Klein-Europa besluit tot politieke consultatie Toneelgroep Puck gaf première van „Tchin-tchin" van Billetdoux KEELPIJN Joop klampt zich vast aan „bekentenis" van zonderling „Professor Filarsky" in plezierige vertoning Exposities in Haarlem en Heemstede In Soedan vermist vliegtuig terecht N.Z.H. neemt de lijn Den Haag-Leiden over van de tram Nog witter... stralend wit... DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 9 Henriëtte Roland Holst- prijs uitgereikt Amerikaanse opdracht voor Le Corbusier neem bïj het eerste sein van helpt snel en afdoende! WnufjJjA? een produkt van N.V. PH1LIPS-DUPHAR J De negen muzen Inzittenden ongedeerd K.L.M.-„Electra" in 8% uur over de oceaan Driemaandelijks overleg, echter zonder bindende afspraken DE ZAAK-MAGERE JOSJE In 1962 bussen Gestoorde jongen zegt: Ik weet dat hij onschuldig is DE TONEELGROEP PUCK is begonnen uitvoering te geven aan het plan om gedurende weekeinden in het tegenwoordig iets kleuriger ingerichte Hypokriterion (de kleine zaal boven de studentenbioscoop in de Amsterdamse Roetersstraat) stukken te vertonen, die buiten het gangbare repertoire vallen, waarvoor men althans weinig of geen uitkopen in de provincie verwacht en die men toch graag wil spelen. Het behoeft dus geenszins „experimenteel" werk te zijn, dat voor dit met dankbare belangstelling begroete experiment in aanmerking komt. „Tchin-tchin" van Frangois Billetdoux waarmee het voorhoedegevecht, om nieuwe terreinen voor de dramatische kunst te veroveren, zaterdag werd geopend, is als abnormaliteit zo gewoon, dat reeds in twintig landen de opvoeringsrechten zijn aangekocht. In het Parijse Théatre de Poche (Montparnasse) vervult de auteur al maandenlang zelf de mannelijke hoofdrol. FRANqOIS BILLETDOUX is een nog betrekkelijk jonge man van wie bij twaalf beroepen er dertien gelukken, ondanks zijn gebrek aan eerbied voor conventies en reglementen. Hij studeerde litteratuur aan de Sorbonne, schakelde over naar de cinegrafie en volgde een cursus aan de to neelschool van Charles Dullin, droeg eigen gedichten voor in een cabaret en vond zijn eerste bestemming in de omroep- studio's. Na een jaar op Martinique, waar hij programma's voor de Franse Antillen verzorgde, begon hij voor de Parijse ra dio eigen detectivestukken opzienbarend te regisseren. Zijn nonconformisme was er oorzaak van, dat hij ondanks zijn succes sen spoedig naar andere emplooien moest uitzien. Het Quartier Latin leerde hem kennen als acteur en voordrachtkunste naar, in de lente van 1955 bracht hij in het Théatre de l'Oeuvre zijn eerste eenakter op de planken. In de daaropvolgende ja ren publiceerde hij twee romans, waarin met ironie het obsederende thema „wat doet de enkeling in deze onverbeterlijke wereld?" beweeglijk is ontwikkeld. Hij schreef tientallen filmscenario's en be werkte boeken voor de televisie, zich te vens bezighoudend met de produktie van ongewone grammofoonplaten, onder meer van cabaretartiesten, van wie er één een „grand prix" verwierf. ZIJN „TCHIN-TCHIN" (een uitdruk king, die wordt gebezigd bij het heffen der glazen als er niets meer te wensen valt) is een eigenaardig stuk met twee hoofdpersonen, een bijrol en een figu rant, waarin letterlijk en figuurlijk alle il lusies worden verdronken, alle kwellende vraagstukken van rampzalige levens op gelost in alcohol. De meeste mensen drin ken, heeft een Amerikaanse humorist eens gezegd, om te vergeten waarom zij TOEN ERIK VOS enkele jaren geleden de artistieke leiding kreeg van het Nieuw Jeugdtoneel, werd de naam van dit hoofd zakelijk voor kinderen optredende be- r epsgezelschap in „Arena" veranderd. Waarschijnlijk mede om de principiële klank daarvan waar te maken schreef hij zelf een stuk, dat deze zomer hier en daar bij wijze van experiment in een tent werd opgevoerd, waarbij het publiek rond de speelplaats werd gegroepeerd. Welke be vindingen men daarmee heeft opgedaan, is mij niet bekend. In elk geval heeft men er weinig ruchtbaarheid aan willen geven, zolang men nog in het proefonder vindelijke stadium verkeerde. Hoe de uit komsten ook geweest mogen zijn, zater dagmiddag werd „De wonderbaarlijke uitvinding van professor Filarsky" voor het eerst in Amsterdam vertoond, gewoon op het toneel van het Nieuwe de la Mar- theater, waar slechts een verhoging in de vorm van een piste aan de oorspron kelijke enscènering (door de veelzijdige auteur, die ook het decor ontwierp) her innerde. De toeschouwers in kleine rok ken en broeken hebben er kennelijk veel plezier aan beleefd. Maar zij niet alleen, want ook de volwassen begeleiders en beoordelaars kon men herhaaldelijk in de lach horen schieten. DIT VERMAKELIJKE blijspelletje, waar de moraal van Goethes ballade van de tovenaarsleerling uit opklatert, herin nert duidelijk aan de oorspronkelijke op zet. Tot de hoofdpersonen behoren name lijk de twee clowns Primus en Frantelle, welke figuren typisch gekozen zijn als vertrouwde gangmakers van de vex-beel- ding bij het toneelspel-in-het-rond. Symp tomatisch is eveneens het plaatsen in het centrum van de belangstelling van fantas tische apparatuur om het onbestaanbare waar te maken. De titelheld van deze bi zarre komedie lanceert een zogenaamde verdubbelingsmachine, waarmee verma kelijk voorgesteld onheil wordt gesticht als verkeerde handen op de knoppen druk ken. Als er door zo'n ingreep van een ongeschoolde nieuwsgierige plotseling twee volkomen identieke, precies gelijk tijdig en op dezelfde manier sprekende en handelende huishoudsters verschijnen, moet professor Filarsky een volgende uit vinding doen om het verwarrende onge daan te maken. Dat is dan het verdwijn- raam, een kostelijk bedachte variant op een traditioneel clownsnummer. Men wil er zich echter niet aan wagen, gelet op het risico dat de onechte helft van het kunstmatig ontstane stel zal overblijven, waarop de constructie van een verenke- lingsmachine door een wetenschappelijke collega de gewenste uitkomst biedt. Ten slotte besluit men de vreemdsoortige no viteiten te vernietigen om de gevai-en te bezweren van rampzalig gebx-uik als een ongewenste geest over de technische mid delen vaardig wordt. DOCH ALLE PEDAGOGISCHE toespe lingen op actuele problematiek terzijde: dit is een heel grappig spel geworden, waarin Erik Vos zijn gelukkige voorkeur voor de trant van de commedia dell' arte naar hartelust en zeer gedisciplineerd kon laten uitvieren. Als regisseur heeft hij met vaardige beheersing in groteske overdrijvingen amusante effecten bereikt. Allerlei stereotiepe aardigheden ver schenen in toepasselijke varianten, zoals de professorale verstrooidheid, het muzi kale huilkoor en de spiegelbeeldige mi miek. Jammer genoeg stond de tekst ondanks enkele plastische vondsten en leuke woordspelingen niet op hetzelf de niveau, zo iets als een begeleidende rol van ondergeschikt belang in een gebaren spel vervullend. Hierdoor werd de indruk van langgerektheid zo al niet gewekt dan toch versterkt. In voortreffelijke kostuums van Leontien van Beurden hebben Nanni Vermeer, Nettie Noordhoff, Peter van der Linden, Arthur Boni, Joop van dei- Donk en Kees Waterbeek met mond, lijf en leden de intenties van de gangmaker gediend. David Koning drinken. In het begin wil dat mevrouw Pamela Puffy-Picq en de heer Cesario Grimaldi toevallig met elkaar in con tact geraakt niet helemaal overkomen: zij zijn beiden door hun respectievelijke echtgenoten in de steek gelaten en zoeken nu gezamenlijk troost door de ene fles na de andere tot op de ziel leeg te slokken, maar worden zich nog voortdurend ster ker hun eenzaamheid bewust. Geleidelijk wordt iedere kans op verzoening met de wereld verminderd. Het is een wonderlijk spel van wanhopige wezens, met sympa thie en dus ook met de nodige milde hu mor gevolgd, die elkaar omlaagtrekken tot wat met een litteraire modeterm in het programma wordt genoemd: het nul punt van hun eerste ontmoeting. Hun maatschappelijke ondex-gang gaat hier- mee samen. In oppex-ste ongebondenheid verbonden vinden zij ten slotte de gewe tenloze zaligheid van langs de Seine zwer vende clochai'ds. DIT BIJZONDER KNAP geschreven duet voor twee figuren, die elkaar aan trekken als botsend drijfhout in een rivier, moet men om in de termen te blijven vei-gelijken met een cocktail, niet al leen om het bittei-zoet en de ongei-ijmde dx-oogte, maar vooral om de veelheid van bestanddelen. Men proeft er de wx-ange vruchten van Beckett en Ionesco in, soms de siroop der realistische vertedering van een Jean-Jacques Bernard bij voox-beeld. Maar men kan het naar waax-de genieten als een vix-t.uoos speelstuk met gex-affineer- de dialogen in korte, meer en meer boeien de scènes. Eric van Ingen heeft bij zijn regie zich misschien te lang beziggehou den met het zoeken naar diepere bedoe lingen onder de oppervlakte. Het kan ook zijn, dat gaandeweg de gewenste stx-oom- versnellingen zullen ontstaan. In ieder ge val box-reien de emoties nog te weinig als natuurvex-schijnselen. WIM VAN DEN BRINK is te veel een koppige Hollander gebleven, al moet ik zeggen onder de indruk te zijn gekomen van de vertoonde matheid in het begin en van de heftige ontladingen der laatste spanningen van gekwetste hax-tstocht. Nell Koppen heeft de rol van de haar nei ging tot hysterie aanvankelijk met de tucht der koele gereserveerdheid bedwin gende Engelse vrouw genuanceerder op gebouwd, maar men ziet ook bij haar de processen zich te zeer psychologisch ver antwoord voltrekken. Dit soort wei-k vraagt een aparte stijl van uiterlijk ob- servatieve benadering, waartoe dit twee tal stellig de getalenteerde geschiktheid heeft. De gewenste effecten zullen er wel uitkomen. Wie daar nieuwsgierig naar is. kan in de komende weekeinden de uitste kende vertaling van Hans Roduin gaan beluisteren op de bovengenoemde plaats. David Koning De Henriette Roland Holstpx-ijs voor de Litteratuur van de gelijknamige stichting is zaterdag uitgereikt aan dr. E. Verbeek uit Arnhem voor diens biografische studie over de Franse dichter Arthur Rimbaud. Het was de derde maal dat deze prijs werd uitgex-eikt. Zij was ditmaal bestemd voor een essay of biografie. Het bekroonde wei-k van di\ Vei-beek is diens in 1957 gereed gekomen medisch proefschx-ift; het geeft een pathogx-afie van Rimbaud. De schrijver beweegt zich daar in zoals hij zelf zegt op de grens van de biografie en de psychiatrie. De jux-y meent dat „Het proefschrift een duideiijke biogx-afie is, waarin de figuur van Rim baud wox-dt gezuiverd van legendes en diens raadselachtig bestaan wox-dt vex-hel- dei-d". De voorzitter van de Henriette Ro land Holststichting, prof. dx-, G. Stuiveling, deelde mee dat de prijs van 1960 bestemd zal worden voor een radio- of televisiespel. Volgens de New York Times is de Zwit sers-Franse architect Le Cox-busier uitge kozen om een nieuw centx-um voor beel dende kunsten voor de Harvard-universi- teit te bouwen. Dit zou gefinanciei'd wor den uit een gift van andex-half miljoen dol- lai-s van het echtpaar St. Vrain Carpenter uit Medford, Oregon. Het zal het eerste gebouw van de 72-jarige Le Cox-bxxsier in Amex-ika zijn. Wel is bij de bouw van het secretariaat der Verenigde Naties on der andere van zijn denkbeelden gebruik gemaakt. TOT 14 DECEMBER is in het Huis van Looy werk te zien van leden van Kunst zij ons Doel. Eigenlijk is er weer weinig nieuws te vermelden. Figuren die me door hun werk voorheen wel aantrokken hand haafden hun kwaliteiten. Loots blijft een goed maar wat saai aquarellist. J. T. San ten is geen kwaad schilder. Hij verdient een compliment voor een klein stilleven (nr. 57), dat me werkelijk even aan werk van Buning deed denken. Een dergelijk compliment kan ook misschien Miek Ot to toekomen voor een portret, dat me dan herinnerde aan Kamerlingh Onnes' werk. Vaart in het werken toont weer Kroone, maar zijn resultaten blijven oppervlak kig. Een stevig schilder is Kloes H. van Tongeren toont naast enkele mij ook nog te oppervlakkige landschappen weer een paar van zijn wel merkwaardige maan landschapachtige composities. BOOT is natuurlijk de man, wiens inzen ding een bezoek hier altijd wel de moeite waax-d maakt. Een bijzonder schilderijtje is zijn „Appelboom", fris en toch bezon ken, mooi in de groenen, waarvan Boot het geheim lijkt te bezitten. F. A. van Velsen komt hier beter voor de dag dan op een kleine expositie in het restaurant ,,'t Hof van Heemstede," waai-voor hij blijkbaar het meer voor de verkoop geschilderde werk instuurde. Een fijn geconcentreerd schilderijtje bij K.Z.O.D. is „Tolhuis aan de Slaperdijk". Gelijkwaardig is „Rietho- pen" 'daar. Iets daarvan vond ik tex-ug in een ook weer klein landschapje op de ten toonstelling te Heemstede. De rest is me te weinig geïnspireex-d ontstaan. Bij de opening van die expositie te Heemstede sprak men er zijn spijt over uit dat de ovex-heid niet vertegenwooi'digd was. Daar had de overheid gelijk in. De laatste ex positie, die ik hier inocht zien was er een van een aantal leerlingen van de Rijksaka- demie. Ik ontmoette toen wel aardig werk, maar dan toch nog altijd het minste waar mee men op exposities voor de dag kan komen. Ik schreef toen dat we van reeds lang gevestigde vaklieden wel minder za gen. Zo ook nu. Waardering kan men heb ben voor de diei-studies van Joz. de Rid der. Maar zo worden ze ook door akade- mieleerlingen gemaakt. Een aquarel van de illustrator Jan Wiegman zou het werk van een dilettant kunnen zijn. Liesbeth Sayers stuurde enige pox-tretten en een paar slappe compositietjes van vogels in. Bob Buys Advertentie I.C.C. 12 fz jaar. Het Internationaal Cultureel Centrum heeft vrijdagavond zijn twaalfenhalf-jarig bestaan geviex-d met een feestavond, waaraan tal van bekende artiesten hun medewerking verleenden. In de gebruikelijke plaats van samenkomst, het Vondelparkpaviljoen in Amsterdam, kregen de leden en gasten een gevarieerd programma van zang en voordracht aange boden. Er werd ook een tombola gehouden met het doel gelden te verzamelen voor het I.C.C.-fonds voor jonge kunstenaars. Het sportvliegtuig, dat gisteren in Soe dan werd vermist, is gevonden. De drie in zittenden, bij wie de 45-jarige Nederlan der P. Bronsveld, bevinden zich in goede welstand in een dorp op ongeveer 65 km. van Khartoum. Een kameeldrijver deelde gisteren mee dat hij een vex-mist vliegtuig gezien had in 't noordelijk deel van Soedan. Onmiddellijk begon het zoeken in het door de kameel drijver aangeven gebied. Het toestel, een een-motorig toestel dat door de Shell ge- chax-terd was, werd spoedig gevonden. De Engelse piloot H. A. Rudgard, had op weg van Nerowe naar Dongola in de woestijn een noodlanding moeten maken. De derde Lockheed Electra, de „Mars", van de sex-ie van twaalf, die de K.L.M. heeft besteld, heefteen zeer snelle af- leveringsvlucht gemaakt. Het toestel is zonder tussenlanding van de fabx-iek in Burbank (Californië) naar New York ge vlogen in 6 uur 30 minuten. Van Idlewild is de „Mars" in 8 uur en 45 minuten zui- vex~e vliegtijd zonder tussenlanding de oceaan overgestoken, een zeer snelle tijd voor een Electx-a, mogelijk zelfs 'n record tijd voor een K.L.M.-vliegtuig tussen New York en Amsterdam. Op enkele gedeelten over de oceaan had de snelheid boven de 700 km gelegen. De vierde Lockheed Electra wordt in de eex-st week van december op Schiphol verwacht. STRAATSBURG (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken vaix de zes lan den der Europese Economische Gemeen schap hebben maandag in Straatsburg overeenstemming bereikt over periodieke politieke consultatie van de zes. Dit regel matige politieke overleg, eenmaal per drie maanden, is echter niet bedoeld om tot voor alle regeringen bindende afspra ken ten aanzien van bepaalde kwesties te komen. Er zal ook geen politiek secreta riaat worden ingericht en het overleg zal ook niet afdoen aan overleg in wijder ver band van NAVO en Westeuropese Unie. In voorkomende gevalleix zullen voorts de commissies van E.E.G. of Euratoom of de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. tot deel neming aan het overleg kunnen worden uitgenodigd. De consultatie, die officieel „uitwisseling van standpunten en inlich tingen" wordt genoemd, zal door de mi nisters, voorafgaand aan vergaderingen echter van de E.E.G.-ministerraad kun nen worden gevoerd. Deze overeenstemming is bereikt na een dag van grondige discussie. Men kan het x-esultaat zien als een overwinning van het standpunt der kleinere landen in de zes, die huiverig stonden tegenover for mele coördinatie van de buitenlandse po litiek. Minister Luns verklaarde maandag avond dat. hij voldaan was over het bereik te resultaat. Hij zei, dat het overleg, dat hij de vorige week in Londen heeft ge voerd, met het oog op de bespx-ekingen van maandag zeer nuttig is geweest. Terloops is ook gesproken over het plan-Wigny voor nauwere samenwex-king en hulp aan ondei-ontwikkelde gebieden. Dit plan moet echter nog grondig bestu deerd worden en tot in details worden uitgewerkt. Er zullen voox-lopig nog wel geen fox-mele beslissingen over worden ge nomen. Het Nederlandse plan voor uitbi'eiding van de tax-iefvex'laging binnen de E.E.G. per 1 juli 1960 tot alle landen van de G.A.T.T. en voor vexdaging van het toe- koxxxstige buitentarief zal vandaag aan de orde komen. Afrika Een speciale afvaax-diging van het Eui'opese parleirxent, waaxwan onder an- dei-e de Nedexdander Nederhox-st (P.v.d.A.) en de Nedexdander Guijt (K.V.P.) deel uit- maakten, heeft op een x-eis naar een aan tal bij de E.E.G. geassocieerde gebieden in Afrika geconstateerd, dat de associatiege- d.achte in die landen nagenoeg niet bestaat, doch dat Afrika op den duur zich toch met een van de gx-ote economische groeperin gen in de wereld zal moeten associëi-en en dat dan een samengaan met Europa de meest logische oplossing zal zijn. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn de onderhande lingen tussen de Haagse Tramweg Maat schappij (H.T.M.) en de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermaatschappij (N.Z.H.V.M.) over de overdracht van de verbinding Den HaagWassenaarLeiden van de eerste aan de laatstgenoemde onderne ming thans in een definitief stadium ge raakt. Het ligt in de bedoeling, dat de H.T.M. haar huidige tramdienst op dat traject zal staken en dat vervolgens de N.Z.H. met bussen in de exploitatie daarvan zal voor zien. Hoewel beide pax-tijen bij de uitvoering van deze overeenkomst naar bekwame spoed zullen streven, zal het met het oog op de te verkrijgen vergunningen voor het staken van de tramdienst en de uitoefe ning van een busdienst alsmede de aan schaffing van materieel wel eind 1961 wor den voox'dat de overdracht gerealiseex-d is. Met deze transactie zijn zowel de H.T.M. als de N.Z.H. gediend. De laatste heeft daax-mee een noodzakelijke afron ding verkregen van haar net in Zuid-Hol land, de Haagse tram wox-dt bevrijd van een weinig rendabele lijn, die grote inves teringen zou vergen wanneer de tramex ploitatie zou worden voox-tgezet. Voor de ze in 1923 geopende vex-binding dient na melijk nieuw materieel te worden ge kocht, hetgeen bij het huidige kostenpeil niet lonend zou zijn, voox-al niet omdat het gedeelte LeidenWassenaar slechts zwak bezet is. Op de andere helft van de lijn, WassenaarDen Haag, deelt de H.T.M. reeds nu het vexwoex-saanbod met de N.Z.H., die door middel van haar ver- bindingen HaaxdemNoordwij k-Katwijk WassenaarDen Haag een groter deel van Wassenaar bestx-ijkt dan de tram. In de loop der jaren heeft de tram dan ook nog al wat reizigers aan de bus, die tevens sneller is, verlox-en. De N.Z.H. heeft een jaar geleden het belang dat zij aan Was senaar hecht erkend door mr. F. E. Spat als commissaris te benoemen, die geacht wox-dt de Wassenaarse bevolking in het toezichthoudend college te vertegenwoor- digen. Men zal zich afvragen waarom de H.T.M. niet zelf haar tramlijn door een busdienst vex-vangt. Dit is niet mogelijk. Als uitvloei sel van de vervoerswetgeving is de streek tussen het Noox-dzeekanaal en Den Haag aan de N.Z.H. als streekvervoex-maat- schappij toegewezen. De H.T.M. is geen streekvervoex-onderneming en kan in dat gebied dus geen busconcessie verwerven. Ten slotte is deze overdracht ook van belang voor het stadsvervoer in Leiden Zoals wij hebben gemeld streeft het ge meentebestuur van de sleutelstad naar eenheid in het lokale vervoex-. Thans ne men daar dx-ic maatschappijen aan deel: de N.Z.H., de Eltax en de H.T.M. Het tra ject van de laatste kan dus in 1962 dooi de N.Z.H. worden bereden. In de moordzaak-magere Josje vex-- scheen maandag „Haarlemse Henny" op nieuw als getuige, ditmaal a décharge. Zij is getrouwd geweest met een man, die al een zoon had. Die was in 1957 ruim 18 jaar oud en had op de fatale nacht op de walletjes x-ondgezworven. Hij had om streeks middernacht zijn stiefmoeder in het keldertje bezocht „U kent deze jon gen als iemand met vele vx-eemde eigen schappen, zo vx-eemd dat men hem ab normaal moet achten" aldus de presi dent. De getuige beaamde dit. Uit het ver dere verhoor bleek, dat deze vreemde jongeman bijzonder op zijn stiefmoeder, die 48 jaar is, was gesteld en volgens ge tuige zelfs met haar wilde trouwen. Daags na de dood van Josje was „Haarlemse I-Ienny" de jongen op zijn werk in Haar lem gaan opzoeken om hem op de hoogte te brengen. Daarbij kreeg zij toen de in druk, dat deze jongen meer van de zaak afwist. Nu echter denkt ze dat niet meer. Zeker is, dat de jongen dikwijls in het per ceel van „Manke Miep" bij zijn moeder op bezoek kwam. Daarna werd de jongen die thans wegens een ander delict gevan gen zit, zelf gehoord. „Ik ken Magere Jos je nauwelijks" zei hij, „Ik heb haar mis schien eenmaal gezien". Voor het verhoor begon, hield de presi dent hem een stuk papier voor en vroeg: „Bent u degene, die hier vermeld staat?" De jongen beaamde dit, waax-na hij de eed moest afleggen. In de gevangenis heeft deze getuige de vox-ige maand bekend gemaakt, „Magex-e Josje" vex-moord te hebben. De directeur waarschuwde de officier van Justitie, die samen met rechercheur Baantjes naar zijn cel ging. Tijden klopten niet „Ik zou het nooit verteld hebben" zei de jongen, „maar ik heb in de krant gelezen dat Joop S. terecht moet staan. Ik heb ge- wetenswi-oeg'ing gekregen, dat nu een on schuldige veroordeeld wordt. Pak de schrijfmachine maar, ik zal een bekente nis afleggen. Ik teken alles." Maar naar details gevraagd bleek al spoedig dat de jongen allerlei mededelin gen deed, die op fantasie berustten. Hij zei bijvoox-beeld dat hij „Magere Josje" tussen 2 en 4 uur had vermoord en in Haar lem te zijn teruggekeex-d toen het nog don ker was. Vast staat echter dat Josje om zes uur 's morgens nog met enkele colle ga's heeft gesproken en bij daglicht ge dood werd. Toen de rechercheur hem dit vertelde, zei de jongen: „Jullie zult me wel een kwal vinden. Ik heb het inderdaad niet ge daan. .Ik wilde Joop S. helpen. Als ik er voor terecht zou moeten staan, zou ik niet veroordeeld wox-den, want ik heb het niet gedaan. En zelfs al zou ik wel ver oordeeld worden, dan was ik er misschien wel weer uitgekomen. „Waarom wilde je Joop S. helpen"? vx-oeg diens verdediger thans. „Dat zijn mijn zaken" luidde het antwoord, „ik weet alleen dat Joop onschuldig is" hield hij vol. „Hoe weet u dat?" „Daar px-aat ik niet over". Advocaat: „Verdenk je dus een ander, getuige?" Getuige: „Ik kom over acht maanden vrij en dan wil ik mijn onderzoek voort zetten." Joop S.: „Edelachtbax-e, al is deze jon gen dan misschien psychisch gestoord, dan moet toch juist worden nagegaan of hij het soms gedaan heeft? Wie weet ver gist hij zich wel in de tijd. Dat kan met zo'n man juist gebeuren." Van verder verhoor van deze getuige werd daarna afgezien. Een bewoonster van een huis tegenover het keldertje, waarin „Magere Josje" ge dood wex-d, verklaarde als volgende getui ge, dat ze op de ochtend van de moord een man uit het keldertje zag komen en hax-d weg zag lopen naar het Oudekerks- plein. Ze zei niet te weten wie die man was. Een halfuur later zag ze mensen sa- mengroepen voor het perceel aan de over kant en hoorde dat „Magere Josje" ge wurgd was. Echtelijke vechtpartij De vrouw van „Utx-echtse Bertus" be vestigde haar vroeger afgelegde verkla ring, dat zij en haar man Joop als „een gluiper" beschouwden. Zij had enige tijd voor de fatale zondag gezien hoe Josje tij dens een ruzie in gevecht x~aakte met Joop en hoe zij hem met haar nagels het ge zicht openhaalde. Daarna was ze bewus teloos gevallen. De getuige had haar met water weer bij kennis gebracht. Tegen haar zou Josje gezegd hebben, dat ze aan toevallen leed en dikwijls flauw viel. Een volgende getuige, eveneens een col lega van Josje, spx-ak echter tegen, dat Jos aan toevallen leed. „Als Joop nuchter was, was hij heel goed voor Jos", ant woordde deze getuige op een vraag van de verdediger. Joop blijft ontkennen Maandagmiddag begon het verhoor van de vex-dachte, de 42-jarige Joop S. Hij hield vol dat hij 's ochtens zijn hond je uitliet en toen het keldertje inging om dat de gordijnen nog gesloten waren, het geen hij op dat tijdstip van de ochtend (tussen 7 en 8 uur) vreemd vond. Meestal verliet Josje om een uur of zes de kel der en ging dan boven slapen. Hijzelf zou die nacht in zijn kamer boven geslapen hebben. Toen hij het keldertje binnen kwam, zag hij Josje gewurgd op de divan liggen, aldus zijn verklaring. De zaterdag tevoren had hij tot vijf uur 's middags op bed gelegen, waarna hij nog enkele bood schappen deed. 's Avonds tegen elf uur ging hij weer naar bed tot zondagochtend tegen acht uur, toen Nellie, een andei'e vrouw uit het huis, met een taxi thuis kwam en langdurig belde. Hij stapte toen zijn bed uit en keek uit het raam. Hij zag hoe Nellie enkele minuten latex-, openge daan door „Manke Miep", het huis weer verliet en in dezelfde taxi weg reed. Hij kleedde zich aan, zo zegt hij, maar waste zich niet. Vervolgens ging hij met de hond naar beneden en liet deze uit. De deur van de kelder stond half open, toen hij besloot er eens te gaan kijken. Hij ontkent, gepoogd te hebben Jos bij te brengen. „Dat moet iemand anders heb ben gedaan. Als ik geprobeex'd had haar bij te brengen, zou ik dat gerust verklaren, want dat zou toch heel normaal geweest zijn, maar ik heb het nu eenmaal niet ge daan", zei hij tegen de i'echter-commissa- ris tijdens het vooi-ondex-zoek. Het taxi-raadsel Nogmaals werd de kwestie van het taxi nummer onder de loep genomen. De ver dachte had dit nummer (38) vanuit zijn raam opgenomen en het achterop een si garettendoosje geschx-even. Ogenschijnlijk is dit zeer ongebruikelijk en hem werd dan ook thans ter zitting nog maals voox-gehouden, dat hij dit misschien gedaan had om een alibi bevestigd te krij gen. De taxichauffeur heeft intussen in derdaad bevestigd, iemand uit het raam te hebben zien kijken. De verdachte be weert, het nummer alleen te hebben op geschreven, omdat hij het niet uitgesloten achtte dat Nellie helemaal niet meer tex-ug zou komen. In dat geval had hij dan het taxinummer bij de hand om Nellie's man op haar spoor te helpen. Vanmox-gen gaat het proces zijn zesde en laatste dag in. De officier van Justitie zal dan een requisitoir houden van ruim een uur en de raadsman venvacht voor zijn pleidooi ruim Vfa uur nodig te hebben. Critiek van de president De president van de rechtbank heeft tijdens de zitting van gisteren critiek ge oefend op „een deel van de pers", omdat deze „van getuigen namen en toenamen voluit heeft gepubliceerd, zodat deze men sen thans door iedereen met de vinger kunnen worden nagewezen". „Ik ben van mening dat daarmee zeer importante belangen van justitie en poli tie zijn geschaad", aldus de president. Hij zette uiteen, dat na zeer intensief speur werk van de politie „de mensen van de walletjes" ten slotte overreed zijn, te gaan spreken. „Wij hadden hoop, dat andere hangen de zaken, misschien ook met medewer king van de mensen uit deze zwijgzame buurt tot een oplossing gebracht kunnen worden, maar dat kan alleen wanneer de getuigen niet onnodig last krijgen doordat hun namen en vooi-namen en zelfs hun foto's gepubliceerd worden. Ten einde dit te verhinderen deelde de president mee, van de overige getuigen niet meer hardop de namen en leeftijden te zullen noemen. Advertentie Slang tussen bananen. Een fruit koopman in Amsterdam trof tot zijn schrik tussen de bananen op zijn kar een 60 cm. lange levende slang aan. Het rep tiel is door een deskundige van Artis ge vangen. Men heeft de soort nog niet kun nen vaststellen. De slang is uit Belgisch Kongo gekomen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9