Triomfale intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam UNR belooft De Gaulle's Algerijnse politiek niet te doorkruisen TIP van BOOTZ Tsjechen lieten Duitsers drie weken naar jagers zoeken Het disconto Radio-activiteit na mei sterk gedaald VLIEGERS ZIJN TERECHT Vier doden in het verkeer Protest tegen instelling van Raad voor de Journalistiek Finland en de Kleine V rijhandelszone 3 Soustelle verkettert UExpress en Le Monde St. Nicolaas: Haarlem moet nog veel leren Sprookjesstoet had een lengte van drie kilometer &p de <^Pra.atótocL A ansluiting niet zeker MAANDAG 16 NOVEMBER 19 5 9 Over de jongste discontoverhoging van 23A naar 3'/2°/o behoeft men nog niet onmid dellijk in paniek te geraken. Wel is 't een duidelijke waarschuwing van de Neder- landsche Bank, dat een zekere overspan ning dreigt. In het buitenland was men al reeds eerder tot soortgelijke maatregelen overgegaan, bij voorbeeld in West-Duits- land, waar onlangs het disconto met een vol percent omhoog ging, en in de Verenig de Staten. De Nederlandse banken kregen daardoor de mogelijkheid gelden tegen voordelige tarieven uit te zetten, maar daarvoor is nu dus een stokje gestoken. Dergelijke uitzettingen vormen een belas ting voor onze belastingbalans, want de te goeden blijven in het buitenland staan. Zij zullen, nu het verschil in discontovoet in grote mate is verdwenen, naar Nederland terugvloeien. Maar dat is niet de belangrijkste reden voor de verhoging. De discontovoet is een van de middelen waarover de Nederland- sche Bank beschikt om de conjuctuur te regelen. Een hoogconjunctuur kenmerkt zich door een sterke stijging van de con sumptie en van de investeringen. Voor de ze laatste zijn credieten nodig, die onder andere door de banken worden verstrekt. Uiteraard verlenen de banken credieten tegen rente en zij hebben liefst een zo groot mogelijke omzet, net als iedere an dere ondernemer. Wanneer de rente laag is, wordt er meer geleend dan wanneer zij hoog is. Als de centrale bank nu meent dat er teveel crediet wordt uitgezet, wordt de discontoschroef aangedraaid. De banken lenen op hun beurt weer bij de Nederland- sche Bank en wel tegen een hoger discon to; zij zijn dus gedwongen zelf ook hun ren te te verhogen. Dit remt de investerings activiteit en daarmee ook de consumptie, immers investeringen worden langs een omweg weer in lonen uitbetaald. De bedoe- het verdere conjunctuurverloop dan ook minister de Pous al heeft gewaarschuwd, te voorkomen, want daarop volgt noodza kelijkerwijs weer een bestedingsbeper king. Hopelijk slaagt men daarin, maar helaas is veelvuldig gebleken, dat een dis contoverhoging alléén tenslotte toch niet voldoende effect sorteert. De overheid zal het verdere conjuctuurverloop dan ook nauwlettend moeten blijven volgen. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De Unie voor de nieuwe Republiek heeft de afgelopen dagen ruim een jaar na haar oprichting, haar eerste congres in de stad Bordeaux gehouden in aanwezigheid van een kleine twee duizend leden, onder wie premier Michel Debrc en alle overige U.N.R.-ministers alsmede ongeveer de twee honderd parlementsleden, waarover de partij beschikt. Het congres stond voor zware taken. Ten eerste moest de dage lijkse leiding, met inbegrip van de secre taris-generaal Chalandon, die door vele partijgenoten te liberaal werd bevonden, worden vernieuwd. Er is niet zonder veel moeite en strijd een nieuw partijbestuur gekozen, dat half om half uit parlements leden en gewone leden bestaat. Nog delicater was echter de opgave een compi-omis te vinden tussen de trouw die alle leden, en speciaal de parlementsle den aan De Gaulle hebben gezworen, en, anderzijds, de politieke aspiraties van de grote meerderheid, die vooral inzake het Algerijnse beleid -aanmerkelijk rechtser is dan de opvattingen van de generaal. Na heftige woordenwisselingen, inci denten, langdurig touwtrekken en ten slot te de persoonlijke interventie van Debré is men er. eindelijk in geslaagd zich op een motie te verenigen, die eenstemmig werd aangenomen en waarin de U.N.R. haar persoonlijke trouw aan De Gaulle her nieuwde. Voor Algerije wordt in die motie een intensieve propaganda-actie aange kondigd met het doel de Algerijnen bij het referendum voor Frankrijk te zullen laten stemmen. Behalve de ministers Debré, Soustelle en Frey heeft ook de voorzitter van de Na tionale Vergadering, Chaban Delmas, die als burgemeester van Bordeaux tevens als gastheer optrad het congres toegespro ken. Soustelle deed een beroep op het congres om de vier rebellen-kamerleden, die 'on langs uit protest tegen De Gaulle's Alge- rije-politiek de partij hadden verlaten, weer in genade aan te nemen. Het is be kend dat De Gaulle, die officieel geen be trekking met de U.N.R. onderhoudt, zich tegen zulk een gebaar niettemin had uit gesproken. Soustelle's vlieger ging dan ook niet op. Soustelle sprak trouwens een rede uit, die in het algemeen nauwelijks in overeenstemming was te brengen met de grondslagen van De Gaulle's Algerije-poli- tiek. Ook eiste hij dat de U.N.R. in het vervolg krachtiger zou optreden tegen pers organen als L'Express en Le Monde, die hij als spreekbuizen van defaitisme en verraad meende te mogen karakteriseren. Niet alleen uit Soustelle's woorden bleek overigens overduidelijk dat de U.N.R. haar weg nog niet helemaal heeft gevonden. Voor het oog kon de eenheid op dit eerste congres nog worden bevestigd, maar hoe lang zal die eenheid nog kunnen duren? Frankrijk's grootste politieke partij, die over een derde van de kamerzetels be schikt, bezit geen programma en nauwe lijks een beginsel. Het enige politieke ge loofsartikel is de onvoorwaardelijke trouw aan een persoon, in casu De Gaulle. Doch achter dat geloofsartikel staan zeer uit eenlopende politieke verlangens en am bities. Voor het ogenblik heeft men bijna alle kolen en geiten nog weten te sparen door van De Gaulle's publieke verklarin gen zeer verschillende interpretaties te geven. Indien echter De Gaulle een be slissende stap in zijn Algerijnse politiek zal doen door met de nationalisten in con tact te treden, is het gevaar wel heel groot dat de U.N.R. in een nieuwe crisis zal wor den gestort Een crisis, waarin de illusie van eensgezindheid dan hoogst vermoede lijk niet langer ovex-eend kan worden ge houden. In de Memox-ie van Antwoord op het voorlopig verslag over de Landbouwbe groting deelt minister Marijnen mee, dat in het begin van dit jaar een geringe stij ging van het gehalte aan radio-actieve stoffen in de atmosfeer, in de bodem, in het water en in landbouwprodukten voor kwam. Na mei trad een vrij scherpe da ling in, die zich in de volgende maanden voortzette. Deze werd veroorzaakt door het beëindigen van kernproeven in het na jaar van 1958. Bovendien was door de voortdurende droogte de neerslag van x-adio-actieve stoffen uit de atmosfeer zeer veel minder dan in een regenrijke periode het geval zou zijn geweest. Tijdens een korte persconferentie, die Sint Nicolaas zaterdagmiddag na zijn aankomst in Amsterdam toestond, zei hij van harte te wensen dat in Haarlem een hogeschool wordt gevestigd. De bisschop zei: „Ik geloof dat een hoge school in Haarlem zeer goed op haar plaats is. Zij moeten daar immers nog veel leren. Zij moeten onder meer leren, dat ik altijd eerst in Amsterdam aan kom en pas daarna in Haarlem per hele fles f 6.15 (Van onze correspondent in Bonn) De communistische Tsjechische rege ring te Praag bleek het afgelopen week einde niet langer in staat haar twintig da gen lang gekoesterd geheim nog langer voor de buitenwereld verbox-gen te hou den. Zij gaf toe, dat de twee op 22 oktober spoorloos verdwenen Westduitse straalja gers van het type F-84-F op 25 km. van de Westduitse grens in Tsjecho-Slowakije zijn neergekomen, verongelukt en ge- explodeei'd. Droogweg wordt voorts ge zegd, dat beide piloten nog in leven zijn.. Deze tot zaterdag raadselachtige ver dwijning begon op 22 oktober des morgens om 9 uur 16. Op dat moment startten de 29-jarige ol'ficier-vlieger Kraus en de 24- In St. Oedenrode is een auto, die met grote snelheid reed, gaan slingeren en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 48-jarige heer C. van Oosterhout uit Til burg, was op slag dood. In Eindhoven verleende de 59-jarige bromfietser A. Nouwens uit Waalre op een kruispunt geen voorrang aan een auto bus. Hij werd bij de botsing ernstig ver wond en overleed later in een ziekenhuis. In Katwijk raakte 's avonds op de Zee weg de motorbakfiets van de heer A. Noort uit Katwijk aan Zee defect. Toen hij aan de kant van de weg bezig was het defect te herstellen, werd hij aangereden door een bestelauto, waarvan de bestuur der de onverlichte bakfiets in het donker te laat opmerkte. De heer Noort hep ern stige inwendige kneuzingen op en brak beide benen. Hij is later in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. De bestel auto werd bij de botsing zwaar beschadigd. In Soest is de 69-jarige heer J. de Beer door onbekende oorzaak met zijn brom fiets gevallen. Hij werd ernstig gewond en overleed enkele uren later in een zieken huis te Utrecht. In Vlodrop is zondagmorgen een 22- iarirte jongeman met de auto van zijn vader op een groep kerkgangers ingereden. De jongeman die niet in het bezit was van een rijbewijs, reed de wagen onder toezicht van zijn broer, die wel een rijbewijs be zat. Vijf personen werden gewond. Eén daarvan, de 17-jarige H. Janssen uit Vlodrop, moest naar een ziekenhuis te Roermond worden overgebracht. (Van onze Amsterdamse redacteur) Geen buitenlandse vorst heeft ooit zo'n triomfale intocht in de hoofdstad beleefd als Sint Nicolaas, wie zaterdagmiddag op weg door de binnenstad uit minstens 100.000 kelen een welkom werd toegezongen. De dikke regenivolken hielden hun buienlast keurig in toom tot de ruim drie kilometer lange stoet tussen de dichte haag kinderen en grote mensen het einddoel had bereikt, carillons zongen de vertrouwde liedjes en de Sint Nicolaas-kerk bimbamde vrolijker en welluidender dan ooit voor de krasse goedheiligman de enige echte en oprechte, zoals een hooggehoede vertegenwoor diger van het gemeentebestuur ons bezwoer. Scheef hangend van de zwarte pieten, meerde het stoomschip „Spanje" met de Sint op de boeg precies tien voor twee aan de Prins Hendrikkade, voor de Sint Nicolaaskerk, de aan komst plaat s ook voor menig buitenlands staatshoofd. Het protocol was deze maal geheel naar het voorbeeld van dat voor vreemde staatshoofden, inclusief de vreugdeschoten uit het marinekanon, de tribunes voor schrijvende, fotograferende en filmende pers, de nerveuze politie officieren en met dossiers gewapende hoogwaardigheidsbekleders. Plechtig als een volkslied klonk het „Zie ginds komt de stoomboot" over het open havenfront. Waardig schreed de Sint over de tevoi-en zoi'gvuldig uitgestippelde cir kelvormige lijn, opdat alle filmers en fo tografen hem een gelijk aantal seconden „onder schot" konden krijgen. Een ogen blik onderhield de Sint zich met drie heren uit de Italiaanse stad Bari en hij was niet weinig verbaasd van hen te hox-en, dat in Bari het gebeente van Sint Nicolaas be graven zou liggen. Hoofdschuddend begaf de grijze bisschop zich vervolgens naai de schimmel Bianca, die vanwege de vreugdeschoten zo onrustig was geworden dat er vier man aan te pas moesten ko men om de Sint in het zadel te hijsen. Twintig muziekcorpsen Klokke twee zette de Amsterdamse po- litiekapel voor de tweede maal het „Zie ginds" in en kwam de stoet in beweging, voorop een acrobatengroep van 5 zwarte pieten, dan de politie-motoren, de 30 bi-om- l'ietspieten, de bereden politie, de herau ten, het escorte van ruiters, de rijtuigen van het ontvangst-comité en de Italiaanse gasten, de Zwitserse lijfgdrde en eerst daarna Sint Nicolaas en zijn hoofdpieten, op de voet gevolgd door de Schotse lijf garde en opnieuw een groep ruiters, de autobus met de binnen- en buitenlandse pex-s, de 30 scooter-pieten en daarna de eigenlijke stoet met 24 fantastische, op sprookjes gebaseerde praalwagens, 20 mu ziek- en tamboercorpsen, tientallen carna valeske figux-en en dat alles omgeven door een leger van ruim 150 zwarte pieten, on der aanvoering van Den Pelseros. Reclame? Wie heeft ze gezien, de na men van de firma's die de praalwagens inlichten? Aller ogen waren immers ge richt op de sprookjesfiguren, die bijna een uur achtereen voorbij trokken en de ah's en oh's waren niet van de lucht bij het zien van de praalstukken zoals dat van Assepoester, van Ali Baba, van Hans en Grietje en van de varkenshoeder. Het strenge protocol voorkwam inciden ten als dat van verleden jaar, toen een Duits fotograaf het aan de stok kreeg met de politie. De enige wanklank kwam van Sint Nicolaas zelf, die na afloop verklaar de, veel last te hebben gehad van een po litiemotor met fotografen in het zijspan, die steeds vlak voor het paard ï-eed. Het hielp zelfs niet dat Sint Nicolaas hen had toegei-oepen: „Wie lek is krijgt zoeters", want de banden weigerden lek te worden. Af en toe kwam het protocol in gevaar. Op het Damrak gebeurde het, dat een zwarte piet in wanhoop stond toe te kijken hoe een vechtende kluwen Amsterdamse lieverdjes zijn zak met snoep leegi'oofde en op het Frederiksplein zagen wij dat zo'n zak geheel in het publiek verdween. En het gebeurde zelfs dat een reusachtige po litieagent de stoet tot stilstand bracht en als prijs voor verdere doorgang een hand vol pepernoten eiste. Moedig zwaaiden de kleuters met hun vlaggetjes, dapper zon gen zij hun liedjes. Öp het Damrak nam de Sint slechts een slok van het traditio nele glas pox-t, gezien de vroegere protes ten hieromtrent van drankbestrijderszijde. Bij afwezigheid van burgemeester Van Hall beklom wethouder mr. G. van 't Huil het spx-eekgestoelte op de Dam om de Sint officieel welkom te heten. Hij wees de ho- Zes leerlingen van de Jan Evert Schol ten school, een openbare lagere school te Groningen, hebben een Unesco-beeldzegel- album overhandigd aan de heer E. K. Baumgarten, informatie-attaché van de Verenigde Naties in ons land. Dit album is bestemd voor de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld. Ter bevordering van de internationale samenwerking worden ieder jaar door de stichting Amsterdam Schriftmuseum tivee albums met 130 afbeeldingen en een be schrijvende tekst in het Nederlands en in het Engels van de voornaamste beziens waardigheden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen beschikbaar ge steld. Aan enige leerlingen van twee scholen, die in een bepaald jaar een bij zondere activiteit voor de verbreiding iwn de Unesco-gedachte hebben ontwikkeld valt de eer te beurt deze albums te mogen aan bieden aan personen, die zich op het ge bied van de internationale samenwerking verdienstelijk hebben gemaakt. Dit .jaar waren het zes leerlingen van de Groninger Jan Evert Scholten-school die het album mochten oxierhandigen tijdens een bijeenkomst in het stadhuis te Gro ningen. Zij waren hiervoor uitgekozen om dat deze scool heeft meegewerkt aan de actie Groningen bouwt een school voor Pakistan". ge bezoeker erop hoe de stad floreert en hoe thans nieuwe luister de stedeki-oon omstraalt nu een Amsterdams meisje tot schoonste ter wereld is uitgeroepen. Sint Nicolaas, opvallend gesouffleerd door een naast zijn paard staande knecht antwooi-dde dat als de Amsterdamse po litie het niet afkan, hij zijn knechten zal inschakelen en hij eindigde met: „dat velen de hoofdstad zullen bezoeken, maar geen nozems met brommers en spijker- bi-oeken". Hoet meer de stoet het einddoel, het A.M.V.J.-gebouw aan het Leidsebosje na derde, hoe dikker de haag mensen. Ken nelijk hadden velen het vertrek van de Dam thuis op het televisiescherm nog ge zien om daarna ijlings de stad in te gaan. Om kwart voor viei'en zette Sint Nicolaas zich vermoeid neer op de zetel aan het Leidsebosje, waar het gehele défilé aan zijn ogen voorbij trok en om kwai't voor vijf was het feest ten einde. Don Pelseros meldde, dat toen 20.000 zakken snoep en 20.000 sinaasappelen waren uitgedeeld. Namens de Italiaanse delegatie werd de Sint. toegespi-oken door dr. C. Manara, vice- consul van Nederland in Bari. Hij zei, eigenlijk een zilveren boot te moeten aan bieden, maar het geschenk was nog niet uit Italië aangekomen jarige onder-officier Hofmann van het mi litaire vliegveld Memmingerberg in Zuid- Duitsland met hun sti'aaljagers voor een lange oefenvlucht. Boven het Zwarte Woud gekomen wijzigden zij hun koers plotse ling. Om 10 uur 24 bleken zij zich eens klaps nabij Grafenwöpr slechts 25 km. van de Tsjechische grens, te bevinden en Kraus meldde slecht zicht en zuurstofmoeilijkhe den. Om 10 uur 31 nam een Amerikaans radarstation het tweetal niet ver van de grens waar en vijf minuten later was er sprake van een duikvlucht over Tsjechisch grondgebied. Daaxma, tot zaterdagmorgen jl., was de verblijfplaats van straalja gers en piloten een raadsel. Te Bonn meende men eerst dat beide toe stellen in Noord-Beieren waren veronge lukt. Op waarlijk grootscheepse wijze zet ten Westduitse en Amerikaanse eenheden een hulpactie op touw, die elf dagen lang tevergeefs iedere vierkante kilometer in Nooxxl-Beieren afzocht. De familieleden van beide piloten Kraus is gehuwd en heeft een dochtertje van 3 jaar, Hofmann heeft een oude moeder en is verloofd moesten twee en een halve week lang ho ren, dat de kans het grootst was, dat de beide piloten verongelukt waren. Donderdag maakte de voor het West duitse ministerie van defensie werkende inlichtingenoi-ganisatie van de bekende generaal Gehlen, die op onopvallende wij ze met de NAVO zou zijn verbonden, be kend, dat de vliegers zich in Tsjecho-Slo wakije moesten bevinden, hoewel men te Praag negen dagen van tevoren had be kend gemaakt van niets te weten. Intussen had Bonn via de Amerikanen en eigen ambassades een zekere druk uit geoefend op Oostenrijk, Zwitserland, Oost- Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland. Blijkbaar achtten de Russen het het afgelopen weekeinde niet langer ver antwoord nog langer te zwijgen. Men neemt aan dat Moskou Praag het sein gaf de zaak uit de doeken te doen. Dit ge schiedde overigens in een protest tegen het schenden door Westduitse vliegtuigen van het Tsjechische grondgebied De regering te Praag zei ook dat zij vergoeding voor de schade zal eisen, ver- oorzaakt door het neerstorten van de straaljagers. Te Bonn vraagt men zich thans af hoelang het nog zal duren voor Praag beide vliegers zal terugsturen. Pas dan zal duidelijk worden of de Tsjechen en Russen inderdaad, zoals te Bonn wordt geloofd, beide vliegêi's via valse radarbe- richten uit Duitsland hebben gelokt. Het enige dat de Tsjechen over het tweetal bekend maakten is, dat zij in leven zijn en hebben verklaard, dat zij een oefen- vlucht onder moeilijke omstandigheden moesten maken. Dertig joux-nalisten, verbonden aan in Amsterdam en Rotterdam verschijnende landelijke dagbladen, hebben besloten ge zamenlijk uit protest tegen de instelling van de Raad voor de Journalistiek uit de Nederlandse Jouimalistenkringen te treden. Zij hebben in een verklaring hun uittreden gemotiveerd. De journalisten beschouwen de instelling als een inbreuk op de vrijheid van vakvereniging. T)e raad, die in de plaats komt van de Raad van Tucht van de Federatie van Neder landse Journalisten, kan voortaan de ge dragingen beoordelen van iedex-e journa list. ongeacht of hij al of niet bij één van de journalistenorganisaties is aangeslo ten. De ï-aad zal in principe zijn uitspra ken publiceren. De uitgetreden journalisten betogen, dat de instelling van de Raad voor de Journalistiek suggereert dat er een te kort zou bestaan in de bescherming, die artikel 7 van de Grondwet aan de burger tegenover journalistieke gedragingen biedt. Zij betogen, dat de burger langs de wegen van strafrecht en civiel recht ruimschoots genoegdoeningkan verkrij gen tegenover eventuele schadelijke uitin gen van journalisten. Zij spreken voorts de vrees uit, dat het optreden van de raad het journalistieke verkeer in verregaande mate zal nox-mali- seren. De dertig journalisten menen, dat bij een dergelijke ontwikkeling pers noch maatschappij gebaat zijn. Zij zien de in stelling van de raad vooral als een door bezorgdheid voor plannen van de overheid ingegeven daad. De regering houdt na melijk nog steeds het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid ach ter de hand. De journalisten menen, dat van bezorgdheid voor deze plannen geen sprake kan zijn omdat met zekerheid valt te verwachten dat de Nederlandse pers zich met de uitwerking daarvan nimmer akkoord zal vei'klai'en. Zij voegen aan de motivering van hun uittreden de uitdruk kelijke verklaring toe, dat zij nimmer zullen meewerken aan enige procedure voor de Raad voor de Journalistiek. Mr. M. Vrolijk, voorzitter van de Neder landse Journalistenkring en vice-voorzit- ter van de Federatie van Nedexdandse Journalisten heeft verklaard het persoon lijk te betreuren, dat men zich onttrekt aan een op democratische wijze genomen besluit en dat nog wel op gronden, die, naar tijdens de normale behandeling van het voorstel in de organisatie is gebleken, in geen enkel opzicht juist kunnen worden geacht. Doe-het-zelf We zijn de laatste jaren een aardig ge motoriseerd volk geworden. Je hoeft maar een mooie zondag langs de autowegen te gaan staan, om dat te beseffen. Bumper- tje aan bumpertje en het een nog blinken- der en glanzeriger dan het andere. Leuke fantasiekleurtjes en mooie staartvinnen, het kan niet op. Daartussen af en toe een eigenbouwtje. Meestal met heel jonge in zittenden. Ik weet, dat u zich wel eens ergert aan de „jonge snotneuzen", die met één arm op het stuur en de andere om haar schouder met lellen van sleeën langs 's Heren wegen snellen. Maar soms is het leuk om te zien, hoe drie of vier jongens met veel kunst en koopwerk een eigen bakje in elkaar hebben gezet, dat zo waar nog rijdt ook. In mijn buurt woont zo'n stel. Drie broers, zeer bekwame monteurs. Voor een paar tientjes hebben ze een oud chassis op geduikeld en voor nog een paar tientjes een behoorlijke motor. Dag-in dag-uit heb ben ze staan, zitten of liggen sleutelen, dat het een lieve lust was. Met als bekroning de eerste geslaagde proefrit. De hele buurt was er getuige van, want gelukkig ziet zo'n buurt tussen de paar nozems ook het hele bos van flinke knapen; knapen die bij voorbeeld het roken opgeven, omdat er nieuwe banden moeten komen. Toen het vehikel klaar was, kon je er van alles van zeggen, behalve dat het een móóie auto was. Van boven leek hij eigen lijk meer op de kruising van een trekhar- monika met een kampeertent en van bin nen meer op een badkamer waar het bad uit weggesloopt is. Maar, zoals gezegd, het ding reed misschien meer op en thousiasme dan op benzine en de buurt deelde in de trots. Maar zodra deze bak-op-wielen van zijn standplaats weg was, werd door mensen die niet de achtergrond van zijn schep ping kenden smalend op deze eigen bouw neergekeken. De jongens konden ner gens komen, of ze hoorden spotzieke op merkingen, zoveel dat het hun eigenlijk ging vervelen. Want per slot is het geen kunst op wielen te gaan als je een cheque weet in te vullen. Wel opmerkelijk was, dat de meisjes de ouderdom van het vervoermiddel niet schuwden, in tegendeel de notering van de knapen op de vrijagebeurs was aanzien lijk gestegen. (Opvallend is, dat flinke jongens ook altijd aardige meisjes dus niet van die verziekte ragebollen aan trekken). Wel ging het verhaal, dat som mige vaders eerst een proefrit met het vehikel wensten, voordat zij hun dochters eraan toevertrouwden. De spotzucht van de mensen en de toe vloed van meisjes inspireerden de kna pen tot een laatste stunt, waarvan deze week de première ging. Achterop het bak je was een mooi bord in felle kleuren. Daarop stond: „Lach ons niet uit; binnen in kon wel eens je dochter zitten!" Pinokkio De Finse regering heeft het parlement verzocht om de bevoegdheid met de ze ven landen van het Klein Vrijhandelsge- bied besprekingen aan te gaan over de mogelijkheden van een informele aan sluiting van Finland bij deze organisa tie. Het parlement komt dinsdag bijeen om over dit verzoek te discussiëren. Het is niet bij voorbaat zeker, dat de volksvertegenwoordiging het verzoek van de regering goedkeurt. Over het algemeen wordt aangenomen, dat het niet-commu- nistische deel van de oppositie geporteeixl is voor een meer dan informele aanslui ting. De regering is echter de opvatting toe gedaan, dat de handels- en ook politieke betrekkingen met Rusland een te nauwe aansluiting bij de Scandinavische landen, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Por tugal niet verdraagt. In het handelsver drag rnet Rusland komt een clausule voor waarin gesproken wordt over de Sovjet- Unie als de „meest begunstigde natie". Het is nog niet duidelijk, aldus de minis ter, hoe deze clausule uitgelegd moet wor den tegenover de landen van het vrijhan- delsgebied. Niet-deelneming aan het vrijhandelsge- bied zou de gehele Finse export in ge vaar brengen en 's lands concuri-entie- mogelijkheden op de Europese markt enorm verzwakken, aangezien de leden van het Klein Vrijhandelsgebied zullen streven naar uitbreiding van de onderlin ge handel. „PAARDEJONGEN OP DE WISSEL- POST", is een boek uit de Kwikstaart- x-eeks (Uitgevermij Holland, Amsterdam), dat geschreven werd door Harry Kuilman en geïllustreerd door Tiny van Asselt. Harry Kuilman, die de Nils-Holgersson- prijs won, heeft in dit boek prachtig het Amerika van omstreeks 1860 beschreven. Over schurken, diligences en koeriers in het land der Shoshonen-indianen komen we alles te weten. Het hele verhaal speelt zich af om de 13-jarige Hugo, die als een paari^ejongen in een wisselpost leeft. Mooi. in een sobere stijl, vertelt Harry Kuilman de avontux-en, die de lezei'tjes geboeid zul len volgen. Vooral voor jongens van 1014 jaar is „Paardejongen op de wisselpost" een uitstekend boek. „VAN ROLSCHAATS TOT RAKET" van Rose Wyler en Gerard Ames, in de vertaling van A. Bekkers-Brooijmans met tekeningen van Bernice Meyers, verscheen bij Uitgeverij Cantecleer in Utrecht. Dit boek, dat speciaal bestemd is voor jongens van 912 jaar, bevat grappige verhande lingen over hoe de machines, waarin de mensen kunnen reizen, in beweging ko men en vooruit gaan: bijvooi'beeld over de auto's, bussen, treinen, elektrische locomo tieven, schepen, vliegtuigen en raketten Grappige, simpele tekeningen maken de tekst over-duidelijk. Jongens zullen be slist uren bezig zijn met „Van rolschaats tot raket".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3