andréa UCT GESCHENK I. KAM OP EN OM HET BINNENHOF Amsterdam's gemeentewasserij de modernste in den lande MEUBELSHOW C. G. Meskers is nieuwe voorzitter Revalidatiecentrum voor blinden Z1LFAPLEET - BEGEER gr houJslraa! 163 Afperser ontliep zijn straf tegen wil en dank De ongelukken bij het Esso-object in de Botlek v. DU5VEMBG0EN Huwelijk in Teheran Vreemde zaak voor het hof Ontslag uit Overheidsdienst voor ambtenaren Europese instellingen He overheid wast toch goedkoper H 3: geen verjongings maar verdovingsmiddel Russen pogen Einsteins theorie te bewijzen BEZOEKT IÉ M H komt natuurlijk van rijksdaalders uit! KVOB VIERDE TWEEDE LUSTRUM Boek van Den Doolaard door hondegeblaf verlaat VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 2. Aan de vooravond van de officiële bekendmaking in Teheran van de ver loving van de Sjah van Perzië met de studente Farah Diba, is de zuster van de vorst in het huwelijk getreden met generaal Khatami, opperbevelhebber van de Perzische luchtmacht. De foto toont prinses Fatima met haar echt genoot na de voltrekking van het huwelijk. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft donderdag in Loenen op de Veluwe „De Schansenberg" revalidatiecentrum voor blinden van alle gezindten, geopend. Dit centrum, het eerste op het vasteland van Europa is in het leven geroepen door de stichting „Het Nederlandse Blindenwe zen" en door de stichting „Algemene en individuele blindepbelangen". De voorzitter van de stichting „Blinden wezen", de heer W. C. A. Riemvis. sprak over de mensen die blind worden. Voor de naaste omgeving is het.moeilijk de juiste houding tegenover de pas blind geworden mens te vinden. Derhalve achtte spreker het van bijzonder belang, dat revalidatie buiten de eigen omgeving van de blinde kan geschieden. Minister Klompé was verheugd en dank baar, dat dit centrum via samenwerking van verschillende groepen uit de bevolking tot stand is gekomen. Een moeilijk punt is nog het maatschappelijk werk in de blindenorganisaties. De minister kon zich met specialisatie in het blindenwerk ver enigen, maar zulks dan in nauwe samen werking met het algemeen maatschappe lijk werk, om aldus tot vruchtbare coördi natie te kunnen komen en om te voorko men, dat de mens door te veel goedwil lende instanties wordt besprongen. Tot nu toe wordt het blindenwerk door te veel or ganisatorische knelpunten belemmerd, al dus de minister. Advertentie ALLE MODELLEN VOORRADIG Doordat twee totaal onbekende heren de op verdenking van collaboratie gedeti neerde metaalhandelaar C. G. P. uit Am sterdam in begin 1946 uit zijn cel haalden en hem over de Belgische grens zetten, is deze P. ontkomen aan Vrouw Justitia. Vermoedelijk was tevens zijn dossier gelicht, zodat hij zich nooit heeft behoe ven te verantwoorden voor zijn gedrag tij dens de bezettingsjaren. Hij ontkent ook thans nog ten stelligste dat hij heeft vol daan aan opdrachten van de Duitsers tot het omsmelten van geroofde Joodse kerk schatten uit Amsterdamse synagogen. Toen de man dit jaar uit België in ons land terugkeerde bleek er nog een vonnis van bijna veertien jaar geleden tegen hem te bestaan. Hij was in 1946 bij verstek ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens afpersing, gepleegd tijdens zijn kortstondige vrijheid na een ontvluchting uit het Huis van Bewaring aan de Am- stelveenseweg. Tegen dit vonnis tekende hij beroep aan, waarvoor hij thans voor het gerechts hof verschijnen moest. Hij ontkende de feiten niet. Met twee militairen in uni form was hij op 14 februari 1946 naar het huis van een koopman aan de Wetering schans gegaan, had zich daar voorgedaan als functionaris van de Dienst Nationale Veiligheid, afdeling opsporing vijande lijk vermogen. Men zei de koopman, dat hij gearresteerd zou worden, omdat hij juwelen van een S.D.-man zou hebben achtergehouden en omdat hij tipgever zou zijn geweest van het „Devisenschutzkom- mando". Na enig onderhandelen kwam de met arrestatie bedreigde koopman vrij na het betalen van ruim zeshonderd gul den. „Een ellendige herinnering aan de tijd na de bezetting" noemde de procuerur- generaal deze afpersing. Hij achtte het feit bijzonder ernstig en meende dat de man zijn straf niet mag ontlopen. Toch is er wel enig verschil in beoordeling tussen toen en thans. Daarom requireerde de pro cureur vermindering van de straf tot een jaar en zes maanden. De raadsman zei dat de man zich inder tijd niet heeft onttrokken aan de straf, doch dat hij zonder meer met een vals paspoort over de grens was gezet. De man heeft in België vele moeilijkheden onder vonden. De raadsman bepleitte uiterste clementie. Het hof zal 8 december arrest wijzen. De Nederlandse ambtenaren, die in Ne derland op nonact.ivit.eit waren gesteld toen zij in dienst van de Europese Ge meenschappen traden, zijn dezer dagen geheel uit Nederlandse overheidsdienst ontslagen. Door hun nonactiviteitsstatus konden deze ambtenaren lid van de Ne derlandse pernsioenfondsen blijven, uiter aard met doorbetaling van de pensioen premie. Dit werd op prijs gesteld daar de Eurooese Gemeenschappen geen weduwe- en wezenpensioenen kennen. Het Nederlandse standpunt in dezen, in tegenstelling tot het standpunt van de ove rige bij de Europese instellingen betrok ken landen, is, dat een ambtenaar zich volleidig aan de hem opgedragen Europe se taak moet kunnen geven, aldus verne men wij van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken. (Van onze Amsterdamse redacteur De grootste en modernste wasserij van Nederland staat in Amsterdam. Directeur J. H. A. I-Iardeman zei dit donderdag met enige trots, terwijl hij voor een aantal genodigden de „tegenstroom-carrousel" demonstreerde, een soort draaimolen met tien wasmachines, waarin zich in even zo vele fasen achter ronde patrijspoorten het wasproces voltrekt. Deze nieuwe Duitse vinding is een van de vele snufjes waarmee deze wasse rij is uitgerust. Er zijn nog tientallen ma chines waarmee drogen, nadrogen, persen en vouwen van wasgoed automatisch of half-automatisch worden verricht. „On danks deze ver doorgevoerde mechanisa tie, die met hoge investeringen gepaard is gegaan, is de kostprijs per kilo wasgoed lager dan in welke andere wasserij dan ook," zei de heer Hardeman voldaan. Toch is er geen wasserij die zo weinig reclame maakt als deze. Een simpel bord je bij het complex gebouwen aan de Haar lemmerweg, waarin vroeger een elektri sche centrale was gevestigd, vermeldt de naam van het bedrijf. En nu weten we waarom de directeur zo trots is op het feit dat hij zo efficiënt werkt: het is een gemeentelijke wasserij. De 224 vrouwen, die hier werken, zijn allen ambtenaressen en zij wassen samen met al die machines ruim 60.000 kilo wasgoed per week. De Amsterdamse gemeentewasserij is in 1918 uit sociale overwegingen opgericht. De stad zag zich gedwongen iets te doen tegen de „volksvervuiling," die door het gebrek aan zeepmiddelen in de oorlogs jaren was ontstaan. De sociaal-hygiënische grondslag is tot op de huidige dag gebleven. Door de jaren heen zijn de wassen van de huisgezinnen sterk in aantal teruggelopen. Meer en meel is het bedrijf zich gaan specialiseren op het wasgoed van de gemeentelijke zieken huizen, op de handdoeken uit de twintig badhuizen en op de wasgoederen uit de ruim 750 gemeentelijke gebouwen in de hoofdstad. De enige particuliere klanten zijn nu nog degenen, die door de dienst voor So ciale Zaken worden aangewezen. Op het ogenblik zijn er 1500 van zulke weekklan- ten, meest bejaarden. „Uit de grafieken van deze klanten kunnen wij de welstand van de stad aflezen", aldus de directie van de wasserij. „Zijn er weinig klanten dan gaat het Amsterdam goed, zijn er veel dan is het niet best". Bijna 75 percent van het vrouwelijk per soneel der wasserij is huisvrouw. Dit is wellicht een verklaring voor het enorm hoge verzuimpercentage, namelijk 25. „Maar zelfs dat kan niet verhinderen dat wij de laagste kostprijs van alle Neder landse wasserijen hebben bereikt", aldus directeur Hardeman. „Dat mag wel eens worden gezegd van een overheidsinstel ling". LONDEN (Reuter) Het Britse medi sche tijdschrift, het officiële orgaan van het Britse Medische Genootschap, heeft stelling genomen tegen het verjongings middel van de Roemeense professor An na Asian, dat bekend staat onder de naam „H 3". Het blad schrijft, dat er geen wer kelijke bewijzen zijn voor Anna Asians stelling, dat H3 oude mensen weer jong kan maken. De enorme publiciteit, die in de pers aan dit middel is gegeven, zal helaas de hoop van velen aanwakkeren, dat men einde lijk het levenselixer heeft gevonden, al dus het blad. H 3 is niets anders dan een plaatselijk verdovingsmiddel, dat al meer dan een halve eeuw bekend staat onder de naam „novocaïne". Het geven van een nieuwe en zinloze naam aan dit middel schijnt ons geen excuus te zijn, evenmin trou wens als de „promotie" van H 3 tot vita mine, want het is geen vitamine, zo schrijft het blad. Professor Anna Asian heeft in Engeland lezingen gehouden over haar „verjon- gingspil". MOSKOU (Reuter) Het Russische kerninstituut te Doebna bij Moskou zal de eerste proef op aarde nemen ter staving van professor Einsteins algemene relati viteitstheorie. Dit plan is bekendgemaakt op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de twaalf communistische rege ringen die deelnemen aan de werkzaam heden van het instituut van Doebna. Dr. Blochintseve zei dat de proef is voorbereid in het nieuwe laboratorium voor neutro- nenfysica van het instituut. Tot dusver waren proeven van deze aard alleen mo gelijk in omstandigheden, zoals die in de kosmische ruimte heersen, aldus dr. Blochintseve. In antwoord op vragen van het C.P.N.- Tweede-Kamerlid Bakker heeft staats secretaris Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat behal ve dat op het Esso-object aan de Botlek op 28 en 29 oktober 1959, een tweetal ernstige ongevallen heeft plaatsgevonden waar door vijf arbeiders werden gedood en 2 gewond, tot 27 oktober nog een ander do delijk ongeval is voorgekomen. Door een misstap viel namelijk een uitvoerder van het dak van een in aanbouw zijnde loods, hetgeen hem het leven kostte. De arbeidsinspectie heeft zich onthou den van mededelingen omdat de justitie deze zaak nog in onderzoek heeft. De staatssecrestaris zegt voorts, zich te kunnen indenken, dat een zo snel op elkaar volgend aantal ongelukken met dodelijke afloop gi-ote ongerustheid heeft verwekt bij de arbeiders over de veiligheid in het bedrijf. De heer Roolvink zegt verder dat van de medische verzorging van de ruim 3000 personen, die ter plaatse werkzaam zijn, niet kan worden gezegd, dat zij zeer onvol doende is. Zij voldoet in elk opzicht aan de wettelijk gestelde eisen. De uitvoerder van de bouw heeft voortdurend contact ge had met de arbeidsinspectie en met'haar regelmatig overleg gepleegd omtrent de veiligheidsinspecteur is speciaal voor dit werk in dienst genomen. Hij is dagelijks op het werk aanwezig. Het eerste ongeluk, op 28 oktober, be stond hierin, dat bij de bouw van een schoorsteen twee personen van een hoog te van ongeveer 32 meter vielen. Bij het tweede ongeluk op 29 oktober jl. werden drie personen gedood door een vallende kraanarm. De officier van justitie heeft zelf ter plaatse het onderzoek geleid. Door de rijkspolitie is van beide ongelukken proces-verbaal opgemaakt. Of een strafvervolging tegen de even tuele schuldige(n) zal worden ingesteld, staat ter beslissing van de officier van jus titie, aldus de staatssecretaris. Advertentie vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13608 - 17165 - 34200 Advertentie JUWELIER HORLOGER HAARLEM - BARTELJORISSTRAAT 2 - TEL. 13004 Advertentie Stophoest, 'ten 'tI Schrijf deze zin over op een briefkaart en vul de ontbrekende woorden in. Plak er dan 2 Stophoest-agenten bij (U vindt ze op elke rol Stophoest van 17 cent) en zend de briefkaart vóór donderdagmor gen 3 dec. aan Red Band - Roosendaal. De eerste 200 goede inzendingen wor den beloond met elk 2 rijksdaalders. Prijstoekenning onder controle van Nota ris Mr. Jos van Gastel, Roosendaal. Dit is de laatste kans, zend Uw oplossing direct in. E HOEST, NEEM STOPHOEST Donderdagmiddag werd in café-restau rant Brinkmann in Haarlem een vergade ring gehouden van de Katholieke Vereni ging van Ondernemers in het Bloembollen- bedrijf (K.V.O.B.), welke gelegenheid werd aangegrepen om, zij het op sobere wijze, het tweede lustrum te vieren. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, had een felicitatietelegram gezonden. Mede aanwezig waren de heer R. A. Elfrink na mens de Katholieke Landarbeidersbond en de heer J. W. A. Lefeber namens het Bedrijfspensioenfonds voor het bloembol- lenbedrijf. In zijn openingstoespraak herinnerde voorzitter Ant. Nijssen aan dit tienjarig bestaan. In feite bestaat de K.V.O.B. ech ter veel langer, want uiteindelijk is zij het vei'lengstuk van de reeds in 1912 opge richte R.K. Patroonsvereniging. Opgericht 24 november 1949 en begon nen met 75 leden, telde de K.V.O.B. in 1954 reeds 1200 aangeslotenen. Thans be draagt dit aantal meer dan 2700. zodat ge zegd kan worden dat de vereniging haast alle katholieke bloembollenkwekers en -exporteurs omvat. Spr. getuigde van waardering voor zijn voorgangers op de voorzitterszetel, de he ren C. Ph. Freriks, P. M. Hulsebosch en wijlen Jac. Th. de Vroomen, aan wier taai doorzettingsvermogen het mede te danken is dat de K.V.O.B. de plaats inneemt die ze verdient. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat in de vacatures C. Ph. Freriks (Hille- gom) en G. Meskers (De Zilk) werden ge kozen de heren W. Witteman (Hillegom) en C. G. Meskers (De Zilk). De aftreden den waren reglementair niet herkiesbaar. De voorzitter, de heer Ant. Nijssen (Santpoort), trad af. Tot zijn opvolger werd met grote meerderheid van stem men (494) gekozen de heer C. G. Mes kers. De heer P. A. van Saase kreeg 158 stemmen. Een bestuursvoorstel om de voorzitter een jaarlijkse vergoeding van 2000 toe te kennen vond bij een enkele afgevaar digde tegenkanting. De stemming bleek echter niet mis te verstaan: met 567 stem men werd het vooi-stel aangenomen, 101 stemmen werden tegen uitgebracht. Een voorstel tot contributieverhoging was gekoppeld aan de begroting voor 1960. Een der afgevaardigden kon zijn stem niet zonder meer aan het voorstel geven, omdat hij een resultatenrekening miste; dezelfde afgevaardigde kantte zich tegen de vergoeding voor de voorzitter. Een ander lid bepleitte betere controle op de opgaven van het beteelde areaal, waar naar de contributie wordt vastgesteld. Ten slotte werden voorstel en begroting aanvaard met dezelfde stemmenverhou ding als het voorgaande. Door de afdeling Noordwijkerhout wa ren twee voorstellen ingediend om de sta tuten zodanig te wijzigen dat slechts één jaarlijkse algemene vergadering, en wel in het najaar, zal worden gehouden, als mede een voorstel om periodiek aftreden de bestuursleden direct weer herkiesbaar Opstandige Kamer Donderdagmiddag was, aan het slot van de behandeling van de begroting van Landbouw, de hele Tweede Kamer (op de communisten na!) opstandig. Nu behoe ven de lezers zich over deze mededeling niet onmiddellijk kopzorgen te maken. In werkelijkheid deed er zich namelijk niets anders voor dan dat de Kamer een motie van de heer v.<" Ploeg (K.V.P.) bij zitten en opstaan aannam. De Kamer kan, zo zij even aangestipt, beslissingen nemen bij hoofdelijke stemming, zonder hoofdelijke stemming (in dat geval geldt het besluit met algemene stemmen te zijn aangeno men), en zij kan het ook doen volgens de methode, die donderdag toepassing vond. De voorzitter verzocht de voorstanders op te staan en dit is dar de simpele ver klaring van de parlementaire opstandig heid, die zich heeft voorgedaan. Intussen, om, na dit kleine grapje, tot de ernst dei- dingen te komen, heel prettig was deze gang van zaken voor minister Marijnen niet. De motie-v.d. Ploeg, die beoogde de Kamer te laten uitspreken, dat zij van de regering de verzekering verlangt, dat bij de loonpolitiek in de landbouw dezelfde regels kunnen worden gevolgd, welke voor andere bedrijfstakken gelden, had de be windsman overbodig genoemd. En dit, om dat hij na het in de gedachtenwisseling over zijn begroting gebleken verzet ten aanzien van de loonpolitiek in kwestie al had toegezegd de zaak opnieuw in het ka binet aan de orde te zullen stellen. Met uit zondering van de communisten bleken echter alle andere afgevaardigden het in roerende eensgezindheid nuttig te achten de minister deze motie mee te geven ter versterking van zijn positie bij het nader beraad binnen het kabinet. Misschien is het inderdaad niet overbodig voor mr. Marijnen om de motie straks nog eens in het bijzonder onder de aandacht van zijn ambtgenoot van Financiën te brengen! Woensdag jl. hield het Comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse Samen werking in 's-Hertogenbosch zijn jaarlijk se algemene vergadering. De voorzitter, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, laatstelijk onze ambassadeur in Parijs en van 1946 tot 1948 minister van Buitenlandse Zaken, sprak er zijn jaar rede uit. Daarin verklaarde hij o.a., dat de op 17 november jl. genomen beslis sing van de Tweede Kamer om de behan deling uit te stellen van 't verdrag van de Economische Unie der Beneluxlanden aan het hoofdbestuur van het Comité van Benelux-Samenwerking reden tot diepe teleurstelling en ernstige bezorgdheid geeft. De voorzitter twijfelde niet of ook deze vergadering zou het inzicht van het hoofdbestuur in dezen delen, dat de Bene- luxgedachte aldus ondergraven dreigt te worden. Ofschoon een der aanwezigen, met name het Tweede-Kamerlid mr. F. J. F. M. van Thiel, een poging ondernam om de Tweede Kamer enigermate in be scherming te nemen en het onder meer te doen voorkomen alsof het gecritiseerde be sluit van onschuldige aard was, blijf ik van mening dat voorzitter van Boetzelaer de spijker wel degelijk op de kop had ge slagen. Men verkeerde dus in Den Bosch even in een omgeving om het Binnenhof. Van Brabants zeker niet van charmes ontbloot zijnde hoofdstad thans terug naar Den Haag en wel op het Binnenhof. Daar ziet het er jammer genoeg voorlopig naar uit, dat het uitstel van de behandeling van het wetsontwerp ter goedkeuring van ver meld verdrag helemaal niet zo kort zal zijn als minister Luns wel gewenst had. Gelijk een vorige keer al aangestipt ver klaarde deze immers op 17 november, dat de regering zich kon neerleggen bij een „zeer kort" uitstel. Het blijkt nu wel, dat de minister toen toch 'n fout heeft begaan door niet te rekenen, maar alleen te gok ken. Had hij het eerste wel gedaan, dan zou hij terstond bespeurd hebben, dat het bijkans ondoenlijk ware om zo tijdig het nader overleg omtrent de landbouwver- wikkelingen tussen de Benelux-ministers te kunnen doen plaatsvinden, dat dit ach ter de rug zou zijn vóór de Kamer tot de openbare behandeling zou overgaan. Dit laatste was nu eenmaal nodig sinds de Kamer eerst omtrent dat overleg inge licht wenste te worden. Het kabiriet zal er goed aan doen van nu af wel behoorlijk te rekenen en dan, zodra de datum van het samenkomen der Bene lux-ministers vaststaat, aan de Kamer kenbaar te maken het op prijs te stellen, wanneer deze binnen enkele dagen na ver krijging van de bedoelde inlichtingen het desbetreffende ontwerp in behandeling zal nemen. Mocht het zo lopen, dat de minis ters der Benelux-landen pas op het laatst van dit jaar kunnen bijeenkomen, dan zou er alles voor pleiten als de Tweede Ka mer zo vroeg mogelijk in januari haar kerstvakantie zou onderbreken, om zich gedurende een tweetal dagen aan de af doening van het Unie-verdrag te wijden. Gok voor het kabinet Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet is ingediend met. de bedoeling om wettelijk de voetbalpool mogelijk te maken, is al spoedig duidelijk gebleken, dat het ontwerp geenszins onverdeelde in stemming in de Kamer zal kunnen ver werven. In het bijzonder niet, omdat er grote ontevredenheid bestaat over het feit, dat de regering ten aanzien van het maxi mumbedrag voor de hoofdprijs in de voetbalpool haar keuze heeft laten vallen op 25.000.—. Dat is slechts de helft van het maximum, voorgesteld door de com- missie-Wiarda, die indertijd over deze aangelegenheid advies heeft uitgebracht, en reeds dat bedrag was aan de lage kant. Bij de K.V.P., de V.V.D. en, zo ik me niet vergis, bij een groot deel van de P.v.d.A. bestaat er op het ogenblik een sterke nei ging om met behulp van een amendement de mogelijkheid te scheppen, dat de hoofd prijs 100.000 gulden zal kunnen bedragen. C at het die kant uit, dan doet zich voor het kabinet natuurlijk de vraag voor, of het zich bij een dergelijke wijziging ten slotte zou kunnen en willen neerleggen dan wel of men van de zijde van de mi nisterstafel het „onaanvaardbaar" zal moeten laten horen. Natuurlijk zou dit laatste in het bijzonder de anti-revolu tionairen en de christelijk-historischen toelachen. Toch kan ik mij niet goed voorstellen, dat de ministers van die bei de richtingen zouden eisen, dat zulk een houding wordt aangenomen, willen zij nog langer deel blijven uitmaken van de ploeg-De Quay. Te bedenken valt immers, dat het hier werkelijk niet om een prin cipiële kwestie gaat, want wat het begin sel betreft van wettelijke toelaatbaarheid van een voetbal-pool, zijn nu eenmaal be doelde ministers, toen zii tot dit kabinet toetraden, over hun principiële bezwaren heengestapt. Waarom de principiële te genstanders van spel en weddenschap zich er wel bij kunnen neerleggen, dat er zo iets bestaat als een Staatsloterij en zo iets als het gokken op de beurs, doch niet bereid zouden zijn te aanvaarden, dat de wet bij de voetbalpool een maximumprijs van 100.000 zou toelaten, ware wel heel raad selachtig. Overigens blijft denkbaar, dat het kabinet, ook indien de anti-revolutio naire en christelijk-historische ministers er geen halszaak voor hun eigen porte feuilles van zouden maken, uit vriende lijkheid tegenover hen toch maar in elk geval de banvloed van het „onaanvaard baar" zou willen bezigen, ingeval van een amendement ter verhoging van het voor gestelde maximumbedrag voor de eerste prijs. Het blijft toch een gok en zelfs een gevaarlijke gok, indien men van regerings zijde tegen aanneming van een dergelijk amendement alleen het w^pen zou hante ren van „ernstig ontraden". Overigens hebben de minister-president en zijn me de-ministers nog wel enige tijd voor na denken over dit gokje, aangezien het wets ontwerp vermoedelijk niet eerder dan over een tweetal maanden of nog iets la ter in openbare behandeling zal komen. Dr. E. van Raalte te doen zijn. De pre-adviezen van het hoofdbestuur waren voor beide voorstel len afwijzend en de vergadering ging daarmee akkoord. De afdeling Noordwijkerhout vroeg aan het hoofdbestuur stappen te ondernemen, teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat in de bloembollenstreek wederom aardap pelen mogen worden geteeld. Het hoofd bestuur wees er echter in een pre-advies op dat de maatregel door de Plantenziek- tenkundige Dienst was genomen in nauw overleg met het bedrijfsleven en in het belang van de bloembollenexport. Enkele afdelingen steunden echter het verzoek van Noordwijkerhout. De voorzitter zeg de toe de zaak nog eens in het hoofdbe stuur te doen bespreken en eventueel con tact met het Landbouwschap op te nemen. Mgr. Jac. van der Hoogte, geestelijk ad viseur van de vereniging, hield een inlei ding over „De betekenis van de K.V.O.B. als principiële vakorganisatie in het Blo^mbollenbedrijf" waarna de heer C. Ph. Freriks een summier overzicht gaf van de totstandkoming der vereniging. Voor de Apeldoornse kantonrechter is de auteur A. den Doolaard als getuige verschenen met het oog op de overlast, die hij bij zijn werk ondervindt van een hond. Deze hond, de herdershond Nora, zo verklaarde de schrijver voor de kanton rechter, is er door zijn aanhoudend geblaf en hysterisch gehuil oorzaak van ge weest, dat mijn laatste boek een maand te laat in de winkels is verschenen. Vandaar dat tegen de eigenaar van de hond een klacht werd ingediend. De hond is eigen dom van de heer G.F. uit Hoenderlo, die een kampeercentrum exploiteert, waar de woning van de heer Den Doolaard naast is gelegen. De schrijver verklaarde, dat het hondegeblaf door de omliggende hel lingen nog wordt versterkt en zo hinder lijk is, dat hij verschillende malen naar de Hoenderlose zandverstuivingen is ge vlucht om daar te werken. Maar zelfs op een afstand van tweeënhalve kilometer was het geluid nog te horen. De getuige- verbalisant, agent Knoef, gaf tijdens de zitting toe, dat het inderdaad geen plezier is om het geblaf van Nora de gehele dag te moeten aanhoren. De raadsman van verdachte F., mr. dr. Schaeffer von Wienwald, die voorzitter is van de Apeldoornse Vereniging voor Die renbescherming, zei met de inspecteur van genoemde vereniging, de heer Houtkamp, een proef met de hond te hebben geno men, waarbij het dier enkele malen had geblaft, maar toen ertoe was overgegaan de handen van de inspecteur te likken. En kele omwonenden verklaarden, dat de hond wel tegen vreemden, maar niet te gen bekenden en buurtgenoten blaft. De behandeling van de zaak is daarna ge schorst, omdat de kantonrechter nog en kele getuigen wil horen. Het is bijna Sinterklaas! Hupfalderie! denkt de burgemeester van Kopen hagen, Julius Hansen, ogenschijnlijk. Doch in werkelijkheid is hij bezig met het nadoen van de zoveelste Ameri kaanse rage, „Jumpologie" geheten, waarvan de uitvinders beweren dat zij het mogelijk maakt iemands karakter te ontleden aan de manier waarop hij hupt. Volgens ons is Julius Hansen een ernstige, standvastige persoonlijk heid, die zich niet uit zijn evenwicht laat brengen en verbeten vasthoudt aan eenmaal gekozen principes. Boven dien verraadt zijn manier van dansen zin voor humor.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 21