Gemeenten ernstig bezorgd over minister Aartsen's plannen Eisenhower en Adenauer gaan Franco bezoeken HET WEER De Gaulle in april naar Engeland DE WOLF van 1833 Boerderij in Bakkum uitgebrand SCHILDER ZELF MET Franse activisten reageren fel op de Gaulle's verklaringen Amerika'spresident zal ook Bourguiba ontmoeten Malaise over de Benelux Landbouwschap vraagt uitstel behandeling K Mtd Bolletje.' de èchfe eierbeschuiï Mist ,Produktie van goedkope woningen zou eerder dalen dan stijgen door voorgestelde subsidiebeleid Tien slapende kinderen met moeite uit vuurzee gered Het woord is aan Ontsporing op CS. Treinverkeer Amsterdam- Haarlem was gestremd In de krant van heden: „Aan de galg" werd in Algiers geroepen Sékou Touré in Londen Mr. D. U. Stikker met ziekteverlof DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MADRID (ÜPI) Te Madrid is bekend gemaakt dat president Eisenhower de vol gende maand, als hij een rondreis door Europa en Azië maakt, ook een bezoek aan Spanje zal brengen. Eisenhower zal op 21 december de gast van generaal Franco zijn, als hij op doorreis is van Parijs naar Rabat. Hoewel het niet met zoveel woor den wordt gezegd, wordt het toch alge meen waarschijnlijk geacht dat de Ame rikaanse president een ontmoeting met Franco zal hebben. Het bezoek zal een dag duren. Het initiatief is uitgegaan van Fran co, die Eisenhower in augustus heeft uit genodigd. Voordat hij naar Spanje komt zal Eisen hower aan boord van de kruiser „Des Moines" in de Middellandse Zee president Bourguiba van Tunesië ontvangen. Dit is bepaald op 17 december, als de Ameri kaanse president van Athene onderweg is naar Toulon dat hij aandoet na het bezoek aan Franco. WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het Witte Huis, Hagerty, heeft ge weigerd commentaar te geven op de be richten dat Eisenhowers bezoek aan Fran co verband houdt met de kwestie van Spanjes toelating tot de NAVO. Een woord voerder van de Noorse ambassade in Was hington verklaarde dat zijn regering zich zal blijven verzetten tegen elke poging om het Franco-regime aan te sluiten bij de NAVO. Hij wees er op dat de Noorse be denkingen „tot op zekere hoogte" ook ge- Vandaag zal men in Berghem een be gin maken met de opruiming van de wrakstukken der spoorwagons, die daar een week geleden bij een botsing met een dragline ontspoorden. De eige naar van de grond, een landbouwer, weigerde aanvankelijk, de bergings- ploegen van de spoorwegen toe te laten omdat hij eerst een fikse schadever goeding lüilde hebben. Deze kwestie is woensdag in der minne geregeld, zodat de ravage zie foto nu zon der uitstel opgeruimd kan worden. (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Landbouwschap heeft er bij de Tweede Kamer op aange drongen de behandeling van het wetsont werp tot goedkeuring van de Benelux-ver- dragen uit te stellen dan wel de landbouw- paragraaf daarin te verwerpen. Het Landbouwschap verzet zich met na me tegen de mogelijkheid, dat elk land autonoom minimum-invoerprijzen gaat vaststellen, waardoor het vrije onderlinge handelsverkeer illusoir wordt. Bovendien acht het Landbouwschap het aanvaarden van deze mogelijkheid een gevaarlijk pre cedent voor de toekomstige E.E.G.-rege- lingen voor land- en tuinbouwprodukten. Het Landbouwschap herinnert eraan, dat de regering in haar Memorie van ant woord over de goedkeuringswet heeft ge steld, dat er op het ogenblik met betrek king tot de landbouw in Benelux-verband van een desintegratie moet worden ge sproken en dat de toekomstige ontwikke ling van de Benelux zorgwekkend moet worden geacht, indien nadere besprekin gen niet op redelijk korte termijn tot ze kere zakelijke en praktische ontwikkelin gen voor een vrijer handelsverkeer zullen leiden. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en droog weer, maar in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Zwakke, latei- af en toe matige oostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 's-GRAVENHAGE, 11 nov. De Vereniging van Nederlandse gemeen ten heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een brief waarin kritiek geuit wordt op de voorgenomen wijzi gingen in de subsidiëring van de wo ningbouw, zoals de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid die aan de Kamer ter kennis heeft ge bracht. De vereniging sluit zich aan bij de gedachte, dat de produktie in de categorie woningen voor arbeiders en middenstanders dient te worden op gevoerd, maar zij betwijfelt of dit kan worden verwezenlijkt op de wijze waarop de minister zich dat voorstelt. In de brief staat onder meer: „Wij ma ken allerminst bezwaar tegen het toeken nen van woningwetwoningen aan de pro bleemgebieden, omdat ook daar de be hoefte aan deze woningen zeer groot is. Wij betreuren het echter ten zeerste, dat dit gepaard moet gaan met een verlaging van het totale contingent." „De minister stelt hiertegenover, dat hij verwacht, dat de particuliere bouw van goedkope huurwoningen zal toenemen. Zo als in de Memorie van Antwoord wordt meegedeeld, bestaat er echter geen zeker heid dat de vermindering van het aantal woningwetwoningen van 40.000 in 1959 tot 37.500 in 1960 zal worden gecompen seerd door een toeneming van de bouw van goedkope woningen tegen lage huurprijs in de particuliere sectox-. Wij betreuren het dan ook, dat de minister ondanks deze on zekerheid, en vooruitlopend op de uitkom sten van de wijziging in de subsidierege lingen toch reeds thans tot vermindering van het oentingent voor woningwetwonin gen is overgegaan." „Wij vinden dit te meer bezwaarlijk, om dat wij over deze uitkomsten niet gerust kunnen zijn. Deze ongerustheid voelen wij met name ten aanzien van de voorgestel de subsidieregeling voor de huurwoningen, welke door de particuliere bouwer tot stand zullen moeten worden gebracht. Vol gens de voorgestelde regeling zullen er drie subsidie-categorieën zijn, afhankelijk van de te betalen huren. In gemeentelijke kringen bestaat ernstige vrees, dat de wo ningexploitanten niet licht geneigd zullen zijn zich te gaan toeleggen op de bouw van woningen voor de lagere inkomensgroe pen. Deze exploitanten zullen zich, in ver band met de te verwachten financiële uit komsten van de voorgestelde nieuwe re geling en het daaraan verbonden risico, in de eerste plaats aangetrokken gevoelen tot de bouw van woningen in de hoogste huurklasse. Voor de bouw van woningen in de lagere huurklassen zal voor hen in het algemeen niet zulk een sterke stimu lans aanwezig zijn, ondanks het feit dat aan deze woningen een veel grotere be hoefte bestaat dan aan die van de ande re categorieën. De vereniging wijst er voorts op, dat met name gemeentelijke garanties voor de door de woningbouwver enigingen en instellingen op te nemen hy pothecaire kredieten, voor het welslagen van de woningbouw in de lagere huurklas se van grote betekenis zullen zijn. „Wij menen dan ook met aandrang te Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN moeten bepleiten, dat aan gemeenten, waar de woningwetbouw niet in voldoen de mate op andere wijze tot stand komt, de bevoegdheid wordt gegeven zich garant te stellen voor de door de woningbouwver enigingen en andere instellingen aan te trekken leningen," aldus het schrijven. Verder wordt opgemerkt, dat op zich zelf de verlaging van de bijdragen bij huurverhoging alleszins gerechtvaardigd is, maar dat de voorgestelde verlaging echter naar het gevoelen van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten te sterk is. „Averechts resultaat" „De Sociaal Economische Raad heeft in zijn advies inzake het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economische beleid even eens een verlaging van de bijdragen van 350 tot 250 voorgesteld. Hierbij werd echter uitgegaan van een huurverhoging van 25 percent. Nu de regering meent het door de S.E.R. geadviseerde percentage niet te moeten volgen, lijkt ons verlaging van de bijdrage met 2/7 niet redelijk. Naar onze mening is deze verlaging niet in over eenstemming met een van de voornaam ste doelstellingen van de komende huur verhoging, namelijk het rechttrekken van de ongemotiveerde verschillen in de huur prijzen van de oude en de nieuwe wonin gen. De regering streeft ernaar door mid del van huurverhogingen deze verschillen geleidelijk aan weg te werken. Door een verlaging van de bijdragen, zoals thans wordt voorgesteld, zullen genoemde huur- verschillen niet verdwijnen en zelfs in sommige gevallen in omvang toenemen." PARIJS (Reuter) President De Gaulle zal van 5 tot 8 april een officieel bezoek aan Engeland brengen. Dit is donderdag in diplomatieke kringen te Parys meegedeeld. Volgens de officiële aankondiging uii Buckingham Palace hebben de president van de Franse republiek en madame De Gaulle de uitnodiging van de Koningin aanvaard om van 5 tot 8 april 1960 een staatsiebezoek aan het Verenigd Konink rijk te brengen. Slechts met de grootste moeite zijn van morgen omstreeks zeven uur tien kinde ren uit de brandende boerderij van de fa milie P. Hes, gelegen aan de Hoogeweg in Bakkum, gered. De zeventienjarige zoon Kees had het leeuweaandeel in de red ding van zijn zusjes en broertjes, elie nog in diepe slaap lagen toen de grote boerde rij reeds in een vuurzee was herschapen. Vanochtend bemerkte Vader en Moeder Hes een zich steeds sterker uitbreidende rookontwikkeling rond en in de boerderij. Men stelde een onderzoek in, maar vrijwel onmiddellijk nadat daarmee was begon nen sloeg het vuur uit alle kanten van de boerderij naar buiten. Slechts door het doortastend optreden van vooral de oud ste zoon van de familie Hes, de 17-jarige Kees, konden de kinderen die in de kamer sliepen waar de vuurhaard zich bevond, worden gered. De brand zou veroorzaakt zijn doordat vonken uit de brandende kachel op de slaapkamer van de kinderen op het vloerkleed zijn gevallen. Elf stuks vee zijn uit de stallen gered. Aan het meubilair viel niet te denken. Ook niet nadat de brandweer, die met alle beschikbare materiaal was uitge- Advertentie DE YERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJ ALLEMA PROOUKT OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 rukt, haar blussingswerk begon. Kees Hes liep bij de dappere redding van zijn zusjes,broertjes en het vee, ern stige brandwonden op. Hij is in het Sint Elisabethsziekenhuis in Alkmaar opgeno men. De brandweer kon niet voorkomen dat de gehele boerderij een prooi der vlammen werd. De schade wordt op circa 40.000 gul den geschat. voeld worden in Groot-Brittannië, IJsland en Nederland. Ook Erhard BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Spanje, aldus is bekend gemaakt in een communiqué, dat is uit gegeven na afloop van een bezoek van twee dagen van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Castiella, aan West- Duitsland. Ook de Westduitse minister van Economische Zaken, professor Erhard, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Spanje aanvaard. Het tijdstip voor beide bezoeken zal later vastgesteld worden. In het communiqué wordt voorts gezegd dat minister Casteilla met leden van de Duitse bondsregering heeft gesproken over de contacten tussen Oost en West, Europese vraagstukken en veiligheidspro blemen. De Westduitse en de Spaanse de legaties wijzen met nadruk op het grote belang van nauwe samenwerking in de ge meenschap van westelijke landen. Het be zoek van de Spaanse minister heeft, aldus het communiqué, de oude, traditionele vriendschap tussen de twee landen ver sterkt en verdiept. Socialistisch protest (UPI) Voor het stadhuis van Bonn hebben woensdag studenten van de socia listische studentenvereniging „Albert Schweitzer" gedemonstreerd tegen de Spaanse minister, die zijn handtekening in het gouden boek van de stad zette. De stu denten riepen: „Weg met Franco". Toen de minister het gebouw verliet verschenen de studenten met spandoeken. Ook werden pamfletten verspreid, waarin Franco's re gime werd aangevallen. „Geen verraders in de NAVO," stond er op een van de span doeken. In de pamfletten werd gezegd: „Men kan geen verdedigingspakt aangaan voor de verdediging van de vrijheid met een anti-democraat. Als we het prestige van Franco verhogen, betekent dat een dolkstoot in de rug van de oppositie in Spanje. West-Duitsland mag niet zijn hand uitsteken, zoals Hitier eens heeft gedaan, aan degenen die het Spaanse volk onder drukken." Tijdens de plechtigheid in het stadhuis van Bonn herinnerde Castiella aan de nauwe culturele betrekkingen tussen Duitsland en Spanje. Spaans geweer (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat het Westduitse leger zal worden uitgerust met het Spaanse half- aut.omatische Cetme-geweer in plaats van met het Belgische F.N.-geweer, dat door de NAVO als infanteriewapen is aanvaard. Het Spaanse geweer is wel van het zelfde kaliber, zodat de standaardisatie niet in gevaar komt. Het ministerie van Defensie te Bonn vindt het Spaanse geweer lichter, gemakkelijker te bedienen en goedkoper dan het Belgische. C a p e 1 Verheug u in het geluk van een ander, ook al is het nog zo groot. Doe niemand verdriet, ook al is het nog zo gering. Aan de westzijde van het Centraal Sta tion in Amsterdam is woensdagavond even voor half acht een rangeerdeel ontspoord. Hierdoor werd de bovenleiding bescha digd, zodat de treinen uit Haarlem alleen over de zuidelijke spoorrichting binnen konden komen. Aangezien ook het vertrek van treinen uit Amsterdam door de be schadiging enigszins werd bemoeilijkt, is de D43, de boottrein, over Breukelen en Harmeien naar Rotterdam en Hoek van Holland gereden. De D129 uit Roosendaal kwam via dezelfde route binnen. Beide D-treinen hadden enige vertraging. Voor zover noodzakelijk zijn de reizigers van Amsterdam naar Haarlem en vice verse tussen half acht en half negen met auto bussen vervoerd. Om half negen was de toestand vrijwel weer normaal. Enkele treinen uit de richting Den Haag keerden daarna nog te Haarlem terug omdat in Amsterdam een opstopping was ontstaan door de stremming van de spoorlijn. pag Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is Het Zo 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatsoel 3 De Kleine Wereld 3 Schlamm preekt de preventieve oorlog" 3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Nog 23 nachtjes slapen5 Uit stad en omgeving 7, 9, 17 Beurs 9 Verlichting rijkswegen 11 Polen II 13 Eerste en Tweede Kamer15 IJ mand-agenda 17 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Schilderij van Heijmans door het Rijk aangekocht Door het Rijk is aangekocht een abstract werk van de Aerdenhoutse schilder Eduard Heijmans. Het betreft hier een doek, een schildering in zijn nieuwe reliëftechniek, getiteld „Muurvogels". Terwijl de „Algerijnse regering in bal lingschap" in Tunis druk overlegt om haar standpunt te bepalen tegenover de jongste verklaringen die president De Gaulle dinsdag bij zijn persconferentie heeft af gelegd, hebben de Franse extremisten in Parijs en Algiers minder tijd nodig gehad om aan hun verontwaardiging uiting te ge ven. In Parijs was het oud-premier Geor ges Bidault, de tegenwoordige voorman van de rechtse extremisten, die uit naam van zijn concentratie voor Frans Algerije De Gaulle's nieuwe aanbod aan de Alge rijnse nationalisten onmiddellijk en volle dig afwees. Bij de herdenking van de wa penstilstand van 1918 in Algiers werd die afwijzing in nog wat duidelijker en rauwe re termen uitgedrukt. Een tweeduizend jongelieden trokken hier door de stad on der het uitstoten van kreten als „De Gaul le aan de galg", „Weg met de verraders Debré en Soustelle" en „Fusilleer Ben Bella" (de Algerijnse leider die in Frank rijk gevangen zit). Tot ernstige botsingen met het leger of de politie zou het in Al gerije echter nergens gekomen te zijn. Wel werden verscheidene arrestaties ver richt. Tijdens de officiële herdenking vroeg een hooggeplaatste officier, volgens UPI, aan de menigte: „Schreeuw „Algerije is Frans" zoveel als u wilt maar houdt op De Gaulle uit te schelden". De menigte reageerde hier met gefluit en met boe-ge roep op en ze schreeuwden „Verrader". Uit de kringen rond Ferhat Abbas en zijn Algerijnse regering schijnt men in Tunis intussen niet overdreven veel hoop te hebben dat de nationalisten over de brug zouden willen komen. Men heeft daar weinig nieuwe elementen in De Gaulle's verklaring aangetroffen, al werd de toon van zijn tegemoetkomendheid hier, zo lijkt het, toch ook wel gewaardeerd. Alleen het feit dat de generaal officieel de mogelijk heid van geheime besprekingen over een wapenstilstand heeft aangegeven, zou voor de Algerijnen de weg naar Parijs mis schien kunnen vergemakkelijken. Bij een geheim overleg zou het gevaar dat de Al gerijnse rebellen totdusver altijd duchtten van een fascistische pressie op de Franse onderhandelaars verminderen, zo niet kunnen worden ondervangen. Blunder (UPI) De Franse communistische partij heeft gisteren in het partijblad Hu- manité openlijk bekend dat zij gefaald heeft, toen zij zich uitsprak tegen De Gaulle's aanbod van het recht van zelf bestemming aan de Algerijnen. Het par tijblad publiceerde de redevoering van Maurice Thorez waarin hij het verzet te gen De Gaulle's plan veroordeelde als een blunder. De president van de onafhankelijke Westafrikaanse republiek Guinea, Sé kou Touré, heeft na afloop van zijn besprekingen met premier Macmillan (foto), minister Selwyn Lloyd en andere regeringsfunctionarissen, te Londen verklaard dat zijn land een volledige neutraliteit in acht wenst te nemen op basis van wederzijdse waardering en gelijkheid, en geen verdeling in Oost en West erkent. Sékou Touré brengt een bezoek aan Londen en zal ook medio november naar de Sovjet- Unie gaan, blijkens een bericht van radio-Moskou. De president van Gui nea deelde mede dat de Sovjet-TJnie een lening heeft aangeboden tegen een rente van 2,5 pet. Het Russische kre diet zou overal waar Guinea dat wenst besteed kunnen worden, en er zouden geen voorwaarden of bijbedoelingen aan verbonden zijn. Sékou Touré gaf te verstaan dat voorwaarden zoals de Russische stroken met de waardigheid en de aspiraties van Guinea. Mr. D. U. Stikker, oud-minister van Buitenlandse Zaken en thans hoofd van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging te Parijs bij N.A.V.O. en O.E.E.S. heeft op zijn verzoek ziekfe- verlof gekregen. Op medisch advies moet mr. Stikker enige tijd rust houden,

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1