In de vishal en op zee Hendrik Piersonschool geopend Kleinhandel wil op visafslag Havenberichten Geschenken voor de miljoenste K.L.M.- passagier Sleeptros brak; dekschuit op drift Welkom met dertig waterstralen Raad Heemskerk was snel gereed DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 GEEN NAZORG IN VELSEN Britten staan stuurloze Nederlandse coaster bij „Arkadia" voor het eerst in Amsterdamse haven Winkels in Velsen tot tien uur open Zo ziet de achtersteven van de nieuwe doch via de achterzijde ingehaald. Een Britse treiler „Universal Star" er uit. I andere bijzonderheid van het schip is De netten worden niet meer langszij, dat het in zeer korte tijd tot sleepboot kan worden omgebouwd. Er wapperde woensdagmiddag een vlag voor de „Hendrik Piersonschool" aan de Cepheusstraat in IJmuiden. In een van de lokalen van deze gloednieuwe christelijke school voor bijzonder lager onderwijs stonden enkele fraaie bloem stukken. Precies vijf jaar na de eerste bespreking aangaande een christelijke b.l.o.-scbool in de gemeente Velsen werd de „Hendrik Piersonschool" officieel geopend, in aanwezigheid van de wethouder van onderwijs van Velsen, de heer H. de Boer, de directeur van openbare werken, ir. D. N. Dammers, predikanten, artsen en psychologen uit de gemeente Velsen, de heer J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs en vele hoofden van scholen. Advertentie De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. G. Holling, vertelde het een en an der over de voorgeschiedenis van de nieu we school. Tot voor kort moesten meer dan twintig kinderen uit IJmuiden naar Haarlem om daar aan de Prinses Marij- keschool onderwijs te ontvangen. De steun die de regering, na onderzoek, aan de tot standkoming van de „Hendrik Pierson school" heeft gegeven bewijst wel de nood zaak van deze school. Schappelijk bedrag Over medewerking van de kant van de gemeente had de heer Holling evenmin te klagen. De school moest een „merk- MAG DE KLEINHANDEL in vis in de toekomst ook kopen op de IJmuidcnse visafslag? Over deze vraag heeft het dagelijks bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten een nota gezonden aan het bestuur van het produktschap, dat vanmiddag vergadert. Per 1 juli moest over deze zaak al een beslissing worden genomen, maar toen achtte men het beter de status quo enige maanden te hand haven om de partijen, de groot- en de kleinhandel, onderling te laten beraadslagen. Dit liep echter op niets uit, en besprekingen met het dagelijks bestuur bleken ook geen zin te hebben, omdat de standpunten te ver uiteenlopen. Op 1 december loopt de status quo af, en dus moeten er nu spijkers mét koppen worden geslagen. Van de zijde van het produktschap is voorgesteld bij de bespreking van het vraagstuk te willen uitgaan van de vraag op welke wijze de afzet van vis het beste zou kunnen worden gediend: door ook de kleinhandel toe te laten tot het aankopen op de afslagen dan wel door déze toela ting uitsluitend te beperken tot de groot handel en de be- en verwerkers van vis. Tevens is voorgesteld daarbij eveneens de functie van de groothandel in vis en die van de kleinhandel in vis in aanmerking te nemen. Tot een uitspraak omtrent de functies zijn echter geen van beide groepen geko men. De groothandel stelde zich op het stand punt, dat het toelaten van de kleinhandel op de afslag tot een chaos zou leiden, het geen vooral gelet op de zeer beperkte ruim te in de afslag te IJmuiden verstorend op de inkoopfunctie van de groothandel zou kunnen werken en mitsdien ook moeilijk heden in de binnenlandse en buitenlandse afzet zou kunnen veroorzaken. Vooral ge let op het feit, dat de buitenlandse afzet een belangrijk percentage uitmaakt van de totale aanvoer acht de groothandel het noodzakelijk, dat bij zijn onkopen geen sto rende factoren kunnen optreden, zoals bij voorbeeld de aanwezigheid van een groot aantal kopers, die betrekkelijk kleiné hoe veelheden tot zich willen trekken. De groothandel stelde zich voorts op het standpunt dat, indien de kleinhandel toe gelaten zou worden tot het kopen op de afslag, dit dan tevens zou moeten beteke nen, dat de groothandel rechtstreeks aan de consumenten zou mogen verkopen. Dit zou dus kunnen betekenen, aldus het pro duktschap, dat er twee afzonderlijke er kenningsreglementen in de toekomst vestigingsbesluitenzouden moeten zijn doch dat er een erkenningsreglement van toepassing zou moeten zijn en wel voor de handel in vis in het algemeen. De kleinhandel stelde zich op het stand punt, dat het inkopen op de afslagen een belangrijke functie is voor de kleinhan del. Bovendien stelde de kleinhan del, dat, nu er sinds enige jaren kleinhan- delbedrijven zijn, waarvan een van de le den van de familie inkoper is ten behoe ve van verschillende zaken van die fami lie, het toch mogelijk moet zijn, dat toe gestaan wordt aan de kleinhandel om op de afslagen te kopen. De kleinhandel is overigens van mening dat er nog vele an dere redenen zijn waarom de kleinhandel in het algemeen in de gelegenheid moet zijn om op de afslagen te kopen. Voorts stelde de kleinhandel zich op het stand punt, dat de erkenningsreglementen en de toekomstige vestigingsbesluiten niets te maken hebben met het vraagstuk van het inkopen door de kleinhandel op de primai re afslagen en dat de kleinhandel door het inkopen op de afslag zeker nog geen groot handelsfunctie behoeft te gaan uitoefenen. De kleinhandel was van mening, dat het dan verboden zou kunnen worden, dat de Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Pacific van Basse Indre, laden Hoogovens; Beppie, Cork, zout laden IJmuiden; Noordkaap, Ostende; Rand- fontein, Antwerpen; Camerounkust, Antwerpen; Purmerend. Thameshaven; Melbury Beacon, Ant werpen; Camroux 1, Rotterdam; Irini Stefanov, Rotterdam; Peregrine. Londen; Zaanstroom, Lon den; Bjarmia, Kotka, lossen Papierfabriek Velsen; Hinde. Londen; Monto Ambato, Caen, erts voor Hoogovens; Drie Gebroeders, Londen, zout laden IJmuiden; Martje, Newry, bijlegger IJmuiden; Tomie, Rotterdam; Rardrona, Rotterdam, laden Hoogovens. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Berend N van Sliorebam; Reggeborg, Rochester, laden Hoogovens; Briardene, Antwerpen, laden IJmui den; La Paloma, Rotterdam, laden Hoogovens. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Bellatrix naar Felixtowe. kunstmest van Hoogovens; Con- fid. Rotterdam: Kai, Helsinki; Anita Thijssen. Narvik; Simara, Le Havre, ledig Hoogovens; Mascotte, Odense; Looiersgracht, Kotka; Rubato, Rotterdam, ledig Zaandam; Araliz, Nordenham, ledig Hoogovens; Gazelle, Rochester, stijfsel van Zaandam; Lizard, Londen; Rigel, Rotterdam; Ragna Gorthon, Rastanura; Brage. Antwerpen; Martha Ahrens, Hamburg; Sherbro, Rotterdam; Gooiland, Montevideo; Trito, Rotterdam; Ness- hoern, Antwerpen; Bermudan, Kingslynn, kunst mest van Hoogovens: Senior, Puttershoek; Alet- ia Johanne, Savona; Fennia, Bremen; Annette, Vurku; Ciudad de Cuenca, Antwerpen; Heinrich. Hamburg; Vanessa, Curagao; Beyla, Hamburg. Sunima, Kingston: Gré. Kingsl.vnn, kunstmesi an Hoogovens; Aeneas, Rotterdam; Vechtstroom. orlsmouth. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Dithmar- chen naar Kopenhagen: Edwin Reith, Freetown. Martje, Cuxhaven; Pacific. Basse Indre, coils van Hoogovens; Cornelis. Terneuzen; Dusseldorff. Sremen: Bennekom, Curacao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). kleinhandelaar, die zelf inkoopt op de af slag, aan zijn collega's doorverkoopt. Men ontveinsde zich evenwel niet, dat eventue le doorverkopen in de praktijk volstrekt oncontroleerbaar zijn. De kleinhandel stelde zich tenslotte op het standpunt, dat de invoer en de export moeten worden gezien als een deel van de taak van de groothandel en dat de klein handel zich dus niet op dit terrein moet bewegen. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van kisten vis aan de IJmuider visafslag bedroeg woensdag 1760 kisten, waarvan 125 tong en tarbot, 4 heil bot, 170 schol, 26 schar, 17 bot, 436 haring, 47 makreel, 405 schelvis, 170 wijting, 155 kabeljauw en gul, 10 leng, 40 haai, 10 ham, 47 poon, 80 koolvis, 18 diversen. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot f 3.40f 2.90, grote tong f 4.80f 4.20, grootmiddel tong f 3.70 f3.40, kleinmiddel tong f-3.10f2.60, klei ne tong 1 f 2.90f 2.60, kleine tong 2 f 1.80 fl.78. tarbot 1 f3.40—f2.70. Per 50 kilo: tarbot 4 f51, kleine schol 2 f61—f25, schar f34—f22, bot f37—f33, verse haring f24f 16, makreel f30f26, grote schelvis f 87f 72, grootmiddel schelvis f77—f71, kleinmiddel schelvis f71f62, kleine schelvis 1 f68f60, kleine schelvis 2 f56f21, wijting f33 f 8. grote gul f 70f 55, middel gul f 66 f52. kleine gul f41f30, kleine haai f35 —f30, ham f132—f96, poontjes f28—f 15, kleine koolvis zwart f 46f 46f 34, klei ne koolvis wit f 70f 56, kleine rode poon 2- f34. Per 125 kilo: grote kabeljauw f352— f 140, grote koolvis zwart f 144—f 124, grote koolvis wit f 170f 150, grote leng f 136 f 130. Besommingen van woensdag IJM 32 Elie Chénévière f 26.950. KW 81 Albertha Hendrika f 19.100, KW 151 f 4400, RO 27 f5750, KW 9 f450, KW 30 f1170, KW 77 f870, KW 21 f720, KW 61 f 1260, KW 35 f 580, KW 53 f560, KW 60 f140, KW 94 f480, IJM 29 f890, KW 56 f180, TX 14 f 1470, RO 29 f 670. Aanvoer van donderdag Totale aanvoer op de visafslag te IJmui den van donderdag 188 kisten vis, waar van 125 schelvis, 160 wijting, 45 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 785 haring, 300 kleine kisten haring, 160 pilchards, 170 makreel, 150 schol, 130 varia, 125 stuks stijve kabeljauwen, 4000 kilo tong. KW 73 160 „Pilchards" en 65 haring. IJm. 34 „Allan Water" (9 november) 300 kleine kisten haring, 75 wijting, 65 schel vis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 420 haring, 55 makreel, 20 varia, 40 stuks stij ve kabeljauw. RO 46 „Claesje" (8 november) 85 wij ting, 60 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 300 haring, 115 makreel, 5 varia, 85 stuks stijve kabeljauw. Later kwam de VL 84 „Jan Senior" met 750 makreel, 300 haring, 30 varia, 209 kool vis, 200 kabeljauw. Pryzen van Donderdag Export: Grote regels kabeljauw f 110 f 116; kleine regels kabeljauw f 47f 61; kisten grote kabeljauw f 140f 150; kisten kleine kabeljauw f 132f 134; grootmiddel tong f 3.30f 3.40; kleinmiddel tong f 2.70 f "2.80; tong 1 f 2.70—f 2.80; slips f 1.80— f 1.90: witte koolvis f 162f 164; grote schelvis f 77; middel schelvis f 71. Binnenland: Grote gul f 60f 67; middel gul f 60—f 61; torren f 40—f 44; zwarte koolvis f 120f 130: koolvis 1 f 50; kool vis 2 f 42; lengen f 132: grote tong f 4.30— f 4.40; schol 1 f 60—f 65; schol 2 f 56— f 60; schol 3 f 28f 48; kleinmiddel schel vis f 66: pennen f 66; braad f 5556; wij ting f 28f 32; makreel f 31f 25; wellen haring f 25f 27; trawlharing f 21f 18. Besommingen van donderdag IJM 34 Allanwater f21.700, RO 46 Claesje f 18.800, KW 73 f 4400, WR 50 f 1290, KW 92 f 640, KW 56 f 200. Op zee Het was weer slecht weer om de noord, maar de kotters op de Vikingbank hebben toch nog steeds gevist. De vangsten zijn erg slecht, namelijk 100 tot 150 manden makreel, haring, schelvis en koolvis per etmaal. De IJM 9 Haarlem ving in een trek 40 manden hoops, de IJM 20 Polderman ving in twee trekken 40 manden schelvis en wijting, de IJM 33 Thorina ving in drie trekken 40 manden schelvis en haring. De haringvisserij in het Kanaal bij het Sandettievuurschip was vandaag goed. De vangsten waren 40 tot 200 kantjes. De IJM 72 Beatrice boekte een dag vangst van 120 kantjes, de Oceaan 9 een dagvangst van 200 kantjes, de KW 153 Francina een dagvangst van 100 kantjes, de Alida een dagvangst van 90 kantjes. De loggers en kotters op de kust hebben niet gevist. De RO 53 Dirkje is weer naar zee ver trokken. Haringvangsten KW 2—1, KW 23 weinig vangst, KW 25 1, KW 138—1. KW 147—1, IJM 75 geen vangst, IJM 283 geen vangst, KW 166, KW 47 weinig vangst, KW 54 niet gevist, KW 57—6, KW 140 niet gevist, KW 70 wei nig vangst, KW 168 weinig vangst, KW 170 weinig vangst, KW 2012, KW 406, KW 41—10, KW 74 geen vangst, KW 68—3, KW 123—2, KW 43—1, KW 44—1, KW 85 —2, KW 97 niet gevist, KW 22 geen vangst, KW 45—8, KW 127 geen vangst, KW 175 —7, KW 38 geen vangst, KW 48 niet ge vist, KW 67 niet gevist, KW 86 niet ge vist, KW 141 niet gevist, KW 378, KW 957, KW 130—10, KW 51 weinig vangst, KW 163 niet gevist. Trekkers: KW 99—30, KW 171—60. Gemiddelde vangst: 2 kantjes. Voor vrjjdag Voor de vrijdag komen de trawler KW 122 Arie Ouwehand met ongeveer 450 kis ten, de KW 4 Golfstroom, de KW 8 Deining en de KW 121 Brittenburg. Prof. R. J. Forbes, buitengewoon hoog leraar aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, sinds kort gepensioneerd als hoofd van de wetenschappelijke afdeling voor public relations bij de B.P.M. nam het, toen hij gisteren uit de DC-7C Rode Zee van de K.L.M. stapte, nogal van de humoristische kant op. Bij het vertrek op Idlewild was hem reeds medegedeeld dat hij als miljoenste passagier van dit jaar door de K.L.M. was geboekt en omdat hij in 1923 reeds in een open Fokker had ge vlogen en sedertdien heel wat reizen door de lucht had gemaakt, was hem door de hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in de Verenigde Staten reeds verteld dat hij als lid was opgenomen in de organi satie „Skipper of the flying Dutchman'-'. Op het platform van Schiphol stonden St. Nicolaas en Zwarte Piet op hem te wachten en in de wachtkamer luisterde prof. Forbes vervolgens met een geamu seerd lachje naar een toespraakje van de heer J. F. van Oldenborgh, onderdirec teur Verkoop en Vervoer van de K.L.M., die de miljoenste passagier de oorkonde, het logboek en het kristallen glaasje, at tributen, welke bij het lidmaatschap van de exclusieve organisatie van wereldrei zigers behoren, aanbood. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de K.L.M. werden één miljoen passa giers binnen het jaar vervoerd, hetgeen mede te danken is aan de zeer drukke zo mermaanden. gevolgd door een opmerke lijke verlenging van het seizoen tot in ok tober toe. Prof. Forbes, die een verwoed sigaren- roker is, kreeg een uitgelezen collectie ten geschenke, waarna de miljoenste passa gier bromde dat hij in al die jaren slechts één klacht tegen de K.L.M. zou kunnen inbrengen, namelijk dat hij in het vlieg tuig nooit een sigaar heeft mogen opste ken. St. Nicolaas bood prof. Forbes een schil derij vol met chocoladeletters aan, waar op tevens het getal 1.000.000 was aange bracht. „Jammer, dat Sint Nicolaas niet met Romeinse cijfers werkt," zei prof. Forbes lakoniek, „Want dan zou het aantal cho coladeletters zeker drie keer zo groot zijn geweest." De Nederlandse kustvaarder „Geziena Henderika", die woensdag de hele dag getracht heeft met een noodstuurinrich- ting te varen, heeft des avonds om zeven uur gemeld sleepbootassistentie en een reddingboot te verlangen. Het schip was ter hoogte van Lossiemouth aan de Schot se kust op zes mijl noord-noordoost van Port Soy. Een Engelse reddingboot heeft, nadat de kustvaarder vuurpijlen had afgescho ten zijn positie kunnen bereiken en blijft nu nabij om hulp te kunnen verlenen. Ook de Britse trawler „Dunkinty" ging op weg naar de Geziena en bereikte hem te middernacht. Er stond toen in het ge bied ter hoogte van de noordoostkust van Schotland een sterke wind en hoge zee. waardig schappelijk bedrag" van 2,50 per jaar aan grondhuur betalen. De heer Holling hoopte dat de directeur van de Hendrik Piersonschool, de heer B. Wierin- ga en de twee andere leerkrachten, mejuf frouw T. Scholtens en de heer F. Lam- booy, er in zullen slagen het zwakbegaaf de kind een passende voorbereiding voor een plaats in de maatschappij te geven. De naamgever van de „Hendrik Pier sonschool" leefde van 1834 tot 1923. Hij heeft veel gedaan voor het zwakbegaafde kind. Schandaal Wethouder De Boer constateerde dat het onderwijs nog vaak ten achter wordt ge steld bij de industrie, die de welvaart brengt. De bestuurskracht van een ge meente kan men aflezen aan de zorg die men besteedt aan het b.l.o. en aan de chronisch zieken, meende hij. De kinderen van b.l.o.-scholen zijn niet minder, alleen anders aldus de heer De Boer. Hij noemde het een schreeuwend schandaal dat verscheidene hoofden van scholen, kinderen, die in aanmerking ko men voor buitengewoon onderwijs, op hun eigen school houden en hen zodoende het onderwijs onthouden waar die kinderen behoefte aan hebben. Nazorg De nazorg voor het kind dat van de b.l.o.-school komt ontbreekt geheel in Vel sen, aldus de heer T. Westra, hoofd van de openbare b.l.o.-school, die ook namens zijn katholieke collega sprak. Hij hoopte nu met zijn drieën, de hoofden van de openbare, christelijke en katholieke b.l.o- scholen, een goede nazorg te kunnen op bouwen. Want niet het onderwijs alleen is voldoende. De kinderen, die van de b.l.o.- school komen hebben in de maatschappij vaak met bijzondere moeilijkheden te kampen. Zij hebben steun nodig, zo be sloot de heer Westra zijn toespraak. De heer B. van der Steeg, die het C.B.O. en de Unie van C.B.O. vertegenwoordigde, zag als voornaamste taak van het christe lijk buitengewoon onderwijs het kind te leren zich te schikken in zijn lot. De b.l.o.- school moet zich aanpassen bij het kind en het gezin, niet andersom. Nadat nog enige andere sprekers het woord hadden gevoerd kregen de genodig den gelegenheid de nieuwe school met zijn inventaris te bekijken. Van drie motordekschuiten, die door de zeesleepboot Titan van n.v. bureau Wijs muller te IJmuiden werden versleept van Vlaardingen naar Falmouth, aan de En gelse zuidkust, is in de afgelopen nacht, tijdens stormweer in het Engelse kanaal, de sleeptros met een van deze schuiten ge broken. De schuit, die geladen is met sta len pijpen, en die twee man als runners aan boord heeft, dreef door de zuiderstorm af in de richting van de kust bij Dover. De twee mannen slaagden er in het zware anker van de schuit uit te werpen, waar door deze op een halve mijl ten oost-zuid oosten van de haveningang van Dover voor anker kwam. De reddingboot van Dover voer uit, maar de twee opvarenden bleven aan boord van de schuit, omdat de sleepboot Titan in de loop van de ochtend weer na derbij zou komen om te trachten vast te maken met een nieuwe sleepdraad. De toestand aan boord van de schuit was naar de mening van de runners niet gevaarlijk. De sleepboot Diligent uit Dover, die as sistentie zou verlenen en zou trachten de schuit binnen te slepen, kon de haven van Dover door het stormweer niet verlaten. Inmiddels is vannacht uit IJmuiden de zeesleepboot Simson, eveneens van Wijs- mullei-, vertrokken om de Titan bij te staan bij de poging de schuit weer vast te maken. De runners hebben gemeld, dat alles aan boord van de schuit in orde is. Drie uur lang heeft de „Arkadia" IJmui- dens havenautoriteiten in de kou laten staan. Het schip werd namelijk omstreeks vijf uur in de IJmuider noordersluis ver wacht, maar het kwam pas tegen acht uur opdagen. Dit Griekse passagiersschip gaat een regelmatige dienst tussen Amsterdam en Canada onderhouden en lag donderdag morgen voor het eerst in de Noorder sluis. Er werden bloemen aan boord ge bracht, want in de loop van de morgen werd het schip feestelijk in Amsterdam ontvangen. De dienst op Quebec-Montreal zal driewekelijks zijn en op 2 mei van het volgend jaar beginnen. De „Arkadia" is eigendom van de Greek Line. Het ruim 20.000 bruto ton metende schip 'wbrdt voortgestuwd door vier schroeven. Bijna veertienhonderd passa giers kunnen aan boord worden geher bergd. De dienst, die de „Arkadia" gaat onderhouden, zal Amsterdam voor het eerst in de geschiedenis een regelmatige verbinding met Canada geven. Met de aankomst van het s.s. „Arkadia" is Amsterdam vanmorgen officieel opge nomen als aanloophaven in de drieweke lijkse dienst BremerhavenLondenLe HavreCobhQuebecMontreal van de Greek Line. De „Arkadia", die rechtstreeks uit Canada kwam, werd bij de ingang van het hoofdstedelijk havenbekken op Newyorkse wijze begroet door drie drijvende motor spuiten, die met totaal dertig stralen een „welkom" van 35.000 liter water per minuut omhoog joegen. Het 20.260 brt. metende vierschroefs stoomschip „Arka dia' had ruim 100 passagiers aan boord, die in Amsterdam werden ontscheept. Een aantal van hen ging per trein naar Frank rijk, omdat het schip wegens mist op deze reis Le Havre niet had aangedaan. U zult xvel even moeten kijken wie van de twee nu de pop is: wel het is het linkse dametje, dat de ouderen onder de lezers beslist zullen herken nen: Shirley Temple. De pop, die in Amerika nog geen veertig dollar zal kosten, heeft echt haar en bewegende gewrichten. De vergadering van de gemeenteraad van Heemskerk is woensdagavond vlot afgehandeld. De heer R. W. A. Muyen (P. v. d. A.), die zijn 73ste verjaardag vierde, toonde zich nog het meest strijd baar, maar ook zijn vragen werden snel en afdoende beantwoord door loco-burge meester C. J. A. de Ruyter en wethouder H. J. M. Roozen. De heer P. de Graaf (P. v. d. A.) was afwezig. Hij is door een ernstige ziekte overvallen. De voorzitter deelde mede, dat de be groting 28 december zal worden behan deld. De heer Beentjes (K.V.P.) uitte zijn bewondering over alles wat er in het af gelopen jaar is behandeld. Men gaf goedkeuring voor de bijdrage van f 200.000 van de „Stichting Sociale en Culturele Ontwikkeling Heemskerk" aan de „Stichting tot Exploitatie van een Zwembad te Heemskerk". Aan de heer Muyen werd medegedeeld, dat het zwembad een getrouwe copie zal zijn van dat te Haaksbergen. De woning Luttic 2 werd onbewoonbaar verklaard, met de Bank voor Nederlandse Gemeen ten ging men een vaste geldlening aan van f 297.000. Er werd besloten tot stichting van twee gebouwen voor culturele onderwijs- en so ciale doeleinden aan de Schubertstraat en in het „Plan Oosterwijk". Wethouder Roo zen deelde mede, dat de gebouwen voor lopig als kleuterschool zullen worden ge bruikt. Bij de raad van Velsen zijn verzoeken van winkeliersorganisaties uit Velsen bin nengekomen betreffende het verlenen van vrijstelling van de zogenaamde halvedag- sluiting voor dinsdagen en of maandagen voorafgaande aan een feestdag. Verder een verzoek tot het verlenen van toestemming de winkels in Velsen op 30 november, 1, 2, 3 en 4 december tot 22 uur geopend te mogen houden. Daar de belangen van de middenstand en van het kopende publiek met een ver lenging van de openstellingsduur in de periode voorafgaande aan de viering van het sinterklaasfeest, zeer zeker gediend zullen zijn, zijn burgemeester en wethou ders van mening dat aan het verzoek van de winkeliersverenigingen moet worden voldaan. Het college kan deze vrijstelling ver lenen op grond van de in februari van dit jaar gewijzigde winkelsluitingswet, die er op neerkomt dat de gemeentelijke over heid vrijstelling van de verboden volgens deze wet verlenen kan. De organisaties van winkelpersoneel hebben verklaard met de verlenging der openstellingsduur in te stemmen mits de winkels op de betrokken dagen tussen 18 en 19.30 uur gesloten zullen zijn. De Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving heeft op de beide verzoeken een gunstig advies uitgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Monique, d. v. A. van Vliet en R. Rakers; Elisabeth, S. C., d. v. J. J. M. de Wolf E. M. Aardenburg; Joseph M. C., z. v. H. van de Kamer en C. M. Brant- jes; Carolina T., d. v. C. van der Wal en T. M. Bakker; Johannes F. J., z. v. J. Pee kei en J. H. Heeremans; Johannes J., z. v. J. J. Heine en M. Mijnen; Hans W., z. v. J. Groen en G. Tromp; Antoinette M. I., d. v. en J. F. Toman en A. Niesten; Renatus M., z. v. W. G. Wijte en C. M. Jaspers. ONDERTROUWD: L. B. Schutter en E. C. B. Klinger; E. Jochems en J. van Beek. GETROUWD: J. Eschweiler en C. Si mon; J. A. Schuijt en A. J. M. Verhoef; G. H. de Boer en A. Grapendaal; W. K. M. van Lieshout en C. H. P. Hamers. OVERLEDEN: C. J. Alles, oud 74 jaren, wedn. v. M. A. Mul; G. Korver, oud 62 jaren, geh. m. M. E. Stals; L. H. Molenaars, oud 79 jaren, wedn. v. A. Beukman; J. J. de Bie, oud 76 jaren geh. m. P. J de Haan; J. M. Swart, oud 78 jaren, echtg. v. J. H. Pauw, G. Oudeman. oud 74 jaren. geh. m. G. Jonk, Heerhugowaard; C. de Wit, oud 57 jaren, echtg. v. A. Welboren. Heems kerk; F. W. Ronk, oud 76 jaren, echtg v. P. K. Giliaan. Bakkum; J. B. Hoogland, oud 75 jaren, ongehuwd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7