Gemengde gevoelens in Brussel over Nederlandse beslissing HET WEER Theo Mann-Bouwmeester-ring toegekend aan Caro Van Eyck Vier broers uit Katwijk in Heemstede verdronken Aee MORRIS "êefore ïfouêutf! Gerard van Praag Gemeenschappelijke landbouwpolitiek zou bijzonder voordelig zijn Kotter met twee man vergaan op IJselmeer Macmillan begroet Adenauers gevolg Bolletje. Vrij zacht Eisenhower zou zijn reis met Truman willen maken In de krant van heden: Derde opvarende uit masttop gered Lees vooral Het woord is aan Tweede Kamer stelt goedkeuring Beneluxverdrag uit Auto verpletterd tegen bus de échte eierbeschuif* AUTO TE WATER GERAAKT Koude lucht kwam dichtbij WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 14 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 reg rap mn -^>r maiji oflL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. ffl |F||j| 11 ff Éi ll 1 |T gf^ |fl 1~ Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Güo-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: nootared. en alle arcL lelet. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 ENORME SORTERING WINTERJASSEN en MONTY COATS Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer met verander lijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachti ge wind tussen zuid en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Brussel liet bericht dat de Tweede Kamer van Nederland het uitstel van de parle mentaire behandeling van het verdrag der Benelux Economische Unie heeft goedgekeurd, is hier met „gemengde AUGUSTA (UPI) Het Witte Huis heeft onthuld dat president Eisenhower een voorstel overweegt om ex-president Tru man te inviteren hem volgende maand op zijn reis naar elf landen te vergezellen. Het denkbeeld dat Eisenhower Truman of een andere Democraat van hoge rang meeneemt, is verleden week gedaan dooi de Democratische senator Dodd. Pag- Theo Mann-Bouwmeesterring ..1, 11 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Europees Parlement 3 Eerste en Tweede Kamer5 Tegemoetkoming aan gerepatrieerden 5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van Haarlem7 Beurs 9 Uit stad en omgeving. .9, 13, 15, 17 Doden in het verkeer11 Kunst 11 Nog 17 nachtjes slapen13, 15 IJmondagenda 15 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. gevoelens" ontvangen. Nederlandse en Belgische ambtenaren die zich dagelijks met Benelux-kwesties bezig houden merkten op dat de Nederlandse „land- bouw-rebcllie" tegen de Belgen niet als grote staatsmanskunst mag worden be schouwd. Het verdrag der Economische. Unie voorziet immers in de oprichting van instellingen, van procedures en van een beroep tegen misstanden in het Belgisch landbouwbeleid. Het uitstellen van de parlementaire behandeling van het ontwerp vertraagt de inwerking treding van instellingen en van de arbi trage, die een eind zou kunnen maken aan de eventuele Belgische over tredingen van het Beneluxverdrag. In de Belgische landbouw is men vrij onverschillig ten opzichte van de beslis sing van het Nederlandse parlement. De Belgische landbouworganisaties zijn na melijk van oordeel dat er in Nederland sedert jaren niets is gedaan om tot nor male kostprijzen te komen. Nederland is op het gebied van het landbouwbeleid even dirigistisch als tien jaar geleden. De landbouwpachten werden slechts in gerin ge mate verhoogd, de subsidies aan de Ne derlandse landbouw bedragen nog steeds meer dan een half miljard gulden en daartegenover staat dat de totale Belgi sche landbouwbegroting over 1960 nog geen 120 miljoen gülden bedraagt. Door het landbouwegalisatie-fonds en de talrij ke gespecialiseeerde Nederlandse fond sen is het de Nederlandse zuivelindustrie nog steeds mogelijk zuivelprodukten on der de kostprijs te exporteren. In Belgische industriële kringen is men over de „landbouw-rel" allesbehalve te spreken. De Belgische export van in dustriële produkten naar Nederland is over de drie eerste kwartalen van 1959 met der tien percent toegenomen en Nederland is veruit de beste klant van België voor in dustriële produkten gebleven. Wel onder vindt men een nogal felle concurrentie van de opkomende Nederlandse industrie, ook op de eigen Belgische binnenlandse markt en op de Europese markten, maar dit neemt niet weg dat 18 tot 22 percent van de totale Belgische export op Neder land is gericht. Belgische industriële kringen zijn van oordeel, dat de Belgische regering de be langen der boeren en tuinders niet moet offeren op het altaar van de Benelux, maar dat een redelijke oplossing moet worden gevonden. De invoer van goed kope Nederlandse landbouwprodukten zou bovendien de kosten van het levensonder houd doen afnemen, wat op het ogenblik in België wel zeer gewenst is. Op 14 december moet de landbouw- kwestie op de Benelux-ministersbijeen- komst te Brussel aan de orde komen. Het wordt echter niet onmogelijk geacht dat de Nederlandse regering eerder stappen in Brussel zal doen met het oog op de toepassing van de minimumprijzen door de Belgische landbouwautoriteiten. De sluiting van de Belgische grens voor Ne derlandse groenten en fruit heeft de Bene- luxlandbouwcrisis immers doen ontstaan. De ministers van de Benelux zullen dus vroeg of laat hun verantwoordelijkheid moeten opnemen en de sedert zoveel ja ren hangende landbouwkwesties grondi ger moeten aanpakken dan totnutoe is ge schied. Een Beneluxwaarnemer zei dat het spijtig is, dat de Nederlandse landbouw, die een leidende rol in West-Europa moet vervullen niet tracht van de Belgische landbouw, die op het gebied van de rende menten van de landbouwteelt de tweede landbou .veconomie van de Euromarkt is, 'n bondgenoot te maken in de strijd die Ne derland beslist zal moeten voeren tegen de nog veel meer ten achtergebleven Duitse, Franse en Italiaanse landbouw. Wanneer er in de gemeenschappelijke landbouwpo litiek der zes landen sprake is van een ge meenschappelijk Europees prijsniveau voor de meeste belangrijke landbouwba- sisprodukten is het vanzelfsprekend dat de drie grote landen van de Euromarkt meC hun hoge kostprijzen zullen trachten een zo hoog mogelijk prijsniveau te doen aan vaarden, terwijl een dergelijk hoog prijs niveau fnuikend zou zijn voor de Neder landse agrarische export. De Belgische landbouw wordt langzamerhand op export ingesteld, gezien de grote overschotten voor vlees, fruit en sommige groenten, en in dat feit ligt er heel wat perspectief voor een Belgisch-Nederlandse agrarische samenwerking. Den Haag en Brussel, al dus deze waarnemer, hebben alles te win nen door samenwerking en niets bij een dwaze en ouderwetse stellingoorlog. (Voor het verslag van de Tweede Kamer zie pagina 5). Caro van Eyck als Hilda Crane in het gelijknamige stuk van S. Raphaelson, tijdens de première die het Amster dams Toneel Gezelschap in 1952 in Haarlem gaf. De actrice Caro van Eyck is door mej. G. Alingh Brugmans en de heer Cor van der Lugt Melsert aangewezen als nieuwe draagster van de Theo Mann-Bouwmeester ring. Wijlen mevrouw Else Mauhs, de laat ste draagster, had in haar testament mej. Alingh Brugmans en de heer Van der Lugt Melsert aangewezen om te beslissen aan wie de ring zou worden toegekend. Gis teravond heeft mej. Alingh Brugmans aan de actrice, die verbonden is aan de toneelgroep Theater te Arnhem, medede- Gisteravond omstreeks halfzes is op het IJsehneer ten westen van Staveren de kotter Wieringen 45, geladen met mosse len. tengevolge van de stormachtige wind volgelopen en gezonken, doordat de lens- pomp weigerde. Van de drie opvarenden zijn de schipper D. Wiegman, en de 22-ja- rige K. Scheltens verdronken. De 19-jari- ge T. Scheltens is door de veerboot van de dienst Enkhuizen en Staveren opgepikt en naar Staveren gebracht. Aan boord van de veerboot zag men gis teravond een licht en toen men er op af voer, bleek het het toplicht te zijn van de kotter, die toen reeds gezonken was. De veerboot raakte bijna de mast van het ge zonken scheepje. Aan die mast hadden de 22-jarige K. Scheltens en de 19-jarige T. Scheltens zich toen al drie uur lang vast geklemd. Schipper Wiegman was reeds verdronken. Toen men de totaal uitgeput te 22-jarige K. Scheltens aan boord van de veerboot wilde nemen, liet deze te vroeg de mast los, waarna hij in het water viel en eveneens verdronk. Het gelukte echter wèl, de 19-jarige T. Scheltens aan boord van de veerboot te nemen. ling gedaan van de toekenning. Caro van Eyck verwerft met deze ring de hoogste onderscheiding, die aan een Nederlandse actrice te beurt kan vallen, zo staat in de brief van de voorzitter der onlangs opge richte Else Mauhs-Stichting, prof. mr. A. Pitlo. De ring werd in 1911 aan mevrouw Theo Mann-Bouwmeester bij de viering van haar veertigjarige toneelcarrière geschon ken door een huldigingscomité uit de Am sterdamse burgerij, dat met deze ring de beste Nederlandse actrice wilde eren. Aan de schenking was de voorwaarde verbon den, dat de houdster de ring zou doorge ven aan een opvolgster, die zij daartoe waardig achtte. In 1934 overhandigde me vrouw Theo Mann-Bouwmeester de ring aan Else Mauhs. Deze heeft zoals be kend bij haar leven niemand als haar opvolgster aangewezen. Zeer waarschijn lijk zal de ring aan Caro van Eyck wor den uitgereikt in de Amsterdamse Stads schouwburg. Caro van Eyck, die gehuwd is met H. S. Boekman, directeur van een filmonder neming en bekend oud-voetbalscheidsrech ter, was van 1936 tot 1938 verbonden aan het Rotterdams Hofstadtoneel; daarna achtereenvolgens aan het Residentieto neel, de Haagse Comedie, het A.T.G. Am sterdam, Theater, het R.T.G. Rotterdam en thans wederom aan de Toneelgroep Theater, waar zij belangrijke rollen ver vulde in stukken, onder andere van Inge, Anouilh en Tennessee Williams. Enkele van haar voornaamste rollen zijn: Jessica in de Koopman van Venetië, Ariël in De Storm, Julia in Romeo en Ju lia, de cocotte in Het spel der vergissin gen, Goneril in King Lear, Paulina in Win teravondsprookje, Hilda Crane in „Hilda Crane", Rafael in Lucifer, Eva in Adam in Ballingschap, Lavinia in Rouw Past Electra, Antigone (Sophocles), Antigone (Anouilh), Eurydice (Anouilh), Waarja in de Kersentuin, Nina in De Meeuw (Tsje- chov), Anastasia in het gelijknamige stuk waarmede Rika Hopper haar afscheids- tournee maakte. (Men zie ook pag. 11) Advertentie de dagelijkse advertentie met tips van DE ORIëNT in de Kleine Zaken-annonces Russell De vrees dat de atoombom d.e mens heid zal uitroeien, is geen andere vrees dan die van de enkele mens, die vreest dat hij zal moeten sterven. Minister-president De Quay is aan het verhuizen. In kratten en kisten ver dwijnt zijn inboedel. Ook zijn boeken. (Van onze weerkundige medewerker) De verwachting van een gemiddeld te koude novembermaand met wellicht een vroege koudegolf begint langzamerhand juist te blijken. Al veertien dagen ligt er boven Noordwest-Rusland een sterk hoge- drukgebied van 1045 millibar, waarin ma tige tot strenge vorst voorkomt. Dit hoge- drukgebied heeft zich vooral boven Scan dinavië versterkt, waar de temperatuur ook verder onder het vriespunt daalt. Een sterk hogedrukgebied ten noordoosten en een lagedrukgebied ten zuiden van ons land zijn voorwaarden voor een vorst periode. De depressie, die ons vanuit het zuid westen nadert, voert tijdelijk wat zachtere lucht uit het zuidoosten aan, zodat de vroege kou, die Noord-Nederland bereikte, voorlopig weer het veld moet ruimen in de richting van Noord-Duitsland. In de tweede helft van de week moeten wij met een verdere daling van de tempe ratuur rekening houden. Overdag blijft het kwik daarbij een paar graden boven het vriespunt schommelen. De vorst zal voor lopig in de nacht niet meer dan een paar graadjes kunnen bedragen maarde mogelijkheid is aanwezig dat de vorst tegen het einde van de week toeneemt. In 1919 werd er op 20 november in ons land al geschaatst bij 5 tot 8 graden vorst in de nacht. Bij zijn aankomst op het Victoria Stolion te Londen werd de Westduitse bondskanselier begroet door premier Macmillan van Groot-Brittannië. Aan de andere kant van dr. Adenauer de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Een hevige botsing tussen een per sonenauto en een bus van de N.Z.H.V.M. op de Haarlemmerweg bij Amsterdam heeft gisteren twee men senlevens gekost. De personenauto werd volkomen vernield; de bestuur der kwam om het leven. De bus schoot na de botsing de weg over en over reed twee mensen, die bij een halte stonden te wachten. Een van hen, een dame uit Zwanenburg bij Halfweg, vond daarbij de dood, de ander, een inwoner van Zandvoort, werd zeer ernstig gewond. Daarna reed de bus over de vroegere trambaan het water van de Haarlemmertrekvaart in. De twee passagiers en de chauffeur kon den het voortuig ongedeerd door de nooddeur verlaten. (Voor bijzonder heden zie pagina 11.) Vier broers uit Katwijk aan Zee zijn Dinsdagavond om ruim half zeven in de Leidsevaart bij Heemstede verdronken nadat hun auto ter hoogte van de Manpadbrug te water was geraakt. Een vijfde broer is erin ge slaagd de te watergeraakte personenauto te verlaten en zwemmend de wal te bereiken. De andere broers konden niet zwemmen. De vijf broers wa ren met een kleine personenauto op weg van Koegras, waar zij suiker bieten hadden gerooid, naar huis in Katwijk aan Zee. In het gezin Van Rijn, dat bestond uit tien zoons en één dochter, is de verslagenheid groot. De slachtoffers van de verdrinking zijn de 36-jarige gehuwde Dirk van Rijn, de 29- jarige gehuwde IJsbrand, die de auto be stuurde, de 20-jarige Piet en de 15-jarige Bas. De 22-jarige Hendrik heeft zich kun nen redden. Om ruim half zeven reed de auto in zui delijke richting over de Leidsevaartweg. Bij de Manpadbrug ligt een scherpe „knik" in de weg. De verlichting ter plaat se is slecht, er brandt slechts één gaslan taarn Vermoedelijk had de personenauto een flinke snelheid. Ter hoogte van de brug moet de bestuurder, door de oneffenheden in de weg en mede door de slechte verlich ting, de macht over het stuur hebben ver loren. Eerst is de wagen even naar rechts gezwenkt, daarna is hij in de berm beland, enkele keren over de kop geslagen en te water geraakt. De 22-jarige Hendrik heeft een deur ge opend en de zinkende auto verlaten, ge volgd door zijn broers. Hendrik is naar de overkant van de vaart gezwommen en heeft daar om hulp geroepen. Ter hoogte van de spoorwegovergang zag een veertien jarige jongen van de fa milie Kokkelkoren het ongeluk gebeuren. Volgens zijn verklaring had de auto een behoorlijke senlheid. De jongen heeft on middellijk omwonenden gealarmeerd, die de politie hebben gewaarschuwd. Tien mi nuten na het ongeluk was de politie aan wezig. Zij is snel met dreggen begonnen. In de loop van de avond heeft zij het stoffe lijk overschot van drie mannen boven wa ter gehaald. De slachtoffers zijn naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Vanmorgen is verder gedregd naar het stoffelijk overschot van de 36-jarige Dirk. De geredde arbeider heeft bij de familie Medenblik aan de Leidsevaartweg goede steun gevonden. Hij is hier van drogë kle ren voorzien en in de loop van de avond naar huife gebracht.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1