een spoedop name zijn gemiddeld twee uur gemoeid ïn die tijd moet de controlearts de nood zaak ".onstaterov. wordt in de zie kenhuizen nagegaan waar bedden vrij zijn. Dit verlies van enkele uren noemde de wcthoudei medisch verantwoord. De uitdrukking „spoed" wil in feite niets an ders zeggen dan „dezelfde dag", dit in te genstelling tot de normale opname, waar voor een wachtlijst van enkele maanden bestaat. Uitvoerig ging de wethouder nog in op het feit dat de huisarts pas zeven uur na dat zijn hulp was ingeroepen bij het kind kwam kijken en toen niet de 'ndruk had gekregen dat het hier een zeer ernstig ge val betrof. Hij ontkende dat Amsterdam- Noord een achtergebleven en geïsoleerd gebied was (interrupties van de publieke tribune: „U woont natuurlijk zelf niet in Noord"), maar vooruitlopende op het G.G.D.-onderzoek had hij toch inmiddels drie maatregelen getroffen: de in Noord gestationeerde ziekenauto zal voortaan ook 's zondags bemand zijn, de controle rend gemeentearts in Noord zal tijdens zijn diensttijd niet zijn rayon mogen ver laten en er is een G.G.D.-vertegenwoordi ger aangesteld om de instelling van de reeds lang op de verlanglijst staande po likliniek in Noord voor te bereiden. „Bedden genoeg" Van socialistische zijde werd de opmer king gemaakt, dat er in Amsterdam aller minst een tekort aan ziekenhuisbedden be staat, maar dat er een enorm verpleeg sterstekort is. De vraag rees, of men in Noord, waar bijna 60.000 mensen wonen, niet twee ziekenauto's in plaats van een kan stationeren en of het niet wenselijk zou zijn aan de meldingspost van de G.G.D. medisch geschoold personeel aan te stellen, dat de ernst van de ziektemel dingen beter kan beoordelen. Ten slotte was de raad zover van het eigenlijke geval afgedwaald dat er meer sprake was van algemene beschouwingen rond de begroting van het ziekenhuiswe zen dan van een interpellatie. Men hield zich bezig met de vraag hoe de achter stand. die Amsterdam op dit gebied heeft, in te halen en hoe meer verpleegsters te krijgen zijn. Aan het eind van het debat.zei mr. Van den Bergh nogmaals, dat het moeilijk is een volkomen juist beeld te krijgen van incidenten, zoals dat in „Noord". Hij meende dat de G.G.D. geen enkele blaam treft en dat. er bij 50.000 op namen per jaar heus wel eens patiënten sterven op weg naar een ziekenhuis of on middellijk nadat zij in een ziekenhuis zijn aangekomen. De oorzaken hiervan liggen vaak „elders en buiten de menselijke macht". „Het is zoek als men telkens de G.G.D. van vermeende fouten gaat be schuldigen". aldus de wethouder, die de gemeenteraad en pers verzocht in derge lijke gevallen kiesheid te betrachten. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Twee'de Kamer vroegen gisteren de heer Frans- s e n (P.v.d.A.) en de heer Geertsema (V.V.D.) aandacht voor het lage salaris van de burgemeesters van kleine gemeenten. „Het komt dikwijls voor dat de slager bij hen drie- of viermaal de rekening moet aanbieden alvorens betaling te ontvangen". Daartegenover merkte de heer B a k ke r (C.P.N.) op, dat de slagersrekening van de burgemeesters wel hoger zal zijn dan van de lagere ambtenaren. Ook de heer B 1 om (P.v.d.A.) verklaarde dat het hem niet moeilijk zou vallen gezinsbegrotingen van ambtenaren over te leggen, waaruit blijkt hoe moeilijk het is van een ambtenaren salaris rónd te komen. Evenals de heer W e ij t e r s (K.V.P.) hield hij èen warm pleidooi voor de ambtenaren Hij vroeg hoe het nu staat met de loonsverhoging voor de ambtenaren in het kader van de vrijere loonvorming. Het overleg hierover is gaande en daarom meenden de heren Het rapport Lieftinck-Goedhart is in Su riname ontvangen. Volgens welingelichte zijde is het een gedegen rapport, vooral wat het analytische gedeelte betreft. De Surinaamse economie wordt op zeer hel dere wijze ganalyseerd. Het rapport voor ziet een begrotingstekort van S7 miljoen in 1960, 6 miljoen in 1961 en 7 miljoen in 1962. Geadviseerd wordt, deze tekorten niet door leningen te dekken, doch door besparingen en belastingverhogingen. Zo wordt voorgesteld, de progressie van de inkomstenbelasting, de invoerrechten op luxe artikelen en ook de erfpachtscanon te verhogen. (Dit is inmiddels ten aanzien van de uitgegeven percelen van het eer ste Surinaamse wegenproject reeds ge schied.) In het rapport wordt opgemerkt, dat 1963 het topjaar van de accumulatie van de in vesteringen zal zijn. De planning moet daarom zodanig zijn, dat 1960 en 1961 de topjaren voor het tienjarenplan worden, om een al te grote opeenhoping van inves teringen daarna te voorkomen Er wordt gepleit voor een nieuwe grondpolitiek ten einde de grondspecuiatie. die wordt voor zien, tegen te gaan. Verder wordt erop gewezen, dat de ver snelde uitvoering van niet direct produk- tieve projecten als grasshopper, bepaalde consequenties met zich meebrengt. De stel lers van het rapport zijn voorstanders van uitbreiding van net Wageningenproject, daarentegen zien zij het streek-ontwikke- lingsplan van de Maréchallkreek niet als een noodzakelijk gevolg, van het uitvoeren der waterkrachtwezen en dus ook niet' als iets wat prioriteit moet hebben. Voorgesteld wordt, een lichaam in het leven te roepen voor het coördineren van de verschillende projecten, vooral in het licht van de be schikbare middelen. B e e r n i n k (C.H.U.) en Smallebroek (A.R.), dat men 'n broedende kip niet moet storen, hoewel zij betoogden dat vooral aandacht moet worden besteed aan de positie van de laagst bezoldigden. Niet alleen de burgemeesters van kleine gemeenten, maa. ook de gemeenten zelf hebben financiële zorgen. Zij zijn finan cieel geheel afhankelijk van het rijk, waardoor de zelfstandigheid van de ge meenten, zoals onder andere de heer Ko d d e (S.G.P.) opmerkte", volkomen ver loren gaat. De gemeenten worden met cir culaires van Den Haag uit geregeerd, foeterde de heer Smallenbroek (A.R.) Daarmee worden Gedeputeerde Staten ook aan de kant gezet. Mèt de heren Beer n ink (C.HU.) en Verkerk (A.R.) was de heer Ritmees ter 1V.V.D bezorgd over de gang van zaken bij de Bescherming Bevolking, een instituut, waartegen de heer Van der Veen (PSP.) om pascifistische redenen de grootste bezwaren heeft. De heer Ver kerk maakte hem erop attent dat blij kens een enquête het volk de B B naast het Rode Kruis noodzakelijk acht. De heer Van der Veen (P S.P.) deed terloops de suggestie een jeugdoarlement in te stellen, dat aan de Tweede Kamer advies zou kunnen uitbrengen over wets ontwerpen en dat zelf ook initiatief zou kunnen nemen om zaken bii de Tweede Kamer aanhangig te maken Hij achtte dit in het belang van de democratie. Van de heer Maenen (K.V.P.) kwam het denkbeeld een enquête in te stellen naar de belangstelling onder de burgerij voor de gemeenschapsraad van Zuilen (Utrecht), want de vele samenvoegingen van gemeenten kunnen ertoe leiden, dat wordt overwogen nieuwe gemeenschaps raden in te stellen en dan moet men toch éérst eens vveten hoe de burgerij erover denkt. Naar de mening van de heer Ver kerk (A.R.) is het contact tussen de ge meenschapsraad en de gemeenteraad van Utrecht te gering geweest om vruchtbaar te hebben kunnen zijn. De gemeenschaps raden moeten volgens hem meer bevoegd heden krijgen om betekenis te kunnen hebben. Voor de Noordoostnolder drong de heer Ritmeester (V V.D.) aan op de instel ling van één gemeente, maar de heer Maenen (K.V.P.) gaf de voorkeur aan vier gemeenten in de Noordoostpolder. Biina algemeen werd bezorgdheid uitge sproken over het tekort aan manschappen bij de politie. Onbevredigend vonden velen de willekeurige subsidiëring van de ker- kebouw. Vandaag antwoordt minister Toxopeus. Ned Herv Kerk Aangenomen naar Rreskens L. Spaans 'e Vrouwenparochie Beroepbaarstelling Dr- heren C. W. Ap- Delaar. vicaris, Sneeuwbalstraat 27B, Rot terdam en A. F. Heule. kand.. Noord 210, 's-Graveland, zijn beroepbaar. Geref Kerken Beroepen te Zwartebroek J. D. Pere boom te Pesse (Dr.). servatieve druk," aldus de heer Vermeer. Hij hoopte dat het congres geen pogingen zal doen de socialistische partijbeginselen op een zo smalle basis te stellen, dat niet anders zou overblijven dan terug te val len tot een kleine sekte. „De beslissende slag, die men ons met het uitschrijven van de vervroegde verkiezingen wilde toebren gen, is mislukt. Dat was een belangrijke politieke winst, die het prestige van onze partij versterkte," zo zei hij. In de middagvergadering hield mr. M. van der Goes van Naters een inleiding over de werkzaamheden van Nederlandse socialisten in.de Europese instellingen. DJOGJAKARTA (Reuter) President Sukarno heeft, woensdag bij de opening van de conferentie van ministers van de landen van het Colomboplan te Djogja- karta verklaard, dat Indonesië bereid is hulp te aanvaarden van landen, die niet proberen van Indonesië hun evenbeeld te maken, maar die het eigen karakter van dit land eerbiedigen. Indonesië ontvangt reeds steun in het raam van het Colomboplan en men ver wacht, dat deze hulp zal worden vergroot. De ministersconferentie, waaraan af gevaardigden van 21 Westelijke,en Azia tische landen deelnemen, zal vier dagen duren. Men verwacht, dat de 21 landen zich zul len uitspreken voor meer hulp aan de Zuidoostaziatische landen. Voorts zal op de conferentie worden be paald of het plan van Colombo moet wor den verlengd. De periode waarvoor de werkzaamheden waren aangegaan, loopt cn 1961 af. Van bevoegde zijde werd ver nomen dat zowel de hulpgevende als de hulpontvangende landen voorstander van verlenging zijn. De hulpgevende landen van het plan van Colombo zijn: de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Austra lië, Canada, Nieuw-Zeeland en Japan, en de hulpontvangende landen: Birma, Cam bodja, Ceylon, India, Indonesië, Laos. Ma laya, Nepal, Noord-Borneo, Pakistan, de Philippijnen, Serawak, Singapore, Thai land en Zuid-Vietnam. (UPI) Indonesische deskundigen heb ben ten behoeve van de vergadering der Colombo-landen een rapport opgesteld over de economische situatie in Indonesië. De „consolidering" van de Indonesische economie is op ernstige moeilijkheden gestuit", zo melden zij. De export is nog te gering en dientengevolge moest de in voer worden beperkt. De produktie van consumptiegoederen voor binnenlands verbruik is enigermate verbeterd, maar de produktie van exportartikelen is nog te klein. Door het begrotingstekort, dat twee maal zo groot was als het tekort van ver leden jaar, zijn inflatoire tendensen ont staan. Verschillende projecten uit het vijf jarenplan konden niet worden gereali seerd daar de prijzen en lonen te sterk gestegen zijn. Indonesië heeft vooral be hoefte aan opleiding van eigen deskundi gen voor gebieden als bedrijfsvoering, het bankwezen, de handel en het beheer van onroerende goeren, de landbouw en de mijnbouw, mede met het oog op het over nemen van Nederlandse ondernemingen op deze terreinen. Amerikaanse lof NEW YORK (UPI) In een hoofdarti kel heef de New York Times vandaag lof toegezwaaid aan de opvattingen van Su karno over de buitenlandse hulp, zoals hij die verkondigd heeft aan de naties van het Colombo-plan die in Djogjakarta vergade ren. De Times verklaarde, dat het een rijp oordeel over de buitenlandse hulp is. maar een dat helaas nog niet overal in de Verenigde Staten ten volle geaccepteerd is. Zich tot de hulp-ontvangende landen richtend, liet Sukarno een waarschuwing horen, die de hulp-gevende landen niet mogen negeren „Geloof niet, dat hulp een land i opleveren, dat een weerspiegeling van het uwe is", zeide hij. De opvatting dat er :ets moreel mis is met de buiten landse hulp, tenzij dit het resultaat is voor de ontvangers, is een van de dwaalbegrip pen. die door een tiental jaren van erva ring volledig verdwenen hadden moeten zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Tegen de traditie in hebben de Franse oudstrijders uit de eerste wereldoorlog zich gisteren afzijdig gehouden, toen in Pa rijs en andere Franse steden de wapen stilstand van 11 november 1918 werd her dacht. De beslissing van de regering om de pensioenen van de oudgedienden op te heffen is er de oorzaak van geweest, dat zij zich van iedere deelneming aan offi ciële ceremoniën onthouden. Zelfs het klemmende verzoek van generaal De Gaulle, dinsdag op zijn persconferentie, om hun houding te herzien heeft geen wij ziging in deze gedragslijn teweeg mogen brengen. Op een enkele zwaar gedecoreer de en breedgesnorde grijsaard na, die met de vlag van zijn bataljon toch naar het graf van de Onbekende Soldaat was geko men, heeft De Gaulle gisteren als presi dent der republiek geen vroegere strijd makkers ontmoet, wier handen hij had willen drukken. - KHARTOEM (Reuter) Uit Khartoem wordt gemeld, dat de berichten in de Egyptische bladen, dat de noodtoestand dinsdag in Khartoem is uitgeroepen, on juist zijn In Khartoem is alles normaal. Zoals bericht is heeft een aantal officieren dinsdag eer mislukte staatsgreep in Soe dan gedaan. Hierbij zou slechts één mili tair gewond zijn. Ook het radiostation Omdoerman is niet door de opstandelingen veroverd. Behalve enkele officieren zijn twee advocaten in Khartoem gearresteerd. Een van hen, Rasjid Tahir. is de leider van de Moham medaanse broederschap.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15