Laat meer spijtoptanten toe, vraagt Tweede Kamer Bezwarende verklaringen van „de buurt" tegen Joop S. Zonder rente Kleding Termijn Pocketboeken blijven in principe bij de boekhandelaars Nieuwe minister van Justitie heeft veel vragen te beantwoorden GÏERHEMBEI 11 F. N S E N Spoorlijn Schiphol- Amsterdam nog niet van de baan Onvriendelijke vraag aan minister Twee doden in het verkeer Aanwinsten van het Frans Halsmuseum op HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Amsterdam garan deert en subsidieert „Free and easy" De negen Muzen Litteraire grammofoon platen „Stemmen van schrijvers" Frankrijk verhoogt zijn kunstsubsidies DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 17 h PAARLAARSTEEG 1 De Gaulle zou Canada na Washington bezoeken Uitstel behandeling van Beneluxverdrag is politieke fout ONTWERP- VESTIGINGSBESL UIT DE ZAAK „MAGERE JOSJE" Tsjechoslowaakse president Novotny in Oost-Duitsland (Van onze parlementaire redacteur) Vorig jaar heeft de Tweede Kamer Lij de behandeling van de begroting van Jus titie in een motie aangedrongen op een ruimere toelating in Nederland van spijt optanten uit Indonesië, die in benarde omstandigheden verkeren. Van de rege ringstafel werd toen een ruimere toelating toegezegd naarmate de stroom van gere- patrieerden in de Nederlandse samenle ving kon worden opgenomen. Algemeen werd er gisteren wederom over geklaagd dat de toelating van tweeduizend personen per jaar onvoldoende is en algemeen werd er ook voor gepleit hen het Nederlander schap te verlenen. Het aantal van tweeduizend spijtoptan ten die in 1960 zullen worden toegelaten vond de heer Kranenburg (P.v.d.A.) volko men willekeurig. „Wij zijn in staat ge weest", betoogde de heer Berkhouwer (V.V.D.), „30.000 repatrianten te verwer ken en het gaat nu nog om ongeveer 10.000 spijtoptanten. Getallen mogen ech ter geen rol spelen. Want als er twaalf drenkelingen in het water liggen, zegt men toch ook niet: we redden er een paar en komen morgen nog eens terug?" Wat is eigenlijk het beleid ten opzichte van de spijtoptanten dal de nieuwe minis ter van Justitie denkt te voeren, wilde de heer Van Doorn (K.V.P.) weten. Er rust een verantwoordelijkheid op Nederland om te helpen, zei jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.). Laat de regering een grootscheepse opneming overwegen, vond de heer Meulink (A.-R.). Ten slotte zal men hen toch in ons land moeten toe- la fen en later is dat moeilijker en kost baarder. Nu is het apparaat nog aanwezig om hen op te vangen. Daarbij sloot ook de heer Van Dis (S.G.P.) zich aan. Huiseigenaren niet vervolgd Verontwaardigd was de heer Kranen burg (P.v.d.A.) dat de huiseigenaren niet worden vervolgd die zich niet hebben aan gemeld voor het Grootboek Woningverbe tering, waarop de helft van de vorige huurverhoging moet worden gestort. Er wordt niet vervolgd omdat de regering van plan is het Grootboek op te heffen, maar de heer Kranenburg was van me ning dat de wet moet worden nageleefd zolang zij niet is ingetrokken. Daartegenover stelde de heer Berkhou wer (V.V.D.) dat het Openbaar Ministe rie niet verplicht is te vervolgen en dit kan nalaten op grond van het algemeen be lang. Er is dus niets onregelmatigs aan de hand. Voetbaltoto Zeer ontevreden was de heer Kranen burg ook over het lang uitblijven van de wijziging van de Loterijwet ten behoeve van de voetbaltoto. Het verlenen en ver lengen van een tijdelijke vergunning staat op gespannen voet met de tekst van de Loterijwet. Dat was niet nodig geweest indien onverwijld de wijziging aanhangig was gemaakt die het vorige kabinet reeds had voorbereid. Bedenkelijk vond de heer Meulink (A.-R.) het dat ook organisaties die zich bewegen op het terrein van de geestelijke volksgezondheid staan te dringen om gel den uit de toto te krijgen. Hij vroeg de regering ernstig het rapport te overwegen van de Nederlands Hervormde Kerk. De heer Van Dis (S.G.P.) wilde in elk geval de voetbaltoto verbieden omdat zij in strijd is met de wet. Gratiebeleid Met de heren Kranenburg (P.v.d.A.), Bakker (C.P.N.) en Lankhorst (P.S.P.) waarschuwde de heer Berkhouwer (V.V.D.) dat oorlogsmisdadigers niet Advertentie POPLIN en NO-IRON 10.75 12.90 Voor het komende ST. NICOLAASFEEST hebben wij een grote sortering PUILOVERS en ANKLETS DASSEN en SHAWLS Een geslaagde koop Bij de Nederlandse Spoorwegen bestaat nog steeds grote belangstelling voor een rechtstreekse spoorwegverbinding van Schiphol met het Museumplein of een ander punt in het centrum van Amster dam, als onderdeel van een tweede spoor wegverbinding AmsterdamDen Haag. Het is op dit moment nog niet vast te stellen wanneer een dergelijk plan zal worden gerealiseerd. Dit schrijven B. en W. van Amsterdam ■an de gemeenteraad in een toelichting op -et voorstel tot verlenging van de huur an het terrein op het Museumplein, waar 'hans het busstation van de K.L.M. is ge vestigd. De K.L.M. zal geen behoefte meer hebben aan dit busstation, wanneer de rechtstreekse treinverbinding zal zijn ver wezenlijkt. Daarom is verzocht, de huur voorlopig met 5 jaar te verlengen. moeten worden vergeleken met gewone misdadigers die voor een enkel feit zijn veroordeeld. Hij maande daarom tot voor zichtigheid met het verlenen van gratie aan de laatste Duitse oorlogsmisdadigers, die nog gevangen zitten. In Duitsland is nog pas een zware oorlogsmisdadiger ver oordeeld tot levenslang. Dan is in ons land zeker voorzichtigheid met gratie ver lening op haar plaats, hoezeer men ook een humane rechtspleging op prijs moet stellen. Het moet uitgesloten zijn, onderstreep te de heer Meulink (A.-R.) dat wij de oor logsmisdadigers van de allerergste soort, zoals Lages, ooit nog eens op straat zou den kunnen ontmoeten. Milder was jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) om dat in oorlogstijd remmen zijn weggeval len, waardoor mensen misdaden hebben gepleegd waartoe zij anders nooit zouden zijn gekomen. Bestraffing van verkeersovertreders Verhoging van de straffen voor over treders van de verkeersvoorschriften be schouwde de heer Baeten (K.V.P.), in te genstelling tot de heer Van Dis (S.G.P.), niet als een goed middel om de verkeers veiligheid te bevorderen, want het maakt de weggebruikers alleen maar onzeker der. Er zijn in ons land per jaar 1.800 do den, en 40.000 gewonden als gevolg van verkeersongelukken. De schuld ligt vol gens de heer Baeten voornamelijk in het wegennet dat niet tijdig wordt aangepast aan de verkeersontwikkeling. Van verschillende kanten werd erop aan gedrongen dat politie op smalle wegen zal patrouilleren op motorfietsen en niet in auto's, die in een file gevangen zitten. Onbevoegde genezers Volgens de heer B. P. van der Veen (V.V.D.) komen er per week duizenden gevallen voor van onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Hij wenste dat hiertegen in het belang van de volksgezondheid strenger wordt opgetreden, want slechts een enkel geval wordt vervolgd. In Duits land, Zweden en Engeland wordt het op treden van paranormale genezers aan voorwaarden gebonden, o.a. geneeskun dig toezicht. Iets dergelijks moet in ons land toch ook mogelijk zijn. In dit ver band drong jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen bij de minister aan op de benoeming van een breed opgezette commissie ter bestudering van het probleem omdat vol gens haar paranormale genezing soms een feit is. Er is voorts nog gesproken over het sta kingsrecht, de jeugdcriminaliteit, de de slechte inrichting van sommige ge vangenissen en een verhoging van de ver goeding aan advocaten in pro deo-zaken. Zaak-Meulenbelt Aan de zaak-Meulenbelt werd bijna geen aandacht besteed omdat hierover een debat kan worden verwacht aan de hand van het verslag van het overleg tussen de minister en vaste commissie voor Jus titie uit de Tweede Kamer. Volgens de heer Van Dis (S.G.P.) was de Kamer commissie schromelijk eenzijdig ingelicht en de heer Kranenburg (P.v.d.A.) vroeg waarom op 29 mei in antwpord op vragen van het kamerlid Van Rijckevorsel geen medische gegevens konden worden ver strekt, waarna die medische bijzonderhe den wèl zijn gepubliceerd in het verslag van de Kamercommissie. Vandaag antwoordt minister Beerman. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer heeft mr. Kranenburg (P. v.d. A.) gisteren onvrien delijke vragen gericht aan minister mr. A. C. W. Beerman, nadat hij had opge merkt dat hij in het ministerschap onver enigbaar acht met het beroep van advo caat. Hij schetste de ongewenste conse quentie van deze combinatie in verband met het bericht in het Advocatenblad, vol gens hetwelk de minister van Justitie nog staat ingeschx-even als advocaat te Rot terdam. „Heeft de minister", vroeg mr. Kranenburg, nog steeds vele cliënten in de schrootwereld en scheepvaarkringen?" Zonder, zoals gebruikelijk is, de afwer king van de sprekerslijst af te wachten, verklaarde minister Beerman direct na de rede van mr. Kranenburg dat hij zich na zijn benoeming tot minister van Justi tie onmiddellijk had laten schrappen als procureur. Hij had aanvankelijk geaar zeld zich ook als advocaat te laten schrap pen omdat er, in verband met het gebruik in het buitenland, twijfel over bestaat of dat nodig is. Na zich te hebben georiën teerd had hij echter besloten zich van de lijst van advocaten te Rotterdam, waar hij 35 jaar op heeft gestaan. te laten schrappen. Hij had er voor gezorgd dat het bericht in het Advocatenblad zal wor den gerectificeerd. Vroeger was mr. Kranenburg ook advo caat. maar hij heeft zich laten schrappen toen hij destijds staatssecretaris werd. Als mr. Kranenburg of mr. Beerman nu nog advocaat was geweest, zou de minis ter het optreden van mr. Kranenburg voor vijftig percent oncollegiaal hebben gevon den. Nu zij geen van beiden advocaat meer zijn, was het naar zijn mening voor honderd percent oncollegiaal. Voorzitter Kortenhorst vi-oeg of er na de verklaring van de minister voor de heer Kranenburg aanleiding was iets te zeggen. Deze maakte alleen een afwijzend gebaar en zweeg. OTTAWA (Reuter) De Canadese pre mier Diefenbaker heeft in Ottawa aan verslaggevers verteld te verwachten dat president De Gaulle van Frankrijk het volgende jaar Canada zal bezoeken. De Gaulle kent Canada uit de tweede wereld oorlog toen hij naar Ottawa kwam als lei der van de vrije Fransen. Volgens een be richt uit Parijs zou De Gaulle Canada na zijn bezoek aan de Verenigde Staten in het voorjaar willen aandoen. „De Nieuwe Gids": Het katholieke Brusselse dagblad „De Nieuwe Gids" noemt in een hoofdartikel het besluit van de Nederlandse Tweede Kamer om de bespreking uit te stellen van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Economische Unie der Benelux-landen „een politieke en psychologische fout". Het blad noemt de reden voor het uitstel „het feit dat de Ne derlandse landbouworganisaties, die in de huidige regei-ingsmeerderheid talrijke vrienden hebben druk op de regering uit oefenen." Zij zijn ontevreden over de door België gefixeerde minimumprijzen en in het algemeen over de door de Belgische regering gevoerde landbouwpolitiek in Be- neluxverband," aldus het blad. Tegen de Belgische landbouwpolitiek agex-en nog vóór de instellingen van de Unie een feit kunnen woi-den is een poli tieke fout en zeker een vergrijp tegen de Benelux-geest. De poging van Den Haag om te proberen of er nog iets meer uit te halen valt, kan alleen maar het verzet van de Belgische landbouworganisaties sterker maken en het enige resultaat dat men bereikt is dat de Benelux-landen zich belachelijk maken. „Bovendien hebben noch de protestei'ende Nederlandse land bouworganisaties noch de Nederlandse re gering een positief voorstel gedaan om uit het huidige slop te gei'aken. De discussie blijft vasthangen in de kringloop van de Nederlandse eis tot libex-alisatie van de handel in landbouwprodukten, waarop Bel gië prompt. de eis stelt van vooi'afgaande harmonisering, zo besluit „De Nieuwe Gids". De Cóndensmelk De Belgische regering heeft bekend ge maakt dat zij besloten heeft de beperken de bepalingen op de invoer van cóndens melk uit Nederland voor de duur van één maand op te schorten. In deze maand zul len de producenten van beide landen on derling overleg moeten plegen over een oplossing van de moeilijkheden, welke bij de invoer uit Nederland van dit produkt in België sedei't gei-uime tijd zijn gex*ezen. De staatssecretarissen van Economi sche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben aan de Sociaal- Economische Raad op korte termijn ad vies gevraagd over een ontwerp-vesti- gingsregeling voor de boekhandel, waarin de verkoop der pocketboeken uitsluitend aan de boekverkopers wordt voorbehou den. De eind november van het vorige jaar afgekondigde vestigingsbeschikking voor de boekhandel, welke door de ox-ganisatie van de boekverkopers werd gevraagd on der de druk van het voornemen van som mige kruideniers om ook pocketboeken te gaan verkopen, wordt met een half jaar, dus tot eind mei 1960 verlengd. Door deze beschikking blijft de toestand in de boek handel „bevroren", dat wil zeggen dat ge durende deze periode geen uitbreiding van het aantal verkooppunten van boeken, be halve door reeds gevestigde bedrijven, mogelijk is. De voorbereiding van een vestigingsbe- sluit gaat door in afwachting van een uit spraak van de Hoge Raaa over de wettig heid van de vestigingsbeschikking. Zowel de Economische politierechter te Zutfen als het Haagse Hof heeft haar in strijd met artikel 7 vrijheid van drukpers van de Grondwet verklaard, maar deze beslissingen zijn ook sterk besti-eden. Geen verschil De staatssecretarissen willen voor de verkoop van pocketboeken geen uitzonde ring in de vestigingsbeschikking maken, hetgeen zij motiveren met het beperkte en slechts graduele verschil tussen een poc ketboek en een „gewoon" boek. Het poc ketboek blijft dus uisluitend tot het assor timent van de boekhandel behoren, als dit ontwerp werkelijkheid wordt, maar de consequentie van het vestigingsbesluit is, dat men zich gemakkelijker als boekhan delaar zal kunnen vestigen dan thans het geval is. Het privaatrechtelijke erken ningsreglement van de Vereniging ter be vordering der belangen des boekhandels stelt immers zwaardere eisen aan de toe- (Van onze Amsterdamse redacteur) Zelfverzekerd, lachend pratend met zijn verdediger zat Joop S., tweeën- veertigjarige hoofdpersoon in het proces rond de dood van de prostituee Jo hanna O. alias Magere Josje in het kleine zaaltje, waarin de Amsterdamse rechtbank woensdag is begonnen met ;le behandeling van deze moordzaak, waarin niet minder dan 46 getuigen zijn gedagvaard. „U weet zeker wel dat er^ zeer veel aanwijzingen zijn die tegen u spreken", aldus de president. Verdachte S.: „Ik weet, dat er bij zonder weinig aanwijzingen zijn". De zelfverzekerdheid van de in een keurig blauw kostuum gestoken loop S. was wel te verklaren. Niet alleen is hij er van overtuigd, dat de officier niet sterk staat, maar bovendien heeft hij de ervaring van elf vroegere ver oordelingen. Sinds 1937 werd hij ge straft voor economische delicten, dief stallen, dronken een fiets berijden en nishandelingen. De zaak-Magere Josje is als een dikke detectiveroman, waarvan gistermorgen in een van de kleinste zaaltjes van het Amsterdamse paleis van Justitie- de eigenlijke x-echtzaal wordt verbouwd de eerste, overigens nog weinig spannen de hoofdstukken zijn behandeld. Op de pu blieke tribune konden slechts twaalf van de vele wachtende belangstellenden wor den toegelaten, onder wie enkele figuren uit het roze leven van de hoofdstad. Een geïllustreerde detectivei-oman ook, want de verklaxóngen van de getuigen werden ondei'steund door geprojecteei'de kleurendia's van het bewuste keldertje, de wanoi'de van de wox-steling met de kle ren en het gebit van magere Josje en ten slotte het slachtoffer zelf met, zeer duide lijk waai-neembaar, de lijdende uitdruk king op het gezicht en de verwondingen aan de keel. Een aangrijpend beeld dat naar het scheen geen enkele indruk maak te op verdachte. De eerste getuigen wai'en enkele politie mannen van het bui-eau-Warmoesstraat, waar S. de aangifte deed van Magere Josje's gewelddadige dood. De toenmali ge wachtcommandant vertelde het vreemd te hebben gevonden dat S. aanvankelijk slechts over „een vrouw" had gesproken en pas later ex-kende dat het zijn echtge note was. Twee agenten verhaalden hoe zij met S. waren meegegaan naar het keldertje aan de Oudezijdsvooi-bux-gwal en hoe zij Ma gere Josje daar levenloos hadden aange troffen, terwijl „tante Miep", de kamer- vei-huui-ster, en een andere vrouw bij het slachtoffer aanwezig waren en enige kle ren uit een kastje haalden. Verdwenen foto's Of er zaken zijn ontvreemd uit het kel dertje? Volgens S. lagen er foto's in de la van het dressoir. Die foto's wax-en later verdwenen. Zij waren ovex-igens niet van Josje, zo verklaarde hij, maar van „het huis". De vrouwen lieten deze desge vraagd aan hun klanten zien. Daarna legde een aantal getuigen-des- kundigen hun verklaringen af, een lugu ber overzicht van de verwondingen die aan de hals van het slachtoffer waren toegebx-acht en de gevolgen die de wor gende greep van de dader voor diverse ox-ganen heeft gehad. Een scheikundige van het gerechtelijke laboi-atorium en drs. D. Eskes, deskundi ge van de Amstei-damse politie deelden hierna het x-esultaat van hun onderzoekin gen mee. Niets was aan hun aandacht ontsnapt. Van een enkele haar bij voor beeld, die een belangrijke „stille getuige" is, bleek de hex-komst niet duidelijk. Zelfs is niet vastgesteld kunnen woi'den of het hier een mensenhaar of een hondenhaar betreft welke laatste mogelijkheid de ver dediging niet wenst uit te sluiten. Joop S. immers zegt zijn vrouw dood te hebben aangetroffen toen hij 's morgens met zijn hond het keldertje binnenkwam. „Tante Mieps" verhaal Van deze getuigenissen van de mannen der wetenschap naar de verklaringen van een louche kamex-verhuux-ster was maar een stap. Zij was de eex-ste getuige uit de buurt zelf, die voor het hekje ver scheen: Marie R., voor de huisgenoten „tante Miep", voor de buux-t „manke Miep". Een klein invalide vrouwtje van amper anderhalve meter hoog. „Miep" is 63 jaai\ Zij heeft haar beide huizen aan de Oude- zijdsvoorburgwal nu verkocht en zich te- x-uggeti'okken in Giethoorn. Uit haar ogen spreekt een wereld van wantrouwen en achterdocht als de president de klok terug- di-aait naar de tijd dat zij haar huizen in „donker Amsterdam" exploiteerde. Die nacht was zij zelf om halfzeven naar bed gegaan. In haar kamer sliep ook „Haar lemse Hennie". Beide vrouwen werden volgens haar verklai'ing om acht uur ge wekt door Joop S. die zei: „Tante Miep, kom eens kijken. Josje ligt er zo raar bij". „Vx-ijdag hadden Josje en hij nog he vige bonje gehad", vex-klaarde deze getui ge. „Josje was bang van hem als hij dronken was. Zij heeft wel eens gezegd dat Joop haar heeft gedreigd haar de keel dicht te knijpen". En verder: „Toen ik zag wat er met Josje was gebeux-d, dacht ik direct: dat moet een bekende zijn ge weest. Hennie was inmiddels ook in het keldertje gekomen. Zij heeft tot driemaal toe tegen Joop gezegd dat hij de politie moest waarschuwen. Maar Joop aarzelde een hele tijd voor hij naar het bureau in de Warmoesstraat ging". De raadsman van S. herinnerde eraan dat Miep bij de politie heel andex-e ver klaringen had afgelegd. „Ik was toen bang voor de politie", zei Miep en de officier voegde eraan toe: „Miep was bang dat zij zou worden vervolgd wegens „gelegenheid geven". Op voorwaarde dat dit niet. zou gebeuren verklaarde zij later aan de rechter-commissaris de waax-heid". Miep vex-klaax-de desgevx-aagd dat zij niet de indruk had, dat Josje en Joop in geldnood zaten, al hadden zij bij haar tweehonderd gulden huui'schuld voor hun kamer. Divex-se malen onderbrak Miep haar vex-haal met „ik ben altijd bang voor Joop geweest, voox-al als hij dx-onken was. Joop had een hekel aan me". Vriendelijk knikkend naar rechercheux-s en bekenden op de tribune liet Joop S. zich na de eerste zittingsdag wegvoeren. Is hij tevreden over deze eerste dag? In ieder geval zijn er twee punten in zijn na deel aan het licht getreden. In de eerste plaats heeft Miep verklaard dat Josje- tij dens dx-onkenschap van haar man ti'oost zocht bij vrienden. Was Joop jaloers? De officier van Justitie zou jaloezie wel eens als motief voor de moord kunnen aanvoe lden. In de tweede plaats liet de president zich ontvallen dat er bij de stukken een verklaring is van een vrouw in de buurt bij wie Joop op bezoek was geweest. Voor hij heenging scheurde hij plotseling aan haar kleren en legde zijn handen om haar keel. De vrouw verklaart: „plotse ling scheen hij weer tot bezinning te ko men. Hij zei niets, schudde zijn hoofd en ging heen". Dat is een slechte verklaring voor iemand die verdacht wordt van een mis drijf, dat hiermee overeenkomst ver toont. BERLIJN (Reuter) Een Tsjechoslo waakse delegatie onder leiding van An- tonin Novotny, de leider van het centra le comité van de communistische partij van Tsjechoslowakije en president van de republiek, is vanmorgen in Oost-Berlijn aangekomen. lating van zelfstandige ondernemers. Bo vendien zullen velen die tot dusver slechts op beperkte schaal boeken verkochten en geen lid van de Vereniging waren op grond van het vestigingsbesluit een vergunning tot uitoefening van het boekverkopersbe- drijf krijgen zonder dat hun vakbekwaam heid behoeft te worden onderzocht. Ook door de ontheffingsmogelijkheden kan het aantal verkooppunten worden ver wacht. Stabiliteit Dat hiervoor wel enige ruimte is blijkt uit de grote stabiliteit in het aantal boek winkels in de afgelopen twintig jaar. Het aantal „erkende" boekhandelaren le den van de Vex-eniging dus daalde zelfs nog iets van 1573 tot 1564 en het totale aan tal verkooppunten van boeken nam dus slechts met vijf percent toe in een periode waarin de Nederlandse bevolking met bijna dertig percent steeg. In ons land is er voor boeken één verkooppunt per 7100 inwoners, hetgeen voor de consument gunstiger is dan in het buitenland (West- Duitsland één op elfduizend, België één op negenduizend inwoners), maar het aan tal verkooppunten voor pockets is daar relatief groter. Bij een verkeersongeluk in De Bilt is de 42-jarige heer J. ten Berg uit Zeist om het leven gekomen. Bij het plotseling uitwij ken voor een begrafenisstoet botste een vx-achtauto tegen de auto van de heer Ten Berg, die daardoor op slag dood was. In Aalten verliet de 80-jarige wielrijder G. G. W. Essink plotseling het fietspad om de rijweg over te steken. Hij werd door een personenauto aangereden, waar door de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Tien gewonden bij botsing Hedenmorgen vroeg zijn op een kruis punt te Rottei-dam een busje en een per sonenauto met elkaar in botsing gekomen, waardoor tien mensen zijn gewond. Acht van hen werden naar het ziekenhuis over gebracht. In het busje zaten zeven pci'sonen. De 53-jarige J. Struik uit Zwijndrecht kreeg een schedelbasislractuui-, de 25-jarige A. Huisman, eveneens uit Zwijndrecht, een gebi'oken been Vier andex-e inzittenden werden licht gewond. Twee inzittenden van' de pex-sonenauto, de 47-jarige J S. van der Spek uit Rot terdam en zijn 24-jarige zoon liepen hoofd wonden en schoudex-fracturen op. De der de inzittende van deze auto werd licht ge wond. Ongedeerd na botsing met goederentrein Op een onbewaakte overweg tussen Boxtel en Veghel is een personenauto te gen een goederenti'ein gex-eden. De auto wex-d ongeveer 25 meter meegesleurd en werd zwaar beschadigd, maar de bestuur der, een inwoner van Boxtel, kwam met de schrik vrij. Werk van Verwey en Kruyder De gemeente Haarlem heeft op de in het museum te Groningen gehouden expositie van werk van de Haarlemse schilder Kees Verwey diens portret van de in Haarlem geboren ..Amsterdamse Joffer" Coba Ritse- ma aangekocht voor plaatsing in het Frans Halsmuseum. Voorts werd voor laatstge noemd museum aangekocht een getekende voorstudie voor Adam en Eva van Her man Kruyder aangekocht; deze voorstudie betreft de beide versies van „Het Paradijs" van Kruyder die reeds in gemeentelijk be zit zijn. In de zuidelijke gang van het Frans Halsmuseum is een fraaie Louis XV staan de klok met speelwerk geplaatst, een lega- Advertentie zonder prijsverhoging Tansstraat 65 - Haarlem Betaling vanaf 2.per week RUIME KEUZE Kostuums - Demi's Colberts - Regenjassen Japonnen - Mantels Regenmantels enz. Het portret dat Kees Verwey naar Coba Ritsema schilderde en dat thans door de gemeente Haarlem is aan gekocht. taire schenking van mevrouw E. J. H. van der Goes-Gerlings. Voorts heeft de oud-Haarlemmer jhr. F. Teding van Berk hout te Warnsveld een aantal prenten en tekeningen uit zijn verzameling aan de gemeente geschonken, ter aanvulling op zijn reeds gedane schenking. Ballet en schooljeugd. Het Nederlands Ballet zal in samenwerking met de stich ting „Het Schoolconcert" een reeks voor stellingen geven voor de schooljeugd van 12 tot 19 jaar. Mevrouw Sonia Gaskell heeft een gx-oep danseressen opgeleid die de verschillende stijlen van de danskunst zullen demonstreren. De toelichtingen hierbij zullen worden gegeven door de heer Joop Schultink Mevi'ouw Gaskell zelf is uitgenodigd om voordrachten te houden voor vei'schillende universiteiten en instellingen van het middelbaar onder wijs. Zij noemt haar voordracht: „Ballet, gezien in de verhouding tot de andere kunsten". De gemeente Amsterdam zal zich, be houdens goedkeuring door de gemeente raad, garant stellen tot een bedrag va?n f 40.000 voor zestien voorstellingen van het negermuziekdrama „Free and Easy" van 7 tot 20 december in theater Carré te Amsterdam. De wereldpremière wordt op 7 decem ber in Carré gegeven door de Amen-' kaanse Porgy and Besscompany onder regie van Robert O'Breen, die eveneens de leiding had van de opvoeringen van Porgy and Bess, de bekende negeropera. Voor de Amsterdamse opvoeringen van deze opera in 1956 stelde de gemeente zich eveneens garant, toen voor een bedrag van f 45.000. De belangstelling bleek evenwel zo groot, dat de inkomsten de uitgaven ge heel dekten. B. en W. stellen de raad bo vendien voor, het Nederlands Theater Cen trum een subsidie van f 20.000 te verle nen voor de organisatie van twee voor stellingen van Free and Easy tegen gere duceerde toegangsprijzen (van f 2.50 tot f 10 in plaats van f 5 tot f 20). In de boekhandels en niét in de gram mofoonplatenzaken is thans een 45-toe- ren-plaatje te verkrijgen waarmee Em. Querido's Uitgeversmaatschappij en A. M. Manteau te Brussel de sexue „Stemmen van schrijvex-s" introduceert, een reeks litte raire grammofoonplaten waarop stemmen van uit eigen werk voorlezende Neder landse en Belgische auteurs zijn vastge- vegd. Zo kan men van het introductie plaatje horen lezen de dichters Victor E. van Vriesland, Herman van den Bergh, Jan Engelman, Anthonie Donker, Leo Vroman, Alfred Kossmann en Cees Nooteboom. Het ligt in de bedoeling om tien plaatjes per jaar uit te brengen en circa vijfenzeventig auteurs hebben hun medewerking reeds toegezegd. De technische kwaliteiten van het introductieplaatje zijn uitstekend. Adriaan Moi-riën die met Jacques den Haan en Gerrit Kouwenaar de redactie voor Nederland vormt verklaarde tij dens de eex-gisteren, maandag in het Stede lijk Museum te Amsterdam gehouden pers conferentie, dat het feit dat men schrijft geen gax-antie is dat men goed voorleest maar dat het dan ook niet de bedoeling is schitterende voordrachten te verkrijgen, maar wat de titel aanduidt stemmen van schrijvers. Fragmenten werden ten ge hore gebracht van voorlezingen door Geer- ten Gossaex-t, Annie Salomons en Lucebert, die zelfs fragmenten zöng en daai-mee een grotere aandacht van de aanwezigen ver wierf dan zijn lezende collega's. De uitgeverij hoopt dat allen, die in het bezit zijn van opnamen van levende of overleden auteurs, dit aan haar zullen wil len melden opdat zij aldus kan voldoen aan de opzet een zo uitgebreid mogelijk terrein te bestrijken. Het ligt in de bedoeling bij de plaatjes karthotheekkaax-ten te voegen (dit vooral voor het onderwijs) en de teksten van het gesprokene. Helmut Salden verzorgt de ty pografie. De redactie voor België bestaat uit Marcel Coole, Maurice Roelants en Jan Walravens. In het comité van aanbeveling zijn vertegenwoordigd het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatie centrum, de Vereniging van Letterkundi gen, de Maatschappij der Nederlandse Let- terkunde, de Stichting Openbaar Kunstbe zit en de Raad voor de Kunst. (Van onze correspondent in Parijs) Bij de debatten over de begroting is in de Fi-anse nationale vergadering gisteren de minister voor de Cultuur, André Mal- raux, aan het woord geweest om enkele ro yale subsidieverhogingen aan de kunst aan te kondigen. De Parijse en andere theaters zullen het volgend jaar hun over heidssteun van 83 tot 183 miljoen franc ruim zien verdubbelen. De verschillende Franse muziek- en andere festivals mo gen tezamen op 31 miljoen franc uit de staatskas rekenen. De belangrijkste ver hoging op de kunstbegroting betreft ech ter wel het ballet, dat zijn regeringssubsi dies van 5 tot 55 miljoen franc ziet stijgen. Het ballet, zo heeft Malraux verklaard, vereist hoge financiële offei-s van de ge meenschap De dans is echter bij uitstek een uiting van volkskunst. De minister kondigde dan ook de oprichting aan van een nationale balletgi-oep, die, zo zei hij. gelijktijdig zal beantwoorden aan de be hoeften der jonge choreogx-afen en van het publiek.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17