Rekening houden met factoren van velerlei aard Disconto met 0,75 pet verhoogd Rustig weer, weinig wind Wereldnieuws Heropening NELL HERBERT DEFMkM everformcostuums TccU ió het zo J Dikkers stelt nieuw orgaan voor Van der WERFP 8 HU3RECKT Europese begrotingen Belastingverlaging is aangenaammaar(I) Krachtige maatregel van Nederlandse Bank r~ Tong bij kikvors Samen ruim 145 miljoen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Panda en de meester^kok BEA verlaagt tarieven Funke's Roggebrood u, MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 (Van onze redacteur voor economie) Als een regering een toezegging doet hoe voorzichtig deze ook gesteld mag zijn de belastingen te verlagen, dan worden er verwachtingen gewekt. Men moet dus wei degelijk weten wat men doet, immers kunnen de toezeggingen niet gestand worden gedaan, dan verliest een regering daarmee aan vertrouwen en dit kan tot onaangename politieke consequenties leiden voor de partyen, die aan de macht zyn. Dergelijke beloften moet een minister dus niet eerder doen, dan wanneer hy er zeker van is, dat hy ze kan houden en dat is dus op een ogenblik, dat de algehele economische en conjuncturele situatie er gunstig voor is. Toe zeggingen op lange termyn zyn al onzeker omdat men by de huidige stand van. wetenschap in het in de westelijke landen vigerende economische systeem niet ver vooruit kan voorspellen hoe het economisch leven zich zal ontwikkelen. Wel kan) men vry ruwe schattingen maken over een algemene tendens, maar dit is onvol doende om belastingwyzigingen op te baseren. Advertentie Trouwens een land als Nederland is in hoge mate afhankelijk van de buitenland se markt en zolang er geen vergaande ge coördineerde planning bestaat tussen de verschillende landen is er een grote mate van onzekerheid over het beeld dat het economisch leven over een jaar te zien zal geven. Bovendien geldt in ons economisch stelsel, dat men het best met de term „vrije verkeershuishouding met over heidsingrijpen" kan aanduiden, het so ciaal-psychologisch element vrij sterk. Het optimisme of pessimisme van onderne mers en consumenten oefent een stevi ge invloed op het gebeuren uit en natuur lijk kan en moet men alles in het werk stellen om een zo stabiel mogelijke situa tie te scheppen. Toch blijft dit een van de onzekerste elementen in ons econo misch systeem, immers de mens en ook de ondernemer is een lang niet al tijd rationeel handelend wezen, maar hij reageert vaak emotioneel en laat zich door massapsychologische factoren beïnvloe den. Onzekere voorspelling Het voorspellen van het toekomstig con junctuurverloop is om al deze redenen een hachelijke zaak, veel beter gaat dat met structurele problemen. Men kan op basis van de bevolkingsaanwas en het te bereiken welvaartspeil een economische politiek uitstippelen, die bepaalde ge stelde doeleinden verwerkelijken zal als men volkomen planmatig te werk ftan gaan. Onze economie is geen planecono mie, omdat deze in het politieke, sociale en culturele vlak gevolgen heeft voor de vrijheid van het individu, die het Neder landse volk ongewenst acht. Er moet dus rekening gehouden worden met tal van onweegbare factoren, die men zo nauw keurig mogelijk op hun consequenties tracht te waarderen, welke men dan in het structuurplan integreert. Op deze wij ze gaat ons Nationaal Plan Bureau onge veer te werk. Zo'n plan dient dus eigenlijk verwer kelijkt te worden, want het beantwoordt in de regel aan de wensen, die in een volk leven. Maar de conjunctuur kan een lelij ke streep door de rekening halen, zoals bij voorbeeld bij de bestedingsbeperking van 1957 bleek. Zware 'taak Het is dus zaak, de conjunctuur zo.even- wichtig mogelijk te laten verlopen, met andere woorden men moet crises voorko men evenals overspannen hoogconjunctu ren. Beide zijn namelijk even ongezond. Daarbij moet een bevredigende werkge- legenheidspolitiek worden gevoerd en de welvaart van de bevolking worden opge voerd. Dit laatste houdt in, dat de wel vaart ook op zo rechtvaardig mogelijke manier over de verschillende bevolkings groepen verdeeld is. Het behoeft geen be toog, dat deze taak een vrij gecompliceer de is, maar dat zij goed dient te worden uitgevoerd, omdat iedere misgreep ern stige gevolgen kan hebben. Enerzijds moet het beleid van de overheid zich dus rich ten op het beantwoorden van de eisen, die een gezonde structurele ontwikkeling waarborgen, anderzijds moet zij trachten alle conjuncturele wisselvalligheden zo goed mogelijk op te vangen. Politiek spreekt mee Nu zou dit, ofschoon moeilijk, wel kun nen, mits de regering uitsluitend het al gemeen belang dienend, niet ook nog met politieke klachten rekening diende te hou den. In een democratisch bestel dingen verschillende partijen naar de macht en wie haar heeft, wil haar ook zo lang mo gelijk behouden, om de maatschappij naar zijn beginselen te kunnen organise ren. Maar om deze posities te blijven be zetten moet men zorgen de gunst van de kiezers te behouden en daarvoor dient men dus een politieke en economische koers te varen die een zo groot mogelijk aantal mensen bevalt. Ongelukkigerwijs echter kan men het niet iedereen naar de zin maken op het zelfde ogenblik. Het Ne derlandse volk verdient in een jaar een bepaald bedrag het nationaal inkomen en dat kan men in feite maar een keer uitgeven. De strijd in onze maatschappij gaat nu om de gedeelten, die de verschil lende groepen arbeiders, kapitaalbe zitters, „vergeten groepen", ambtenaren van dit inkomen krijgen. Ook de over heid eist, in de vorm van belastingen haar portie op. Deze strijd is een machts strijd, die met politieke en economische middelen wordt uitgevochten. De regering poogt min of meer het algemeen belang met het partijbelang te combineren of soms zelfs te identificeren, hetgeen nogal eens gelaakt wordt. Immers een regering moet uitsluitend het algemeen belang dienen, waarbij zij van bepaalde door haar aanvaarde beginselen dient uit te gaan. Verdeling en conjunctuur Nu heeft de verdelipg van het nationaal inkomen zelf weer invloed op de toekom stige grootte ervan. Een maatschappij met scherpe tegenstellingen tussen wei nig rijken en veel armen, staat bij voor beeld aan grotere conjuncturele schomme lingen bloot, dan een samenleving waar in de welvaart meer evenwichtig over de verschillende groepen verdeeld is. Dit waarborgt de ondernemer een groot af zetgebied van kopers, die met een vrij sta biele vraag aan de markt komen. Een zekere nivellering van de inkomens kan dus tot een bepaalde grens waar de voordelen van de nivellering niet meer op wegen tegen de nadelen alleen maar gunstig werken. Waar die grens ligt zou men wellicht met enige zekerheid we tenschappelijk kunnen vaststellen, maar of dat veel zou helpen valt te betwijfelen. Evenals de verdeling van het nationaal inkomen is het bepalen van deze grens een kwestie van macht. Daarbij wordt dan tot op zekere hoogte rekening gehou den met de sociale rechtvaardigheid, hoe wel iedere groep daar wat anders onder verstaat. Belastingen en conjunctuur Net zo min als de verdeling van het nationaal inkomen los staat van de con- junctuurpolitiek, staan de belastingtarie ven daar vrij van. Zij dienen ter financie ring van de overheidsuitgaven, maar zijn ook factoren, die de economische conjunc tuur èn de structuur beïnvloeden. Wat dit laatste betreft, de overheid speelt in onze tijd een belangrijke rol in het economisch leven, men denke slechts aan wegenaan leg, het rijp maken van bouwgronden, de aanleg van havens en vliegvelden, het ge ven van militaire opdrachten, de financie ring van het onderwijs en dergelijke. Te gelijkertijd echter kan de belastinghef fing dienen om de cunjunctuur te regule ren. Zo werken de investeringsaftrek of de vervroegde afschrijving fiscaal bevor derend op het investeringspeil, en naar mate dit hoger is wordt de industriële be drijvigheid versneld en daarmee de con junctuuropgang bevorderd. van ons gemoderniseerd pand LANGE VEERSTRAAT 1113 op dinsdag 17 november. Belangstellenden verwachten wij gaarne van 111 uur. FOTO ATELIER EN HANDEL LANGE VEERSTRAAT 11-15 - HAARLEM - TELEFOON 11178 De Nederlandsche Bank heeft haar wis seldisconto met ingang van maandag 16 november verhoogd tot 3Vs percent. Met het oog op de in de afgelopen maan den aan de dag getreden krachtige en voortgezette expansie van de kredietver lening door het bankwezen acht de Neder landsche Bank geen redenen meer aanwe zig tot handhaving van het thans gelden de relatief lage disconto. Op grond hier van heeft zij besloten haar rentetarieven met ingang van maandag 16 november 1959 over de gehele linie met driekwart percent te verhogen. Bedoelde tarieven zijn met ingang van genoemde datum als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3V2 percent, promessedis conto 4 percent rente voor voorschotten in reking-courant en beleningen voor parti culieren 5 percent, voor anderen 4 per cent. Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, behal ve: de Staat der Nederlanden, de ingevol ge de wet toezicht kredietwezen in het re gister der kredietinstellingen ingeschre ven handelsbanken, centrale kredietin stellingen, landbouwkredietbanken en al gemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Ver eniging van Valutamakelaars en Discon tohandelaren. Geldmarktkringen alhier toonden zich zaterdagmiddag, toen het bericht over de discontoverhoging door de Centrale Bank tot hen was doorgedrongen, over deze maatregel niét verbaasd. Een dergelijke stap was verwacht vooral na de twee ach tereenvolgende discontoverhogingen door de Westduitse Bundesbank, de laatste maal zelfs met een vol percent tot 4 per cent, aangezien de eerste verhoging met een kwart tot 3 percent onvoldoende was gebleken. Niettemin achtten geldmarktkringen de stap van de president der Nederlandsche bank een zeer forse maatregel, die niet zal Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT ER bestaan kikvorsachtigen die geen tong bezitten, zoals de bekende Surinaamse pad Pipa pipa, die zich geheel aan het leven in het water heeft aangepast en om die reden misschien niet eens zou weten wat hij met een tong zou moeten aan vangen. Zo zijn er nog meer soorten, zoals de Afrikaanse kUntwkikkers, die een tong moeten missen, omdat hun hele leven zich in het water afspeelt. Vroeger speelde bij de indeling van de kikvorsachtigen het al of niet aanwezig zijn van een tong een belangrijke rol, doch later is men gaan inzien, dat aan de bouw van andere lichaams delen in dit verband meer waarde dient te worden ge hecht dan aan de tong. Maar goed, zien we dus af van de tongloze kikvorsachtigen. dan kunnen we zonder veel risico te nemen, de stelling opwerpen dat de meeste andere kikvorsachtigen, wier leven zich voor een belangrijk deel buiten het water afspeelt, in het bezit zijn van een tong Dit orgaan is niet zoals bij ons uit sluitend nuttig bij de verwerking van voedsel in de mond, noch heeft die tong alléén de taak het voedsel naar de mond te brengen, maar dit orgaan h'eeft de functie het voedsel te bemachtigen. De tong is bij deze dieren dus een jachtwerk- tuig. Wanneer een kikker een insect vangt, klapt de tong met kracht naar buiten en wordt als het ware tegen de prooi ge slingerd. Door de kleefstof aan de tong blijft het insect op het vangwerktuig zit ten en wordt met de tong in de maag van de kikker geworpen. Het spreekt vanzelf, dat een tong die een dergelijke functie heeft, anders van bouw moet zijn dan ons smaakorgaan, dat in de eerste plaats niet zo snel naar buiten zou kunnen flappen, maar bovendien een onvoldoende bereik heeft. Bij de kikvors achtigen ligt de tong daarom als het ware omgekeerd in de bek, d.w.z. het orgaan is niet in de keel vastgehecht, zodat de punt voor in de bek ligt, maar de tong is voor in de mond vastgemaakt en de punt ligt naar de keel gekeerd. De plaats waar de tong bevestigd is, is bij vele kikvorsachtigen zoals de gewone kikkers de bin nenzijde van de onderlip, maar het jachtwerktuig kan ook over een groter of klei ner deel van haar lengte met de mondbodem zijn vergroeid. In het eerste geval kan de tong bij het vangen van een prooi ver naar buiten worden geslagen, tijdens welke handeling zij een halve slag draait, zodat de prooi met de punt wordt gevangen. Er is overigens een grote verscheiden heid van kikvorsachtigen, want er zijn boomkikkers en onder de grond levende kikkers, geheel in het water levende kik kers en behaarde kikkers, evenals kikkers die met hoornplaten zijn overdekt. De in Cuba levende soort Phyllobates limbatus wordt in volwassen staat ongeveer 1 cm lang, maar er zijn ook reuzenkikkers, zo als de Rana goliath uit West-Afrika die zo zwaar wordt als een goed ontwikkelde fox-terrier. Nu moeten we ook maar eens spreken over een keizer die jaar na zijn dood nog regeerde. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) nalaten enige uitwerking te hebben. Men mag namelijk verwachten dat, nu hier door het verschil in rentetarief met het buitenland vermindert, daardoor reden ontstaat voor de betrokken instellingen om de door hen in het buitenland aange houden saldi (waar zij een hogere rente konden maken) te verminderen. Een ge volg hiervan zal zijn, dat hier wederom enige deviezenaanwas geconstateerd kan worden. De centrale bank motiveert de verho ging van het disconto met de expansie van de kredietverlening, zoals ook tot uiting was gekomen in de desbetreffende recen te cijfers van het C.B.S. waaruit bleek dat deze expansie de laatste tijd bijzonder hard was gegaan. Nu het krediet duur der is gemaakt, zal de expansie kunnen worden afgeremd, zo redeneert men in geldmarktkringen. De uitwerking van de discontoverhoging op het koersverloop van de Amsterdamse effectenbeurs wordt uiteraard met belangstelling tegemoet ge zien. „Bij het positie kiezen van G. Dikkers en Co. n.v. te Hengelo in de Euromarkt dient men er op grond van het nationaal belang verzekerd van te zijn', dat de zelf standigheid van de vennootschap niet zal worden aangetast door buitenlandse be langengroepen," aldus verklaart de direc tie in een toelichting op een statutenwij ziging die in een op 30 november te hou den buitengewone vergadering ter goed keuring aan aandeelhouders zal worden voorgelegd. Er zullen prioriteitsaandelen worden ge creëerd. Prioriteitsaandelen zullen uitslui tend aan personen van Nederlandse natio naliteit kunnen worden uitgereikt. Het re gelen van de rechten en plichten van de ze aandeelhouders maakt ingrijpende ver anderingen in de huidige statuten nood zakelijk. Er wordt in dit. verband een nieuw orgaan voorgesteld: De vergade ring van houders van pricriteitsaandelen. Dit orgaan zal, volgens het voorstel, wor den betrokken bij emissies, benoeming, di recteuren en commissarissen, vaststelling aantal directeuren en commissarissen, aanwijzing-voorzitter directie en ten slotte bij een statutenwijziging. Aan commissa rissen en directeuren zal voorts de eis van Nederlanderschap worden gesteld. Van de gelegenheid tot statutenwijzing is tevens gebruik gemaakt om de statuten te moderniseren en enkele wijzigingen van technische aard voor te stellen. Het maatschappelijk kapitaal wordt verhoogd van 10 tot 20 miljoer verdeeld in 40 prioriteitsaandelen van 100 en 19.996 ge wone aandelen van f 1000, waarvan thans 5.250 gewone aandelen zijn geplaatst en volgestort. Het huidige kapitaal van 10 miljoen is verdeeld in 10.000 gewone aan delen van 1.000. Voorts worden wijzi gingen voorgesteld in de winstbepaling en winstverdeling. Het systeem van vaste af schrijvingen zal worden vervangen door dat van afschrijvingen volgens goed koop- mansgebruik en het doen van reserverin gen zal geschieden vóór winstverdeling Hierdoor nullen de uitkeringen aan com missarissen niet. meer over de te reserve ren bedragen worden berekend Hiertegen over staat dat de op deze uitkeringen rus tende belastingen voor rekening van de vennootschap zullen komen. In verband met een eventuele uitbreiding in de toe komst van de Raad van Commissarissen wordt voorgesteld het maximaal aan dit college uit te keren bedrag te verhogen van 5 tot 8 percent van de uit te keren winst. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 245 is verschenen SMIT TRANSFORMATOREN Europa moet V.S. helpen Vice-president Nixon van de V.S. heeft op een studentenbijeenkomst in Appleton verklaard dat de V.S. niet langer meer de last, die het verstrek ken van hulp aan het buitenland met zich mee brengt, alleen kunnen dragen. Wij moeten onze bondgenoten ervan doordringen dat ook zij an dere landen moeten helpen en hun handelsbar rières voor Amerikaanse goederen moeten slech ten, aldus Nixon. Geen Arabische tankviool De Libanese afgevaardigde, die zijn land heeft vertegenwoordigd op de onlangs gehouden con- 1 eren tie van oliedeskundigen te Djeddah, Emile Boustany, heeft bekendgemaakt, dat in tegen stelling met bepaalde berichten de conferentie het voorstel tot de vorming van een Arabische vloot van olietankschepen heeft verworpen. Bou stany deelde dit mede in een persconferentie. 44. De inboorlingen voerden Panda en de kok naar hun dorp, waar tussen de hutten een grote kookpot gereed stond. Panda stribbelde hevig tegen, toen één van de wilden hem ophief. „Ik wil niet!" riep hij. „Ik wil niet in die akelige pot!" „Niks akelige pot," zei de wilde sussend „Dit zijn mooie, ruime pot! Bieden plaats aan twee personen." Ook Maitre Moutarde vond dit alles een heel nare behande ling. „Dit is geen manier van doen," jam merde hij. „Mijnheer het opperhoofd, ik ben een kok en een begaafd kunstenaar." De hoofdman vernam dit nieuws met be langstelling en het scheen zijn eetlust aan zienlijk aan te wakkeren. „Laat onze kok komen," juichte hij. „Hier zijn grote ver rassing voor hem!" De zwarte kok was in derdaad blij verrast, toen hij Maitre Mou tarde ontwaarde en hij schudde hem har telijk de hand. „Wel wel, dit zijn bijzon der leuk," sprak hij. „Mij horen, u zijn collega en nog wel kunstenaar. Mij zullen veel prijs stellen op uwe vakkundige raad gevingen. Wij hopen, u willen met mij sa menwerken en maken gezamenlijk een heerlijke maal!" Het was een alleraar digst toespraakje, maar helaas het was niet in staat om Maitre Moutarde of Pan da in een zonniger humeur te brengen. De begrotingen van de Europese Eco nomische Gemeenschap en van de Eura- toom voor 1960, die op de komende zitting van het Europese Parlement zullen worden besproken, belopen ruim f 145.000.000, cir ca 12 miljoen meer dan dit jaar. Er is voorts nog een aparte Euratoombegroting van 128.000.000 voor wetenschappelijk on derzoek. Hiervoor is echter nog 83 mil joen beschikbaar van dit jaar. De begroting van de E.E.G. bedraagt 114.000.000, ruim tien miljoen meer dan dit jaar, en die van de Euratoom f 33.000.000, circa 1,8 miljoen meer dan dit jaar. Nederland draagt 7,9 percent van deze kosten. Blijkens de begrotingsontwer- pen zullen de onkosten van het Europese parlement in 1960 circa f 14.000.000 be dragen, die van het Hof ruim vier miljoen en' die van de ministerraden van E.E.G., Euratoom en E.G.K.S. circa 13.500.000. Op de E.E.G.-begroting is een bedrag van f 37.500.000 vermeld voor het Europe se sociale fonds, dat onder andere dient voor steun bij herscholing en verplaatsing van arbeiders als door de invoering van de Euromarkt plaatselijk industrieën aan de nieuwe ontwikkeling moeten worden aangepast. Vorig jaar stond deze post slechts pro memorie aangegeven, doch het parlement wenste reservering van f 37,5 miljoen. Dit bedrag staat nu nog geno teerd, aangezien het fonds nog niet in werking is en er dus nog geen geld is uit gegeven. Het Europese Parlement kan wij zigingen in de door de commissies van E.E.G, en Euratoom opgestelde begrotin gen voorstellen, doch de uiteindelijke be slissing ligt bij de ministerraden. De Engelse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft zijn tarieven met gemiddeld 17 percent verlaagd. De tariefsverlaging varieert van 16 tot 39 percent voor nacht vluchten naar Moskou, Athene en Lissa bon. De tariefsverlaging is niet voor be paalde trajecten van kracht geworden, maar ook voor vluchten in bepaalde pe rioden. Want het oogmerk van de verla gingen, zo deelde lord Douglas of Kirtle- side, president van de B.E.A.mede, is de bezetting van de passagiersdiensten ge lijkmatiger uit te spreiden over een zo groot mogelijk deel van het dienstrooster. Ook de S.A.S. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft aangekondigd tegen april van het volgend jaar drastische prijs verlagingen voor het Transatlantische en poolverkeer in te voeren. De verlagingen zullen alleen betrekking hebben op het goederenvervoer en zijn mogelijk, omdat het straalvliegtuigvervoer een capaciteits verhoging van 200 percent ten gevolge zal hebben. Sommige prijzen zullen zelfs met 80 percent dalen. Advertentie Sinds 1834 en nog steeds stukken beter Hofleveranciei O ja. Een Italiaanse korporaal, die naar werd aangenomen 19 jaar geleden in Abessinië was gesneuveld, is zaterdag bij zijn vrouw en drie zoons terugge keerd. Hij verloor door een bomont ploffing het geheugen. Hij bleef in Oost-Afrika, na als krijgsgevangene in Egypte en Kenya te hebben vertoefd. Onlangs kreeg hij zijn geheugen terug en zaterdag kwam hij thuis. Zijn jong ste zoon van 23 had hij nog nooit ge zien. Gedupeerden. In het centrum van Brus sel hebben zaterdag dertig tot vijfen dertigduizend landbouwers een beto ging gehouden. Zij eisten regerings steun voor de landbouw, die door de buitengewone droogte in de afgelopen zomer is getroffen. De betogers, gro tendeels afkomstig uit Vlaanderen, rie pen leuzen en zwaaiden met borden waarop te lezen was, dat zij de stich ting van een „rampenfonds" eisten. Gezinsmoord. In Holcombs in Kansas zijn vier leden van een bekend boerengezin vermoord. Een vriendin, die de 17-ja- rige dochter des huizes Nancy zondag ochtend kwam afhalen voor de zondags school, trof haar dood aan evenals haar 15-jarige broer Kenyon en haar vader en moeder. Allen waren gebonden en gekneveld en waren door het hoofd ge schoten. De boer is tijdens de rege- ring-Truman lid van de raad voor prijsbeheersing van hei ministerie van Landbouw geweest. Kalfperiode. Op een klein eilandje van de Hebriden worden jaarlijks meer dan 20.000 zeehonden geboren. Deze ont dekking is gedaan door een groep ge leerden die dezer dagen is teruggekeerd van het eiland, North Rona, na een be zoek van 26 dagen. Het hoogtepunt van de kalfperiode viel juist samen met hei bezoek. Antimens. Politie en gezondheidsdienst van Singapore maken gezamenlijk jacht op een insectenmiddel bekend als „Chinese DDT", waaraan reeds acht mensen zijn overleden. Het mid del moet een bestanddeel bevatten, misschien parathion, dat. dodelijk is bij aanraking. Parathion is, naar verluidt, een dodelijk zenuwgif, dat tijdens de oorlog door de Duitsers ontwikkeld werd. Afvalprobleem. Prins Rainier van Mona co opent vandaag een conferentie van 300 geleerden uit 30 landen atoom deskundigen, geologen, oceanologen en specialisten op het gebied van land bouw en visserij die een der groot ste problemen van het vreedzaam ge bruik van kernenergie zullen bestude ren: het opruimen van' radioactieve afval. Men zal gedurende zes dagen nagaan in hoeverre dit veilig in zee of onder de grond kan gebeuren. Oude haat. Onbekende hebben in Barce lona de zes bij tien meter grote recla meplaat, die de film „Het dagboek van Anne Frank" aankondigt, besmeurd met een groot hakenkruis. Het grote bord staat midden in de stad en het ha kenkruis veroorzaakt grote oplopen. Maar niemand ondernam een poging het te verwijderen. Even zeggen. De Amerikaanse vereni ging van protestanten en andere Ame rikanen, die voorstanders zijn van de scheiding van kerk en staat hebben een brief aan president Eisenhower ge stuurd en gevraagd of mi de godsdienst onvrijheid in Spanje zowel tijdens zijn bezoek aan de Paus als aan Franco ter sprake wil brengen. Separatisten. Zonder veel opzien te ba ren heeft de Spaanse regering haar po litiemacht in geheel het noorden des lands versterkt naar aanleiding van de groeiende onrust onder de aanhangers van de buiten de wet gestelde „Baski- sche separatisten beweging". In Bilbao en andere grote steden in Noord-Span- je worden openbare gebouwen bewaakt en 's nachts patrouilles uitgezonden. Informatie. Verwacht wordt, dat op de wetenschappelijke bijeenkomst, die dinsdag in Buenos Aires begint, de ge heime Russische activiteit in het zuid poolgebied aan de orde zal komen. Op de vergadering, waaraan meer dan 150 deskundigen uit twaalf landen zul len deelnemen, zal de Russen onder meer gevraagd worden naar de juiste plaats van de nieuwe Sovjetpost, Laa- ref, in Queen Maud Land waarvan de juiste positie nooit is onthuld. Reus. Te Tura, in de Indische staat As sam, nabij de grens met Oost-Pakistan, is het 3.35 meter lange geraamte van een reus gevonden. De vingers van het geraamte waren evenlang als de arm van een normale man. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven h ?t noorden van Rusland ligt, onderging het afgelopen weekeinde een uitbreiding in de richting van Scandina vië. Door de aanwezigheid van het hoge drukgebied is de temperatuur in Rusland de laatste dagen regelmatig lager gewor den, zodat er op het ogenblik overwegend matige vorst voorkomt. Deze koude lucht wordt met oostelijke winden naar Polen en Oost-Duitsland gevoerd, waar de tem peratuur nu eveneens geleidelijk lager wordt. Boven West-Duitsland echter houdt de oostelijke stroming op, aangezien daar vandaag een storing, afkomstig uit Italië, voorbijtrok. Deze storing heeft in Noord- Italië, in de Alpen en in Duitsland plaat selijk veel regen gebracht. De begrenzing van het regengebied bevond zich vanoch tend dicht bij onze oostelijke grens. De storing wordt morgen op de Noordzee verwacht. Zij wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. Daardoor zal er in ons land de komende 24 uur over het al gemeen maar weinig wind zijn, waarbij de temperatuur morgen dezelfde zal zijn als vandaag of iets lager. WEF.RRAPPORTEN Dinsdag 17 november Zon op 8.02 uur, onder 16.48 uur. Maan op 18.36 uur, onder 9.34 uur. Maanstanden 23 nov 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 november Hoog water 4.12 en 16.23 uur. Laag water 12.13 en uur. Dinsdag 17 november Hoog water 4.45 en 16.56 uur. Laag water 0.30 en 12.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon Maximum-iemuera luren QD 00 co d binnen- en buitenland. ci "Hl Neerslag laatste 24 uur. S<3 S3 ïu 2 Den Helder geheel bew ozo 8 0 Ypenburg zwaar bew O 8 0 Vlissingen onbewolkt zzw 8 1 Belde mist O 10 0 De Bilt geheel bew. ozo 9 0 Twente geheel bew. windst. 9 0 Eindhoven geheel bew. windst. 10 0 Zd Limburg geheel bew. z 10 0 Helsinki geheel bew ono 2 0 Stockholm zwaar bew O 6 0 Oslo licht bew no 7 2 Kopenhagen half bew. O 8 1 Aberdeen zwaar bew ozo 9 6 Londen zwaar bew zzw 7 0,5 Amsterdam geheel bew O 8 0 Brussel licht bew. z 8 0 Luxemburg geheel bew zw 7 0,5 Parijs zwaar bew zw 9 1 Bordeaux regenbui zzw 10 9 Grenoble regen windst. 9 2 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn regen O 8 2 Frankfort regen zzw 9 2 München sneeuw zw 4 14 Zürich zwaar bew wzw 5 7 Genève regenbui zw 8 2 Locarno hall bew ono 6 33 Wenen ee'-- "i bew w 7 4 Innsbruck regen windst 5 36 ra do regen z 13 11 Athene zwaai bew ■windst 17 0 Rome weerlicht w 15 6 Ajaccio regenbui windst 1 Madrid zwaar bew windst 12 0 Mallorca zwaar bew no 16 0 geheel bew. ozo 17

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2