Sinterklaas haalt geschenken in tal van bedrnven Vader toont zijn zoontje Sinnieklaas"-etalages Sint Nicolaas is een feest voor jongeren en ouderen KRIJGER IJmond-agenda Kijk Uit had overmacht in schaakstrijd tegen Zaandam 2 Sint Anonymous Centrifuges-wasmachines Landsteiner- plaquette voor veertien donors Jubilea in oud-katholiek verenigingsleven 15 BOUWSTENEN Kapselshow in Madrid Exercitia is nog steeds zonder verliespunten Examens Met kranten dichtgeplakt Lego Bouwsteentjes petroleum DE HAARDOLIE Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 In deze donkere dagen voor Sinter klaas' verjaardag, kun je de grijsaard en zijn knechts tamelijk veel in de IJmond zien. Het merkwaardige is wel, dat je zou gaan denken dat hij er een soort expeditiebedrijf op nahoudt, wanneer je tenminste afgaat op wat je waar neemt. Zo was hij hij voorbeeld een dezer dagen bij de n.v. melkinrichting „Vel- sen" te Velsen-Noord, niet om er met melk meer mans te worden, maar om cadeaus te verzamelen. Dat waren er heel wat. Daarna stapten hij en zijn pakjestorsende knechts in een auto en reden weg. Naar Nunspeet, vernamen wij even later. Naar het kindertehuis „De Heuvels". Overal Sinterklazen Bij de MEKOG te I.Tmuiden bijvoorbeeld zijn er al weken achtereen honderden be zig geld in te zamelen om cadeaus te ko pen. Of men maakt ze zelf. „Iedereen doet er aan mee", verzekerde een Sinter klaas ons via de telefoon. Vijf jaar geleden werden voor het eerst intekenlijsten in dit bedrijf rondgestuurd. „En nu is er al vierhonderd gulden meer dan de eerste keer ingezameld. Daarom kunnen wij nu een tehuis meer „adopte ren", vertelde de Sinterklaas nog. De MEKOG zorgt voor tweehonderd en zes tien cadeautjes voor tweehonderd en zes tien kinderen in het Maria Internaat te Amersfoort, het jongenshuis van het Leger des Heils te Amersfoort, de J. P. Pleye- stichting te Oosterbeek en de Nederlandse Mettray bij Zutphen. De Sinterklazen bij de MEKOG hebben eerst verlanglijstjes van al die kinderen in deze genoemde te huizen gevraagd. Honderden kinderen „Natuurlijk doen wij mee", zeggen alle Sinterklazen werkzaam in dc Walserij tin- en Oxystaalfabrieken en natuurlijk zeggen ook de Sinterklazen bij het Trans portwezen en de Terreinbewakingsdienst. Honderden kinderen in kindertehuizen in vele plaatsen van ons land krijgen een ca deautje. In Soest, (Sanatorium „Zonne gloren") in Den Haag (een kindertehuis) in Velsen („Vinkennest" met tachtig jon gens). We noemen er maar een paar. „Gelukkig zijn wij hier handig", zei een Sinterklaas bij Walserij West. Er kunnen dan ook heel wat geschenken door de ar beiders zelf worden gemaakt. Maar de meeste cadeaus worden gekocht van het geld dat is ingezameld. Bij de afdeling Transportwezen van Hoogovens hebben de arbeiders zelfs een bliksemactie gevoerd, omdat de tijd om een kindertehuis te adopteren de goede gewoonte van de meeste afdelingen te kort was. Nu gaat het geld naar de VARA-speelgoedactie. De n.v. „De Plaatwellerij" zorgt weer voor de kinderen in het tehuis „Ooster- weide" te Zaandam. Het is al het vijfde jaar dat de Plaatwellerij dit doet, een lustrum dus. Tegen de dag waarop Sinterklaas zijn verjaardag viert, worden al die op de be drijven in de IJmond bijeengebrachte ge- Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN VELSEN-1JM VI DEN WOENSDAG 18 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Laat me niet alleen". Thalia, 20 uur: „De levensroman van Johann Strauss". Raadhuis, 1012 uur Spreekuur wethou der van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. DONDERDAG 19 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Johnny knapt het op". Rex, 20 uur: „Laat me niet alleen". Du Commerce, 20 uur: Culturele avond P.T.T. Abelenstraat, van 20 uur af spreekuur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. SANTPOORT Clarionlaan 3, 10.30—12.30 en 14.00—16.30 verkoopdag TesselschadeArbeid Adelt. BEVERWIJK WOENSDAG 18 NOVEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zolang er mensen zijn". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Stichting Arbeiders Toneelfonds. R.-k. Leeszaal, Arcndsweg, 14 en 16 uur: Leerlingen Bisschoppelijke Kweekschool geven „poppenkast" voor kinderen. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Toneelavond r.-k. Stichting T.O.V. Doopsgezinde kerk. Meerstraat, 1012 en 14.30—17 uur: Verkoopdag Doopsge zinde Zusterkring. Kerkgebouw Prinsessenlaan, Verkoopdag Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. 1NDERDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, 20 uur: Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad voor Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hotel „Bellevue", 20 uur: Handels- en Kantoorbediendenbond. de heer De Kloo bespreekt de loonpolitiek. Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Mevrouw Tailleur spreekt over Pro Juventute voor N.V.V.-vrouwen. schenken naar de plaatsen van bestem ming gebracht. In Beverwijk komt de Goedheiligman op zaterdag 21 november aan. Vanaf het voor malige raadhuis van Wijk aan Zee en Duin aan de Zeestraat zal de Sint met zijn knechts een rondgang maken. Langs de gehele route worden weer pepernoten ge strooid. Ter gelegenheid van Sinterklaas' bezoek aan de stad ten noorden van het Noordzeekanaal, is al enige tijd geleden de Breestraat geïllumineerd. Niet min der dan zesduizend witte lampjes hangen in slingers boven deze winkelstraat en zijn parallelwegen. De Breestraat-winkeliers- vereniging heeft in het kader van de Sin terklaasactie voor een bedrag van 8000.- aan prijzen uitgegeven. De klant krijgt een waardezegel voor iedere gulden die hij besteedt. Met vijf en twintig van deze ze gels kan iedere klant zich vervolgens naar het „casino" begeven om er één of mis schien meer prijzen van de achtduizend gulden-voorraad te winnen. In het „Casi no" kunnen de deelnemers dan bommen gooien en Beverwijks beste bommenwer per krijgt een wisselbeker, die hij een jaar mag houden. De Madrileense kappers Gebr. Blanco hebben tijdens een show hun nieuwe kapsels i>oor deze herfst en de komen de winter getoond. Specifiek Spaans vindt u niet? Op overwinningen schijnt de herenploeg van de Velser Basketballvereniging Exer citia een abonnement te hebben. Hoewel het ditmaal een krappe 30-28 zege op HOC 2 was, mag deze winst toch ver diend worden genoemd. De Velsenaren startten uitstekend en bereikten via 5-1 een 11-1 voorsprong. Op dat moment kwamen de Haarlemmers echter los en ging de voor sprong bijna geheel verloren: 11-9. Bij het verwisselen van basket was het 14-11 voor Exercitia, doch de HOC-reserves kwamen daarna zo gevaarlijk opzetten, dat de Vel senaren alle zeilen moesten bijzetten: via 16-15, 19-18 naar 21-26. In een zeer felle en krampachtige eindspurt kon Exercitia echter nog juist op het nippertje haar 5e zege in successie laten aantekenen. Top scorers waren ditmaal H. v. d. Burg (10), H. Heeremans (9), H. Fiolet (4) en H. Vermaak (4). Groningen. Geslaagd voor het semi-artsexamen: mevrouw O. Drijber-Bosscher, Groningen. 99 De lijnen op de produktiegrafieken van de dassenfabrikanten klimmen naar een zeer hoge piek. De verkopers van heren kleding verkeren weer in de jaarlijkse tweestrijd geheel over te schakelen op de verkoop van dassen of het andere er toch ook nog maar bij te houden. Net zo ver gaat het de kleinhandelaren in zakdoeken en sokken, pardon, ankiets. Over drie we ken is het vijf december. Hier en daar rept zich al een vader met zijn zoontje in het zitje voor op de fiets naar het winkelcentrum van zijn woon plaats. De kleine kerel had de wens te ken nen gegeven Sinnieklaasetalaasjes te wil len bekijken. Dat kon, want vader had zijn vrije middag, zei moeder. Wij volgen zo'n vader met zijn zoontje op hun tocht langs de IJmuider etalages. De verwachtingen, in het bijzonder die van het ventje, zijn hoog gespannen. Nors zet vader zijn fiets in een van de rekken, die winkeliers met een uitstekend gevoel voor het bieden van surrevus voor hun zaken plegen te zetten. Hij heft zijn zoontje uit het zitje en plaatst het ventje op zijn kromme beentjes voor een van de grote etalages die de Lange Nieuwstraat sieren. Een overwerkte etaleur is doende zijn werkterrèin een Sinterklaasachtig aanzien te geven. Koortsachtig heeft hij de laatste nachten in bed liggen nadenken over dé idee. Nu is hij bezig dit te verwe zenlijken. Rood crèpepapier plooit zich onwillig om zijn armen. De baas staat op de achtergrond, in zijn handen wrijvend en zich bij voorbaat in een grote omzet verheugend. Het kleine jongetje geeft lui de uiting aan zijn teleurstelling. Ik zie geen Sinnieklaas, roept het. De etaleur kijkt op, zijn mond trekt wat zenuwachtig. Langs het bureau van een dagblad, vet te koppen van Sint Nicolaas-advertenties leiden even vaders aandacht af van de mooie meisjes op de fotoborden, komen vader en zoon op het Marktplein. Op de hoek is eindelijk een echte Sinterklaas etalage De gebaarde, nog steeds zo pitti ge man zit tevreden in een wentelwiek, een grijnzende Piet naast zich. Met glins terende oogjes staat het knaapje naar dit staaltje van Sints almacht te kijken. Een eindje verderop beweegt een andere Piet zich wat onwennig op een rijwiel voort. Nu stijgt de geestdrift van het ventje ten top. Ook vader begint te ontdooien. Aan de overkant van het plein schiet hij een win kel in waar men schrijfbenodigdheden kan krijgen. De bediende komt al aansnel len met drie blocnotes en zeven balpennen. Die zult u best kunnen gebruiken, roept hij. Er klinkt begrip en medeleven maar ook tevredenheid over de geslaagde trans actie in zijn _stem. Hij knipoogt tegen va der. Een werk hè, dat gedichten maken, zegt hij vertrouwelijk, maar zo zacht dat de kleine kerel het niet kan horen. Vader knikt instemmend. Wat zei die, pa? vraagt het jongetje. Dat jij niet zoveel moet vra gen. antwoordt vader. Hij is weer aan het dubben. Hoeveel klaverjasavondjes zal hij wel niet derven door dat vergedich ten maken. De tocht langs de winkels gaat voort. Er zijn nog maar weinig middenstanders die werk van Sint Nicolaas hebben gemaakt. Ook de Kennemerlaan vermag het ventje niet te bekoren. Het is zeker nog te vroeg. Nergens een gedurfde uitstalling of een bewonderenswaardige Sinterklaasstunt. Over een week gaan we weer, zegt vader troostend, dan is het vast heel anders. Hij zegt het vol vertrouwen in de originaliteit en het inventievermogen van de winke liers. En een week duurt zo lang. De win keleigenaren lopen rond met grootse plan nen, of zij nu hun zaak hebben in de Duin- wijkgalerij, aan het Marktplein of Plein 1945. Wat een genoegen moet het een win kelier schenken te zien hoe kleine kinde- Wie ermee begonnen is zal altijd wel een raadsel blijven. Het kan een bank werker, een kraandrijver, een oven bouwer, de tele-typiste of de directeur van het bedrijf zelf geweest zijn, die op het idee kwam het tijdelijke „voogdij schap" over honderden kinderen op zich te nemen. Het is in feite helemaal niet belangrijk wie dat heeft bedacht, want de hoofdzaak is dat het zo is en dat het in de IJmond al vijf jaar zo is. Een paar maanden voor de verjaardag van de eeuwige grijsaard uit Spanje namelijk, steken flessenspoelers, plaat werkers, cementzakkenvouwers, kan toorjuffrouwen en -meneren de hoof den bij elkaar en op dat moment ont staat de „adoptie" van honderden kin deren, zieke kinderen, kinderen zonder vader en moeder, dove en blinde kin deren. Op dat moment besluiten al die mensen die bepaalde groepen kinderen een Sinterklaasfeest te bezorgen, dat zij nimmer zullen vergeten. Dat gaat al vijf jaar zo bij heel wat grote bedrij ven in de IJmond. Het wemelt tegen de tijd van Sints verjaardag dan ook van de Sinterklazen. Allemaal onbekende Sinterklazen. Niemand herkent ze, want ze dragen geen pakkie. ren hun druipende neusjes platdrukken te gen de winkelruit, hoe moeders met lege boodschappentassen binnen komen en met uitpuilende tas weer vertrekken, hoe vaders in de rij voor de kassa staan te po pelen met de briefjes van vijfentwintig in de hand. Met nauw bedwongen vreugde werkt hij 's avonds de boeken bij en vult de sterk gedunde voorraden aan. Als het werk gedaan is heeft ook hij even tijd voor het vervaardigen van een rijmpje. Want het heerlijk avondje komt ook voor de middenstander. Vader en zoon gaan naar huis. Het is wat mistig. De handjes van de kleine ke rel worden koud. Zachtjes begint hij te grienen. Ga nou niet dreinen, snauwt va der. Hij kan het nog maar niet verkroppen dat zijn middag bedorven is. Eindelijk zijn ze er. Hoe was het? vraagt moe blij. Waardeloos, zegt pa. Ik zei het je toch dat het niks zou zijn, antwoordt moeder. Dan veegt zij het neusje en de ogen van haar zoontje droog en schept de aardappe len op. Het Sint Nicolaasfeest is er in de eerste plaats voor kinderen. Ademloos hebben ze al weken te voren de verhalen gehoord over de goede Heilige uit Myra, die nu in Spanje woont, en elke winter opnieuw komt kijken, hoe het met de Nederlandse kinderen gaat. Meestal loopt het goed af, en dan komen de geschenken, en over de keren, dat de gard er aan te pas moet komen, denken ze maar liever niet. Sint Nico laas is een Goedheiligman en het zal dus wel goed komen. Sint Nicolaas is in de eerste plaats een familiefeest en overal in de huiskamers zullen dus in de IJmond de vertrouwde liederen klinken. Maar ook de jeugdver enigingen houden het Sint Nicolaasfeest in ere. Zoals bij de Brulboei in IJmuiden. Daar doen ze het club voor club. Dan blijft het intiem en komt het karakter van het feest het meest tot zijn recht. Bij he r.k. clubhuis De Spil doet men het na het Sint Nicolaasfeest in clubverband. De leden worden in partijen verdeeld. Er worden spelletjes gedaan en zelf ingestu deerde stukjes opgevoerd. En natuurlijk komt Sint Nicolaas zelf. Al zal hij wel niet lang kunnen blijven, want hij moet op zo veel plaatsen tegelijk zijn. Hij blijft trou wens lang, want op 12 december komt hij bij de Sportbond-jeugd. En zo viert Velsens jeugd overal het grote feest. De warme chocolademelk zal dampen en met verrukte gezichten zal ieder zijn geschenk uitpakken. Ja, die geschenken! Vroeger moest men nog wel eens stelling nemen tegen een teveel aan oorlogsspeelgoed, maar dat is Groter dan in de cijfers van de voorlopige eindstand 3H>) tot uitdrukking komt is de overmacht geweest die de IJmuidense schaakclub Kijk Uit heeft ten toon gespreid tegen Zaandam 2. De wedstrijd die in het Cultureel Centrum voor de overgangsklasse-competitie in de NHSB wordt gespeeld, zal vermoedelijk in een 6^-8% overwinning voor de IJmuidenaren eindigen. Na enkele jaren achtereen van de Zaan dammers te hebben verloren heeft Kijk Uit eindelijk wraak kunnen nemen. Reeds spoedig na aanvang der partijen werd dui delijk dat Walda c.s. met grote plannen rondliepen. De tegenstander van G. Maas bracht een opening ter tafel waar totaal geen verband in zat. Voor Maas, die zelf gewoonlijk ook niet afkerig is van een on regelmatige openingsbehandeling, was de zwakke opzet van de Zaandammer een kolfje naar de hand. Reeds na zes zetten had hij een vijandelijke toren veroverd! J. Blok had aan het tweede bord geen moeite een pion buit te maken. Dat was trouwens niet te verwonderen. De Zaan dammers verschenen namelijk in een op stelling waarbij zij de eerste drie borden door spelers lieten bezetten die gewoon lijk deel uitmaken van de „staart" of zelfs voor net tweede tiental niet aan bod ko men. Als gevolg hiervan zakte de eigen lijke kopgroep enkele plaatsen. De gasten trachtten op deze manier door het prijs geven van de punten aan de hoogste bor den dit verlies op de overige plaatsen te compenseren met het inzetten van sterkere spelers. Weinig sportief! Gelukkig hebben de Zaandammers hiermee geen succes ge boekt. In tegendeel zelfs. Want één van hun lager geplaatste „troeven" werd door een uitstekend spelende P. Lanser als eerste tot overgave gedwongen. Met achtereen volgens stuk- en pionwinst werd de Zaan- se speler duidelijk gemaakt dat Kijk Uit over een homogeen team beschikt. Met de overwinning van P. Lanser was meteen de kogel door de kerk. J. Blok zette zijn ma teriële voorsprong overtuigend in winst om. K. Steijn bestookte de Nimzo-indische verdediging van zijn rivaal met middelen die geen twijfel over zijn plannen over lieten. Een daverende koningsaanval bracht Kijk Uit op 30. Het damegambiet van C. J. Gordijn bracht na aanvankelijk gelijke strijd opnieuw de oud-voorzitter een belangrijke materiële voorsprong. Door de juiste afronding van dit voordeel scoor de, Gordijn zijn derde achtereenvolgende overwinning in de bondscompetitie. Bij deze 40 stand kon Kijk Uit vrijwel niets meer gebeuren. De Franse partij van Tj. de Jong leverde gelijkwaardig spel op en een Zaandammer in moeilijkheden met zijn beschikbare tijd. De IJmuidenaar verzuim de bedenktijd te nemen en overzag daar door eenvoudig stukverlies. Uiteraard was toen de partij zelfs met een surplus aan bedenktijd niet meer te redden, 41. Nutteloos De rivaal van G. Maas zag eindelijk het nutteloze van verder verzet in na hard nekkig gepoogd te hebben de vijandelijke koningin buiten gevecht te stellen 51. A. Kistemaker bracht al spoedig een bijzonder aardig offer dat hem vier pionnen tegen een loper opleverde. In zijn optimisme ruilde hij echter te veel zwaar materiaal waardoor hij later met zeven pionnen tegen een loper en drie pionnen in tempodwang kwam en wat onfortuinlijk de vlag moest strijken. 52. J. L. Wijdoogen scheen in de beginfase opnieuw op weg naar een triomf. Een stuk tegen twee pionnen en een dreigende aanval openden gunstige perspectieven. Zijn tegenstander keek ech ter niet werkeloos toe en begon met venij nige tegendreigingen te werken, waarbij Wijdoogen de draad kwijt raakte. Toen daarbij ook het verlies van vier pionnen kwam, restte hem bij het afbreken weinig anders dan zich over te geven, 53. Th. Hölscher kreeg in een Spaanse partij goede winstkansen toen hij een pion voor kwam. Hij zag deze fraaie kans echter weer verloren gaan toen hij zijn collega de kans gaf het materiële evenwicht te herstellen. Veel meer dan remise zat er niet meer in, 5%3Vs. Aan het eerste bord was Walda ook al langs Spaanse wegen een pion voorgekomen. Bij de 36ste zet weigerde de Zaandammer plotseling verder te spelen en wilde laten arbitreren. De remise-mogelijkheid die hij dacht te zien, zou naar zijn mening Kijk Uit in reeds ge wonnen positie wel doen besluiten de partij remise te geven. Zijn weinig respect af dwingende houding bracht Kijk Uit er ech ter toe deze in feite onbelangrijke partij te laten arbitreren en om winst te vragen. De gedetailleerde uitslag luidt: Kijk Uit —Zaandam II: F. J. Walda (wit)—K. H. ten Geuzendam (zwart) afgebr., J. Blok W. Veersma 10, K. SteijnA. Roedema 10, Tj. de JongD. van Hoorn 01, A. KistemakerH. C. Siebeling 01, P. Lan serA. C. van Hinte 10, J. L. Wijdoogen D. Dekker 01, Th. HölscherD. Bakker remise, C. J. GordijnJ. Veenis 10, G. MaasH. W. van Ossenoord 10. Totaal 5V2'SVs voorlopig. Enkele resultaten in de onderlinge com petitie zijn: Groep 1: Afgebroken partijen: G. Maas K. Steijn remise, K. SteijnTh. Hölscher remise, Th. HölscherG. L. de Haas 10. Groep 2: A. J. van NiekerkenA. v. d. Plas 0—1. Groep 3: J. BontebalC. Gravemaker 10, W. v. d. BergJ. L. Berkhout 01. Groep 4: H. van BoekhovenC. Abspoel remise, C. AbspoelP. Kramer sr. 10, F. J. BroertjesW. Langedijk remise. De competitie wordt donderdagavond voortgezet. Een van de hoofdpersonen uit de zaak Lacaze, dr. Lacour, is na een hechtenis van acht maanden vrijgelaten. Hij werd van de gevangenis afgehaald door zijn schoonzoon, die voor kwam rijden met een auto, waarvan de zij ruiten met kranten waren dichtgeplakt. nu niet nodig. Bij de meisjes zeker niet, want daar zijn poppen nog steeds troef, met ingeplant echt haar en slaapogen. Ze kunnen zelfs in bad. Maar ook bij de jongens is er dit jaar niet zoveel aandacht voor oorlogsspeelgoed. Het is alles ruimte vaart, wat de klok slaat. Wat zegt u? Nou ja, maar officieel is het allemaal voor vredesdoeleinden. Sint Nicolaas, een feest voor kinderen, maar ook een feest voor ouderen. Ouders genieten mee met hun kinderen, en daar is de feestvreugde dus heel gewoon. Maar zelfs voor de ouden van dagen kan het Sint Nicolaasgebeuren feestelijk zijn. Zoals in het Visserhuis, waar Sint Nico laas op 5 december, precies op zijn ver jaardag dus, van half drie tot half zes op bezoek komt met twee Pieten. Het zal wel gezellig worden in de con versatiezaal, waar bewoners en personeel verzameld zullen zijn. Ook de kleinkinde ren tot zes jaar mogen het feest mee maken. Het zal vast wel stemmig zijn daar in het Visserhuis. Net zoals van de week tijdens de verjaardag van één der be woners. Want bij dergelijke festijnen komt men altijd even gezellig bij elkaar en dat wordt wel gewaardeerd. Ook in het Antoniusziekenhuis zal het feest opgetogen worden gevierd. Daar komt de Sint op 2 en 3 december een bezoek brengen. Ook feest dus voor de zieken. En zo hoort het ook. Met Sint Nicolaas moet iedereen blij zijn. Advertentie J2&V00 KENNEMERLAAN 9 J. t-f Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. Al enige jaren heeft de afdeling Bever wijk van het Nederlandse Rode Kruis de goede gewoonte al haar medewerkers een toneelavond aan te bieden. Dit was dins dagavond wederom het geval in het Ken nemer theater. „Oefening Baart Kunst voerde „Drijfzand" op. Vóór de eigenlijke verstrooiing van de zeer vele aanwezigen, die het werk van het Nederlandse Rode Kruis een warm hart toedragen, deed de heer P van der Esch enkele zakelijke mededelingen. Zo herin nerde hij aan de eind mei gehouden col lecte, die 6255,34 had opgebracht, weer meer dan vorig jaar, waarbij echter zij opgemerkt dat Heemskerk er in dit jaar is bijgekomen. De collecte had in de na buurgemeente dank zij de activiteiten van de EHBO-vereniging ruim 900 opge bracht. De bekende Landsteiner plaquet tes werden deze avond ook weer uitgereikt en wel aan die mensen, die als donors vijftien maal hun bloed afstonden. Zestig personen kregen de Landsteiner penning wegens het feit, dat zij vijf maal donor -waren geweest. De plaquette werd uitgereikt aan de vol gende personen: J. van Aalst, A. v.d. Burg, C. H. P. de Goede, J. labak. M. Vro- mestein-Pekel, allen te Beverwijk voorts aan H. J. Boeree, en C. Tak beiden te Heemskerk woonachtig. Verder A. J. Handgraaf, L. Hof, A. Honing, G. Jonge- jans, J. M. van Koeveringen, E. L. Roe mer en J. Waterhorst, allen in de gemeen te Velsen wonende. In totaal veertien personen ontvingen deze plaquette. Advertentie Honderden mogelijkheden zijn toe te passen met Maakt ook uw keuze uit de complete sortering. „HET ADRES" voor speelgoed. In het bloeiende verenigingsleven van de oud-katholieke gemeente van de H. Engel mundus worden straks twee verenigingen in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Nadat reeds enige jaren lang de dames vereniging „Samenwerking" haar werk zaamheden had verricht, werd op initia tief van mevr. M. Gorter-Gouda, na veel moeilijkheden te hebben overwonnen, op gericht de vrouwenvereniging „Sui'sum Corda". Zij begon toen in een particulier huis aan de Fultonstraat, hoek Huygens- straat, dat mevr. Gorter voor het vereni gingswerk beschikbaar had gesteld. Na een jaar werden de werkzaamheden voort gezet in het toen in gebruik genomen oud-katholieke verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat. Er werd voor armen en behoeftigen werk gedaan. De vereniging breidde zich snel uit en toen eenmaal alles in goede banen liep, trok de presidente, mevr. Gorter, de pro motor zich wegens ziekte terug. Vele leden, onder wie de voorzitter, moesten in de oorlog evacueren, maar des ondanks kwam mevrouw Van Kleef elke week uit Den Haag om met de overge bleven leden het werk voort te zetten tot dat ook de treinen niet meer reden. In die tijd kwam men eenmaal per maand bijeen bij de secretaresse in Bloemendaal. Het onderling contact bleef moeitevol be waard. In 1945 moest men opnieuw beginnen. Van deze tijd af dateert, dat niet meer uitsluitend voor armen en behoeftigen werd gewerkt. Nadat evenzeer wegens ziekte mevrouw Van Kleef als leidster moest aftreden, nam mej. H. C. Nieuwen- huyzen deze functie tijdelijk waar. In 1952 nam de huidige voorzitster mevrouw A. Gravemaker-Wijker de leiding over. Met de nog weer later opgerichte jonge vrouwenvereniging „Onder Ons" is de vrouwenvereniging „St. Engelmundus" ge sticht als overkoepelend orgaan van de drie verenigingen, die samenwerken tot steun van de kerkelijke gemeente. „Sur- sum Corda" heeft haar jubileum inmiddels kerkelijk herdacht, doch hierbij zal het niet blijven. In „St. Engelmundus" zullen de drie ge noemde vrouwenverenigingen samen haar jaarlijkse bazaar houden op vrijdag en zaterdag, 27 en 28 november in het Oud katholiek verenigingsgebouw, beide dagen van drie tot elf uur. De opbrengst komt ten goede aan verschillende kerkelijke doeleinden. Ook de zondagsschool in 't zilver De oud-katholieke zondagsschool zal op 20 januari 1960 haar zilveren bestaans- feest vieren. Een kwart eeuw deed deze school haar zegenrijk werk, dank zij de belangeloze medewerking van vele mede werksters in deze jaren. Met een feest middag voor de kinderen zal deze gebeur tenis worden herdacht en op zondag, 25 januari volgt de kerkelijke viering, waar na de dag daaraanvolgend voor leiding en medewerksters een gezellige avond wordt gehouden. Er zijn plannen om bij ge legenheid van dit zilveren bestaansfeest een herinneringsgeschenk aan te bieden. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Ons depot te Amsterdam, Hout mankade 44, tel. 62315 - 62314 62315, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardolie- handelaar geven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Burgh M. G. L. den Boer te Chaam. Bedankt voor Harlingen (toez.) G. Was senaar te Harderwijk. Geref. Kerken Beroepen te Oegstgeest J. Overduin te Veenendaal. Aangenomen naar Terneuzen W. C. van Hattem te Scheemda.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15