Bollenexporteur gaat pony's fokken in Heemstede Havenberichten K.L.M.-vliegtuig bracht 45 Dartmoors „Getosa" met een nieuw spel van Beswino Mooi resultaat voor VARA-speelgoed- actie Geld voor zwembad in Heemskerk Gedupeerd boeren gezin krijgt hulp aangeboden 5 Exclusieve Sporttruien Vesten Slipovers Goude uitvoering van „Turnlust" Gronings toneel met Hollandse klucht Watervliet 2 ongeslagen IJmond-dames winnen van HOC met 5-4 Amateurtoneel Voetballer brak been „Full Speed"-dames verslaan HBC In „Oosterwijk" weer 32 étagewoningen Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen belangrijke uitgaven in Heemskerk Belangrijke agenda van Heemskerks raad „Van ander ras" kreeg behoorlijke opvoering MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 Op zijn reizen door Engeland reed de bloembollenexporteur W. J. vani Biezen, wonend op de grens van Bennebroek en Heemstede, wel eens langs troepen pony's, die in het heuvelachtige land op ruige weiden liepen te grazen. De heer Van Biezen stopte dan soms zijn auto. Want hij houdt van dieren en kon steeds weer geboeid kijken naar die grazende pony's. De paardjes kwamen soms naar de auto om een klontje te halen. De 52-jarige exporteur had zo'n, plezier in de dieren dat hij besloot pony's te gaan fokken. Hij zou geen „bollen- jongen' geweest zijn, als hij de zaken niet meteen krachtig had aangepakt. In het'voorjaar kocht hij cle eerste paardjes. En nu lopen er al 56 pony's op zijn land aan de Binnenweg in Heemstede, vlak tegenover de. Linnaeushof. De heer Van Biezen heeft tot enkele .ia- ren terug aan de Meerstraat in Hillegom gewoond. Toen zocht hij een riantere plek. Na de oorlog heeft er een kleine exodus plaatsgehad van figuren uit de bollen streek die een aantrekkelijk huis in Benne broek of Heemstede wilden bewonen. De heer Van Biezen deed aan deze uittocht mee. Hij kocht een groot weiland met be drijfsgebouwen ten noorden van het „bos van Willink". Achter de rustieke boerde rij „Rusthof" meerde hij zijn woonark, waarbij later die van zijn dochter kwam te liggen. Wie in de gezellige woonark van achter het grote raam naar buiten kijkt, moet het de exporteur onmiddellijk toegeven: een ideaal woonoord. Aan de ene zijde de beschutting van het bos, aan de andere kant het grote weiland, daarlangs de Ringvaart met de passerende boten, aan de overzijde van de Binnenweg het bos. In het water rond het woonschip dartelen de eendjes. Alsof het raam een projectiedoek is. schuiven de pony's geleidelijk het beeld in, langzaamaan worden zij geheel zicht baar. En als er één pony het beeld in is gestapt, volgen er meer. Daar komt een Shetland-pony naar de boot toe, een veu len aan haar zij. De moeder staat vra gend bij de ark stil, het kind zoekt met zijn mond onder de buik van de moeder. „Kijk, ze komt een snee brood halen. Die krijgt ze altijd van mijn dochter. Het veulen wil wat drinken. Daar kun je nou uren naar kijkenvertelt de heer Van Biezen. Per vliegtuig vervoerd Dit voorjaar kocht de heer Van Biezen in ons land de eerste pony's: elf Shetland- paardjes. Vorige week heeft hij zijn paardenstal aanmerkelijk uitgebreid. Hij huurde een K.L.M.-toestel af en liet 45 Dartmoor-pony's uit Engeland overko men. In een uur werden de dieren van Engeland naar Schiphol gevlogen. De eigenaresse van de zeshonderd ha grote boerderij waar de paardjes zijn gekocht, ging met een assistente mee om de dieren gemakkelijk het vliegtuig in te krijgen en ook om alle moeilijkheden met de pony's verder te voorkomen. Dat is gelukt, want de paardjes hebben zich uitstekend gehou den, mede dank zij de zorg van het K.L.M.-personeel. Nadat de dieren waren gekeurd, zijn zij naar „Rusthof", het do mein van de heer Van Biezen, gebracht. Bollenvak beetje beu De heer Van Biezen heeft een verkla ring van zijn hobby: „Ik ben het in de bollen een beetje zat geworden. D'r is wei nig aardigheid meer aan, ik moet ook wat anders om handen hebben In het bollen vak gaat met de ambtenarij enorm veel tijd verloren. Al die paperassenEn het wordt hoe langer hoe erger. Voor mij kunnen ze wat met hun papieren. Ik wil wel een beetje vrij zijn". Zie daar de me ning van de heer Van Biezen, die hij in een paar overduidelijke termen kleedt. Hij gaat met zijn schoonzoon natuurlijk wel door met het exporteren van bollen, voor- Advertentie Kennemcrlaan 36 Telefoon 4453 Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Maasborg van Oslo; Rubato. Köping; Mary Neubei, Ant werpen; Simara, Norfolk, kolen lossen Buitenha ven Hoogovens; Prins der Nederlanden, Ham burg. Saturnus. Kopenhagen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hathor van Rotterdam; Hemelingen, Otterbaecken, erts lossen IJmuiden; Elisabeth Roorda, Terneuzen; Chailey. Antwerpen: Friedenau, Antwerpen; Anita Thijs- sen, Narvik: Amstelstroom, Londen: Rio Vape, Londen; Aries, Lesqueineaux, bijlegger IJmui den: Hera, Puerto Ordaz: Rijnstroom, Huil; Vecht stroom, Bristol, Channel; Titan. Cristinahamn; Herroe, Kot ka; Philetas, Faraoe; Mogilev, Ar- gangel; Jassenitz, Pateniemie; Lucas Bols 1, Karls- vik; Lijnbaansgracht, Soernaess; Gooiland, Ham burg; Sigijn, Londen; Geert Bodewes, Stettin, bijlegger IJmuiden; Lizard, Londen; Sapele Palm, Dakar; Gerd, Londen; Aletta Johanna, Boston; Jan Bronds, Kotka; Beyla, Le Havre; Netherl. Coast, Newcastle; Spaarnestroom, Shoreham; Di- sa, Mantyluoto; Martha Ahrens, Hamburg; Fen- nia, Kotka; Bellatrix, Yarmouth, laden Staalha- ven IJmuiden: Aeneas, Kopenhagen; Jonan, Aar- hus; Arendskevk. Rotterdam; Minna Schupp. Emden; Argo, Archangelsk, hout lossen te Zaan dam; Audencia, Sandvik. hout lossen Zaandam; Edwin Reith, Hamburg; Jupiter, Varberg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Birkenau naar Bremen; Reggeborg, Rochester, kunstmest geladen IJmuiden; Aludra. Rotterdam, ledig IJ muiden; Gouweborg, Clouchester, kunstmest ge laden IJmuiden; Graveland, Bremen; Ivoorkust. Antwerpen; Mode, Gdynia; Oslofjord, Oslo,; Clan- gula, Liverpool; Wulp, Manchester; Fivelborg, Rochester, kunstmest geladen IJmuiden; Ring Chief, Aruba; Senegalkust, Hamburg; Swift, Har- lingen; Atlas, Odense; Hermut Parchmann, Rot terdam; Jans, Londen; Berend N, Shoreham: Hy dra, San Juan de Porto Rico; Burgundia, Halm stad; Jaarstroom, Liverpool; Nore, Stockholm: Aardenburgh, Stockholm; Hinde, Londen; Wit- Marsum, Bremen; Merwede, Rotterdam; Bonn, Oslo; Caland, Halmstad, walsmateriaal geladen IJmuiden; Eemstroom, Leith; Hontestroom, Huil; Esso Emden, Hamburg. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Thyra Beh- rend naar Odense, walsmateriaal geladen IJmui den; Lingestroom, Londen; Marivia, Ciudad Tru- jillo; Amazonas, Barbados; Reliable, Rotterdam; Anita, Vlaardingen; Mayfleet, Portland, klinker gelost IJmuiden; Kora, Dagenham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Wexford, Boston, stukgoed van Koog aan de Zaan; Ritornel. Erith, kunst mest geladen IJmuiden; Aries, Stockholm, bij legger IJmuiden; Achilles, Curacao; Nestor, Pa ramaribo: Draco, Rotterdam; Chailey, Hamburg. Maandag vertrok uit IJmuiden: Pergo naar Odense. kunstmest geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). namelijk kleinhandel naai- Engeland, maar wil van het fokken een aardige liefhebberij maken, die tevens wat op brengt. „Bij de Dartmoors heb ik 43 moeders, leeftijd van drie tot zeven jaar. Mooie beesten zijn er bij. Natuurlijk zijn ze ge- selécteerd. Per jaar hopen we er zo'n 35 tot 38 veulens bij te krijgen. Veel verdie nen zullen we misschien niet, 't is je ple zier". De twaalfjarige dochter Ria toont zich een enthousiast verzorgster. Ze zou die paardjes op het weiland rond de ark niet meer willen missen. Nu en dan springt ze na schooltijd op een van de ruggen om zich in het rijden te gaan trainen. Tussen de Shetlands en de Dartmoors is een duidelijk verschil. De Shetlands zijn klein, dik en rond. De Dartmoors zijn groter en voornamer. Zij zijn ook be schaafder dan de Shetlands, niet zo venij nig. T aai problemen De paarden worstelen de eerste tijd een beetje met de taalmoeilijkheden. Zij rea geerden meestal meteen op de comman do's van de Engelse verzorgsters. Als het „Go on, go on" klonk, was dit voor de dieren alleszins duidelijk. Nu moeten zij de nieuwe bazen eerst leren verstaan. Maar de heer Van Biezen en zijn dochter ge loven dat de dieren gauw aan hun stem men zullen wennen De pony's zullen liet gehele jaar door buiten blijven lopen. Dierenbeschermers behoeven daarvan niet in paniek te raken want de deskundigen hebben verzekerd dat de paardjes bij voorkeur niet in een stal moeten worden ondergebracht. Zelfs bij sneeuw blijven de pony's, die altijd in de vrije natuur hebben gelopen en een grote weerstand hebben," op het weiland. Misschien zullen de kinderen uit de om geving eerstdaags op de ruggen van de pony's kunnen rijden. Als dat zo is, komt er natuurlijk een pony-club. De twaalfja rige Ria zal vermoedelijk wel veel aan hang van vriendinnetjes krijgen, die al lemaal met de paardjes willen spelen. En vooral als er volgend jaar veulentjes ko men, zal het aan vertier op „Rusthof" niet ontbreken en zal de fokkerij wel met een schare bewonderaars worden om ringd. Voor een bijna geheel gevulde zaal van het Kennemer theater te Beverwijk, heeft Beverwij les oudste gymnastiekvereniging, het bijna vijftigjarige Turnlust zaterdag avond een goed verzorgde uitvoering ge geven. Het programma bestond uit negentien nummers, waarvan de meeste werden uit gevoerd door de dames, die somtijds per fectie-oefeningen te zien gaven aan de rin gen, op de ongelijke brug en de evenwichts balk. Er was ook een ritmisch nummer, bestaande uit een hoepeloefening. De da- mes-junioren gaven een gracieuse knots oefening te zien, die gevoeglijk het hoogte punt van de avond mag worden genoemd. Een klein aantal heren gaf verschillende oefeningen aan toestellen te zien. De jon gens werkten met vaart de oefeningen op de bak af. De heren gaven demonstraties op de lange mat. Afwisseling was er ge noeg. Door verscheidene uitblinkers wer den demonstraties gegeven. Aan t' slot van de avond wekte voorzit ter K. van Leeuwen de aanwezigen op het werk van Turnlust te steunen. Hij betreur de het, dat enkele afdelingen aan „bloed armoede" lijden. Leidster mejuffrouw J. Rol en leider de heer H. Oostdam werden met geschenken bedankt voor hun vele werk dat zij voor deze avond hadden moe ten verrichten. Zoals te verwachten viel, heeft de Grun- neger verainen „De Martinitoren" zater dag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan bij haar eigen leden het grote lachsucces geprolongeerd, dat zij een week daarvoor reeds had behaald bij haar Beverwijkse zustervereniging „De Hondsrug". De spelers bereikten dit met opvoeringen van Hans Nesna's bekende klucht „Een baby van duizend weken". De werkende kring van „De Martinito ren" heeft de toeschouwers in de gewen ste vrolijke stemming weten te brengen. Doordat hierbij een prijzenswaardige be perking aan de dag is gelegd was de op voering stellig het aanzien volkomen waard. De spelers verdienen dan ook zeer zeker een compliment voor het gedemon streerd behoud van hun nuchterheid, om dat zij zich geen ogenblik door de aanmoe digende lachsalvo's van het publiek tot overdrijving lieten verleiden. Deze verheu gende zelfbeperking had een aantal pri ma blijspelfiguren ten gevolge, waarvan W. Siegers zich met zijn grappige Dorus Bolderman in de voorste gelederen be vond. Hij stond in deze even juiste als ple zierige opvatting allerminst alleen. Zo speelde mevrouw Bertholé een levendige Trees, die als haar jongere uitgave Treesje een verrassende gedaanteverwisseling bleek te kunnen ondergaan. F. Bijl bracht als de Amerikaanse bloedverwant de sfeer van de globetrotter op het toneel. H. van der Laan en de dames Kuvel en Verbeek vertegenwoordigden het rustiger platte land met als contrast een mondaine Julia van mevrouw Fransen en de gedecideer de Henk van Waveren, zoals deze door H. Busscher werd uitgebeeld. De heer L. van Elmpt tekende voor de regie, die voor hem, spelers en publiek een bijzonder geslaag de seizoensinzet heeft opgeleverd. J. v. D. Korfbalweekeinde De reserves van de korfbalvereniging „Watervliet" hebben ook in Haarlem na de zesde wedstrijd hun ongeslagen record weten te handhaven, hoewel Haarlem 3 tot een geduchte tegenstander moest worden gerekend. De overwinning was overtuigend, hoe wel de Watervlieters het eerste half uur van de strijd onvolledig waren. Des ondanks wist H. Scholting de score te ope nen uit een kans onder de paal (01). Na dat de invalster was gearriveerd, duurde het niet lang voordat de voorsprong werd vergroot. Het was opnieuw Scholting, die, nu van afstand, raak schoot (02). Na de hervatting ging de strijd meer gelijk op met wisselende aanvallen, waar bij de thuisclub zich met goed tegenspel danig weerde en een treffer wist te plaat sen (1—2). Toen T. van Ladesteijn even later in de aanval de bal onderschepte en naar de vriistaande mevrouw Meyer plaatste, schoot zij zuiver in (13). Na de wisseling kwam de gevaarlijke Watervliet-aanval goed op toeren, waar door de Haarlem-verdediging uit haar evenwicht werd gebracht. Twee prima doelpunten van A. Verkerk stelden de overwinning veilig (15). Hierna zakte het tempo aanmerkelijk en kregen de Haar lemmers gelegenheid zich te herstellen. Wel misten ze enige kansen, doch tot scoren kwamen zij niet. Ook Watervliet miste er enige. Het was opnieuw Scholting, die met een afstandschot tenslotte het halve dozijn voor de Velsenaren vol maakte (16). Op „Watervliet" waren de spelers(sters) van Watervliet 5 in het veld bepaald niet zwakker dan Oosthoek 4, maar wegens slecht plaatsen gingen voor de thuisclub jammer genoeg goede trefkansen verloren Oosthoek 4 liet de rust met 03 ingaan Na de hervatting had Watervliet 5 spoedig succes (13) en de wisseling liet een sterker Velsense aanval aantreden. Het zuivere schot ontbrak echter. Nadat Oost hoek 4. van afstand nog eens scoorde (14), was het B. Bremmers, die de eind stand op 24 bracht. Handbal Voor de handbalvereniging „IJmond" was het een teleurstelling, dat de tegenstander van de IJmond I-heren Aalsmeer 2, vermoe delijk wegens een misverstand bij de Aals meerders zelf, niet op „Watervliet" kwamen opdagen. Maar overigens was er vreugde over het feit. dat de IJmond I-dames op eigen terrein het genoegen smaakten revanche te kunnen nemen voor de veertien dagen gele den in Haarlem tegen HOC opgelopen eerste nederlaag. Ook in deze wedstrijd leek het of de Haarlemse dames opnieuw zouden gaan winnen, maar te elfder ure zorgde een ge lukkige treffer voor het tegendeel. De bezoeksters hadden kort na het begin een duidelijk overwicht, dat zij na vijf mi nuten in een 0-1 voorsprong omzetten. Het HOC-offensief stelde de Velsense verdedi ging voor een lastige taak en na tien minu ten hadden zij opnieuw succes (0-2). Eerst toen kwam er meer vaart in de IJmond- aanval. W. v. d. Kuil schoot eerst raak (1-2) en daarna liet D. Marckelbach met een goed gericht schot de gelijkmaker noteren (2-2). !f<* Na de hervatting zorgden de IJmond- dames voor een voortgezet offensief, dat HOC niet kon keren en waaruit achtereen volgens G. Slatman en T. Schuit de stand op 4-2 brachten. Hoewel IJmond vermoedde definitief in de opzet te zijn geslaagd, kwam HOC nu fel terug. Doordat de overigens pri ma spelende IJmond-verdediging de links binnen van HOC enige keren liet schieten, was dit voor de gevaarlijke tegenstandster voldoende om tweemaal te doelpunten (4-4). Het gevaar onderkennende liet IJmond hel niet verder komen, maar ondernam een snelle uitval, die door v. d. Kuil prima werd af gerond (5-4). Onder grote spanning verstre ken de laatste minuten. IJmond handhaafde zich met deze benauwde overwinning op de bovenste plaats van de ranglijst. Het plaatselijke treffen tussen de dames van IEV I en IJmond 2 was met 1-3 voor IJmond 2. De IJmond 3-heren behaalden een flinke 15-5 overwinning op De Blinkert 2,, maar in Haarlem verloren de heren van IJmond 4 met 7-2 van Concordia 3. De verdere uitslagen waren: Meisjesjunioren: Full Speed aIJmond a 5-2; IJmond bDe Blinkert a 2-4. Jongensjunioren: IJmond a—Concordia a 10-12 Meisjesaspiranten: IJmond dTYBB b 6-1; IJmond fIEV b 0-9. Jongenaspiranten: IJmond aConcordia a 7-10; IJmond cConcordia b 2-4; De Blinkert dIJmond d 1-16. De geregelde bezoeker van het ama teurtoneel ontmoet op zijn weg nog altijd de naam van de Beverwijkse auteur Will, van der Berg, die onder diverse pseudo niemen onvermoeid voortgaat met het schrijven van min of meer geslaagde stuk ken voor onze dillettanten. In zijn wel haast verbijsterende produktiviteit heeft hij zich als Koos Beswino nu eens bezigge houden met het milieu van de „ridders van de weg": de transportchauffeurs, die met hun zware wagens over alle Europese autowegen daveren. Het resultaat van de ze bemoeiingen is het toneelspel „Route Kopenhagen" dat door de r.k. gemengde toneelvereniging „Getosa" uit Santpoort in deze omgeving voor het eerst in zaal „Zomerlust" werd opgevoerd. Ongetwijfeld is een dergelijk milieu be langwekkend genoeg voor een interessant toneelspel, waarin de schijnwerper wordt gericht op de uitzonderlijke omstandighe den, die van zulk een zwaar beroep het gevolg kunnen zijn. De vrij recente Duitse film met Hans Albers in de hoofdrol, kan hier als sprekend voorbeeld worden ge noemd. Koos Beswino heeft van deze kan sen echter geen gebruik willen maken, omdat hij zich vergenoegde met een psy chologisch minder verantwoorde intrige. Hij laat zijn chauffeurs ter wille van de spanning slechts optreden als handlan gers van een expeditie-ondernemer, die zich voornamelijk met het smokkelen van marihuana-sigaretten bezighoudt. Voor een schrijver met zijn routine is het dan betrekkelijk eenvoudig drie bedrijven rond te krijgen. Zijn figuren bestaan uit een onwaarschijnlijk rigoureuze secreta resse, die met koele berekening jacht maakt op hart en geld van haar oudere pa troon en een sympathieke journalist, voor wie het ontmaskeren van de smokkelben de overigens niet blijkt gereserveerd. Zonder bepaald enthousiast over de artis tieke kwaliteiten van dit nieuwe stuk te zijn, meen ik de auteur toch wel weer een behoorlijk opvoeringscijfer te mogen voorspellen. De vertoning door „Getosa" heeft bewezen dat het ruimschoots over de elementen beschikt, waarmee het pu bliek tot een geboeide aandacht wordt be wogen. Onder regie van Cees Jongejans zijn de spelers er bevredigend in geslaagd de vele spannende effecten van dit toneelspel aan de oppervlakte te brengen. Eigenlijk be hoeft geen enkele zwak uitgebeelde rol te worden gesignaleerd, of het zou moeten zijn dat Van Ermelo te jeugdig van voor komen en allure was, om deze bejaarde smokkelaar geheel aannemelijk te ma ken. Maar voor het overige kunnen uitslui tend geslaagde typeringen worden ver meld; bij de dames, zowel als bij de he ren. Ik denk hierbij aan het natuurlijk contrast tussen de verruwde chauffeur van A. Liefting en zijn jongere collega met artistieke allures, zoals deze door N. Stu- vel werd gespeeld. Met een alleszins aan nemelijke journalist van J. Bol zijn alle heren naar verdienste vermeld. Bij de da mes heeft mejuffrouw M. Tervoort de on scrupuleuze Ellen Reeberg zeer behoor lijk gestalte gegeven, evenals mevrouw G. van Noort haar pensionhoudster het na tuurlijk aanzien gaf, dat men zo langza merhand van haar is gewend. Ook de te genstrijdige karakters van de stiefdochter Nanny en de schijnbaar wufte Bella Bras- dom werden door mevrouw E. Derksen en mejuffrouw J. Wessels zodanig uitge beeld, dat zij geheel in het kader van deze geslaagde voorstelling pasten. Jan van Dam De VARA-afdeling en de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Velsen- Noord hebben hun verdienstelijk werk en de vele voorbereidingen in en voor de ba zaar van de VARA-speelgoedactie voor het misdeelde kind zaterdagmiddag en -avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepensiraat met een mooi resultaat beloond gezien. De ruimte van het ontspanningslokaal was met bescheiden hulpmiddelen tot een echte bazaar omgetoverd, waarin voor jong en oud wat was te vinden. Vooral de jeugd, die 's middags met de ouderen voor een overstelpende drukte zorgde, temeer om dat St. Nicolaas en zijn knecht bovendien hun prettige opwachting maakten, vond gelegenheid het geluk te beproeven met autoraces, touwtrekken, sjoelen, ballen gooien en vissen. Voor de ouderen was er een boekenstand m de dames konden fraaie handwerken en kledingstukken aankopen. Doch het rad van avontuur kreeg de grootste belangstelling. Om het half uur vertoonde de heer Spiering van het kindertehuis voor debiele kinderen „Voorgeest" te Oegstgeest, dat door de beide afdelingen is geadopteerd, in de bijzaal een filmpje over het leven in deze inrichting, dat wegens de prettige voorlichting grote belangstelling had. De inwendige rrens kon men aan een snack bar versterken. Mevrouw Van Eijkelen, die met een en kel woord de bazaar had geopend en daarbij vertelde, dat de bazaar door intensieve samenwerking tot stand was gekomen, was 's avonds de meest geluk kige toen de heer Spiering na sluiting zijn dank namens „Voorgeest" overbracht voor het bereikte fraaie resultaat voor de honderdtweeënveertig kinderen. Mede dank z\j een ItfstcoIIecte in „Noord", die 247,45 opbracht, was de brulo-opbrengst 1.030,96, waarin het be langrijke bedrag van de handwerkverkoop a 204,75 is begrepen. Van deze bazaar zal ruim 800 aan „Voorgeest" ten goede komen na aftrek van kosten, maar de klaverjasclub „Onder On zal er met haar grote drive op 24 no vember in het Kennemerstaten Buurthuis aan de Noorderlaan nog wel een som aan toevoegen. Kort voor het einde van een wedstrijd tussen junioren van Stormvogels en DEM trapten de doelman der gasten en één der Stormvogels-aanvallers, namelijk links binnen Drijver, gelijktijdig tegen de bal. Laatstgenoemde bleef op het veld liggen. De clubdokter van Stormvogels, die een beenbreuk vermoedde, liet de onfortuin lijke jongeman per ziekenauto naar het St. Antoniusziekenhuis vervoeren, waar de mening van de clubarts bevestigd werd. Het eerste damesteam van „Full Speed" uit IJmuiden heeft HBC op eigen veld met 4-2 verslagen. Op het kleine veld van HBC, dat erg glad was door de regen is door beide teams een spannende en sportieve wedstrijd gespeeld. Mej. L. Spanjaard opende vijf minuten na de aanvang de score voor Full-Speed met een prachtig schot. 1-0. De Full-Speed-dames ble ven steeds goed in de aanval en al spoedig kwam een tweede doelpunt door A. Groot- veld. Vijf minuten voor de rust werd het zelfs 3-0 door N. Bakker. Na de rust kwamen de HBC-dames steeds meer opzetten, wat resulteerde in twee doel punten. L. Spanjaard bracht door goed sa menspel de eindstand voor Full-Speed op 4-2. De vastgestelde wedstrijd voor de dames senioren Full-Speed IIBlinkert II werd afgelast. De Full-Speed-junioren versloegen IJ mond met 5-2. Aspiranten: Full-Speed a—ADO 9-1; Full- Speed bIEV 10-4; Rapiditas aFull Speed c 6-4. In het uitbreidingsplan „Oosterwijk", met dat van „Meerestein" de belangrijk ste uitbreidingsplannen van de gemeente Beverwijk, zal binnenkort worden begon nen met de bouw van 32 etagewoningen. Deze komen te staan aan de Italiëlaan. De aanbesteding van de bouw is bepaald op vrijdag 27 november in de brandweer kazerne aan de Brink te Beverwijk. De aanbesteding begint om 10.30 uur. CONTACTAVOND RODE KRUIS De jaarlijkse contactavond van de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis wordt gehouden op dinsdag 17 november in het Kennemer Theater. De avond wordt ver zorgd door de toneelvereniging ..Oefening baart kunst" met de opvoering van het to neelspel „Drijfzand". Heemskerk Teneinde de definitieve bouwplannen uit te werken voor de bouw van een onover dekt zwembad in Heemskerk een lang gekoesterde wens heeft de stichting, die het zwembad gaat exploiteren, om een be drag van tweehonderdduizend gulden ge vraagd uit het destijds in Heemskerk ge stichte fonds voor sociale en culturele doel einden. Het gemeentebestuur stelt de raad thans voor, zijn goedkeuring te geven aan het besluit van de stichting sociale en culturele ontwikkeling, om de gelden voor dit doel als schenking te verstrekkken. In de raadsvergadering van 24 september j.l. werd. gezien het verzoek van de „Stich ting tot exploitatie van een zwembad te Heemskerk" om medewerking te verlenen door het ter beschikking stellen van de be nodigde grond voor de stichting en exploi tatie van een onoverdekt zwembad in deze gemeente besloten-tot het pachtvrijmaken c.q. aankopen en beschikbaar stellen van gronden aan de Kerk weg. In dit verband dient tevens vermeld te worden, dat bij besluit van 29 januari 1959 goedkeuring werd gehecht aan het besluit van de „Stichting Sociale en Culturele Ont wikkeling Heemskerk" tot voorlopige be schikbaarstelling van een bedrag ad f 5000 voor het doen ontwerpen van een schets- plan voor het stichten van een onover dekt zwembad alhier. Teneinde de definitieve bouwplannen uit te werken en uiteindelijk de bouw van genoemd project te kunnen financie ren is thans door de „Stichting tot Exploi tatie van een zwembad te Heemskerk" om een bedrag gevraagd van f 200.000,— uit het fonds, dat door de „Stichting Sociale wordt beheerd. De „Stichting Sociale en Culturele Ontwikkeling Heemskerk" heeft op 1 november 1959 besloten deze gelden als schenking te verlenen. De gel den zullen dan in rekening-courant per termijn worden opgenomen. Blijkens binnengekomen schrijven bij het gemeentebestuur van Heemskerk, hebben Gedeputeerde Staten laten weten, dat zij geen bezwaar hebben tegen het uitgeven van een bedrag van 362.104,voor de bouw van achttien woningwetwoningen in plan „Zalberg". Voorts hebben Gedepu teerde Staten ook geen bezwaar tegen het uitgeven van f 12.700,voor de eerste in richting van de r.-k. ULO-school en tegen het uitgeven van 77.302,voor de in richting van het verenigingsgebouw aan de Bachstraat. De raad van Heemskerk komt op woens dag 18 november bijeen ter behandeling van een agenda van veertien punten, waar van dertien voorstellen. Bovendien wordt de gemeentebegroting aangeboden. Er is voorts een voorstel tot verlenen van goed keuring op de aan de Stichting Sociale en Culturele Ontwikkeling Heemskerk en aan de stichting tot Exploitatie van een Zwembad te Heemskerk, beschikbaar te stellen gelden. Er is ook een voorstel tot wijziging van de subsidieregeling voor het gezinszorgwerk. Een belangrijk punt vormt het voorstel tot het verlenen van kredieten voor de stichting van twee ge bouwen voor culturele en sociale doel einden aan de Schubertstraat in „Ooster wijk". Tot slot zijn er voorstellen betref fende het aangaan van een rekening courant met de n.v. Bank voor Nederland se Gemeenten en de Coöp. Land- en Tuin- bouwbank te Heemskerk, en het aangaan van een vaste lening met de n.v. Bank voor Nederlandse Gementen ten bedrage van f 297.000,Een belangrijke agenda dus. HOGERE SUBSIDIE IN DE KOSTEN OPLEIDING GEZINSVERZORGSTER Het college van B. en W. van Heemskerk stelt de raad voor in de kisten, die gemaakt moeten worden om gezinsverzorgsters op te leiden, voor de helft tegemoet te komen in de vorm van een subsidie. De bestaande subsidieregeling verstrekt een tegemoet koming van slechts 200,En dat terwijl de werkelijke kosten ongeveer 900.be dragen. t EEBANKET O O Flinke haringaanvoeren in Breskens hebben de prijs van de verse haring hier blangrijk doen dalen. De Westkust-ha ring daalde tot een ƒ30.- per kist, mede doordat in Scheveningen een belangrijke aanvoer van hoofdzakelijk overgenomen Westkust-haring was. De prijs van kleine trawlharing schommelt tussen de 19.- en 22.-. Makreel bleef hangen tussen de f 19.- en 24.-, met enige rijksdaalders meer voor de bonken. Amerika blijft nog steeds een flinke afnemer voor de grofste soort. Naar mate de week verstreek, werd de schelvis- aanvoer kleiner, en werd tegen het week einde 40.- voor een kistje kleine gestripte braad gegeven. Ook de wijting werd duur der, en kwam over de ƒ30.- per kist. Woensdag toonde de kabeljauw voor België een dalende tendens, en zakten de kisten-kabeljauw tot 120.- per kist. Er was nogal wat import in België van Deense kabeljauw, terwijl het die dag bovendien een feestdag was in België. Tegen het ein de der week liep de prijs weer op, als ge volg van zeer kleine aanvoer. Engeland was weer de belangrijkste af nemer van grove schol, al viel de prijs niet mee. De vier grofste soorten liepen van de 42.- tot 50.- terwijl de schol II vast lag op 40.-. Schol III zakte tot een 25.-. Bleef de tongaanvoer donderdag ver be neden de verwachting, zonder twijfel als gevolg van het ruwe weer op maandag en dinsdag, vrijdag was er een aanbod van 15.000 kg., en zaterdag werd de handel ver rast met niet minder dan 50.000 kg. Lap tongen kwamen eindelijk eens beneden de ./f5.- per kg., grootmiddeltong bleef op I 3.70, met een gulden minder voor de halfpondjes. Tongen I schommelden rond de 2.50 terwijl de slips rond de ƒ2.- per kg. opbrachten. De handel was willig, al les werd grif opgenomen. Voor de komende week ziet de rondvis- aanvoer er wat hoopvoller uit dan in de af gelopen week. Een twintigtal grote log gers en trawlers kunnen worden verwacht. Zeven schepen hebben zich al gemeld voor de maandagmarkt, met totaal 7.000 kisten vis, waarvan 5.000 kisten haring en ma kreel. De Heemskerkse toneelvereniging „Ta- venu" heeft onder regie van de heer H. Boeree in zaal Dam een acceptabele voor stelling gegeven van het toneelspel „Van ander ras", dat menig ander amateurgezel schap op haar repertoire had. Het door Arnaud d'Usseeau geschreven spel behan delt diepgaand het rassenvraagstuk in de zuidelijke staten van ae Verenigde Staten van Amerika. „Tavenu" heeft zich werkelijk ingespan nen dit moeilijke gegeven zo aanvaardbaar mogelijk te vertolken. Het talrijke publiek was zichtbaar onder de indruk. ONBEWOONBARE WONING Op grond van de slechte staat waarin de woningen Luttik Cie nummer 2 te Heems kerk zich bevinden, stellen B. en W. de raad voor deze panden onbewoonbaar te verklaren. De ernaast gelegen woning komt niet voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking. C astricum De Castricummer Kees Hes is ongetwij feld de held van de dag, misschien zelfs wel die van jaren geweest dank zij zijn moedige optreden tijdens de brand vori ge week die hun boerderij te Bakkum heeft getroffen. Niet minder moedig ech ter heeft ook zijn zusje Alie (15) zich ge dragen door in de goot staande enkele broertjes en zusjes van broer Kees (16) door het dakraam aan te pakken en in de handen te laten zakken van behulpzame buren en toegesnelde voorbijgangers. Zo werden vijf kinderen gered terwijl Kees er al eerder twee naar beneden had weten te brengen. Het angstzweet brak Kees uit toen hij moest zoeken naar Greet- je (2) die zich uit angst voor de vlammen in een ander bed diep onder de dekens had verstopt. Zij werd gelukkig gevonden en komt thans op verhaal bij de oom en tan te in Egmond, waar het gezin voorlopig onderdak heeft gevonden. Een aannemer uit Alkmaar bood spon taan een directiekeet, bestaande uit gro te kamerruimte, keukentje, W.C. en een bijhokje, aan als voorlopig onderdak, maar daar deze te klein is voor het gehele gezin zal men van dit aanbod geen ge bruik maken. Sommigen in Castricum wis ten reeds te melden dat de Castricumse LTB afdeling en de afdeling van het ka tholieke Vrouwengilde een actie zouden gaan voeren om het getroffen gezin van alles te voorzien. Weliswaar heeft men di rect getracht het gedupeerde gezin (twaalf personen) onderdak te verschaf fen. De L.T.B. peinst over een thans nog niet bekend te maken geste, maar van een actie in enigerlei zin is thans beslist geen sprake. Bij de brand was ook een klein geldbe drag, dat onder een bedmatras was ge stopt, door het vuur aangetast. De nummers waren echter nog zichtbaar, zo dat het door de Nederlandse Bank beslist zal worden vergoed. Gelukkiger is het gezin met de toezeg ging van gemeentewege om de grootst mogelijke medewerking te verlenen. Men denkt hiei'bij natuurlijk aan eventuele toe wijzing van een woning die groot genoeg zal zijn om het uit 12 personen bestaande gezin te kunnen herbergen. GOEDE BEURT VAN THE SMASH De Castricumse volleyballclub The Smash heeft zaterdagavond in haar wedstrijd tegen JHOC uit Alkmaar geen fouten gemaakt. De heren wonnen op overtuigende wijze met 3-0 en stevenen nu regelrecht op het kampioen schap af, tenminste als zij ook de koplopers Octopus en Czaar Peter weten te verslaan. Zaterdag was het overigens tegen de Alk- maarders een éénzijdige wedstrijd hetgeen vooral in de eerste twee sets bijzonder goed tot uiting kwam. Dat daardoor de thuisclub het wat al te gemakkelijk ging opnemen was begrijpelijk, maar natuurlijk verkeerd en hiervan konden de bezoekers bijna profiteren. The Smash bemerkte het op tijd. De set standen waren 15-1; 15-3; 16-14.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5