BEVORDERING VAN BESPARINGEN EN VAN EFFECTENBELEGGING Effecten -en Geldmarkt is™ Keus niet moeilijk... overal welkom Golf van looneisen in West-Duitsland Belastingverlaging is beter dan ingewikkelde faciliteiten Geen wijziging dividendbelasting POP De opheffing van het tekort Jiaxca Zaameis W, AGFA cameras nu in grappige geschenkverpakking Vijftien percent meer gevraagd 19 Kosten van levensonder houd niet gestegen lüËii Examens from America's Best Tobaccos M. v. A. minister van Financiën Wel van die op coöperaties te verwachten Vakbond voor schepelingen onder goedkope vlag Liquidatie Sabang definitief Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 (Van onze financiële medewerker) Zoals bekend heeft de Nederlandse regering in het kader van het beleid ter be vordering van de vorming van duurzaam persoonlijk bezit in brede kring enke(bt maatregelen voorgesteld. Behalve de premiëring van spaargelden, waarvan wij, gelijk de lezer bekend is, geen voorstander zijn omdat zij de een geeft wat ze de- ander ontneemt, zijn die maatregelen ook gericht op de bevordering van het effecten bezit. De regering beoogt namelijk ter vergemakkelijking van risicospreiding voor de belegging door de kleinere spaarders, een algehele vrijstelling van vennootschaps belasting aan speciale, nog op te richten, beleggingsmaatschappijen, die zich in het bijzonder ten doel stellen het sparen ingevolge de algemene spaarregeling of via bedrijfsspaarregelingen te bevorderen. Deze bijzondere beleggingsmaatschappijen zullen worden vrijgesteld van registratierecht voor het plaatsen en volstorten van aandelen en van eventueel verschuldigd zegelrecht. Voorts zullen ook binnenlandse obligaties met een nominale waarde van 100 of minder van zegelrecht worden vrijgesteld. Of deze faciliteiten van veel invloed op de nationale besparingen zullen zijn, staat nog te bezien, maar in elk geval blijkt er uit dat de kleine belegger thans de bijzondere aandacht van de regering heeft en dat deze in het kader van de gewenste en inderdaad noodzakelijke kapitaalvorming, het effectenbezit als een belangrijk hulpmiddel beschouwt. Een feit is dat het effectenbezit niet meer het monopolie is van de grote kapitalist en dat de aanmerkelijke uitbreiding van de fondsenhandel gedurende de laatste jaren voor een deel ook aan de activiteiten van de kleine spaarders te danken is. Zo is bijvoorbeeld de enquête van de firma Teixeira de Mattos onder de brede mid denlaag van de Amsterdamse bevolking gebleken dat van hen, die weten wat aan delen zijn, 60 percent een gunstig oordeel heeft over de eventuele belangstelling voor de ontwikkeling van kleine aandelen Het is een verheugend verschijnsel dat de kapitaalvorming vooral na de oorlog met een bezitsspreiding is gepaard gegaan, ook al zijn alle pogingen, welke daartoe wor den gedaan, niet even sympathiek. Het is uit een sociaal-economisch oogpunt toe te juichen dat inkomen en vermogen van de bevolking meer evenredig is verdeeld. Inkomens gestegen De verhogingen van lonen en salarissen, welke sinds de oorlog hebben plaats ge had. hielden voor een niet onbelangrijk deel ongetwijfeld ook verband met de waardevermindering van het geld. Maar ze hebben toch ook het reële inkomen van een groot deel der loon- en salaristrekkers vergroot en voor hen de mogelijkheid van sparen geschapen. Terwijl bijvoorbeeld in 1946 van de aangeslagenen in de Inkom stenbelasting niet meer dan circa 7 per cent een inkomen had van meer dan 5.000, was dit aantal in 1955 reeds tot circa 25 percent gestegen en thans zal het wel niet ver van de 30 percent verwijderd zijn. Ook in de vermogenssfeer valt een dergelijke ontwikkeling te constateren. In 1946 had nog circa 60 percent van de aan geslagenen in de Vermogensbelasting een Advertentie De wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 Amerika's betalingsbalans (Van onze correspondent in de V.S.) Amerika besteedt, leent en geeft meer geld buitenslands dan niet-Amerikaanse staten en particulieren in Amerika beste den, of aan Amerika lenen of geven. In de vaktaal zegt men in zo'n geval, dat Ame rika's betalingsbalans een deficit vertoont. Dat is niets bijzonders: behalve in 1957 (Suez-crisis en olieverkoop naar Europa) is de betalingsbalans sedert 1949 steeds negatief geweest (gemiddeld een deficit van anderhalf miljard dollar per jaar). Maar in 1958 werd dat 3,4 miljard en men verwacht dat het dit jaar vier miljard zal worden. Dit betekent dat Amerika goud verliest en op den duur zou zulk een ver lies de waarde van de dollar kunnen aan tasten. In sommige kringen in de Verenigde Staten heeft men zich nogal gealarmeerd getoond, maar voor paniek is zeker geen reden. Om te beginnen verwacht men, dat het tekort het volgend jaar alweer belang rijk zal dalen (tot ongeveer twee en een half miljard). Amerika zal er namelijk van profiteren, dat het buitenland Ameri kaanse straalvliegtuigen moet aanschaf fen en dat West-Europa na de droogte landbouw- en veeteeltprodukten nodig heeft. Bovendien tonen verscheidene lan den, waar het economisch goed gaat, zich bereid restricties op dollar-inkopen op te heffen. Toch zint Amerika's minister van Finan ciën, Robert B. Anderson, nog op andere middelen om het wegvloeien van goud te gen te gaan. Met klem dringt Amerika er bij de geïndustraliseerde NAVO-landen op aan, een groter deel van de defensie-last op zich te nemen en steun te verlenen aan minder ontwikkelde gebieden. Amerika zou het deficit praktisch kunnen opheffen dooi de buitenslands gelegerde strijdkrachten terug te trekken. Maar zulk een actie zou men kunnen kenschetsen als het weg gooien van het kind met het badwater en gelukkig is de Amerikaanse regering ver standig genoeg om daar niets voor te voelen. Liberale economen pleiten voor andere middelen ter correctie van de betalingsba lans: Met name voor meer energie om in het buitenland te concurreren en bin nenslands, voor een energieke actie van de staal- en auto-industrie om aan de im port uit het buitenland het hoofd te bie den (in een jaar tijds is de invoer van buitenlandse, meest kleine,auto's met zes tig percent gestegen! Dat vóór alles be strijding van inflatie van belang is. staat buiten kijf. Werkgevers en werknemers tonen zich daar echter te weinig van doordrongen. vermogen beneden 30.000, in 1956 was dit aantal tot 35 percent gedaald, wat du? wil zeggen dat in laatstgenoemd jaar circa 65 percent een vermogen had boven 30.000 tegen 40 percent in 1946. Ook deze wijziging houdt verband met de waarde vermindering van het geld, maar dit neemt niet weg dat thans zonder twijfel een gro ter aantal personen in het nationaal ver mogen participeert dan tien en twintig jaar geleden en dus aan de fondsenhandel kan deelnemen. Sparen en inflatie Wij hebben er meer dan eens op ge wezen dat de kleine kapitaalbezitter zijn beleggingsrisico's in sterkere mate moet beperken dan de grote kapitalist en dat voor dé kleine spaarder belegging bij spaarbanken en in obligaties derhalve allereerst aan de orde komt. De waarde vermindering van het geld. welke vooral gedurende de eerste jaren na de oorlog is ingetreden, heeft aan de sociale betekenis van die beleggingen helaas afbreuk ge daan, als gevolg waarvan ook voor de rijksfondsen een paar jaar geleden tot een klein percentage belegging in aandelen is toegestaan. Het is echter begrijpelijk dat niettemin ook de besparingen bij de spaar banken blijven toenemen en dat ook de vraag naar obligaties blijft bestaan. Niet alleen geeft men zich, vooral in de kringe.i van de kleine spaarders, nog lang niet al gemeen rekenschap van de waardever mindering van het geld, maar de risico's, aan belegging in aandelen verbonden, zijn nu eenmaal zodanig dat vele kleine spaan ders di eniet mogen, of niet willen lopen. De kleine coupure Het is daarom geen wonder dat het in stituut van de beleggingsmaatschappijen ook in ons land gedurende de laatste jaren zulk een grote opgang heeft gemaakt Want door in dergelijke maatschappijen deel te nemen wordt een risicospreiding verkregen, welke voor de kleine belegger individueel niet mogelijk is. Teneinde de kleine spaarder aan te trekken, hebben tal van beleggingsmaat schappijen sinds de laatste tijd, behalve stukken van 1000, ook coupures van 100 of 50 uitgegeven, terwijl ook ver scheidene ondernemingen tot de uitgifte van honderdtjes zijn overgegaan. Zo heeft bijvoorbeeld de Koninklijke haar aandelen van 1000 in aandelen van 20 gesplitst, welke niet meer in Dercenten van het no minaal bedrag, maar zogenaamd in eens- gevend geld worden verhandeld, dat wil zeggen, het bedrag aan geld, dat men er voor moet betalen, wordt senoteerd. Een aandel Koninklijke van 20_wordt thans bijvoorbeeld voor circa f 155 verhandeld en ook de grotere coupures (5 van 20 is 100 en 50 van 20 is 1000) worden op die basis verhandeld. Ook enkele beleggingsmaatschappijen zijn tot de sDlitsing van hun aandelen overgegaan. De Robeco, de Interunie, de Unitas en het Vereenigd Bezit van 1894 hebben thans aandelen van 50, welke weer kunnen worden samengevoegd tot combinaties van 2 en 20 stukjes (die van het Vereenigd Bezit 1894 ook in een com binatie van 5 stukies), waardoor ze dus ook onder het bereik van de kleine spaar der komen. In 1958 hadden de Robeco en de Interunie behalve stukken van f 1000. ook reeds coupures van 100. waarin de omzetten niet zonder betekenis waren Terwijl de omzet van de duizendties Ro beco in totaal een bedrag van li"-' mil joen uitmaakten, werd voor een bedrag van rond f 1.7 miljoen aan stukjes van f 100 verhandeld, bij de Interunie waren deze cijfers resnectievelijk 3.8 miljoen en rond f 600.000. Advertentie VERWULFT - TEL. 11605 UW SPEELGOEDZAAK Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld, op basis 1951 100, bleef van medio september tot medio oktober gelijk. Het indexcijfer inclusief AOW bleef onveranderd staan op 125 en het indexcijfer exclusief AOW op 120. Binnen de sector „voeding" steeg het in dexcijfer voor groenten, terwijl voorts een prijsstijging werd waargenomen voor zoute haring, roomboter en kaas: Tegenover deze stijgingen stonden een daling van het in dexcijfer voor fruit en een prijsdaling voor vlees (voornamelijk rundvlees). Met deze enkele cijfers wordt wel ge ïllustreerd dat de belangstelling van de kleine spaarder voor de belegging in aan delen een groeiproces doormaakt, dat aan de ene kant verband houdt met de vrees voor een waardevermindering van het geld, aan de andere kant met de verwach ting dat ten gevolge van verschillende fac toren de conjunctuurschommelingen in ons werelddeel en ook in ons land in de toe komst minder groot zullen zijn dan in het verleden vaak het geval was. Men kan van mening verschillen over de vraag in hoeverre de pogingen om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen, zullen slagen, alleen reeds die pogingen zijn ech ter van betekenis en brengen te dien aan zien een grotere gerustheid teweeg. In nog sterkere mate speelt thans ongetwij feld de economische integratie een rol bij de beoordeling van de conjunctuurontwik keling. Dat een groter deel van de bevol king door middel van in aandelen belegde besparingen bij dit proces wordt betrok ken. valt om meer dan één reden toe te juichen. Gelet op het aantal beleggingsmaat schappijen, dat we in ons land reeds be zitten, is het. de vraag of daartoe nieuwe, speciale maatschappijen met fiscale facili teiten moeten worden opgericht en of het niet veel meer de voorkeur verdient de groei van de bestaande instituten en in het algemeen de belangstelling voor de belegging in aandelen te bevorderen door het doen wegvallen van de dubbele be lasting, welke over de winsten van de naamloze vennootschappen moet worden betaald. Dit zou heel wat billijker en ook veel eenvoudiger zijn dan de reeks incidentele en gecompliceerde faciliteiten, waarmee de regering thans de spaarzin en de effecten belegging wil bevorderen. Advertentie "O- mm f^!§: Sint Nicolaas gaf aan AGFA dc vererende opdracht om een speciale surpriseverpakking voor camera's te ontwerpen. Want, zei de Goede Sint, AGFA camera's ga ik dit jaar aan tallozen schenken. Daarom zijn AGFA caipera's nu verpakt in blank houten kistjes. In zo'n kistje zitten ook nog twee rolfilms en een kant-en-klaar Sinterklaasrijm Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: mevr. A. A. Scherpenisse-Jonkcr, Hoorn; W. J. Binnema. A. W. Hijmering en W. W. Kolvoort, Amsterdam; J. F. Geurtsen, Hilversum. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte: mej. W. Gorter, J. Wildeboer, W. Nijenhuis en C. J. Bense, Amsterdam; J. B. Roosen, Vogelenzang. Reiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen psychologie: H. Brink te Heemstede. Advertentie Een golf van looneisen sloeg gisteren over dc Bondsrepubliek. De C.A.O.'s voor anderhalf miljoen werknemers in dienst van staat, provinciale en stedelijke be drijven wordt per 31 december aanstaande door de vakbond openbare diensten, transport en verkeer, de bond van spoorwegarbeiders en die van P.T.T.-arbeiders en van kantoorbedienden opgezegd. De bonden eisen een loons- en salarisverhoging van 15 percent. Het gaat hier onder meer om 280.000 spoorwegarbeiders, 150.000 werknemers van de P.T.T. en 850.000 arbeiders en kantoorbedienden van provinciale en stedelijke diensten. De vakbonden wensen boven de 15 percent loonsverhoging een bijzondere toelage van 20 mark per maand per ongehuwden en 30 mark voor gehuwden. Voor spoorwegarbeiders wordt een loonsverhoging van 12 percent geëist, maar daarenboven een aanpassing naar de klassen waarin de gemeenten zijn ver deeld. De betrokken vakbonden zullen zo nauw mogelijk samenwerken om deze eisen gerealiseerd te krijgen. Zij hebben de werkgevers opgeroepen zo snel mogelijk tot onderhandelingen bereid te zijn. Indien deze looneisen gerealiseerd wor den zullen talloze stedelijke bedrijven voor grote moeilijkheden komen te staan. Enerzijds zullen vele spoor- en tramprij- zen verhoogd moeten worden, aan de an dere kant doemt onvermijdelijk een beper king van het personenverkeer op, zo is van de zijde van deze bedrijven gezegd. Men kan zeggen, dat het totale ambtelijke ap paraat thans een nieuwe fase van loon- en salarisbeweging is gekomen, waarbij de De minister van Financiën zegt in zijn memorie van Antwoord inzake de begro ting van Financiën 1960 aan de Tweede Kamer dat hij een wijziging van de divi dendbelasting in die zin, dat het karakter van voorheffing volledig tot zijn recht kan komen niet overweegt. Voor verreweg het belangrijkste deel van de gevallen waarin de dividendbelasting thans eind- heffing is te weten de dividenden welke naar het buitenland afvloeien is immers het karakter van eindheffing in overeen stemming met de thans internationaal ge bruikelijke gedragslijn. Fraude bij wisselmakelaars De minister van Financiën zegt in ant woord op een vraag naar de noodzaak van waarborgen tegen fraude bij wisselkanto ren en effectenmakelaars, dat deze nood zaak voor hem niet vast staat. Deze zou moeten voortspruiten uit de wens diege nen te beschermen, die hun gelden aan de bedrijven in kwestie hebben vertrouwd. De wisselmakelaars financieren de door hen aangehouden portefeuilles met mid delen, die zij van een beperkte kring van merendeels grote geldgevers aantrekken, wier risico beperkt is doordat zij onder pand ontvangen in de vorm van schatkist papier. De noodzakelijkheid van een spe ciale bescherming van crediteuren lijkt hier niet aanwezig, zo schrijft de minister. Ten aanzien van de in de vraag mede genoemde effectenkantoren wordt opge merkt dat de hiermede bedoelde commis sionairs in effecten, voorzover zij in be langrijke mate hun bedrijf maken van het verlenen van kredieten en van het aanne men van gelden a deposito of in rekening courant en voorzover derhalve de bescher ming van crediteuren een rol van enige betekenis speelt, als effectenkredietinstel lingen zijn geregistreerd en als zodanig vallen onder de werking van de Wet Toe zicht Kredietwezen. Verschillen in fiscale druk De minister van Financiën antwoordt op een vraag van de Vaste Commissie voor Financiën over de verschillen in fiscale druk op de coöperaties en andere onderne mingsvormen dat nauwgezette overwe ging van het bestaande fiscale regime in zake de coöperaties hem de overtuiging heeft gegeven dat dit, door de ontwikke lingen in bepaalde sectoren van het coöpe ratiewezen, niet meer geheel voldoet aan de eisen die daaraan moeten worden ge steld, uit een oogpunt van een neutraliteit tegenover de rechtsvormen van de aan vennootschapsbelasting onderworpen licha men enerzijds en van een in acht nemen van de bijzondere aard van de coöpera ties anderzijds. Hoewel een oplossing van het vraagstuk van de belastingheffing van de coöperaties bijzondere moeilijkheden met zich mede brengt, heeft de minister goede grond te verwachten, dat bij het eerlang in te die nen ontwerp voor een nieuwe wet op de vennootschapsbelasting een voorstel aan de Kamer zal kunnen worden voorgelegd, dat op redelijke wijze aan beide eisen zal voldoen. Financiële voordelen voor het ryk Het rij kt heeft een financieel voordeel gehad van 41,8 miljoen gulden door aan koop uit hoofde van delging" ter beurze van 436.198.000 aan stukken van de 33,5 percent lening 1947. Dit deelt de minister van Financiën mee in zijn Memorie van Antwoord op zijn begroting 1960. Het aan de staat tot dusver toegevallen „effecten manco" op grond van het besluit herstel rechtsverkeer bedraagt ongeveer 160 miljoen. vakbonden er de nadruk op leggen, dat verhoging beslist noodzakelijk is omdat de prijzen steeds maar stijgen. Zij verwijten de regering Adenauer, dat deze niet ge noeg doet om de prijsstabiliteit te handha ven. In het algemeen meent men dat loon eisen van 12 tot 15 percent evenwel verre uitgaan boven dat wat ook maar enigszins te dragen is. Hier draait uiteindelijk de be lastingbetaler op voor het inwilligen van dergelijke eisen Vanwege de Westduitse bond van werk geversverenigingen werd gisteren te Bonn gewaarschuwd voor eisen inzake werk weekverkorting, loonsverhoging en een vakantieverlenging. „Wij hebben de fac tor arbeid nodig om te behouden wat we in de afgelopen jaren hebben bereikt," aldus de werkgeversverenigingen. In vele be drijven staan thans 130 vrije dagen per jaar tegen 230 werkdagen. De werkgevers kantten zich ook tegen de eisen betreffen de werktijdverkorting waardoor deze on der de 40 uur komt te liggen. Met 41,5 uur per week ligt West-Duitsland reeds aan de top van de Europese industrielanden. En wat de lonen aangaat: dit jaar zijn zij ver geleken met 1958 reeds met 5 percent ge stegen. Men verwacht een verdere stij ging in de komende weken met 1 percent. Tegenover deze totale loonsverhoging in 1959 van circa 6 percent staat een produk- tiviteitsverhoging van slechts 4 percent. De werkgevers vrezen dat, wanneer de vakbonden verder zullen gaan met hun looneisen, een prijslawine zal losbreken die moeilijk af te remmen zal zijn. Dit al les wordt thans door werkgevers en werk nemers ter tafel gebracht op een moment dat in de agrarische sectoren sprake is van een onverantwoordelijke prijsverho ging, in het bijzonder waar het boter en vlees aangaat. Hier verwijten thans de boeren en slagers, dat de tussenhandel de schuld moet worden gegevenkort om, van een rustige prijsontwikkeling in de Bondsrepubliek is thans bepaald geen sprake en gezien de looneisen van spoor weg en P.T.T.-arbeiders en voor vele a eiders in dienst van provincie en stad zal de rust voorlopig niet kunnen terugkeren. Tenzij, zo zegt men te Bonn, van rege ringszijde met één slag een sterke rem zou kunnen worden gezet op de prijsont wikkeling bij de agrarische produkten. Duitse industriële recordproduktic Volgens de voorlopige berekeningen van het Westduitse ministerie van Economische Zaken heeft de industriële produktie van West-Duits- land in oktober een ongekend hoog peil bereikt. Het indexcijfer de industriële produktie, geba seerd op 1936 100, bedroeg voor oktober 267. hetgeen een stijging betekende van 4,6 percent boven september, van bijna 8 percent boven ok tober van het vorige jaar en van 3 percent boven het vorige record, dat in november 1958 werd gevestigd. Twee Amerikaanse vakbonden van zee varenden, de „National Maritime Union" en de „Seafarers International Union" hebben tezamen een vakbond opgericht die zich speciaal ten doel stelt de arbeids voorwaarden voor de bemanningsleden van schepen onder goedkope vlag te ver beteren. De „International Maritime Wor kers Union", die geleid wordt door de bei de voorzitters van de oprichtende bonden, denkt een groot deel van de naar schatting 70.000 opvarenden van de 1695 schepen die onder de vlaggen van Panama, Hundo- raus, Liberia en Costa Rica varen, tot zich te trekken en als onderhandelingsorgaan hun belangen te bepleiten. De landen van de goedkope vlag eisen van de reders die hun schepen daar laten registreren geen sociale voorzieningen, minimumlonen of andere regelingen. Als de zeelieden die op deze schepen varen zich organiseren, zo redeneert de nieuwe vakbond, moet het mogelijk zijn ook voor hun belangen in actie te komen. Advertentie Doordat aandeelhouders in de gehouden buitengewone vergadering hun goedkeu ring hebben gehecht aan de balans en de verlies- en winstrekening per 30 septem ber en aan de op grond hiervan opgestelde liquidatierekening, is de liquidatie van de n.v. Zeehaven en Kolenstation „Sabang", waartoe in 1950 werd besloten, thans de finitief beëindigd. Ook het voorstel tot het doen van een slot-uitkering va nf 20.- per aandeel van oorspronkelijk 10Ó0.-, kon de goedkeuring van aandeelhouders weg dragen. Van aandeelhouderszijde werd waardering geuit voor het feit dat het be stuur er in geslaagd is het volledige nomi nale bedrag van de aandelen terug te be talen en zelfs nog iets meer door de slot- uitkering van f 20.-. Frankrijk en de V.S. De regelingen van de Verenigde Staten en Frankrijk hebben een voor 10 jaar geldend ver drag voor ..vriendschap, handel en navigatie" ge tekend. In dit verdrag worden in het bijzonder de rechten vastgelegd die burgers van het ene land hebben bij investering in het andere land. Beide regeringen stemmen toe in een vrije over dracht van winsten naar het andere land, tenzij er bepaalde beletselen zijn wegens de positie van de betalingsbalans of door andere monetaire oorzaken. General Motors hervat produktie De General Motors Corporation heeft bekend gemaakt, dat zij op 7 december de assemblage van personenauto's zal hervatten. Op die dag zul len de assembleerfabrieken van de afdelingen Cadillac en Corvair te Willow Run en van de af deling Chevrolet te Janeville in Wisconsin, Nor wood in Ohio en te Flint in Michigan weer wor den geopend. Aanvankelijk zullen deze fabrieken 4 dagen per week werken. Olie-exploratie in India De Indische minister voor Mijnbouw heeft in het Indische parlement medegedeeld dat de re gering van India besloten heeft buitenlandse oliemaatschappijen uit te nodigen deel te nemen aan het zoeken naar olie in India. De minister zei. dat de jongste onderzoekingen hebben aan getoond dat over geheel India verspreid poten tiële olielagen aanwezig zijn over een oppervlak te van 400.000 vierkante mijl.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19