Adenauer naar Londen voor een bezoek van drie dagen Critiek van mr. Burger op het kabinet-De Quay Londen en Bonn verlangen schoonschip te maken HET WEER Studiecommissie voor de visserij Olympische Spelen 1960 op het t.v.-scherm Snoekbaarsvangst op IJselmëer beperkt aangekondigd MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 - 45e JAARGANG NUMMER 12 Het woord is aan de èchfe eierbeschuit Zwakke wind In de krant van heden: Paus kondigt benoeming van 8 kardinalen aan Congres van de Partij van de Arbeid Nieuw beginselprogramma goedgekeurd Ook in Nederland Herstel van diplomatieke relaties Londen-Cairo? Premie kinderbijslag gaat met half percent omhoog Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i i ^1^j.Til ra» jgPtejj ««4» m «g sera T^ffTe «Ea Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. ij 1 Iflfli 1 i Éfii g' ij> j| jg I/ lag! H a I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. al, JL ^^"1i iiilf^ %héJL JL «Ëa JL IL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Tplef redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. leier. reudc o, DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING T\™ t. J Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1529o. J J Advertentietarieven op aanvraag verkri]gbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wilhelm Busch: Als men jong is, ziet men het grote geluk in de verte naderen. Is men ouder geworden, dan kijkt men het op de rug, terwijl het verdwijnt. Toen het er was, wist men het niet (Van onze correspondenten) De 83-jarige Adenauer zal van morgen tot en met donderdag een bezoek aan Groot-Brittannië brengen teneinde schoon schip te maken. De vuile was, welke nu al geruime tijd tussen Bonn en Londen hangt, en die de Brits-West- duitse verhoudingen vertroebelt, wil men opruimen. Officieel zou de Brits- Westduitse tegenstelling bestaan sedert de Britse premier Macmillan in februari vrij plotseling naar Moskou reisde om met zijn Russische collega Kroesjtsjev over de kwestie-Berlijn en een beperkte gecontroleerde ontwapening in .Midden- Europa te spreken. In feite kan men evenwel zeggen, dat er drie problemen zijn, waarvan er één uit de jaren 1954-1955 dateert en de beide andere sedert 1956-1958 bestaan: 1. Sedert februari verdacht Bonn de Britse regering ervan een toneonferentie op korte termijn te willen beleggen op kosten van West-Duitsland. De termijn kwestie is door De Gaulle's handelwijze al geruime tijd geen kwestie meer tussen Adenauer en Macmillan. Een koele be jegening van Adenauer te Londen zou de positie van De Gaulle bepaald versterken, wat eerder Macmillan dan Adenauer zou isoleren, aldus de overwegingen te Bonn. 2. Over de Europese Economische Ge meenschap zullen beide staatslieden wel geen stap nader tot elkaar komen, ook al verklaarde Adenauer in een vraaggesprek met de Londense Sunday Times, dat de E.E.G. niet tegen Groot-Brittannië is ge richt en de NAVO niet zal splijten te Londen lijkt men niet bereid te zijn de constructieve zijde van de E.E.G. voor het volle pond te erkennen. 3. De algemene Westduits-Britse ver houding sedert 1954 wordt gekenmerkt door bittere persaanvallen van uit Londen op Adenauer, door scherpe woorden van de bondskanselier over de Britse bedoe lingen en door een bijzonder groot wan trouwen over en weer. Het begon met de kwestie van de kosten voor de legering van de Britse troepen in West-Duitsland en wat later was er leed vermaak te Bonn over de Britse blunder in het Suez-avontuur. Te Bonn zag men de Britse isolatie-politiek tegen de Euro pese integratie met lede ogen aan en werd men dodelijk bevreesd voor de al te grootse Britse „disengangemenf'-plannen, die West-Duitsland wel eens zouden kun nen isoleren. Te Londen zag men, zoals de Frankfurter Allgemeine Zeitung dezer dagen schreef het „Wilhelminische" beeld van een Britse anti-Duitse politiek uit het stof halen. Kortom, er spookten tussen Bonn en Londen een reeks politieke gestalten en gedachte^, die wantrouwen en wrijvingen veroorzaakten. Er ontstond weer, aldus bovengenoemd blad, het Boerenoorlog-complex van rond de eeuw wisseling. Men verwacht te Bonn dat deze slechte verhouding deze week uit de wereld zal worden geholpen. Een bezoek van Ade nauer aan Churchill kan eveneens dienen om de publieke opinie wat milder te stem men. Overigens valt het te betwijfelen of in het bijzonder de Britse publieke opinie volledig over stag zal gaan. Een autori taire, uiterlijk kil aandoende politicus als Over zijn critiek op de Britse pers zei Adenauer het diep te betreuren dat er wrijving is ontstaan tussen een deel van de Britse pers en de Bondsrepubliek. Hij Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Overwegend zwakkr wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. maakt zich hierover bezorgd, vooral we gens de reacties in de Westduitse pers. Adenauer stelt echter met voldoening vast dat de haatcampagne van Britse zijde de laatste tijd is gestaakt. Adenauer is er vast van overtuigd, dat Groot-Brittannië en West-Duitsland moe ten samenwerken. Wij leven in een periode van grote spanning. Langdurige en uit gebreide onderhandelingen zijn nodig om een oplossing te vinden, welke ontspan ning zal teweeg brengen. Indien onze beide landen in deze periode van ernstige dis cussie een succesrijke ról willen spelen, moeten zij vriendschappelijke betrek kingen onderhouden en in een geest van eensgezindheid samenwerken. Adenauer zeide dat hij het op dit punt eens is met Macmillan. Adenauer heeft het Westduitse publiek en in het bijzonder de Westduitse pers ver zocht een groot geduld te willen oefenen en met de grootste omzichtigheid te schrij ven. Niet alleen is een diep inzicht in de eigen positie nodig, maar een even diep inzicht in de positie van andere landen, indien men zo billijk mogelijk wil zijn. Adenauer verzoekt daarom de Britse pers evenzeer geduld en lankmoedigheid te tonen „ten opzichte van ons". Adenauer zal het Britse oubliek heel moei lijk tot geestdrift kunnen brengen Oud-president Heuss was daartoe niet eens in staat. In zijn onderhoud met de Sunday Times heeft Adenauer verklaard dat hij een top conferentie verwelkomt en dat hij de kwestie van gecontroleerde algemene ont wapening als eerste punt van de agenda voor een topgesprek wenst omdat dit vraagstuk van beslissend belang is. Om succes aan de top te bereiken is kalme en zorgvuldige voorbereiding nodig. De weste lijke mogendheden dienen volledige een heid en overeenstemming te bereiken voor het topgesprek. Hiervoor is tijd nodig. Adenauer neemt aan dat het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd aan Parijs meegewerkt heeft aan de oplossing van de kwestie van het tijdstip van het topgesprek. Inzake Ber lijn zei Adenauer dankbaar te zijn dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk stevig op hun rechten en plich ten staan, zoals die bij verdrag zijn vast gelegd. Adenauer onderstreepte verder dat het Westen door de E.E.G. politieke eenheid wil bereiken omdat dit de enige manier is waarop de druk van het oosten kan worden weerstaan. Deze politieke kant van de zaak is het richtsnoer voor de Westduitse regering. Adenauer is ervan overtuigd dat ook de andere deelgenoten in de E.E.G. er zo over denken. Met nadruk komt Adenauer op tegen de bewering dat de E.E.G. economisch tegen Groot-Brittannië of andere landen zou zijn gericht. De bondsregering heeft zich altijd laten leiden door de resolutie van het ver drag van Rome, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard dat de E.E.G. zich niet van de buitenwereld wenst af te sluiten. Adenauer zou graag de totstandkoming zien van een binding van „de zes" van de E.E.G. met „de zeven", en de Verenigde Staten. pag Weerrapporten 1, - Economisch nieuws- Toch is het zo 2 Van Dai tot Dag3 Op de Praatstoel '3 Horen en Zien 4 Feuilleton 4 Kunst 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving ....5, 6. 7 Beurs 6 IJmondagenda. 6 Sport 9. 10, 11 DIT NUMMER RESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. VATICAAN (Reuter) Paus Joannes XXIII heeft hedenmiddag de benoeming van acht kardinalen aangekondigd op een daartoe te beleggen consistorie op 14 de cember. De Paus wil het thans 71 leden tellende college van kardinalen met acht aanvullen. In december vorig jaar bracht hij het aantal leden van het college, waar van het maximum gedurende vier eeuwen zeventig was geweest op vijfenzeventig. De nieuw te benoemen kardinalen zijn volgens Reuter: mgr. A. J. Munch, nuntius in Duitsland; mgr. W. T. Heard, aartsbis schop van Edinburgh; mgr. A. Meyer, aartsbisschop van Chicago; mgr. P. Marella, nuntius in Frankrijk; mgr. G. Testa, nun tius in Zwitserland; mgr. F. Moran, secre taris van het opperste tribunaal van de apostolische signatuur; pater Agostino Bea, biechtvader van wijlen Paus Pius de XII; pater Arcadio Larraon&, secretaris van de Vaticaanse congregatie voor de religieuze orden. (UPI) Het zijn twee Amerikanen, een Engelsman, een Duitser, een Spanjaard en drie Italianen, die tot kardinaal werden benoemd. Het heilig college zal met inbe grip van deze benoemingen 31 Italianen en 48 niet-Italianen omvatten. De Ameri kaanse vertegenwoordiging is van vier op zes gebracht, de Spaanse op vijf, de Duitse op vier en de Britse op twee. Het aantal Italianen in het college is van 28 tot 31 gestegen. Bejubeld door ontelbare Amsterdamse kinderen heeft Sint Nicolaas, vergezeld door een leger van zwarte pieten en geëscorteerd door tientallen praal wagens, zaterdagmiddag zijn joyeuze entree in de hoofdstad gemaakt. Men ziet hem hier aan het begin van het Damrak. Twee Pieten uit het gevolg beoefenden vlijtig de acrobatiek. Op de laatste dag van het P. v.d. A.-con gres heeft mr. J. A. W. Burger, voorzit ter van de Tweede Kamerfractie, gespro ken over „Het politieke beeld". Hij zei, dat de Partij van de Arbeid, na uit de re gering gedrongen te zijn, als partij met de oppositiepositie tegenover het kabinet- De Quay gebaat is. De Partij van de Ar beid kan geen verantwoordelijkheid dra gen voor het beleid, dat resulteert in een combinatie, waarin zij minderheid is. „Het is altijd de minderheid, die om recht en om zekerheid roept en het is dat wat de meerderheid, met name de confessionele partijen, ons weigeren. Iedere politicus wist. dat 11 december 1958 de weigering betekende om met de Partij van de Ar beid te regeren, omdat de Partij van de Arbeid niet voornemens was ter wille van ministerszetels de rechtmatige belangen van de grote massa achter te stellen bij die van de huiseigenaren en het grootka pitaal". Mr. Burger wilde nadrukkelijk vaststellen „dat het huidige kabinet, dat het ene echec na het andere lijdt, geen on vermijdelijke noodzakelijkheid was, maar het resultaat van confessionele machts wil. Het zou een misverstand zijn te me nen, dat dit kabinet alleen maar op het stuk van het sociaal-economisch en fi nancieel beleid de zaken uit de hand laat lopen. Het faalt evenzeer op het. punt van de publieke moraal en van het buitenland se beleid", zei hij. Spanje Toen mr. Burger sprak over de kwestie Spanje in de NAVO, onderbrak de par tijvoorzitter hem en legde het congres een resolutie voor, waarin het congres ver klaart, dat in de ter verdediging van de vrijheid noodzakelijke Noordatlantische Verdragsorganisatie Franco-Spanje nim mer behoort te worden opgenomen. Voorts spreekt het congres zijn vei-bazlng en te leurstelling uit over het voorgenomen be zoek van de president Eisenhower aan Franco, daar hieruit ongerustheid ten aan zien van de NAVO ontstaat, omdat de principiële grondslagen van deze organi satie dreigen te worden aangetast". Deze resolutie werd aangenomen. Beginselprogramma Het congres nam met 6 stemmen tegen het beginsel programma 1959 aan. In de aanhef daarvan staat: „De Partij van de Arbeid voert de politieke strijd tot verwer kelijking van t' democratisch socialisme. Zij wordt gedreven door het verlangen naar geestelijke vrijheid, gerechtigheid, welvaart en wereldvrede. Zij staat open voor allen die deze politieke strijd ge meenschappelijk willen voeren, hoezeer zij in levens- en geloofsovertuiging mo gen verschillen". De partij verstaat onder democratisch socialisme, aldus artikel 1: Een samenle ving doordrongen van eerbiediging van de medemens, waarin de vrijheid gebonden is aan gerechtigheid en maatschappelijke ordening dienstbaar is aan het welzijn van enkeling en gemeenschap; een staatkun dig bestel dat uitdrukking is van een be sluitvaardige en strijdbare democratie, waarin de staat onderworpen is aan het recht, en de burgers actief betrokken zijn bij het bestuur van de gemeenschap; een sociaal economische orde zonder klassen tegenstellingen, waarin de gemeenschap verantwoordelijk is voor planmatige lei ding der produktie, waarin de beschik kingsmacht der produktiemiddelen onder geschikt is aan het welzijn der gemeen schap, waarin persoonlijke initiatieven worden bevorderd, gelijke kansen op ont plooiing bestaan voor een ieder, aan so ciaal zwakken bijstand is verzekerd, een rechtsorde van de arbeid de positie der werkenden in bedrijf en maatschappij waarborgt, en een rechtvaardige verde ling van de welvaart bestaat; een cultuur leven, waarin de scheppende krachten zich in vrijheid kunnen ontplooien, allen toegang hebben tot de rijkdommen dei- cultuur. gemeenschapsorganen mede ver antwoordelijkheid dragen voor het bevor deren en verbreiden van cultuur en eigen verantwoordelijkheid kan worden beleefd in alle vormen van gemeenschapsleven; een internationale samenleving, waarin de menselijke solidariteit gestalte krijgt in een rechtsorde, die vrijheid, gerechtig heid en vrede voor alle volken en rassen waarborgt. In de 52 volgende artikelen worden de ze punten nader uitgewerkt. Tijdens het congres, dat drie dagen heeft geduurd, is dr. Droes gehuldigd. Hij werd benoemd tot buitengewoon lid van het par tijbestuur en hem en zijn echtgenote werd een reis naar Israel en een bedrag van f 10.000 aangeboden. Het congres keurde een resolutie over de binnenlandse politiek goed, waarin o.m. wordt gezegd, dat het de taak van de P. v.d. A. is, de terugkeer voor te bereiden naar een op vernieuwing van de samen leving gericht beleid. In een andere resolutie wordt het par tijbestuur gemachtigd, die maatregelen te treffen, waardoor het gevaar van het op treden van welke groep ook als partij in de partij wordt gekeerd. De RAI (de Italiaanse omroepmaat- maatschappy) heeft het voornemen om tijdens de Olympische Zomerspelen in Rome in 1960 een speciaal televisiepro gramma te verzorgen voor 15 Europese landen. De uitzendingen zullen geheel aan de Spelen gewy'd zijn en de Italiaanse te levisiekijkers zullen via hun nationaal net alleen de hoogtepunten te zien krijgen. De programma's worden in Eurovisie- verband uitgezonden in Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, België, Zwitserland, Oostenrijk, Denemar ken. Zweden en Monaco. De mogelijkheid bestaat, dat ook Spanje en Finland in het netwerk worden opgenomen. Aangezien Helsinki in verbinding staat 'net Lenin grad, zouden er in dit geval geen technische moeilijkheden zijn voor een uitzending naar Rusland. De snoeekbaarsstand in het IJsselmeer wordt als gevolg van te intensieve bevis sing met ondergang bedreigd. Daarom wordt naar het ministerie van Land bouw en Visserij meedeelt de tijd ge durende welke niet met sleepnetten op snoekbaars mag worden gevist uitgebreid van 16 maart tot 31 december (tot nu toe: 16 maart tot 31 mei). Deze maatregel is ge nomen in overeenstemming met de wens van de overgrote meerderheid van de IJsselmeervissers. Voorts is de minimum-maaswijdte van wargaren netten in het Noordwestelijk deel van Overijssel verhoogd van 55 tot 65 mm. Hiermede beoogt men de vangst van waardeloze kleine voorn te beperken, hetgeen.zal leiden tot een verbetering van de snoekstand in dat gebied. Sprekende over visserij-aangelegen heden in de Memorie van Antwoord op de Landbouwbegroting, deelt minister Marijnen mede, dat tussen de EEG-part- ners een grote mate van overeenstemming bestaat ten aanzien van de drie-mijlszone, respectievelijk de twaalfmijlszone. Regel matig contact met gelijkgestemde landen buiten de „zes" ter voorbereiding van een gezamenlijke actie is gaande. De minister vraagt zich af of het be drijfsleven wel altijd voldoende rekening houdt met dit zonevraagstuk, de kwestie van overbevissing en de zorgen barende vangstvooruitzichten van haring en andere belangrijke vissoorten, die de rentabiliteit ongunstig beïnvloeden. Een in te stellen studiecommissie voor de visserij zal zich bezinnen op de inter nationale verhoudingen, de wijzigingen in het aanvoer- en afzetpatroon en op de snelle ontwikkeling op technisch gebied. De minister verwacht, dat de Neder landse visserijpositie door de Euromarkt kan worden versterkt omdat wij de enige partner zijn met een exportpositie voor vis en visprodukten. De concurrentiekracht van de Neder landse visserij wordt naar zijn oordeel nieto verzwakt door technische en econo mische achterstand van vloot en vangst- apparatuur. De minister stelt zich achter het streven door produktiviteitsonderzoek wegen te vinden om de weerstandskracht te vergroten. De technische en financiële consequen ties van een oesterpraktijkproef in het Veer.se gat zijn nog in onderzoek. Het staat nog niet vast of een inlaatwerk in de dam door het Veerse Gat zal worden gemaakt. Het interdepartementaal beraad over maatregelen voor T.Jselmeervissers in ver band met de inpolderingen is gereed. De te nemen regeringsbeslissingen zullen nog voor de mondelinge behandeling van de landbouwbegroting bekend worden ge maakt. CAIRO (Reuter) Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Arabische Repu bliek heeft verklaard, dat er besprekingen gaande zijn over hervatting van de betrek kingen met Groot-Brittannië, die naar men verwacht tegen het einde van dit jaar hersteld zullen zijn. De premie voor de kinderbijslag zal met een half percent worden verhoogd. Oor spronkelijk had het in de bedoeling gele gen de premie met één percent te verho gen. maar nadere berekeningen ten aan zien van de reserves en opbrengst van het kinderbijslagfonds hebben uitgewezen dat verhoging met een half percent voldoende is. Voor het bedrijfsleven is dit dus een voordeel. De voorzitter van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen biedt de Koningin de ëerste jubileumpenning aan. Links de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Advertentie FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1