r PATS Ex-Oostenrijker Schlamm preekt „preventieve oorlog Natü-raLax 4ÏSéPA Van dag tot dag Schlamm d'rubër! 3 J Kort nieuws Westduitse socialist eist uitwijzing van deze Amerikaanse opruierin woord en geschrift Baliet voor abonnees Haarlems Dagblad IJmuider Courant Op cle <~Pra.atóteel met minder werk de mooiste glans Oostduitse CDU doet aanval op bisschop Dëpfner DONDERDAG 12 NOVEM BER 1959 Elders in dit blad zijn verontrustende bijzonderheden weergegeven, die onze correspondent in Bonn mededeelt over de activiteit van een vreemde figuur in West- Duitsland, een zekere William Schlamm. Deze Amerikaan, van huis uit Oostenrij ker, heeft in zijn merkwaardig verleden het fascisme bestreden, het pacifisme ge predikt en het communisme gebrand merkt doch in Amerika is hij volkomen overstag gegaan en thans kan men hem beschouwen als de profeet van een Derde Wereldoorlog. Hij is een vlot publicist en journalist en beschikt bovendien over een gedegen ken nis van de Europese geschiedenis. Vol gens hem is uit die geschiedenis slechts één les te trekken: West-Europa moet ten oorlog trekken tegen Sovjet-Rusland om de Duitse grenzen van 1933 te herstellen. Hij predikt een kruistocht tegen het com munisme en een militair bondgenootschap daartoe tussen Duitsland en Amerika, dat volgens hem een onweerstaanbare stoot kracht zou krijgen en openlijk het herstel van Groot-Duitsland onder Westduitse soevereiniteit als oogmerk zou kunnen voeren. Wat ook het verleden van deze Schlamm moge zijn, in het heden ontwikkelt hij een uiterst gevaarlijke en verontrustende ac tie. Het gevaarlijke en verontrustende zit niet in de eerste plaats verscholen in zijn optreden in het openbaar, doch in zijn mogelijke invloed op Westduitse politici, die ertoe zouden kunnen worden gebracht de theorie van Schlamm tot de hunne te maken doordat zij in de huidige Duitse si tuatie geen andere, directe mogelijkheden tot oplossing van het Duitse vraagstuk zien. De impasse in dit vraagstuk, die een steeds dieper wordende kloof graaft tus sen de twee delen Duitsland, knaagt aan het hart van elke Duitser. Niet alleen aan dat van de nationalisten, die dromen van een nieutoe Duitse grootheid en een re vanche op het barbaarse Oosten, doch ook zeer zeker aan het hart van hen, die de communistische druk op hun landgenoten en vercommunisering van het hele leven in Oost-Duitsland als een permanente toe stand zijn gaan zien. Men kan begrip hebben voor de gevoelens van deze laatsten, doch niettemin een ge welddadige bevrijding van Oost-Duitsland ten stelligste verwerpen als een onbruik baar en in zijn gevolgen onaanvaardbaar middel tot oplossing van het probleem. Vooral, omdat het geen oplossing zou zijn, doch een ramp voor Duitsland, Europa en de gehele wereld. Schlamm echter gaat veel verder dan de eis tot bevrijding van Oost-Duitsland. Hij drijft naar een oorlog tussen het Westen en de Sovjet-Unie en realiseert zich daar bij zeer duidelijk, dat die niet zou kunnen volgens hem zelfs niet zou mogen ophouden aan de Oder. Hij stelt zich de verovering van alle Sovjetrussische satel lieten voor en ongetwijfeld ook een ver nietiging van het regime in Moskou. Hij stelt zich met name precies datgene voor, wat Hitier zich in zijn waanzin heeft voorgesteld en hij houdt, evenals zijn lu gubere landgenoot destijds, geen rekening met wat die eenmaal ontbrande strijd zou kosten aan mensenlevens en materiële waarden. Hij staart zich blind op het Duit se „Sieg"-ideaal en is, even irreëel als Hitier, overtuigd van de mogelijkheid om met een moderne oorlog „een nieuwe or de" in Europa te vestigen. Een orde van Duitse makelij, door een offensieve oorlog voorbereid en door een na-oorlogse ter reur in stand gehouden. Dit alles zegt hij niet met zoveel woorden. Hij is handig ge noeg om dit beeld te camoufleren achter een scherm van op de Duitse vaderlands liefde speculerende taferelen, die de Duit sers aanspreken en hun aarzelend doen zeggen: „Ja eigenlijk heeft hij wel ge lijk." Onze correspondent verwacht niet, dat de eis van de vooraanstaande socialist Bögler om Schlamm over de grens te zet ten, door Bonn zal worden ingewilligd. Het gif heeft reeds zijn werk gedaan in de vorm van een zeker succes bij de openba re mening in West-Duitsland. Bonn wil die mening niet gaarne weerstreven. Doch dat de Westduitse regering een (buiten landse) adder koestert door Schlamm zijn gang te laten gaan, is blijkbaar niet alleen Bögler maar ook anderen volkomen dui delijk. Advertentie de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 Gift van Simavi. De vereniging voor medische hulp aan tropenland „Simavi". 'leeft f 115.000 aan giften door het Neder- 'andse volk ter beschikking gesteld van Nederlands Nieuw-Guinea. f 25.000 is be stemd voor de bouw van een consultatie bureau voor tuberculose-patiënten te Fak- Fak, f 25.000 voor eenzelfde bureau te Manokwari, 10.000 voor de aankoop van een cardanosc'oop voor Manokwari en 55.000 voor de bouw van ziekenzaaltjes voor tuberculosepatiënten en leprozerieen. (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van cle Westduitse socialistische partij in het district Palts, Bögler, heeft dezer dagen deining veroorzaakt toen hij op een conferentie van partijfunctionarissen te Neustadt in vervolg op de vele aanvallen op de Oosten rijks-Amerikaanse auteur William S. Schlamm van de regering te Bonn eiste, dat zij'Schlamm over de grens zou zetten. Volgens Bögler gaat het niet aan, dat een buitenlander zich in de zaken van het Duitse volk mengt, zoals Schlamm dat zijns inziens doet. In boek en woord ondersteunt Schlamm de gedachte aan een preventieve oorlog tegen de Sovjet-Unie. Daarmee is een man in opspraak geko men, die in de Bondsrepubliek de afgelo pen maanden een bijzondere rol heeft ge speeld. Het begon met de publikatie van zijn in Zwitserland uitgegeven boek „Die Grenzen des Wunders", waaruit blijkt, dat Schlamm geen onbekende in de Duitse po litiek is: van huis uil Oostenrijker met linkse sympathieën werd hij in 1933 hoofd redacteur van de pacifistische „Welt- bühne" in de plaats van de door de nazi's in een concentratiekamp gezette Carl von Ossietzky, Nobelprijswinnaar voor de vre de in 1936. Tot 1938 trachtte Schlamm van Wenen en Praag uit vele linkse intellectue len tegen fascisme en bolsjewisme in het geweer te brengen. In 1938 emigreerde hij naar Amerika, waar hij het bracht tot plaatsvervangend hoofdredacteur van het weekblad „Time" en voorts Europees cor respondent werd van het bekende blad „Fortune". Kruistocht Journalistiek een door de wol geverfd publicist met grote kennis van de Euro pese geschiedenis van de laatste vijftig jaar, schreef Schlamm het vorige jaar het bijna opruiende „Die Grenzen des Wun ders". De belangrijkste stellingen van dit boek, waarvan in korte tijd zestig tot ze ventig duizend exemplaren in de Bondsre- publeik zijn verkocht, komen op het vol gende. neer: West-Duitsland vormt thans de mach tigste natie van West-Europa omdat de Bondsrepubliek niet de behoefte heeft het verleden voort te zetten. Waar hij zo ener zijds de Westduitsers een pluim op de- hoed steekt, daar trapt hij anderzijds de Westduitse bevolking het moeras in we gens haar steeds groter wordende gemak zucht en het zich verre houden van de po litiek. Hij looft en trapt zo lijkt het ten einde de Westduitser wakker te maken, hem de grenzen van het „Wirtschaftswun- der" te tonen en hem op te wekken zich klaar te maken voor een nieuwe kruis tocht. Boven alles prijst hij Adenauer, maar hij veroordeelt bij voorbeeld Krupp, omdat deze met de Sovjet-Unie handel drijft Zijn boek is voor alles een oproep tot een kruistocht tegen het communisme, tegen de Sovjet-Unie in het bijzonder. Dreig de communisten met oorlog, aldus Schlamm want oorlog wekt bij de communisten onbehagen, omdat zij de ontwikkelingen van een oorlog onmogelijk kunnen voorspel len. Ga met dat dreigement zo vei\ dat men bereidheid toont daadwerkelijk een offensieve oorlog te voeren ten einde de eenmaal gestelde eisen te verwezenlijken. Het Westen, zo meent Schlamm, moet de Sovjet-Unie zo lang en zo sterk onder druk zetten, dat de Russen Oost-Duitsland ver laten. Die kans zit er volgens hem in, om dat het communisme veel gevoeliger is voor een oorlogsdreiging dan het Westen. Ontwikkelt de politiek zich zoals Schlamm zich dat voorstelt, dan kan er na het terug trekken der Russen uit Duitsland een vre desverdrag voor geheel Duitsland worden gesloten met als uitgangspunt de grenzen van 1933. In feite komen Schlamms opvattingen neer op Dulles' „Roll Back"-theorie van enige jaren geleden, waarbij de bedoeling voorzat de communisten uit Oost-Europa te verdrijven, maar dan een „Roll back" op brede grondslag en in grootse stijl. In deze westelijke politiek der sterkte vormen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek de spil, waarom alles moet draaien. Het is duidelijk dat Schlamm hieruit afleidt dat een eventuele neutralisering van West- Duitsland onvermijdelijk zal leiden tot het uiteenvallen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, voorts dat zelfs maar een de facto-erkenning van 't regime Ulbricht over Oost-Duitsland dodelijk voor 't Wes ten zal zijn en dat een verbod van kern bommen het Westen juist die wapens uit de handen zal slaan, waarmee het zich niet slechts moet verdedigen, maar waarmee het ook moet handelen. „Het Westen", aldus Schlamm „moet, wanneer het in leven wil blijven, vastbe sloten zijn oorlog te voeren. Want om op de oorlog voorbereid te zijn, is niet ge noeg". Alleen zo kan men het communis tische streven om de wereld te veroveren, zonder daarvoor een nieuwe wereldoorlog te ontketenen (en dat wil Moskou zijns in ziens), met succes bestrijden, aldus Schlamm. Hierom beveelt Schlamm een bondgenootschap tussen Amerika en West- Duitsland aan. een openlijke alliantie waarbij Bonn een onbeperkte Amerikaan se ondersteuning zou krijgen, daardoor zou de Duitse stootkracht tegen het Oosten on weerstaanbaar worden en openlijk erkend worden dat deze Amerikaans-Duitse allian tie ten doel heeft de Westduitse soevereini teit over V/est- en Oost-Duitsland te vesti gen. Daarmee zou het Westen voor het eerst na 1945 in het offensief tegen Rus land komen. „Invitatie tot zelfmoord" Schlamms boek is even hartstochtelijk bestreden als het geschreven is. Men heeft gezegd, dat het in praktijk brengen van dergelijke denkbeelden van Duitsland een kerkhof zal maken. Een uitnodiging tot zelfm'oord, zeiden sommigen. Anderen vielen Schlamm wel aan, maar meenden dat hij eigenlijk gelijk had een gelijk dat evenwel in het Westen niet in daden is om te zetten. Schlamm heeft het bij dit boek niet ge laten. Als een propagandist voor zijn op vattingen reisde hij de afgelopen maan den door de Bondsrepubliek om lezingen te houden, hij liet zich in het bekende (of beruchte) weekblad „Der Spiegel" inter viewen en zei ook daarbij krasse dingen: De voorstelling van Het Nederlands Ballet op DINSDAG 17 NOVEMBER a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem zal plaatsvinden onder de auspiciën van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgevoerd zullen worden de balletten: Concerto Barocco, Grand Pas Classique, De Verloren Zoon en Suite en Blanc. Gast-soliste is de befaamde Irène Skorik. Voor de lezers van onze bladen hebben wij een belangrijke reductie op de toegangsprijzen weten te verkrijgen. De prijzen bedragen: Stalles, balcon, frontloge 5.— voor 4.— Parket 4.25 voor 3.25 Parterre, zijloge 3.25 voor 2.50 Ainph. theater 2,50 voor 2.— Gaanderij 1.25 voor 1.— In onze bladen, van ZATERDAG a.s. zal een drukt. Tegen inlevering van deze bon aan de kassa van de Schouwburg kunnen 2 kaarten tegen de gereduceerde prijs gekocht worden. Advertentie A eindmaat day in da# uit de regelmaat van de klok. Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl.f 1.35 hij verklaarde onlangs te Dusseldorp voor Ruhr-industriëlen dat de Bondsrepubliek nauwelijks nog een toekomst heeft, omdat Londen en Washington volgens hem de Russen hebben toegezegd het Oostduitse regime de facto te erkennen. Eisenhower zpu dat Adenauer geschreven hebben, het geen te Bonn scherp is ontkend. Een er kenning van Oost-Duitsland leidt volgens Schlamm lot het einde van de Bondsrepu bliekVerleden week zag men Schlamm tijdens het felle debat over de buitenlandse politiek op de tribune van de Bondsdag te Bonn zitten. Men nam waar, dat hij met Freiherr zu Gutenberg van de C.D.U. dineerde en men hoorde de ze jonge, voortreffelijk sprekende baron in de Bondsdag des avonds het S.P.D. Duitsland-plan afkraken op een wijze, die de socialistische leiders diep trof en men zei daarna te Bonn: „Schlamm spreekt in de Bondsdag Zo staat William S. Schlamm in het felle licht van de politieke publiciteit in de Bondsrepubliek. Een scherpe, steeds doordravende profeet, die met vele „in- diens" en „wanneers" werkt, een „Kalter Krieger" van formaat, een man die de hardheid predikt en die voortdurend spreekt over „de laatste kans van het Westen" en „de ondergang van Duits land". Kortom een Europese Amerikaan, die bepaalde Westduitse politici in hoge mate verontrust. Maar dat hij uitge wezen zal worden, nadat zijn boek. zijn in terviews, zijn gesprekken zo veel succes hebben geboekt, lijkt hoogst onwaar- li jk. Dit decente en beheerste blad heeft zich' gisteren be perkt tot de blote mededeling, dat onze landgenote Corinne Rottschafër in Londen de titel „Miss World" heeft veroverd. Het gaf daarbij een passend plaatje van de winnares en ging zich op geen enkele wijze te buiten aan enthousiasme Dat was goed het sierde de redactie en het onderstreepte de serieuze instelling van de redacteur Buitenland, die na een snelle blik op de vormen van Corinne zich Ijaastig ver diepte in de contouren der Eu'-opese samenwerking. En toch er moet nog een enkel woord worden gezegd over deze adembenemende strijd, die eindigde met een Nederlandse zege. Want nie mand kan beseffen, hoe ener verend die finale geweest is en hoe er gevochten is met alle wapenen der schoonheid. Mis schien behoeft: alleen maar te worden onthuld dat Corinne won met een halve centi meter een fractie dus, die in het dagelijkse leven achte loos voorbijgegaan wordt, doch die op het Londense podium beslissend was. Wat is een halve centimeter, vergeleken bij de afstanden in het heelal? Niets. Doch in de kleine we reld der menselijke schoon heid kan het. de toets der vol maaktheid zijn. Terwijl deze overwegingen zich aan mij opdringen, stro men nadere berichten uit Lon den binnen. In hun sobere persbureaubewoordingen ge ven zij een mozaïekbeeld van wat zich daar in de hel van Piccadilly heeft afgespeeld. Bij stukjes en beetjes komt de Nederlandse triomf ten voeten uit vóór ons staan. Daar is weer eens getoond, waarin een 'dein land groot kan zijn: Co- -inne had de maten 93, 56 en '3 centimeter. Hoe komen wij. Nederlan ders, plotseling zo wereld- mooi? Er zijn eeuwen van achterstand ingehaald er is gewerkt en geploeterd in stil te, achter tullen gordijntjes en in de beslotenheid van onze intieme, Nederlandse binnen huisjes. De Missen kwamen en gingen, jaar na jaar, en de wereld raakte eraan gewend dat de Nederlandse nationali teit door afwezigheid schitter de op het platvorm der bolle vormen. En nu, met één klap' alle buitenlandse Venussen liggen om als kegels, en de Nederlandse kegel staat overeind in het glanzend licht van de BBC-televisieschijn- werpers. Generaties is er aan die ene halve centimeter ge werkt. Wij zijn niet tevi-eden geweest met 'twee millimeter, met vier millimeter. Wij heb ben de stroom van misprijzen over onze Nederlandse hoof den laten gaan en zijn onver droten blijven zwoegen tot we bereikten wat we in onze har de koppen hadden: een halve centimeter. Dat is Nederlands. Dat is oer-Nederlands. Wij mogen thans op onze triomferende borsten kloppen en zeggen: ..Laat de buiténwereld nu be schaamd de hand in eigen (te kortgeschoten) boezem steken en toegeven dat het kleine land aan de Noordzee nog wal anders kan voortbrengen dan bloembollen". Het is trouwens geen wonder dat Corinne ónze Corinne gewonnen heeft. Met de sim pele ongekunsteldheid harer Hollandse jeugd heeft zij zich in de strijd begeven. Ver van huis en haard, eenzaam te midden van de verblindende schoonheid der aarde, heeft zij haar edele strijd gestreden. Met inzet van al haar lichame lijke gaven heeft zij zich mei haar rivalen gemeten. Geen geluid uit het vaderland drong tot haar door, toen zij op het oodium stond. Geen jubelkoor van supporters zong het inspi- -erende lied „Laat de leeuw niet in zijn hemdje staan" integendeel, zij stond als hei ware verlaten in haar eigen hemdje en niemand was er om haar aan te moedigen. Geen oranjezonnetje, geen roodwit- blauwe vlaggetjes of beschil- *iyyg|f derde paraplu's. Zij had niets dan zichzelf en die éne halve centimeter. En toch won zij. Ademloos arriveerde zij aan de finish, vijf millimeter vóór de jonge dame uit Peru. De persbureaus geven haar ontroerende, kin derlijke reactie van dit groot se moment: „Ik wilde gaan huilen", zei ze, „maar ik dacht dat ik het maar niet moest doen, omdat het mijn opmaak zou bederven". En met mee slepende eenvoud vertelde ze de verslaggevers: „Ik hoop dat mijn titel me zal helpen, meer geid te verdienen. Of ik wil trouwen? O, ja! Maar ik wil eerst een modezaakje begin nen, want men moet iets heb ben om op terug te vallen Ziedaar dit kind van Hollandse bodem, niet aangetast door de •oem, doch in alles natuurlijk m nuchter zoals het haar Ne derlandse aard betaamt. s> De sportieve wijze waarop Corinne de strijd gestreden heeft heeft alom bewondering gewekt. Zij had voor degenen, die zij achter zich heeft ge laten, louter vriendelijke woor den. De tweede prijs was na tuurlijk voor het meisje uit Peru balsem op de wonde, doch Corinne heeft dit onfor tuinlijke schoonheidje uit Zuid-Amerika volkomen ge troost door haar toe te voegen: „Jammer, hè?" Men moét niet menen dat alle mededingsters eenzelfde ziele- grootheid vermochten op te brengen. Met name „Miss USA" heeft zich na de wedstrijd van haar lelijkste kant laten zien door een afschuwelijk gerucht in de wereld te brengen over het Hollandse meisje. Men moet wel diep gezonken zijn om op een dergelijke gedachte te komen. Zij heeft namelijk aan verslaggevers medege deeld, er zeker van te zijn dat. het „blonde wicht uit Amster dam" haar belangrijkste maat (die halve centimeter!) op kunstmatige wijze had ver groot. Deze Amerikaanse ver dachtmaking is niet alleen een belediging voor Corinne, het is een vlek op het. hele Neder landse borstkuras. Deze ver dorven telg uit het land van plastic en schuimrubber die niet eens de semi-finale kon bereiken ontzag zich bo vendien niet, de krantenmen sen in te fluisteren dat de nieuwe Miss World een boe zemvriend bij de jury had. „De hele jury bestaat uit boezemvrienden". gaf deze miskende schoonheid minach tend te kennen. En ofschoon dat moeilijk tegen te spreken zal zijn, moet men toch met nationale verontwaardiging óp komen tegen een dergelijke onsportieve manier van doen. Zoiets doet het Amerikaanse prestige geen goed het is een houding die men van de machtigste natie ter wereld niet verwacht. De machtigste? Tja na al die mislukte ra ketten en maansatellieten ook nog deze internationale neder laag. Tja, tja Natuurlijk heeft Corinne de beschuldigingen met nobele verontwaardiging van de hand gewezen. Eric Morley, de or ganisator van de wedstrijd, was zichtbaar pijnlijk getrof fen door de Amerikaanse dolk stoot in zijn rug. „Beslist niet waar", zei hij, zowel ten aan zien van de boezemvriend als de boezemvulling. En Miss Canada uitte zich zeer spor tief, want ze werd niet eens lot. de halve finale toegelaten ook in deze zin: „Onzin". De berichten blijven aan houden. Steeds meer navrante bijzonderheden druppelen uit de Londense nieuwsbronnen door tot de redactiebureaus. We kunnen er slechts een greep uit doen. Hier is er nog een: „Corinne Rottschafër, het schoonste meisje ter wereld, heeft 500 pond gekregen en een auto. Zij weegt 110 pond en heeft geen rijbewijs." Hoe vreemd kan het leven draaien! Eerst 110 pond, geen rijbewijs en verder helemaal niets. Nu 500 pond en een auto. Maar Corinne blijft eenvoudig, zegt ze. „Ik ga gewoon door met mijn werk; ik ben model van beroep en model blijf ik. Ten zij ik een filmcontract krijg." Een delicate bijzonderheid wordt zojuist nog gemeld. De vader van Corinne is lange tijd schrijfmachinemonteur ge weest, doch hij is nu opge klommen tot vertegenwoordi ger. Men moet niet sentimen teel worden maar is het niet frappant? Alle schrijf machines ter wereld verkon digen thans de roem en de schoonheid van Corinne, de dochter van een schrijfma chinemonteur. En nu deze goe de man vertegenwoordiger is geworden, vertegenwoordigt zijn dochter de nationale schoonheid der Nederlandse vrouwen op het internationale podium. Nog een bericht: „Corinne spreekt Engels. Frans en Duits. Zij heeft belangstelling voor muziek, reizen en lezen". Waaruit blijkt dat intellect geen beletsel voor uiterlijk schoon behoeft te wezen. En verder: „Corinne heeft tegen over verslaggevers verklaard, dat zij de Engelse mannen heel wat eleganter vindt dan de Nederlandse. De Nederlandse zijn helemaal niet aardig, zegt zij." Pats! Wat zullen we nü krijgen'' De Eng de nederl ele- gan Voor ons heeft mej. C. Rott schafër volkomen afgedaan Het is een raadsel dat de jury leden haar tot Miss World hebben gekozen. Daar zal wel wat anders tussen hebben ge zeten. Schuimrubber! Kunst! Het mooiste meisje van de we reld?! En al die mooie meisje^ lie niét meegedaan hebber ian? üi Ahum De Europese samen .verking is trouwens veel belangrijker. liet sou best gaan Het enige dat ik wil is bolletje. De hele rest kunnen ze, wat mij betreft, best een tijdje opschorten. Mensenlief, wat zou een korte adempauze-van-alles heerlijk zijn. Al onze heerlijke dagen, van Moederdag tót (en met) Sinterklaas: van Pasen tot Pinksteren en van Kerst tot Moe derdag, zouden in het niet zinken bij één Nietsweek, maar dan ook in de hele we reld. Als er maar eens één week was zonder de ontdekking van een nieuw reinigings middel, hoe slreepschoon ook; zonder één nieuwe film en zonder dat de leiders der wereld één woord zeiden of één ding de den en een vergaderverbod voor de hele wereld; niemand mag één afspraak maken. Eén week alle vliegtuigen aan de grond, alle treinen stop, alle schepen in de haven. Geen diners, geen congressen, geen ont vangsten, cocktailpartijen, Kamerverga deringen. Alle ministers van de hele we reld huisarrest; alle beurzen gesloten; al le hotels en bioscopen en theaters en voor al alle monden dicht. Kunt u het zich voorstellen hoe heerlijk dat zou zijn? Zó heerlijk, dat wij het lang zaam zouden kunnen opvoeren tot een maand, tot twee maanden, misschien zelfs wel tot een jaar. Het begintijdstip zou natuurlijk lang van te voren bekend moeten worden gemaakt, ivant als alle vervoer onverwacht zou stop pen, zouden wij met ons allen van honger omkomen. Als het tactisch en praktisch zou worden voorbereid zouden wij alle maal onze blikken in de toekomst kunnen slaan en voor de toekomst kunnen in slaan. Allemaal lekker thuis blijven en eens goed en zwijgend nadenken over alle onno dige misbaar, dat wij op normale dagen met ons allen plegen te maken. In ieder geval zouden wij dan tot de conclusie ko men, dat op z'n minst de helft van al dat spektakel nutteloos is. Het eigenaardige is, dat, nog maar een jaar of vijf-a-tienduizend terug, het inder daad zo toeging in de ivereld. Er waren geen top- of andere conferenties, niemand snelde van de éne plaats naar de andere, er bestond op de hele wereld niet één ver gaderzaaltje, noch een trein of een vlieg tuig. Iedereen zat in zijn eigen hol, zorgde voor zijn eigen voer en had nooit vergade ring. Er bestonden geen verenigingen voor alles. Geen mens had er een idee van wat er op vijf kilometer afstand van zijn hol ge schiedde en als iemand ging schreeuwen, hoorde geen mens het, die een halve kilo meter van de schreeuwer af woonde. Het eigenaardige is, .dat het allemaal goed is gegaan, anders liepen wij nu met ons allen niet zo proper en net-in-de-kleer- tjes over straat. Want wij zijn uit die ver- gaderingloze, congresloze, cocktailloze, filmloze, afspraakloze, loze mensen voort gekomen. U ziet dus dat het best gaat. Waarom doen wij het dan niet? Elias A dvertentie Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'h Erdal produkt, dus goed! De Oostduitse „Christen-Democratische Unie", die moet doorgaan voor een poli tieke partij van rooms-katholielcen en pro testanten in Oost-Duitsland, maar een sa telliet is van de communistische partij, viel zaterdag de rooms-katholieke bis schop van Berlijn, kardinaal dr. Julius Döpfner aan. Nadat een goede week ge leden de Evangelische bisschop dr. Dibe- lius het mikpunt was geweest, werd nu Döpfner beschuldigd van het verlenen van handlangersdiensten aan Dibelius. Döpf ner heeft donderdag in de Oostberlijnse Corpus Christi-kerk geëist dat men de rechten van de mens op geloofs- en gewe tensvrijheid zou respecteren. Döpfner beschuldigde Oostduitse autori teiten van bewuste veronachtzaming van de religie, waarop de Oostduitse C.D.U. hem dit weekeinde uitschold voor een „re presentant van het clericaal-militaristi- sche systeem". Men verwacht dat Döpf ner gelijk in juni reeds voor geheel Oost- Duitsland, verboden zal worden zijn werk zaamheden ook in Oost-Berlijn te verrich ten door hem te verwijten dat hij evenals Dibelius heeft opgeroepen tot het plegen van verzet tegen het communistische re gime. Er zijn in Oost-Duitsland met zijn zeventien miljoen inwoners ongeveer twee miljoen rooms-katholieken en 1450 rooms- katholieke geestelijken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3