Mode Regelmatige vogeltrek zolang het mooie weer aanhield IJmond-agenda Zware wedstrijden voor Watervliet Geen zandwinning voor nieuwe rijksweg „Dacova" toont reeds lente- en zomerweelde 5 Na 18 oktober kwamen trekgolven voor Wik 'ii-iii y. Moeilijkheden bij UVS Faillissementen WIJ met „Per luchtpost" Cadeau van De Gaulle Stemrechtberoving van negers leidt tot proces DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 NU DE WINTER werkelijk met rasse schreden nadert, loopt de vogeltrek op zijn eind. Wel trekken er nog troepjes spreeuwen door en nog wat late soorten uit het hoge noorden zoals de frater en de barmsijs, maar dat betreft maar kleine aantallen, die haast niet opvallen. Deze herfst kenmerkte zich door het prachtige zomerweer, dat voortduurde tot 18 oktober. Op die dag kwam de weg vrij voor de oceaan depressies en werd het normaal herfstweer met storingen, die regen en harde wind brachten Uit de door ons verzamelde trekgegevens blijkt, dat de trek van de ver schillende soorten vogels in overeenstemming met het weer verliep. De vogels zijn in het algemeen vroeg begonnen te trekken en tot 18 oktober verliep de trek zeer regelmatig. Opeenhopingen van vogels door slecht weer kwamen niet voor, zodat er geen trekgolven ontstonden, wat in de meeste jaren wèl het geval is en waarbij dan in de eerste oktoberhelft soms tienduizenden vinken op één ochtend kunnen passeren. Later, na de periode met harde wind in de laatste decade van oktober was er nog wel sprake van trekgolven. De aantallen vogels, die t.oen doorkwamen, waren echter niet buitengewoon hoog. omdat de meeste vogels al gepasseerd waren. Niettegenstaande het rustige weer in d° eerste helft van de waarnemingsperiode zijn er maar weinig dagen geweest, waar op men de vogels zeewaarts zag trekken op 16 en 17 oktober was er sprake van een sterkere neiging om over zee te gaan. Zoals elk jaar. deed zich ook nu weer het ver schijnsel van de terugtrek of rétroversie voor. Hierbij vliegen de vogels in de ver keerde richting langs de kust, dus noord waarts. Dit komt vooral in het begin van de trekperiode voor; dit jaar waren 23 sep tember en 4 oktober de dagen met de sterkste terugtrek. Als wij de trek van de verschillende vogelsoorten onder de loupe nemen, kun nen wij van de spreeuwen zeggen, dat de trek vroeg begon en zeer regelmatig ver liep, dit laatste in tegenstelling tot andere jaren, waarin een groot contingent spreeuwen tot omstreeks 20 oktober in Noord-Duitsland en Denemarken bleef om dan plotselin» met zeer grotp aantallen bij ons langs te trekken De trek van de spreeuwen heeft ongetwijfeld on der invloed ge staan van de droogte, die ook in bovengenoemde gebieden heerste. Het voedsel werd daar al gauw schaars, wat tot gevolg had, dat deze zogenaamde tussentrekgebieden de spreeuwen niet tot de normale tijd vasthielden. Ze trokken geleidelijk in troepjes weg. Op de post te Bloemendaal aan Zee was tot 18 oktober het aantal spreeuwen, dat geteld was, hoger dan vo rige jaren op die datum. In de tweede hel ft van de trekpediode stond er meestal zo'n krachtige wind, dat de spreeuwen zich lieten stuwen ten zuiden om het IJselmeer heen, om dan ongeveer ter hoogte van Leiden. Den Haag de Noordzeekust te be reiken. Bloemendaal ligt dan in de „trek- schaduw" van het IJselmeer en kan slechts een klein aantal spreeuwen langs krijgen Zo kon het gebeuren, dat de waarnemers te Wassenaar op 29 oktober een fantas tische spreeuwentrek te zien kregen. In zes minuten passeerden er ruim dertig duizend spreeuwen in grote troepen, en kele van wel tienduizend, terwijl er die ochtend te Bloemendaal in anderhalf uui slechts 1600 geteld werden. Op 16 en 17 oktober zijn er in het hele land veel spreeuwen ovex-getrokken. Bilthoven had op de 16de zijn sterkste trek van deze soort. Dooi'dat vele spreeuwen die dag zee kozen en er dus spx-ake was van een ongestuwde trek, is het verklaarbaar, dat de aantallen aan de kustposten die dae toch niet hoog waren. Vroeg op reis Ook de vinken waren onder invloed van het gunstige weer al vroeg in het seizoen op reis gegaan en gaven tot 18 oktober een regelmatige trek te zien. Doordat er elke dag getrokken werd, waren er ook steeds vogels in het „achterland". Als wij de aan tallen vinken, die in de verschillende jaren te Bloemendaal aan Zee geteld zijn. be kijken, dan blijkt het totale aantal dit jaar toch nog iets onder normaal te zijn ge bleven. En dat nog wel. terwijl bij dit rustige weer het IJselmeer de vogels zeker in mindere mate zal hebben tegenge houden dan anders. Daarom mogen wij wel concluderen, dat een groot aantal vinken ons op andere wijze ontgaan is en wel door de zogenaam de hoge trek. Temeer mogen wij dit aan nemen, omdat het weertype daarvoor gun stig was: rustig weer met oostelijke wind De vinken trekken dan op zeer grote hoogte regelrecht op hun doel. Engeland en Ierland, af. Waarschijnlijk zal die hoge trek, die nauwelijks is waar te nemen, niet over ons land hebben plaats gevonden, maar zal ten noorden ervan langs zijn ge gaan. De vinken, die wij te zien kregen hebben een minder stei'ke trekdrang ge had, daar ze zich ondanks het fraaie weer door de zee langs de kusten lieten stuwen en nog in het r heel geen neiging ver toonden de oversteek te wagen. Na de onderbreking door het slechte weer in de tweede helft van oktober trokken er op 30, 31 oktober en 1 november weer enige duizenden vinken dooi-. Het aantal kepen bleef aanvankelijk be perkt tot enkele, die in de vinkentroepen meevlogen, maar vanaf ongeveer eind ok tober werd hun aantal groter en werden er vaak flinke groepen van enkel kepen waargenomen. Gi-aspiepers waren er meer dan normaal, al waren ze niet zo talrijk als in het uitzonderlijke pieperjaar 1958 Deze vogel laat zich goed stuwen en wij zien ze maar zelden over zee gaan. Een enkele maal is er een oeverpieper gehoord De veldleeuwerik is in de eerste helft van de waarnemingsperiode vrijwel elke dag langs getrokken, al waren de ge noteerde aantallen vaak klein. Ze trekken als regel wat later op de ochtend, als de posten vaak niet meer bezet zijn. Slechts éénmaal hebben wij een troepje van deze zangers zeewaarts zien gaan. Wel valt het ons elk jaar op, dat in de loop van de ochtend steeds kleine troepjes leeuweriken vanuit zee landinwaarts komen. Er zijn maar weinig boomleeuweriken gezien. Op 1 november was de leeuwerikentrek het sterkst. De oost te Bloemendaal aan Zee telde toen 2200 veldleeuweriken, hetgeen haast net zoveel is als men anders in de hele herfst te zien krijgt. Op die eerste novemberdag, na een periode van slecht weer. was er over het hele land veel trek en het was opmerkelijk, dat er zo laat in de tijd nog zoveel verscheidene soorten trokken, een dertigtal nog wel. Voedselnood De kieviten geraakten door de droogte in voedselnood en gaven een abnormaal gedrag te zien. De gx-ote troepen, die de weilanden plegen te bevolken, vielen uit een in kleine troepjes, die gingen foura- geren op wegbermen en in droge duinval leien. Het wekte wel enige vex'bazing, dat die dieren bij al die di'oogte nu ook nog de van nature zo droge gebieden opzoch ten. Toch is dit verklaarbaar, als wij be denken. dat de fauna in die van huis uit droge gronden meer aan een droog milieu is aangepast dan die van de als regel voch tige weilanden en daardoor minder van de uitzonderlijke droogte te lijden zal heb ben gehad. Doordat de kieviten op zoek wai-en naar geschikte voedselplaatsen, is er langs de kust ij na elke dag trek van deze dieren gezien, terwijl normaal de kievitentrek zich tot enige dagen beperkt Op enkele dagen is er zeetrek van kie viten geweest. Na de regendagen 18 en 19 oktober verzamelde de kieviten zich al gauw weer op hun noi-male terreinen en de troepen trekkei's werden ook groter Er kwamen verscheidene geruststellende berichten binnen, dat er weer flinke con centraties van deze vogels op de weilanden zijn en ook in Friesland zijn ze weer in enorme troepen aanwezig. Van de lijstersoorten hebben wij deze herfst heel wat te zien gekregen. In de eerste helft van oktober was er een ab normaal groot aantal trekkende zang lijsters, daarna kwamen de kramsvogels en de koperwieken. Vooral op 23 en 24 ok tober trokken .deze beide soorten sterk maar ook daarna nog geregeld. Sindsdien kon men in vele streken van ons land op de weilanden grote groepen van deze lijsterachtigen aantreffen, kramsvogels meer dan koperwieken. Koperwieken- nachttrek is geconstateerd op verscheidene avonden, de eerste keer op een behoorlijke sterkte op 23 oktober, maar in andere jaren hebben wij dit wel eens veel massaler waargenomen. Merels, die op veel kleinere schaal trekken, waren er deze herfst ook nogal wat, ook in november trokken ze nog door. Eind september zette een invasie van Vlaamse Gaaien in, maar hun trekdrang was niet zo groot. Zij lieten zich voor namelijk stuwen langs de zuidkant van het IJselmeer. In Noordholland op de kust posten werden er maar enkele trekkend gezien. Wel was het aantal gaaien, dat aan de binnenduinrand op de eikels foura- geerden. toegenomen. Kijkduin noteerde daarentegen grotere aantallen met als top dag 29 september met 550 langstrekkende gaaien. Verder was er een invasie van goudhaantjes, waaronder vüurgoudhaan- tjes, van de zwarte mees en ook van kool- en pimpelmezen, terwijl ook de staart- mezen talrijk waren. Tussen de mezen werden enkele boomkruipers gezien De eerste bonte kraai werd op 9 oktober gezien, maar de echte doortrek van de kraaien kwam pas te?en eind oktober De bonte kraai verscheen in flink aantal. De grote troepen meken ontbreken ook dil iaar weer en de kauwen trokken ook slechts in matig aantal door. De trek van roofvogels was gering: er werden af en toe een sperwer, een boomvalk en een smelleken gezien en ook een paar maal "en slechtvalk. Buizerden waren er begin oktober iets meer dan anders boven het duin, waaronder enkele ruigpootbuizerden Begin november trokken er echter fhnk wat sperwers door. Sinds 8 oktober is er ^eregeld op ver scheidene plaatsen houtduiventrek gesig naleerd. Sijsjes zijn er ook weer veel en ook vrij veel barmsijsjes en fraters. Ver der zijn er uit de soortenrijke trek van deze herfst nog te noemen: de kneu. die voornamelijk vóór half oktobei doortrok groenling. putter, ringmus in vrij grool aantal, witte kwikstaart, rietgors, ijsgors kraanvogel en goudplevier. Het grote aan tal watersnippen viel op. Boven zee wer den verscheidene Jan van Genten waar genomen, maar geen enkele jager. De invasie van de grote bonte specht bleef tot enkele exemplaren beperkt. Een typische invasievogel heeft tenslotte nog zijn opwachting gemaakt en wel de pest vogel. waarvan sinds 30 oktober in alle delen van ons land kleine troepjes zich op de schaarse bessen vertonen. JONGENS LEVERDEN STRAATSLAG In de Snelliusstraat te IJmuiden hebben ongeveer dertig jongens dinsdag een slag geleverd. Toen de politie arriveerde, sto ven de strijdenden in twee groepen uiteen. Het bleek dat het. het uitvechten van een vete tussen twee jongensverenigingen be trof. 1.066,22 VOOR KLAPROOSCOLLECTE. De opbrengst van de Klaprooscollecte was dit jaar te Beverwijk f 1.066,22. Het comité dankt hiervoor collectanten en gevei's. :5 V' M Voor de Parijse mode-ontwerpers zijn de lente en de zomer van het komende jaar al heel dichtbij. Deze drie mo dellen maken deel uit van de collec tie van Pierre Billet, die in Parijs een show hield van zijn lente-zomer collec tie 1960. Links: Een katoenen jurk van wit en marineblauw gestreepte stof met klassiek kraagje en stropdas. Mid den: Een pakje van rood/marineblauw gestreepte stof met een jasje van ma rineblauwe wol. Het grappige hoedje heeft hetzelfde patroon als de jurk en rechts: Een geruite jurk met bolero, die al geheel is ingesteld op de warme dagen, waarop men het liefst zijn jas aan de kapstok hangt. Royementsvoorstel van bestuur niet in behandeling genomen De Leidse tweede divisie-club UVS is in een bestuursimpasse geraakt. De oor zaak is een bestuursvoox'stel om de voor zitter van de supportei'svereniging „Vrien den van UVS", de heer Krekelaar, als lid te royeren. Deze had zich in het begin van het vorig seizoen schuldig gemaakt aan een poging op onjuiste wijze spelers aan te trekken (gebroedei's Heymans van LFC), was daarvoor door de KNVB voor een jaar geschorst, terwijl hem voorts ver boden werd ooit nog een functie in de voetbalsport te bekleden. Thans had, volgens het bestuur van UVS, genoemde heer een reglementskwestie zo danig op de spits gedreven, dat gi-ote on rust in de vereniging was ontstaan en dé belangen van UVS geschaad werden. Toen tijdens de algemene ledenvei'gadering van de Leidse semi-prof club de heer Kreke laar in de gelegenheid werd gesteld zich te verweren, uitte hij beschuldigingen aan het adres van UVS-bestuursleden en dreig de, in geval hij geroyeex-d zou worden de KNVB te zullen verzoeken het onderzoek in de kwestie met de gebroeders Hey mans te heropenen. Toen UVS-voorzitter Wondergem daarna trachtte het voorstel tot royement van de VVU-voox-zitter in stemming te brengen, wildé de vei'gadering weten of de' geuite beschuldigingen aan het adres van de be stuursleden juist of onjuist waren. De heer Wondergem wilde deze kwestie echter eerst in een besloten bestuursvei'gadering bespreken en poogde de vergadering, die inmiddels zeer i-umoerig was geworden, te schorsen. Ook hiermee ging men niet akkoord. Pas nadat het UVS-bestuur be loofd had een onpartijdige commissie van ondei'zoek 1e zullen instellen, was men genegen huiswaarts te gaan. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma Haar lemse Houthandel H. J. Dame, gevestigd en kantoorhoudende te Haax-lem, Spaarn- damseweg 7680 en haar vennoot Jan Hendx'ikus Klijn, Kruisweg 70c te Haai'- lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. Ali Cohen, advo caat en procui-eur te Haax-lem, Baan 37. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: A. Goets, fabrikant-zuiveraar, Vergierdeweg 195 te Haai-lem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisstraat 1 en van P. Drost ter Beek, Leidsestraat 74 te Hillegom. Rech- ter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. J. F. Jansonius, advocaat en procureur te Heemstede, Heerenweg 178. Wegens het verbindenc worden van de enige uitdelingslenst zijn geëindigd het faillissement van J. R. Roomer, technisch adviseur, L. van Deyssellaan 210 te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cux-ator: mr J. Jansonius; advo caat en procui'eur te Haarlem, Parklaan 5 en het faillissement van: C. Posch, aan nemer, Hendrik Manderweg 30a te Bever wijk. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 7 tot en met 14 novem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 130 schepen (329.502 b.r.t.) en ver trokken 127 schepen (348.159 b.r.t.). De. korfbalvereniging „Watervliet" te Velsen-Noord zal zondag met haar vier in het competitiestrijdpei'k komende twaalf tallen lastige wedstrijden tegemoet gaan. Watervliet I ontvangt een van de twee koplopers van de tweede klasse KNKB, het Amsterdamse Swift I. Het zal dus van de Watei-vlieters alles vergen om de eigen positie te kunnen handhaven tegen deze sterke tegenstanders. Maar misschien steekt de Watervliet-aanval in een bij zondere voi-m en steunen de andere vak ken om het ongeslagen thuis-record voort t.e zetten. Een pxintenverdeling zou al winst voor de Velsenaren betekenen. Ook Watervliet 2 speelt thuis en wel tegen hekkeslulter DTV 3 uit Amsterdam. Nu de groen-gele reserves nog steeds on geslagen zijn zullen zij deze situatie zeker willen prolongeren al kan van een kat in 't. nauw een verrassing worden verwacht. In Santpoort gaat Watervliet 3 op bezoek bij Sport Vereent 2, waarvan in de thuis wedstrijd met gering verschil, doch een flink totaal aantal doelpunten werd ver loren. Als de Velsense verdediging de schietgrage Santpoorters op afstand weet te houden kan er een gelijk spel uitkomen. Met het bezoek van Nieuw Flora 4 moet Watex'vliet 4 pi-oberen bij de top te blijven. De Haarlemmers verloren vorige week met 43 van Aurora 5 en dus moet het voor Watervliet 4 mogelijk zijn ook te winnen. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten van Watervliet A tegen Sport Vereent A. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: B. Hoen. B. Hes sen. R. Leyenaar, G. Polak, I. Waagmees- ter. L. Kloosterman: Heren: F. Vos. D. van Ladesteijn. J. van Dijk. J. van Ladesteijn, G. v. d. Brink, S. Hartman. Watervliet 2: Dames: I. Kolk, I. Bak- kenes, N. Bakker. C. Zandbergen, S. Meyex-Sanders, D. HartmanSchelling: Heren: W. Berghuis, -T. v. d. Berg, A. Ver kerk. M. Veerbeek, T. van Ladesteijn, H. Scholting. Amateurtoneel De toneelclub van de voetbalvereniging „IJmuiden" (V.V.IJ.) heeft ons in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembi'andt- laan weer even herinnerd aan het be staan van een blijspel, dat enige jaren ge leden onder de toneelamateurs een ware rage wist te ontketenen. „Per luchtpost" namelijk, geschreven door Norman Kras- na, een stuk, dat nog altijd goed is voor een succesvolle toneelavond. V.V.IJ. heeft dit tweemaal kunnen bewijzen: eerst op een feestavond van de plaatselij ke afdeling van de Christelijke Metaal Be- drijfsbond en daarna met de recente op- voex'ing voor eigen kring. Deze voorstel lingen stonden weer onder leiding van de heer C. van der Plas, die met zijn regie ditmaal toch niet het plezierige tempo heeft kunnen bex'eiken, dat wij zo lang zamerhand van dit ensemble gewend waren geraakt. Eigenaardig, want een der gelijk luchtig genre kunnen deze spelers toch anders wel aan. Ook viel het op, hoe slordig de uitspraak door sommige spe lers werd behandeld. Zo speelde mevrouw W. Baas als Miriam de „teen-ager" niet alleen in een te landerige stijl, zij maakte haar door onverzorgd taalgebruik hoogst onaannemelijk. Verder leek mij ook de figuur van Albert Kummer door H. Nat onjuist opgevat. Dit is toch een enigszins saaie bankbediende, wiens trage vertwij feling over Ruths voorkeur voor William moet worden aangewend voor het verkrij gen van een scherp contrast met de ener gieke luitenant. Nu werd deze Albert ge speeld in de richting van de uitbundige kluchtspel-komiek, waardoor de eigenlij ke bedoeling voorbij werd gestreefd. De even vlotte als doortastende luitenant Sea- wright kreeg van R. de Boer echter een prima vertolking. Hij vox'mde met me vrouw R. Ebbinge als Ruth Wilkins een genoeglijk paartje. De prestaties van J. van der Zwan en mevrouw A. Smit als het echtpaar Wilkins kunnen als voldoen de worden aangerekend. Met de dames C. Haanschoten en G. Nat en de heren L. en C. van der Plas is dan de gehele bezet ting vermeld van een voox-stelling, die wel iswaar een groot lachsucces behaalde, maar als totaliteit toch beneden het peil is gebleven, waar deze toneelclub zich ge woonlijk op beweegt. J. v. D. Provinciale Staten President De Gaulle van Frankrijk heeft aan de koning van Marokko als persoonlijk geschenk ter gelegenheid van de Marokkaanse nationale feest dag een viertal stukken gemotoriseerd geschut aangeboden. Deze foto werd gemaakt tijdens de overdracht te Rabat door generaal De la Chenevière, com mandant. van de Franse strijdkrachten in Marokko, aan prins Moelay Hassan, stafchef van het koninklijke Marok kaanse leger. De Px'ovinciale Staten van Noordholland hebben dinsdagmiddag met 35 tegen 19 stemmen een motie van mr. Van Wijk (Px'ot. Chr.) aangenomen, waarin er bij Gedeputeerde Staten op woi'dt aangedi-on- gen de Rijkswaterstaat geen ontheffing te geven van de bodernvex'lagingsverorde- ning voor de zandwinning bij de Spiering weg in Haarlemmermeer ten behoeve van de rijksweg 6, die van de Velser tunnel naar de rijksweg Amstei'dam-Den Haag zal worden aangelegd. Tegen de motie stemden de P.v.d.A. en de gedeputeerden, met uitzondering van de heer Van der Donk. Gedeputeerde Staten zullen de Rijks waterstaat tegen hun aanvankelijk vooi-- nemen in geen ontheffing van de betref fende verordening vei'lenen. Zij waren hiertoe gerechtigd zonder de Px-ovinciale Staten hierin te kennen, maar zouden dan gehandeld hebben in'strijd met het streek plan voor Zuid-Kennemex'land, dat voor het gebied van de zandwinning een agra rische bestemming aangeeft. De Rijkswaterstaat wilde 60 ha. zand in Haarlemmermeer winnen, omdat hij daar mee een besparing van acht miljoen gul den zou bereiken. Gevreesd wordt dat de aanleg van de nieuwe rijksweg thans ern stig zal worden vertraagd, daar de minis ter de voorkeur geeft aan wegen welke op zo'n economisch mogelijke wijze kunnen worden tot stand gebracht. Gedeputeerde mr. Westermann heeft laten uitkomen dat bij de zandwinning bepaalde voorwaax-den zouden worden gesteld. Thans is te ver wachten dat de Rijkswaterstaat tegen het besluit in beroep zal gaan bij de Kroon. Krijgt de Rijkswaterstaat dan toch de toe stemming voor de zandwinning, dan kan hij zelf de voorwaai'den voor de zandwin ning opstellen. De meei'derheid van Gede puteerde Staten was van oordeel dat de zandwinning in de polder onherstelbare schade aan de omliggende hoogwaardige landbouwgronden zou aanbx'engen. AMUSEMENTSAVOND Op een culturele avond van de P.T.T. zal de kunstenaar Cor Breed vanavond een humoristische voordracht houden. De aan vang is acht uur in café Du Commerce te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Anna Jeannette Isabella Maria, dochter van G. N. Oudejans en A. M. Zuui'bier. Maria Elizabeth, dochter van W. Meijer en M. Zonneveld. GEHUWD: J. Groenendijk en S. E. G. Harmsen. A. A. Groot en V. Roozendaal. OVERLEDEN: G. Fatels, oud 37 jaren, geh. met A. M. Schoen, wonende te Cas- tricum. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Vier dagen lang wordt in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de aandacht geves tigd op de „Intermode", de naam, waar mee de 6e Dacova haar internationale prestaties onder de aandacht brengt. Deze Damesconfectie-vakbeurs, waar aan naast de 125 binnenlandse deelnemers ook ongeveer 26 uit het buitenland afkom stige confectionnairs vertegenwoordigd zijn, tonen in zeer smaakvol ingerichte stands hun nieuwe voorjaax'S- en zomer collecties. Wat ons opviel waren de wei nig gecompliceei'de mode-lijnen, die zich voox-al bij de tailleurs kenschetsten in een accentuering van de meest vrouwelijke kenmerken. De jasjes reikten voor het merendeel tot op de heupen en waren in de taille soms vaagjes, maar meestal na- dx'ukkelijk bijeengenomen. Men kon een duidelijke voorkeur constateren voor het slanke silhouet, die nog eens extra accent kreeg door de kokerrokjes. Sommige mo dellen waren van een ceintuur voorzien, en vertegenwooi'digden dan meestal het meer sportieve genre. We hadden grote bewon dering voor een lichtgewicht en „wash and wear" pakje, vervaardigd van een ver edelde popeline: 70 pet. Terlenka, 30 pet. katoen, watex-afstotend. gevoerd of onge voerd, dit laatste in verband met zelf was sen en strijken. Fijne pasteltinten zoals lindebloesem, lavendel, lila en beige maakten dit pakje tot een jeugdige en eveneens sportieve dracht. De japonnen voor de komende zomer zijn ongecompli ceerd: wijd uitstaande rokken, verkregen door een ingewerkte rok van vlieseline of petticoat, zullen ook deze zomer het wie gende in onze „gang" en de vreugde om de zomer uitdrukken. Zo'n vx'olijk zwieren de rok doet zo gezellig aan. zeker als er één van die frisse dessins op gedrukt is waar in onze ontwerpers zo knap zijn. Veel ge klede japonnen zijn voorzien van een gro te kraag, meestal van een contrasteren de effen kleur, waarvan ook de kraagloze mantel vervaardigd is. U begrijpt dan wel, dat dit de kx-aag van de mantel vox-mt. Japonnetjes van dunne wollen stof in zachte pasteltinten waren met snoezige kleine boeketjes geborduurd, wat typisch Frans aandeed. Donkei'e stoffen werden verlevendigd met een garnering van gro ve rijgsteken op zakken en x-evers. De jas sen. die in de zomercollectie nooit zo'n be langrijke plaats innemen, vooral nu het suède jasje zo'n algemene waardering vindt, waren zeer eenvoudig gehouden. De regenjassen zien we in steeds grotere variatie: ruitjes, nopjes, streepjes en jackard dessins zijn al lang geen vreem den meer in het land van de regenkle ding. Men zou haast zingend de regen te gemoet willen dansen, zó fris en fleurig zijn die regenjassen, maar gelukkig be wijzen ze ook zonder regen goeae dien sten. De sportkleding ten slotte biedt ongeken de mogelijkheden: tussen de x-ock en roll bx'oek en de geklede af ter-ski combinaties liggen talloze variaties voor het gehele sportgebied We hoeven ons geen zorgen te maken over de komende zomer, want de mode is ons vrouwen welgezind. Katij Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft bij een federaal gerechtshof een proces aanhangig gemaakt, dat beoogt 'n einde te maken aan discriminatie jegens negei's zoals bij een kortgeleden gehouden verkiezing in het gebied van Fayette in Tennessee. De negers werden er openlijk van weerhouden hun stem uit te brengen, aldus de klacht, waarin de geldigheid van de verkiezing wox'dt betwist. Dit is de eerste klacht, die krachtens de wet op de burgerrechten van 1957 op grond van discriminatie bij een verkiezing is in gediend. VELSEN-IJ MUIDEN DONDERDAG 19 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Laat me niet alleen". Thalia, 20 uur: „Johnny knapt het op". Du Commerce, 20 uur: Culturele avond P.T.T. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. VRIJDAG 20 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Tiger Ray". Thalia, 20 uur: „De lachende vagebond" Royal, 20 uur: Zang-vormingsavond Velser Gemeenschap. Cultureel Centrum, 20 uur: Ledenver- gadering N.C.V.B. IJmuiden-West. Hervormd Jeugdgebouw, 710 uur Ver koopdag „Dient elkander door de liefde". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 19 NOVEMBER Luxor Theater. 20 uur: Filmavond per soneel Hoogovens. Kennemer Theater, 20 uur: Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Voorlich tingsbureau Voedingsraad. Hotel „Bellevue", 20 uur: Handels- en Kantoorbedienden Bond Mercurius, de heer De Kloo over de loonpolitiek. Deken Waarestraat 50a. Mevrouw Tail leur spreekt voor N.V.V.-vrouwen over Pro Juventute. Aula r.-k. Meisjesschool, Kuenenplein, 20 u.: Lezing voor Mater Amabilisschool. VRIJDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: .The Bravado's". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter". W.B. Theater, 20 uur: „De geheim- zinnigen". Deken Waarestraaf 50a. 20 uur: „Alco holics Anonymoxxs" Het Centrxim, 20 uur: Vergadering „Spekclub".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5