Panda en de r Wereldnieuws Iets hogere temperaturen B.B.A. blijft van kracht bij de vrijere loonvorming H E N S E N Westduitse wapenorder van 9 miljoen voor Engeland Voorstel tot verhoging van quotum met 50 Het luchtverkeer op Los Angeles O.'ih.Oauluma Prijsverlagingen in Frankrijk NCBTB over het garantiebeleid Hoeveel roken wij? 2 M.v.A. VAN MINISTER VAN ROOY Ook de gemeenteclassificatie Machinehandel Mahez Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Gemiddelde werkloosheid wordt in 1960 op 65.000 geschat Rusland exporteert 300.000 ton graan naar ons land SUPER DONS INTERLOCK HALFWOLLEN DAEGER natuutftëih Hollandsche Beton Mij 35 JARIG 20 JAAR EEN NIEUW 28 NOV. J Westduits-Britse handel breidt zich uit Conferentie van EEG en Kleine Vrijhandelszone? Nieuw lid EEG-Commissie DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 Minister Van Rooy acht een systeem van gemeenteclassificatie niet onrecht vaardig. Hij wijst daarop in verschillen in huurniveau in diverse gemeenten. Deze verschillen zijn, tegen verwachting van de S.E.R. uit 1952 in, sedert 1959 eerder toe- dan afgenomen. In de Memorie van Antwoord op zijn be groting zegt de minister van Sociale Za ken voorts, dat ook bij een vrijere loon politiek plaats is voor het systeem van ge meenteclassificatie. De aan deze politiek ten grondslag liggende gedachten verzet ten zich zijns inziens niet tegen een diffe rentiatie binnen een bedrijfstak naar ge lang van verschillen in de kosten ven le vensonderhoud in diverse gemeenten. De beloning mannen en vrouwen Het Besluit Bijzondere Arbeidsverhou dingen B.B.A. blijft ook bij een vrijere loonpolitiek vooralsnog van kracht. On dertekening van het E.E.G.-verdrag ver plicht de Nederlandse regering eventueel van het B.B.A. gebruik te maken tenein de het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid door te voeren, althans in gelijke mate als waarin zulks in andere landen ge schiedt. Minister Van Rooy verwacht, dat de ze realisatie in de beperkte zin van het E.E.G.-verdrag op den duur zal leiden tot verwezenlijking van het ruimere begin sel van gelijkstelling, dat is neergelegd bij internationaal arbeidsverdrag. Pensioenen A.O.W. De pensioenen ingevolge de A.O.W. en A.W.W. volgen in het algemeen de wij zigingen in het indexcijfer der regelings lonen. Door de in uitzicht gestelde loon- compensatie voor de huur- en melkprijs verhoging zal het indexcijfer uiteraard stijgen. Naar het zich echter thans laat aanzien, zal een verhoging van de pensioe nen met hetzelfde percentage als waarme de het indexcijfer der regelingslonen zal stijgen, niet voor elke groep van gepensio neerden afzonderlijk een bevredigend re sultaat opleveren. Minister Van Rooy zegt van mening te zijn, dat hieraan te zijner tijd met gebruik making van de in de wet neergelegde mo- Advertentie Nooit meer angst voor brandend maagzuur als U maar Rennies bij de hand hebt. 'n Wonder, wat Rennies voor u doen. En da delijk! De snerpende pijnen worden onmid dellijk gedoofd, hoe hardnekkig uw kwaal ook is. Een zegen, dat er zo'n afdoend middel bestaat. Als beproefd erkend en geroemd door duizenden zuurbrand-lijders. De algemene gang van zaken bij de n.v. Machinehandel Mahez gedurende de eerste negen maanden van het lopende boekjaar kan, ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1958, als gunstig worden aan gemerkt. Zowel de omzet als de order portefeuille vertoont een tevredenstellen de toeneming. Verwacht mag worden dat de jaarresultaten alleszins bevredigend zullen zijn, zo deelt de directie mede. Directeur V.M.F. naar Mexico Ir. M. H. Damme, directeur van de Verenigde Machinefabrieken n.v. (Stork Hengelo en Werk spoor Amsterdam) is zondag naar Mexico ver trokken. Aan een verslaggever van het A.N.P. verklaarde ir Damme op Schiphol, dat men reeds enige jaren bezig is de export van kapitaalgoe deren voor te bereiden. De V.M.F. doe thans in samenwerking met de Nederlandse Staatsmijnen pogingen om in Mexico installaties voor enkele kunstmestfabrieken te verkopen. Voorlopig niet onderhandelen De vakbond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie verwacht niet dat er, na de afwij zing van het laatste door de werkgevers gedane voorstel, voor Nieuwjaar nog onderhandeld zal worden over een oplossing van het geschil in de staalindustrie. Volgens de vakbondsvoorzitter McDonald bevatte het afgewezen voorstel geen enkele reële verbetering boven het voorstel dat op 17 oktober afgewezen is. Dauphine onttroont Volkswagen Volgens de officiële gegevens van het Ameri kaanse bureau voor kentekenregistratie heeft Renault met de Dauphine in de achter ons lig gende maand september Volkswagen verdrongen van haar plaats als in de V.S. meest verkocht merk Er werden in die maand in totaal 9439 nieuwe Renaults geregistreerd, terwijl er 8654 nummerbewijzen voor V.W.'s zijn uitgegeven. Indexcijfers groothandelsprijzen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandelsprijzen sa mengesteld per 30 september 1959. Het algemeen Indexcijfer steeg, vergeleken met ultimo augus tus, met 1 punt tot 142 (basis 1948 100. Het in dexcijfer van de voedingsmiddelen steeg met 2 punten, de indices van de grond- en hulpstoffen en van de afgewerkte produkten met 1 punt. Handelsverdrag Oost-DuitslandSovjet-Unie In Oost-Berlijn is bekendgemaakt dat er tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie een nieuw handelsverdrag is ondertekend, dat „het omvang rijkste is dat ooit in de geschiedenis van beide landen is gesloten". In totaal omvat het verdrag een goederenruil ten bedrage van 50.000 miljoen roebel. Het loopt in 1965 af. Staalstaking Directie en vakbonden in de staalindustrie van Utah en Arizona zijn tot een akkoord gekomen, dat zo goed als zeker geratificeerd zal worden. Een woordvoerder van de vakbond deelde mee, dat de directie had toegegeven aan de eisen van de arbeiders wat betreft de zogenaamde niet- economische clausules van het contract. Vertrek mr. M. Heinsius Mr. M. Heinsius, secretaris van de Vereniging van Metaal-industrieën, heeft per 1 januari aan staande een functie aanvaard bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en wel in het kabinet van de heer D. P. Spierenburg, vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit. ENI exploreert De Oliemaatschappij C.O.R.I., behorende tot de Italiaanse groep E.N.I., heeft in Libië exploratie rechten verkregen voor een gebied van bijna 30.000 km2. Het concessiegebied ligt op ongeveer 200 km afstand van Cyrenaica en de ligging wordt buitengewoon gunstig geacht. De Amerikaanse staalindustrie De Amerikaanse hoogovens die zestien dagen geleden weer begonnen te branden op bevel van president Eisenhower, hadden gisteren bijna ne gentig percent van hun normale produktie be reikt, aldus een schatting van het nationale ijzer en staalinstituut. De produktie van de eerste twee weken na de hervatting van het werk wordt geschat op 3,5 miljoen ton. Voordat de afkoelings periode van tachtig dagen ten einde loopt, op 26 januari, hoopt men een produktie van 20 miljoen ton bereikt te hebben. gelijkheid tegemoet zal dienen te worden gekomen. Het ligt in het voornemen van de minis ter het wetsontwerp inzake de aangekon digde verhoging van de invaliditeitsrenten op een zodanig tijdstip bij de Tweede Ka mer in te dienen, dat die verhoging op het zelfde tijdstip in werking kan treden als de voorgenomen huurverhoging. De minister deelt voorts mede, dat de regering voornemens is een verhoging van bepaalde ongevallenrenten en van op die rente verleende wettelijke bijslagen aan de orde te stellen in het kader van de te verwachten loonmaatregelen per 1 april in verband met de voorgenomen huurver hoging. Over een verhoging in verband met de vrijere c.q. gedifferentieerde ver hogingen der lonen zal de regering zich nog nader beraden. De kaasuitvoer naar de VS. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft op een bijeenkomst van de tarievencommissie aanbevolen dat de invoerquota voor Nederlandse en Italiaan se kaassoorten met 50 percent worden ver hoogd. Het jaarquotum voor Nederlandse soorten is op het ogenblik circa 2.300 ton en voor Italiaanse 4.600 ton. Het departe ment is van mening, dat een quotumver hoging de prijs van het Amerikaanse pro- dukt niet nadelig zal beïnvloeden. Presi dent Eisenhower heeft op 20 oktober de tarievencommissie verzocht deze kwestie te bestuderen. De heer L. M. Moons van de vereniging van Hollandse kaasexporteurs vertelde aan de commissie dat de exportprijzen voor kaas, die op initiatief van de Neder landse regering zijn vastgesteld, op prijs niveaus zijn gesteld die met opzet bedoeld zijn om de Amerikaanse zuivelmarkt niet te ontwrichten en om te zelfder tijd de ho ge kwaliteit van de Nederlandse kaas te weerspiegelen. Moons diende een memo randum in, waarin gesteld wordt dat de Nederlandse Edammer en Goudse kaas niet concurrerend is met Amerikaanse kaas of zelfs maar met de kleine hoeveel heid in de Verenigde Staten gemaakte kaas van Hollands type. Geïmporteerde Nederlandse kaas wordt in de kleinhandel in de Verenigde Staten verkocht tegen prijzen die 60 percent of meer boven de prijzen van vergelijkbare Amerikaanse produkten liggen, zo werd in het memo randum gezegd. Naar de heer R. Vogels, hoofd dienst pu blic relations der K.L.M., die zojuist uit de Verenigde Staten is teruggekeerd, me dedeelt, heeft de Kamer van Koophandel te Los Angeles zich in een dezer dagen in deze stad gehouden 'bijeenkomst uitgespro ken voor een programma om te komen tot een uitbreiding van een aantal luchtdiens- ten naar haar stad. Dit programma houdt niet alleen in, dat Los Angeles wordt aan bevolen als eindpunt voor luchtvaartmaat schappijen, die luchtdiensten gaan of wil len gaan onderhouden met de westkust van de Verenigde Staten, doch tevens dat alle noodzakelijke stappen door haar zul len worden ondernomen bij de betrokken regeringsdepartementen om zulke lucht- verbindingen mogelijk te maken. De heer George B. Gose, voorzitter van de sectie burgerluchtvaart van de Kamer deelde tijdens de vergadering onder meer mede, dat er nog steeds een aantal belang rijke centra in de wereld zijn, waarmee Los Angeles geen directe luchtverbindin- gen onderhoudt. In dit verband noemde hij onder andere Nederland. Hij deelde voorts mee, dat begin volgend jaar lucht diensten zullen worden geopend naar Pa rijs (Air France), Tahiti (T.A.I.) en Lon den (BOAC). Nederland wil zoals bekend deze rech ten voor de K.L.M. zien te krijgen. In het begin van januari zullen de onderhandelin gen hierover hervat worden. Het overleg zou eigenlijk al op 8 december in Washing ton begonnen zijn. Het werd echter uitge steld in verband met de ziekte van mr. D. Stikker, de voornaamste Nederlandse afgevaardigde, zo is door een woordvoer der van de Nederlandse ambassade in Washington meegedeeld. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Grote sortering goede ballpoints Dinsdag begint in het Franse kruide- niersbedrijf een actie tot vrijwillige prijs verlaging naar het voorbeeld van soort gelijke acties, die sedert de zomervakan ties zijn ondernomen door de filiaalbe drijven, die tegen eenheidsprijzen verko pen, de coöperatieve detailhandel en de verkoopcentra, waar men tegen groothan delsprijzen kan kopen. Van de 150.000 le vensmiddelendetaillisten nemen er 130.000 aan deze actie deel. De actie heeft betrek king op de prijzen van 56 artikelen. Het algemene verbond van de handel in levensmiddelen heeft naast deze actie een beroep gedaan op de slagers en de groen- tenhandelaars hun prijzen, die zich de laatste tijd in stijgende lijn bewegen, zo veel mogelijk te verlagen. De Franse re gering is van plan binnenkort de prijs van elektrische stroom voor de industrie te verlagen. Zij tracht voorts de fabrikan ten van textielgoederen en van huishou delijke apparaten te bewegen eveneens een prijsverlagingsactie te ondernemen. Een zeer voorlopige berekening van het Centraal Planbureau besomt voor 1960 de gemiddelde werkloosheid voor mannen en vrouwen samen op 65.000. De gemiddelde structuurwerkloosheid wordt op 15.000 ge schat, tegen 14.000 in 1959. Ontdaan van versluiering door seizoenarbeid is dit laat ste cijfer echter 17.000. waarvan de helft in de drie noordelijke provincies, 2900 in Overijsel en Gelderland, 1400 in Zeeland en 3400 in Noord Brabant. Gestimuleerd door de ontwikkelingsker nen en aantrekken van de conjunctuur zal vooral in Noord-Brabant en Gelderland de structurele werkloosheid verminderen, zo verwacht de minister van Sociale Zaken blijkens zijn Memorie van Antwoord be groting 1960. Ook in het noorden kan op enige verdere industrialisatie worden ge rekend, doch in Zeeland zijn de omstan digheden minder gunstig. WASHINGTON (UPI) De voorzitter van een grote particuliere boerenorgani- satie van de Verenigde Staten, W. E. Ha milton, heeft verklaard, dat Rusland dit jaar ongeveer 300.000 ton tarwe naar Ne derland zal exporteren, vergeleken bij 5.00 ton het vorig en slechts 2.000 'ton in 1957. Hamilton noemde dit voorbeeld om aan te tonen welke mogelijkheden de Sov jet-Unie heeft om aanzienlijke tarwe- exporten naar de vrije wereld te kunnen doen. Advertentie 5/4 Pantalons 4.75 Borstrokken 4.65 sterk en warm Lange Pantalons8.95 Borstrokken 7.95 Voor een grote keus PAARLAARSTEEG 1 Commissarissen en directie van de Hol landsche Beton Maatschappij n.v. te 's Gravenhage hebben besloten, evenals vorig jaar, een interim-dividend over 1959 uit te keren van 5 percent De gang van zaken in 1959 was in het algemeen gunstig, zodat, onvoorziene omstandigheden voor behouden, over dit jaar wederom een be vredigend dividend op het door de conver sie van obligaties vergrote kapitaal zal kunnen worden voorgesteld. Door conver sie van bijna alle uitgelote obligaties en door vrijwillige conversie is het geplaat ste kapitaal per 23 november gestegen van 6.750.000 tot 7.406.500. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De Duitse Bondsrepubliek zal voor 1 januari voor negen miljoen pond sterling aan wapens in Engeland bestellen. Tegelijkertijd zullen de Britten hun reeds sterk bloeiende handel met West-Duitsland, welke jaarlqks in beide richtingen een bedrag van 135 miljoen pond omvat, trachten uit te breiden voordat de hoge invoerrechten van de Euromarkt volgend jaar in werking treden. De negen miljoen pond welke West-Duitsland in Engeland gaat besteden maakt deel uit van het bedrag van 42 mil joen pond, dat de Bondsrepubliek in verband met de kwestie van de legeringskosten van Britse troepen in Duitsland, in Londen heeft gedeponeerd voor de aankoop van wapens, waarvan reeds dertien miljoen is uitgegeven. De Britse regering hoopt dat de Bonds regering de eerste klant zal worden voor het tot dusver geheime geleide nucleaire artillerie projectiel, dat de codenaam „blauw water" draagt, en dat deze maand voor de N.A.V.O.-chefs in Parijs is gede monstreerd. In N.A.V.O.-landen zal men waarschijn lijk steeds meer rekening gaan houden met de Amerikaanse waarschuwing, dat zij meer voor hun eigen defensie zullen moeten gaan uitgeven, in plaats van te blijven rekenen op Amerikaanse vrijge vigheid. De een jaar geleden begonnen Britse handelscampagne in de Bondsrepubliek heeft het handelsverkeer reeds met 21 per cent ten opzichte van 1958 vergroot. De bondsrepubliek is thans Engelands vijfde exportmarkt, na de Verenigde Staten, Ca nada, Australië en India. Londen gelooft, dat indien het handelsver keer met West-Duitsland tot 150 miljoen pond kan worden uitgebreid, dit voor de Duitsers een krachtige aansporing zal zijn Het bestuur van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuidersbond is van oor deel, dat hoewel de landbouwprijzen, be houdens de garantieprijs voor de melk, niet onbevredigend zijn vastgesteld, tegen het systeem van garantiebeleid ernstige bedenkingen zijn aan te voeren. De N.C.B.T.B. heeft dit bekend gemaakt naar aanleiding van de dezer dagen gehouden bestuursvergadering over de prijsvast stelling van de minister van Landbouw. Reeds enkele jaren achtereen moet er strijd worden gevoerd tegen de drang om het garantiebeleid, mede onder invloed van de budgetaire consequenties, uit te hollen. Het is daarom naar het oordeel van het bestuur dringend noodzakelijk tot een duidelijke omlijning van het garantiebe leid te komen. De onrust die nu reeds en kele jaren is ontstaan doordat in de beslis singen getornd wordt aan de principes van het garantiebeleid, is niet bevorderlijk voor eén constructieve samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven ten behoeve van de landbouw in Nederland. Het bestuur heeft daarom de hoop uitge sproken, dat het door de minister toege zegde nader overleg met de georganiseer de landbouw de nodige duidelijkheid zal verschaffen. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt dat de Britse minister-pre sident. Macmillan en de Duitse bondskan selier, Adenauer, vorige week heimelijk overeengekomen zijn dat de leiders van de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone bijeen dienen te komen. Het voorstel hiertoe is van Adenauer uitgegaan en door Macmillan aanvaard. Aan de confe rentie zouden ook Amerikaanse en Cana dese waarnemers moeten deelnemen. Deze conferentie, die waarschijnlijk binnen drie maanden gehouden zou moe ten worden, zou de eerste stap zijn in de richting van een Atlantisch vrijhandels- gebied dat door Macmillan en Adenauer wordt gewenst, aldus „Newsweek". 51 Er ontbrandde nu een hevig gevecht en de kannibalen vielen aan met wilde woede De zeerovers - zo ziek als ze wa ren - verdedigden zich met de moed der wanhoop. Maar ze werden teruggedreven en de inboorlingen klommen aan boord. Panda zag met genoegen, dat de zeerovers aan de verliezende hand waren, maar de kok had helemaal geen belangstelling voor de mogelijke afloop van de strijd. „Wat een ruwheidwat een barbaars heid!" schreide hij met afgewend hoofd. „Ja, ze gaan wel erg tegen elkaar te keer," gaf Panda toe. „Dat bedoel ik niet", riep Maitre Moutarde. „Het gaat er niet om dat ze elkander pijn doen, maar dat ze mij pijn doen!" Panda staarde hem twijfelend aan. „Ze vechten om mij kwijt te raken," riep de kok bitter. Dat is de vreselijkste vernedering, die men een kunstenaar kan aandoen. Dat snijdt me door de ziel! Dat breekt mijn hart!" „Tja," zei Panda, „het is wel naar voor u. Uw kookkunst was ze ker te modern voor hen." „Te modern?" kreet de kok opgewonden. „Nee, die was niet modern genoeg. Nu weet ik ineens, waar ik gefaald heb. Ik heb mij teveel laten remmen door verouderde opvattin gen. Maar ik geef het niet op. NU ben ik gelouterd door rampspoed en lijden en pas NU zal ik in staat zijn mijn grootste mees terwerken te scheppen. Kom mee, beste Panda! Aan het werk!" De kok sprong op en terwijl hij de strijdenden ongeduldig terzijde schoof, haastte hij zich naar de kombuis. om te trachten de kloof tussen de Euro- markt en de Kleine Vrijhandelszone te overbruggen. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft op een christendemocrati sche partijvergadering meegedeeld, dat de eigen industrie voor 60 percent in de behoeften van de strijdkrachten voorziet. Hij verklaarde zich tegen uitbreiding van de Duitse wapenindustrie. Wel moest er nog een beperkte maar efficiënte vlieg tuigindustrie komen. Hij zei dat de op bouw van de strijdmacht tot nu toe 25 mil jard heeft gekost. De Italiaanse senator Caron is door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der E.E.G. benoemd tot lid van de Europese Commissie. Caron volgt de Italiaan Malvestiti op. die lid en vice-voor- zitter van de E.E.G.-commissie was, doch die enige tijd geleden voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. is geworden. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag of Caron Malvestiti ook opvolgt als vice-voorzitter. De ministers zullen voorts spreken over verkiezing van een nieuwe voorzitter van de E.E.G.- en Eura- toomcommissies. De huidige voorzitters, respectievelijk de Duitser Hallstein en de Fransman Hirsch, maken een goede kans herbenoemd te worden. Niettemin wijst men er in goed ingelichte kringen op, dat men eigenlijk indertijd was overeengeko men, het voorzitterschap van de E.E.G.- en Euratoomcommissies te laten rouleren. Na de oorlog liep het verbruik van sigaren aanvankelijk terug, maar na 1951 kwamen steeds meer mensen aan de sigaar. Sigaretten zijn een massa- verbruiksartikel, maar daarin kwam in 1957 een kentering. Mislukt. De Afghaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Sardar Mohammed Nairn, is vorige week ternauwernood aan de dood ontsnapt toen een handgra naat naar zijn auto werd gegooid, zo blijkt uit berichten die maandag in Pcs- jawar werden ontvangen. Afgetreden. Stanley de Zoysa, de Ceylo- nese minister van Financiën is afge treden na de arrestatie van zijn oudere broeder, Richard de Zcysa, met het oog op de moord op premier Bandarainai- ke. De Zoysa speelde tezamen met de gearresteerde oud-minister mevrouw Wijewardene en de huidige premier een leidende rol in de campagne, waardoor marxistische leiders uit de regerings coalitie moesten treden Dubbel. Op de rol van een rechtbank in Parijs staat de zaak tegen Pierre Rob bes, eer. man die tijdens de Duitse be zetting van Parijs overdag aan een van de deftige Parijse boulevards zijn prak tijd als „society-tandarts" uitgeoefend zou hebben en des nachts opgetreden zou zijn als bendeleider. Hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid bij diefstal Wedijver. Het Poolse persbureau PAP heeft gemeld dat de strijd tussen ploe gen in de Poolse industrie om de titel „De beste socialistische arbeidsbriga- de" weer zal worden ingesteld om de produktie te verhogen. Dit stelsel, dat in de stalinistische periode in gebruik was, werd na oktober 1956 afgeschaft. Reuter tekent er bij aan dat het stelsel in hoge mate onpopulair was omdat het werd gebruikt om de arbeidsnormen te verhogen zonder bijpassende loonsver hogingen. De leiding van de wedstrijd berust bij de fabrieksraad, waarin door gaans de leden van de communistische partij de leiding hebben. Ongewenst De secretaris-generaal van het Internationale instituut voor de vrede, Vigne, is uit Griekenland gezet, waar hij de veroordeelde communist Gle- zos een gouden medaille wilde over handigen. De medaille was Glezos, die schuldig is bevonden aan samenwer king met een communistische spiona- gegroep, toegekend door het wereld vredescongres dat in mei in Stockholm is gehouden en onder communistische leiding stond. Recht. Duitse vluchtelingen uit Sudeten- land hebben een beroep op de rege ring in Bonn gedaan om bij alle on derhandelingen in de toekomst vast te houden aan „hun recht op hun geboor teland" nu een deel van Tsjechoslo- wakije. De Sudetenduitsers wensen dat de 160.000 Duitsers, die nog steeds in Sudetenland wonen, eigen scholen krij gen en hun eigen cultuur kunnen hand haven. Ondergronds. Vier Westduitse jongeman nen hebben de 69-jarige schrijver Paul Möhring geslagen omdat hij er be zwaar tegen had gemaakt dat de jon gelingen Heil Hitier riepen en naziliede ren zongen in de ondergrondse spoor weg van Hamburg. De politie stelt een onderzoek in. Ter dood. Vijf bewoners van het Jordaan se dorp Deir Ghoesoen zijn maandag door een Jordaanse krijgsraad ter dood veroordeeld wegens spionage voor Is rael. Zij zouden Israëliërs gegevens over de Jordaanse strijdkrachten heb ben verstrekt. Verboden. Zeven luchtcorridors in de Ver enigde Staten zijn maandag verboden verklaard voor burgervliegtuigen. In deze corridors zullen straalbommen- werpers van de Amerikaanse strate gische luchtmacht oefenvluchten op geringe hoogte ondernemen. De corridors zijn tot 800 kilometer lang en ruim dertig kilometer breed. Beroofd?. Een opsporingsgroep die enke le weken geleden in de Himalaja naar de vermiste, maar inmiddels terugge vonden Japanse expeditie zocht, heeft te Katmandoe (Nepal) verklaard dat gewapende Tibetanen de expeditiele den van voedsel en voorraden hadden beroofd. Daaidoor waren de Jappan- ners genoopt van verdere beklimming af te zien Bevestiging van het be richt was niet te krijgen. Onweer. Tengevolge van blikseminslag in een gevangenis te Dar es Salaam (Tanganjika) is zaterdag één gevan gene om het leven gekomen. Vier ge vangenen werden met zware brand wonden in een ziekenhuis opgenomen. Buitenlandse reis. Op de begroting voor 1960 heeft de Indonesische regering een bedrag uitgetrokken van dertig miljoen rupiah (meer dan 2,5 miljoen gulden) voor een buitenlandse reis van president Sukarno, aldus is officieel in Djakarta bekendgemaakt. In het be gin van dit jaar heeft de president een lange reis gemaakt door Europa, La tijns-Amerika en Oost-Azië. Het KNMI deelt mede. Het grote hogedrukgebied boven West en Centraal-Europa is wat afgenomen. De hoogste barometerstanden worden nu bo ven de Balkan aangetroffen. Tegelijker tijd is op de Oceaan een nieuw hogedruk gebied tot voor de kust van Portugal ge naderd. Dit hogedrukgebied zal zich ko mende 24 uur in noordoostelijke richting naar Frankrijk en onze omgeving gaan uitbreiden. Een zwak front dat dit nieuwe hogedrukgebied van het continentale scheidt zal daarbij ons land passeren het geen met enige stijging van temperatuur en plaatselijk wat motregen gepaard zal gaan. De depressies op de Oceaan blijven nog op grote afstand van West-Europa. WEERRAPPORTEN Woensdag 25 november Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur. Maan op 1.34 uur, onder 14.17 uur. 30 nov. Maanstanden 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 november loog water 9.32 en 22.08 uur. jaag water 4.43 en 17.16 uur. Woensdag 25 november Hoog water 10.49 en 23.31 uur Laag water 6.01 en 18.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen OC •05 00 ra binnen en buitenland d w 3 Neerslag laatste 24 uur s-S g <D SP S is Den Helder geheel bew. z 11 0 Ypenburg mist zzw 7 0 Vlissingen mist z 8 0,2 Eelde motregen z 7 0 De Bilt mist zo 6 0,1 Twente mist z 7 0 Eindhoven geheel bew. zzw 6 0 Zd Limburg licht bew. z 8 0,1 Helsinki sneeuw ono 4 3 Stockholm regen zo 7 1 Oslo mist zw 6 5 Kopenhagen geheel bew zw 6 0,1 Aberdeen zwaar bew. z 13 0 Londen zwaar bew. z 12 0 Amsterdam geheel bew zzo 9 0,2 Brussel mist zzw 7 0 Luxemburg geheel bew. ozo 1 0 Parijs mist zzo 4 0 Bordeaux motregen ozo 9 0,3 Grenoble geheel bew O 6 0 Nice onbewolkt nnw 16 0 Berlijn onbewolkt zo 6 0 Frankfort geheel bew. z 4 0 München geheel bew. zzw 0 0 Zürich geheel bew. wzw 2 0 Genève geheel bew z 3 0 Locarno onbewolkt ozo 10 0 Wenen onbewolkt zo 5 0 Innsbruck onbewolkt windst. 8 0 Athene zwaar bew n 13 0,4 Rome regen no 17 0,1 Ajaccio onbewolkt ono 18 0 Madrid licht bew. windst. 15 0 Mallorca half bew. no 0 Lissabon half bew. windst. 19 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2