SUPERSONISCHE VLIEGTUIGEN ZULLEN „DE ZON INHALEN" V.S. verzamelde méér gegevens over het heelal dan Russen Weinig belangstelling in Afrika voor associatie met EEG Hallstein waarschuwt voor Amerikaanse maatregelen Interessante studie van de I.C.A.O. Positie der grafici verbeterd De toneelspreiding Continental Red Sea Conference American European Lines opgericht Maaswater kan volop goedkope stroom leveren Zweeds memorandun VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 2S Jaarvergadering van de Protestantenbond Ketelbey overleden Jean Grémillon overleden Coaster na een week zwoegen vlotgetrokken Internationale toptooi PROF. LOVELL: Russische succes door straffe coördinatie EUROPA EN AFRIKA Arabische Liga dreigt met boycot Onderzoek wijst uit: Kort nieuws Scheepvaart MONTREAL (AFP-ANP) De I.C.A.O., de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, waarbij 76 landen zijn aangesloten, heeft een studie gemaakt van de problemen op technisch en economisch gebied, welke vastzitten aan het verkeer met supersonische vliegtuigen. In deze studie, samengesteld aan de hand van een groot aantal antwoorden, die op vragen lijsten, gezonden aan de aangesloten lan den zijn binnengekomen, vindt men de conclusie, dat het supersonisch vliegtuig een snelheid zal kunnen ontwikkelen van ongeveer 3200 km. per uur, hetgeen bijna driemaal de snelheid van het geluid bete kent. Het supersonische toestel zou een vliegbereik bezitten van 7300 km. en op een hoogte van 18.000 tot 24.000 meter kruisen. Het doorbreken van de geluids barrière zal geen schade aan de huid van het vliegtuig behoeven te berokkenen. De romp van het supersonische vliegtuig aldus een andere conclusie in het rapport, zal een zeer lange en uitgerekte vorm moeten bezitten. De krachtbron zal kunnen worden ontwikkeld uit de huidige straal motoren en zo ver mogelijk naar achter moeten worden geplaatst. Men neemt aan dat titanium als metaal zal worden ge bruikt of een speciale staalsoort. De capa citeit varieert van 70 tot 160 passagiers en het gewicht wordt geschat op negentig tot 270 ton. Het aanschaffen van een super sonisch vliegtuig kost 54 tot 75 miljoen gul den. Als het supersonische verkeersvlieg tuig acht tot negen uur per etmaal wordt ingezet zal het een gelijke passagierscapa citeit bezitten als drie straalvliegtuigen, die heden ten dage worden gebruikt. Beneden de 10.000 zal het supersonische vliegtuig met een snelheid moeten vliegen, die lager ligt dan die van het geluid. Slechts op een hoogte boven de tien kilo meter zal een supersonische snelheid die nen te worden bereikt, hetgeen wenselijk is om de schokken van het doorbreken van de geluidsbarrière te vermijden. Omge keerd zal de gezagvoerder zijn snelheid tot beneden die van het geluid moeten ver minderen alvorens lager te komen dan 10.000 meter. De etappes zullen niet langer duren dan anderhalf tot 2'A uur. Super- Op de jaarvergadering, die de Neder landse Protestantenbond gedurende twee dagen in Arnhem houdt heeft prof. dr. K. A. H. Hidding vanmiddag gesproken over het onderwerp „orthodoxie en het huma nisme". Hij constateerde onder meer, dat het vrijzinnig protestantisme in een onbe vredigende situatie verkeert. De hoofdbe zwaren van het vrijzinnig protestantisme tegen alle orthodoxie zijn, de totale nega tie van de andere godsdiensten en het ge loof aan een wezenlijk onchristelijke ob jectiviteit. Bij de opening van deze (negen tigste) algemene vergadering zei de voor zitter dr. C. van den Berg, dat in de Ne derlandse Protestantenbond te veel werk door te weinig ménsen wordt'gedaan. Met het oog hierop zal het hoofdbestuur met vier leden en het dagelijks bestuur met een lid worden uitgebreid. Voor de reorga nisatie van het bondswerk zal een reorga nisatiecommissie worden ingesteld. Uit de jaarverslagen klinkt doorgaans een optimistische toon. Het medeleven van de leden wordt groter. Verheugend is een toestroming van jongere gezinnen. Ook financieel zijn de prestaties in het al gemeen gunstiger geworden. Zo heeft de Salarisregelingscommissie geconstateerd, dat de salarissen van de voorgangers in de laatste jaren, namelijk van 1956 tot 1959, reeds aanmerkelijk zijn gestegen in de richting van het salarispeil van de Neder lands Hervormde Kerk. Er konden dit jaar twee nieuwe kerken worden ingewijd, na melijk in Bennekom en in Wezep. Sinds 1945 zijn thans tien afdelingen een kerk rijker geworden. Zestien afdelingen hebben plannen voor een nieuw kerkgebouw. Vijf tig afdelingen hebben een kerk in eigen dom. In 84 afdelingen zijn thans voorgan gers, geestelijke verzorgers of godsdienst onderwijzers werkzaam met 99 stand plaatsen. Er zijn 15 vacatures. De versla gen wijzen uit dat ook het aantal kerk diensten langzaam stijgt. In de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Grafische bond, heeft de Bondsvoorzitter, de heer A. M. van den Boogaart uit Amsterdam voor ruim 200 afgevaardigden een rede gehouden, waar in hij verklaarde dat de bond bereid is, krachtig mee te werken aan de toepas sing van de wet op de bedrijfsorganisatie. Hij wees er op, dat de instelling van on dernemingsraden in de grafische bedrij ven moeilijk op gang komt. Er zijn pas acht van dergelijke instellingen en voor vijftien is het voorlopige reglement goed gekeurd. In de grafische bedrijven zijn ze ker mogelijkheden voor 200 tot 250 onder nemingsraden. Veel vooruitgang is geboekt op het ge bied der sociale voorzieningen. Het alge meen sociaal fonds van de bond is zo ge groeid, dat er een aanzienlijk overschot is. De reglementen zullen, voor wat het recht op meer uitkering betreft, dan ook gewij zigd worden. De heer Van den Boogaart concludeer de, dat de rechtspositie in de Nederlandse grafische bedrijven, wat beloningen, soci ale voorzieningen, arbeidstijden, vakan ties en verzuimregelingen betreft, de laat ste tijd is versterkt. Het ledental van de bond bedraagt thans 27.105. De Britse componist Albert Ketelbey is donderdagavond op 84-jarige leeftijd te Cowes op het eiland Wight overleden. Zijn bekendste werken zijn „In a monastery garden" en „In a Persian Market". PARIJS (AFP) De Franse filmregis seur Jean Grémillon is woensdagavond na een langdurige ziekte in de ouderdom van 56 jaar te Parijs overleden. Grémillon had een dertigtal films op zijn naam staan, waaronder „Remorques", „Le ciel est a ous" en „Le 6 juin a l'aube". sonische toestellen zullen voorzien moeten zijn van betere communicatiemiddelen, weerberichten dienen te ontvangen van luchtlagen tot op 30.000 meter hoogte en de verkeersbeveiliging op de grond zal aangepast moeten worden aan nieuwe eisen. Van oost naar west vliegend „halen de toestellen de zon in." Een vliegtuig, dat om elf uur des morgens van Schiphol ver trekt zal om acht uur in de morgen van dezelfde dag in Los Angeles landen. De af handelingsmoeilijkheden zullen bij super sonische vliegtuigen wel heel bijzonder in het oog springen. Men mag aannemen dat de tijdsduur, uit te trekken voor de reis van een hotel in Parklane (Londen) naar London Airpont, passencontrole, bagage inboeken, douane enzovoort langer zal zijn dan die voor de vlucht van Londen naar Los Angeles. BALLYHACK (Reuter) De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Ju liana", die een week geleden bij Bally- hack in het Ierse graafschap Wexford aan de grond liep, is donderdagavond door sleepboten vlotgetrokken. Naar verluidt heeft het vaartuig geen ernstige schade opgelopen. Het is naar Waterford gebracht voor een uitvoerig onderzoek. De uiterlijkheden van kerstfeest zijn internationaal. Deze foto werd ge maakt in Praag en verspreid door het ofifciële Tsjechoslowaakse persagent schap Cete ka. (Van onze correspondent in Londen) Professor Lovell de directeur van En- gelands radiotelescoop in Jodrell Bank, die onlangs de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heeft bezocht om ruimtepro jecten te bespreken, noemde de misluk king van het Amerikaanse maanschot „pech", maar hij voegde eraan toe dal het moeilijk is te onderscheiden tussen pech en een slecht ontworpen raket om dat de raketten zo ingewikkeld zijn. Prof. Lovell verzette zich echter tegen de me ning, dat de meeste Amerikaanse pogin gen op ruimtegebied mislukkingen zouden zijn. Een van hun experimenten met sa tellieten was een enorm succes. Wat dit betreft heeft Amerika meer gegevens inza ke het heelal verzameld dan de Sovjet- Unie. De Amerikanen, die alles op alles zetten om de Russen voorbij te streven zijn volgens Lovell misschien iets te haas tig gebakerd, hoewel zulks begrijpelijk is gezien hun achterstand in de ruimte race. De Russische successen zijn gro tendeels toe te schrijven aan het feit dat alle activiteiten in Rusland door de Mos- kouse academie van wetenschappen straf zijn gecoördineerd, terwijl in de Verenig de Staten de krachten nog altijd versnip perd zijn. Over de kwestie of de Russische raketten beter zijn dan de Amerikaanse zeide Lovell, dat de Russen uiterst be kwaam zijn in het maken van op precisie berustende besturingsmechanismen, wel ke van de grond af gecontroleerd kunnen worden. In de laatste fase van hun raket gebruiken de Russen vloeibare brandstof welke eveneens van grond af kan worden gemanipuleerd. De Amerikanen daaren tegen gebruiken vaste brandstof in de laat ste fase, welke minder betrouwbaar schijnt. De Amerikanen zullen waar schijnlijk meer succes boeken indien zij de zaak omkeren, aldus Lovell. Het bestuur van de Groninger Schouw burg heeft bij monde van zijn voorzitter, de heer M. J. C. Büchli, tijdens een pers bespreking protest aangetekend tegen het voornemen van de Nederlandse Comedie en De Haagse Comedie, om hun optreden in de provincie drastisch te beperken. De voorzitter van het schouwburgbestuur achtte de mening van de directeur van de Nederlandse Comedie. de heer Guus Os- ter, dat de veertien met name genoemde steden buiten Amsterdam en Den Haag (waaronder Groningen), waar de gezel schappen nog wel zullen optreden, er niet op achteruit gaan, erg optimistisch. Hij becijferde, dat bij doorvoering van de plannen de Nederlandse Comedie nog eens vier of vijf voorstellingen minder in Groningen zal geven dan nu al het geval is. Ditzelfde geldt voor de Haagse Come die. De heer Büchli achtte het voornemen van de gezelschappen onaanvaardbaar. De gedachte van de toneelspreiding gaat op die manier nagenoeg geheel verloren. Of de plannen doorgaan of niet, toch zul len vele kleinere plaatsen in de provincie Groningen verstoken blijven van opvoe ringen door deze gezelschappen. De heer Büchli heeft het voornemen om in samenwerking met de enkele uit koopverenigingen in de provincie specia le bussen te laten rijden naar de Gronin ger Schouwburg. In de laatste jaren werkt de directeur van deze schouwburg, de heer R. van der Horst, al in die richting. Meermalen rijden speciale bussen vanuit plaatsen in de omgeving van Groningen met bezoekers naar de schouwburg. De heer Büchli is van oordeel, dat het moge lijk moet zijn een modus te vinden, waar bij het vervoer per bus voor de schouw burgbezoekers geen extra kosten met zich meebrengt. Gedacht wordt aan subsidie van provincie of gemeenten. MOSKOU (UPI) Spoetnik III zendt nog steeds radioseinen uit, dank zij haar zonnebatterijen en zal vandaag haar 8.000ste omwenteling voltooien, zo heeft Tass gemeld. De radiozender functioneert „soepel", op elektriciteit van zonnebatte rijen. nu de chemische batterijen zijn uit geput. Maar de uitzendingen worden on derbroken steeds wanneer de satelliet in de schaduw van de aarde komt. Volgens Tass worden de radioseinen van deze Spoetnik nog steeds ontvangen door 90 observato riums in de Sovjet-Unie en 100 stations daar buiten. De lijnen, die met ingang van 1 januari 1960 de Continental Red Sea Conference zullen vormen, maken bekend, dat zij be reid zijn met verschepers een contract af te sluiten voor verschepingen vanaf ge noemde datum naar de havens Port Sudan, Jeddah, Djibouti, Massawa en Assab. Volledige bijzonderheden betreffende de voorwaarden van het contract en de met ingang van 1 januari geldende vrachten worden verstrekt door de bij de tegenwoor dige Continental Jeddah en Djibouti Rate Agreements en de Continental Port Sudan Conference aangesloten lijnen. (Het secretariaat van de Continental Red Sea Conference is toevertrouwd aan de n.v. Vereenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij, Holland-Afrika Lijn, Am sterdam). De snperpassagiersschepen Door de heer L. E. Detwiler te New York en Verolme Verenigde Scheepswerven (Verolme Shipyards and Engineering Com pany „V.U.S.") te Rotterdam is opgericht de Amerikaans-Europese Transportmaat schappij „American European Lines" n.v. te 's-Gravenhage. Deze heeft ten doel het vervoer van passagiers en vracht ter zee, te land en in de lucht 'i in verband daar mede de aan- en verkoop, huur en ver huur en exploitatie van schepen en andere transportmiddelen, alsmede havenetablis sementen en dergelijke en voorts het drij ven van handel in de ruimste zin van het woord en het verrichten van alle hande lingen, die tot een of meer der bovenge noemde doeleinden bevorderlijk of dien stig kunnen zijn. Verder kan de nieuwe vennootschap deelnemen in en/of de direc tie voeren over andere ondernemingen met een gelijk, soortgelijk of aanverwant doel. Het maatschappelijk kaDitaal bedraagt 5 miljoen, verdeeld in 5000 aandelen van 1000 waarvan zijn geplaatst en volge stort 1000 aandelen. De oprichters nemen elk deel voor 500 aandelen. De raad van beheer bestaat uit de heren prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter, C. Verolme, L. E. Detwiler, W. D. Fugazv, mr. H. R. Hoek stra, C. Muccia, ir. J. J. Strenger, mr. J. F. W. Steven en F. S. Wood. In de statuten is bepaald dat de meerderheid van de leden van de raad van beheer de Nederlandse nationaliteit moet bezitten en in Nederland woonachtig moet zijn. De oprichting van de AmericanEuro- oean Lines betekent geen verdere ontwik keling in de bouw van vier suoernassa- giersschepen van meer dan 100.000 ton. Het is slechts de bevestiging van wat enkele maanden geleden tijdens een pers conferentie in Den Haag over het project werd medegedeeld, aldus Verolme's Ver enigde Scheepswerven. Amersfoort 70.000. Amersfoort heeft de 70.000ste inwoner ingeschreven. Het is Maria Petronella Catherina Verhoef. De vader kreeg van burgemeester H. Molen dijk voor zijn dochter een spaarbank boekje met 100 gulden namens het ge meentebestuur. De plaatselijke midden stand bood talloze geschenken aan. Acht jaar geleden begroette de „keistad" de 60.000ste. ook een meisje. In het Europese Parlement was het gisteren alles Afrika wat de klok sloeg. Aan de hand van een verslag van een speciale commissie van het Parlement die deze zomer een aantal geassocieerde gebieden in Afrika heeft bezocht, is gesproken over het samengaan van de Afrikaanse gebieden met de Europese Gemeenschap van de zes. Deze associatie is in het E.E.G.-verdrag vastgelegd, doch verscheidene van de toen afhankelijke gebieden zijn onafhankelijk geworden of eisen onafhankelijkheid op. Bij een vernieuwing van de huidige associatieregeling (die volgens de in 1958 gesloten toepassingsregeling voor vijf jaar gold) zal men dus met verscheidene vrije partners te doen krijgen die zelfstandig moeten beslissen of zij zich nu met de E.E.G. willen associëren of niet. Advertentie De kous die U aantrekt *8 Morgens 's middags en 's avonds trekt U Juwelen aan. Bij de juiste gelegenheden en natuurlijk voor juiste prijzen: WÈfflÊÊ' lllppLJit onze juwelen serie noemen wij enkele soorten Jade naadloze nylon f2.95 Amethist 60/20 1.98 Onyx 60/15 3.25 Topaas 51/30 2.95 MARKTPLEIN 29 Telefoon 7541 - IJmuiden Ook verkrijgbaar in onze WALA-zaak aan het PLEIN 1945 De speciale commissie heeft onder ande re in Kameroen, Gabon, Frans-Centraal- Afrika en Belgisch en Frans Kongo gecon stateerd dat er maar weinig belangstel ling voor de associatie bestaat en voor zo ver die bestaat is er ook vrees voor neo kolonialisme. Doch men was voorts van mening dat de Afrikaanse landen, als zij hun onafhankelijkheid hebben verzekerd, niet alleen, dat wil zeggen zonder onder linge samenhang en associatie met een der grote economische blokken in de we reld, kunnen bestaan. Associatie bij Euro pa zal het meest logische zijn, om vele redenen. Doch de E.E.G. moet wel zeer snel een intensieve propaganda-campagne voor de associatiegedachte gaan voeren. De afgevaardigden waren het erover eens dat er veel hulp aan de Afrikaanse gebieden moet worden gegeven, dat er een gecoördineerd program voor investerings hulp nodig is en dat de afzet van Afrikaan se produkten tegen vaste prijzen in Euro pa verzekerd moet worden. De E.E.G.-commissie verklaarde bij monde van de Fransman Lemaignen aan het einde van het deba< dat de E.E.G.- commissie zich bewust is van de taak die haar in Afrika wacht. Er zal in Afrika niets worden gedaan zonder de medewer king van de Afrikanen zelf, zei hij. Le maignen verklaarde dat de ontwikkeling van de vakverenigingen in de Afrikaanse gebieden een voorwerp van zorg is van de Europese Commissie. Er bestaan zekere moeilijkheden in verband met de politieke strekking van bepaalde vakverenigingen, doch er zijn contacten gelegd met vak bondsleiders. De ontwikkeling van de vak verenigingen is een verschijnsel dat de De transportcommissie van de Arabische Liga heeft een aanbeveling aan de raad van de Liga opgesteld, waarin wordt ge steld dat rederijen en luchtvaartmaat schappijen die emigranten naar Israel ver voeren erop gewezen moeten worden dat zij hiermee toepassing riskeren van de boycotmaatregelen van de Arabische Liga. In maart zal deze aanbeveling, die ge heim is, in de vergadering van de Ara bische Liga ter sprake worden gebracht. Het doel ervan is de emigratie van joden naar Israel te belemmeren. E.E.G. niet kan veronachtzamen. Ten wikkelingsplan van de E.E.G. tot heden honderd miljoen dollar heeft bedragen, te weten 49 miljoen voor sociale en 51 mil joen voor economische investeringen, slotte verklaarde Lemaignen dat het ont- Een commissie heeft onderzocht of het mogelijk zou zijn energie te winnen uit het Maaswater. In haar rapport, waarvan thans de voornaamste conclusies in de Memorie van Antwoord van minister Kort hals begroting zijn opgenomen, wordt ge zegd: „Het is mogelijk jaarlijks gemiddeld 68,7 miljoen KWU elektrische energie te win nen uit de waterdoorvoer door het Juliana- kanaal en ongeveer eenzelfde hoeveelheid uit de waterdoorvoer door een lateraal- kanaal van de Maas van Beegden (Linne) naar Buggenum, tezamen een gemiddelde jaarproduktie opleverende van 136,5 mil joen kilowatturen." Kolcnbesparing 45.000 ton „De (voorzichtig geraamde) opwekkings- kosten van deze waterkrachtenergie zijn belangrijk lager dan de variabele kosten van uit fossiele brandstoffen als steen kolen opgewekte energie met de modernste installaties." „Het verdient aanbeveling de uitvoering der grote projecten, te weten centrales bij de sluizen Born en Maasbracht in het Julianakanaal en bij de nieuwe sluis te Linne in het lateraalkanaal, te bevorderen teneinde geen energie verloren te laten gaan met het oog op de ongunstige energie balans van West-Europa, en van Neder land in het bijzonder, en een mogelijke jaarlijkse kolenbesparing van plus minus 45.000 ton te verkrijgen. Voor de bouw en exploitatie van deze waterkrachtwerken zou een n.v. op te richten zijn, waarin de Staat der Neder landen en de n.v. Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij paritair deel nemen en vertegenwoordigd zijn. Prof. Hallstein, de Westduitse voorzit ter van de Europese Commissie van de E.E.G., heeft op een persconferentie te Straatsburg verklaard, dat de V.S. moeten worden betrokken bij de Europese tarief onderhandelingen. Door zijn bezoek aan de V.S. in het begin van dit jaar had hij de overtuiging gekregen, dat „sommige Amerikanen vrezen te worden uitgeslo ten van een preferentieel stelsel dat de Europeanen voor zichzelf scheppen. Als Europa niet oppast, zullen de Amerika nen tot protectionistische maatregelen worden aangemoedigd, welke nadelig voor Europa zullen zijn", aldus prof. Hall stein. Hij hield de persconferentie na afloop van de conferentie van ministers van de zes en het debat in het Europese Parle ment over de economische eenwording van Europa. Naar aanleiding van een vraag over de houding van Engeland tegenover de E.E.G. zei prof. Hallstein van oordeel te zijn, dat Londen de vorming van de Euro pese gemeenschappelijke markt als een voldongen feit heeft aanvaard. Memorandum van kleine vrijhandelszone Namens de zéven landen die zijn aan gesloten bij de kortgeleden tot stand ge komen Kleine Vrijhandelszone, heeft Zwe den een memorandum aangeboden aan de Raad van Ministers van de Europese Ge meenschappelijke Markt. In het memorandum wordt aangedron gen op spoedige onderhandelingen tussen de twee groepen. De diplomatieke zegs man deelde hierbij mede dat de E.E.G.- landen momenteel werken aan een ant woord dat zal leiden tot het openen van gesprekken over een vrije handel in geheel Europa. Oostenrijk als bemiddelaar In een verklaring welke hij in het Oos tenrijkse Parlement aflegde heeft Kanse lier Raab meegedeeld dat zijn regering met alle haar ten dienste staande midde len ernaar zal streven een samenwerking tot stand te brengen tussen de Europese Vrijhandelszone en de landen van de Euro- Gasvergiftiging in schoollokaal. In de tweede klas van een openbare lagere school in de Balistraat te Zwijndrecht zijn don derdag enkele kinderen onwel geworden. Drie zevenjarige kinderen moesten door de onderwijzeres naar buiten gebracht worden. Toen ook andere kinderen klach ten bleken te hebben werd de gehele klas naar buiten gestuurd, een inmiddels ge waarschuwde dokter constateeerde bij de drie kinderen een begin van gasvergifti ging. Bij onderzoek bleek, dat uit een on dergronds lek in een gasleiding gas in het schoollokaal was binnengestroomd. De drie kinderen, die naar een ziekenhuis in Dor drecht werden gebracht, hebben geen na delige gevolgen van de lichte vergiftiging opgelopen. Rijtijdenbesluit. De minister van Ver keer en Waterstaat deelt mede dat ernaar gestreefd wordt het gewijzigde rijtijden besluit op 1 oktober I960 in werking te stellen. Los van de vijf landelijke controles die dit jaar gehouden werden, zijn tot 1 september 1959 in totaal 1304 processen- verbaal opgemaakt met 6671 overtredin gen. Hiervan hadden er 1386 betrekking op het personenvervoer en 2861 op het goede renvervoer. De aangekondigde mogelijk heid van verbetering der controle betreft een nieuw grafisch systeem van invulling van het werkboekje dat minder mogelijk heid tot fraude zal bieden dan bij de in vulling door middel van cijfers, zoals thans geschiedt. Aagtedijk 26 175 in. z. Dakar n. Las Palmas. Aardijk 26 v. Bremen, 27 te Hamburg verwacht. Abbedijk 27 te Boston. Achilles pass. 26 Sombrero n. Curagao. Acmaea 26 v. Suez n. Mena. Adonis 26 dw. Noordhinder n. Curagao. Alamak 27 v. Genua n. Port Said. Alcor 26 40 m. n.n.o. St. Paul Rocks n. L. Palmas Algenib 26 135 m. w. Kp. Blanc n. Las Palmas. Alioth 27 te Las Palmas. Alwaki 26 te Rotterdam. Amalie B 26 170 m. n. Socotra n. Karachi. Amsteldijk 26 te Rotterdam. Amstelmeer 26 250 m. z.w. Landsend n. Liverpool. Amstelpark 26 115 m. n.o. Gibraltar n. Falmouth. Andijk 26 200 m. n.o. Bermuda n. Le Havre. Angolakust 26 v. Freetown n. Le Havre. Area 26 210 m. z.z.w. Halifax n. Montreal. Argos 26 te Malta. Astrid Naess 26 257 m. z.z.o. Suez n. Suez. Attis 27 te Paramaribo verwacht. Axeldi.jk 26 64 m. n.n.w. Trinidad n. Rio dc Jan. Balong 27 te Chittagong. Banggai 27 te Port Arthur verwacht. Bantam 26 ten anker Penang. Batjan 27 te Port Swettenham verwacht. Bawean 27 te New Orleans. Bengkalis 26 te Bremen. pese Gemeenschappelijke Markt. Oosten rijk is lid van het Klein Vrijhandelsgebied („de zeven") en heeft, naar kanselier Raab meedeelde, voor zijn toetreding diep gaand overwogen bij welk blok het zich zou aansluiten. „Gezien de huidige situatie en de verplichtingen die wij hebben acht ten wij aansluiting bij het Klein Vrijhan delsgebied de beste oplossing", verklaar de hij. Beninkust 26 v. Monrovia n. Grand Bassa. Bintang 26 te Hamburg v. Amsterdam. Bioemendael 26 180 m. z. Horta n. Trinidad. Boisevain 28 te Singapore verwacht. Borneo 26 v. Le Havre n. Bremen. Boskoop 27 te Punta Cardon. Breda 27 te Puerto Cabello. Caltex Delft 27 te Adelaide verwacht. Caltex Delfzijl 28 v. Holtenau n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 27 te Yokohama verwacht. Caltex Gorinchem 26 te Rotterdam. Calt. Leiden 26 520 m. o.z.o. Malta n. Immingham Caltex Nederland 26 te Trinidad. Calt. Rotterdam 26 33 m. n.n.o. Tunis n. Pt. Said. Camerounkust 27 te Hamburg. Casamance 26 140 m. n. Dakar n. Nantes. Celebes 26 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ceres 26 v. Rotterdam te Amsterdam. Charis 27 te Punta Cardon. Colytto 26 335 m. w. Ushant n. Curagao. Congokust 26 v. Abidjan n. Freetown. Corilla 26 110 m. z. Okinawa n. Yokkalchi. Crania 26 120 m. n.o. Madeira n. Alexandrië. De Eerens 28 te Mukalla verwacht. Eemland 26 te Amsterdam. Eenhoorn 26 v. Alexandrodolis. Esso Nederland pass. 26 Malta n. Port Said. Fravizo 26 v. Esbjerg n. Tampico. Friesland KRL 26 dw. Djeddah n. Port Said. Gabonkust 26 v. Freetown n. Takoradi. Geertje Buisman 26 rede Istanbul n. Samsun. Groote Beer 27 te Rotterdam. Guineekust 26 te Amsterdam. Haarlem 26 325 m. z.o. Kp.Racen. Duinkerken. Hathor 26 v. Algiers n. Istanbul. Hector 26 te Amsterdam. Heelsum 26 525 m. w. Finisterer n. Savannah. Heemskerk 26 te Bremen v. Hamburg. Helicon 26 te Aruba. Hera 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Iberia 26 20 m. o.n.o. Terschelling n. Zaandam. Ivoorkust 26 te Amsterdam. Japara 26 rede Belawan. Johanes Frans 26 100 m. w. Kingston n. Ph.delph. Kaap Hoorn 27 dw. Timor n. Brisbane. Kamperdijk 26 v. Rotterdam, 27 te Hamb. verw. Kara 27 te Curagao. Katelysia 26 370 m. z.w. Tokio n. Miri. Kellia 26 v. Thameshaven n. Swansea. Kenia 26 v. Berre n. Vado. Kertosono 26 30 m. z. Kreta n. Beyrouth. Kinderdijk 26 365 m. z.w. Bermuda n. Antwerpen. Kopionella 26 te Lulea. Korendijk 26 v. New York n. Halifax. Korovina 26 330 m. n.o. Paramaribo n. B. Aires. Kreeft 26 5 m. n. Ushant n. Rotterdam. Kryptos 26 150 m. n.n.o. Port Sudan n. Berre. Laertes 26 v. Aden n. Penang. Langkoeas 26 te Kuwait. Leiderkerk 26 100 m. n.o. Kuria Muria i. Dubai. Lekkerkerk 27 te Antwerpen. Lelykerk 27 te Catania. Leopoldskerk 26 200 m. o.n.o. Aden n. Aden. Leuvekerk 26 v. Ummsaid n. Khor Al Mufatta. Liberty Bell 26 200 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Limburg 26 125 m. o. Aden n. Aden. Lombok 26 v. Los Angeles n. Panamakanaal. Lutterkerk 26 v. Bremen 27 te Hamburg verw. Maaslloyd 27 te Port Said. Mariekerk pass. 26 Ouessant n. Lissabon. Mariscal Lopez 26 150 m. o. Madeira n. Antwerp. Mataram 26 rede Semarang. Mentor 26 285 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Merwelloyd 27 v. Manokwari. 28 te Biak verw. Molenkerk 26 v. Wismar n. Hamburg. Moordrecht 26 38 m. o.z.o. K. Gata n. Arab. Golf. Muiderkerk 27 te Calicut verwacht. Musi 26 360 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Naess Lion 26 85 m. w. Ouesant n. Port Said. Naess Tiger 27 te Port Said. Nanusa 26 120 m. n.n.o. Massaua n. Bahrein. Neder-Eems 26 130 m. o. Minicoy n. Djibouti. Neder-Elbe 26 50 m. z.z.w. Ouessant. N'eder-Waal 27 te Port Said. Orion 26 v. Beyrouth n. Lattakia. Ommenkerk 27 te Hamburg. Oranjestad 26 te Hamburg. Ossendrecht 25 v. New Orleans n. Rotterdam. Ouwerkerk pass. 26 Perim n. Suez. Overijsel 27 te Genua Fhilippia 26 100 m. n.o. Alexandrië n. Gibraltar. Polyphemus 26 550 m. w. Guam n. Manilla. Prins Frederik Hendrik pass. 26 Ouess. n. Spanje. Prins Willem III 26 v. Cleveland n. Montreal. Provenierssingel 26 7 m. z.w. Lizzard n. U.S.A. Randfontein 26 te Bremen. Rempang pass. 26 Gibraltar n. Duinkerken. Rossum pass. 26 Gibraltar n. Gaeta. Salatiga 26 nog te Kohsichang. Sanana pass. 26 Kp. St. Jacques n. Singapore. Schie 26 te Latakia. Senegalkust 27 te Amsterdam. Si beroet 26 v. Rangoon n. Singapore. Sigli 26 te Biak. Stad Amsterdam pass. 27 Dover n. Melilla. Stad Arnhem 26 te Melilla. Stad Gouda 26 67 m. n. Finisterre n. Savona. Stad Leiden 26 90 m. o.z.o. Huil n. Leith. Stad Maassluis 26 20 m. z.o. L. Palm. n. IJmuiden. Stad Rotterdam 27 v. Vlaardingen n. Genua. Stanvac Djirak 27 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Pendopo 26 te Bangkok verwacht. Steenwijk 27 te Rotterdam. Steven 26 te Lake Michigan n. Antwerpen. Tabinta 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Tahama 27 te Finnart. Tarakan 27 te Port Sudan verwacht. Telamon 26 te La Guaira. Texel 26 175 m. n.o. Benghazi n. Port Said. Tjinegara 26 v. Penang n. Port Swettenham. Togokust 26 40 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Towa 26 v. Montevideo, 27 te Buenos Aires. Utrecht 26 160 m. o. Aden n. Ummsaid. Van Linschoten 27 te Kobe. Van Noort 28 te Auckland verwacht. Vasum 27 te Port Said verwacht. Vlieland 27 te Suez. Vlist 26 220 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam. VV. Alt. Jones 26 500 m. n.n.o. Socotra n. Pii delph. Waterland 26 120 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Waterman 26 100 m z. Kreta n. Rotterdam. IJssel 27 te Amsterdam. Zeeland 26 70 m. z. Kp. Sable n. Charleston. Zaankerk 27 v. Port Said n. Alexandrië. SLEEPVAART Blankenburg 27 v. Duinkerken te Maassluis. Cycloop 27 v. Vlissingen te Dover. Doggersbank 26 v. Terschelling n. Harlingen. Friesland 27 v. Guayaquiln n. Panama Gele Zee 22 v. Halifax n. Rotterdam. Humber 27 te Fao. Maas 25 v. Hoek v. Holland n. Zee. Noordholland 27 550 m. w.z.w. Manzanillo n. Jap. Simson 27 v. Kanaal te IJmuiden. Titan 27 v. Liverpool n. Middlesborough. Tyne 24 te Guayaquil. Zeeland 27 v. Port Said.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 25