ƒ12.90 BRAND Dames- en üiiidermanfels Nu opgelegde Herman was vroeger Duitser Fock und Hubert 25 pet. beneden de iter ma te prijs een MODERN KLOKJE Juwelier De Boer Speciale zéér voordelige aanbieding Groot Brittannië beheerst de zeeën niet meer Aartsen's Banketbakkerij LANGS SLUIZEN EN HAVENS Meer animo voor de kweekschool Wasmachines Centrifuges V olksmuziekschool heeft al veel bereikt Komt u eens kijken? Een kwartier ijsregen in Nieuw-Guinea 17 Voor Uw interieur Dames-speciaalzaak Vrouwen zagen hun mannen werken BOUWSTEENTJES LOENDERSLOOT Financiële steun voor gedupeerd gezin Posities sleepboten bureau Wijsmuller EVSooie poppewagens LOENDERSLOOT Bouw tweede openbare school begint spoedig LOENDERSLOOT Critiek op de Engelse reders HORLOGES HUISKASVBERKLOKJES P. DE GROOT - Horloger WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 De trawler, hierbij afgebeeld, is de Ileinrich Colsman H.H. 16, zusterschip van de Alteland H.H. 15, welke beide vissersvaartuigen in 1950 zijn gebouwd bij H. C. Stülcken in Hamburg. Deze schepen zijn dus negen jaar oud en ver geleken met de trawlers, die de laatste jaren aan de Duitse visserijvloot werden toegevoegd, kunnen we ze haast alweer als verouderd beschouwen. Advertentie KENNEMERLAAN 60—62 Grote keuze en billijke prUzen. Zie onze etalages De twee schepen behoren aan de Cran- zer Fischdampfer A.G. te Hamburg, een maatschappij die in 1888 werd opgericht. De eerste schepen van deze rederij wer den spoedig afgevoerd en door nieuwe ver vangen. G. Seebeck leverde in 1903 de Cranz af, in 1904 bouwde Stülcken de Es- te en in 1906 kwam de Neuenfelde gereed bij Seebeck. De inhoud van deze schepen was nauwelijks 200 reg. ton. Henrich Colsman is een nieuwe naam bij de Cranzer Fischdampfer A.G.; de naam Alteland komen we voor het eerst tegen in het jaar 1920, een schip van 238 bruto ton, een machinevermogen van 450 pk. en de bouwers waren Janssen Smchmilinsky. Zusterschip was de Rhein- land. Aan het eind van de jaren twintig werd de Alteland afgedankt en de Stülcken- werft kreeg de bouw opgedragen voor een nieuwe, tevens grotere trawler, welk vaar tuig deze naam kreeg. Alteland nummer twee mat 419 ton, had een machine die 750 pk. ontwikkelde en werd in 1930 door de rederij in gebruik genomen. Van 1934 af begon de Cranzer rederij zich op te werken. In dat jaar werd de Este aan de vloot toegevoegd. In 1936 kwam de Elbe er bij, in 1937 de Vaterland. In 1938 kwa men twee schepen tegelijk de vloot ver sterken: de Otto Bröhan en de Emil Cols man en ten slotte werd het vooroorlogse bouwprogramma in 1939 voltooid met de Fock Hubert, waardoor de rederij 13 schepen telde. Zowat het gehele bezit aan schepen ging in de oorlogsjaren verloren. In 1945 waren namelijk slechts vier schepen over en ver geleken met andere Duitse trawlerrede rijen viel dat aantal nog niet eens tegen. De rederij kreeg een tweetal in de oorlog gebouwde schepen, die als onderzeeboot jager waren ingericht, toegewezen. Twee vroegere namen konden in ere worden her steld. De ene kreeg de naam Este en de andere de naam Fock Hubert. Laatst genoemde trawler moest echter, na veel moeite, afgestaan worden aan ons land en kwam in 1949 in IJmuiden. Na eerst als Herman SCH. 92 in de vaart te zijn ge weest, werd het later de Herman IJM. 2 van de Vem die we nu (opgelegd) in de Haringhaven te IJmuiden kunnen aantref fen. nieuwbouw mogelijk in Duitsland en de de Boreas H.H. 20, Euros H.H. 318 en Ze- Cranzer Fischdampfer heeft ook daarvan geprofiteerd. Dit begon met de Otto Brö han H. H. 14, die gevolgd werd door de Heinrich Colsman en de Alteland. De Hein- rich Colsman meet 551 reg. ton bruto, heeft een lengte over alles van 57,66 m., lengte tussen de loodlijnen van 51,14 m., breedte van 8,66 m., holte 4.32 m. en de gemiddelde dieptegang bedraagt 4.92 m. De triple expansie machine heeft een ver mogen van 850 pk. In dat jaar is Duitsland begonnen met de trawlers uitsluitend over stuurboord te laten vissen. De galgen werden aan de bakboordzijde achterwege gelaten. Het achterschip aan die zijde kon dus worden dichtgebouwd en dat geschiedde ook bij de Heinrich Colsman en de Alteland, al leen^ liep het dichtgebouwde gedeelte niet door tot aan de brug. De rederij heeft de laatste jaren enkele schepen moeten afstaan en er zijn er thans nog vier over. Wel zijn er drie nieu- In datzelfde jaar, 1949, was er ook weer we, moderne motortrawlers bijgekomen: Advertentie V.a. donderdag van „JERSEY" rokken, in prachtige 100% wollen kwaliteiten div. kleuren en maten unie MARKTPLEIN TEL. 4206 De toeloop van kandidaten voor de kweekscholen was dit jaar zeer groot, zo deelt minister Cals de Tweede Kamer mede. De eerste klassen van de eerste leerkring telden vorig jaar 4684 en thans 5436 leerlingen. Ook tot de eerste klasse van de tweede leerkring zijn weer velen toegelaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van een school voor V.H.M.O Het totaal aantal kweekschoolleerlingen is gestegen van 19.037 in 1958 tot 21.059. Leerlingenstelsel Minister Cals deelt verder mee, dat het hem niet mogelijk is, een tijdstip te noe men waarop een ontwerp voor een nieuwe wettelijke regeling van het leerlingstelsel gereed zal zijn. Een voorontwerp is inmid dels gereed gekomen. Hierover zullen nog verschillende instanties moeten worden ge hóórd. Mede gezien de werkzaamheden waarmee de ambtenaren van zijn ministe rie die het ontwerp voorbereiden, reeds zijn belast, is hij nog onzeker omtrent het tijdstip van indiening, zodat hij er de voor keur aan geeft te volstaan met de toe zegging, de indiening zoveel mogelijk te zullen bespoedigen. Gemeente-universiteit Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelt minister Cals mee, dat de ver lening van een bijdrage in de exploitatie kosten van de Gemeente Universiteit te Amsterdam reeds bij de opstelling van de begroting zeer nadrukkelijk is overwogen. Het is echter niet mogelijk gebleken, voor uitlopende op de toekomstige wettelijke regeling, een rijksbijdrage in de exploi tatiekosten te verlenen; behoudens voor de kosten, die onmiddellijk verband hou den met de noodzakelijke voorbereiding van de aan de Gemeente Universiteit te verlenen zelfstandigheid. Salarissen kleuterleidsters Het kabinet heeft besloten, dat de sala rissen van de kleuterleidsters in de com missie voor overleg onderwijzend personeel opnieuw zullen worden bezien. Aan de commissie is gevraagd zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de plaats, die het salaris van de kleuterleidsters in het geheel der onderwijssalarissen moet in nemen. Leraren L.N.O. De regering heeft besloten de aanpassing 'an de salarissen van de leraren bij het L.N.O. aan de sedert 1 januari 1957 van kracht zijnde salarisregeling voor de on derwijzers bij het V.G.L.O. alsnog met terugwerkende kracht tot genoemde datum te doen ingaan. In het K.S.A.-gebouw te Beverwijk heeft een groot aantal leden van de Katholieke Arbeiders Vrouwen (K.A.V.) met aan dacht gekeken naar de Hoogovenfilm „Vuur en Vlam" zodat zij konden zien on der welke omstandigheden hun echtgeno ten en/of kinderen moeten werken. Na het vertonen van deze film, heeft de heer P. J. Mulder nog heel veel verteld van het bedrijf, onder meer over de op richting en dat het toen weinig heeft ge scheeld of de Hoogovens waren in Vlaar- dingen gebouwd, en over de geweldige groei Volgens de heer Mulder moet men in de IJmond -trots zijn op zulk een machtig be drijf, waar duizenden mensen hun brood verdienen. Men moet rekenen dat er twaalfduizend arbeiders werken, doch dat het tweeenzeventigduizend mensen zijn die er van leven, de gezinsleden en de ne ringdoenden, alles bij elkaar. Ook de problemen werden besproken en de heer Mulder wees erop dat het van het grootste belang is dat een arbeider kan werken zonder aan problemen thuis te denken. „Die problemen kunnen de dood betekenen van de man zelf en de mensen die met hem werken", zo stelde de heer Mulder. Hierna besprak de heer Mulder de ar beidsvoorwaarden en de vele sociale voor zieningen die de arbeiders deelachtig zijn door het bekende Wenckenbachfonds. Advertentie Natuurlijk bij Lange Nieuwstraat 433-435 IJmuiden Opbrengst klaprooscollecte De klaprooscollecte in de gemeente Vel- sen heeft 1'25.59 opgebracht. Door om standigheden is te Velsen-Noord dit jaar niet gecollecteerd, waardoor de opbrengst minder bedroeg dan in het vorige jaar, toen f 1300,werd opgehaald. IJmuiden kwam dit jaar beter voor de dag dan vorig jaar. phyros H H. 319, maar die behoren aan af zonderlijke rederijen, waarvan de Cran zer Fischdampfer A.G. de directie voert. Nog niet zo lang geleden heeft het er naar uitgezien dat deze 70-jarige rederij haar bestaan moest opgeven. Er vond een reorganisatie plaats, maar de schepen konden onder hun eigen naam met het eigen schoorsteenmerk blijven varen. Arie van der Veer Nog meer hulp gaat er komen voor het door ernstige boerderijbrand getroffen ge zin Hes te Bakkum. Vanuit de burgerij is namelijk de voorzitter van de plaatstelij- ke L.T.B.-afdeling, de heer J. Dijkman verzocht, het gezin met financiële steun te mogen helpen. Hoewel de familie Hes hiertegen aanvankelijk bezwaar koester de, heeft zij er zich thans toch mee ak koord verklaard en de heer Jac. Schut, kassier van de Castricumse Coöp Raiffeis- senbank, is bereid gevonden de gelden in ontvangst te nemen. De Raiffeissenbank zelf stortte reeds een bedrag van 100.- en ook een Alk- maarse melkfabriek maakte een derge lijk sympathiek gebaar. Het comité dat enkele jaren geleden gelden bijeenbracht voor de landbouwer Schut, wiens vee op de spoorlijn was doodgereden, heeft be sloten het overschot van dit geld, circa 1000.- eveneens voor het getroffen gezin Hes te bestemmen. De zeesleper „Noordholland" van n.v. bureau Wijsmuller was op 15 november 300 mijl ten zuidoosten van San Jose, met het vliegdekschip „Tripoli" op weg van New Orleans naar Japan. De „Zeeland" bevond zich op 16 novem ber te Aden. De „Cycloop" was op 15 november 50 mijl ten noordwesten van Ferrol, met bag- germateriaal op weg van Teneriffe naar Brest. De „Titan" ging op 15 november met 'n kraan van Vlaardingen naar IJmuiden. Op 16 november ging de „Titan" weer naar Vlaardingen, om vandaar met drie motordekschuiten te vertrekken. De „Friesland" was 15 november 150 mijl ten zuiden van Bilbao, met een zuiger van Barados onderweg naar Guayaquil. De „Steentor" was op 16 november te Penarth (Ierland). Advertentie Kinderfietsjes - Autopeds Trapauto's - Poppewiegen Kruiwagens - Tafel en stoeltjes Lange Nieuwstraat 433 - 435 IJmuiden Tijdens de ledenvergadering van de af deling Heemskerk van de vereniging „Volksonderwijs" deelde de voorzitter de heer Chr. Millenaar mede dat gehoopt wordt dat me de bouw van de tweede openbare lagere school binnenkort zal wor den begonnen. Gedeputeerde Staten heb ben het plan vxan het gemeentebestuur goedgekeurd. Deze school zal worden ge bouwd op de grens van de woonwijken ..Oosterzij" en „Poelenburg". Tijdens deze avond vond een tussen tijdse bestuursverkiezing plaats. Wegens drukke werkzaamheden bedankte me vrouw Milliken voor haar functie. In haar plaats werd benoemd de heer J. Zweeris, onderwijzer aan de openbare lagere school. Het hoofd van de school, de heer A. van der Laan deelde mede dat de school heeft meegewerkt aan de actie „Redt een kind" De leerlingen zorgden voor een bedrag van meer dan honderd gulden. KERKE VEILING IN HEEMSKERK TROK VEEL BELANGSTELLING Dinsdagavond was zaal Dam herschapen in een veilingzaal. Niet minder dan 250 artikelen, van bloembollen tot gebruiks artikelen kwamen hier onder de hamer ten overstaan van waarnemend notaris B. M. A. Batenburg uit Beverwijk. Deze zo genaamde kerkeveiling, waarvan de baten ten goede komen aan de St. Laurentius- kerk, mocht zich wederom in een grote be langstelling verheugen. P. v. d. A. HOUDT JAARVERGADERING De afdeling Heemskerk van de Partij v. d. Arbeid houdt vrijdag 20 november in het Herv. Jeugdhuis de jaarvergadering. Na de gebruikelijke jaarverslagen vindt een be- stuursaanvulling plaats. Vooraf zal één der afgevaardigden een verslag uitbrengen van het partijcongres. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Advertentie Onlangs heeft er een brand gewoed in een zeer bekende confectie-fabriek Van deze fabriek hebben wij ingekocht een partij prachtige Deze mantels zijn beslist onbeschadigd en van de minimale rooklucht, die ze eerst hadden, is niets meer te bespeuren. Als SPECIALE AANBIEDING verkopen wij deze mantels Profiteer van deze zeer lage prijzen hoek Lange Nieuwstraat - Plein 1945 - Tel. 7541 In een rapport van Political and Econo mie Planning, een onafhankelijke Engelse studie- en researchorganisatie, wordt kri tiek geoefend op de Engelse reders. Vol gens het rapport, dat gewijd is aan de hui dige toestand van de Engelse scheepvaart, voldoen noch de leiding noch de efficiëncy van de Engelse scheepvaart aan de eisen. De Engelse scheepvaart is voorts te laken wegens haar gebrek aan research, haar apathische houding tegenover het aan werven van afgestudeerden van de uni versiteiten en wegens het ontbreken van een organisatie, die vergelijkbaar is met de Amerikaanse Federale Raad voor de scheepvaart. In het rapport wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Amerikaanse koopvaar dijvloot in 1914 slechts 3 miljoen ton groot was en de Engelse 19 miljoen ton. Thans heeft Engeland een koopvaardijvloot van 20,3 miljoen ton, terwijl de Amerikaanse vloot is gegroeid tot 16 miljoen ton. Er zijn bovendien nog vele Amerikaanse schepen, die onder goedkope vlag varen, terwijl voorts in de meeste gevallen de onder Griekse leiding staande scheepvaarmaat- schappijen zijn gefinancierd door Ameri kaanse banken en verzekeringsmaat schappijen. Tenslotte heeft Amerika nog een reservevloot van 14 miljoen ton. Er is volgens het overzicht dan ook goede reden om aan te nemen, dat Amerika thans de grootste zeevarende mogendheid is. Het is volgens het rapport onjuist aan te nemen, dat de schepen, die onder goedko pe vlag varen, alle of merendeels eigen dom zijn van Griekse reders. Inderdaad hebben vele Griekse reders, die aan het einde van de oorlog hun eigen regering niet vertrouwden, hun schepen in andere landen laten registreren. Ook is het waar, dat een groot gedeelte van de onder goed kope vlag varende tonnage wordt beheerst door personen of ondernemingen met een Jeugdige leden van de Vereniging van Modeltreinbouwers hebben maandag aan de kinderen die in het Prinses Marijkehuis te Amsterdam verpleegd worden, een modeltrein-emplacement aangeboden dat, zoals de foto aan toont, zich in de gretige belangstelling van de jongelui verheugen mocht. Griekse naam, maar volgens het rapport zijn het hoofdzakelijk de Amerikaanse fi nanciële instellingen geweest, die de ont wikkeling der onder Griekse leiding staande scheepvaartmaatschappijen heb ben bevorderd. Volgens het rapport is de groei van de onder Panamese vlag varen de tonnage hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit, dat Amerikaanse oliemaat schappijen hun schepen in Panama heb ben laten registreren. EERSTE KERKDIENST IN VRIJZINNIG-CHRISTELIJKE GEEST r Zondag zal voor de eerste maal in Heemskerk een kerkdienst in Vrijzinnig Christelijke geest plaats hebben en wel in het perceel G. van Assendelfstraat 23. Dr. Alb. Vis, doopsgezind predikant te Bever wijk zal in deze dienst voorgaan en deze godsdienstoefening gaat uit van de Doops gezinde gemeente en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, beide te Bever wijk. Ook de mogelijkheid van oprichting van een zondagsschool wordt overwogen. BUITENLAND KOOPT VEEL PEEN De txportpeenveilingen van „Ons Be lang" te Castricum krijgen steeds een zeer grote belangstelling, vooral van de zijde der buitenlandse kopers. Voor Duitsland, maar nog meer voor Engeland werden na melijk vele inkopen gedaan en daarbij werden weer goede prijzen betaald. De gehele aanvoer 95000 kg ging voor de volgende prijzen weg: peen B 22.70 29.10; peen C 22—23.50; peen D 18.90 20.60; peen O 12.20—19.40. Advertentie PRACHT SORTERING en moderne vindt u bij KENNEMERLAAN 30 - TEL. 4127 DB?"" Speciale GERO-etalage Voor een flink aantal belangstellende ouders heeft de Volksmuziekschool van „De Velser Gemeenschap" dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een openbare les ge geven, die gezien de resultaten zeer ge slaagd mag worden genoemd. De directeur, de heer Joop Huizinga vertelde een en ander over het doel en streven van deze vorm van muziekonder wijs, dat gaandeweg meer wordt geappre cieerd, waarna de heer P. Bosua de jong ste leerlingen een aantal, vaak geestige oefeningen in het zogenaamde „hand"- zingen liet demonstreren. Ook de oefening van het muzikale geheugen ging de leer lingen vrij vlot af. Wat door het gezamenlijk musiceren in groter verband kan worden bereikt, de monstreerde de oefening met eenvoudige instrumenten als tamboerijn en triangel. Maar vooral het jeugdensemble, jammer genoeg met iets meer dan de helft van de gebruikelijke bezetting, deed het voortref felijk onder leiding van de heer Benja mins. Enige blokfluiten, viool, gitaar, een violoncel en dwarsfluit lieten in een twee tal instrumentale canons van Carl Philippe Telemann, een Burleske van Leopold Mo zart en een onbekende middeleeuwse suite, vlot en geestig samenspel horen. Dit lever de wel het bewijs, dat de Volksmuziek school met haar leerlingen in twee jaar tijd veel kan bereiken. De kleine violiste verdiende grote bewondering zonder daar mee de overigen te kort te doen. De heer Huizinga hoopte tenslotte, dat er het volgend jaar nog een ensemble-klas zal kunnen worden gevormd en zo moge lijk een eigen klas in Velsen-Noord, ten einde het ensemble-musiceren in alle delen van de gemeente Velsen te kunnen be oefenen. VLAAMSE VOORDRACHTSAVOND VOOR 'T NUT Het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen houdt op donderdag 19 november de twee de bijeenkomst in dit seizoen. De bekende voordrachtskunstenares Julia de Gruyter zal op deze avond voordragen uit het werk van de meest vooraanstaande Vlaamse schrijvers als Felix Timmermans, Herman Teirlinck en Ernest Claes. Advertentie Wij zijn ruim gesorteerd in alles wat u nodig heeft om uw St. Nicolaas- feest recht te doen slagen. Stephensonstraat 72-74 □muiden - Telefoon 4713 De chef van het radiostation te Enarotali aan de Wisselmeren in Nederlands Nieuw Guinea meldde, dat maandagmiddag, om streeks 15 uur in dit gebied gedurende 15 minuten een hevige ijsregen is voorgeko men. De ijskorrels hadden een gemiddelde grootte van een dubbeltje. Enarotali was gedurende enige tijd geheel wit bestrooid. In 40 minuten werd een neerslag gemeten van 28 millimeter.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17