Hulp aan ontwikkelingslanden is het centrale probleem ST. NICOLAAS GESCHENKEN R.-k. bakkers protesteren tegen SER-advies Amsterdamse Beurs Het vooroverleg voor de zeerechtconferentie Drie jaar geëist tegen oneerlijke „spaarder" Kasreservepercen- tage blijft 7 percent Bezwaren van KNLC tegen landbouwbeleid DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 9 Prof. Tinbergen op C.S.W.V.-vergadering De beurs van gisteren 99% f 154,40 f 118 f 171,90 Scheepvaart LUIDSPREKERS FORTUNA (VL)—STORMVOGELS Wij brengen talloze nuttige Wollen slaapkamerkleedies KRUISSTRAAT 11 een medewerkster De in het Scheveningse Kurhaushotel gehouden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond werd na de behandeling van enkele huishoudelijke zaken geopend met een rede van prof. dr. J. Tinbergen over de problematiek van de minder-ontwikkelde gebieden. De econoom-van-grote-faam verdedigde allereerst de stelling, dat het vraagstuk van de bevordering van de econo mische ontwikkeling der landen met lage inkomens het belangrijkste vraagstuk van de internationale economische politiek is geworden. Het gaat hierbij immers in het bijzonder om het krachtenspel rondom dit probleem, hetwelk deels van psycholo- gisch-politieke aard is. De communistische landen betogen namelijk, dat hun methode beter is dan die van de niel-communistische landen. Wil men voldoende zoden aan de dyk zetten, dan zal dit miljarden dollars per jaar vergen hetgeen spanningen oproept op technisch, organisatorisch en pedagogisch terrein. Volgens prof. Tinbergen heeft het Wes ten in dit opzicht in de laatste jaren enige duidelijke fouten gemaakt. De geringe steun, die de Nederlandse regering heeft gehad bij haar pogen om dit vraagstuk adequaat te behandelen voor een interna tionaal forum, is daar een symptoom van. Het laatste jaar is echter een duidelijke kentering opgetreden. Om te komen tot een constructieve in ternationale activiteit op voldoende grote schaal, dient men volgens prof. Tinbergen uit te gaan van de volgende acht punten: 1. Er moet met de vertegenwoordigers der verschillende rassen op voet van ge lijkheid worden samengewerkt. 2. Het Westen moet de rekening hono reren, die op grond van zijn eigen begin selen die van christendom, liberalisme en democratisch socialisme wordt ge presenteerd. 3. Wij moeten daarbij een duidelijke fi losofie als uitgangspunt nemen omtrent de fundamenten onzer economische en so ciale politiek en wellicht zelfs over de co- existentie tussen communistische en niet- communistische landen. Deze filosofie zou onder meei moeten inhouden dat de de mocratische gemeenschap het laatste woord heeft over de wijze, waarop de pro- duktie en de economische en sociale poli tiek worden georganiseerd. 4. Internationaal moet worden aan vaard, dat de gemeenschap enkele dui delijke doelstellingen formuleert en de vei wezenlijking daarvan op efficiënte wijze nastreeft. Aldus kan meer inhoud gegeven AMSTERDAM Bij kalme handel vertoonden de inter nationale waarden een vaste tendens. De markt werd gunstig beëindigd door Wall Street, waar de flauwe stemming van maandag zich niet verder voortzette. Het tegendeel was eerder waar, want de staal- aandelen gaven een heel goed herstel te zien. Van de Nederlandse aandelen no teerde Kon. Olie in New York een achtste dollar hoger, doch KLM verloor verder terrein. Doordat de Westduitse beurzen wegens „Buss- und Beth Tag" gesloten bleven, ging er in Amsterdam niet veel om. Van de zijde van West-Duitsland" ko men de laatste maanden flinke orders op het Damrak. Aandelen Philips ontmoetten nog wel wat belangstelling en werden voor Zwitserse rekening uit de markt genomen. De elektronische waarden liggen in Wall Street vast in de markt en dit was voor de beroepshandel het teken een kansje te wagen. De prijs van 689% lag bijna 6 pun ten boven de slotnotering van dinsdag. Ook Unilever liet zich, op lokale vraag, goed gelden bij een prijs van 698. Voor de certificaten bedroeg de koerswinst, verge leken bij dinsdag, ruim 5 punten. AKU opende op 385% 2 punten boven de vorige slotprijs en trokken aan tot 389 op aan kopen voor Parijse rekening. De handel in dit fonds was tamelijk levendig. Kon Olie stegen van f 154,10 tot f 154,40 op vraag van Londen. De slotkoers van dins dag was f 154. De gunstige vrachtenmarkt van oktober is blijkbaar in de koersen van de scheep vaartaandelen verdisconteerd. Opgelegde schepen worden weer in de vaart gebracht, waardoor de spoeling op de vrachtenmarkt dunner wordt. De scheepvaartaandelen konden zich, bij geringe affaire, nauwe lijks handhaven. De staatsfondsenmarkt gaf merendeels hogere koersen te zien. De weifelende houding van maandag en dins dag, als gevolg van discontoverhoging, liet men gisteren varen. De kopers, die aan vankelijk hun orders hadden geannuleerd, keerden in de markt terug. In de cultuur sector gebeurde niets noemenswaardigs. De stemming was vrij lusteloos bij minimale affaire. In de lokale sector werden aandelen Hollandse Melksuiker, die de laatste dagen zeer vast in de markt lagen op geruchten, dat de maatschappij wordt overgenomen, onveranderd geadviseerd. Nieuwe aandelen Koudijs werden voor de eerste notering op 237240 geadviseerd, tegen 234 bij een claimprijs van f 420 van dinsdag. De 4-4 percent obligaties 1959 Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland 102/als advies prijs tegen dinsdag 1024- Prolongatie 3% percent. (A.N.P.) Het totaal aantal verhandelde fondsen was 457, daarvan sloten 185 (40,5%) hoger 147 (32,1%) lager en 125 (27,4%) gelijk. NEW YORK De beurs van New York sloot hoger dan de vorige dag. De stijging zette reeds kort na de opening in en duurde tot sluiting. De vraag, die zich aanvankelijk tot staal- en railswaarden, beperkte, breidde zich la ter uit tot automobielen. Dit zijn de drie groepen van de industrie die het meest zullen profiteren van een nieuw arbeids contract in de staalindustrie, dat Wall Street kennelijk algemeen verwacht voor dat de „afkoelingsperiode" van tachtig dagen is verstreken. Ook de aandelen van de elektronische industrie waren vast. Motorola daalde in den beginne meer dan 10 dollar, maar sloot vrijwel op de ope ningskoers. De winsten in staal varieerden tot ruim 4 dollar. Op een gegeven moment was de koerswinst van Youngstown Sheet and Tube meer dan 7 dollar. In de che mische industrie steeg Du Pont 6 dollar, bij de olie Texaco ruim 2, in de automo bielsector American 2, in de vliegtuighoek Beech ruim 5, bij de papierindustrie Inter national Paper 3, bij de fototechnische in dustrie Polaroid 5, in de bouwnijverheid Crane 4 en in de speciale fondsen Minne sota Mining 4 dollar. De totale omzet was 3.660.000 aandelen. Van 1227 verhandelde fondsen waren 665 hoger en 363 lager. Het industriegemiddelde kwam van 635,62 op 641,99, dat van spoorwegen kwam van 146,65 op 149,41 en dat van openbare nuts bedrijven van 86,09 op 86,28. (UPI) worden aan de taak van de economische en sociale raad der Verenigde Naties. 5. Een zekere mate van decentralisatie is gewenst, hetgeen betekent dat het Wes ten en zijn grootste eenheden elk afzonder lijk (de Verenigde Staten, het Britse Ge menebest en de E.E.G.) eigen bijdragen kunnen leveren, in de geest van het Marshall-plan. 6. Een efficiënte werkwijze vereist voor uitdenken, werken op verschillende fron ten tegelijkertijd (kapitaalverstrekking en scholing op zeer verschillende ni veaus) en coördinatie. Op het niveau van het onderontwikkelde land betekent dit onder meer een zekere planning. 7. Marktanalyse leert dat de meeste landen in de loop van hun ontwikkeling geïndustrialiseerd zullen moeten worden. Een belangrijke keuze is daarbij die van de bedrijfstakken. Een belangrijke keuze vormt die van de technieken, daarbij toe te passen. Deze moeten worden aangepast aan de beschikbaarheid der verschillende produktie-factoren. 8. Het bedrijfsleven der westelijke lan den kan op verschillende wijzen directe bijdragen leveren, bij voorbeeld op het ge bied van de technische hulp. de scholing van leidende krachten en de verdere ont wikkeling van de handel in tweede- hands-machines. Tot slot besprak prof. Tinbergen de rol, die ons land hierbij kan spelen. De rege ring kan zich actief tonen bij de bepaling der algemene politiek en de verlening dei- technische hulp Het bedrijfsleven kan een belangrijke rol spelen door het verrichten van leveranties en het doen van aanko pen, het verlenen van krediet, technische hulp en assistentie bij de scholing. Ten slotte zijn het ook instellingen, werkend in de wetenschappelijke sfeer, die hun steentje kunnen bijdragen „Als de bakkerijparagraaf wordt ge wijzigd, worden de concurrentieverhou dingen scheef getrokken en wordt het grootbédrfjf bevoordéèld boven het "klein en middenbedrijf, zodat over enkele ja ren een twintigtal bedrijven in Nederland de gehele broodproduktie in handen zal hebben". Dit heeft de secretaris van de rooms-katholieke middenstandsbond, de heer K. Samson verklaard op een vergade ring in Tilburg, door de Nederlandse r.k. bakkerspatroonsbond belegd ter voorlich ting van zijn leden. De heer Samson achtte het S.E.R.-ad- vies eenzijdig. Niet alleen zijn niet alle ty pes bakkerijen onder de loep genomen, ook de gevolgen voor de consument zijn niet in beschouwing genomen. Spreker constateerde in het advies een gebrek aan wijsheid, evenwichtigheid en verantwoor delijkheid. Mr. P. Wintels, seretaris van de sa menwerkende drie bakkerspatroonsbon den, zei te menen, dat wijzigingen van de bakkerijparagraaf onder meer het ge vaar meebrengt van uiteindelijke weder invoering van volledige nachtarbeid, ter wijl de bakkers juist naar geleidelijke overgang op dagarbeid en arbeidstijdver korting willen. Hij wees de beschuldiging af, dat de bakkerspatroonsbonden onjuis te cijfers zouden hebben verstrekt om hun standpunt te verdedigen. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de staatssecretaris van Socia le Zaken, waarin gevraagd wordt de waar de van het midden- en kleinbedrijf te er kennen. Slotkoei's Voorbeurs gisteren koersen 3-3/,% Nederl. '47 92 3% Nedl. 1962/64 974 Woningbouw 6 109'4 Pr. A'dam '56 I.. 80/g Pr. A'dam '56 II. 90'/g Pr. A'dam '56 III 90/g Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 88% Pr. R'dam '57.... A.K.U 389 393% Calvé Delft 700 Van Gelder Zonen 246 K. N. Hoogovens 708 Nederl. Foi-d 356 N. Kabelfabriek. 403 gew.Philips Gloeil. 6894 701% Pref.PhilipsGloeil. 241% Unilever 698 710 Wilton Fyenoord 202 Werf Gusto 156'/2 Dordtsche Petrol. 693/4 Kon. Petroleum.. 156,50 Billiton 334% A'dam Rubber 108 K.L.M Holl. Amer. Lijn 1564 K.N.S.M 16414 N. Scheepv. Unie 1374 v. Nievelt. Goudr. 135 Phs. v. Ommeren 242 H.V.A 145 Delimaal schappij Amsterd. Bank 320 Nat. Handelsbank 156% Ned. Handel Mij 234% Rotterd. Bank.... 7804 Twentsche Bank 9S2 Anaconda Copper 63s/1A Bethlehem Steel. 52^ U.S. Steel 95 T— General Motors.. 57'* Shell Union 72' '2 Tidewater 24%, LONDEN (Reuter) Juridische en vis serijdeskundigen van elf landen Enge land, de Verenigde Staten, Frankrijk, Bel gië, West-Duitsland, Nederland, Italië, Griekenland, Turkije, Portugal en Spanje hebben drie dagen te Londen informeel van gedachten gewisseld over zeerecht vraagstukken. De besprekingen zijn woensdag geëindigd. Een voorstel, dat de V.S. in 1958 op de zeerechtconferentie te Genève hebben ge daan, vormde de basis van het overleg. Dit voorstel behelsde de instelling van ter ritoriale wateren ter breedte van zes (nu drie) mijl, en een aangrenzende zes-mijls- visserijzone, die eveneens onder toezicht van de kuststaat zou staan. Landen, die reeds vijf jaar vóór de instelling van de visserijzone dus van zes tot twaalf mijl uit de kust in deze wateren hadden ge vist, zouden dat mogen blijven doen. Op de zeerechtconferentie van 1958 kon de tweederde meerderheid, nodig om dit Amerikaanse voorstel tot een internationa le wet te maken, niet worden verkregen. Landen als IJsland en Canada wensen een visserijzone van twaalf mijl onder toe zicht van de kuststaat te plaatsen. Een Britse woordvoerder verklaarde woensdag onder meer, dat te Londen ge houden besprekingen slechts een onder deel vormen van het overleg, dat gaan de is voor de hervatting, in maart of april 1960 te Genève, van de zeerechtconferen tie. „Dergelijke besprekingen zijn reeds verscheidene maanden met verschillen de landen gevoerd," aldus de woordvoer der. De Nederlandse vertegenwoordiger mr. W. Riphagen gaf als commentaar „Het is niet waarschijnlijk, dat er in dit stadium overeenstemming wordt bereikt, daar het Londense overleg slechts een inleiding vormde tot de komende Geneefse bespre kingen." Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier drie jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een 24-jarige café-pianist uit Heerlen die te 's-Gravenhage en Delft negen spaarbankrekeningen aan verschil lende postkantoren geopend had, telkens met een inleg van 10 en later de spaar bankboekjes vervalst zou hebben tot be dragen van ongeveer f 3600 per spaar bankboekje. waardoor ziin gezamenlijk „te goed" van negentig gulden werd opge voerd tot bijna 33.000.-. In alle boekjes zou de verdachte nagemaakte dagstem pels en valse handtekeningen van ambte naren geplaatst hebben. Op acht van de negen spaarbankboekjes had hij totaal 10.660.- opgenomen, zulks onder overlegging van onrechtmatige en vervalste identiteitspapieren. Hij kocht een drukmachine van ruim 1200.- waax-op hij een aantal perskaar ten van' het A.N.P. drukte, welke hij op naam van diverse gefingeerde personen stelde? maar die hij alle van zijn foto en een vervalste handtekening voorzag. De man was begin augustus uit de gevan genis ontslagen na het uitzitten van een straf van acht maanden, hem door de rechtbank te Maastricht opgelegd voor soortgelijke vervalsingen van spaarbank boekjes. De officier eiste drie jaar. De verdedi ger drong aan op een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspi-aak op 1 december. Naar wy vernemen heeft de Nederlandse Bank hedenochtend besloten het kasreser- vepercentage voor de banken in de komen de nieuwe periode te handhaven op zeven percent. In geldmarktkringen had men, na de discontoverhoging van zaterdag met 4 percent, verwacht dat de Centrale Bank ook het percentage van de kasreserve zou hebben veranderd, en wel als aanvullende maatregel op de discontoverhoging waar van. zoals gemeld, de bedoeling was de krachtige en voortgezette expansie van de kredietverlening door het bankwezen een halt toe te roepen. Men wijst er op dat tegenover de zicht bare voorraad goud en deviezen van ruim vijf miljard gulden, in het buitenland een onzichtbaar valutabezit in handen van de banken aanwezig is, dat op ruim 1400 miljoen wordt geschat, waarvan een deel met weinig moeite zou kunnen worden ge repatrieerd. Een overweging van de Cen trale Bank. zo redeneert men in kringen van de geldmarkt, om het percentage van de kasreserve niet te verhogen, kan zijn geweest, dat de banken in dat geval een deel van hun valutavoori-aad uit het bui tenland hadden kunnen terugtrekken. Daarmee zou het effect van de disconto verhoging voor een belangrijk deel onge daan zijn gemaakt. Aan het besluit van hedenochtend, zo vernemen wij nader, is dinsdagmiddag overleg voorafgegaan tussen de Neder landse Bank en de bankiers. De geldmarkt is ruim en men verwacht dat dit zeker tot aanstaandde maandag zo zal blijven. Voor al zal de ontwikkeling afhangen van het tempo in de uitzetting van de biljetten- circulatie, die ten nauwste verband houdt met de Sint Nicolaas aankopen en moge lijke geldopvragingen daartoe bij de spaar banken. (De regeling in zake de kasreserve is in werking geti-eden in maart 1954 en is op genomen in een zogenaamd gentlemen's agi-eement tussen de bankinstellingen en de Nederlandse Bank. Eerstgenoemden verplichten zich daarbij om, voor zover de haar toevertrouwde middelen 10 mil joen te boven gaan, een bepaald percentage als kasreserve bij de centrale bank aan te houden. Het maximum is 15 percent). RAADSLEDEN VOOR DE MICROFOON De akoestiek van de ï-aadzaal is zodanig, dat het gesprokene in de vergaderingen van de Raad somtijds slechts met moeite kan worden verstaan. In de laatste ver- gadei-ing is gebleken, dat genoemd be zwaar kan worden opgeheven door van een geluidsinstallatie gebruik te maken. B. en W. stellen de raad voor tot het aanbrengen van die installatie, waarvan de kosten worden geraamd op 4650, Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten, dit jaar niet aan te dringen op een vervroegde slotuitkering van de melkprijsgarantie 1958-1959. Volgens een mededeling van de minister zal deze uit kering in februari 1960 geschieden. Nu de uitkering van de graantoeslagen uit het extra bedrag van 25 miljoen in december zal geschieden, zag de hoofdafdeling vee houderij geen dwingende reden voor ver vroeging. Wat de regeringsbesluiten over het melkprijsbeleid betreft was de hoofdafde ling veehouderij teleurgesteld, dat nog te funderen nieuwe inzichten ï'eeds hebben geleid tot het vei'laten van de tot nu toe gevolgde basis voor de bepaling van de garantieprijs. De uitzonderlijke weersom standigheden in de afgelopen zomerpei-io- de hebben blijkbaar een groter verschil tussen gemiddelde kostprijs en de garan tieprijs voorkomen. Deze omstandigheid heeft het gevoel van onbehagen over de beslissing van de regering inzake de melk prijsgarantie versterkt. Tegen de nieuwe verrekenprijs heeft de hoofdafdeling ern stige bezwai-en. Aagtedijk 18 1460 m. z. Kp. Lopez n. Las Palmas. Aalsdijkl8 130 m. w.n.w. St. Vincent n. Halifax. Abbedijk 18 600 m. n.n.w. Azoren n. New York. Abbekerk 18 dw. Colombo n. Singapore. Abida 18 120 m. o.z.o. K. St. Vine. n. Thameshaven. Achilles 18 660 m. n.o. Azoren n. Curagao. Acmaea 18 75 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Adonis 19 v. Hamburg te Antwerpen. Aegis 18 te Curagao. Agamemnon 18 750 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Albireo pass. 18 Finisterer n. Antwerpen. Alcor 18 v. Buenos Aires n. Recife. Aldabi 18 v. Buenos Aires n. Montevideo. Algenib pass. 18 Recife n. Las Palmas. Alliena 18 505 m. z.w. Kp. Verde n. Recife. Alkes 18 20 m. o.n.o. Ouessant n. Las Palmas. Alkmaar 19 te Beira. Almdijk 19 v. Rotterdam n. Hamburg/Bremen. Almkerk 19 te East-London verw. v. Pt. Elisab. Alphacca 18 610 m. z.z.o. Kp. Verd. eil. n. Antw. Alwaki pass. 18 Kp. Finisterre n. Le Havre. Amalie B 18 7 m. z.o. Shadwan eil. n. Aden. Ameland 18 600 m. o.n.o. Pto Rico n Stanlow Ammon 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Ampenan 18 te Londen n. Antwerpen. Amstelkroon 18 132 m. w.n.w. Fremantle n. Albany. Amstellaan 18 280 m. w.n.w. Flores n. Newark. Amstelvaart 18 760 m. n.w. Geraldton n. Basrah. Annenkerk 18 430 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Area 19 op Mississippi n. Batonrouge. Argos 18 75 m. n.n.o. Kp. Villano n. Malta. Arnedijk 18 te Le Havre. Asmidiske 18 290 m. z.z.w. Sable eil. n. IJmuiden Asterope 18 390 m. n. Bermuda n. Amsterdam. Attis 18 te Curagao verwacht. Averdijk 18 v. Rotterdam n. Bremen/Hamburg. Baarn 18 1020 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Bali 19 te Bebu. Batjan 18 te Kohsichang. Bengkalis 19 te Antwerpen. Beninkust 18 210 m. w. Casablanca n. Dakar. Bennekom 19 v. Amsterdam n. West-Indië. Bintang pass. 18 Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Blitar pass. 18 Abaco n. Houston. Borneo 19 te Marseille. Bosco 18 v. Bombay n. Khorramshahr. Caltex Arnhem 18 v. Antwerpen n. Cadiz. Calt. Delft 18 500 m. z.z.o. Cocos eil. n. Fremantle. Caltex Delfzijl 18 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Calt. Einlhov. 18 410 m. z.o. Hongking n. Muroran. Caltex Gorinchem 19 te Pernis verwacht. Calt. Leiden 18 30 m. o. R. Fartak n. Immingham. Calt. Pernis 18 155 m. n.w. Jabelattair n. Bahrein. Caltex Rotterdam 19 te Rotterdam verwacht. Caltex The Hague 18 60 m. z.o. Kp. St. Vincent naar Avonmouth. Caltex Utrecht 18 te Rotterdam. Camerounkust 18 te Amsterdam. Camitia pass. 18 Barbados n. Trinidad. Camphuys 19 te Port Swettenham. Casamance 18 le Dakar verwacht v. Roucn. Castor 18 25 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Ceronia 23 te Singapore verwacht. Christopher 18 te New Orleans verw. v. Houston. Cinulia 18 v. Durban n. Curagao. Cities Service Valley Forge 18 436 m. o. Mom basa naar Philadelphia. Clavella 18 140 m. n.o. Aberdeen n. Lyness. Cradle of Liberty 18 670 m. n.o. Fortaleza naar Philadelphia. Daphnis 16 v. Puerto Sucre n. Houston. De Eerens 19 te Ummsaid. Delft 19 te Hamburg. Dinteldijk 19 v. Londen n. Bermuda. Dorestad 18 te Miri verwacht. Drente 13 330 m. z.o. Socotra n. Singapore. Duivendrecht 19 v. Huil n. Rotterdam. Eenhoorn 18 v. Iskenderun n. Piraeus. Esso Nederland 18 te Antwerpen. Esso Rotterd. 18 100 m. n.o. Kuria Muria n. R'dam. Friesland KRL 18 v. Mombasa n. Djibouti. Friesland SSM 21 te Rotterdam verwacht. Gaasterkerk 18 270 m. z. Hongkong n. Singapore. Geertje Buisman 18 v. Port Sudan n. Port Said. Giessenkerk 19 te Bangkok. Gooiland 18 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Groole Beer 18 250 m. z. Monrovia n. Las Palmas. Hathor pass. 18 Ouessant n. Mostaganem. Hector 18 te Hamburg v. Rotterdam. Hecuba 19 te Willemstad. Heemskerk 18 te Rotterdam. Helicon 18 v. Philadelphia n. New York. Hera 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Hersilia 17 460 m. n.o. Barbados n. Brake. Hilversum 18 180 m. o. Terceira n. Bermuda. Holendrecht 19 v. Emden n. Rotterdam. Hydra 18 340 m. n.w. Finisterre n. West-Indië. Jagersfontein 18 210 m. z.z.w. L. Palm. n. Kaapst. Japara 18 665 m. n.w. Minicoy n. Belawan. Jason pass. 18 Azoren n. Santa Lucia. Joseph Frering 19 te Monrovia. Kalinga 18 v. Panamakanaal n. Curagao. Kalvdon 23 te Cardon verwacht. Kara 18 470 m. n.w. Mona eil. n. Maracaibo. Karakorum 18 v. Colombo n. Assab. Karimata 18 350 m. w. Minicoy n. Penang. Karimun 18 v. Port Said n. Genua. Karsik 18 680 m. n.w. Diego Garcia n. Singapore. Katelysia 18 380 m. z.o. Manilla n. Japan. Keizerswaard 18 te Curagao. Kelletia 18 150 m. n.w. Muscat s. Kaapstad. Kellia 19 te Rotterdam. Kenia 18 te Fedala. Kermia 181 te Singapore. Kinderdijk 18 v. Tampico n. Brownsville. Korendijk 18 te Philadelphia verwacht. Korenia 18 v. Mamonal n. Rotterdam. Korovina 19 te Pta. Miranda. Kosicia 18 1200 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Kryptos 19 v. Mena n. Berre. Kylix 18 30 m. n.o. Bornholm, 20 te R'dam verw. Laarderkerk 18 te Nacala. Laertes pass. 18 Kp. Bon n. Port Said. Langkoeas 18 et Damman. Laurenskerk 19 te Khorramshahr. Leersum 18 op Detroitrivier n. Quebec. Leeuwarden 18 v. Laceiba n. Puerto Barrios. Leiderkerk 19 te Port Said. Lelykerk 18 300 m. n.n.o. Guardafui n. Suez. Leopoldskerk 18 te Karachi. Leuvekerk 18 75 m. z.w. Kuria Muria n. Ummsaid. Lib. Bell 18 100 m. n.o. Mozambique n. Ph.delph. Limburg 18 v. Belawan n. Aden. Lindekerk 18 te Bandar Shapour verw. v. Kuwait. Loosdrecht 18 v. Mombasa n. Aden. Loppersum 18 te Savanna verwacht. Louis Lantz 18 dw. Beachyhead n, Monrovia. Maasdam 18 v. Palma n. Malaga. Malea 20 te Saigon verwacht. Markab 18 te Montreal verwacht. Medon 19 te La Guaira verwacht. Mentor 18 v. Paramaribo n. Europa. Mississippilloyd 18 v. Singapore n. Manilla. Mitra 18 240 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Munttoren pass. 18 Gibraltar n. Eastham. Musillovd 18 v. Hamburg n. Middlesbro. Mijdrecht 18 v Amuaybay n. New York. Myladv 18 100 m. z.z.o. Ushant n. Caen. Naess Lion 18 94 m. n.o. ;Villano n. Finnart. Naess Tiger 18 20 m. z.o. Ouessant n. Napels. Nanusa pass. 18 Kp. De Fer n. Port Said. Neder-Waal 19 te Genua. Noordwijk 18 150 m. n.w. Dakar n. Monrovia. Notos 17 v. Patras n. Piraeus. Ommenkerk 18 te Bremen. Oostkerk 18 80 m. z. Ceylon n. Aden. Ootmarsum 18 v. Le Havre n. Amsterdam. Or. Nassau 18 v. Kingston n. Santiago de Cuba Osiris 18 v. Port of Spain n. Santa Marta. Overijsel 18 150 m. z.o. Daedalus n. Port Said. Papendrecht 1/12 te Wismar verwacht. Pendrecht pass. 18 Kp. De Gala. Peperkust 18 v. Pointe Noire n. Matadi. Philippia 18 150 m. n.w. Muscat n. Suez. Foseidon 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Pr. Casimir 18 450 m. o.n.o. Belle Isle n. Glasgow. Prins Frederik Hendrik 18 v. Glasgow n. Londen. Prins Willem v. Oranje 18 v. Quebec n. R'dam. Purmerend 18 te Amsterdam. Pygmalion 18 v. Alexandrië n. Rhodos. Raki 16 v. Aden n. Fremantle. Randfontein 18 te Amsterdam. Rempang 18 110 m. z.o. Messina n. Genua. Ridderkerk pass. 19 Dover n. Antwerpen. Roepat 19 te Basrah verwacht. Roggeveen 18 te Nelson verwacht v. Dunedin. Rossum 18 te Rotterdam. Rotterdam 19 te Southampton. Salatiga 18 v. Cochin n. Singapore. Samarinda 18 270 m. n.w. St. Pauls Rocks naar Kaapstad. Sanana 18 85 m. n.o. Singapore n. Phnompenh. Saroena 19 te Pladju verwacht. Scheldelloyd pass. 18 Gibraltar n. Port Said. Schelpwijk 18 v. Curagao n. Maracaibo. Scherpendrecht 27 te Teneriffe verwacht. Schie 18 35 m. o.n.o. Kp. Defer n. Tripoli. Siberoet 19 te Rangoon. Slamat 18 v. Balikpapan n. Surabaja. Sloterdijk 18 v. Weser n. Rotterdam. Sommelsdijk 18 130 m. w. Scillys n. New York. Stad Arnhem 18 40 m. z.w. Cartagena n. Savona. Stad Leiden 18 95 m. z. Las Palmas n. Leith. Stad Rotterdam 19 te Rotterdam verwacht. Stanvac Sumba 18 v. Sungeigerong n. Saigon. Statendam 18 v. Le Havre te Southampton. Statensingel 18 646 m. w.n.w. Landsend n. Dublin. Statue of Liberty 17 1155 m. w. Kp. Verdische eil. naar Philadelphia. Straat Lombok 19 te Durban. Straat Malakka 19 te Durban verwacht. Straat Singapore 18 v. Sydney n. Brisbane. Straat Torres 18 470 m. z. Bali n. Surabaja. Straat van Diemen 18 te Capetown verwacht. Tahama 18 140 m. w. Kreta n. Finnart. 'l'ara 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tarakan 17 v. Tripolis n. Alexandrië. Tawali' 18 te Aden. Teiresias 18 v. Aden n. Penang. Texel 18 dw. Oporto n. Gibraltar. Themis 17 v. New Orleans n. Curagao. Tibia 18 v. Vizagapatnam n. Calcutta. Tjikampek 18 te Abidjan verwacht v. Freetown. Tjiwangi 18 70 m. n.o. Semarang n. Surabaja. Togokust 18 v. Freetown n. Amsterdam. Tweelingen 18 v. Port of Spain n. Rotterdam. Utrecht 18 65 m. w. Capri n. Port Said. Van Neck 18 v. Port Swettenham n. Penang. Vasum 18 te Fawley. Vlieland 17 v. Fao n. Gibraltar. Waal 19 te Kalundborg. W. Alton Jones 18 165 m. o.n.o. Aden n. Mena. Waingapoe 18 te Basrah. Waterland pass. 18 St. Pauls Rocks n. Las Palma». Waterman 18 600 m. o. Guardafui n. Aden. Weltevreden 18 220 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Westertoren 18 25 m. n. Oran n. Port Said. Westland 18 te Santos n. Las Palmas. Wieldrecht 18 v. Puerto La Cruz n. Manaus. Willem Ruys 19 te Sydney. Woensdrecht 19 te Malmö verwacht. Woltersum 19 370 m. o.z.o. Bermuda n. Houston. Wonorato 19 te Singapore. Wonosari 18 760 m. o. Guardafui n. Aden. IJssel 19 v. Rotterdam n. Bremen. Zaankerk 18 900 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Zaanland 18 v. Buenos Aires n. Montevideo. Zeeland 18 rede Lake Charles. Zuiderkruis 19 v. Wellington n. Sydney. KLEINE VAART Admiralengracht 18 25 m. w. Rauma n. Karko. Appingedam 18 170 m. z.w. Ushant n. Lissabon. Atlas 17 v. Odense n. Aalborg. Boreas 17 v. Barcelona n. Tarragona. Brouwersgracht pass. 18 ET-14 v. Antw. n. Abö. Draco 17 te Royal Sovereign n. Istanbul. Eljo 18 te Holtenau verwacht n. Garston. Inspecteur Mellema 18 60 m. van May eiland naar Grangemouth. Joost 18 dw. Stockholm n. Sundsvall. Julia Mary 19 v. Maassluis te Bordeaux verw. Manto 17 v. Tunis n. Malta. Midas 17 v. Napcis n. Palermo. Quo Vadis 18 in Brislolkanaal n. Liverpool. Twee Gebroeders 17 dw. Ouessant n. Lissabon. SLEEPVAART Cycloop 18 v. Dakar te Brest verwacht. Hector 19 v. Rotterdam n. IJmuiden. Rode Zee 16 v. Mogancity. Simson 19 v. IJmuiden n. Dover. Titan 19 bij Dover. Zwarte Zee 17 v. Lissabon m. „Bahama Queen" naar Lissabon. AUTORIJSCHOOL H. Ane- pool, erk. Bovag instr. Wij lessen in de nieuwste Opel Rekord. Tev. luxe verhuur. Rijnstraat 91, Telef. 6285-4565 Gevr. SLAGERSLEERLING of loopjongen. Boon, Meeu wenlaan 4. IJmuiden-Oost. NET MEISJE of jonge vrouw gevr. voor de avonduren. Thalia Theater. Aanm. van 19.30 tot 20.30 uur. K.C.I., Baanstraat 34, Bever wijk, vr. MACHINESTIK- STERS. Stukloon, hoog loon. Gevr. HUISNAAISTER voor nieuw- en vei-stelwerk. Mevr. Bleeker, Celsiusstraat 58, IJ- mu: Jen. JONGEMAN, 28 jaar, algem. ontw., i.b.v. rijbewijs B-E, zoekt werk voor halve da gen. Brieven L 4853. KOSTHUIS aangeboden van maandag tot vrijdag. Brieven L 4858. KAMEP te huur voor dame b.b.h.h. Bi-ieven L 4850. WONINGRUIL. Aangeb. 4- kamer flat Orionweg voor vrij huis. Br. L 4856. RUILEN: flat Orionweg, huur 22. Ruilen voor goed koper. Br. L 4849. WONINGRUIL. Aangeb. 6- kam., badk., kelder, voor- en achtei-tuin. Gevi\ kleine woning of benedenflat, omg. Kennemerlaan of L. Nieuw- straat. Brieven L 4847. Een mooie 3-KAM. FLAT, huur 11.65 per week. Rui len voor vier-kamerflat. Br. L 4845. Aangeb. BENEDEN FLAT Orionweg. 4 kamers. Gevr. grotere woning. Br. L 4840. WIL DEGENE die maandag avond bij v. d. Werfs rijwiel- zaak een vei'keerde fiets meegenomen heeft, deze om ruilen bij De Pagter, Ko ningsplein 11, IJmuiden. OVERGANGSLEEFTIJD? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee No. 8 helpt. Groot pak 1.85 bij elke drogist. VERJAARDAG? Huur eens 10 stoelen bij Van Merriën- boer! Wij brengen ze zonder extra kosten. Plein 1945 no 60, Telef. 8164. DAMES! 2000 BONTJASJES kort en lang. met 5 jaar ga rantie, reeds vanaf 2.— p. w. Geen incasso; betaling per giro. Vraagt vrijblijvend bezoek met enorme collectie bij U thuis. Geheimhouding gegarandeerd. Brieven L 6067 DE ORIëNT BRENGT een echte Chinese tijgerbalsem, geen z.g. wonderzalfje, maar een eeuwenoud Chinees mid del tegen rheuma, spieraan- doeningen, ontstekingen en gevatte koude. Per pot 1.95, grote pot 3.75, proefpakje 0.95. De ervaringen van onze cliënten doen ons nog vaak versteld staan! R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8, Haai-lem SUPER-ANTHRACIET V. 7.40. Voor Convectors bij goed? trek. De V.S. uw adres. Kennemerlaan 44, Telef. 4643 LUXE VERHUUR z. chauf feur van nieuwe Opeis, 7.50 tot 60 km. S. Diependaal, Esdoornstraat 2 t/o ingang Ziekenhuis, Telef. 8108. PYAMA's koopt U vanzelf met 10% korting in de Ver bouwingsopruiming van C. Lodder, Driehuis. MOLTON DEKENS in alle maten. Zeeman. Bloemstraat 70. IJmuide Telef. 4235. HEREN TRUIEN en vesten. Zeeman, Bloemstraat 70, IJ muiden. Telef. 4235. AMBACHTSCHOOL OVER. ALLS in blauw, khaki en wit. Zeeman. Bloemstraat 70. IJmuiden. Telef. 4235. Nevada en Parley DIKKE SPORTWOL in 10 modekleu- ren. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. HAARDEN, kachels, olie- stook, gasfornuizen, gaskom foren enz. Alleen de gerenom meerde merken. Velo Was machine Mij. N.V. Tromp straat 68-69. Telef 5198. Zaterdags verse GRONIN GER KOEK. Rozijnenbrood als cake. Hazenberg's le klas banketbakkerij. GRAMMOFOONPLATEN, muziekinstrumenten, blad muziek. Muziekhandel Uni- ken, Wijk a. Zeeërweg 45, Telef. 7127, IJmuiden-O. GELD SPAREN doet U door zelf te breien. Neveda en Scheepjeswol. 15 soorten en 95 kleuren. Botman, Kenne merlaan. A.s. ZONDAG 22 NOVEMBER te VLAARDINGEN Vertrek 12.00 uur Kennemerhof. Opgaaf voor de busreis bij: Sig.mag. De Magneet, Lange Nieuwstr. 493. tel. 7365; Wed. Jung v. d. Velden. Korte- naerstr. 27. hoek Trompstr.; Bruinsma. Touringcarbedrijf, Oranjestraat 101. tel. 4454: J. P. Jung. Koningsplein 10; A. Dienaar, Reinier Claeszenstraat 31 en bij P. van Dongen en F. Retz in de vishallen. Supp.veren. „DE STORMVOGEL" opgericht 1 december 1935 Moderne kapstokken22-50 Zuiver wollen tafelkleden met Scandinavische banden 29.90 Weefstof dressoirlopers 11.90 Grote keuze pouffs29.90 Bijzettafeltjes8.25 Ronde weefstoftafelkleden in Deense uitvoering 31.50 Televisietafels 56.00 Sierkussens met kapok 7.90 Gebeeldhouwde kapstokken 38.25 2-pers. Chenille spreien 17-90 Teakhouten fauteuils 75.00 Blank eiken fauteuils47.50 Mimitafels35.75 50x100 11-90 Voetenschommels27.50 Plastic kussens 1.40 Weefstof tafelkleden met Scandin. banden 100 x 100 19.60 Ruime sortering boekenkasten in teak, blank, eiken, Aformosia enz. Haarvelours Salonkarpetten 120 x190 39-00 HAARLEM - TEL 11491 Voor direct gevraagd voor het schoonhouden van kantoren. Werkui-en van 's morgens 7 tot 11 uur. J. G. NELIS en Zonen's Transport- en Aannemings bedrijf, Kromhoutsti-aat 52, IJmuiden. LUXE VERHUUR zonder chauffeur. Opeis Rekord. Volksu jens en Volkswagen busjes. Arie Beekhuis, Tom- cellistraat 32, IJmuiden. Tel. 7179. Steeds erkrijgbaar BEKERS SLAGROOM v.a. 55 ct. Dek kers, Centrum Galerij, Telef. 4302. Nieuwe vooi'raad TOCHT- STRIPS. Nu 3 soorten. Ellen, Presso en sneltochtstrip. Na tuurlijk -.erkrijgbaar bij De Houthal, Kennemerlaan 159, Telef. 7770. Aankomen lopen: JONG POESJE, gi-ijs met rood en witte bef. Orionweg 10. Verhuur SINT- en PIETCOS- TUUMS. Geh. compl. p. stel 12.50 p. 2 uur. Wijk aan Zeeërweg 87. WEGENS EMIGRATIE te koop: vloerkleed 16 els 30, talelbiljart 7.50, trekveren, sport 7.50, pick-up motor 2.50, 2 driepits petroleum stellen, samen 3.50, hei-en winterjas, prima laken, 25. 1-pers. 3-delig bed 5. Adres Fazantenlaan 20. Te koop GROOT DRESSOIR wegens plaatsgebrek. Velser- duinweg 203. Te koop 1 paar z.g.a.n. MO TORLAARZEN m. 44, voor halve prijs 20. IJmuider- straatweg 123, IJmuiden. Te koop SALAMANDER KACHEL met plaat en pijp. Boon, Meeuwenlaan 4, IJ muiden-Oost. Te k. z.g.a.n. WANDELWA GENTJE. Kr. Mijdrechtstr. 25 Aangeb. z.g.a.n. ROTAN ZITJE, bestaande uit 4 club jes tafeltje. Adi'es te ver nemen bureau van dit blad. Te koop witte TROUWJA PON m. 42, met overrok van kant. Heerenduinweg 131 Te koop grote SJOELBAK z.g.a.n. 20 compleet. Burg. Rambonnetlaan 34. Te koop HAARDKACHEL met pijp en plaat. Prijs bill. Rijnstraat 7. Te koop net gedragen KLE DING, ook voor kinderen. Gas- en petroleumstellen. Mooi koperwerk enz. Tweede hands winkel Fa. D. Dekker, v. Wassenaersti-aat 1, IJmui- den-Oost.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9