Relatie Oost-West speelt grote rol bij komende presidentsverkiezingen FRANS LIST „PRIMARIES" IN V.S. NIET VER MEER INDUS-horloges aanbieding OVERHEMDEN 9 Nixon heeft „Russische ervaring", waar Rockefeller iets tegenover moet zetten Goede grond voor hyacinten teelt is zeer schaars Havenberichten 75 Gemaakte lasfouten kosten de gemeente 11.500.- V. DRIE HANDICAPS A. R. DE BOER 4 tot 6 gulden beneden de normale prijs ƒ17.40 ƒ17.90 van Praag Belgische klacht hielp 9 2 stuks 18.50 TWINTIG AGENDAPUNTEN „Titan" sleepte verloren lichter naar Dover Full Speed krijgt nu Concordia op bezoek zorgt weer voor een feestelijke verrassing een fraaie „INDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zwitserse landscha uitgevoerd in natuurlijke kleuren cat Geen boorzuur meer in garnalen VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in de V.S.) Over een jaar worden in Amerika de presidentsverkiezingen gehouden en er moet bijna een wonder gebeuren indien een man, die thans nog niet gestart is in de race, alsnog als eerste over de eindstreep zal gaan. Daarom is nu wel het moment aangebroken om over de groep van aspiranten wat uitvoeriger te schrijven. In dit artikel alleen over de Republikeinen. Heeft de Republikeinse partij, die in 1960 acht jaar aan het bewind geweest zal zijn, kans om aan de macht te blijven? Op dit moment een jaar vóór de verkiezingen moet het antwoord daarop luiden: de kansen voor de Republikeinen zijn de laatste tijd in elk geval gestegen nu Nixon en Eisenhower persoonlijk contact hebben op genomen met de Russen en nu al of niet schijnbaar een periode van ver minderde spanning is aangebroken. Die vermindering van spanning is echter voornamelijk ontstaan, omdat Kroesjtsjev haar op dit moment blijkt te wensen. In een jaar kan veel veranderen en de Republikeinen kunnen er niet zeker van zijn, dat zij in dit opzicht het tij mee zullen houden. Indien men echter in het najaar van 1960 nog altijd kan hopen met de Russen op de goede weg te zijn, dan zal met name Nixon, die ervaring heeft opgedaan met Kroesjtsjev en de zijnen, daarvan profiteren. De buitenlandse politiek betekent soms maar weinig in de Amerikaanse verkiezingen, maar de relatie tussen Oost en West is stellig een thema, dat het merendeel van de kiezers ter harte moet gaan. De Republikeinen hebben slechts twee serieuze aspiranten voor het president schap: Nixon en Rockefeller. Ruim een jaar geleden was Nixon eigenlijk de eni ge, maar de herfst van 1958 bracht een ver rassing: in een jaar van grote stemmen winst voor de Democraten, wist de repu blikein Nelson Rockefeller het gouver neurschap van New York te verwerven door zijn rivaal Harriman met groot ver schil te verslaan. Nixon daarentegen, hoe wel fel agerend, wist geen overwinningen te bewerkstelligen in de staten, waar hij de kandidatuur kwam steunen van andere republikeinen. Met één slag was Rocke feller daardoor de mededinger van Nixon geworden, want ieder besefte, dat het gou verneurschap van New York een goede po sitie is om hogerop te komen. Men be gon vergelijkingen te maken met de situa tie in 1952. Was Nixon (zoals Taft in 1952) de strikte partijman, die niet kon winnen en was Rockefeller (zoals Eisenhower) de figuur, die kennelijk ook Democraten en partijlozen achter zich kon scharen? Het waren sombere weken voor Nixon Sindsdien heeft Rockefeller zich een zeer capabel gouverneur van de staat New York getoond, maar Nixon heeft vooral door zijn reis naar de Sovjet-Unie en Polen veel meer van zich doen spreken en toen Kroesjtsjev naar Amerika kwam heeft Eisenhower de vice-president doen deel nemen aan de besprekingen in Camp Da vid. Op dit moment heeft Nixon stellig weer de overhand op Rockefeller, doch de wip, die deze rivalen bestegen hebben, zou in een jaar tijd eventueel nog wel eens van stand kunnen veranderen. In elk geval heeft Rockefeller nu wel ge toond, dat hij serieuze ambities heeft. Hij heeft afspraken gemaakt voor een reeks spreekbeurten in diverse staten: Chicago heeft hij reeds bezocht, Californië en Ore gon komen spoedig aan de beurt. Hij treedt bij die gelegenheden op als een man, die op en top kandidaat is voor het presi dentschap, doch die het officieel alleen nog niet wil zeggen. Dat Nixon president wil worden, daar heeft hij nooit twijfel over laten bestaan en wie van de twee ook de officiële kan didaat zal worden, de Republikeinse par tij kan er in elk geval zeker van zijn in 1960 een man te hebben, die vrij jong is en over aanzienlijke kennis en ervaring beschikt. Zowel voor Rockefeller als Nixon hoe verschillend ook gaan deze kwalificaties ten volle op. Rockefeller is nu 51 jaar en heeft al vijf kleinkinderen. Hijzelf behoort tot de der de generatie van een uitzonderlijk rijke familie en zijn grootvader John D. Rocke feller sr. heeft zijn fortuin vooral in de olie verdiend. Het vermogen van kleinzoon Nel son (die de erfenis moest delen met vijf broers en zusters) wordt tussen de honderd en tweehonderd miljoen dollar geschat. Meer en meer zijn de Rockefellers een deel van hun fortuin beschikbaar gaan stellen voor de bevordering van welvaart en wetenschap. Alleen al de besteding van die gelden bracht Nelson in contact met de problemen van het nationale en inter nationale bestel. Nelson Rockefeller is ongetwijfeld een aantrekkelijk man om te zien. Hij kan zijn gehoor winnen door zijn warmte en zijn charme, maar niets ergert hem meer dan te worden beschouwd als een „gla mour boy", die voornamelijk succes zou .ebben door zijn knap uiterlijk. En hij heeft ongetwijfeld veel meer om trots op te zijn. Dank zij diverse activiteiten onder Roosevelt, Truman en Eisenhower heeft hij nauw contact gehad met het Witte Huis, het State Department en het minis terie van volksgezondheid. Het Rockefel- ler-rapport, dat hij voor Eisenhower hielp opstellen, bracht hem vooral op de hoogte van belangrijke bewapeningsproblemen en thans zal het gouverneurschap van New York hem stellig nog extra politieke en administratieve ervaring schenken. Toch heeft hij drie handicaps in verge lijking met Nixon: Nixon is meer algemeen bekend, Nixon heeft in vele staten de par tijleiders op zijn hand weten te krijgen en Nixon is dank zij zijn positie van vice- president beter op de hoogte van rege ringszaken als de landbouwproblemen en de arbeidswetgeving. Omtrent de laatst genoemde kwesties kan Rockefeller zijn kennis nog wel tijdig vergroten en ook eerstgenoemde handicaps zijn niet onover komelijk. Maar daarvoor moet hij gaan deelnemen aan de zogenaamde „prima ries": verkiezingen in bepaalde staten, waarbij kandidaten van eenzelfde partij zoveel mogelijk stemmen trachten te win nen onder hun partijleden als aanbeveling voor het presidentschap. De uitslag van een primary is niet bindend, maar de kan didaten kunnen bij die gelegenheid tonen of zij stemmen kunnen winnen bij de mas sa. Voor Rockefeller zou dit niet alleen een kans zijn om beter bekend te worden, maar ook om de Nixon-prefererende partijlei ders ervan te overtuigen, dat zij in Rocke feller toch een kandidaat kunnen vinden, die meer stemmen weet te verwerven. Succes is voor Rockefeller uiteraard niet verzekerd Nixon is een knap debater maar zonder partij te geven in primaries zal Rockefeller weinig kans hebben. De eerste primary wordt begin maart gehou den in de staat New Hampshire. Nixon met zijn wipneus, hangwangen en zware baardgroei is uiterlijk zeker minder aantrekkelijk dan Rockefeller. Maar hij is de knappe, berekenende politicus, die zich nu reeds zeven jaar op het presidentschap voorbereidt en in al die tijd vrijwel geen fouten heeft gemaakt. Hij was gepast be scheiden in zijn optreden tijdens de ziek ten van de president, hij buitte zijn reizen naar Azië, Londen, Zuid-Amerika en de Sovjet-Unie uitstekend uit voor eigen pu bliciteit en heeft en dit vergeet men weieens veel geleerd omtrent hulp aan het buitenland, het rassenprobleem en het communisme. Voor doorgewinterde democraten vis Nixon toch nog steeds een verfoeilijke fi guur, een opportunist, die in verkiezings redevoeringen de Democratische partij als de partij van het verraad heeft geken schetst. Het zal voor Nixon daarom moei lijker zijn dan voor Rockefeller om echte partijmensen van het andere kamp achter zich te scharen, maar zoals gezegd de reputatie van de man die met de Rus sen weet om te gaan zou Nixon, indien er in de wereld niet te veel verandert, in 1960 te stade kunnen komen en hem steun kunnen opleveren van de partijloze mid denmoot. Rockefeller in zijn element ÏJixcr.: av hoger? (Van onze medewerker voor bloembollencultuur De kwestie van de zandwinning in Haar lemmermeer is tot opluchting van de kwe kers en exporteurs van bloembollen voorlopigin het voordeel van de land bouw beslist. De kwekers hopen een stuk grond te hebben behouden dat wellicht binnen niet al te lange tijd nodig zal zijn voor de bollenteelt. Want hoewel er voor het merendeel tulpen in gebied bij de Spieringweg worden geteeld, weet men goed dat de paar grote firma's die er land hebben daar uitstekende hyacinten telen. Juist die hyacinten geven bij de beoorde ling van de grond de doorslag. De kwekers weten uit ervaring dat hyacinten zich al leen goed laten telen op grofkorrelige grond, zoals ze die ook in de Haarlemmer meer aantreffen. De kwekers hebben zelf nooit geweten, waarom de hyacinten juist op die gronden zo best groeien. Een jonge landbouwkun dige, dr. K. van der Meer, heeft voor hen ontdekt dat die grofkorreligheid een ge volg is van kalkafzetting om een kern van kwarts. Men wist al lang, dat de hyacinten het best konden worden geteeld op een strook grond van Hillegom-noord tot Lisse- noord van ongeveer vier kilometer lengte en een kilometer breedte. Een klein stukje grond, als men bedenkt, dat er ongeveer 350 ha. met hyacinten moeten worden be- teeld om de huidige export amper in stand te houden. Hoewel het sterk overdreven klinkt, mag toch wel worden aangenomen, dat nergens ter wereld dergelijke grond te vinden is. Misschien ligt deze nog in Noord Advertentie verkrijgbaar bij Nieuwstr. 413 Lange GROTE ZEGE VAN CHAMPION OP TOG-TAFELTENNISSERS De IJmuider tafeltennisclub „Cham pion", die nu al opgeveer twee jaar be staat en sedert september jongstleden in de bondscompetitie uitkomt, heeft donder dagavond een wedstrijd gespeeld tegen TOG 7. De einduitslag was 100 in het voordeel van Champion, een eclatante zege dus. Een van Champions sterkste spe lers, Lettemeijer had geen enkele moeite om zijn tegenstanders te verslaan. Schou ten die zijn eerste competitiewedstrijd speelde, bracht met zijn spel vele punten binnen. Jansen van TOG was ongetwij feld de sterkste tegenstander die dit team bij zich had. Hessels en Kraalingen toon den zich in hun spel tamelijk slordig, het geen hen dan ook duur te staan kwam. Frankrijk. Maar daar waar het geprojec teerde zandmeer zou moeten komen, zijn de mogelijkheden wel aanwezig, want dat gedeelte is ook zo'n oude strandwal. Haar lem ligt ook op een dergelijke wal. De „Fleuristen" hebben vroeger niet voor niets zo goed kunnen telen in Haarlem zuid. We hebben in de dissertatie van dr. Van der Meer gevonden, hoe groot het ver schil in opbrengst is tussen goede en min der goede hyacintengronden. De laagste opbrengst van de beste gronden ligt na melijk vijfentwintig tot dertig procent ho ger dan die van de afwijkende gronden. Nu is de kalkrijkheid niet alleen beslis send, ook de grondwaterstand is bepalend. Volgens mededelingen van kwekers op dat kleine stukje strandwal bij Hillegom die ook in de Haarlemmermeer hyacinten telen, ligt de opbrengst even hoog. Van daar hun angst voor het verlies van goede gronden en voor het water van het te gra ven meer. Het heeft ons verwonderd, dat de ge westelijke raad voor Noox-dholland van het Landbouwschap in overleg met de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollenbedrijf slechts voor het des betreffende gebied de opbrengsten van tul penbollen door het Landbouw-Economisch Instituut heeft laten vaststellen. Men heeft uit een rappox-t van het Proefsta tion voor de Bloembollencultuur toch vex-- nomen dat ongever 26 ha tot de goede potentiële bollengronden kunnen wor den gerekend? Het L.E.I. betrekt de hyacinten slechts bij de conclusies in de berekening en wex-kt met gemiddelde opbrengsten per ha. Gezien het feit, dat het hier goede bol lengronden betreft en de ervaringen van de kwekers mag men wel aannemen, dat een gemiddelde opbrengst van 15.200 be slist niet aan de hoge kant zou zijn. Er is bij de waardebepaling van de potentiële gronden met veel cijfers gewerkt, omdat cijfers nu eenmaal enig houvast geven. De cijfers van dit ogenblik zijn echter maar momentopnamen. Niemand weet, hoeveel die gronden straks waard zijn, want er is een duidelijke tendens te zien, dat de kwe kers steeds meer de minder goede gron den gaan vei'laten en naar de betere trek ken. De opbrengsten liggen daar hoger. Met grote moeite en kosten wint men steeds nieuwe grond bij, echter gaan ook gronden verloren. Alleen al in de buurt van Beverwijk verloor het bollenvak 100 ha. grond. De kwekers daar werden over het gehele land verspreid. Een paar ge lukkigen konden een bedx-ijf ten zuiden van Haai'lem kopen. Advertentie Slijterij en Wijnhandel Lanfrc Nieuw- straat 447 Telefoon 7281 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Binna van Drammen; Arcadia, Londen; Libertas, Rot terdam; Elisabeth Berger. Antwerpen; Venus, Hamburg; Neder-Elbe, Antwerpen; Herm Kiepe, Norsbron: Jans, Londen; Daje Böhmer, Rotter dam; Theologus, Marmugoa, erts Hoogovens; Hontestroom, Huil; Geestdijk, Maassluis, ledig IJmuiden; Seheldestroom, Par; Kuutsalo, Rotter dam; York, Coole; Madjoe, Cristinahamn; August Thijssen, Luiea; Ootmarsum, Le Havre; Egret, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Swallow van Huil; Thalelas, Rotterdam; Eemsborg, Kopmans- holmen, hout voor Zaandam; Constancia, Wal- kom, cellulose Velsen: Mercia, Leningrad, balken voor Zaandam; Adonis, Antwerpen: Milo, Ant werpen, ledig IJmuiden; Phoenix, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden; Dussel- dorf naar Bremen: Bennekom. Curasao; Dina, Portsmouth, kunstmest IJmuiden; Porjus, Narvik, ledig Hoogovens; Walma, Rotterdam, ledig Vel sen; Camerounkust, Rotterdam; Prins der Neder landen, Cowes Roads; Oranje. Port Said; Lijn baansgracht. Rotterdam; Drie Gebroeders. Sarps- borg, zout van IJmuiden: Erna Oldendorff. Go thenburg; Peregrine, Harlingen; Cardrona, Ant werpen, ledig IJmuiden; Ciudisa, Gent; Mossbay, Aruba; Calafatis, Lissabon; Advance, Malmö: Noordkaap. Clochester; Guineekust, Bremen: Ti tan, Bilbao; Labotas, Rotterdam: Loenerkerk, Antwerpen; Reggeborg. Colchester, kunstmest IJmuiden; Rio Yape, Antwerpen: Camroux 1, Grangemouth, kunstmest IJmuiden; Zaanstroom, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Jan Brons naar Antwerpen; Arcadia, Hamburg; Binna, Ant werpen; Donets. Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). FLINKE PARTIJEN PEEN EN SCHORSENEREN De aanvoer van schorseneren en winter peen was ook op de donderdag gehouden veiling te Beverwijk heel groot. De totaal- aanvoer van schorseneren bedroeg 45.000 kg, terwijl er 40.000 kg winterpeen was. De handel in Nero was wel bijzonder vlot, er werden prijzen betaald die men vooi'heen nog niet kreeg. Voor de 1 A- kwaliteit werd van 0,77 tot 0,90 per kilo betaald. De B-sortering bracht van 0,44 tot 0,70 per kilo op en de C van 0,29 tot 0,51 per kg. Er waren donder dag aan de veiling Kennemerland enige grote pai'tijen schorseneren uit de Noord oostpolder, die evenals vorige jaren hier weer worden geveild. De winterpeen kon goed verkocht worden, al lag de prijs wel iets lager. Een partij B-kwaliteit bracht tot 0,27 per kg op. De meeste partijen van deze sortering draaiden echter rond de 0,20 per kg. Voor de C-kwaliteit werd van 0,15 tot 0,22 per kilo betaald. Advertentie ZELDZAAM VOORDELIGE 1. Zeer fijne effen poplin overhemden No-lron - wit - grijs - lever en crème normale prijs 15.90 2. Wit ton-sur-ton overhemden, hagel wit met kleine werkjes normale prijs 13.90 Zo lang de voorraad strekt Zo'n buitenkansje zal vlug zijn uitverkocht Kennemerlaan 61 muiden Wanneer de raad van de gemeente Velsen op woensdag 25 november bijeenkomt, zullen de leden een agenda van twintig punten in behandeling moeten nemen. Het gaat die avond om het verlenen van enkele kredieten, de aankoop van enkele panden en de voor lopige vaststelling van bedragen voor verscheidene onderwijsinstellingen in de gemeente. Voorgesteld wordt de raad zijn goed keuring te hechten aan een wijziging van de verordening die de toekenning van studiebeurzen regelt, en wel in die zin, dat de aanvragen voor een- studiebeurs niet in apx-il maar in de maand januari moeten worden ingediend. Gebleken is namelijk dat nog door te veel belanghebbenden wordt verzuimd gebruik te maken van de gelegenheid tot het aanvragen van een rijksstudiebeurs. In de x'egel worden slechts die personen bereikt, die al eerder voor een gemeente lijke studiebeurs in aanmerking zijn ge komen. De aanvragen moeten bij het Rijk in de maand januari worden ingediend. Velen meldden zich echter in april voor de eerste maal bij het gemeentebestuur aan. Het college stelt vex-der voor aan de openbare lagere school die tijdelijk is ge huisvest in de noodlokalen bij de Prof. van der Leeuwschool te IJmuiden de naam van Pleiadenschool te geven. De nieuwe school komt namelijk aan het Pleiaden- plantsoen te staan. Houten balklagen en vloex-delen van enige lokalen in de Adolf van Nassauschool te Santpooi-t worden door huis- en kelder- zwam aangetast. Op sommige plaatsen is het hout zelfs vergaan. Onmiddellijke voorzieningen dienen ter voorkoming van ei'nstige ongelukken te woi'den getroffen. De opdracht is reeds verstrekt. De kosten bedragen 3.650, waarvoor B. en W. de raad krediet vragen. Fout kost 11.500 Ten behoeve van de ondergrondse ver- waiTningsleidingen werden vei-nieuwingen aangebracht in het W. F. Visserhuis. Ter voorziening in een lekkage werd een tijde lijke verbinding gemaakt. Later is weer een lek gesignaleerd en de oorzaak moet worden gezocht in gemaakte lasfouten en het gebi-uik van verkeerd isolatiema teriaal. Nu kan de gemeente 11.500 be steden aan het leggen van nieuwe lei dingen voor het wax-mwatertx-ansport Het college van B. en W. stelt de raad verder voor voor 't onderhoud van de sport velden eigen materiaal aan te schaffen. Tot nog toe werd steeds gebruik gepiaakt van materiaal van het Plantsoenbedrijf. Maar omdat het onderhoud van de sport terreinen van de gemeente geheel in handen wordt gelegd van de gemeentelijke ambtenaar voor lichamelijke opvoeding en de spoi't, komt het B. en W. nuttiger voor indien deze ambtenaar de beschikking ki-ijgt over eigen onderhoudsmateriaal. Aanschaffingskosten van verscheidene machines, zoals een tractor met maaibalk en een cirkelmaaier worden geraamd op respectievelijk 7.000 en 2.000. Een op- bergloods kost 4.500. De raad wordt voorgesteld de gevraagde kx-edieten te ver lenen. De sleepboot „Titan" is er donderdagmid dag om vijf uur in geslaagd de bij Dover dicht onder de Engelse kust voor anker lig gende lichter vast te maken. Grote steun heeft men bij dit vastmaken in stormweer met windkracht 7 ondervonden van de runners D. de Man en D. de Back, beiden uit IJmuiden. Ze waren sinds woensdag avond na het bi-eken van de sleepdraad aan boox-d van de lichter gebleven en we zen de hulp van de reddingboot af daar zij de toestand niet kritiek achtten. De „Titan" heeft de lichter binnengesleept in de haven van Dover en maakt de sleep be staande uit drie lichters thans weer ge reed om de reis te vervolgen. Het eerste dameshandbalteam van Full Speed uit IJmuiden komt zondag, voor het eex-st in het seizoen, in het veld tegen Con cordia (Hillegom), aanvang 14.30 uur op Schoonenbei-g. De Full Speed-dames moeten goed op hun tellen passen, want de Concordia- dames hebben heel wat in haar mars en een gelijkspel zal hier dan ook wel het resultaat zijn. De junioren gaan naar Concordia (Haar lem). Beide teams delen de tweede plaats, een moeilijke wedstrijd dus. Aanvang 14.50 uur. Van de aspiranten speelt alleen Full Speed C tegen Blinkert C, aanvang 11.00 uur op het Blinkert-terrein. Voor de zaalhandbal in Alkmaar heeft Full Speed zich opgegeven met een dames- senioi-en- en een juniorenteam en twee aspiranten-teams. Opstelling dames I: C. v. Beek, B. Ag- genbach, A. Kröger, F. v. d. Nieuwendijk, L. Apeldoorn, W. de Boei-, N. Bakkei-, J. Orsel, A. Grootveld, N. Apeldoorn, L. Spanjaard; res. G. Apeldooi-n, T. Uylen- broek. RIOLERING WIJKEROOGSTRAAT Op donderdag 3 december zal namens het gemeentebestuur van Velsen openbaar worden aanbesteed het leggen van een riolering in de Wijkeroogstraat en tevens de bestrating ervan. De aanbesteding be gint om 11 uur en vindt plaats in het kan toor van Openbare Werken in park „Vel- serbeek". Advertentie L Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. vlh Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam; Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam: Adres: Woonplaats: H.A. 1 RESTAURATIE BEECKESTEIJN PAS IN HET VOORJAAR De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft het gemeentebestuur laten weten, dat in verband met het vergevorderde jaargetijde de restauratiewerkzaamheden aan het landgoed „Beeckesteijn" eerst in het voorjaar 1960 zullen kunnen beginnen. Onlangs hebben wij in onze krant reeds gewag gemaakt van de vertraging in de restauratiewerkzaamheden. Adverteritie Terlenka - Trevira Draion De nieuwste multicolours Enorme sortering Rock 'n Roll-pantalons Zware kwaliteit Goud- merk Schuttersveld werkbroek Voor jongens-pantalons (met en zonder zoom) alle moderne kleuren. Een ijzersterke jongens- f Q broek (6 jaar) reeds voor J vifU (met kl. st. p. maat) Vraagt zichtzending PLEIN 1945 No. 48 Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten zal in de naaste toekomst streng gaan optreden tegen het gebruik van boor zuur voor de conservering van garnalen. Het gebruik van dit conserveringsmiddel is door het bestuur van het Produktschap bij verordening verboden verklaard. Tot nu toe was het gebruik van boor zuur ook al verboden, maar het produkt schap had geen bevoegdheid om tegen overtreders op te tx-eden. Het produktschap is tot deze maatregel overgegaan vanwe ge de vele klachten die over het gebi-uik van boorzuur van buitenlandse en vooral Belgische afnemers wax-en ontvangen. De Belgen hebben aangedx-ongen op contx-ole van de garnalen bij de grens, hetgeen de export aanzienlijk zou bemoeilijken. Met het besluit hoopt men de export van gar nalen te beschermen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9