NEDERLAND ZAL IN STRAATSBURG VERZOENINGSVOORSTELLEN DOEN «W M 0 RRIS "êefore ipn êuif! moderne coiffures PEL's kapsalon Koning Boude wijn brengt Kongo- vraagstuk voor het volk COIFFURES DE VRIES VSV - De Graafschap HET WEER Ook poging om wereldhandel te bevorderen UNO vraagt uitstel van Franse kernproef Slaat deze pagina om Ongekende rust in Belgisch verkeer Hier en daar mist In de krant van heden: ONTMOETING OP HOOG NIVEAU Het woord is aan E.E.G. EN KLEINE VRIJHANDELSZONE Moch: Wij laten ons niet van ons plan afbrengen Nederlands schip ramt Argentijnse tanker bij Buenos Aires Cultureel contact tussen Amerika en Rusland Eerste koude-offensief werd afgeslagen Vertrek van De Schrijver tot vandaag uitgesteld ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. S ff rag ejhb ra Jf "TB/fr jlf—hTT m&S*, JLs Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. if i Ei hibI H li 1 Jf^ll 1L a, If i gf "1" Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389. na kant™ 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Girorekening IJmuider Conrant 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1529e. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman S'ÖOST- 'Berlijn EUROPA ZUID-, NsSLAVIE SPANJE Euromarkt VrijhandelszDnewfi deZeven Advertentie BARTËÜÖRISSTT" HAARLEM TEL. 13439 leidsestraat (bij koningspieinj. amsterdam tel 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. Koude nacht met temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. pag. Vrijhandelszone 1, 2 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op cle Praatstoel 9 Nog 14 nachtjes slapen: winkels in IJmuiden3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 IJmondagenda 5 Kerkdiensten 5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 12 Films 6 Op en om het Binnenhof 7 Filatelie 11 Puzzel11 Kerkelijk Leven 11 Erbij13 tot 16 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". Mevrouw Toure, echtgenote van president Sekou Toure, president van de onaf hankelijke Afrikaanse republiek Guinea, is een charmante verschijning. Deze Lessing: opname werd gemaakt toen zij deze week in nationale klederdracht werd ontvangen door president en mevrouw Lübke van W est-Duitsland. Het presi- Het meest volkomen gebed is een dank- dentiële paar uit Guinea is inmiddels in Moskou aangekomen voor een bezoek bare gedachte, naar de hemel gericht. aan de Sovjet-Unie. nBB1^^^BHMnaBaHHBiaBIMKBiaEnBaani^H1K Uw speciaal adres voor Cosmetische art. Parfumerieën Tel. 4426 Na zijn bezoek aan Londen zal de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. II. Luns, zieh zondag naar Straatsburg begeven, waar hij maandag zal deelnemen aan de conferentie van de Raad van Ministers van de Europese Economische Gemeen schap. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt is minister Luns voornemens in Straatsburg met voorstellen ter tafel te komen, die een nadere concretisering betekenen van het ook door de Europese Commissie ingenomen standpunt, dat de Gemeenschap een liberale handelspolitiek zal moeten voeren, die gericht is op een zo vrü mogelijk handelsverkeer in de gehele wereld. De Nederlandse regering isi voornemens om, teneinde een liberale politiek te voeren en te voorkomen dat nieuwe beletselen zullen ontstaan voor een uiteindelijke associatie met de andere Europese landen een tweeledig voorstel te doen. NEW YORK fUPI) Met de vereiste tweederde meerderheid heeft de Algeme ne Vergadering van de UNO vrijdag een motie aangenomen, waarin Frankrijk wordt gevraagd zijn proefexplosies van kernwapens in de Sahara uit te stellen. Voor de motie, welke in de politieke com missie voorbereid was, werden 51 stem men uitgebracht. Er waren 16 tegenstem mers, en 15 onthoudingen. De motie is afkomstig van de Afrikaans- Aziatische landengroep. Vrijdag had de Franse delegatieleider Jules Moch zich ertegen verzet met de verklaring, dat de kernproeven in de Sahara geen invloed zouden hebben op de onderhandelingen, die in Genève worden gevoerd over de stopzetting van de proefexplosies. De in de resolutie geponeerde stelling, dat Frankrijk met zijn proeven in de Sahara een toestand schept, die gevaarlijk is voor Afrika, wees hij als onwetenschappelijk van de hand. Hij vroeg de Assemblee „zijn vertrou wen in Frankrijk te tonen". De motie is voor Frankrijk onaanvaardbaar, had hij gewaarschuwd. Jules Moch had ook gezegd: „Het aan vaarden van deze resolutie zou oorzaak kunnen zijn van een gevoel van onmin van Frankrijk tegenover de UNO. Bolivia, Mexico, Ecuador, Panama en Denemarken hadden in de commissie of wel tegen de motie gestemd, of zich van stemming onthouden. Toen zij in de assem blee tegen stemden legden zij het gewicht in de schaal, dat de beslissing forceerde. Nederland, en de andere NAVO-landen met uitzondering van Canada, hebben te gen de resolutie gestemd. Canada stemde er voor. De Franse afgevaardigde bij de UNO Ar- mand Bérard heeft vrijdag in een vraag- Bij de scheepswerf C. van Lent en Zonen te De Kaag is een groot jacht gebouwd voor de sheik van Bahrain. De lengte van het jacht bedraagt 21,5 meter. Het is 'n stalen dubbel-schroef- flushdek-motorjacht. Dit jacht is van het allermodernste comfort voorzien, zoals televisietoestellen in salon en slaapkamer, radiotoestellen, bandrecor ders e.d. Tevens is het jacht voorzien van een radarinstallatie, echolood, a7itomatische piloot en een televisie camera. Er zijn tien telefoontoestellen gesprek met UPI verklaard, dat zijn land niet van plan is de UNO te verlaten van wege de veroordeling van Frankrijk's voor nemen een atoombom tot ontploffing te brengen. Hij merkte nog op, dat er een sterke stroming tegen de UNO is in de openbare mening van zijn land. „De reso lutie zal die stroming nog sterker maken", zei hij. Hij herhaalde, dat Frankrijk zich door de resolutie van vrijdag niet van zijn kern proefplannen zal laten afbrengen en een officiële woordvoerder bevestigde dat la ter. Hij zei: „Frankrijk weet wat de UNO voorstelt: een Assemblee van woorden. Na tuurlijk zou het ons genoegen hebben ge daan, als de Assemblee de resolutie ver worpen had, maar wij zijn in het geheel niet verrast door wat er gebeurde". BUENOS AIRES (UPI) Het 5.524 ton metende Nederlandse vrachtschip „Maas haven" heeft or de Rive Parana bij Bue nos Aires de Argentijnse tanker „Presi dente Figueroa Alcorta" (2.460 ton) vrij dag midscheeps geramd. De kapitein van de tanker slaagde er nog in, terwijl zijn bemanning al naar de wal zwom, zijn schip aan de grond te zetten. Het schip was zwaar gehavend. De voorsteven van de Maashaven was ook flink ingedeukt, maar het schip kon de reis naar Roario voortzetten. Advertentie WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn overeenge komen het bestaande culturele verdrag met twee jaar te verlengen, zo verluidt in Washington. Het verdrag voorziet in culturele, technische en wetenschappelijke uitwisselingsprogramma's tussen beide landen. In het nieuwe verdrag zijn ook en kele uitbreidingen van uitwisselingen voor zien en de Verenigde Staten hopen dat nu ook over en weer radio- en televisiepro gramma's zullen worden uitgezonden. wanneer u benieuwd bent naar het „Sinterklaasgezicht" van de IJmuider winkelstand. Wij hebben een fotografische greep gedaan uit de vele vriendelijke en welvoor ziene Sinterklaasetalages in IJmui den, die de stad in deze tijd voor 6 december zo'n aparte sfeer geven. Sint Nieolaas behoeft in IJmuiden niet met de handen in het grijze haar te zitten Het eerste deel hiervan houdt in een voorstel aan de zeven landen, van de kleine Vrijhandelszone, op 1 juli 1960 hun tarieven met twintig percent te verminde ren. De E.E.G.-landen zullen op die da tum krachtens het E.E.G.-verdrag even eens op een tariefsverlaging van twintig percent in hun onderlinge verkeer zijn aangeland en de Nederlandse regering stelt nu voor, dat deze landen als tegen prestatie zullen besluiten deze onderlinge verlaging ook uit te strekken tot alle lid staten van het G.A.T.T. (General Agree ment on Tariffs and Trade) en andere landen, jegens welke een meestbegunsti- gingsclausule geldt. Het tweede deel van het voorstel van de Nederlandse regering houdt in, dat het toekomstige buitenta rief van de E.E.G. met twintig percent zal worden verlaagd. Het Nederlandse voorstel sluit aan op de gedachten, die de Europese Commissie in haar tweede memorandum, dat thans in handen van het speciale comité voor de associatiekwestie is, heeft ontvouwd. Het gaat iets verder daar de commissie de tariefsverlaging tegenover derde landen in juli 1960 slechts wilde toepas sen op de hoge tarieven, terwijl Neder land haar op alle tarieven wil betrekken. Ook de verlaging van het toekomstige buitentarief van de E.E.G. is door de Europese Commissie, zij het voor een later stadium, aanbevolen. Doel van het Nederlandse voorstel is de kloof tussen de twee groeperingen in Euro pa niet groter te laten worden. Tegelijk wil het evenwel bereiken, dat niet alleen de E.E.G. doch ook de andere Europese landen maatregelen nemen, die het vrije verkeer in de gehele wereld bevorderen. Van de zeven wordt een non-discrimina toir systeem verlangd en de gehele we reld zou moeten kunnen profiteren van de verlaging van de buitentarieven. De Nederlandse regering wil in dit ver band aan haar partners voorstellen er bij de landen van het G.A.T.T. en in het bij zonder bij de Verenigde Staten en Cana da op aan te dringen, dat zij in het kader van de door onderstaatssecretaris Dillon voorgestelde tariefsonderhandelingen Voor een driedaags bezoek aan ons land om op te treden in Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam arriveerde vrijdag Catherina Valente in de hoofdstad. De populaire film en revuester reist twee maal per jaar de wereld rond om al haar contracten na te komen Tweeëntwintig jaar geleden, toen zij zeven jaar was, zou zij met haar ouders optreden in Carré. De politie verbood het. Reeds toen danste en zong zij. De eerste aanval op West-Europa door koning Winter is deze week mislukt. Hij slaagde er slechts dinsdag in de Noord-Ne derlanders een kleine 24 uur in de winter jas te doen wegduiken bij een krachtige koude wind van 1 a 2 graden, maar daar bleef het bij. Onmiddellijk werd er door de oceaandepressies, die van de Golf van Biskaye naar de Britse eilanden blijven trekken, een tegenoffensief ingezet en met succes. Toen het kwik in Groningen nog op 3 graden stond was het in Zuid Limburg al 13 en in onze omgeving 10 graden. Tot over de Russische grens en ver in Zweden heeft de kou zich moeten terug trekken. Tot dusver was november be langrijk te koud, maar van het midden van deze week af wordt er zeer zachte lucht van 10 d 13 graden over ons land gebla- zen. Toch blijft de luchtdruk boven Rus land en Noord-Scandinavië hoog. Ook bo ven Groenland ligt een zeer sterk hoge- drukgebied, waardoor koude lucht via IJs land naar het zuiden blijft stromen. Deze koude lucht dringt met noordelijke winden tot de Golf van Biskaye door. Langs een omweg kan deze minder zachte lucht la ter ook tot boven West-Europa doordrin gen maar dan nog zal het voor november een redelijke temperatuur zijn. Ook in Noord-Nederland heeft men zijn winterjas weer in de kast gehangen. Maar na een periode met zeer zacht weer volgt niet zelden een niev-we koude-inval, al be hoeven wij hiervoor begin volgende week I nog niet beducht te zijn. Onze correspondent in Londen meldt over het overleg dat de ministers Lloyd en Luns hebben gevoerd nog het volgende: Wij vernemen nog, dat van Nederlandse zijde met klem wei'd betoogd, dat het ver keerd zou zijn indien Engeland zou wor den buitengesloten van het interne West- europese politieke overleg. Dit is natuur lijk een ietwat negatieve formulering. Waarschijnlijk zal ook wel gesproken zijn over een positieve manier, waarop de Britten bij de politiek van het Europa van de zes E.Ê.G.-landen zou kunnen worden betrokken. Zoals men weet duikt in dit verband de laatste tijd meer en meer de haast vergeten Westeuropese Unie op als een voor de hand liggende mogelijkheid voor de totstandbrenging van het in hoge mate gewenste politieke contact op rege ringsniveau met de Britten. De Engelsen, die door hun aarzeling in het verleden zeker een schuldgevoel be zitten, doen op het ogenblik alles om de scherven te lijmen. Vandaar misschien ook dat men in het gesprek met minister Luns van Britse kant ontkende, dat er, zoals beweerd wordt, sprake zou zijn van een Engelse afkeuring van nauwere West- Europese politieke integratie. Dit is mis schien een beleefdheidsphrase, welke nogal vreemd aandoet omdat Engeland in feite ergens anders huiverig voor is, na melijk voor de vorming van een vast aan eengesmeed Westeuropees politiek blok, maar meer opheldering over het Britse standpunt is om verwarring te voorkomen dan ook di-ingend gewenst. Misschien is het daarvoor echter nog te vroeg. Men be vindt zich op dit ogenblik namelijk nog in de sfeer van algemeenheden welke ten doel hebben een gunstiger politiek kli maat te kweken dan er tot voor kort in West-Europa heeft geheerst. Desniette min wordt er in Londen en achter de scher men elders hard gewerkt om er een nieu we politiek uit te hameren, waarbij het niet meer aankomt op welwillendheidsbe- toon, maar op hard zakelijke details, wel ke de proef op de som zullen dienen te ge ven van alle goede bedoelingen, welke men thans over en weer rond bazuint. Advertentie BRUSSEL (Reuter) De Belgische automobilisten hebben zaterdag in groten getale gehoor gegeven aan de oproep van de Koninklijke Belgische Automobielclub en andere organisaties om een dag niet te rij den als protest tegen een voorgenomen ver hoging van de benzineprijs. Volgens waar nemers was het verkeer tachtig percent minder intensief dan gewoonlijk. Een woordvoerder van een aantal olie maatschappijen schatte, dat de Belgische regering ongeveer 20 milj. Belgische fran ken aan belastingen zou derven, als de staking volledig zou zijn zullen overgaan. Deze behoeven niet iden tiek te zijn aan de verlagingen van de E.E.G.-tarieven, doch verwacht wordt dat deze landen zeker een bevredigend antwoord zullen willen geven. Het Neder landse voorstel is mede ingegeven door de gedachte, dat men eerst op een gunstige reactie van Amerikaanse zijde kan ho pen, wanneer de Gemeenschap haar libe rale houding duidelijk demonstreert door de twintig percent verlaging van haar bui tentarief als een blijvende maatregel af te kondigen. Opgemerkt wordt dat het Nederlandse voorstel van de hoge tarieflanden voor me dio 1960 niet meer vraagt dan wat ook reeds door de Europese Commissie is voorgesteld. Zij hebben immers op 1 januari 1959 vrijwillig reeds tien per cent van hun hoge buitentarieven laten vallen en daar zal maandag in de minis terraad worden besproken, waar ook het tweede memorandum-Hallstein en de re cente Franse plannen tot bespoediging van de ontwikkeling der Gemeenschap aan de orde zijn. Het is reeds ter kennis van de vijf andere regeringen en aan de Europese Commissie gebracht. In Den Haag wordt er op gewezen, dat over de gedachten, die in het voorstel worden ge concretiseerd, in de Benelux-landen steeds een grote mate van overeenstemming heeft bestaan, zodat mag worden aangeno men dat het initiatief van minister Luns zeker bij deze landen sympathie zal on dervinden. Wi.i maken onze leden er op attent dat de contributie t.m. nov. 1959 betaald dient te zijn. HET BESTUUR In de landen van de Kleine Vrijhan delszone wonen bijna 90 miljoen men sen, dat is iets meer dan de helft van de bevolking der Euromarktlanden. Hun totale produktie is iets minder dan tweederde van die van de Euro- markt. De totale invoer van de groep tuas in 1958 ongeveer 67 miljard en de uitvoer 57 miljard. Het Engelse aandeel in deze cijfers is meer dan de helft. BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn heeft een dringend beroep op alle Belgen gedaan zich aaneen te sluiten voor de op lossing van het Kongolese vraagstuk. De koning zei, dat Kongo niet prijsgegeven zal worden vooraleer een uiteindelijke vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk is bereikt. Koning Bou dewijn sprak tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Vrije Universiteit van Brussel, waar van hij doctor honoris causa is geworden. De koning verklaarde, dat het Kongole se vraagstuk hem reeds maanden kwelt, omdat het van zeer groot belang is voor de toekomst van België en omdat het land en de mensen, die erbij betrokken zijn, hem nauw aan het hart liggen. „Nog niet zo lang geleden, toen ik er in 1955 een rond reis maakte, kon ik uit de vele contacten die ik had met. inlanders en blanken, op maken dat ons groots beschavingswerk het stadium had bereikt, waarin wij de zwarte bevolking de hand moeten reiken om haar te leiden op de weg naar zelfbe stuur. De gebeurtenissen hebben echter een wending genomen, onverwacht en vlug. Onstuimige krachten werden plotse ling ontketend en er waren niet genoeg verstandige en ervaren leidende groepen voorhanden om deze vloed in te dijken en te leiden. In deze moeilijke omstandighe den denken wij niet alleen aan de inland se bevolking waarvan het lot ons voortdu rend bezig houdt, maar ook aan onze land genoten in Kongo, aldus koning Boude wijn. De koning vervolgde: „Als .opvolgers van het taaie pioniersras, dat eertijds de onafhankelijke Kongostaat in het leven riep, verdedigen zij de belangen van Kon go, die ook de onze zijn, op een ogenblik waarop onze werkzaamheid niet alleen ATLANTISCHE OCEAAN broodnodig blijft, maar bovendien een snelle aanpassing vergt aan de zeer snel evoluerende volken." Over het hem toegekende eredoctoraat zei de jonge vorst, dat hij het wilde be schouwen als een versteviging van de banden, die h.et vorstenhuis en de weten schap altijd hebben verbonden. (UPI) Tot de anderen die eredocto raten ontvingen behoorden de professoren G. I. Lieftinck en J. Oort van de univer siteit van Leiden en professor J. Tinber gen van de Economische Hogeschool van Rotterdam. (Reuter) De minister voor Kongo, De Schrijver, die vrijdag naar Kongo zou vertrekken voor besprekingen met Kongo lese politieke leiders, heeft zijn vertrek tot heden uitgesteld. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie ZONDAG 14.30 UUR

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1