Caballero Haarlem had de primeur van de officiële intocht van St. Nicolaas Toen Sint Nicolaas kwam veranderde alles even HEINZ^ TOMATO KETCHUP Amsterdam vol verwaehtiii! FEEST ZONDER WANKLANK Dichtbevolkte kaden aan het Spaarne DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 Vele duizenden bereidden de goedheiligman ondanks koud weereen warm welkom Koninklijke subsidie voor Gérard van den Eerenbeemt De negen muzen Rook dan morgen eens Sint Nicoiaas naar Lisse In plaats van kaartje Zoekt U iets beters r C ting van de komst van Sinterklaas. Deze jongens en meisjes hebben in het kader van de kinderuitzendingen, die door zes Haarlemse verenigingen op dat gebied worden verzorgd, deze zomer enkele we ken in vakantiehuizen nieuwe krachten kunnen opdoen. In zijn welkomstwoord tot de Sint uitte de heer Van Willige zijn vreugde over het feit dat St. Nicolaas Haarlem had uitverkoren als eerste stad van Nederland om er zijn intocht te hou den. Het speet de heer Van Willige dat de burgemeester van Haarlem niet aanwe zig1 kon zijn om d^Sint namens het ge meentebestuur te verwelkomen. „Dat komt omdat de burgemeester met de wet houders tot diep in de nacht op het stad huis vergadert om de kinderen die hier zit ten straks als ze groot zijn aan een huis te kunnen helpen," aldus de heer Van Willige. Bisschoppelijke dank Op zaterdag Lang voor het tijdstip waarop de boot met de hoge gast aan boord het Zuider Buiten Spaarne zou opstomen om ter hoogte van de Slachthuisstraat in Haar lem-Oost ligplaats te kiezen, verdrongen al honderden kleine en grote mensen zich achter de hekken op de Spaarndamseweg en in de Slachthuisstraat. Maar ook aan de overzijde van het Spaarne hadden zich velen opgesteld om maar niets van het schouwspel te missen. De Harmonie Kunstkring-Apollo en de drumband van de gymnastiekvereniging BATO, beide uit Haarlem zorgden er voor dat de stemming erin bleef en het wachten kort duurde. De sinterklaasliedjes schalden zonder ophou den over het water. „Nou moet-ie gauw komen anders krij gen we allemaal nog een nat pak," zei een meneer naast ons met een wantrouwige blik naar de inderdaad dreigende lucht. Maar eindelijk het liep tegen kwart over drie, een kwartier over tijd kon de menigte het aloude, maar ditkeer mis schien uit scheepvaarttechnisch oogpunt minder toepasselijk lied „Zie ginds komt de stoomboot" aanheffen. De Buitenrust- brug draaide open om een maagdelijk-wit met kleurige vlaggen getooid motorjacht door te laten. Temidden van grote en klei ne Zwarte Pieten wuifde St. Nicolaas min zaam naar de dichtbevolkte kaden. Zijn staf en mijter vonkten in enkele ontsnap te zonnestralen. Het duurde wel even voor dat het jacht aan de kade gemeerd was en St. Nicolaas onder daverende toejuichin gen voet aan wal zette, waar zijn trouwe schimmel al trappelend van ongeduld stond te wachten. Ook veel mensen stamp voetten, maar dat was meer van de kou want de temperatuur was verre van aan genaam. De heer H. J. Loppersum, de voorzitter van het wijkcomité „Haarlem-Oost", ver welkomde St. Nicolaas namens de bewo ners van dit stadsdeel. „U bent vroeg dit jaar maar door de grote aanwas van de bevolking hebt u natuurlijk meer tijd no dig voor het afleggen van uw bezoeken," aldus de heer Van Loppersum. Hij over handigde de Sint het urgentieprogram van het wijkcomité en sprak de hoop uit dat St. Nicolaas misschien enkele wensen van deze verlanglijst zou kunnen vervullen. De Sint beloofde een goed woordje bij het Haarlemse gemeentebestuur te zullen doen. Hij verzocht de menigte voor hem het lied „Zie de maan schijnt door de bo men" te zingen en gaf het voorbeeld door in te zetten met.. „Zie ginds komt de stoomboot." Kleurrijke stoet Na nog talloze handjes te hebben ge drukt. waarbij zijn zwarte knechten na tuurlijk niet achterbleven, steeg St. Nico laas met een voor zijn hoge leeftijd opval lende kwiekheid in het zadel om zijn plaats in de feestelijke optocht in te ne men. Aan het hoofd van de kleurrijke meer dan 150 man tellende stoet reden een vaandrager en politiemannen te paard. Zij werden gevolgd door de drum band van BATO, herauten en een oud T-Fordje waarin enkele snaakse Zwarte Pieten. Dan volgde, temidden van een groep ruiters, St. Nicolaas op zijn trots voortstappende viervoeter. Zijn gevolg werd verder gevormd door Zwarte Pieten op knetterende scooters, enkele reclame wagens. terwijl de muzikanten van Kunst kring-Apollo de stoet sloten. Zoals al ge zegd waren de belangstelling en de bijval voor de Sint tijdens zijn tocht door Haar lem-Oost en later door de Haarlemse bin nenstad zeer groot. Ook op de Grote Markt waar de Spaanse bisschop om kwart over vier aankwam waren honder den te hoop gelopen. Zelfs een druilerig motregentje kon de warmte van het wel kom dat hem werd bereid niet temperen. Na van zijn paard te zijn afgestapt schreed de Sint talloze hem toegestoken handen drukkend door een dichte haag van bewonderaars naar de ingang van de Vleeshal. Daar werd hij begroet door de heer W van- Willige, de voorzitter van het centraal comité voor kinderuitzendingen in Haarlem, door wie het feest was geor ganiseerd. De leiding van de intocht be rustte bij de heer J. Kraakman. In de Vleeshal In de Vleeshal verkeerde intussen een honderdtal kinderen in gespannen afwach- Op voordracht van de jury voor de Ko ninklijke Subsidie voor de Vrije Schilder kunst heeft de Koningin een subsidie voor 1960 toegekend aan G. L. G. M. van den Eerenbeemt uit Aerdenhout. Verder werden subsidies toegekend aan A. van Houwelingen (Voorschoten), St. Kwint (Amsterdam), Q. Lo-a-Njoe (Am sterdam), mej. Annemiek Rutten (Eind hoven) en L. Smits (Maastricht). Ikoon als tafelblad. In Outokumpu in Oost-Finland is een zeer waardevolle, dui zend ;.aar oude, Russische ikoon van 110 bij 80 centimeter ontdekt, die de heiligen Serge en Hermanus voorstelt. Een boer die niet wist dat het een kostbaarheid be trof, had haar meegebracht naar een gods dienstige plechtigheid om als tafelblad te gebruiken. WENEN (Reuter) Frederic Skues, een Britse variété-artiest is donderdag te Wenen veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar wegens „geweldpleging tegen spoorwegbeambten". De overtreding van Skues dateert van 1955. Skues zou met een kaartje derde klas in een coupé tweede klas gezeten hebben op het traject LinzWenen. Toen twee spoorwegbeambten hem naar zijn kaartje vroegen, had hij een levende cobra uit een koffertje ge haald en ermee naar de mannen ge zwaaid. In de andere hand hield Skues een mes. De twee spoorwegbeambten kozen het hazepad, maar bij zijn aan komst in Wenen werd de Engelsman gearresteerd. Hij kon evenwel later naar Engeland vertrekken. Dit jaar echter werd Skties opnieuw in Oostenrijk gearresteerd. Voor de rechtbank verklaarde hij begrepen te hebben, dat de spoorwegbeambten z\jn bagage wilden onderzoeken, zodat hij alvast de slang te voorschijn haalde om haar te laten zien. Maar de beambten zeiden, dat zij om het kaartje vroegen zn dat Skues hen daarom bedreigde EEN LAURENS PRODU DIRECTEUR STANDARD FILMS N.V. OVERLEDEN In zijn woning te Amsterdam is van morgen plotseling op 42-jarige leeftijd overleden de heer J. A. L. Kemps. De over ledene was sinds juli 1952 directeur van de Standard Films N.V. te Amsterdam Sint Nicolaas zal zaterdagmiddag 14 no vember zijn intocht in Lisse houden. Om twee uur zal hij met zijn gevolg in de ha ven arriveren. Daar wordt hij ontvangen door het Comité „Lisse Vooruit", het overkoepelend orgaan van de plaatselijke middenstandsverenigingen. Na deze ont vangst zal hij een rijtoer maken door de sï aten van Lisse en dan zich begeven naaf het gemeentehuis van Lisse om daar door de burgemeester Th. de Graaf te worden ontvangen. Voorts staat voor za- I ei-dagmiddag op het programma een be zoek aan De Engel en de kinderen van het St. Vincentiushuis aan de Beekbrug. HAARLEM IS DE EER te beurt gevallen dit jaar de eerste stad in Neder land, ja waarschijnlijk wel ter wereld, te zijn waarin St. Nicolaas zijn officiële opwachting heeft gemaakt. De Haarlemmers hebben gisteren onverbloemd laten blijken dat zij deze primeur naar waarde weten te schatten. Overal waar de bisschop, gezeten op zijn fiere schimmel, met zijn gevolg verscheen is hij door drommen belangstellenden met de aan hem verschuldigde eerbied, blijdschap, maar vooral met klinkend enthousiasme begroet. Op de meeste plaatsen die hij op zijn tocht doof de stad passeerde stonden zijn vele duizenden jeugdige maar ook oudere bewonderaars verscheidene rijen dik om een glimp van de goed heiligman te kunnen opvangen. Die duidelijke bewijzen van onverflauwde volksgunst deed St. Nicolaas zichtbaar goed. In het bijzonder zal hij te spreken zijn over het feit dat zijn verschijning nergens aanleiding heeft gegeven tot ongeregeldheden of incidenten. Ieder die dat wilde mocht hem fotograferen of filmen. Niet één van hen werd door een ijverige politieman te paard onderste boven gelopen. In de Vleeshal aan de Grote Markt, waar St. Nicolaas de eerste dag van zijn bezoek afsloot, heeft hij zijn dank en waardering uitgesproken over de uitstekende organisatie en regeling tijdens zijn intocht. „Deze St.Nicolaas- intocht 1959 zal ik met gouden letters in mijn plakboek optekenen", zei hij. Woensdag 11 november, een gewone herfstdag in Haarlem. Des ochtends omstreeks elf uur is het als altijd tamelijk stil in de Schalkwijkerstraat. Alleen een paar fietsers rijden tegen de wind in voorbij, kinderen spelen niet op straat, zij zijn naar school en soms glijdt er een boot het Spqarne af. Alleen die oude vrouw, die nu langs het water loopt, blijft even staan. Ze kijkt naar de Buitenrustbrug, net alsof ze iemand verwacht. Maar overigens is er niets bij zonders te zien. En ook in de Kleine Houtstraat, de smalle winkelstraat, en op de Grote Markt is het net eender als op andere gure novemberdagen, haastige "oorbijgangers, snelle auto's °n bussen. Maar -ineens als het tegen 'weeën loopt, wordt het ""maal anders. En ook 'Hers in het centrum van '^arlern merk je het. De '-a'en worden steeds vol- De kinderen, die nu snhool zijn roepen opge- n-ion naar elkaar. Moe- ■<5 mat hele kl°ine kin- -o '<-.r,Pri haast te ren- n Fn bijna al het ver der. de auto's, fietsen en ^oters begeven zich in de "•hting van 'het Spaarne. De Schalkwijkerstraat, •aar om elf uur nog niets "•■'•'onders te zien was, is a:et. meer te herkennen. De straat is afgezet. Er staan politieagenten. Twee muziekkorpsen maken mu ziek, maar daar is nauwe lijks iets van te horen, want overal, overal in de straat, voor en achter de ramen, op de balkons en zelfs in de bomen, zijn kin deren. En zij schreeuwen en kijken, kijken naar het punt waar 's morgens de oude vrouw een blik op had geworpen, namelijk de Buitenrustbrug, waar de boot van Sinterklaas on derdoor zal komen. Het wordt later dan half drie. Maar dat hindert niet. Het verhoogt alleen de spanning. En als dan uit eindelijk de witte „Zenith" te zien is, als het „Zie ginds komt. de stoomboot" door de luidspreker klinkt, als de schimmel ongeduldig op de wal staat te trappe len en als Sinterklaas en de Pietermanknechten zwaaien naar al die duizen den kinderen die aan beide kanten van het Spaarne zijn opgesteld, zijn dezen niet meer te houden. Ze roonen en schreeuwen Daaag Sinterklaas. daaan" "iet", en ze lachen en zin «en allerlei liedjes door- alkaar heen. Het is bijna kwart voor drie als de „Zenith" aan legt. En dan ineens wordt het stil. Dan kijken de kin deren alleen maar naar die grote Sinterklaas met die fluwelen mantel. En dan zie je, dat op al die ge zichtjes even de angst staat te lezen van „Daar heb je hem nou, de man waaraan mammie vertelt dat ik stout ben geweest". Maar dat duurt maar heel even. Want als Sinterklaas na de plechtige ontvangst hier en daar een praatje maakt, als al de Pieter bazen vrolijk in het rond springen en de muziek weer speelt van „Zie de maan schijnt door de bomen", dan is al het andere vergeten. Dan is Sinterklaas alleen de man die hij zijn moet: een vriendelijke oude heer. die fijn cadeautjes meebrengt. Op zijn schimmel, voor afgegaan door herauten te naard en Pietermannen te scooter, begint. Sinterklaas zijn tocht door de Spaar- nestad. En overal, ook in de Kleine Houtstraat en op de Grote Markt is er het enthousiaste gejuich, dat blijde lachen. 's Avonds is het weer stil in de Schalkwijker- ?traat. Er is geen afzetting meer. De muziek is ver- dweneh De agenten zijn weg. Hot is er weer net als op andere november dagen. Maar al de kinde ren die hier wonen, weten toch dat er iets anders is, want Sinterklaas is in Haarlem gekomen. St. Nicolaas antwoordde dat Haarlem hem zo na aan het hart ligt dat hij het niet over zich had kunnen verkrijgen dit jaar eerst in Amsterdam zijn officiële intocht te houden en dan pas in de Spaarnestad. De Sint had één grote wens en die was dat volgend jaar meer kinderen dan ooit uit gezonden zouden kunnen worden. „Laat 1960 het topjaar van de kinderuitzending zijn." St. Nicolaas was ook erg dankbaar voor de goede regeling van zijn intocht Met name stak hij het organiserend comi té, de politie, de dienst van Openbare Wer ken en de E.H.B.O. („om er vlug bij te zijn als ik van mijn paard mocht vallen") een pluim op de hoed. Daarna mochten enkele kinderen bij Sint een liedje zingen. Een van hen was blijkbaar zo onder de in druk dat hij argeloos zong „Sinterklaas kapoentje, geef de kat een zoentje waarop een van de Zwarte Pietèn hem on der groot leedvermaak van de andere kin deren prompt over de knie nam. Maar daarna werd de gard voor de zakjes ver snaperingen verwisseld en kwamen de Zwarte Pieten handen te kort om ieder het zijne te geven. Zo is deze ene en ondeel bare Sint Nicolaasintocht in Haarlem, misschien minder prachtig en pralerig als in andere steden, niettemin een grandioos succes geworden. In de Vleeshal hadden de kinderen, die dit jaar om aan te sterken naar vakantiehuizen zijn- uitgezonden, de Sint helemaal voor zich alleen. Vrien delijk als altijd ging Sint Nicolaas rond om de kinderen een hand te geven en minzaam-v er manend toe te spreken. De fles op tafel en een flinke portie op het bord. Wat een smaakgenot! Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) Het besluit om de jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam op één hoogte te stellen met de bezoeken van buiten landse staatshoofden heeft voor een aan tal Amsterdamse ambtenaren verre gaande consequenties gehad. Want even als bij koninklijke bezoeken moet de op 14 november drie uren durende rit door de stad tot in de finesses worden vastge legd. Op de tekentafels tfan de Dienst der Publieke Wei-ken hebben knappe koppen in stippellijnen op grote plattegronden iede re stap aangegeven, die de Sint dient af te leggen. Op de Prins Hendrikkade moet hij een ellips beschrijven alvorens de schimmel te bestijgen en gedurende deze tachtig meter lange voetreis zullen dan precies alle fotografen, t.v.- en filmmen sen keurig ingedeeld met rode, witte en groene kaarten de Goedheiligman voor hun lens hebben gehad. Op het Damrak is de Sint voor de fotografen eveneens ge rantsoeneerd, zodat de visuele pers ponds pondsgewijze aan haar trekken zal ko men. Op de Dam is een groot terrein vrij gehouden, waar Sint Nicolaas duidelijk zichtbaar zal blijven voor de tienduizen den toeschouwers: Men wil voorkomen, dat zich incidenten voordoen als verleden jaar, toen de burgemeester na het uit spreken van zijn rede struikelde over een 74-jarige vrouw, die zich op de trap van het spreekgestoelte had vastgeklampt om de Sint luidkeels te kunnen toejuichen en hem van top tot teen te kunnen bekijken. Het is een feest voor kinderen en zij zul len in de eerste plaats een onbelemmerd uitzicht op de grote kindervriend moeten hebben, meent het comité. „Is dat niet een beetje vroeg, dat Sint Nicolaas al drie weken voor zijn verjaar dag naar Nederland komt? vragen vele moeders, die toch ook een bepaalde ver antwoordelijkheid hebben bij het vullen van de schoentjes bij de kachel. Daar is dit jaar niets aan te doen, meent mr. P. J. Mijksenaar, voorzitter van het ontvangst comité; de intocht van de Sint wordt niet door ons, maar door de kalender bepaald. Daarmee bedoelt hij, dat 5 december dit jaar op een wat ongelukkige plaats in de kalender staat, namelijk op een zaterdag. De Sint heeft een afspraakje met de Raad voor het Grootwinkelbedrijf en de bonden van detailhandelaren, dat er tus sen znij intocht en zijn verjaardag twee zaterdagen liggen om inkopen te doen. „De honderdduizenden, die voor de intocht uit alle delen van het land naar Amsterdam stromen, kopen niets", verzekerde ons de directie van een groot warenhuis. „Er is geen vader of moefler, die inkopen doet in het bijzijn van de kinderen. Wat ons be treft kan men die intocht beter op woens dagmiddag houden". Dat is volgens de po litie een onmogelijkheid, want de Sinter klaasoptocht legt het verkeer gedurende een hele middag volkomen lam. De Nederlandse Persfotografen zullen tijdens de intocht van Sint Nicolaas behangen zijn met kaarten, die nauw keurig de plaats en route aangeven waar zij zich mogen bevinden. In de eerste plaats moeten zij de politie- kaart zichtbaar dragen. Vervolgens een grijze kaart die recht geeft om de aan komst te fotograferen op het podium, Sint Nicolaaskerk. De volgende gele kaart is geldig om de route Damrak tot Oudebrugsteeg te betreden. Ver volgens een roze kaart met toegang tot het podium op de Dam. Tenslotte het bewijs van lidmaatschap van de Vereniging van Foto Journalisten. Wil een fotograaf de gehele route fotogra feren dan heeft hij zes kaarten nodig. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5