Frans-Britse betrekkingen zijn thans aanzienlijk verbeterd HET WEER Urgente werken in het westen door tekort aan arbeiders vertraagd De Gaulle's wederzijds bezoek wekt voldoening HAZEIBERG Doel van Eisenhowers reis is goodwill kweken voor Amerika Professor Heyde meldt zich bij de Westduitse politie van Praag -broeken Gerard van Praag Een dode in verkeer Patisserie DEKKERS VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 10 Met een zuiver geweten zegt zijn advocaat Onze ST. fcSICOLAASTAFEL is GEREED! Onbestendig Volgend jaar in Polen geen loonsverhogingen WINTERJASSEN Haarlemse bakkers vragen bemiddeling van de minister Hutp aan India kan vérstrekkend gevolg hebben Minister Cals over scholenbouw Het woord is aan Polen wijst correspondent van de New York Times uit ^MORRIS "êeforet/ou êuif! Pedicure op de markt In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De 57-jarige professor Werner Heyde, die verdacht wordt van vele moorden op geesteszieken tijdens de Hitlertijd heeft zich gisteren bij de politie te Frankfort gemeld. Zijn advocaat zeide: „professor Heyde heeft een zuiver geweten". In het boek „Medizin ohne Menschlich- keit" wordt gesproken over een „Todes- aktion-Heyde" in het concentratiekamp Dachau, waarbij zieke gevangenen zouden zijn vermoord. Heyde dook in 1947 onder. In 1950 vestigde hij zich als dr. Fritz Sa- wade te Flensburg in Sleeswijk-Holstein, waar hij een arts van naam werd. Het was bekend Uit eerste verklaringen van getuigen blijkt, dat de Flensburgse burgemeester Drews hem heeft geholpen. Drews zou de destijds als landarbeider werkende dr. Sa- wade in 1950 hebben aanbevolen als sport arts. Zo begon de tweede loopbaan van Heyde, die voor 1945 onder meer hoogle raar in de psychiatrie te Würzburg is ge weest. De politie neemt aan, dat talrijke personen te Flensburg en ook universitai re kringen te Würzburg zeer wel wisten dat Heyde onder de naam Sawade te Flensburg werkzaam was. Min of meer officiële persoonlijkheden zouden de nazi professor de hand boven het hoofd heb ben gehouden. Heyde's advocaat verklaarde dat de euthanasie, het doden van geesteszieken, een omstreden probleem in de gehele we reld is. Heyde behoorde tijdens de oorlog tot een commissie van zes medici die rap port hebben samengesteld over het doden van geesteszieken. Er zijn, aldus de ad vocaat tijdens de oorlog inderdaad gees teszieken gedood, maar deze waren „to taal ongeschikt om verder te leven". In geen geval zou Heyde alleen schuldig zijn geweest aan het euthanasie-programma. Heyde had volgens de advocaat tijdens de reis te Frankfort uit de pers vernomen dat hij gezocht werd. Mohr (UPI) De voormalige Gestapo-officier Robert Mohr, is te Remscheid gearres teerd op verdenking Joden naar concen tratiekampen te hebben gestuurd in de nazitijd. Hij leefde onder de naam Bajura met zijn gezin in de buurt van Remscheid. Advertentie 48 PLEIN 1945 No. Enorme sortering Jongens rock 'n roll panatalons grijs, blauw, groen, zwart 4 jaar8.95 (kl. st. p. m.) Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, maar vanavond en vannacht voorna melijk in het oosten van het land nog aanhoudende regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets min der koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij de vernieuwde suikerfabriek „Hol land" in Halfweg heerst in deze tijd, van de bietencampagne een grote ac tiviteit. Deze mooie luchtopname geeft een beeld van de drukte in het haventje. (Foto KLM aercarto) Piotr Jarosewicz, vice-premier van Po len heeft in een bijeenkomst van leidende economische functionarissen van de com munistische partij, ministers en leidende figuren uit de industrie verklaard, dat de lonen noch de werkgelegenheid volgens de bestaande plannen in 1960 zullen kunnen stijgen. Wel zal de produktie met 7,4 per cent moeten worden verhoogd. In het lo pende jaar bedraagt de stijging der pro duktie 9 percent en die van de lonen 10 percent. De Poolse industrie moet. naar Jarosewicz uiteenzette, het volgend jaar orde op zaken stellen en naar economische tekortkomingen stelselmatig elimineren. Het is niet onmogelijk, dat het volgend jaar in vele fabrieken het loonfond en het peil van de werkgelegenheid lager zullen zijn dan in 1959 en dat dit gepaard zal gaan met een verzwaring van de produk- tietaken. Het komt in de Poolse industrie nog steeds voor, dat er te veel personeel is, dat de werkuren niet goed worden be nut, dat er onjuiste arbeidsnormen wor den aangelegd en dat er loonsverhogingen plaatsvinden, die niet gerechtvaardigd zijn, aldus Jarosewicz. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 55Ó1 ENORME SORTERING De Haarlemse rayonale bakkerijcom missie heeft zich gistermiddag met een brief gewend tot het ministerie van Eco nomische Zaken met het verzoek te willen bemiddelen in de Haarlemse broodoorlog. Dit besluit is genomen op een vergadering van de bakkerijcommissie waarbij men opnieuw de situatie in de broodoorlog be sproken heeft. „Zeker tachtig percent van de Haarlem se bakkers wil, dat er een einde aan komt," aldus de voorzitter van de rayona le commissie, de heer C. van Helden, „er wordt geld weggegooid en niemand schiet er iets mee op. Alleen een kleine groep van ongeveer acht bakkers houdt het been stijf." Men vermoedt thans, dat beide partijen, de kleine bakkers en het grootbedrijf dus, uitgenodigd zullen worden om op het de partement hun standpunten uiteen te zet ten. De minister zal dan waarschijnlijk trachten te bemiddelen. Indien er dan nog geen oplossing voor het conflict gevonden kan worden bestaat de mogelijkheid, dat de minister voor het rayon Haarlem een minimumbroodprijs vaststelt, waar bene den de bakkers hun brood niet mogen ver kopen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat deze minimumprijs iets beneden de „oude" Haarlemse broodprijs zal liggen. Deze oude prijzen (41 cent voor witbrood en 37 cent voor bruinbrood) waren in Haarlem door talrijke broodconflicten reeds vrij scherp, zodat de nieuwe prijs waarschijnlijk niet veel lager zal worden. Ten hoogste enkele centen. Dit zou de eerste keer worden, dat de minister de broodprijs zou vaststellen sinds de afschaffing van de maximum- en minimumprijzen in het bakkerijbedrijf in 1954. (Van onze correspondent in de V.S.) Schampere waarnemers te Washington kan men horen beweren, dat de reis, die Eisenhower naar West-Europa, het Nabije Oosten en Zuid-Azië gaat ondernemen, veel te vluchtig is om werkelijk diploma tiek overleg mogelijk te maken. De sta ten, die de president gaat bezoeken, heb ben ieder hun eigen problemen en het lijkt inderdaad niet doenlijk voor Eisen hower om zich in al die kwesties te ver diepen en eventueel bij te dragen tot een oplossing. Al kan de president dan geen concrete beloften doen die geldig zullen zijn op lan ge termijn, toch zou vooral het bezoek aan India verstrekkende gevolgen kunnen heb ben. Eisenhower is er zich van bewust, dat India een grootse poging onderneemt een beter levenspeil te bereiken voor zijn bevolking van 415 miljoen. De president beseft eveneens, dat in de Aziatische lan den de ogen niet alleen gericht zijn op wat India met zijn vijf-jaren plannen bereikt, doch tevens op de prestaties van commu nistisch China, dat op veel hardvochtiger manier de produktie probeert op te voe ren. Steken de prestaties van het ene land opvallend gunstig af tegen die van het an dere, dan is de kans groot, dat ook het politieke stelsel van het winnende land als het meest geschikte door Azië zal worden aanvaard. Zonder steun van het Westen zal India geen succes kunnen hebben met zijn plan nen. De Britten voorzien, dat zij binnen kort moeten bijspringen in Nehroe's land en Britse hulp alleen zal niet voldoende zijn. Ook Amerikaanse steun is dringend nodig. Eisenhower kan in Nieuw Delhi geen definitieve toezeggingen doen, maai de manier waarop hij in het laatste jaar van zijn regime over het belang van steun aan India zal spreken, zal er even tueel toch zeer toe kunnen bijdragen dat de Amerikanen begrip zullen krijgen wat hierbij op het spel staat. Die steun aan India zal niet blijvend be hoeven te zijn. Ten slotte moet het punt worden bereikt, waarop het land zijn eco nomische uitbreiding uit eigen besparingen kan bekostigen. Het zal echter nog wel tot 1966 moeten duren, voor dat stadium is aangebroken en zelfs die schatting kan aan de optimistische kant zijn. China, dat rigoureuze middelen toepast, heeft zijn produktie sneller weten te ver groten dan India. Dat India China zou kun nen inhalen lijkt niet waarschijnlijk maar indien India een constante groei weet vol te houden met zachtzinniger middelen, be hoeft het de strijd om aanzien en popula riteit in Azië niet te verliezen. Minister Cals heeft de Tweede Kamer zijn vierde nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs gezonden. Hij zegt daarin, dat voor de sector scholen en de academische ziekenhuizen te zamen in 1960 ongeveer 1/6 meer aan bouwvolume wordt beschikbaar gesteld dan in 1959. Ondanks deze verhoging blijft de aanpas sing van het bouwbeleid aan de behoef ten van de verschillende takken van on derwijs moeilijkheden veroorzaken. Nog altijd moet de bouw van scholen worden afgeremd wegens een tekort aan bouwvak arbeiders, gezien de behoefte in de secto ren van de woning- en industriële bouw. Het bouwbeleid in de sector scholen bouw wordt bovendien ernstig bemoei lijkt, wanneer urgente gevallen moeten worden achtergesteld bij nict-urgente ge vallen als gevolg van de omstandigheid dat vele urgente werken in het westen des lands zouden moeten worden uitgevoerd, terwijl het tekort aan bouwvakarbeiders juist daar het grootst is. Over de financiering van de scholen bouw deelt de minister mee, dat sinds eind 1957 (tot 1 december 1959) aan gemeen ten leningen werden verstrekt tot onge veer 243 miljoen en dat voor op markt- voorwaarden gesloten leningen voor de fi nanciering van bijzondere scholen voor voor v.h.m.o., n.o. en kweekschoolonder- wijs garanties werden verleend tot onge veer 329 miljoen. In de vorige nota's inzake het bouwvo lume voor het onderwijs is gewezen op het belang van de toepassing van systeem bouw om het tempo van de scholenbouw te kunnen opvoeren. De minister moet he laas constateren, dat er tot nu toe zeer weinig opdrachtgevers zijn die bereid blijken systeembouw toe te passen. De minister blijft van oordeel, dat een bredere toepassing van systeembouw uitkomst kan brengen in de scholennood. Voor de huisvesting van studenten wordt bouwvolume beschikbaar gesteld in de sector woningen van het bouwprogramma. Philip Brooks: Soms moet men hard zijn, zeggen de mensen. En ze zijn het bij voorkeur wanneer ze er zelf baat bij hebben. WARSCHAU (Reuter) De correspon dent van de New York Times in Polen, Abe Rosenthal, heeft medegedeeld, dat hij bevel heeft gekregen Polen te verla ten. Het Poolse ministerie van Buitenland se Zaken had als reden voor zijn uitwij zing genoemd, dat hij „te diep" op de bin nenlandse aangelegenheden van Polen in ging. Een woordvoerder van het ministe rie had op een vraag van Rosenthal geant woord, dat hij niet van valse berichtge ving beschuldigd werd. Rosenthal kreeg in de zomer van vorig jaar Warschau als standplaats. Hij heeft uitvoerig verslag uitgebracht van de re cente wijzigingen in de Poolse leiding. Hij heeft een week tijd gevraagd voor het re gelen van zijn particuliere zaken in Polen. (Van onze correspondenten) Van 5 tot 8 april zal president De Gaulle een bezoek brengen aan Londen. Het communiqué dat gistermiddag ge lijktijdig te Londen en Parijs werd gepubliceerd, heeft het eerste officiële bezoek van de Franse president aan een buitenlands staatshoofd, koningin Eliza beth, wereldkundig gemaakt. Met „groot genoegen", zo zegt het Franse commu niqué, heeft de President der Republiek deze invitatie aangenomen. Ofschoon dit bezoek al wel enige tijd werd ver wacht, beschouwt men de officiële bekendmaking in Parijs juist op dit ogenblik toch als een bewijs van de aanzienlijke verbetering in de betrek kingen tussen beide landen. De ver betering zou tot uiting zijn gekomen tijdens het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd aan Parijs. De lofliederen op de „En tente Cordiale" waren de laatste dagen niet van de lucht. tie van het Europese leger door het Franse parlement en behalve „de zes" van klein- Europa is ook Groot-Brittannië er lid van. In Buckingham Palace President De Gaulle en zijn echtgenote zullen tijdens hun staatsbezoek aan Groot- Brittannië in Buckingham Palace logeren. Het bezoek van De Gaulle wordt in Lon den van grote betekenis geacht nu er zo wel van Britse als Franse kant zo hard ge werkt wordt om de betrekkingen tussen beide landen, die de laatste tijd door ver schillen' van opvatting over het topoverleg en de Euromarkt nogal hebben geleden, te verbeteren. Men put vooral voldoening uit het feit, dat de aankondiging van het bezoek geschiedde op het ogenblik dat Lloyd in Parijs is om de weg te effenen tot herstel van de traditionele vriendschap tussen beide landen. De Gaulle is niet meer in Groot-Brittan nië geweest sinds hij op 14 juni 1944, acht dagen na D-day, de vrije Franse strijd krachten naar zijn vaderland terugvoer de. Het bezoek is tevens een antwoord op het staatsbezoek dat koningin Elizabeth in april 1957 aan Frankrijk heeft gebracht. Haar gastheer was toen president Coty. President De Gaulle heeft koningin Eli zabeth het laatst gedurende de oorlog in Selwyn Lloyd, die vanmorgen weer naar Londen vertrok, is gisteren ook bij De Gaulle op bezoek geweest, een audiën tie waarbij het protocol bij uitzondering en vanwege de feestvreugde door de vin gers werd gezien, want het staatshoofd pleegt anders een minister niet zo maar te ontvangen. Over de resultaten van de on derhandelingen is men in Franse rege ringskringen zeer zwijgzaam. Over het economisch twistpunt tussen „de zes" en „de zeven" Europese landen moet veel zijn gesproken, maar tot zaken zouden de ministers nog niet gekomen zijn. Als reden noemt men in Britse diplomatieke kringen te Parijs het feit dat de landen van de vrij handelszone („de zeven"), nog altijd in het voorbereidend stadium van hun ge meenschappelijke activiteiten verkeren. Ook toonde de Britse minister zeer veel belangstelling voor het politieke orgaan dat „de zes" (Klein-Europa) willen op richten en vermoedelijk heeft minister Lloyd gepolst hoe Groot-Brittannië te zij ner tijd toch ook zijdelings een vinger in die pap zou kunnen krijgen. In ieder ge val heeft Selwyn Lloyd, ook in het open baar, duidelijk laten uitkomen, dat Groot- Brittannië zich niet van Europa wil laten scheiden en om dit streven naar die soli dariteit ook in daden om te kunnen zetten hebben de Franse en Britse ministers on derzocht of de Westeuropese Unie, die iedereen als een doodgeboren kind was gaan beschouwen, niet tot nieuw leven zou kunnen worden gewekt De W.E.U. werd opgericht na de execu- De vijftig zwanen, die destijds uit Schiedam zijn gehaald om de Sloter- plas bij Amsterdam te bevolken en schoon te houden van kroos, zijn aan het zwerven gegaan. Een gedeelte van de groep is op het ogenblik te vinden in de grachten en kanalen van tuin stad Geuzenveld, waar de jeugd er voor zorgt, dat het de statige zwervers aan voedsel niet ontbreekt. Londen ontmoet, toen zij nog prinses was. WASHINGTON (Reuter) Diplomatie ke waarnemers te Washington hebben ge zegd dat verwacht wordt dat president De Gaulle na zijn bezoek aan Londen naar Washington zal gaan, waarschijnlijk in mei. Dit zou betekenen dat de topconfe rentie van Oost en West wordt uitgesteld tot eind mei of juni. PARIJS (Reuter) De tweedaagse be spreking die minister Lloyd heeft gehad met Franse leiders te Parijs, heeft een vol ledige harmonisering van de standpunten over een topconferentie, Duitsland's rol in de vrije wereld en de politieke aspecten van de Euromarkt opgeleverd. Er is ook overeenstemming bereikt over de Afri kaanse en Aziatische kwesties en over de ontwapening, zo werd op een persconfe rentie in Parijs meegedeeld. Woordvoerders van de beide ministeries van Buitenlandse Zaken verklaarden, dat de moeilijkheden tussen beide landen dik wijls meer in de pers bestonden dan in werkelijkheid. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEMTEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Op de grote verkeersweg van Ossen- drecht naar Hoogerheide is in de afgelo pen nacht een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 22-jarige vlieg tuigmaker der koninklijke marine H. F. A. Clerx van de vliegbasis Woensdrecht. De 22-jarige korporaal der Koninklijke Lucht macht A. P. van der Vliet uit Heukelen werd levensgevaarlijk gewond. De heer Clerx kwam op de scooter uit de richting Ossendrecht. Door de dichte mist is hij in een bocht in volle vaart te gen een boom gereden. Hij werd van de scooter geslingerd en was op slag dood. Korporaal Van der Vliet, die op de duo zat, liep zeer ernstige verwondingen op. Voor zijn leven wordt gevreesd. Advertentie 100 ROOMBOTER 100 °/o AMANDELEN BOTERSTAVEN1.80 p APPELBOLLEN0.30 p st. st. Nog steeds ons succes ZWITSERSE TAARTPUNTEN 12 soorten HAZELNOOT MOCCONAGEBAKJES 28 ct. Centrum Galerij - Tel. 4302 Na de aankomst van het circus Althoff te Neurenberg werden de nagels van de olifanten op het St. Jakobsplein vakkun dig behandeld door de plaatselijke pedi curen. Iedereen kwam bij dit schouwspel aan zijn trekken. De olifanten voeren er wel bij en het publiek kon gratis kijken naar de elf olifanten en., de pedicuren. Vooidopig heeft de mannelijke bevolking voetklachten. Pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Europese instellingen 3 IJ monde genda 5 Uit stad en omgeving ..5, 7, 11, 17 Medische verzorging 7 Esperanto-cursus 13 Tweede Kamer13 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Uitgaan in Haarlem15 Agenda van Haarlem15 Beurs 17 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1