SNELFIX Jubilerende sectie zang geniet van Lex Karsemeyer-avond Verdiende 7 -3 zege van Weercommissie is vakkundig Gemeentelijke bibliotheek boekt 7000ste lezer Rolland op Kijk Uit 2 Honderd jaar Beverwijk Geschil over vis op conferentie 6 Moderne Amerikaanse koren vaak wondermooi Burgerlijke Stand van Velsen Staatssecretaris zegt: Ontspanningsavonden in jeugdgebouw uitgesteld Tiger Bay De lachende vagebond Hoe vertel ik het mijn dochter De Geheimzinnigen W r aaknemer Geen vlotte handel in bladgroenten Blijvende geschenken Brillen Hoorbrilien Boorapparaten Afscheidsreceptie van echtpaar Scheltens Vrolijke kleuren in nieuwe winkel Bekende reder uit Katwijk overleden Poolse „blokkade" voor Nederlandse kust Lijk aangespoeld van Katwijker matroos ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 „De koren hebben geen jonge mensen meer. Ze laten zich niet meer overhalen om te komen zingen bij koren, waar men een verouderd repertoire en een verouderde manier van zingen handhaaft. We leven nu in de ban van het ritme, en of we het prettig vinden of niet, we zullen het moeten slikken. Het is spijtig dat veel jonge dirigenten geen begrip hebben voor de evolutie van deze tijd." Dit zei de heer Lex Karsemeijer vrijdagavond in Royal te IJmuiden, waar de sectie zang van de Velser Gemeenschap het eerste lustrum vierde. Hij had voor de pauze tal van koorwer ken uit het „serieuze" repertoire laten horen, die niet alleen voortreffelijk wer den uitgevoerd op de plaat, maar ook nog een fantastische verklanking kregen via de prachtige, zelfgebouwde apparatuur van de heer A. Klaassen uit Hilversum. Voor de vele koorzangers en koorzan geressen, die waren opgekomen, was het een bijzondere belevenis. Telkens werden verrukte zuchten geslaakt, als men weel een koorwerk beluisterde, dat men zelf had gezongen. Dat was met name, toen men geboeid toeluisterde, hoe de lente door Hayden werd bejubeld. Maar de grote gebeurtenis kwam toch pas na de pauze, toen Lex Karsemeijer niet meer praatte over oratorium, niet meer over opera, maar louter over de ,Jichte muziek". Hij haalde trouwens zelf zijn schouders op over „licht" en „klassiek" want klassiek is vaak licht en licht vaak klassiek. Karsemeijer liet ook na de pauze koren horen. Het Robert Shaw-koor en het Nor man Luboff-koor bij name. En de vele aan wezigen, onder wie een verheugend aantal jongeren, heeft toen ervaren, dat lichte muziek van een huiveringwekkende schoonheid kan zijn. De stilte was voel baar toen het Shaw-koor met zijn homo gene bezetting „Love's Old Sweet Song" zong. En die stemming bleef zo, toen daar na het Norman Luboff-koor via de ge luidsinstallatie mooier dan ooit klonk. In een subtiele uitvoering van „Carry me back to Old Virginy" en van ons „Lief vaderland, vaarwel", dat in stomme ver bazing werd aangehoord. Niemand had bevroed dat dit afgezaagde lied zo zou klinken. Het gehele programma na de pau ze stond op hetzelfde peil. Men hoor de enige treffende staaltjes van close harmony-singing, eerst door het nieu we Ray Coliff-koor en later door de Hilo's, die duivelskunstenaars, die een oud Iers volksliedje met raffine ment en een enorm intonatievermo gen tot een kunstwerk van de eerste rang kunnen maken. En tot slot draai de Karsemeyer nog een bekende plaat van Harry Belafonte en het Luboff- koor „Very well, very well", zoals het hier het best bekend is. Lekker trekken Tussen de bedrijven door heeft de kun dige dirigent, die zelf steeds zoekt naar nieuwe wegen, vele waardevolle tips ge geven. Zo draaide hij het „Ave Verum" van Mozart in een voor veler gevoel op merkelijk snel tempo. „En toch moet het zo", zei de heer Karsemeyer. „Weet u wat het bij ons vaak is? We gaan romantise ren omdat het zo lekker is. Als het zacht is, gaan we trekken. Moet u Toscanini horen. Die speelt een Perpetuum Mobile in een constant tempo, soms heel zacht en dan vervaarlijk hard". De heer Karsemeijer knoopte ook een leerzame beschouwing vast aan de op name van een koor, dat bijzonder goede Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever BEVALLEN: P. DikkerVan de Wij- gerd, d., Schulpweg 302, Velsen-Noord; L. Adriaanse—De Groot, z., Planetenweg 17, IJmuiden; C. T. R. Lith—De Wit, z., Lin- naeusstraat 153, IJmuiden; C. Zwart— Pesch, d., Trompstraat 211, IJmuiden-oost; A. W. den HeijerMuller, d., Pleiaden- plantsoen 63, IJmuiden; E. M. de Wagt Claij, d., Minahassastraat 29, Haarlem; E. A. BurmanjeKunst, d., Laurillardlaan 19, Santpoort; J. RemmersGroen, z., Ogel- wightstraat 1, Velsen-Noord; J. H. van AarleCroese, z., Schreuder van der Kolk- weg 14, Bloemendaal. OVERLEDEN: H. van Rijn, 93 j., echt genoot van N. Veenboer, Berkenstraat 47, IJmuiden-Oost; W. van der Plas, 84 jaar, weduwnaar van A. van der Plas, De Ruij- terstraat 135, IJmuiden-Oost; M. Lettinga, 65 j., echtgenote van A. C. Blinkhof, Ha venkade 43, IJmuiden; W. Buding, 57 j., echtgenoot van A. B. Lindeboom, Cypres- senstraat 37, IJmuiden-Oost. GEHUWD: G. H. van Kooten en B. J. Ebbeling, Santpoort, Curagaostraat 131; J. A. P. van den Boogaard en C. Webbe, Velsen-Zuid, Thorbeckelaan 11; W. P. H. van Beusichem en C. Hop, Santpoort, Hoofdstraat 187; P. S. Kersbergen en C. de Jong, Beverwijk, Plantage 112; A. Nieu- wets en M. J. Slikker, Beverwijk, C. H. Moensstraat 34; C. F. van Dessel en A. C. Wessel, Velsen-Noord, Melklaan 22; H. J. Stam en B. D. Dobbelaer, IJmuiden, Vare- niusstraat 21. ONDERTROUWD: B. Venema, Juliana- kade 46, IJmuiden, en M. Zwart, Kon. Wil- helminakade 35 rd., IJmuiden; J. van Vuuren, Wijkerstraatweg 203, Velsen- Noord, en M. G. Ottens, Groenelaan 41, Beverwijk; H. Leentvaar, Demstraat 75, Hoensbroek, en S. Keur, Koningin Wil- helminakade 57 rd., IJmuiden; W. Kroon, Vijsselstraat 40, Den Helder, en A. van Dijk, Bornstraat 26, Velsen-Noord; t.a. Vijsselstraat 40, Den Helder; W. van der Wel, Rijksweg 307, Santpoort, en C. P. Hoogeduin, Popelstraat 14, IJmuiden- Oost; t.a. Popelstraat 14, IJmuiden-Oost; T. J. F. Wals, IJmuiderstr.weg 52 rd., IJm.- Oost, en C. W. Eggermont, Trompstr. 156, IJmuiden-Oost; t.a. Pegasusstraat 18, IJmuiden; F. J. Volkers, Bantamstraat 92, Haarlem, en S. J. Roos, Rijksweg 328, Santpoort; t.a. Bantamstraat 92, Haarlem; S. Kugler, Brederoodseweg 61, Santpoort, en C. Prins, Fahrenheitstraat 50, IJmuiden: P. Jorritsma, Cattepoelseweg 101, Arn hem, en E. F. W. Thöne, Biallosterskilaan 3, Santpoort; W. Bakker, Amsterdamse- weg 81, Velsen-Zuid en F. Verhoole. Frö- gerstraat 60, Amsterdam; t.a. Noordzee- kanaalweg 5, Halfweg; J. J. P. Neervoort, Grote Beerstraat 35, IJmuiden, en J. E. Blok, Kanaalstraat 121, IJmuiden; t.a. Grote Beerstraat 35, IJmuiden. samenhang bleek te bezitten. „De mensen- in koren letten niet genoeg op elkaar", zei hij. „Als de ene groep zingt heeft de rest vrij en gaat koffie zitten drinken. Ik weet er alles van, ik heb zelf vijf koren". En na opmerkingen over die fantastische koorknaapjes in Duitsland en Oostenrijk, die de meest duivelse sopraan-passages zingen terwijl ze in hun neus peuteren, zo als hij vaak had gezien, en over het feit, dat veel klassieke stukken door het lang zame zingen worden vermoord ging hij naar de opera. „We luisteren altijd het liefst naar heldentenoren" zei de inleider „want dat zouden we zelf zo graag zijn. Al zingt Callas nog zo mooi, Rudolf Schock wint het altijd". Waarna hij constateerde dat veel mensen alleen naar een opera gaan voor de heel hoge en heel lage no ten. Eerst romp buigen Dat hij na de pauze ook over de lichte muziek veel had te vertellen spreekt wel vanzelf. Zo verbaasde hij zijn publiek met de mededeling, dat bij het Robert Shawkoor sopranen, alten, tenoren, ba ritons en bassen door elkaar heen staan en dat ze de oefening beginnen met een kwartier rompbuigingen. Training is noodzakelijk, dat blijkt ook wel bij de Hi-Lo's, die drie maanden een werk studeren, voor ze het vastleggen op de plaat. „Er is alleen goede en slechte muziek" zei Lex Karsemeijer, „of ze nu licht is of niet. Die commerciële muziek, die op de lagere instincten gericht is, is het kwaad. De jeugd wordt overvoerd met ritme en vreselijke teksten, die ze gelukkig niet ver staat. Maar het gaat wel over, en dan gaan ze mooie muziek waarderen". Wilhelmus te hoog Voor het leergierige gehoor zette hij ook nog duidelijk uiteen, wat het grote ver schil is tussen de moderne Amerikaanse zangwijze en de oude Nederlandse. „Hier ligt de melodie bovenin. Kijkt u maar bij mannenkoren. De tenoren piepen, want een vol geluid hebben amateurs vrijwel nooit in de hoogste regionen, en de bari tons brommen er onder. Daarom kunt u nooit een Wilhelmus van een mannenkoor meezingen aan het slot van een avond. De Amerikanen leggen de melodie in het mid den." Dit werd door de talrijke opnamen duidelijk aangetoond. De spreker legde ook nog uit, dat bij close harmony-singing nooit mag worden gevibreerd. „Daarom lukt het in Neder land niet. Hier vibreert men spoedig en graag, en dan wordt het onzuiver. Dat ligt blijkbaar in het Nederlandse karak ter". En tot slot signaleerde hij ook nog, dat men in de koren geneigd is een stuk ont wikkeling over te slaan. Men is van Haydn ineens overgesprongen op Janacek en Hin- demith. „Die overgang is te groot, men vindt de muziek vals. Maar als de jeugd de moderne lichte muziek veel hoort, raakt ze gewend aan vaak veel gedurfder harmonieën dan de „serieuze" componis ten schrijven. Ze leren luisteren, en zullen daarna de modernen ook waarderen. Ook dit is een belangrijk element". Lex Karsemeyer en zijn technische as sistent moesten aan het slot van deze avond een ovatie in ontvangst nemen. Het dansen na, dat als feestattractie was be doeld, zal ongetwijfeld de aanwezigen nog lang gezellig hebben bezig gehouden. Als een waardig besluit voor een feestavond, waarvoor het bestuur van de sectie moei lijk een beter programma had kunnen uit kiezen. Er zal over deze avond in de ver schillende zangverenigingen ongetwijfeld nog lang enthousiast worden gesproken. Staatssecretaris Roolvink en minister Marijnen hebben geen reden te twijfelen aan de vakkundigheid van de weercom missie in IJmuiden. Zij achten een onder zoek hieromtrent dan ook niet nodig. Dit heeft staatssectetaris Roolvink me de namens minister Marijnen meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.) over het conflict over de weercommissie, dat is uitgelopen op een strafzaak tegen twaalf IJmuider vissers. Deze vissers wei gerden ondanks een uitspraak van de weer commissie uit te varen wegens storm weer. In zijn antwoord zegt de staatssecreta ris, dat het gerechtshof te Amsterdam de vissers heeft vrijgesproken op de zui ver formele grond, dat de beslissing van de weercommissie niet bindend was, om dat de voorzitter noch diens plaatsver- ger aan de beslissing hadden meege werkt. Uit het arrest is de staatssecreta ris niet gebleken, dat het hof de vakkun digheid van de leden der weercommissie in twijfel heeft getrokken. Ook anderzins is hem daaromtrent niets gebleken. De staatssecretaris ziet geen aaleiding, op een herziening der op de weercommis sie betrekking hebbende bepalingen in de C.A.O. aan te dringen. Het staat partijen vrij bepaalde belangen bij C.A.O. in han den te leggen van een door hen deskundig geachte commissie, zodat de 'staatssecre taris hiei-op geen invloed kan uitoefenen. Wat betreft het inschakelen van het K.N.M.I. bij de uitspraken van de weer commissie merkt de staatssecretaris op, dat dit instituut deskundig kan worden ge acht ten aanzien van het weer, doch dat bij de vraag of het vaarbaar weer is ook andere factoren dan zuiver weerkundige een rol spelen. Het komt hem voor, dat aan de door de partijen bij de C.A.O. aangewezen deskundigen kan worden over gelaten van geval tot geval te bepalen, of er aanleiding bestaat het K.N.M.I. in te schakelen. De ontspanningsavonden, die de Her vormde Toneelgroep te IJmuiden met be hulp van de „Monica's" en de Velser Ac cordeonvereniging zou organiseren, gaan vandaag en maandag niet door. De uitvoe ringen zijn uitgesteld tot zaterdag 12 en maandag 14 december in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. Een landelijk record De gemeentelijke bibliotheek in IJmui den heeft vrijdag haar zevenduizendste lezer ingeboekt. Een landelijk record! Het betekent dat liefst zevenduizend van de 42.000 inwoners van IJmuiden, Velsen-Zuid en Driehuis als lezers staan ingeschreven, dat is niet minder dan 16%. Groningen dat tot nu toe met 11% aan de kop lag is dan ook royaal door het leesgrage IJmuiden voorbijgestreefd. Vooral sinds de ingebruikneming van het nieuwe gebouw aan Plein 1945, begin sep tember van dit jaar, is het aantal lezers sterk gestegen: van 6200 (ook al een hoog getal) tot 7000, een stijging van 800 in twee en een halve maand tijds. Mejuffrouw E Schaaper (20 lentes) Feith- laan 1 in Driehuis was de zevenduizendste. Zij kreeg (uiteraard) een boekenbon als geschenk. Ieder, die op deze feestelijke dag de met bloemen versierde bibliotheek een bezoek bracht, kreeg een traktatie aange boden. De directeur van de gemeentelijke open bare leeszaal en bibliotheek, de heer Tj. Meijer, noemde het verhoudingsgewijs zo groot aantal ingeschreven lezers „een groot unicum", temeer omdat de lezers van de filialen in Velsen-Noord en Sant poort er niet bij zijn inbegrepen. (R e x) J. Lee Thompson heeft met „Ti ger Bay" een knap geconstrueerde poli tiefilm gemaakt, waarin behalve van goed camerawerk en spel, tevens van een be hoorlijke portie goed gedoseerde spanning te genieten valt. Een meisje van een jaar of twaalf is via de klep van een brievenbus getuige van een „crime passionel", waarbij een jeugdige Poolse zeeman (Horst Buchholz) zijn ge liefde vermoordt. De gealarmeerde politie volgt aanvankelijk een verkeerd spoor, maar komt weldra tot de ontdekking, dat het meisje Gillie (gespeeld door de jeug dige Hayley Mills) de moordenaar kan aanwijzen. Gillie heeft de Poolse zeeman bij toeval ontmoet en er ontstaat tussen de radeloze Pool en het volksmeisje een ijle sfeer van vertrouwen, die allengs uit groei tot een wederkerige vriendschap. De ze vriendschap leidt ertoe, dat het meisje besluit haar nieuwe vriend te dekken te genover de politie. De inspecteur een so bere, maar verantwoorde rol van John Mills probeert met een genuanceerd ge bruik van psychologische middelen haar vertrouwen te winnen, maar slaagt daar voorlopig niet in. De film bereikt haar cli max als de Pool met behulp van de klei ne Gillian op een Spaans schip weet te ko men, dat de driemijlszone nadert op het ogenblik, dat een kleine politieboot het schip praait. Het einde van de film vormt dan door haar enigszins geforceerde wen ding een kleine anticlimax, die echter de goede indruk van het geheel niet kan weg nemen. Kjjk Uit 2 is er niet in geslaagd ook de tweede wedstrijd voor de eerste klasse competitie in de N.H.S.B. tot een goed einde te brengen. Op bezoek in Overveen bjj de schaakclub Rolland, werd met duidelijke cijfers, 73 verloren. Op zichzelf was de nederlaag niet verwonderlijk als men be denkt dat Kijk Uit 2 vorig seizoen nog tweede klasser was terwijl Rolland toen in de overgangsklasse uitkwam. Een verschil van twee afdelingen dus dat niet zomaar even wordt overbrugd. Hoe wel de zege de gastheren volkomen toe-; kwam mag toch worden aangevoerd dat Kijk Uit stellig niet in de sterkste forma tie ten strijde trok. Voor deze belangrijke wedstrijden moesten T. A. Langedijk. H. van Nieuwenhuizen, A. en H. v. d. Plas om diverse redenen verstek laten gaan, hetgeen uiteraard het team niet ten goede is gekomen. Overigens hebben hun plaats vervangers zich over het algemeen wel kunnen handhaven maar het zelfvertrou wen in een dergelijk gehavend team is altijd enigszins zoek. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd luidt: RollandKyk Uit 2: J. Schip persG. H. H. C. Maas remise, H. Bos- scherW. Huiser 10, J. StrijbisG. L. de Haas remise. H. GroenewegM. J. Warnez 10, F. GroosP. Heidenreich 10, G. HogenesW. Doornenbal 01; J. W. de MunckH. Aarts 10, H. Steur A. Zeijlmans 10, F. O. van Maanen J. Plugboer remise, N. C. de VriesS. Kistemaker remise. Totaal 73. Als gevolg van de bondswedstrijden kwam de onderlinge competitie er don derdagavond maar bekaaid af. In de eer ste groep maakten alleen J. L. Wijdoogen en C. J. Gordijn elkaar het leven zuur. De damepion-opening van Wijdoogen bracht een speltype tot ontwikkeling dat vrijwel voortdurend tot een aftasten van elkan ders krachten op de damevleugel leidde. Beide spelers bleken daarbij uitstekend aan elkaar gewaagd daarop na 37 zetten tot remise werd besloten. Spannend gevecht Een spannend gevecht werd in de derde groep geleverd tussen de steeds beter op dreef komende J. L. Berkhout en de altijd gevaarlijke J. Vis. Met een vredig slot van de partij wisten beide spelers hun posities te handhaven. C. Abspoel was in de vierde groep de grote man. Hij presteerde het de nog ongeslagen W. Langedijk een neder laag toe te brengen. Het gevolg van deze overwinning was niet alleen voor Abspoel een aanmerkelijke positie-verbetering maar bracht de leidersplaats voorlopig nog vaster in handen van F. J. Broertjes. P. Kramer sr. slaagde er middels een zege op G. Koomen in zich uit zijn isolement te verlossen. De stand luidt namelijk: 1. F. J. Broertjes (1) 2. C. Abspoel (1) 3. W. Langedijk 4. J. Kroese 5-6. H. van Bockhooven A. Schelvis 7. H. Wolthuizen 8. G. Koomen 9. P. Kramer sr. 6 5 1 0 5'/i 7 4 2 1 5 6 3 2 1 4 4 12 12 5 12 2 2 5 2 0 3 2 6 2 0 4 2 6 114 lVi 5 10 4 1 (1) is een nog uit te spelen afgebroken partij. Het programma voor maandagavond in het Cultureel Centrum luidt: T. Langedijk Kraayenoord. Warnez—Blok (afgebr. partij), de Haas—A. Kistemaker, A. v. d. PlasH. v. d. Plas, PlugboerDeelder, Bontebal—v. d. Berg, v. d. Doel—S. Kiste maker, Gravemaker—Donker, P. Kramer sr.—Kroeve en Schelvis—van Bockhooven FILMVOORDRACHT VOOR K.C.C. De Katholieke Culturele Commisise (K.C.C.) organiseert voor de leden van de aangesloten organisaties een filmvoor dracht op maandag 23 november in het Kennemer Theater. Op deze bijeenkomst zal mr. drs. Th. Regout een causerie hou den over het onderwerp „Een expeditie van Alaska naar Vuurland". WEINIG BELANGSTELLING VOOR L.T.B.-BIJEENKOMST. Voor de vrijdagavond in 't KSA-gebouw te Beverwijk gehouden ledenvergadering van de L.T.B. toonden de leden maar matige belangstelling. De voorzitter de heer A. M. Aardenburg betreurde dit ten zeerste. Er werden enige mededelingen gedaan betreffende het nieuw te bouwen L.T.B.-gebouw in Haarlem. De leden wer den opgewekt de culturele avonden te be zoeken die de L.T.B. organiseert in samenwerking met andere organisaties. De heer G. Verdonschot, directeur van het boekhoudingsbureau van de L.T.B. heeft een praatje gehouden over actuele belastingvraagstukken. Woensdag en donderdag volgt „Titanen strijd". Zondagmiddag een actie-film on der de titel „Amok in Silver Lode". Dins dagavond is er geen openbare filmvoor stelling. (Thalia). Tot en met zondag een vro lijke film, waarin de redacteur van een krant het avontuur van zijn leven beleeft als hij de dochter van zijn directeur wil trouwen en in zijn plannen wordt gedwars boomd door de zuster van de directeur, wier kapitaal de basis van de onderneming vormt. Deze dame verdrijft echter met haar bazigheid haar eigen echtgenoot, die er als vagebond vandoor gaat. De redacteur spoort hem op en trekt samen met hem verder. De complicaties daaruit voort vloeiend, vormen de stof voor een onder houdend filmverhaal. Zondagmiddag trekken we het oerwoud in naar „De trommen van Fu-Manchu". Van maandag tot donderdag „Satans eiland" met in de hoofdrol een gevaarlijke vrouw, die moord en verdachtmaking niet schuwt om een kostbare robijn buit te ma ken. Het lukt haar, maar het recht zege viert tenslotte. Dinderdag „Anna Lucasta", in negerbezetting. Het is het verhaal van een meisje, op het slechte pad geraakt, tot betere inzichten gebracht, maar bijna nog verloren als haar vader haar weigert te vergeven. Een dramatisch sterke film met opmerkelijke spelprestaties. (L u x o r). Deze film, waarvoor het verhaal werd geschreven door Albert Kelley, die ook de regisseur is, maakt al een enigszins bejaarde indruk en is zeer sober van opzet: een jeugdliefde, die bijna nog aan kalverliefde grenst leidt ertoe, dat een zeventienjarig meisje in verwach ting raakt en als gevolg van het feit dat haar ouders haar over het sexuele leven nooit in vertrouwen genomen hebben gaat dit kind te rade bij 'n barjuffrouw, die haar het adres van een aborteuse wijst. Na de „behandeling" zakt zij op straat in elkaar en wordt naar haar huisarts gebracht, een vriend des huizes, die er bij haar ouders al lang vergeefs op aangedrongen heeft hun kind in te lichten. Deze brengt haar onmiddellijk naar het ziekenhuis voor een spoedoperatie, waardoor zij op het nipper tje aan de dood ontsnapt Ziehier het verhaal, dat kennelijk niet om het verhaal, maar ten dienste van een medische opzet werd geschreven. Dat blijkt nog duidelijker wanneer de toe schouwer tegen het eind van de film mee gevoerd wordt naar een van de sexuele voorlichtingsbijeenkomsten, die door de arts in het verhaal wordt geleid. Daarbij ziet men een film-in-de-film, waarin onder meer een bevalling en een operatief in grijpen bij een bevalling in beeld worden gebracht. Daarbij wordt de gesproken tekst door een Nederlands arts verzorgd. Het ontbreken van het geringste filmisch effect en het ver middelmatige spelpeil doen duidelijk merken dat men deze za ken secundair heeft geacht en ofschoon dat onzes inziens helemaal niet had ge hoeven verschaft het toch juist aan deze film haar gezag en haar integriteit, zodat wij haar voor jongeren van harte aanbe velen. (W. B. - theater, Beverwijk). In deze bioscoop draait zaterdagavond de rolprent „De geheimzinnigen", het verhaal van een invasie van asteroïd-bewoners op de aarde. Voor liefhebbers van science-fiction is zaterdagavond een gang naar het W.B.- theater best de moeite waard. Zondag en maandag is „De dood loert overal" te zien. In de zondagmiddagvoorstelling wordt „Shot Gun" vertoond. (Ken nemer the a tgr) In het Ken- nemer theater te Beverwijk wordt „The Bravadoes" vertoond met Gregory Peck Op 7 november j.l. vond te Bergen N.H. een bijeenkomst plaats onder leiding van de Culturele Raad voor Noordholland van de besturen van in deze provincie geves tigde historische genootschappen. Het doel van de besprekingen was te komen tot een vergaande samenwerking van deze genootschappen. Bij de besprekingen kwam wel zeer duidelijk aan het licht, dat de doelstellingen van de leden naar twee richtingen gaan. In de eerste plaats zijn er de historici, de wetenschapsmensen, wie het er om gaat op goed gefundeerde gron den vast te stellen, hoe de provincie zich in de loop van de eeuwen heeft gevormd, welke bewoners er zijn geweest, op welk peil van beschaving deze hebben gestaan, waaruit de stedelijke bevolking is voort gekomen enz. In de tweede plaats zijn er de belangstellenden, zij, die voor een groot gedeelte uit piëteit, willen behouden voor het nageslacht wat van belang is. Deze groep is wel de omvangrijkste. Opge merkt werd, dat hierbij wel bijzondere be langstelling uitgaat naar de laatste eeuw, naar datgene, wat men zelf heeft beleefd en heeft gehoord van de ouders. Zonder op de hoogte te zijn van de erva ringen van andere genootschappen had blijkbaar het Historisch Genootschap Midden Kennemerland hetzelfde gevoe len. Immers, op maandag 23 november (om half negen in Terpsichore) zal de heer Th. M. Luypen voor dit genootschap een lezing houden, nader toegelicht met licht beelden, ovel* de groei van Beverwijk in de laatste eeuw. Gezien de ervaring elders mag worden verwacht, dat het onderwerp veler belang stelling zal hebben, ook omdat, behalve de leden, alle belangstellenden, vooral nieu we Beverwijkers, toegang zullen hebben. De Kleine Vrijhandelszone De ministersconferentie voor de tot standkoming van de Kleine Vrijhandels zone, die te Stockholm wordt gehouden, is na een besloten zitting van drie uur, in moeilijkheden geraakt. De moeilijkheden zijn ontstaan over de vraag of bevroren visfilet een concurrerend produkt voor verse vis zou kunnen worden en daardoor de industrie van verse vis zou kunnen on dermijnen. In gezaghebbende conferentiekringen wordt echter verwacht dat de moeilijkhe den zullen worden opgelost en dat de con ventie waarbij de Kleine Vrijhandelszone in het leven wordt geroepen hedenmiddag, als voorzien, zal worden geparafeerd. De ministers zullen ook nog spreken over de maatregelen welke dienstig zijn voor het tot stand brengen van nauwe betrekkingen met de zes van de Europese Economische Gemeenschap. Ook komt de kwestie van een eventuele band van Finland met de zeven ter sprake. Men had niet verwacht, dat de kwestie van de export van visprodukten nog zulk een grote rol zou spelen op deze ministers conferentie. Noorwegen en Denemarken voeren op het ogenblik per jaar samen slechts ongeveer 6.500 ton bevroren vis uit naar Engeland, Zweden praktisch niets. Het zou dus nog jaren duren voordat de drie landen aan hun maximum van 20.000 ton, het invoercontingent dat Engeland voor de drie Scandinavische landen samen heeft voorgesteld, komen. De hardnek kigheid aan beide kanten wordt geweten aan sterke druk van de visindustrie in de verschillende landen. Op de groentemarkt te Beverwijk is de andijvie nog steeds een produkt dat de boventoon voert. Erg vlot gaat deze blad groente niet weg. Spruiten die geschoond waren gingen tot 1.40 per kilo, onge- schoonde spruiten varieerden van van 35 70 cent per kilo. Spinazie uit de kassen noteerde tot (1,10 per kilo. Er is weinig van deze bladgroenten. Bospeen voor export gekocht, bracht nog 47 cent per bos op. waspeen kwam tot 22 cent per kilo. Boerekool werd grif verkocht tot 26 et. per kilo. De overige koolsoorten brachten van 1229 ct. per kilo op. Prei werd vlot afgenomen voor prijzen tot 38 ct. per kilo, selderieknollen schommelden in prijs van 1238 cent per stuk. Tomaten hebben niet veel kleur meer en kwam er nog eens een partijtje dat goed is. dan werd er boven de 50 cent pet- kilo betaald. De weinige druiven werden tot /"2.35 per kilo verkocht. De noteringen waren gisteren: andijvie 1025. bloemkool 2279. bospeen 17—47. waspeen 1230. spruiten 34140, boere kool 15—28, groene kool 122'4. prei 16— 36. knollen 1230. tomaten 2045, druiven 235, soepgroenten 725. Advertentie houdt niet van Televisie, maar daar hoeft u zich niets van aan te trekken. Laat u maar gerust een Televisie antenne op uw dak zetten. Maar laat het goed doen - Laat het verzorgen door RADIO BECKER. Aan het andere eind van de antenne bevestigen wij dan graag een Philips - Erres - Aristona of Blaupunki TELEVISIETOESTEL. Trawlerkade 64 - IJmuiden Telefoon 6490 en Joan ColLns in de hoofdrollen van deze tamelijk spannende western. Vier ter door veroordeelden slagen erin te ontsnappen. Zij worden achtervolgd door een onbekende, die in hen de moor denaars van zijn vrouw ziet. Drie van de ontsnapten krijgt hij te pakken en hij doodt ze. De vierde, een Indiaan, is nog voortvluchtig, maar ook die bereikt de wraakzoekende. Dan neemt het verhaal echter een verrassende wending, want de Indiaan vertelt dat niet het viertal zijn vrouw heeft vermoord, maar een oude goudzoeker, die bij een vuurgevecht is ge dood. Toch wordt de wraaknemer als held toegejuicht bij zijn terugkeer in het dorp je. En dan is daar ook nog een bekoorlij ke jonge vrouw die op hem staat te wach ten. Advertentie MR.OPTICIEN UMUIDEN ZWIJNDRECHI KENNEMERLAAN 92 - TEL. 5072 Zoals wij destijds reeds hebben bericht, gaan de heer en mevrouw Scheltens maandag 30 november IJmuiden verla ten, om met 1 december in Hattem een nieuwe betrekking te aanvaarden. Het be stuur van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, waar zij enige jaren als concierge werkzaam zijn geweest, heeft gemeend voor allen, die met de heer en mevrouw Scheltens in aanraking zijn gekomen de gelegenheid tot afscheidne- men open te stellen. Donderdag 26 novem ber wordt 's avonds van acht tot tien uur in het Hervormd Jeugdhuis een afscheids receptie gegeven. Uiteraard zijn alle ver enigingsbesturen en particuliere belang stellenden hier van harte welkom. De elftallen van Noord Terrasvogels (thuis tegen Waterloo). Boeser; Disselköter en Van Gelder; Van Eden, Röbken en Vader; Rijke, Bos, Brijs, Thoolen en Gnodde. Velsen (uit tegen HSV). Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard, Hijnen en Schoorl; Wittebrood, Hoogzaad, Bak- kum, Graman en N.N. Stormvogels 2 (thuis tegen Haarlem 2). Egner; Van der Stelt en Kloosterman; Janssen sr., Minneboo en De Roos; De Bruin, Nat, Admiraal, Maarleveld en Ra makers. Beverwijk (uit tegen Alkm. Boys). Raap; Wol terman en Lorjee; Minneboo, Bruinen berg en Ketting; Van der Mey, Gerrits, Waanders, Dinants en Van Oost. De Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost heeft een alleszins vrolijker aanzien ge kregen nu er een filiaal van de firma „De Pauw" (aan het Marktplein) in verf, be hang en aanverwante artikelen is geopend. De moderne inzichten zijn in dit bedrijf, ontstaan uit een kruidenierswinkel, die sterk werd verbouwd en vergroot, met be leid toegepast. Het kleurige effect van de verfsoorten wordt nog geaccentueerd door de schuine schappen en de behangspiegel is een moderne vondst, die het kiezen van behang door zijn „muurgrote" projectie vergemakkelijkt. De winkel is aangepast aan de „Doe-het- zelvers", die steeds meer in aantal toe nemen. In de ouderdom van 57 jaar is dezer da gen overleden de Katwijkse reder Maar ten Kuyt. De heer Kuyt, een oud-schip per, had kans gezien om successievelijk de KW. 124, 125 en 126 in de vaart te bren gen. Hij genoot in visserskringen aller achting. Sinds donderdag heeft langs de Neder landse kust van Scheveningen' tot IJmui den een keten van dertien Poolse loggers binnen de territoriale wateren voor anker gelegen. Vrijdagavond is de laatste weer naar zee vertrokken. Er kwamen gisteren alarmerende berichten binnen over de Po len. Ijmuider vissers vertelden, hoe ze ver schillende vleetloggers voor anker hadden zien liggen. Een Katwijks reder vertelde, dat een Pools vissersvaartuig haast bij hem voor de deur had gelegen, twee da gen lang. „Het schip lag voor anker, soms lag het met de kop naar het noorden, dan weer naar het zuiden. Er werd niet gevist, maar de bemanning was wel bezig met de netten, 's Avonds wer dhet licht aan gestoken." De verschijning van deze schepen-keten is ook voor de Koninklijke Marine aanleiding geweest op onderzoek uit te gaan. Een patrouillevaartuig nam de situatie op. Daarbij bleek, dat de Polen onder de Nederlandse kust dekking had den gezocht voor het slechte weer. Toen de harde zuid-oostelijke wind afnam, ver trokken de schepen een voor een weer naar de visgronden. Het stoffelijk overschot van de matroos van de KW 85 „Huiberdina Gijsbertha", die enige maanden geleden bij het uitvaren in de nabijheid van IJmuiden overboord sloeg en daarna vermist bleef, is in Dene marken aangespoeld. Op een foto van zijn zuster, die op het stoffelijk overschot werd aangetroffen, l$on men nog een adres ont cijferen, dat tot identificatie heeft geleid. De matroos zal in Katwijk ter aarde wor den besteld. CASTRICUM BIEDT GEMEENTE BEGROTING AAN Volgende week donderdag, de 26e no vember, zal de gemeenteraad van Castri- cum in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van een uit 25 punten be staande agenda. Onder meer zullen daar bij voorstellen tot beschikbaarstelling van enkele kredieten, voor de aanschaffing van brandblusapparaten en voor verbetering en verlenging van de riolering in de Oud Haarlemmerweg en de Beverwijkerstraat weg en de Heerenweg, worden gedaan. De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1960 zal eveneens worden aangeboden en een commissie tot onderzoek van die begroting zal worden benoemd. DE ELF VAN ADO '20 De Heemskerkse voetbalvereniging ADO '20 gaat zondag naar Akersloot om te spe len tegen Meervogels '31. De opstelling van ADO is: Burger; Sin- mge en Van Tunen; Van der Kolk, Wei- boren en A. Dam; Bruins, T. Dam, Groot, De Wit en N. van Tunen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6