Voetganger krijgt voorrang op alle zebrapaden Ga $m rondneuzen bij HET WEER Maximumsnelheid wellicht ook buiten bebouwde kom H J Lamp t en kies uit 947 cadeau-ideeën t Bang-Jensen schoot zich door het hoofd in New Yorks Park 1 OPRUIMING Bij f MEUBELFABRIEK! v.d.BROEK 1 Nieuwe voorzitter van „Keukenhof" Drie doden in het verkeer Deens delegatieleider bij UNO over de geweigerde lijst van getuigen Geen sprake van daling suikerprijs j VERBOUWINGS 20 tot 407, KORTING België wil NAVO- lasten verlagen Adviescommissie Centraal-Afrika Gerard van Praag No-lron overhemd voor ƒ6.45 van Praag ■Broeken HAZENBERG's Mr. Th. M. J. de Graaf Hier en daar mist PLANNEN VOOR VEILIGER VERKEER In de krant van heden: President van Kongo Aan onze abonnees Europees waterwegennet Nieuwe trawler voor „Kennemerland" Het woord is aan La\ bour-klacht: slechts vijf Afrikanen benoemd DEKKERS' Patisserie Dekkers VRIJDAG 2 7 NOVEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 22 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Raad van beheer van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse heeft in zijn donderdag gehouden vergadering tot algemeen voorzitter van „Keukenhof" benoemd mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse. Mr. De Graaf volgt de in het voorjaar overleden heer T. M. H. van Waveren op. De nieuwe voorzitter, oud 47 jaar, maakte als enige niet-bollenkweker of -handelaar reeds deel uit van het dagelijks bestuur van de bloe mententoonstelling. Mr. De Graaf was na het beëindigen van zijn academische studies in Utrecht aanvankelijk rechter lijk ambtenaar in 't voormalige Neder- lands-Indië. Na de oorlog keerde hij naar Nederland terug. In 1946 werd hij be noemd tot burgemeester van Maasdriel. Sinds 1950 is hij burgemeester van Lisse en sedert 1948 lid van de Tweede Kamer. In Sas van Gent werd 's morgens om zeven uur de 54-jarige J. Cocquit bewuste loos naast zijn bromfiets op de weg aan getroffen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij is overleden. De poli tie onderzoekt of hij het slachtoffer is ge worden van een aanrijding of dat hij wel licht onwel geworden en met zijn bi-om fiets is gevallen. De motorrijder A.V. uit Soest is veron gelukt toen hij op de rijksweg bij Baarn een vrachtauto wilde inhalen. Hij haakte de vrachtauto, kwam ten val, kreeg het linkerwiel over zijn hoofd en was op slag dood. In het ziekenhuis te Ede is overleden de 30-jarige heer A. van Hierden uit Bar- neveld, die dinsdag met twee collega's zwaar gewond werd bij een verkeersonge luk bij Ede, toen hij met een autobusje van zijn werk op weg was naar huis. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land nog enige regen. Zwak ke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koningin Juliana heeft donderdag een bezoek gebracht aan de school voor reserve-officieren der infanterie te Ermelo. Tijdens haar rondgang bezocht zij ook het ontspanningsgebouw der school, waar onder meer een potten bakkerij gevestigd is. Een der leraren overhandigde de Koningin een schaal, die door de leerlingen was vervaardigd. De Commissie Veiligheid Wegverkeer heeft advies uitgebracht betreffende het verlenen van een ruime mate van bescherming aan de voetgangers op alle door de zebrastrepen aangegeven voetgangersoversteekplaatsen, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord inzake de begroting 1960 aan de Tweede Kamer mede. Aangezien de thans bestaande regeling inderdaad niet bevredigend is, is de minister voornemens een wijziging van die regeling te bevorderen, welke thans wordt voorbereid. In beginsel staat de minister van Verkeer en Waterstaat niet afwijzend tegenover het invoeren van maximum-snelheden op wegen buiten de bebouwde kom, variërend naar gelang van de aard van de wegen. Deze aangelegenheid is reeds door de Com missie Veiligheid Wegverkeer bestudeerd. De minister zal zich aan de hand van het advies van deze commissie nader beraden over deze kwestie. De gedachte, maximum snelheden in te voeren welke alleen voor een bepaald gedeelte van een etmaal gelden, acht de minister vooralsnog weinig aantrekkelijk. De vraag, of eventueel de bevoegdheid tot het voorschrijven van maximum snel heden voor bepaalde gevaarlijke plekken of trajecten buiten de bebouwde kommen aan de wegbeheerders dient te worden NEW YORK (UPI) Povl Bang-Jen- sen, de secretaris van de commissie van de UNO, die een onderzoek instelde naar de Hongaarse opstand, heeft zelfmoord gepleegd. Zijn lichaam werd donderdag in een park bij New York gevonden. De vijftigjarige Deen, die sinds maandag werd vermist, heeft zich met een pistool in de rechterslaap geschoten. Het gezicht is deerlijk verminkt. Hij had het wapen nog in de hand, toen twee voorbijgangers hem vonden in het dichte struikgewas van een park in Queensborough. Bang-Jensen zou zich zijn ontslag van het hoofdkwartier van de UNO sterk heb ben aangetrokken. Hij werd ontslagen na dat hij weigerde een lijst met namen van Hongaren, die door de commissie als ge tuigen waren gehoord, op het secretariaat te overhandigen. Bang-Jensen betoogde, dat hij de getuigen absolute geheimhou ding had beloofd en dat de lijst in het UNO-hoofdkwartier niet veilig was. Ten slotte werd de lijst door hem in het bij zijn van UNO-functionarissen, verbrand. In zijn portefeuille werd een briefje ge vonden waarin hij aankondigde zelfmoord te zullen plegen. De lijkschouwer, dr. John F. Furey, deelde mede, dat Bang-Jensen enkele woorden tot zijn vrouw richt en aanwijzingen heeft gegeven voor de be grafenis. Hij was vader van vijf kinderen. Zijn vrouw vertelde donderdag dat hij zich zorgen maakte over de financiële toekomst van zijn gezin, na het verlies van zijn goed betaalde betrekking bij de UNO. Bang- Jensen werkte sinds april als adviseur bij de C.A.R.E. Inc. Hij was aangenomen voor een periode van zes maanden. Vorige maand werd deze periode met een half jaar verlegd. De Bang-Jensen's bewoon den een huis in Lake Success dat op 50.000 dollar (ongeveer 200.000 gulden) wordt ge taxeerd. „Kwestie was al oud" Bang-Jensen heeft ongeveer een maand geleden besprekingen gevoerd met de Deense minister van buitenlandse zaken Jens Otto Krag „om een nieuwe carrière te beginnen", aldus heeft de voorzitter van de Deense delegatie bij de UNO Ernst Christiansen, medegedeeld. Bang-Jensen heeft ook Christiansen zelf benaderd. In Deense kringen in de UNO werd er aan herinnerd dat reeds „een kwestie Bang- Jensen". bestond vóórdat de zaak met de getuigenlijst in de openbaarheid kwam. Reeds toen de commissie van onderzoek haar rapport opstelde bestonden geschil len tussen Bang-Jensen en de overige le den van de commissie. Bang-Jensen werd ontslagen als plaatsvervangend hoofd van het secretariaat van de commissie en overgeplaatst naar zijn oude post in de politieke afdeling. Deze geschillen liepen zo hoog, dat Bang-Jensen zelfs heeft ge poogd fysiek geweld te gebruiken tegen de rapporteur van de commissie, de Austra liër K. C. O. Shann. De Deense regering en de voorzitter van de commissie, de Deen Alsing Anderson, hebben hun invloed aan gewend om te voorkomen, dat hij werd ontslagen. Het was Andersen die voorstelde, dat de lijst werd verbrand. De meerderheid van de commissie besliste echter dat Bang- Jensen Hammarskjoeld de lijst ter hand moest stellen. Op Jensen's weigering werd ten slotte toch, als compromis, besloten de lijst te verbranden. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van UNO-functionaris- sen, op het dak van het hoofdkwartier. Een mysterie zal echter wel nooit wor den opgelost, want niemand weet of de lijst inderdaad is vernietigd. Bang-Jen sen stak weliswaar een verzegelde enve loppe met papieren in brand, maar nie- Er is geen sprake van een verlaging van de suikerprijs, zo werd ons van offi ciële zijde te verstaan gegeven btf informa tie of geruchten op juistheid berusten vol gens welke met de mogelijkheid van een daling van de suikerprijzen (circa twee cent per kilogram) rekening kan worden gehouden. Zoals bekend, is de suikerprijs af fabriek gebaseerd op de garantieprijs voor de suikerbieten. Het ligt niet in de bedoeling deze laatstgenoemde prijs te wijzigen. Hoe wel het denkbaar is dat een detaillist tot verlaging van zijn suikerprijs overgaat, en derhalve zijn marge verkleint, wordt hier toe nauwelijks aanleiding gezien. Bang Jensen mand heeft gezien, dat deze papieren in derdaad de namen der getuigen bevatten. (Reuter) De voorzitter van de Deen se UNO-delegatie, de vroegere minister van staat Ernst Christiansen, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij onder meer zegt: „Wat men ook mag denken van de zaak-Bang-Jensen, ik vertrouw dat allen het er over eens zijn, dat zijn motieven juist waren". Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft mevrouw Bang-Jensen zijn deelneming betuigd. Advertentie Nog enkele dagen: w.o. klassieke en mo derne bankstellen, teak- en kersenhou- te n eetkamers, n oten» eiken- en Gothlscha huiskamers, slaapka- lïiersenlossefauteuils. 0 op de normale verkoopprijzen j Ook op de a.s. koopavonden f geopend BLEEKERSVAARTWEG 9 HEEMSTEDE wmiiiwwMmiiinuiimiwniiniiiiiwinni overgelaten dan wel in handen moet wor den gelegd van de centrale overheid, zal worden bestudeerd. De onlangs ingevoerde regeling, waar bij het verkeer op door het bord met rond gaande pijlen aangegeven verkeerspleinen niet gebonden is aan het verbod van rechts inhalen, zal kunnen leiden tot een efficiënter gebruik van de verkeersplei nen, zo meent de minister van Verkeer en Waterstaat. Pleinen van de omvang van het verkeersplein bij Oudenrijn zullen hierdoor minder snel overbelast raken De minister deelt mede dat de plannen voor het ongelijkvloersmaken van de kruising op het verkeersplein bij Ouden rijn zijn vastgesteld. Verwacht kan wor den dat de grondaankoop en enkele klei nere voorbereidende werken in de loop van 1960 gereed zullen komen. Met het grote werk zou dan in 1961 kun nen worden begonnen. De uitvoering van dit omvangrijke werk, dat wordt bemoei lijkt doordat het verkeer tijdens de werk zaamheden moet kunnen doorgaan, zal naar schatting ten minste twee jaar vor deren. Het verkeersplein bij Oudenrijn is thans op bepaalde uren en dagen zo overbelast dat in afwachting van de bouw van een ongelijkvloerse kruising het verkeer on danks de nieuwe regeling met verkeers lichten zal worden geregeld. Spoorwegkruisingen De minister is verheugd te kunnen me dedelen, dat de desbetreffende colleges van gedeputeerde staten na gepleegd over leg met de regering thans de kredieten voor de uitvoering van de werken, nodig voor de opheffing van gelijkvloerse spoor wegkruisingen te Delft, Tilburg en Maas tricht hebben goedgekeurd, zodat geen moeilijkheden aan de uitvoering meer in de weg staan. Indien regelmatig kan worden door gewerkt zullen de spoorwegwerken in Delft eind 1965 gereed zijn. Het viaduct met aansluitende onderdoorgangen zal reeds in 1964 door het treinverkeer in ge bruik kunnen worden genomen. De spoorwegwerken te Tilburg zullen over 5 jaar klaar zijn. Het kruisingsvrijmaken van de Scharner overweg te Maastricht zal een uitvoerings tijd vergen van 3 jaar. Verbetering bij Diemen Op 't zeer drukke kruispunt bij de Die- merburg in de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi zijn thans verkeerslichten in gebruik genomen. Voorts zal Rijkswaterstaat op één na de drukte verkeersader van ons land volgend jaar beginnen met de bouw van een nieu we brug over de vecht en rijksweg 1 bij Muiden. Enige jaren geleden heeft men daar de rijksweg omgelegd, waardoor het noodzakelijk werd dat het snelverkeer van een vierbaansweg door de nauwe twee- baanstrechter van de brug op een vier baansweg uitmondt. Volgend jaar zal men twee nieuwe naast elkaar gelegen brug gen bouwen, ieder met drie rijbanen. De rijksweg zal daar van vier op zes rijba nen worden gebracht. Het verkeer van Muiden naar Weesp, dat momenteel vrij wel geen kans ziet, vooral in de spitsuren deze rijksweg te passeren, zal na de bouw van de brug via een tunnel geleid wor den. Weesp krijgt een nieuwe verbinding met rijksweg 1 en het westen van het land, welke verbinding noodzakelijk voor de industrieën in die gemeente is. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2, 19 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Gravin hanteert de voorhamer Garcia de Léon)3 Mammoetwet in Tweede Kamer 5 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Agenda van Haarlem7 Uitgaan in Haarlem7 Medische verzorging 9 Beurs 9 Uit stad en omgeving .9, 11, 15 IJ mond agenda 11 Esperanto-cursus 17 Op en om het Binnenhof21 Tumult in Belgische Kamer 23 Kunst 25 Sport 27 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's „Abbé" Fulbert Youlou, tot nog toe minister-president van de Republiek Kongo (Franse Gemeenschap), is door de Nationale Vergadering van zijn land met algemene stemmen tot president gekozen. Deze opname werd gemaakt toen Youlou in de nieuwe waardigheid zijn eerste toespraak voor de radio hield. Door de buitengewone seizoen- drukte van het ogenblik (en later ook tegen Kerstmis te verwachten) is het ons niet mogelijk de bij zonder grote kranten elke dag op de normale tijd aan de courant bezorgers mede te geven. Hierdoor wordt dan ook de bezorging bij de abonnees ver traagd. Wij verzoeken onze abonnees daarvoor om clementie en geven bun de verzekering dat onzerzijds alle krachten worden ingespannen, om de vertraging zo veel mogelijk te beperken. Directie IJmuider Courant BRUSSEL (AFP) De Belgische pre mier Eyskens heeft voor de liberale par lementsfractie verklaard, dat de regering zal overgaan tot een „belangrijke en on aangename hervorming" om de be snoeiing van de begroting voor de natio nale defensie te verwezenlijken. Met de NAVO zijn nog besprekingen gaande om vermindering van de lasten van België te verkrijgen, aldus Eyskens. De Belgische minister van Landsverde diging Arthur Gilson heeft de juistheid ont kend van de mededeling van het liberale Kamerlid Cornet, dat vijfentwintig- tot dertigduizend beroepsmilitairen zullen worden ontslagen, om de Belgische mili taire uitgaven te verlagen. Hij verklaarde dat 12.000 militairen bij de Belgische weermacht als overtollig kunnen worden beschouwd. Wanneer mili tairen uit deze categorie normaal de dienst verlaten, zullen zij niet worden vervangen. Op deze wijze zullen de twaalfduizend bin nen twee tot drie jaar zijn afgevloeid. In deze periode zullen slechts enkele bij zondere specialisten en kandidaten voor de opleiding tot onderofficier en officier tot het personeel der Belgische strijdkrach ten worden toegelaten. GENèVE (AFP) De subcommissie voor het vervoer te water van de Econo mische Commissie van de UNO voor Euro pa heeft besloten een werkgroep in het leven te roepen die moet onderzoeken of het mogelijk is de Europese waterwegen tot één net te verenigen. Het gaat in het bijzonder om kanalen tussen de Rijn en de Donau, de Donau en de Oder, de Oder en de Weichsel en de Adriatische Zee en het Lago Maggiore, aldus is uit Genève gemeld. De rederij „Kennemerland" in Katwijk heeft de scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge opdracht gegeven tot het bouwen van een traditionele trawler voor deze rederij. Het zal nog wel even duren voor deze trawler gereed zal zijn, want de kiel kan pas worden gelegd als de fabriekstrawler voor de rederij Medan-Batavia te water is gelaten. Lessing: Te kunnen geven verdient groter dank baarheid dan te ontvangen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Macmillan heeft in het Lagerhuis de namen bekend gemaakt van de niet-parlementaire leden van de advies-commissie, welke onder voorzit terschap van lord Monckton de weg zullen voorbereiden voor de herziening van de grondwet van de federatie van Centraal- Afrika (Zuid-Rhodesia, Noord-Rhodesia en Nyassaland), welke eind volgend jaar aan de orde komt. Zoals men weet bestaat er groot verzet onder de Afrikaanse be volking, speciaal van Nyassaland en 1960 was voorzien, wegens de al of niet ge gronde vrees voor Zuidafrikaanse praktij ken. De federatie gaat in theorie uit van een deelgenootschap tussen blank en zwart on der blanke leiding. Beide rassen studeren tezamen aan de universiteit van Salisbu ry, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, maar op ander niveau worden kleurlingen nog vaak op vernederende manier achterge steld. Er is wel een geleidelijke verbete ring in de toestand. Maar Nyassaland vreest voor de verdwijning van de liberale geest zodra de banden met Londen voor goed zullen zijn doorgesneden. De onlusten van vorig jaar in Nyassa land waren aanleiding tot de benoeming van de Monckton-commissie. De parle mentaire leden moeten nog worden aan gewezen. Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-oppositie zegde zijn steun toe, maar uitte de klacht dat slechts vijf van de 26 leden der commissie Afrikanen zijn, van wie nog drie voor hun inkomen afhan kelijk van de federale regering. Hij acht te dit tekort aan Afrikaanse vertegenwoor digers een belemmering voor het formu leren van een zo onafhankelijk mogelijk standpunt. Hij geloofde dat meer mede werking van Afrikaanse zijde zou worden verkregen, indien de commissie niet slechts zou uitgaan van de federatie als staatsvorm, maar ook zou open staan voor andere mogelijkheden. Macmillan gaf de verzekering dat dit laatste inderdaad het geval is, aangezien de opdracht van de regering luidt, dat de commissie zich dient bezig te houden met het gehele ge bied van de machtsverdeling. De liberale partij legde dinsdagavond een verklaring af, waarin de wenselijkheid wordt betoogd dat de commissie de bevoegdheid zal krij gen om zich eventueel uit te spreken voor de afscheiding van Nyassaland van de federatie. De liberalen betreuren het dat geen enkele niet-blanke uit het Britse ge menebest in de commissie is opgenomen. Advertentie grote St. Nicolaas- verrassing Zwarte Piet komt persoonlijk bij u om u zonder prijsverhoging de aller fijnste boterletter te bezorgen. 4.75 per stuk Zie de adv. op pagina 8 van Telefoon 4302 Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Ons bekende (wit - grijs - beige) met 1 jaar garantie. Ook verkrijgbaar in ons filiaal PLEIN 1945 no. 48 Advertentie Ut!Ij! BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie De Sint geeft een heerlijke boterletter of hazelnoottaart Natuurlijk uit te klas banketbakkerij Voor iedere surprise van marsepein moet u ook bij HAZENBERG zij::

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1