Minister De Pous over de kolensituatie O Union Minière blijft optimistisch over toekomst in de Kongo Panda en de meesteivkok Koud en mistig weer MENSEN Wereldnieuws Geen ontslagen bij onze mijnen HERENMODE PULLOVERS est ANKLETS DASSEN enSHAWLS TRAKTEERT li ió liet zo r~ J Tweede generatie negerarbeiders bijna gelijkwaardig aan de blanken DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 2 OVERHEMDEN natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Bank van Suid-Afrika onveranderd dividend Scheepvaartmij en mijden Cuba ijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Amerikaanse landbouw Benson wil steun verlagen Russen bieden Perzië hulp aan Tijdelijk bij elke fles Zwarte Kip Wijn, Vruchtenwijn of Advokaat een fles Orana limonade van voor 76 ct. Lieveheers beestjes INTERIM-DIVIDEND UNILEVER 7 EN 8% Hooimeyer Beschuit Emissie Reesink Fabriek voor verwarmde vloermatten te Kerkrade Groninger Industriële Gredietbank Funke's Roggebrood F U N K E Exclusieve Flatteuse Winter mantels (Van onze parlementaire redacteur) De kolenvoorraden in Europa zijn zorge lijk groot. Zij zijn een gevolg van de Suez- crisis toen de olietoevoer dreigde te wor den afgesloten, zodat de kolenproduktie tot het uiterste werd opgevoerd en boven dien langlopende contracten met Amerika werden afgesloten voor de levering van kolen. In de Tweede Kamer verklaarde minister De Pous dat hij als lichtpunten ziet de toenemende vraag naar energie en het geleidelijk aflopen van de Amerikaan se leveranties. Ongunstig is echter de la ge prijs van stookolie, terwijl voor de toe komst ook rekening moet worden gehou den met de oliestroom uit de Sahara. De economische positie van onze Lim burgse mijnen is gezond. Onze kostprijs steekt gunstig af bij andere landen. Van onze Limburgse kolen is veertien percent geschikt voor huisbrand. Deze kolen vin den gemakkelijk afzet. Ook de afzet van cokes levert geen moeilijkheden op. Zorg baart alleen de afzet van industriekolen, die concurreren met de stookolie, waarvan de prijs echter zo laag is, als gevolg van bijzondere concurrentieverhoudingen tus sen de oliemaatschappijen, dat niet kan worden verwacht dat de prijs zo laag zal blijven. Het beleid van minister De Pous zal ge richt zijn op het sluiten van langlopende contracten van de Nederlandse elektrici- Advertentie Poplin en No-lron 10.75 12.90 Voor het komende ST. NICOLAASFEEST hebben wij een grote sortering Een geslaagde koop Blijkens het jaarverslag 1958/59 van de Nederlandse Bank van Suid-Afrika Be perk te Pretoria, dochterinstelling van de Nederlandse Overzee Bank n.v. te Amster dam, is het kapitaal onveranderd geble ven 2.500.000 pond sterling en is de reser ve verhoogd van 1.250.000 pond sterling tot 1.350.000 pond sterling. De verlies- en winstrekening wijst aan als winst 405.496 pond sterling. Hiervan wordt aan de reser ve toegevoegd 100.000 pond sterling en wordt 218.750 pond sterling gebruikt om 8}4 percent dividend (onveranderd) voor te stellen. De jaarvergadering wordt gehou den op 1 december a.s. in Pretoria. Met voldoening maakt de voorzitter ge wag van een bevredigende groei in het aantal relaties en in de zaken van de bank, waardoor de hele structuur van de instel ling wordt versterkt. Ook de resultaten van het kantoor in Londen waren bevre digend. Het verslag maakt melding van de voortdurende waardevole samenwer king met de Nederlandse Overzee Bank in Amsterdam en haar bijkantoren. De voor zitter acht het nodig, overeenkomstig een soortgelijke ontwikkeling in andere lan den, dat de bank haar arbeidsterrein zal uitbreiden tot andere financiële gebieden, vooral in samenwerking met daarin reeds werkende instellingen. Het verslag bevat een overzicht van de economische situatie in Zuid-Afrika, Zuid-West-Afrika, de fede ratie van Rhodesia en Nyassaland en in Engeland. Drie buitenlandse scheepvaartmaat schappijen de Cunard Line, de Zweeds- Amerikaanse Scheepvaartmaatschappij en de Grace Lines hebben besloten op hun toeristenreizen naar het Caraïbische ge bied Havanna te mijden, kennelijk wegens de groeiende anti-Amerikaanse gevoelens op Cuba. Andere maatschappijen volgen de situatie met aandacht. Van de zijde van de HollandAmerika Lijn wordt vernomen dat ook zij over weegt Havanna uit het winterprogramma te schrappen. De Zweeds-Amerikaanse maatschappij verklaarde dat het bezoek aan Havanna was afgelast omdat de be richten uit Havanna ongerustheid bij de passagiers hadden gewekt. De „Maure- tania" van de Cunard zal Kingston in Jamaica aandoen in plaats van Havanna. Advertentie KNIPSELBOEKEN PHOTO-MBUMS teitsbedrijven met onze eigen mijnen. Onder de huidige omstandigheden acht de minister geen dringende behoefte aan wezig aan afbouw van de mijn Beatrix. Zijn definitieve standpunt heeft hij ech ter nog niet bepaald, omdat hij onder an dere nog een advies afwacht van de Mijn- raad. Bij onze Limburgse mijnen vallen nog geen ontslagen. Alleen de contracten met de Italiaanse arbeiders zijn niet ver lengd. Er worden hier en daar zelfs nieu we arbeiders aangenomen om het verloop op te vangen. Het vormen van een belan gengemeenschap tussen de Staatsmijnen en het tweede hoogovenbedrijf op Rozen burg, waarop de heer Mulders (K.V.P.) had aangedrongen, lijkt minister De Pous aantrekkelijk. De staatsmijnen zijn ove rigens reeds vertegenwoordigd in de Staal- studiestichting. Uit Washington wordt vernomen dat president Eisenhower en de Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Taft Ben son, overeenstemming hebben bereikt over een landbouwprogramma dat is opgesteld met het oog op de groeiende tarwe-over- schotten in de Verenigde Staten. In een der door Benson genoemde pun ten van het programma wordt aangedron gen op „realistische prijssteunprogramma's voor houdbare produkten die zijn ge baseerd op de marktprijzen in de afge lopen jaren en niet op een verouderde pariteitsformule die berust op omstandig heden die een halve eeuw geleden golden". Deze aanbeveling geldt volgens Benson in het bijzonder voor tarwe: „wij hebben genoeg tarwe voor 2x/z jaar, ook al zouden wij in die periode geen enkele bushel pro duceren. Dit kan zo niet doorgaan". Volgens welingelichte kringen in Tehe ran heeft de Sovjet-Unie aan Perzië ex ploitatierechten op olie in Noord-Perzië gevraagd op basis van een winstdeling van 85 percent voor Perzië en slechts 15 per cent voor de Sovjet-Unie. Als voorwaarde wordt hierbij echter gesteld dat Perzië een schriftelijke toezegging doet dat het geen buitenlandse machten zal toestaan anti- Sovjet-bases op zijn grondgebied te ves tigen. Volgens persberichten heeft de Russische ambassadeur, Nikolai Pegov, alle eerdere Russische aanbiedingen hernieuwd voor hulp bij het aanleggen van wegen en dam men en het bouwen van elektrische cen trales in Perzië. Tevens zou het voorstel zijn herhaald om alle hangende geschillen tussen beide landen op te lossen. Advertentie A'fESinef- "Sl'CHUKWii* Om de hals van elke fles zit een Snelspaarkaart. Plak- hierop 5 kip pen (op elke fles wijn. vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) 'en u ontvangt bovendien een fles Monaco voor de halve prijs. DE lieveheersbeestjes hebben overal een goede pers. Vooral in landbouwkundige kringen, waar deze kevertjes bijzonder worden gewaardeerd wegens de geweldige vraatzucht die zij aan de dag leggen bij het verdelgen van allerlei schadelijke in secten. De populariteit van de lieveheers beestjes gaat in Zweden zo ver, dat zij „de gouden kippen van de heilige Maagd" worden genoemd en in Frank rijk hebben zij zelfs de bij naam gekregen die in 't Neder lands met „de koeien van Onze Lieve Heer" moet worden ver taald. Ook in minder bevooroor deelde kringen heeft het lieve- V. heersbeestje een naam die van waardering en sympathie getuigt. Zo dui den de Engelse en Duitse namen voor dit diertje (lady bird en Marienkafer) nog op de vroegere verering, toen deze diertjes als heilig werden beschouwd en aan Maria waren gewijd. Die vermeende heiligheid demonstreerde het zevenstippelige lieve heersbeestje zelf wel het duidelijkst, want 7 werd als een heilig getal beschouwd, zo dat we hierover verder niets meer be hoeven te zeggen. Het werd echter wat moeilijker, wanneer zich een tweestippelig lieveheersbeestje op de hand zette. Hoe kwam dat beest nu aan twee stippen, ter wijl hij er toch zeven diende te bezitten? De oplossing was gauw gevonden, want een lieveheersbeestje met zö weinig stip pen moest kennelijk een baby zijn, die in de loop van zijn verdere ontwikkeling er nog wel vijf bij zou krijgen. Ongeveer in deze geest zal het fabeltje zijn ontstaan dat ons vertelt dat de stippen op de dekschilden het aantal jaren van het dier aangaven. Onze tegenwoordige generatie is helaas wat nuchterderWe weten, dat de stippen op de dekschilden van deze kevertjes niets met de leeftijd te maken hebben. Lieve heersbeestjes met verschillende aantallen stippen behoren tot verschillende soorten. Van de 3000 soorten die er in het totaal beschreven zijn, kent ons land een 60-tal en de meest bekende soort hiervan is de zevenstippelige (Coccinella sep- tempunctata). Ook het twee- stippelige lieveheersbeestje komt hier veel voor, maar draagt dan ook een andere naam (Adalia bipunctata) om dat het nu eenmaal een andere soort is, en géén onvolgroeide spruit van de vorige soort. De meeste stipjes heeft hier te lande het tweeëntwintigstïppelige lieveheersbeestje (Thea vigintiduopuncta- ta), waarvan de dekschilden geel zijn in tegenstelling tot de oranje kleur van de hiervoor genoemde soorten. De familie van lieveheersbeestjes heeft bovendien nog een onderfamilie, waarvan de leden met behaarde dekschilden zijn toegerust, wat een veel minder beschaafde en vriende lijke indruk maakt. Maar de schijn be driegt ook weer in dit geval, want deze behaarde onderfamilie leidt een vege tarische leefwijze en is uitermate vreed zaam, wat van de vraatzuchtige lieve heersbeestjes onmogelijk kan worden ge zegd. O ja, weet U dat de tong van de kikker verkeerd in zijn mond zit? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) De raad van bestuur van Unilever n.v. heeft besloten over het boekjaar 1959 op de gewone aandelen een interimdividend van 7 percent uit te keren, dat betaalbaar zal zijn op 17 december. Tegelijkertijd zal Unilever limited over 1959 op haar gewo ne aandelen een interimdividend van 8 per cent uitkeren. Deze dividenden zijn over eenkomstig de bepalingen der tussen de beide maatschappijen bestaande egalisatie overeenkomst gelijk in geldswaarde. Over 1958 heeft Unilever n.v. in verband met de uitreiking van bonusaandelen in dat jaar twee interimdividenden uitgekeerd, een herkapitalisatie-dividend van 6% percent en een tweede interimdividend van 3 per cent, terwijl limited twee interimdividen den, tezamen groot 10'/2 percent heeft uit gekeerd, gelijkwaardig aan de interimdi videnden van n.v. De directie van A. Hooimeijer en Zonen Beschuitfabrieken te Barendrecht deelt mede dat de voorgestelde wijzigingen, betrekking hebbende op de verhoging van het maatschappelijk kapitaal 6.000.000 en de verdeling daarvan in gewone aan delen van 100.-, alsmede enkele redactio nele veranderingen, in de 2de buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders met algemene stemmen zijn aan genomen. Na ontvangst van de vereiste verklaring van geen bezwaar kan gevolg worden gegeven aan het voornemen de bonusuitkering in aandelen van 20 per cent uit de agioreserve in aandelen van 100 te doen plaatsvinden. Dit laatste zal nog nader worden bekendgemaakt. Bij de emissie van 1.500.000 aandelen in H. J. Reesink en Co. n.v. Zutphen is door alle houders van claimbewijzen van het recht van inschrijving gebruik ge maakt, zo deelt de firma Pierson mede. (Van onze correspondent in Limburg) In de Limburgse mijnstad Kerkrade is een nieuwe industrie in opbouw, welke verwarmde vloermatten gaat produceren volgens een Duitse vinding, waarvoor in ons land octrooi is aangevraagd. Het sys teem is in Duitsland reeds gepatenteerd. Aan het bedrijf wordt een verkoopbureau verbonden, dat voor de eerste tien jaar de rechten voor geheel West-Europa heeft verworven. De verwarmde vloermat, een vinding van de heer H. Stankau uit Würselen bij Aken, bestaat uit een houten geraamte met inge bouwd elektrisch element, dat water en luchtdicht is afgesloten. Het zou vooral ge schikt zijn voor winkels en de verkopers daar in koude maanden van warme voeten verzekeren. Tot. de bouw van de fabriek werd beslo ten nadat men met 180 Duitse „Fleisscher Genossenschaften für Kundenschutz" waarbij 42.000 slagerijen zijn aangesloten, een contract had gesloten voor de leve ring van de verwarmde vloermatten. De ze geven een constante warmte af van 30 graden celsius. Voor de inschrijving op de 5 percent obligatielening 1959 Groninger Industriëele Crediet Bank bestond een grote belang stelling, zodat bij toewijzing met een zeer belangrijke reductie rekening zal moeten worden gehouden, zo deelt de Hollandsche Bank-Unie mede. Advertentie Boordevol kracht en vita mine B. 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleverancier Op het ogenblik dat de meeste Europea nen in Belgisch Kongo de toekomst met enige spanning tegemoet zien, maken top functionarissen van de „Union Minière" vol vertrouwen plannen voor een gestadi ge ontwikkeling en voor een toeneming van de produktie. „Union Minière" is het grote Belgische industriële complex, dat aan belastingen en royalties net zoveel be taalt, als een kwart van het hele Kongo lese budget omvat. Zijn fabriek in Jadot- ville is een van 's werelds grootste koper producenten en de op een na grootste cobaltleverancier. Binnen drie jaar hoopt men de produktie van koper met 30 per cent te hebben opgevoerd. Van het ogenblik af dat de fabrieken in Jadotville werden geopend heeft men naar „Afrikanisatie" van het personeel ge streefd. In de aanvang van de produktie was de verhouding tussen het Europese en het Afrikaanse personeel één op één. Te genwoordig ligt de situatie anders. In de centrale werkplaats werken nu 150 Afri kanen onder een geringe supervisie van vijf Europeanen. Dit is het resultaat van zorgvuldig uitgewerkte plannen om de Afrikaanse ai-beiders van de maatschap pij op te leiden tot een hoogte waartoe zij zelf in staat zijn en dat kan zijn via de universiteit tot het peil van directeur. Binnen vier jaar zal het hele opleidings stelsel voor Afrikanen in handen zijn van Afrikanen zelf, die op hun beurt door dit opleidingsinstituut zijn gegaan. De direc teur zal dan eveneens een Afrikaan zijn die zopas uit België is teruggekeerd, waar hij aan een universiteit heeft gestudeerd. Maar het stadium van „Afrikanisering" is niet zonder hoofdbrekens verlopen. Niet Advertentie in de KLEINSTE en GROOTSTE maten vanaf 65. Bij mantels boven ƒ100.ontvangt u direct ƒ10.— KORTING. GEN. CRONléSTRAAT 120 - TEL. 54578 41. Ondanks het feit, dat ze erg werden gehinderd door een baldadige zaagvis, wa ren Panda en de kok spoedig buiten het be reik van de inboorlingen. „Hoort u dat, mijnheer Moutarde?" zei Panda. „Ze roe pen iets tegen ons!" Inderdaad, van het strand schreeuwden de wilden op smeken de toon: „Kom terug! Kom terug, alstu blieft„Wat zou dat betekenen?" vroeg Panda verbaasd. Maitre Moutarde schudde het hoofd. „Vast niet veel goeds" bromde hij. „Ik vertrouw deze lieden niet. Iets in hun uiterlijk en manieren staat mij niet aan. Nee, we gaan niet terug; we gaan verder". „Dat zal niet ver zijn", mompel de Panda bezorgd. „Het water stijgt steeds hoger in de boot". „Ja.pfff.en dat roeit zo zwaar hijgde de kok. Kan je niet wat water er uit scheppen?" Panda begon ijverig te hozen met Maitre Moutar- des muts. Maar plotseling riep hij uit: „Mijnheer Moutarde haaien Z-ze loeren op ons„Wel, jaag ze weg", raadde de kok aan Panda deed zijn uiter ste best. Hij riep „Ksssst!" en hij trok lelijke gezichten legen de monsters, maar hij had weinig succes. Trouwens al zijn hozen hielp ook niet veel de geringste moeilijkheid lag in het feit, dat de Afrikanen die eenmaal een verant woordelijke functie hadden gekregen, veel harder optraden tegen Afrikanen die on der hen stonden dan de Europeanen ooit hadden gedaan. Ook is er onder de eerste generatie een verschijnsel waar te nemen, dat de Afrikanen verantwoordelijkheid schuwen. Deze angst is echter snel aan het verdwijnen, zeker onder de tweede gene ratie. De Europese opleidingsstaf in Jadotville is het er unaniem over eens dat de tweede generatie Afrikaanse werkers een geheu gen en een handvaardigheid heeft die ver uit gaat boven die van de eerste generatie. Men heeft in Jadotville de Afrikaanse ar beiders beoordeeld op een percentageba sis, waarbij men er van uit is gegaan de prestaties van de Europese arbeiders op 100 te stellen. Men komt dan voor de eerste generatie Afrikaanse arbeiders op 50 maar de meerderheid van de tweede generatie valt al in de klasse van 75 en 80. Sommigen van deze generatie halen zelfs de 85 en één heeft het zelfs tot 100 gebracht. Deze toeneming in geschooldheid, zowel wat hand als hoofd betreft, gaat gepaard met een toenemende verhoging van de leven standaard en sociale voorzieningen. De gemiddelde lonen in Jadotville lig gen tussen 500 en 600 gulden per maand. Geschoolde werkers kunnen zelfs tot 800 gulden komen. Deze lonen liggen ver bo ven wat bij voorbeeld in Zuid-Afrika word verdient. Uit Jadotville en uit de andere bedrijven van de Union Minière in Zuid-Kongo zullen straks de mensen moeten komen om een autonoom geworden Kongo te besturen. Op dezelfde wijze zal een staatsgezondheids- dienst kunnen putten uit de staf van het ziekenhuis te Jadotville, dat beschouwd wordt als het beste van geheel Kongo. Dit is waarschijnlijk de reden, dat de Union Minière zich zo zeker voelt over de toekomst van de maatschappij. Of een on afhankelijk geworden land een buitenland se maatschappij lang zal toestaan zijn mi- neralenrijkdom te exploiteren, blijft te be zien, maar de functionarissen van de Union Minière achten hun nabije toekomst wel gewaarborgd. Ongeluk. In Valencia (Spanje) zijn vijf ar beiders dodelijk gewond toen een fa- brieksmuur instortte en hen bedolf. Men vermoedt dat de muur instortte als ge volg van de druk van zwavelgassen. Protest. De socialistische fractie van de gemeenteraad van Keulen heeft in een gemeenteraadsvergadering bij burge meester Burauen, geprotesteerd tegen het legeren van een Belgische raketten- eenheid op de basis Dellbrueck. Deze eenheid zal met raketten van het type Honest John worden bewapend. Onschuldig. Hans Georg Flecken, die on langs in Italië werd gearresteerd op be schuldiging een zestienjarig Westduits meisje te hebben vermoord, heeft tegen over de Italiaanse politie verklaard, dat de moord door Heinz Monshausen is ge pleegd. Monshausen benam zich het le ven toen hij enige weken geleden door douanebeambten werd herkend in de trein die hem van Nederland naar Duitsland moest brengen. Flecken heeft tegenover de Italiaanse politie wel toe gegeven dat hij geholpen heeft het li chaam van het meisje te begraven. Nodig. In Ghana's hoofdstad Accra zijn woensdag acht leden van de Verenigde (oppositie)-partij aangehouden. De re gering motiveert de maatregel als nodig om vrije en onpartijdige verkiezingen in Ghana mogelijk te maken. Belofte maakt schuld. De Amerikaanse minister van Arbeid, James Mitchell, had verklaard dat hij „zijn hoed zou op eten", indien het aantal werklozen in de Verenigde Staten in oktober niet bene den de 3 miljoen zou dalen. Er waren in oktober 3.270.000 werklozen en 66.800.000 werkenden. Dit was voor Mitchells me dewerkers aanleiding een hoed van mok kataart te vervaardigen, om aldus hun chef in staat te stellen zijn belofte na te komen. Kankerbestrijding. De sociale commissie van de UNO heeft zonder tegenstemmen een resolutie aangenomen, krachtens welke prijzen met een totaal van hon derdduizend dollar beschikbaar zullen worden gesteld voor belangrijk werk op het gebied van kankeronderzoek. De re solutie was een samenvatting van voor stellen van elf landen. De prijzen zou den moeten worden toegekend op aan wijzing van de Wereldgezondheidsorga nisatie. Veroordeeld. Drie Turkse burgers zijn door de rechtbank in Famagusta ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens onwettig bezit van munitie in de territoriale wateren van Cyprus. Het waren leden van de bemanning van een Turkse vissersboot, die op 18 oktober door een patrouilleboot van de Britse marine voor de kust van Cyprus was aangehouden. Geen commentaar. Volgens het Egypti sche dagblad Al Ahram is Groot-Brit- tannië bezig een nieuwe militaire basis in Jordanië te bouwen. Het Britse minis- in Jordanië te bouwen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken had geen commentaar op dit bericht. Belangstelling. In Tsjechoslowakije is een Cubaanse delegatie aangekomen die een bezoek zal brengen aan industriële on dernemingen en collectieve boerderijen. Volgens Tsjechische kranten is de de legatie, die uit vijf man bestaat, uitge nodigd door het Tsjechische Nationale Front. In Havana zijn twee mannen en een vrouw gearresteerd tijdens een po- litie-overval op een clandestiene zender die tegen Castro gerichte propaganda uitzond. Antwoord. Het bijzondere postkantoor in Christkindl „Unterhimmel" gaat op 6 december open en viert dit jaar zijn tien jarig bestaan. Kaarten met kerstgroeten krijgen het speciale stempel „Christ kindl, post Unterhimmel", indien de af zender internationale betalingscoupons heeft ingesloten. Verleden jaar werd het miljoen overschreden. Brieven van kinderen aan het Christuskind of Santa Claus, waarin een betalingscoupon is in gesloten worden beantwoord. Advertentie Rood Wit Dry 2.75 P« YVEERRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: uit oostelijke richtingen gaan waaien en In Nooi-d-Europa is de barometer het morgen iets in kracht gaan toenemen. De laatste etmaal voortdurend gestegen. Ten komende nacht zijn de mistkansen op- dele hangt dit samen met de uitbreiding in nieuw groot. De temperatuur kan plaatse- westelijke richting van een krachtig bo- lijk iets beneden het vriespunt dalen, ven Rusland gelegen hogedrukgebeid. In Zuid-Frankrijk arriveerde omstreeks middernacht een van de oceaan gekomen depressie. Deze trekt verder naar het westelijke deel van de Middellandse Zee en Italië. Ten gevolge van deze ontwikke ling kwam nabij Nederland een zwakke rug van hoge druk te liggen, waardoor er vandaag weinig wind is. Er ontstond voor namelijk in het noorden en westen van het land op uitgebreide schaal mist. Op enkele plaatsen daalde de temperatuur tot 1 a 2 graden beneden het vriespunt. In Engeland meldden verscheidene sta tions 5 of 6 graden vorst. Midden op de oceaan bevindt zich een Vrijdag 13 november Zon op 7.54 uur, onder 16.53 uur. Maan op 16.22 uur, onder 5.34 uur. Maanstanden 15 nov. 10.42 uur volle maan. 23 nov 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 november Hoog water 1.40 en 14.01 uur. Laag water 9.40 en 21.53 uur. Vrijdag 13 november Hoog water 2.22 en 14.38 uur. Laag water 10.24 en 22.35 uur. Maximum-temperaturen 60 li d 60 (6 g binnen- en buitenland. si Neerslag, laatste 24 uur. s 0) «5 Den Helder weerlicht z 6 4 Ypenburg mist windst. 7 1 Vlissingen mist ozo 9 2 Eelde mist windst. 7 2 De Bilt mist zo 7 2 Twente zwaar bew windst. 7 1 Eindhoven licht bew. ozo 7 0,1 Zd Limburg zwaar bew. ozo 6 1 Helsinki geheel bew ozo 6 1 Stockholm geheel bew ozo 7 3 Oslo geheel bew O 7 5 Kopenhagen regen zo 6 2 Aberdeen onbewolkt windst. 7 0 Londen mist windst. 8 0 Amsterdam mist zo 8 1 Brussel onbewolkt windst. 8 2 Luxemburg sneeuw ono 5 14 Parijs mist windst. 9 0 Bordeaux zwaar bew windst. 12 10 Grenoble geheel bew n 9 0 Nice regen n 17 11 Berlijn licht bew ozo 7 1 Frankfort zwaar bew ono 8 0.1 München mist ozo 6 0 Zürich geheel bew wzw 7 0,7 Locarno regen windst. 9 3 Wenen geheel bew. ozo 7 3 Innsbruck half bew. w 2 5 Athene onbewolkt windst. Rome regen zzo 14 4 Ajaccio onweer no 16 7 Mallorca regen w 18 2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2