Golden Fiction Spaak wil bijstand aan mjnder- ontwikkeld gebied stimuleren r DE ZACHTSTE VAN ALLE DE FMkM H J Lamp en kies uit 947 'cadeau-ideeën i Italië zendt met opzet geen premier naar Sovjet-Unie Ga 'ns rondneuzen bij Van dag tot dag Amerika saneert basis in Turkije Zo hoopt het een tegenbezoek van Kroesjtsjev zelf te vermijden Jiwtcxy Zoomets CPraatótoel Krijgt uw zoon oog voor „het schone geslacht?' 3 Minderheden Dertien officieren moeten in de V.S. terecht staan Acheson houdt vast aan de politiek van Dulles Menselijk de Parijs betuigt spijt jegens Bonn over Bilbao-incident DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 De onrechtvaardigheid van de Indonesi sche maatregelen tegen de Chinese klein handelaren in de Westjavaanse dorpen is een zaak, waarover zelfs Peking en For mosa een zelfde standpunt innemen. In het begin leek het in Indonesië alleen te gen de Kwomintang te gaan, maar gaan deweg werden de drijfveren achter deze discriminerende maatregelen duidelijker: zij kwamen voort uit het oude ressenti ment tegen de handeldrijvende Chinese middenstand. De Indonesische regering probeert een objectieve kant aan deze be denkelijke zaak te geven door haar een plaats te geven in een sociaal hervor mingsprogramma voor het platteland van Java, maar de consequenties zijn dan toch maar, dat duizenden Chinezen uit de des sa's en de kampongs worden gezet en deel gaan uitmaken van het grotestads-prole- tariaat. Sinds overduidelijk is gebleken, dat het hier niet alleen meer tegen de Kwomintang, maar tegen de Chinezen in Indonesië gaat, is de regering in Peking van houding veranderd. Uit wat er offi cieel bekend is geworden van de bespre kingen van Subandrio in Peking, kon dit nog niet zozeer worden afgeleid, maar bevoegde waarnemers in Zuidoost-Azië we ten te melden, dat er binnenskamers har de woorden en dreigementen van Chinese zijde zijn gevallen. De Chinese ambassa de in Djakarta heeft inmiddels in het open baar stelling genomen en dat haar func tionarissen het Indonesische optreden niet met lede ogen aanzien, blijkt wel uit het inmiddels uitgevaardigde verbod voor Chinese diplomaten om de Westjavaanse dorpen te bezoeken. China kan voor zijn verontwaardiging over de Indonesische maatregelen geen communistische motieven aanvoeren. De ontbinding van de Chinese tussenhandel op Java laat zich juist met communisti sche argumenten uitstekend verdedig- zij kan uitgelegd worden als de overgang naar een coöperatief bestel. Het lijdt dan ook nauwelijks twijfel of Subandrio heeft bij zijn bezoek aan Peking de zaken in deze geest toegelicht. Ook in Peking is de natuur sterker dan de leer. De kwestie van de Chinese minder heid of er nu veel of weinig commu nisten onder zijn dreigt de vriendschap tussen twee antikoloniale Bandoenglan- den te verstoren. Minderhedenkwesties kunnen soms op verrassende wijze het samengaan van lan den in eenzelfde strijd (zoals hier tegen het kolonialisme) doorbreken. Zo signaleerde de New York Times dezer dagen een verwijdering tussen de Afri kaanse en de Aziatische landen, welke on der meer tot oorzaak zou hebben de ressen timenten tegen de Indische minderheden in een aantal Afrikaanse landen. Deze In diërs nemen dezelfde positie in als de Chi nezen in Indonesië. Menig onafhankelijk heidsstreven in Afrika gaat gepaard met haat jegens de daar gevestigde Indiërs. De uitingen daarvan zijn het Afro-Azia- tisch „blok" niet ten goede gekomen, met name door de toenemende afzijdigheid van de leidende Aziatische mogendheid India. Advertentie spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes ROME (UPI) Dertien officieren van de Amerikaanse luchtmacht (de gehele top van de bevelsorganisatie op de NAVO- vliegbasis Izmir in Turkije) zijn gezien hun activiteiten op de zwarte markt, over geplaatst naar Amerika. Hun overplaat singen, en de processen die tegen hen zul len worden gevoerd, zijn het resultaat van een onderzoek dat door generaal-majoor Carroll is ingesteld, op klachten van de Turkse autoriteiten. Bij het proces tegen vier Amerikaanse militairen is namelijk gebleken dat talloze Amerikaanse militai ren zich in Turkije bezighouden met de illegale geldhandel, waarbij grote winsten worden gemaakt. Niet alleen zijn dertien officieren overgeplaatst, ook tien minde ren zijn verwijderd van Izmir. Het schan daal is, zoals eerder werd bericht, begon nen met de arrestatie van vier onder officieren en minderen, wegens transac ties met dollars en Turkse ponden. De vier verklaarden, dat zij door de politie mishandeld waren. Hun klacht werd door verschillende hoge officieren ondersteund en er volgde een breed opgezet onderzoek. Het programma van gedwongen over plaatsingen is, naar in gezaghebbende kring vernomen wordt, nog niet afge werkt: in totaal is van veertig tot vijftig Amerikanen op de vliegbasis van Izmir gebleken dat zij zich aan geldtransacties hebben schuldig gemaakt. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT De parlementsleden der NAVO-landen, die te Washington in conferentie bijeen zijn geweest, hebben voorgesteld, dat do Organisatie voor Europese Economische Samenwerking een conferentie zal beleg gen, waar vooraanstaande economen zou den moeten vaststellen welke behoeften er bij de minderontwikkeldc landen bestaan en hoe de beter bedeelde staten daarin zouden kunnen voorzien. Dit voorstel kwam tot stand op dezelfde dag, dat Paul Henri Spaak, de secretaris-gene raal van de NAVO, een dringend beroep deed op de bondgenoten tot economische samenwerking, juist in de hulp aan te wei nig ontwikkelde landen. In deze sector verwacht Spaak een groot communistisch offensief, dat hij even gevaarlijk acht als de militaire dreiging, die destijds de stoot heeft gegeven tot de vorming van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Spaak sprak zijn rede voor de vuist uit, en ongetwijfeld tot groter welsprekend heid, in het Frans. Zijn betoog maakte ken nelijk indruk en de aanbeveling voor de economische conferentie tot „definitieve vaststelling" van de nood der behoeftige landen, viel er op gelukkige wijze mee sa men. Er is echter wel haast bij deze zaak. want men mag aannemen dat de plannen voor de communistische activiteit op dit gebied geen speciale conferentie meer be hoeven. Uit de grote rede, van Dean Acheson voor de parlementsleden van de NAVO is duidelijk gebleken dat in vele NAVO-lan den ernstige beduchtheid bestaat over westelijke concessies inzake Berlijn. Geen enkele keer applaudisseerde de vergade ring zo nadrukkelijk en lang als na de re de, waarin Acheson, Trumans minister van Buitenlandse Zaken, waarschuwde, dat terugtrekking uit Berlijn, terugtrek king uit Duitsland kon betekenen en dat terugtrekking uit Duitsland zou inhouden, dat de Amerikaanse troepen het vaste land van Europa zouden verlaten. Kort samengevat komt Acht.sons zienswijze hierop neer: Het Westen is noch in kern- noch in conventionele wapens voldoende sterk. Wanneer men zegt, dat men wenst te onderhandelen over Berlijn, betekent dit, dat men een goed klinkende formule wil zoeken om concessies te doen en deze concessies dreigen te leiden tot wat Kroesjtsjev beoogt, terugtrekking van Amerika uit Europa. Acheson zou op een topconferentie niet willen onderhande len over Berlijn, doch over een zekere ma te van ontwapening, waardoor de militai re trefkracht der grote mogendheden zou worden verminder. Hij lijkt te denken aan de mogelijkheid om kernwapens in aantal te beperken. Alle leden van de oppositiepartijen in Groot-Brittannië e n West-Duitsland ble ken het niet met Acheson eens te zijn. De heer Vermeer van de Nederlandse Partij van de Arbeid had grote waardering voor Achesons rede, die veel critiek inhield ten aanzien van de koers, die Eisenhower en Herter thans voorstaan. George Brown, defensie-deskundige van de Britse Labour- partij vond het evenwel „belachelijk" om te beweren dat terugtrekking uit Duits land terugtrekking uit Europa zou beteke nen. Onderhandelingen over Berlijn be hoefden volgens dit welsprekende parle mentslid geenszins te betekenen, dat men Kroesjtsjev zijn zin zou geven. Het was wel een eigenaardige sensatie, om na de dood van Dulles een spre ker van Amerika's Democratische opposi tie diens rol te zien overnemen. Zeer waar schijnlijk zou Dulles het vrijwel woord voor woord met Acheson eens zijn ge weest. Maar ook zij, die de rede van Acheson te steriel van inhoud achtten, moesten toegeven dat dit in elk geval een betoog was geweest op hoog niveau, een beloog dat aanleiding kon geven tot naden ken en debat. MOSKOU (AFP) Het Russische par tij-orgaan Pravda heeft scherpe critiek ge leverd op de rede van oud-minister Ache son waarin volgens het blad „werd ge pleit voor een machtspolitiek". Grote inspanning (ANP) De Tweede Kamerleden, de heren J. J. Fens en E. Vermeer zijn zon dag per K.L.M.-vliegtuig uit New York in Nederland teruggekeerd. Zij en nog zeven andere Nederlandse parlementsleden heb ben de conferentie bijgewoond. De heer Fens verklaarde dat uit de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter duidelijk gebleken is, dat Amerika zijn verplichtingen ten opzichte van zijn bondgenoten volkomen zal nako men, maar dat toch wel een grotere in spanning van de bondgenoten wordt ver wacht. De betekenis hiervan is, dat men mag aannemen dat de vele reizen naar de Verenigde Staten voor hulp en steun tot het verleden zullen gaan behoren. Aan de parlementsleden van de dertien landen is zonder twijfel duidelijk gemaakt dat zij bij hun regeringen dienen aan te dringen op nog grotere inspanning ten aanzien van de defensie dan tot nu toe is geschied. Een van de resoluties sloeg op de samenwer king tussen de economische en politieke commissie van de NAVO, hetgeen nuttig zal blijken te zijn aangezien het zwaarte punt tussen de beide kampen in de wereld steeds meer op economisch gebied is ko men te liggen, iets wat in de toekomst nog scherper vormen zal aannemen. Van be lang is voorts geweest, dat de conferentie in Washington is geweest, omdat de Ame rikanen ditmaal als gastheren fungereer- den hetgeen de persoonijke contacten ten goede is gekomen. (Van onze correspondent in Rome) Togliatti, die ieder jaar de behoefte gevoelt zijn Italiaanse volgelingen haarfijn uit de doeken te doen, hoe het allemaal is toegegaan in die nu al welhaast legen darische dagen toen de rode revolutie in Rusland zegevierde, heeft dezer dagen opzettelijk of bij vergissing iets gezegd, waarover heel wat te doen is in Italiaanse politieke kringen. Na te hebben verklaard, dat zijn partij er met genoegen kennis van heeft genomen, dat president Gronchi in januari een bezoek aan Moskou zal brengen, ging hij voort: „Bij het tegenbezoek zullen de Italiaanse communisten in Kroesjtsjev de man kunnen begroeten, die een steeds moderner richting geeft aan de beschaving". Iedereen keek verbaasd, want juist tevoren was al bekend gemaakt, dat president Gronchi op zijn reis vergezeld zal worden door de minister van Buiten landse Zaken Pella, niet door de eerste minister Segni. Dit is een heel handige zet van de Italiaanse regering. Op die manier bereikt men waarschijnlijk, dat het tegen bezoek wordt gebracht door Vorosjilov, voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet, en dus de gelijke in graad van Gronchi en door Gromyko, minister van Buitenlandse Zaken. Hoe hoog die twee figuren in de Sovjet-Unie ook zijn gestegen, hun persoon is niet omringd door die stralenkrans, die Kroesjtsjev onder de Italiaanse communisten en in verdere linksgeoriënteerde kringen zo uiterst populair maakt. Protocollair is alles in orde. Ook Moskou kan geen bezwaren opperen en toch meent men zodoende te beletten, dat Kroesjtsjev Italië komt bezoeken, een bezoek dat de communisten waarschijnlijk nog een miljoen stemmen erbij zou hebben bezorgd. Bijna tegelijkertijd met het hier in Ita lië twee dagen te vroeg verspreide be richt, dat Eisenhower een bezoek aan Rome zal brengen werd er melding ge maakt van een Russisch voorstel, inhou dende dat president Gronchi naar Moskou zou worden uitgenodigd. Wel te verstaan de officiële uitnodiging was op dat ogen blik nog niet ontvangen. Het terrein werd slechts verkend. Onmiddellijk ontstond er grote opschudding. Voor ieder die ernst maakt met de coëxistentie, is het duide lijk, dat een dusdanig verzoek niet kan worden afgewezen. Maar in rechtse krin gen werden heel wat pogingen gedaan om dit „nutteloze en weinig passende be zoek" (wij citeren het orgaan der fascis tische partij) te beletten. Met wat al te grote ijver werd er betoogd, dat Italië geen presidentiële republiek is zoals Amerika en dat de president alleen dan officieel het land kan vertegenwoordigen wanneer dit geschiedt met goedvinden van de regering. Er ontstond grote tweespalt zoals gebruikelijk is zodra een onderwerp te berde wordt gebracht, dat iets te ma ken heeft met het einde van de koude oorlog. Zelfs in het Vaticaan waren reac ties merkbaar, wat ook wel begrijpelijk is. Het is immers gebruikelijk, dat een staatshoofd een officieel bezoek aan Rome beëindigt met een bezoek aan de Paus En daar rijzen natuurlijk moeilijkheden Als Gronchi naar Moskou gaat, zo rede neerde men, betekent dit dat Kroestsjev naar Rome komt (aan Vorosjilov dacht niemand!). Is het niet een beetje al te gek, dat de Paus „godloochenaar nummer één" bij zich zal moeten ontvangen? Er zijn trouwens méér moeilijkheden. Het Vaticaan onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en het gebruik wil, dat een buitenlands staats hoofd, wanneer hij de Paus een bezoek brengt, vertrekt uit de ambassade of uit het gezantschap van zijn eigen natie. La ter brengt dan de kardinaal-staatssecreta ris een tegenbezoek aan het betrokken staatshoofd in diezelfde diplomatieke ze tel. Hoe zou dus zulk een bezoek van Kx-oestsjev, even aannemende dat de Paus bereid zou zijn hem te ontvangen, moeten worden geregeld? Die laatste moeilijkheid doet zich na tuurlijk evengoed voor, wanneer straks Vorosjilov naar Rome zal komen en het is helemaal niet uitgesloten, dat men ten slotte nog besluiten zal de hoge Russische gasten niet te Rome te ontvangen, maar in enige andere stad. waar president Gronchi over een palcis beschikt. Ontdooiing Er zijn wel degelijk ook katholieke krin gen die „de ontdooiing" toejuichen. We menen de Paus daaronder te mogen reke nen, gezien enkele uitlatingen in die geest. Maar in een deel van de rooms-katholieke pers en vooral in het orgaan van de Ka tholieke Actie is men heel weinig ingeno men met het bezoek van president Gronchi aan Moskou. De communisten wilden met alle geweld, dat Gronchi zo spoedig mogelijk, liefst on middellijk in het vliegtuig zou stappen. „Politieke besprekingen tussen de Sovjet- Unie en Italië hebben alleen zin wanneer zij voorafgaan aan de conferentie der wes- Advertentic VERWULFT - TEL. 11605 UW SPEELGOEDZAAK HOLYOKE (MASSACHUSETTS (UPI) Vrijdag vroeg mevrouw Walsh de kas sier van de Hadley Falls Trust Company haar even een chèque voor 22,75 dollar uit te schrijven. Toen ze thuiskwam en de chèque bekeek zag ze, dat het er een voor 4.000.022,75 was, voor 4 miljoen gulden méér dan zij gevraagd had. De kassier, die de chèque uitgeschre ven had, is op staande voet ontslagen. De bankdirectie heeft zich heel beleefd tot mevrouw Walsh gewend, met het verzoek de chèque terug te geven. Zolang de kassier niet teruggenomen is weigert ze dat te doen. Ze vindt dat ver gissen menselijk is en dat de bank zijn kassier niet zomaar mag ontslaan. De bank weigert, mevrouw Walsh haar zin te geven en daarom houdt zij de chèque aan toonder vast. Met een stokje van 4 miljoen dollar, dat is 15 miljoen gulden achter de deur, probeert ze de bank tot het inzicht te brengen, dat vergissen men selijk is. terse groten te Parijs". Het is een wat zonderlinge redenering, omdat in de eer ste plaats president Gronchi als staats hoofd boven en buiten de politiek staat en in de tweede plaats Italië bij die bespre kingen te Parijs niet is vertegenwoordigd. Daarentegen vond men, dat als een Rus sische uitnodiging dan heus niet kon wor den afgewezen, het in ieder geval wense lijk was, dat Gx-onchi pas tegen het einde van het voorjaar, dus na de „topconfe rentie", naar Moskou zou gaan. De rege- ring heeft de gulden middenweg gekozen en Moskou laten weten, dat een invitatie vóór de maand januari door de president zou worden aangenomen. De nauwkeurige datum en de duur van de reis laat men aan de Russen ovex\ De vondst om niet Segni maar Pella als vertegenwoordiger dei- regering aan de px'esident toe te voegen, maakt dat thans vrijwel iedereen tevre den is. De eerste Italiaanse minister, die Mos kou heeft bezocht, is de minister van bui tenlandse handel. Del Bo, een tot de rich ting Fanfani behorende en dus niet al te conservatieve christendemocraat. Hij heeft belangrijke contracten afgesloten en het handelsverkeer tussen Italië en de Sovjet-Unie zal zeker in omvang toene men. Onder meer gaat de Montecatini aan gene zijde van het ijzeren gordijn een onderneming stichten. Del Bo heeft ook gesproken over de tienduizenden Italiaan se militairen, die niet zijn teruggekeerd uit Russische krijgsgevangenschap en over wier lot niets bekend is. De Russen hebben altijd volgehouden, dat er geen Italiaanse ex-militairen meer in hun land zijn. Thans heeft Kroestsjev toestemming gegeven om een Italiaanse Rode-Kruis- missie naar de Sovjet-Unie te sturen, die daar opspormgswex-k kan verrichten. Zo is er langzamerhand wel iets aan het ont dooien, tot vreugde van degenen, die be seffen dat koude oorlog gemakkelijk in „warme" overgaat en dat dit, gezien de huidige wapenen het algehele einde van de menselijke beschaving zou betekenen en tot spijt van hen en dat zijn er in Italië niet weinig, wier invloed en prestige ge heel is gegrondvest op de meest hax-dnek- kige anti-Russische houding. Men zal. laat ons dit althans hopen, aan beide zij de van het „gordijn" moeten leren, dat een coëxistentie mogelijk is, waai'bij de staten zich niet in eikaars binnenlandse aangelegenheden mengen. Verdraaiing Om nog even terug te keren tot de reis van px-esident Gronchi. daar is een uiterst onverkwikkelijk incident aan verbonden. Dezer dagen heeft de pi'esident het be stuur van de Italiaanse pei's bij zich ont vangen, zoals hij gewoon is eenmaal per jaar te doen. Het is gebi-uikelijk, dat van die ontvangst alleen een officieel commu niqués wordt gepubliceerd en dat geen der aanwezige journalisten iets mededeelt over wat de president heeft gezegd. Dit maal heeft Vittorio Zincone van het zeer rechtsgeoriënteerde Romeinse dagblad „II Tempo", die voorzitter is van de Romein se afdeling der persclub aan een collega verteld, dat de px-esident onder meer ge zegd zou hebben, dat het einde van de kou de oorlog de veranderingen van vele din gen met zich zal brengen en dat er in Italië nog heel wat is. dat veranderen moet. Ook de concordaten tussen staat en kerk zijn voor wijziging vatbaax-. Die woorden zijn in het genoemde blad afgedrukt. Onmid dellijk heeft het Quirinaal een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „politieke hartstocht soms maakt dat bepaalde dingen verkeerd begrepen wor den" en dat de px-esident nooit iets der gelijks heeft gezegd. Uit px-otest tegen het feit, dat een der leden van het bestuur zich niet aan de gebx-uiken heeft gehouden en een soort aanval tegen Gx-onchi (die in rechtse kringen als te links woi-dt be schouwd) is begonnen, is onmiddellijk daarop het volledige bestuur van de Ita liaanse pex-sclub afgetreden. Het pijnlijke is, dat de „Tempo", een van de bladen, die al het mogelijke doet om de chi'istendemocraten steeds meer in de richting van uiterst rechts en van de fascisten te drijven, zelfs na het comuni- qué van het Quirinaal en nadat alle aan wezige pex-sonen hebben verklaard, dat Zincone het volkomen mis heeft, min of meer bij zijn lezing blijft. Men kan zich voorstellen welk een indx-uk dit in katho lieke kringen heeft gemaakt, waar het con cordaat met Italië wox-dt beschouwd als het. beste, dat de kerk ooit heeft afgesloten. Dat veel Italianen daar andei-s over den ken doet niet ter zake. Hier is de persoon van de president der republiek in het ge ding en een dagblad heeft aan een persoon, die zich niet kan verdedigen (aan de pre sident is het nu eenmaal niet mogelijk met een courant in discussie te treden) woor den in de mond gelegd, die deze kennelijk nooit heeft, gezegd! Het lot Iemand heeft mij eens verteld, dat er gens duizenden gloednieuwe auto's staan opgeslagen, zijnde de onafgehaalde hoofd prijzen uit de duizenden loterijen, die in ons land vlijtig worden gehouden. Een auto van mij is er niet bij, niet één. Ik weet dit heel zeker, omdat ik altijd al le trekkingslijsten opvraag, zorgvuldig na kijk en vergelijk met de bosjes loten, die ik overal dwangmatig koop, want ik durf ze niet te weigeren. Ik heb de lering eruit getrokken, dat het mijn lot is loten te moe ten kopen en er nooit iets mee te winnen. Met geen ander vooruitzicht dan het volstrekte niets op dit gebied bevond ik mij enige tijd geleden op een bijeenkomst van verdreven volkeren. Ik moet zeggen, dat, wanneer je zo om je heen zag wie, waarvandaan en hoe ze allemaal gevlucht waren, de volksverhuizing een tastbaar begrip voor je werd en je ineens niet goed meer wist of er werkelijk nog iets an ders was geweest tussen onze eeuw en die van Attila. Op deze bijeenkomst werd veel gespro ken, door iedereen in zijn eigen taal. Zo doende verstond het merendeel de spre ker niet en sprak hij slechts hartstochte lijk voor een klein groepje. Tot een ander aan de beurt was en hetzelfde herkennen door de taal zich herhaalde met een ander groepje. Omdat ik, veilig wonend al zestien jaar in hetzelfde huis, mij voelde of ik er langzamerhand voor spek en bonen bijzat, glipte ik op een goed moment geruisloos de deur uit, een hall in waar bij elke uit gang iemand met een collectebus in de ene en een pakje loten in de andere hand bleek te staan. Ik deed in alle bussen wat, maar wuifde de loten weg. Ik hoefde ze niet, ik won immers toch nooit wat en ik wilde graag geven. Maar een kleine hof felijke man beduidde mij ijverig in een brauwerige taal één van zijn loten aan te nemen. Hij liet niet los, hardnekkig hield hij aan en duwde mij het lot haast in mijn mond. Ten slotte nam ik het papiertje. Ik wilde ermee vertrekken. Maar ook dat mocht niet. In de pauze zou de trekking al zijn en daarop moest ik wachten. Ik probeerde moeizaam de man duidelijk te maken, dat op mijn lot niets mocht vallen, dat dit een soort beschikking was, van de boze fee aan de wieg misschien al. Hij be greep mij niet voldoende. Hij tikte op zijn loten, maakte weidse gebaren van breed te en hoogte alsof hij dingen van gewel dige afmetingen aanwees, die fortuinlijk voor mij waren weggelegd, en ten einde raad bleef ik. In de pauze had dan de trekking plaats onder een Babylonische klankorgie. Na tuurlijk luisterde ik niet naar het afroepen van de loterijnummers. Zodoende werd het nummer van mijn lot wel driemaal in zeven talen omgeroepen en maakte een buurman mij erop opmerkzaam, dat ik een prijs had. Een vulpen werd mij overhandigd, een vulpen in een zacht, deftig étui. Een vul- pen van naam, één die zowat levenslang gegarandeerd wordt, een vulpen voor schrijvers, die zonder mankeren te ge bruiken is. Die niet spat of lekt of droog loopt, en zich altoos, altoos gewillig voegt naar onze driftige schrijvershand. Een vulpen, zó duur, dat een rechtgeaard schrijver hem nooit voor zichzelf zal ko pen. Hij schrijft dan liever met een pot lood, in iedere zaak te koop. Die vulpen- won ik van ontvluchte volkeren, van uit gedreven Letten, Russen, Hongaren, Jo den, blanken, bruinen en wat er meer aan menselijke schepselen van hot naar haar gejaagd wordt. Ik ben bijzonder blij met de vulpen. Alleen, zo dikwijls als ik mij neerzet om te schrijven in een verlaten cafétuin waar elke dag meer bruine bladeren op het natte grint vallen en de oude bomen scherp en herfstig ruiken lijkt de gou den pen, voor hij zijn wandeling over het papier begint, mij zacht en beschuldigend toe te fluisteren: ..Durf je wel. jij die nooit iets wint! Durf je wel, van de vluchtelin gen!" Maps Valk 4 dnprtentie Advertentie VERJROUWENSNAAM ANEGANG -floEK L. VÉERSTRAAT •K r V' Laat Sint hem dan eens in de kaart spelen met zo'n manlijk stoere trui! prijzen v.a. f. 29,75 pullovers v.a. f. 19,75 Hebben uw kinderen hun schoen al gezet bij de faam. BONN (Reuter) Frankrijk heeft West-Duitsland zijn spijt betuigd over het aanhouden van het Westduitse vracht schip „Bilbao" door Fx-anse oorlogssche pen 4 november ter hoogte van Cherbourg. De Westduitsex-s hadden in Pax-ijs vrij scherp geprotesteerd. De Fransen vermoedden indertijd dat de „Bilbao", die op weg was naar Nooi-d-Afx-ika, oor logsmateriaal voor de Algerijnse opstan delingen aan boord had. Men vreesde vorige week in de West duitse hoofdstad, dat zowel Adenauers be zoek ar.n Londen en het. succes daax-van, alsmede het nogal pompeus opgezette be zoek aan Bonn van de president van Gui nea, Sékou Touré, de Franse liefde voor de Bondsrepubliek wat zou afkoelen, te meer toen de Franse ambassadeur te Bonn, Sédoux, plotselixxg „verhinderd" was een staatsontvangst voor Sékou Tou ré bij te wonen kennelijk vanwege de onmin tussen Parijs en Guinea. De Gaul le's rede in de Elzas van het afgelopen weekeind heeft echter veel goed gemaakt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3