Bouw van „studentenhotel" in Amsterdam begonnen OP EN OM HET NAVO-parlementsleden in Washington bijeen Amerikanen praten met Sedöv over uitwisseling van experts Sênf-fMaas Parkeerblok met grendel Europese belangstelling voor de Amerikaanse militaire plannen Politieke commissie 650 bedden - kosten f 7 miljoen voor RIJLES WmFJNNN Uitvinding van Heemstedenaar Erasmusprijs voor dr. Karl Jaspers en Robert Schuman 7 Kennemer Garage Tegen kernproeven HELDERSE TAAI Medische verzorging tijdens het weekeinde Coördinatie in ruimteprojecten jL AV'AZ 1 W jfo| mm -;A ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in de V.S.) Sedert 1955 komt elk jaar een groot aan tal parlementsleden uit de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie bij een, meestal te Parijs, doch dit jaar te Washington. Zij horen toespraken aan over buitenlandse politiek en economie doch de hoofdzaak voor de NAVO blijft toch het strategische beleid. Deze bijeenkomst valt op een belangwekkend tijdstip: in deze periode wordt de Amerikaanse militaire begroting opgesteld en zowel in begro tingsconferenties als in de pers wordt druk gedebatteerd over de vraag of de Verenig de Staten zich in hoofdzaak moeten voor bereiden op 'n eventuele grote oorlog met kernwapens of daarnaast evenzeer op lo kale conflicten, die met gewone wapens beslecht kunnen worden. Voorlopig zal het accent wel blijven val len op de kernwapens en de intercontinen tale raketten. Dit brengt in de Europese NAVO-landen een zekere ongerustheid te weeg, omdat de Verenigde Staten vast houdend aan deze strategie op de lan ge duur geneigd zullen zijn een deel van hun troepen en luchtmacht uit Europa te rug te trekken. Uitlatingen van McElroy, de Amerikaanse minister van Defensie, en van Thomas D. White, stafchef van de luchtmacht, wijzen onmiskenbaar in die richting, al is het ogenblik van zulk een hergroepering ook nog niet aangebroken. De parlementsleden uit de NAVO-landen hebben hartelijk geapplaudisseerd toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken hun de verzekering gaf dat de Ver enigde Staten hun aandeel zouden blijven bijdragen en dat er geen verandering ge komen is in de Amerikaanse politiek, maar die toezegging van Herter sluit her groepering van Amerikaanse strijdkrach ten, waar generaal White over sprak, op den duur niet uit. Troepen terug? Een ding moet men goed in het oog hou den: een gedeeltelijke terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Europa, zou geenszins betekenen, dat de Verenig de Staten minder belang zouden hechten aan het voortbestaan van vrije, democra tische staten op het oude continent. Die terugtrekking zou alleen de doorwerking zijn van de nieuwe whpens, met name de intercontinentale raketten, die Amerikaan se bases in West-Europa veel minder be langrijk hebben gemaakt. Tot dusverre hadden de Verenigde Staten een grote voorsprong op de Sovjet-Unie omdat zij over bases konden beschikken, die om zo te zeggen langs de grenzen lagen van het communistische gebied. Wanneer beide wereldmachten echter over voldoende in tercontinentale raketten zullen beschikken betekent die voorsprong niet veel meer. Dat stadium is nog niet aangebroken, doch mannen als McElroy en White zien het na deren en in geval van grote oorlog is hun conclusie juist. Is echter de kans op lokale conflicten niet groter dan op een botsing tussen Ame rika en Rusland? Een van de felste critici van het Amerikaanse militaire beleid is generaal Taylór," stafchef van het Ameri kaanse leger sedert 1955, die dit jaar na verscheidene onenigheden is afge treden. Binnenkort zal hij een boek publi céren dat „De onzekere trompet" zal he ten. Daarin zal Taylor erop wijzen, dat lo kale conflicten in de toekomst veel waar schijnlijker zullen zijn dan een wereldoor log en dat Amerika juist voor die plaat selijke conflicten steeds minder goed is uitgerust, terwijl het land toch ook op ra ketgebied ten achter is in vergelijking met de Sovjet-Unie. Dubbel paraat De parlementsleden uit de NAVO-landen volgen dit grote, openbare debat met veel Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - IJmuiden Telefoon 02550-4324 VOOR EERSTE KLAS SERVICE NEW YORK (UPI) Met 60 tegen 1 stem, bij 17 onthoudingen, heeft de eerste politieke commissie van de UNO-Assem- blée donderdag een resolutie aangeno men, waarin een beroep op alle mogend heden wordt gedaan geen proeven met kernwapens te nemen. De resolutie was ingediend door 23 landen, in hoofdzaak Afrikaanse en Aziatische, en was in de eerste plaats gericht tot Frankrijk, welk land voornemens is binnenkort in de Sa hara een kernproef te houden. Frankrijk was het enige land dat tegenstemde. Ne derland behoorde met de Verenigde Sta ten en Engeland tot de landen, die zich van stemming onthielden. Met 76 tegen 0, bij onthouding van Frankrijk en Afghanistan, keurde de com missie vervolgens een door Japan, Oos tenrijk en Zweden ingediende resolutie goed, waarin groter inspanning bepleit wordt om tot overeenstemming te komen in de Geneefse besprekingen over een permanent verbod van proeven met kern wapens en waarin aan de Verenigde Sta ten, Rusland en Engeland wordt ver zocht hun vrijwillige opschorting der proe ven voort te zetten. Amerika liet echter doorschemeren dat het de proeven zal hervatten, tenzij Rus land instemt met een systeem van in spectie en controle ter zake van een per manent verbod. De Amerikaanse gedele geerde Henry Cabot Lodge zeide name lijk, dat de Verenigde Staten hun vrijwil lige termijn van 1 januari misschien zul len verlengen, maar cpnieuw naar voren brengen, dat zij gekant zijn tegen perma nent staken van de proeven indien geen overeenstemming is bereikt wat betreft inspectie en controle. De kwestie-Hongarije (Reuter) De agendacommissie van de UNO zal maandag het verzoek behan delen om de kwestie-Hongarije op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. belangstelling en de Europeanen wensen dat de Amerikaanse legeronderdelen in Europa zo sterk mogelijk blijven en zo modern mogelijk worden uitgerust. Of zij ook een andere les uit het debat zullen trekken staat niet vast. Die les zou echter kunnen zijn, dat Europa, nu Amerika alle krachten moet inspannen om niet te zeer bij de Russen ten achter te komen in ra ketbewapening, een belangrijke bijdrage aan de NAVO kan leveren, door dubbel paraat te zijn tegen eventuele lokale con flicten. Voor zulk een paraatheid zou toch altijd Amerikaanse steun nodig zijn, maar de kans daarop zou kunnen stijgen, indien die Europese landen, die te kort gescho ten zijn in hun NAVO-verplichtingen, tot groter inspanning bereid bleken. NEW YORK (AFP) De New York Times schrijft dat de bijdrage van vele westelijke landen aan de gezamenlijke defensie veel groter zou kunnen zijn. Zij brengen niet hetzelfde offer als de Ver enigde Staten, ook al houdt men rekening met de middelen van Amerika. Gelukkig, schrijft het blad, is er een goed begin ge maakt. De welvarendste van onze bond genoten beginnen hun handelsbelemme ringen jegens ons af ie schaffen en hun aandeel in de hulp aan het buitenland te vergroten, maar er blijft nog veel te doen in het belang van de solidariteit van de vrije wereld. Advertentie STEEDS VERS de echte SPECULAAS van PRONK VOORKOM TELEURSTELLING Bestel vroegtijdig uw suikervrije chocoladeletters. COR v. d. MEER Het bekende adres voor de betere levensmiddelen KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386 Grote sortering binnen- en buitenlandse wijnen CASTRICUM: Artsen: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: H. van Nievelt, Burgem. Lommenstr. 10, tel. 2354. Wijkverpleging: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Boots, Kon. Julianastr. 14, tel. 2544. Verloskundige: mevrouw Scholten Kloes, Vinkenbaar 8, tel. 2590. Apotheek: apotheek Ouwerkerk, Bur gem. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dage lijks van 86 en nadien en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. LEZING VOOR HUMANISTEN De Gemeenschap Beverwijk van het Hu manistisch Verbond houdt zondagmorgen om half elf in het Statenhuis aan de Vel- serweg haar maandelijkse bijeenkomst. De heer Th. W. Polet uit Soestdijk spreekt over het onderwerp „Waarom zouden we ons druk maken?" (Van onze Amsterdamse redacteur) Acht dagen geleden werd bij het Am- stelstation te Amsterdam de eerste paal geheid voor 'n studentenhotel met 650 bed den. De stichting Casa Academica, die de opdracht tot de bouw heeft gegeven, heeft aan dit feit geen ruchtbaarheid willen geven voor met het werk goed en wel was begonnen. Het elf verdiepingen hoge ge bouw, dat werd ontworpen door de Am sterdamse architecten A. N. Bovenberg en B. J. Bolkestein en het bureau Feen- stra te Arnhem, zal in de zomer van 1961 in gebruik worden genomen. Het hotel zal in principe slechts tien maanden van het jaar aan studenten huis vesting verlenen. Voor ongeveer 60 gul den per maand kunnen zij hier een kamer met keukentje huren, in juli en augustus kunnen zij hun bezittingen afsluiten in het keukentje en wordt hun kamer verhuurd aan hotelgasten a raison van 11,50 per nacht inclusief ontbijt. Zij die voor exa mens of assistentschappen per se in Am sterdam moeten blijven, kunnen op hun kamer blijven wonen. Het idee van de combinatie studenten tehuis-hotel is overgewaaid uit de Scandi navische landen. De bouwkosten van het uit beton en glas op te trekken gevaarte zullen circa 7 mil joen gulden bedragen. Het rijk heeft zich garant verklaard voor een zeer groot deel van dit bedrag en een aantal bedrij- WASHINGTON, (Reuter) De directeur van de N.A.S.A. het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, dr. Glennan, heeft donderdag verklaard, dat Amerikaanse en Rus sische geleerden besprekingen zijn begonnen over een mogelijke samen werking op het gebied van de ruim tevaart. In een rede tot de nationale persclub zei hij, dat woensdag in Washington een ver gadering was gehouden tussen de plaats vervangend directeur van de N.A.S.A. dr. Hugh Dryden, en Russische deskundigen, die de conferentie van de Amerikaanse ra ketvereniging bijwonen. Glennan zei, dat de geleerden hadden gesproken over „de wenselijkheid van een uitwisseling van gegevens, deskundigen en ruimtevaartinstrumenten in afwach ting van de uiteindelijke ontwikkeling van een gezamelijke benadering". Hij zei, dat het terrein van de ruimtewetenschap zo groot is, dat de V.S. dit werk niet alleen kunnen doen. Glennan steunde het denkbeeld van een totstandkoming van samenwerking in de gehele wereld en zei: „Wij moeten de Sovjet-Unie niet afschrijven". De Russi sche delegatie in Washington staat onder leiding van prof. Sedov. Sedov heeft donderdag te Washington verklaard, dat Rusland over een raket voor een bemande ruimtevlucht beschikt, maar dat men nochthans het programma van onderzoek nog veel verder wilde vol tooien voor zulk een vlucht gemaakt wordt. Sedov voegde eraan toe dat het ook in de naaste toekomst nog niet te gebeuren stond omdat men eerst aan de veilige te rugkomst van de ruimtevaarder op aarde moet denken. De verslaggevers werd voorts meege deeld, dat de Russische maanvluchten be wezen hadden, dat er geen meetbare stra ling in de nabijheid van de maan is, dat de Russen in hun ruimteprogramma maar één mislukking gekend hadden, namelijk in september en dat Rusland niet werkt aan raketmotoren zwaarder dan 500 ton stuwkracht. Amerika schat de tot nu toe gebruikte Russische motoren niet sterker dan 290 ton en werkt zelf aan de Saturnus- raket voor 680 ton stuwkracht. (UPI) De wetenschappelijke leider van een der militaire ruimtevaartprojec ten in de V.S. heeft te Washington gesteld, dat de Russische inspanningen op het ge bied van de militaire toepassing van de ruimtevaart kleiner zijn dan de Ameri kaanse. Prof. G. P. Sutton, die het weten schappelijk werk leidt van het onder het ministerie van defensie staande agent schap voor voortgezette research, ver klaarde dat de Russische geleerden sinds mei 1958 geen aardsatelliet meer hebben gelanceerd, hetgeen er volgens hem op wijst dat Rusland geen behoefte heeft aan communicatiesatellieten of verkennings satellieten, de voornaamste militaire toe passingen van de aardsatelliet. Advertentie 'T BESTE ADRES is „SUCCES" LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 178 - Telef. 4555 In het station „Bank" van de Londense Underground wordt een rollend trot toir aangelegd in een honderd meter lange tunnel, die reizigers van het ondergrondse perron zal vervoeren naar het hoger gelegen station van de bovengrondse (Londen Transport). Men hoopt deze travelatorin augustus van het volgend jaar gereed te hebben. 5 i 1 11 aan» ven en institutionele beleggers hebben zich bereid verklaard leningen te ver strekken tegen lagere rentepercentages dan elders op de kapitaalmarkt gebrui kelijk zijn. Advertentie El. koffiemolens v.a14.75 Broodroosters - Straalkachels - El. theelichtjes - Scheerapparaten, Philips, Remington en Braun - Strijkbouten. Stofzuigers v.a98. Radio's v.a83. enz., onz. Fa. D E VILDER Velserduinweg 173 - Tel. 4402 DE FIETSENDIEFSTAL is een van de grootste zorgenkinderen van de politie Vorig jaar deden bijna twintigduizend be woners van ons land er aangifte van dat hun fiets verdwenen was. Vergeleken met 1957 betekent dit een stijging met meer dan tweeduizend. Ook de cijfers voor bromfietsen, scooters en motoren zijn niet te verwaarlozen: hiervan werden er vorig jaar bijna 4900 gestolen. De heer K. Suyk, directeur van een Heemsteedse metaalgieterij, zon op een oplossing. Op de bekende parkeertege l ontwierp hij een metalen grendel die het onmogelijk maakt het wiel uit de sleuf te halen. Omdat in Amsterdam het aantal diefstallen het grootst is ging de uitvinder eens praten me inspecteur Verbiest van het bureau ter voorkoming van misdrijven in het hoofdstedelijk politiebureau. Hier zag men er wel iets in en men gaf enkele adviezen om het prototype dat de heer Suyk had laten vervaardigen, nog te ver beteren. Donderdag hebben we de vinding op het politiebureau in Amsterdam bekeken. In een uitsparing opzij van de sleuf zit een as met een draaibare beugel. Als het wiel in de sleuf staat bevindt de beugel zich vlak boven de velg van het wiel. Door de beugel te „verzekeren" met een hangslot kan men het wiel onmogelijk uit de sleuf verwijderen. De heer Suyk heeft twee ty penparkeerblokken ontworpen. Het ene is geschikt voor fietsen en bromfietsen (drie bandbreedten) en het andere voor scooters en motoren. Wat de toepassing betreft ziet inspec teur Verbiest van de hoofdstedelijke po litie in ieder geval mogelijkheden voor particulier gebruik. Mensen die bijvoor beeld op een etage wonen, zouden hun fiets veilig tegen diefstal kunnen laten staan in hun eigen parkeertegel. Ook zou het blok-met-grendel gebruikt kunnen worden op fabrieksterreinen en dergelijke Wat het algemeen gebruik betreft zijn er nog enkele bedenkingen. De Amsterdamse politie overweegt de parkeertegel van de heer Suyk een half Geen beleidslijn Het deze week door de Tweede Kamer genomen oesluit om het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake de Economische Benelux Unie van de agen da af te voeren geeft aanleiding tot enige kx-itische kanttekeningen. Zowel het kabi net als de Kamer hebben m.i. in deze ge faald. De moeilijkhedeh op landbouwgebied waren inderdaad nog altijd niet opgelost. Op zichzelf echter, ook volgens minister Luns, staat de inhoud van het Unie-ver drag hierbuiten. Er is een beleidsaangele- genheid in het geding, die in elk geval be handeling vereist, ook nadat het verdrag rechtskracht zal hebben verkregen. En nu zou er juist veel voor pleiten om eerst de Economische Unie een feit te doen wor den, om dan op die grondslag nog des te sterker te staan bij het ondernemen van pogingen om op landbouwgebied een bete re samenwerking te verkrijgen. Het blijk baar in landbouwkringen ten onzent in sterke mate levende standpunt, dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gedoe van onze Belgische naburen, zou daarentegen vereisen voorlopig de afdoening van het Unie-verdiag achterwege te laten. Tussen het een en het ander had bet kabinet moe ten kiezen. Dat deed het echter niet. Het bepaalde zich ertoe in feite in dit opzicht helemaal geen beleid te voeren Te verbazingwekkender was dit omdat men in regeringskringen al een tijdje lang wist hoe de Nederlandse agrariërs over deze zaak dachten, maar bovendien hoe het in overwegende mate in de Kamer ten deze gesteld was. Op zijn minst zou het dus voor de hand gelegen hebben dat die landgenoten in Brussel, die ambtshalve hadden moeten weten dat en waardoor er moeilijkheden in de Kamer dreigden, dien- omtrent tijdig zouden zijn ingelicht. He laas kan ik met stelligheid verzekei-en dat zulks bepaald niet het geval was. Vier entwintig uur nadal ik dit te Brussel had bespeurd, bleek in Den Haag wat er gaan de was. Immers, minister Marijnen ant woordde op een vi'aag gesteld na afloop van een rede over de Benelux-landbouw- problemen. aan een koffie-maaltijd van het Haagse Benelux-comité, dat het Neder landse kabinet er geen bezwaar tegen zou hebben als de Kamer in de gegeven om standigheden tot herstel van behandeling van genoemd verdrag zou besluiten. Van dat ogenblik af stond het natuurlijk vast, dat de Kamer hiertoe inderdaad zou over gaan, gelijk danook is geschied. Minister Luns zou dit wellicht nog heb ben kunnen voorkomen door de Kamer ernstig te waai-schuwen tegen het nadeel van uitstel van behandeling van het ver drag. Dat deed hij echter niet en mis schien moet ik wel schrijven: dat kon hij ook niet doen. Hij zocht naar een midden weg door enerzijds mede te delen dat de regering zich bij een kort uitstel wel kon neerleggen, doch andei-zijds tevens onder de aandacht te brengen, dat de regering grote prijs stelt op spoedige behandeling van het verdrag en langdurig uitstel daax-van bepaald niet in het belang van de Benelux-samenwerking acht. Een duide lijke beleidslijn viel ook hiei niet te be speuren. Veeleer leek, op de keper be schouwd, dit optreden van de minister op afwezigheid van beleid. Hij bezat toch geen enkele wetenschap omtrent het tijd stip waarop het nader overleg tussen de Beneluxministers inzake de landbouwpro blemen zal plaats vinden. En het is daar op, dat de Kamer wil wachten alvorens het verdrag in behandeling te nemen. De kans dat bedoeld overleg nog zo tijdig zal geschieden dat het verdrag bij de Tweede Kamer „onder de pannen" zal kunnen zijn voor 14 december waarna minister Luns tot het Kerstreces in het buitenland zal zijn schijnt uitermate gering. Resul taat: geenszins een kort uitstel, maar een van liefst een aantal maanden. Al met al is danook het besluit van de Kamer be paald schadelijk te achten voor Benelux. En wat het ontbreken van vast beleid bij de minister van Buitenlandse Zaken aan gaat, dat zal vermoedelijk vooral zijn oor zaak hebben in onderlinge tegenstellingen binnen het Kabinet, waarbij hij dan wat teveel heeft moeten toegeven aan zekere agrarische invloeden, die blijkbaar op het Kabinet vat hebben gehad. Merkwaardig congres Om meei dan één reden was het jong ste congi-es van de Partij van de Arbeid merkwaardig. In de eerste plaats deed zich daar het verschijnsel voor dat een partij, die thans in de oppositie is, bij de herziening van haar beginselprogramma zeer duidelijk matiging aan de dag legde. Zozeer zelfs, dat de in getale naar het schijnt slechts zwakke linker-vleugel min of meer ontsticht was vanwege ontrouw aan oude socialistische idealen. Merk- waai'dig noem ik de bijeenkomst ook, om dat zij van een grote mate van werkelijk heidszin blijk gaf door bij de vaststelling van het beginselprogramma rekening te houden met de situatie zoals die zich in onze maatschappij heeft ontwikkeld en met datgene wat mogelijk is. Ten slotte was merkwaardig, dat de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A. het nodig heeft geacht, in een betoog blijk te geven van precies het tegenovergestelde van matiging. Het had er veel van alsof hij in de mening verkeer de, zijn partij een dienst te bewijzen met hier en daar nodeloos felle uitvallen aan het adres van politieke tegenstanders. Dacht hij op die manier zijn meest-linkse geestverwanten een beetje te kunnen verzoenen met de gedachte, dat de partij wel in zeker opzicht gematigd te noemen beginselen aanhangt, maar niettemin in staat is in de praktijk met heel wat min der matiging op te treden? Hoe het zij, het was van-dik-hout-zaagt-men-planken. Waarlijk, sommige heren van de opposi tie schijnen nog te moeten leren, dat goed oppositie voeren heus niet met zich mee hoeft te brengen dat men er op uit is no deloos onwelwillend van leer te trekken. Eer is teer Jammer genoeg heeft het Tweede Ka merlid mr. F. Kranenburg zich dezer da gen ook aan dit euvel schuldig gemaakt. Toen hij de minister van Justitie, mr. Beer man aanviel over diens „beleid" inzake het zich niet (op zijn best, rijkelijk laat) doen schrappen van de lijst van advocaten en procut-eui's te Rottei-dam haalde ge noemde afgevaardigde er het soort recht zaken bij waai-mee mr. Beei'man zich in dertijd in het bijzonder bezig hield. Dit had nu werkelijk niets te maken met de kwes tie waarom het ging. Het was louter een weinig fraai staaltje van demagogie. Maar nu de zaak zelf. Daarin heeft mr. Beerman gefaald. Het is nu eenmaal in Nederland een m.i. goed gebruik dat een advocaat, die minister wordt, zich er dan niet toe be paalt niets verder aan zijn advocatuur te doen, maar zich ook van de lijst van ad vocaten laat schrappen. De minister van Justitie is trouwens wel de laatste van de ministers die zich kan veroorloven in de ze nalatig te zijn. Zeker, zelf had hij zich ook al een tijdlang afgevraagd of hij niet tot die stap moest overgaan. Waar is ook, dat hem door sommigen zijner „vroege re" confrères was gezegd, dat het hele maal niet nodig was. Blijkbaar hadden zij niet voldoende begi'ip van wat een minis ter wel en niet past. Mr. Beerman staat bekend als een sportieve figuur. Hij is ja renlang een uitstekend roeier geweest en is lid van de bekende Rotterdamse roei- en zeilvereniging „De Maas" Niemand heeft zich, terecht, ooit afgevraagd of dat lid maatschap nog wel gepaai-d kon gaan met zijn functie van minister van Justi tie! Maar wel was het op zijn minst een vraag, of hij advocaat kon blijven. Die twijfel bestond bij hem zelf Daarom zou hij wijzer gedaan hebben met zich te ge dragen overeenkomstig het klassieke „in twijfel onthoud u". Enfin, ten lange leste is hij dan toch nog tot de juiste stap overgegaan door zich te laten schrappen. Die schrapping kreeg echter pas jongstleden maandag, d.w.z. een half jaar nadat hij minister was ge worden en één dag voordat hij voor de Ka mer moest verschijnen, haar beslag. Het moet mij van 't hart, dat het weinig spor tief van minister Beerman is geweest, dat hij niet terstond eigener beweging ronduit de datum van zijn schrapping aan de Ka mer heeft medegedeeld en deze aanvanke lijk in de waan liet. alsof mr. Kranenburg hem betichtte van iets dat in strijd met de feiten was Daai-bij kwam nog, dat hij een opmerking maakte aan het adres van het Advocatenblad die kritisch bedoeld scheen, terwijl zi' in werkelijkheid ner gens op sloeg. Ik ben er van overtuigd, dat mi'. Beerman in zijn vroegere loop baan als advocaai andermans zaken be ter bepleit zal hebben dan hij het nu als minister van Justitie zijn eigen zaak deed' Dr. E. van Raalte jaar aan de praktijk te toetsen. De Heem stedenaar denkt er over zijn vinding, als deze in de praktijk bevalt, ook onder de aandacht te brengen van de betrokken in stanties in Denemarken. Want ook in dit land is het aantal diefstallen van fietsen, bromfietsen, scooters en motoren zeer groot. Prins Bernhard zal hedenmiddag te Wenen in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van gouverneurs der Europe se Stichting voor Cultuur en van regent van het Prins Bernhardfonds de Prae- mium Erasmianum (Erasmusprijs) uit reiken aan de Zwitserse cultuurfilo soof prof. dr. Karl Jaspers uit Bazel en aan de grondlegger van de Kolen en Staalgemeenschap, de Fransman Robert Schuman. De Praemium Erasmianum, waarvan de Prins de stichter is, wordt zo mogelijk jaarlijks uitgereikt. De prijs is (voorlo pig) 100.000.- groot en wordt verleend aan „personen of instellingen werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten- schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdx-age hebben geleverd aan de geestelijke eenheid of eenwording van Europa of die door hun werk deze een heid of eenwoi-ding hebben gemanifes teerd". De Prins bekrachtigt het besluit tot toe kenning van het bestuur, waarvan dr. Paul Rijkens voorzitter is. De gronden, waarop de onderscheiding voor 1959 is verleend luiden: Voor prof. dr. Karl Jaspers: „Een leven, op schitterende wijze gewijd aan een der beste tradities van de Europese cultuur: het vrije onverschrokken doordenken van de grondproblemen van het menselijk zijn; de moedige geleerde, die in de „situatie" van de meest gewelddadige kneveling naar lichaam en geest van het jongste verle den zijn „keuze", 'het koninklijke woord van de vrije gedachte, plaatste en daar mede in de barbarij het primaat van de vrije geest overtuigend als daad stelde". Voor Robert Schuman: „Zijn onver- Robert Schuman moeide, moedige en visionaire strijd voor en nieuw eendrachtig Europa; zijn groots initiatief tot stichting van een waar lijk nieuwe oi-gaan als begin van een ver enigd Europa, de Kolen en Staalgemeen schap, het eerste Europese orgaan met bovennationale beslissingsbevoegdheid, de wijze bezieler van en de man van de daad voor het nieuwe Europa". Zaterdagmiddag wordt de prijs uitgereikt in de Hofburg te Wenen tijdens het jaar lijkse congres van de Europese Stichting voor Cultuur. Vorig jaar is de onderscheiding ten deel gevallen aan het Oostenrijkse volk. Oos tenrijk heeft er prijs op gesteld, dat de plechtige uiti'eiking van de Praemium Erasmianum dit jaar in Wenen zou ge schieden. WEEKABONNEMENTEN tienen uiterlijk op woensdag te worden c betaald, daar de bezorgers op donder- C; tag moeten afrekenen 2 DE ADMINISTRATIE 8 S co :oscocx»ccoocccoccocx>3ooooooo<x>ooccccccccoccocccocojcó

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7