Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J Dagboek van een afperser Filmexpeditie in Nieuw-Guinea fijn FAAM fantastisch Agenda voor Haarlem Jicvtca Zaamers Prinses Irene met de Prins in Wenen Naaimachines BROSENS Marten Toonder Sr. geridderd voor verkoudheid 15 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vreemd duel Romeo en Julia De radio geeft vrijdag 1 elevisie t>rogram ma Een nieuw kinderlied Zwemmen op scherm Artiesten treden op voor Redt een kind Na quiz-schandaal thans grammafoonplaten-affaire Kerkelijk Nieuws Zeldzame opnamen gemaakt die lekkere drop heet KLAROP DOOR PIERRE NORD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 Het AVRO-televisieprogramma van gis teravond bood vrij wat variatie, maar weinig of geen hoogtepunten. In Sportpa- norama ging de jeugdige zwemkampioe- ne Cockie Gastelaars opnieuw aan de hen gel, maar nu voor een krachtmeting met sportvisser Rein Meinema, die met werp hengel en nylondraad Cockie moest zien „in te palmen". Met weinig succes overi gens want in twee van de drie poules van dit vreemde duel was het zwemstertje de stoere visser verre de baas. Het optreden van Lajos Veres's tzigane- orkest was een gezellig muzikaal intermez zo maar het duurde te lang en de tokayer drinkende figuratie zat er braaf onwennig en stijfjes bij. Bewondering verdient het leuke décor een gezellige „Weinlaube" van Weynand Grijzen en de smeltende tonen die primas Veres aan zijn viool ont lokte. Mr. G. B. J. Hiltermann gaf een boeiende beschouwing met filmfragmen ten over zijn bezoek aan Formosa en, aan sluitend daaraan, een schets van de be tekenis van dit nationalistisch-Chinese bol werk voor de wereldpolitiek. Het filmpje „De lucht-lift", tweede in een serie recon structies van de avonturen der Ameri kaanse luchtmacht in Wereldoorlog II, bracht een bijzonder stoutmoedig huzaren stukje in beeld: twee Amerikaanse pilo ten, die in Noord-Italië „gedropt" worden om een Duitse generaal-straaljagerspe- cialist onder de ogen van zijn eigen „Wehrmacht" te kidnappen en daarin nog slagen ook, dankzij de hulp van een groep je baardige Italiaanse partisanen. Beeldschermer De tragische geschiedenis van Romeo en Julia, telgen van de twee elkaar fel be strijdende Veronese families: de Mon- tecchi en de Capuleti, is, nadat William Shakespeare zijn treurspel daarover ge schreven had, enige keren in een muzikaal drama verwerkt. Het oudste is van de En gelse componist Thomas Augustine Arne. Het werd in 1750 te Londen uitgegeven. Daarna voelden ook op het vasteland van Europa componisten zich tot het tragische spel aangetrokken, mogelijk wel onder in vloed van de door Lessing, Goethe en an deren gestimuleerde herlevende belang stelling voor het werk van Shakespeare, waarvan ook de negentiende eeuw getuige was. In Italië was het de geniale Vincenzo Bellini, die in 1829 de opera „I Capuleti ed i Montecchi" (Romeo en Julia) vol tooide, een werk, dat hem na de eerste opvoering op 11 maart 1830 te Venetië, beroemd deed worden tot ver over de grenzen van zijn geboorteland. Bellini overleed vijf jaar later op 24 september 1835, nog geen drieëndertig jaar oud en daarna raakte zijn werk. met uitzondering misschien van de opera's „Norma" en „La sonnambula", op de achtergrond en zelfs in vergetelheid. Maar onze tijd, die zo veel vergeten opera's onder de aandacht van muziekminnaars bracht, deed ook de werken van Bellini opnieuw ontdekken. Nog niet lang geleden zorgde de Ita liaanse radio-omroep voor een bijzondere verrassing met de opvoering van Bellini's „Romeo en Julia". Woensdagavond kon den ook de Nederlandse luisteraars ge nieten van deze opvoering, welke als uit gesteld relais van de Italiaanse omroep in het gezamenlijk programma werd ge geven. Mogelijk heeft men bij het horen van Bellini's muziek tevergeefs gewacht op de fel-bewogen dramatiek, die in het rampzalige toneelgebeuren haar uitdruk king moest vinden. Maar zonder twijfel is de luisteraar ontroerd geworden door de aangrijpende, haast verstilde melan cholie, die uit de muziek tot hem kwam. Een niet-aflatende stroom van melodische schoonheid, gedragen door de sublieme eenvoud der harmonieën en gehuld in het gewaad van vocale en instrumentale klankkleuren van een verrukkende ver scheidenheid, bracht deze uitvoering, waarbij men de prachtige stemmen hoorde van de sopraan Antonietta Pastori (Julia), van de mezzo-sopraan Fiorenza Cossoto (Romeo), die de indrukwekkende aria's en JIJT,VRRSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.20 Ron woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. P OO Nieuws. 8.15 Radiok'-ant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor do vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 In 't zilver. 12.00 Zang en piano. 12.30 T and- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio-philli.- ork. en soliste. 15.05 Gram. 15.15 Boekbesnr. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Kamermuz. 16 45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Piano recital. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Gevar muziek. 18.20 Gevar. orogr. 18.50 Regeringsuitz. Uitzend, voor de middenstand T. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatie. 19.15 Huis- muz. 19 30 Radiokrant. 19.50 Avondrust, hoorspel. 20.20 Jubileumconc. t.g.v. 35-iarig bestaan vani de NCRV. (In de pauze: 21.15 Kunstrubriek.). 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muzieklezing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 11.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21 00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: Nederlandse vrouwen in het buitenland, praatie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. AVRO 11.00 Gram. 11.45 Ik verkoop bankbiljetion bij milioe- nen, praatie. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regerings uitz.: Landbouwrubr.: Voer biikopen of vee ver kopen? 12.30 Land- en tuinb.meded. 13.15 Meded^ of gram. 13 25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Ierse volksliedles. 14.20 Voordr. 14.45 Saxofoon kwartet. 15.05 Cabaret. 15 35 Gram. VARA: 16.00 Muzieklezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, lezing. 19.45 De ploeg, lezing. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Vorming, praatie. 20.10 Litt. lezing. 20.20 Dichters van deze tijd. 20.35 De wereld vergadert, nraatie. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 De naakte aarde, klankb 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesnrek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzieklezing 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelreci tal (vervolg). 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Popul. liedies. 17.45 Duitse les. 18.00 Hobo. klari- set en fagot. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 13.50 Snörtkron. 19.00 Nieuws. 19 30 Voor de auto mobilisten. 19.40 Gram. 20.00 Orkestconcert. 20 40 Kunstkaleidoscoop. 20.55 Ork.conc. (verv.). 21.30 Vioolrecital. 22 00 Nieuws. 22.15 Negrospirituals 22.55 -23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. VARA: 20.30 Kunst rubriek. NTS: 21.00 Damkampioenschappen. Hedenavond brengt de N.C.R.V.-tele visiesectie „De wonderbaarlijke schoen- lappersvrouw", een klucht in twee be drijven van Federieo Garcia Lorca, in de vertaling van David Koning op het scherm. De regie heeft Peter Koen, de decors zijn van Fokke Duetz. De foto toont de schoenlappersvrouw, de hoofdrol die door Sigrid Koetse wordt vertolkt. duetten met volkomen beheersing der techniek en in een volstrekte interpretatie eenheid vertolkten. Voorts hoorde men nog de bas Vittorio Tatozzi als Capellio, de tenor Renato Cavarini als Tebaldo en de bas Ivo Vinco als pater Lorenzo. De dirigent Lorin Maazel leidde het uit nemend spelende orkest en het voor treffelijk zingende koor van de Italiaanse Radio bij deze opvoering, waarvan de uit zending door de Nederlandse omroep bij zonder geslaagd genoemd mag worden. Ongetwijfeld zullen vele luisteraars een herhaling daarvan met vreugde begroeten. Komt het plan van de NCRV om een „prijsvraag om een kinderlied" uit te schrijven voort uit het besef, dat onze tijd te weinig goede kinderliederen kan bie den? Wij zijn geneigd deze vraag bevesti gend te beantwoorden, want van de lied jes, die de jongens en meisjes van onze dagen voorgezet worden, zijn er veel ver ouderd. De melodieën zijn niet aantrekke lijk en de woordenkeus voor de tekst is dikwijls erg ouderwets en de woordbe tekenis past niet meer bij de mentaliteit van het moderne kind. De NCRV heeft liederen bedoeld voor kinderen van de leeftijd van acht tot veer tien jaar. Die begrenzing is naar boven toe wel wat ruim genomen. Het zou de moeite waard zijn om eens een volledige indruk te krijgen van alle, bijna vier honderdvijftig, liedjes, die werden inge zonden. Wanneer men de bekroonde en met „eervolle vermelding" beloonde in gezonden liedjes, die woensdagavond voor de NCRV-microfoon werden vertolkt, als maatstaf mag nemen, komt men er toe te constateren, dat de inzenders zelf de leef tijdgroep van twaalf jaar als grens hebben genomen. De muzikaal gerichte „teen agers" zullen zich in koren nog wel aan het- zingen van de-bekroonde liedjes willen geven. Maar het overgrote aantal der an deren, 'Vier smaak al zo gevormd, of zo men wil „misvormd" is door favoriete grammofoonopnamen, zullen zich daar beslist van afwenden. De „jongeren" echter zullen aan liedies als „Onder de brug bij Anke Franke", „Wij bouwen een huis" en „Het paard van de waard van Bolsward" zeker- veel plezier hebben. De muzikaal ingestelden zullen de melodieën van „Kerstlied", „Kerst nachtliedje" en „Bij een stal te Bethle hem" mooi vinden. Maar hoe de kinder lijke waardering zal zijn voor het overi gens muzikaal geslaagde „Holland" lijkt ons niet gemakkeliik te voorspellen. Er waren door verschillende bewerkers aar dige instrumentale begeleidingen gemaakt bij de liedjes, die door het NCRV-Kinder- koor onder leiding van Marius Borstlap fris werden gezongen. Het initiatief van de NCRV om deze prijsvraag uit te schrijven heeft ongetwij feld zijn nut gehad. Zou men nu niet eens kunnen gaan denken over liederen, die men met succes aan de jeugd van de scholen voor voortgezet onderwijs zou kunnen geven? Golfbreker De internationale zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad in Schiedam op zon dag 22 november zullen door de televisie worden uitgezonden van drie uur tot half vijf. Het commentaar is van Piet Mulder. De uitzending zal in Eurovisie-verband ook naar België en Frankrijk worden uitge zonden. De regie heeft Jan Dassen. Zondagavond 13 december wordt in het Concertgebouw te Amsterdam een voor stelling gegeven ten behoeve van de door de V.P.R.O. georganiseerde vluchtelingen- actie „Redt een kind". Het initiatief voor deze avond is gekomen door de jonge actrice Yoka Berretti. Bekende kunste naars en kunstenaressen op het gebied van de zang, dans, toneel, cabaret, muziek enzovoorts zullen belangeloos optreden. De produktie is met medewerking van de AVRO gelegd fn handen van Karei Prior. De regie heeft Jack Dixon. Van deze voorstelling wordt ongeveer een uur in het VPRO-televisieprogramma des avonds uitgezonden. Na het quiz-schandaal, dat nogal wat opzien heeft gebaard in de V.S. is er thans een nieuwe affaire ontdekt, waarbij om koperij zou zijn geschied. Het betreft dit keer de zogenaamde „Disk-jockeys", die belast zijn met het samenstellen van mu ziekprogramma's die voor de radio worden uitgezonden. Het tijdschrift „Life" heeft vraaggesprekken gepubliceerd met twee „disk-jockeys"; beiden verklaarden dat de grammofoonplatenfabrieken steekpennin gen geven aan „disk-jockeys" als deze een nieuwe plaat verschillende keren en kort na elkaar in hun programma's draaien. Het gaat dan natuurlijk om een plaat die dooi de betrokken fabriek in de handel is ge bracht. Is zo'n plaat eenmaal „gebracht", dan stijgt de verkoop enorm. Volgens „Life" kan een „disk-jockey" wel 100 200 dollar per week krijgen van de fabriek, waarvan hij platen draait. (Van onze Weense correspondent Om kwart over vier landde woensdag middag het particuliere vliegtuig van Prins Bernard op het vliegveld Schechat bij Wenen. Tot ieders verrassing was hij ver gezeld van Prinses Irene, die een licht groene vilthoed droeg en een bruine bont jas. Na de begroeting door de Nederlandse ambassadeur te Wenen, de heer H. S. Eschauschier, en door graaf Beroldingen als vertegenwoordiger van de Oostenrijkse regering, reed de Prins met zijn dochter naar het bekende hotel Sacher. Des avonds was Prins Bernhard de gast van de ver eniging van de Oostenrijkse industriëlen. Hij is namelijk naar Wenen gekomen om als voorzitter van de „Fondation de la culture Européenne" de Erasmus-prijs uit te reiken. Deze stichting staat onder pro tectie van de industrie, ook in Oostenrijk. Vandaag zal bondspresident Scharf een déjeuner aan Prins Bernhard aanbieden in de Weense Hof burg, waarjöp* dan des avonds een soirée in de Nederlandse am bassade zal volgen ter ere van Prinses Irene. Vrijdagmiddag geeft de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky, een lunch, gevolgd door een opvoering van Die Zauberflöte in de Opera, in tegen woordigheid van kanselier Raab. Daarna geeft de bondsregering voor de gasten een staatsreceptie in het slot Schönbrunn. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikante voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorgster gerepatrieer- den in Zuid-Holland) mejuffrouw da. J. H. Stegeman te 's-Gravenhage, emeritus predikante Prot. Kerk in Indonesië. Beroepen door de Generale Synode tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (arbeid t.b.v. Hervormde meisjes- en jon gelingsverenigingen op Geref. grondslag) A. J. Jorissen te Oudshoorn idem als predikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger arbeidskam pen) Chr. M. ten Kate te Sèvres (Frank rijk) idem als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (Secr. van de Raad voor de verbreiding van het Evan gelie en Directeur van Kerk en Wereld) A. Th. van Leeuwen te Knijpe. Beroepen te Bodegraven T. Langerak te Vinkeveen, die bedankte voor Houten. Aangenomen naar Bovenkarspel W. J. Fournier te Goutum. Bedankt voor Utrecht (2de Universiteits predikant, dr. G. van Leeuwen, studenten predikant te Amsterdam. 45. Ipso had z'n hengel en ander visgerei de vorige avond klaargelegd. Nu de zon opgekomen was, kwam hij uit z'n huisje. Over z'n schouder droeg hij z'n hengel met het snoerin z'n andere hand droeg hij een zak, waarin hij de gevangen vis mee naar huis kon nemen. Ipso floot een vrolijk liedje onder het lopen; hij hoopte die dag veel te vangen. Zo kwam hij bij de plaats, waar z'n bootje aan een touw vast lag. Hij stapte er in, maakte het touw los en begon te roeien. Zodra hij een eind buiten de oever was, zou hij z'n dobber uitgooien. HOLLANDIA (ANP) De Frans-Ne derlandse filmexpeditie onder leiding van de cineast en publicist Pierre Dominique Gaisseau is eind oktober aangekomen te Kepi, na een tocht van bijna twee maan den door het onlangs onder bestuursin- vloed gebrachte, onherbergzame moeras gebied van de Casuarinenkust in zuid Nieuw-Guinea, noordelijk van de Digoel- monding. De uit zes personen bestaande film groep, begeleid door zes man politie onder commando van de commissaris van poli tie G. P. J. Beltgens, werd in de avond van de vierde september door het patrouil levaartuig „Tasman" aan land gebracht van de nieuwe exploratiepost Pirimapoen aan de Cookbaai. Van daaruit werden in de volgende weken verkenningen uitge voerd naar verschillende bevolkingscon centraties in het nog nauwelijks bezochte stroomgebied van de omliggende rivieren. Daarbij werd gebruik gemaakt van twee vlotten, samengesteld uit aan elkaar ge bonden, 16 meter lange oorlogsprauwen, elk vlot aangedreven door een 28 pk sterke aanhangmotor. Op deze vlotten voerde de expeditie de gehele filmuitrusting, ge luidsapparatuur, radiozendinstallatie en voor enige maanden voeding en brandstof mede. Meestal werd aan de wal overnacht in de mannenhuizen van de verschillende dorpen. Dit was geen onverdeeld genoe gen, omdat de bevolking van die streek gewoon is om haar doden cp stellages voor de ingang van deze mannenhuizen bij te zetten. Dank zij de medewerking van de ter plaatse bekende hoofdbestuursassistent V. P. C. Maturbongs en pater C. van Kes- sel, werd de aanvankelijke schuwheid van de bevolking overwonnen en konden bij zonder fraaie kleurenfilms en geluidsop namen worden vervaardigd van verschil- lendé nog onbekende ceremoniële feesten, waaraan honderden personen deelnamen. In het door zijn oorlogszuchtigheid be rucht geworden dorp Otsjanep werd het belangrijkste Bisj-feest verfilmd, terwijl aan het gezelschap na afloop daarvan de vier daarbij gebruikte monumentale Bisj- palen ten geschenke werden aangeboden. Hoewel dergelijke palen reeds in de mu sea van Amsterdam en Rotterdam aanwe zig zijn, en daar als pronkstukken van de verzameling gelden, was over de gang van zaken bij het feest waarvoor zij vervaar digd worden, nog zeer weinig bekend. Hierdoor zal de fulmexpeditie met deze opnamen een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor de ethnologische weten schap. In totaal werd 7.000 meter 35 mm kleurenfilm opgenomen. Het ligt in de bedoeling om nog een po ging te doen via de eilandenrivier het cen trale bergland te bereiken, ten einde van de voetheuvels uit een doorsteek te wagen tussen de Julianatop en de Prins Hendrik- top door, naar het gebied van de A-rivier. De duur van het tweede gedeelte van de filmexpeditie, die in Australisch. Nieuw- Guinea zal eindigen, wordt geschat op eveneens twee maanden. Advertentie ff ff RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 Telefoon 53570 De 80-jarige heer Marten Toonder Sr., oud-gezagvoerder ter koopvaardij en me deoprichter en commissaris van Marten Toonder Film n.v. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Marten Toonder Sr. voelde zich reeds op zeer jeugdige leeftijd tot de zeevaart aan getrokken. Op 8-jarige leeftijd monsterde hij als scheepsjongen. Hij bezocht later de zeevaartschool in Delfzijl en later die te Rotterdam, waar hij zijn diploma van eerste stuurman bij de grote vaart be haalde. In 1915 werd hij gezagvoerder bij Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoom vaartmaatschappij n.v. te Rotterdam, die hij tot het einde van zijn loobaan trouw bleef. Hij schreef enkele jaren geleden een boek getiteld „Klei en zout water", waarin hij zijn geboorteplaats en zijn jeugd in Warffum (Groningen) beschreef. Advertentie 49. Dat is het einde, zei Duchemin. Vindon heeft zich per slot van rekening toch vergist. Hij heeft nog juist de tijd gehad deze paar vellen in de map „An dere weekbladen" weg te bergen voor zijn moordenaar de deur open te doen en deze te verwelkomen. Hij zal dit laatste vermoedelijk zeer opgewekt hebben gedaan, zijn laatste regels getuigen van een voortreffelijke stemming. Hij is zonder enig wantrouwen naast zijn bezoeker gaan zitten en die heeft hem met drie kogels, afgevuurd van korte afstand, gedood. Deze moord lijkt u allen te beschuldigen. Ik geef u het woord. Met een handgebaar legde Lheureux Mr. Beuvry het zwijgen op. De oude man stond op het punt een toch al onoverzichtelijke situatie met een opmerking te vertroebelen. Juffrouw d'Engoult? zei de rechter. Ja, zei Christiane. Vindon was niet bepaald een helderziende. Hij heeft heel goed gevoeld dat hij werd bedreigd, maar u zult het met mij eens zijn, dat dit geen bijzonder opzienbarend verschijnsel is in het be roep, dat hij had uitgekozen. Wat mij opvalt is, dal hij zich volkomen heeft vergist aangaande de perso nen, die voor hem levensgevaar vertegenwoordigden Tenzij wij Siamedjian of de minister als de dader moe ten beschouwen (en dit lijkt niet erg waarschijnlijk) en u geen gedeelten van de tekst hebt overgeslagen is de schrijver er niet eens in geslaagd zelfs de naam van zijn moordenaar ook maar aan te duiden. Mijn mening is, dat u dit nagelaten dagboek schromelijk overschat wat betreft de waarde voor het onderzoek Ik verzeker ur, dat een van ons hem niet heeft ver moord. Dan zou mij dat bekend zijn. Wij hebben nooit de bedoeling gehad de man te vermoorden. Moord wordt duur betaald. Zelfs een gevangenisstraf van niet meei dan zes maanden zou voor de huid van dit uitvaagsel al een schreeuwend hoge prijs zijn Wij beschikken over gezond verstand. Na dit te hebben vastgesteld, geef ik graag toe, dat, ik Vindon te Parijs heb laten nagaan om hem te beletten ons lastig te vallen. Ook in die vorm kan men zo iemand onschadelijk maken. Met dit doel heb ik contact met zijn werkgever, de heer Lorrain, opgenomen. Ik had alle vertrouwen in de heer Lorrain, die ik uit zijn publikaties voldoende meen de te kennen. Meneer Lorrain? zei de rechter. Ik was zei deze er half en half van overtuigd dat Vindon een avonturier was. Maar ik ben zo licht zinnig, of misschien verwaand, geweest aan te nemen, dat hij met mij open kaart speelde. Toen ik van juf frouw d'Engoult vernam op welke manier Vindon haar te Yville had getracht te benaderen, gingen mijn ogen open. Een haastig onderzoek bracht aan het licht wat de „groep van de minister" was. Het was voor mij een vernietigende slag. Ik kan mij niet voorstellen hoe ik uit deze situatie te voorschijn zou zijn gekomen zon der juffrouw d'Engoult. Moreel gezien heeft zij mij mijn zelfvertrouwen teruggegeven door mij ervan te over tuigen dat mijn blad in een bepaalde funktie voorzag. Materieel gezien heeft zij mij eer in de zadel geholpen door haar aanbod het aandelenpakket van de minister op te kopen. Ik zou.zonder deze edelmoedigheid.die mij uit een acute nood hielp.. De stem van Lorrain trilde en werd onzeker. Hij hield zijn mond. Christiane kwam hem te hulp: Zo ligt het niet helemaal. In de eerste plaats wil de ik zaken doen. Daarbij komt, dat ik de artikelen van Lorrain al twintig jaar lees en dat hij me meer dan eens een steun en morele moed heeft verschaft op ogenblikken dat de lamlendigheid en onbetrouwbaar heid van het gros van onze tijdgenoten mij bij de keel greep. Ten slotte zou ik er de nadruk op willen leggen dat ik, die uit een familie stam, waar koopvaardijbe- langen altijd een overheersende rol hebben gespeeld, heel goed weet wat ik doe, wanneer ik een blad als la Ligne Frangaise steun. De heer Lorrain kan ver moedelijk niet beoordelen, hoe dikwijls hij mij van dienst is geweest.." Mijn dank, dit is voldoende," zei Lheureux. En nu, hoe is de heer Delforge eigenlijk bij deze zaak. betrokken geraakt? Hij heeft Vindon bij la Ligne Frangaise geïntrodu- jeerd, antwoordde Lorrain. Ik heb hem dan ook ver zocht mij alles te vertellen wat hem omtrent de man be kend was. Hij bekende mij toen, dat hij door Vindon werd gechanteerd. Ik heb Delforge aan juffrouw d'En goult voorgesteld. Meneer Delforge. zei de rechter. Ik heb juffrouw d'Engoult onze moeilijkheden uiteengezet. Zij heeft weten te bereiken wat mij onmogelijk was ge bleken. Zij heeft mijn verloofde ervan overtuigd, dat haar broer wel degelijk een figuur was die respect ver diende en dat zij zich niet behoefden op te offeren voor een fout die hij niet begaan had. Chantal Rivière kreeg het woord. Met zachte stem vertelde zij: Op Gisy-les-Nobles, bij Pont-sur Yonne, maakte ik mijn laatste sprong voor het behalen van het parachutistenbrevet. Ik kwam bijna op het hoofd van juffrouw d'Engoult terecht, die ik toen nog niet kende. Ze wachtte tot ik mijn parachute had opgevouwen en zei: Heb je nu je zin? Je bent er dus, je hebt je brevet van dapperheid verdiend. Schitterend. En luister nu eens, Chantal Rivière, ik heb gewacht tot je deze dwa ze gril had bevredigd om je er op te wijzen dat je ook nog verplichtingen jegens anderen hebt. Als iemand anders mij iets dergelijks zou hebben toegevoegd zou ik van me afgebeten hebben. Naar haar heb ik geluis terd. Er deed zich een merkwaardig verschijnsel voor. Al de tijd die het jonge meisje praatte, met een steeds vas ter wordende stem, leken de verbijsterde toehoorders de rechter en de commissaris niet uitgesloten geheel te vergeten met welk doel men bijeen was gekomen. Het was alsof hun gedachten zich bepaalden tot mense lijk leed van veel hoger orde dan de moord op Vindon. Juffrouw d'Engoult verzocht mij die dag twee passages te willen doorlezen uit een boek dat zij voor mij meegebracht had. Het was „Mes camarades sont mort", herinneringen uit de tijd van het verzet. Ik heb het boek bij me, ik zal u beide citaten voorlezen. „Niemand, die niet zelf gefolterd is, heeft het recht te verklaren, dat het verraad begint bij de eerste bekente nis, al is die door middel van marteling afgedwongen. Welke marteling? En in welke mate? Na hoeveel tijd gemarteld te zijn geweest? En welke bekentenis? De meest vastberaden geest, het meest onwrikbare karak ter huivert <jp de drempel van deze wereld vol onbeken de "kwellingen. Het geval heeft zich in onze groep niet voorgedaan dat een makker uit de gevangenis kwam en ons vertelde: „Ik heb bekend." Vooropgesteld dat de stakker ons dadelijk op de hoogte had gebracht, zouden wij hem vriendschappelijk de hand hebben gedrukt, even goed als tevoren. Wij zouden hem behulpzaam zijn geweest, wij zouden hem een schuilplaats hebben ver schaft. (Wordt vervolgd) Advertentie doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Charlotte Kohier met „Olivia". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert Koor Katholiek Haarlem en N.Ph.O. Vrijdag 20 uur: Concert Amster damse Politiekapel. Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Vrij gezel in de val", alle leeftijden. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Slag om de V1". Donderdag 14 en 20 uur: „Straat zonder einde". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Kleurenfilm over dr. Albert Schweitzer, alle leeftijden (Bijz. Kerkeweek Herv. Ge meente Heemstede). Vrijdag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „Na thalie", 14 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Perri", alle leeftijden. Maandag 20.15 uur: „The old man and the sea", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Zwerven door Fins en Noors Lapland", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Gas-oil", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 2i.l5 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De duivel van de rode cirkel", 14 jaar. Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „In handen dr roodhuiden". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Ik was Monty's dubbelganger", alle leef tijden. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel", 18 j. Zondag 11 uur: „La Traviata", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 j. Vrijdag tot en met dinsdag 19.30 uur en zondag 14 uur: „De tien geboden", alle leetfijden. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 11—17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Savers, Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't' Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van werken van Theodoor Heijnes. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort): Tot 23 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag 13 tot 17 uur: Expositie van tekeningen, aquarellen en grafisch werk van Ety Kolkman. De Waag (Spaarne 29). Tot 30 november dagelijks van 1216.30 uur. zondags van 14—16.30 uur: Expositie van werken van A. L. Koster. Advertentie VERWULFT TEL. 11605 UW SPEELGOEDZAAK

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15