Gravin hanteert de voorhamer Nuttige Geschenken r BEAUJOLAIS A.C. 3.40 per fles BECCARI halfzwaar - Getuigenverklaringen van FBI zullen schok voor V.S.zijn Boldoot geschenken! Boldoot Kruisjes en rondjes Graaf Mountbatten prijst Eisenhower Beroep van tien kerken op Vaticaan Chicago herbergt 2000 geleerden MAÏZENA D U RYEA 3 Van dag tot dag Britten pogen explosies onder de grond te peilen dié is het toch maar! Ook in Virginia en American HET LYNCHEN VAN PARKER Jury van Mississippi had niet het laatste woord Brand in Hongaarse mijn kost 31 mensenlevens Concilie moet zich uiten over godsdienstvrijheid Bij eeuwfeest van Darwins leer vraag ze - geef ze DOOR GARCIA DE LEON Diefstal uit Haags gemeentemuseum VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Bij de P.T.T. is een gratificatie-sys teem van buitenlandse oorsprong geïntro duceerd, dat „merit rating" wordt" ge noemd en enigszins herinnert aan de kruisjes, vierkantjes en rondjes in het schrift van de schoolmeester. Een kruisje was een strafpunt, een vierkantje een te ken van matige gedragslijn en een rondje het symbool van ijver, goed gedrag en plichtsbetrachting. Wie de meeste rondjes verzamelde in een bepaald tijdsbestek, kreeg een prijsje. Welnu, een zeker percentage P.T.T.-ers zal gegratificeerd worden naar rato van hun rondjes, dat wil zeggen: in verhou ding tot hun werklust en prestaties. De uitblinkers en opvallende werkkrachten onder de weekloners krijgen twee weken extra, de normaal goede werkers één week. En de rest krijgt een roe. Van de maandloners zal 10 percent een nog niet vastgesteld bedrag ontvangen, en de rest krijgt eveneens: een roe. Men zou in enigszins ironische stijl kun nen betogen, dat dit systeem gevaarlijke kanten heeft doordat het de mogelijkheid schept dat alle P.T.T.-ers zonder uitzon dering ontzettend hun brave best zullen doen, waardoor het totaalbedrag een ernstige aderlating voor dit overheidsbe drijf zou betekenen. Doch waarschijnlijk moet men het zo zien, dat dit totaalbe drag onveranderlijk wordt vastgesteld en naar verhouding wordt verdeeld, zodat slechts de P.T.T.-ers die nog ontzettender dan ontzettend hun best doen, in aanmer king komen voor een douceurtje. En nu rijst de ernstige vraag, of de geest in een zo omvangrijk bedrijf door dit soort „Stachanov"-gestimuleer ge diend zal blijken. Menig werkgever zal van gevoelen zijn, dat hij gaarne naar ver houding van verdienste en ijver zijn werk nemers zou willen belonen, doch dat dit in de praktijk onmogelijk blijkt. Het is im mers slechts een theoretische rechtvaar digheid, die op deze wijze wordt gediend. Op praktische gronden moet het in on recht verzanden, aangezien de beoorde ling van ijver en werklust zo moeilijk on feilbaar zal kunnen werken en onvermij delijk tot vetes, rancunes en wrijvingen zal leiden. Er is nu eenmaal een aanmer kelijk verschil tussen mensen en machi nes. Van machines kan men het toeren tal aflezen van mensen kan men slechts oppervlakkig en bij benadering schatten, welke potentie zij voor het bedrijf ontwik kelen en welke inspanningen het hun kost, hun taak te verrichten. Wie de complicaties van werken met een groot aantal personeelsleden van na bij kent, zal onmiddellijk beseffen welke gevaren en moeilijkheden dit vreemde systeem met zich zal brengen en aan wel ke schrijnende onrechtmatigheden of werklustverlammende narigheden daar door vrij spel wordt gegeven. Misschien valt het mee bij de P.T.T. maar we benijden de Gratificatie-Salo- mon van dit bedrijf allerminst. Advertentie r DE KEUZE DER KENNERS: soepel - fris fruitig WIJNEN EN GEDISTILLEERD OPGERICHT IN 1823 Ged. Oude Gracht hk KI. Houtstr. 57 HAARLEM - TEL. 10078 Snelle bezorging LONDEN (AFP) De Britse commis sie voor Kernenergie heeft meegedeeld dat de regering heeft besloten, dat er klei ne ondergrondse ontploffingen zullen wor den teweeggebracht in een ongebruikte mijn in Cornwall. Hierbij zal geen gebruik worden gemaakt van kernenergie maar van gewone ontploffingsmiddelen. Doel der experimenten is inlichtingen te verkrijgen over de mogelijkheid van het vaststellen van de plaats van een kernont ploffing en de mogelijkheid van beoorde ling van de kracht ervan. GENèVE (UPI) De drie-mogendhe- denbesprekingen over methoden om on dergrondse proeven met kernwapens te ontdekken zijn woensdag in Genève be gonnen. Deze besprekingen worden ge voerd door deskundigen van de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittan- nië. Zij zullen 11 december rapport uit brengen. Ondergrondese proeven met kernwapens zijn bijzonder moeilijk te ont dekken en kunnen gemakkelijk voor aard schokken worden gehouden. Het zijn de enige soorten proeven die slechts door in spectie ter plaatse kunnen worden gecon stateerd. De deskundigen kunnen slechts aanbevelingen doen omtrent de inspectie methoden. Niet geheim WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie hebben een akkoord getekend op het gebied van kernenergie. Het akkoord houdt een alge mene voorziening in over wederzijdse uit wisseling van niet-geheime gegevens, be zoeken van geleerden aan niet-geheime gebieden en over onderzoek naar de wen selijkheid dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie samen niet-geheime projecten op touw zetten. Advertentie Op 24 april van dit jaar werd Amerika geschokt door een daad van rechtssabotage in de staat Mississippi. Een aantal gemas kerde mannen verschafte zich toegang tot een gevangenis, sleepte de neger Mack Charles Parker uit zijn cel en ontvoerde hem. Later werd Parkers lichaam terug gevonden, kennelijk was hij doodgeschoten. De 23-jarige Parker zou terechtstaan we gens verkrachting van een blanke vrouw, maar de mannen, die hem ontvoerden, hebben kennelijk de berechting niet aan de autoriteiten willen overlaten. De cen trale regering te Washington zond leden van de federale recherche (F.B.I.) naar Mississippi, teneinde bij het onderzoek van deze moordzaak behulpzaam te zijn. De F.B.I. besteedde 80.000 dollar aan dit on derzoek en schijnt inderdaad tot. schokken de conclusies te zijn gekomen. Toen echter in het begin van deze maand de „grand jury" van Mississippi de zaak eindelijk ging behandelen, weigerde deze om de F.B.I.-rechercheurs als getuigen te horen. Kennelijk wenste men geen ongunstige verklaringen ten laste van de bende der ontvoerders en moordenaarsDe staat Mississippi ging niet tot actie over in deze zaak. Het is gelukkig voor Amerika's reputa tie in de wereld en voor de rechtstoestand in dit grote land, dat de centrale regering te Washington het hierbij niet laat zitten. Rogers, Eisenhouwers minister van Justitie, heeft verklaard, dat dit geval aanleiding zou kunnen zijn tot nieuwe wetgeving, waarbij de centrale regering het recht zou krijgen om op te treden indien een staat weigert tot actie over te gaan in criminele zaken, waarbij het rasprobleem een rol speelt. Of Rogers erin zal slagen zulk een wet door het congres te doen aannemen, moet nog worden afgewacht. Intussen zal de centrale regering ook LONDEN (Reuter) Graaf Mountbat ten, een van de militaire topleiders van Groot-Brittannië tijdens de tweede wereld oorlog, heeft donderdag Eisenhower ge prezen op een diner te Londen ter gele genheid van „Thanksgiving Day". Hij noemde hem een „groot bevelhebber". De manier waarop generaal Eisenhower tij dens de tweede wereldoorlog plannen be keek, onmiddellijk de essentiële dingen hiervan begreep, de moeilijkheden eruit haalde, vragen stelde en dan scherp om lijnde beslissingen nam, is een duidelijk voorbeeld van de manier waarop een groot bevelhebber de dingen moet aanpak ken tegenover zijn ondergeschikten, aldus Mountbatten. thans reeds doen wat zij kan in de affaire- Parker. Moord binnen een staat moet door de autoriteiten van een staat worden be recht, maar de federale regering kan op treden om schending van grondwettelijke rechten te straffen. Die rechten zijn onge twijfeld geschonden toen Parker beroofd werd van zijn recht op een behoorlijk rechtsgeding. Wanneer thans de centrale regering op deze grond een rechtszaak aan hangig maakt, zal daar de F.B.I. met haar getuigenissen voor de dag kunnen komen. „Als deze getuigen spreken", aldus Rogers, de minister van Justitie, „zal dit een schok betekenen voor het land". Amerika kan dus een opzienbarend proces tegemoet zien en deze zaak zou repercussies kunnen heb ben, speciaal in een verkiezingsjaar. Het zal de Republikeinen zeker geen kwaad doen, indien minister Rogers doet wat hij kan om een toestand van wetteloosheid in het zuiden te bestrijden. De negerkiezers in de steden van het noord-oosten zullen een dergelijke actie zeker weten te waar deren. JACKSON, MISSISSIPPI (Reuter) Een federale jury zal op 4 januari te Biloxi in de Amerikaanse staat Mississippi bijeenkomen teneinde een onderzoek in te stellen naar het lynchen van de 23-jarige neger Mack Charles Parker. Zij zal in tegenstelling tot de plaatselijke jury het rapport van de F.B.I. over deze zaak wel in behandeling nemen. De F.B.I. heeft ge zegd over vingerafdrukken te beschikken van de mannen, die Mack Parker om het leven hebben gebracht. WENEN (UPI) Het Hongaarse pers bureau M.T.I. heeft donderdagavond een verklaring van de Hongaarse minister van industrie Sandor Czottner uitgegeven, waarin gezegd wordt dat 144 mijnwerkers er het leven hebben afgebracht bij een mijnramp te Szuecs, waarbij 31 man om kwam. De minister zeide, dat 144 mijnwerkers die door het vuur waren ingesloten, zich zelf in veiligheid hebben gebracht of dóór brandweerploegen gered zijn. De brand was ontstaan in schacht 10 van de grote steenkoolmjin te Szuecs in het noordwes ten van Hongarije. Donderdag is een spe ciale commissie benoemd, om de oorzaak van de ramp te onderzoeken. De commis sie staat onder leiding van eerste plaats vervangend premier Antal Apro. De brand brak gedurende de nacht uit en het vuur greep zo snel om zich heen, dat 31 mijnwerkers hopeloos ingesloten raak ten. Men gelooft, dat zij zijn omgekomen in de vlammen of door gassen, welke dooi de bran dontstaan zijn. De ministerraad heeft condoleantie-telegrammen gestuurd naar de nabestaanden. De commissie van onderzoek zal zich vandaag naar de plaats van de ramp begeven. Zij moet ook vast stellen welke maatregelen voor hulp aan de nabestaanden dienen te worden geno men. GENèVE (UPI) Vertegenwoordigers van 150 miljoen niet-roomskatholieken hebben een beroep gedaan op het Vaticaan zich op het kamende oecumenische con cilie duidelijk uit te spreken over de kwestie van de godsdienstvrijheid. Dit ge beurde in een verklaring, die werd uit gegeven na een bijeenkomst van afgevaar digden van tien kerken op het hoofd kwartier van de Wereldraad van Kerken in Genève. De bijeenkomst duurde twee dagen en werd bijgewoond door de alge mene secretaris van de Wereldraad, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft. In de verklaring staat: „Al degenen, die in de gelegenheid zijn de meningen van niet-roomskatholieke kerken over het ko mende oecumenische concilie van de roomskatholieke kerk te vertolken, dienen er de nadruk op te leggen, dat het voor het verbeteren van de interkerkelijke betrek kingen van het hoogste belang is, dat dit concilie zich duidelijk uitspreekt over de kwestie van de godsdienstvrijheid". Verschillende protestantse kerken heb ben de laatste jaren kritiek geoefend op de behandeling van protestantse minderheden in Columbia, Spanje, Italië en andere over wegend roomskatholieke landen. De We reldraad van Kerken bestudeert op het ogenblik de kwestie van de godsdienst vrijheid. Op de bijeenkomst waren vertegenwoor digd: de lutherse wereldfederatie, het we- reldverbond van hervormde (Presbyte riaanse) kerken, de wereldraad der metho disten, de raad van de anglikaanse kerk voor interkerkelijke betrekkingen, het wereldverbond van baptisten, de inter nationale congregationele raad. de wereld conventie van kerken van Christus, de wereldconferentie van pinkstergemeenten, de wereld-vriendschaps-adviescommissie en het oecumenisch patriarchaat van de orthodoxe kerk. CHICAGO (UPI) Geleerden uit de ge hele wereld zijn gisteren een conferentie in Chicago begonnen om problemen over het ontstaan van het leven en over het mo gelijke bestaan van levende wezens op an dere planeten te bespreken. Zij zoeken het antwoord op fundamentele vragen over het leven, die zich nog meer aan de mens heid opdrongen sinds de Engelse geleerde Charles Darwin honderd jaar geleden zijn evolutieleer poneerde. Dr. Harlow Shapley, astronoom van de Harvard university, gaf leiding aan een bespreking van „de oorsprong van het le ven" en waarschuwde dat vele antwoor den „onder het onweetbare" zullen liggen. Shapley veronderstelde, dat het leven op honderd miljoen werelden door evolutie is ontstaan. „Er is geen reden om niet te veronder stellen dat de biologische hoogten, die op aarde bereikt zijn, elders talloze malen zijn overtroffen," zo verklaarde hij. Een andere geleerde, dr. Hans Gaffron, professor in de biochemie aan de univer siteit van Chicago, voorspelde dat de mens wellicht in staat zal zijn binnen dui zend jaar leven te verwekken in een rea geerbuisje. „Wij hoeven er niet aan te twijfelen, dat wij, stap voor stap, de fysie ke en chemische condities zullen heront dekken, die eens het verloop van de evolu tie bepaalden en leidden," zeide hij. Zeven andere geleerden zouden van daag met Shapley en Gaffron deelnemen aan de eerste van vijf 'discussies. Het zijn Sir Charles Darwin, Britse wiskundige en kleinzoon van de beroemde Darwin, Theo- dosis Dobzhansky, een in Rusland gebo ren professor in de zoölogie aan de univer siteit van Columbia, G. F. Gause, direc teur van het Russische instituut van anti biotica, en Harmen J. Muller, (Nobel prijswinnaar) geneticus aan de universi teit van Indiana. Sir Julian Huxley, vroeger UNESCO- directeur en kleinzoon van de Engelse bio loog Thomas Huxley, zal woensdag een studieconferentie leiden over „de evolutie van het leven". Andere discussies zullen gaan over „de evolutie van de geest" en „sociale en culturele evolutie". Meer dan 2.000 geleerden van 200 uni versiteiten en hogescholen en uit tien lan den nemen deel aan de discussies. Slechts ongeveer duizend van hen kunnen plaats nemen in de vergaderzaal, de rest zal in de andere gebouwen de discussies via luid sprekers kunnen volgen. De herdenking van het eeuwfeest van het Darwinisme zal zaterdag besloten worden met een discussie over wetenschap en theologie. De katholieke, protestantse en joodse standpunten zullen dan naar vo ren worden gebracht op een discussie over „de oorlog van de wetenschap met de theo logie". Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Advertentie "X A Op het eerste geizcht doet gravin Hedwige Tyszkiewicz me een beetje denken aan Co- lette in haar jongere jaren. Niet dat ik de beroemde (en enkele jaren geleden gestor- Ven) Franse romanschrijfster ooit heb gekend of zelfs maar heb ontmoet het is meer een indruk, overgehouden van een bepaald portret. Maar ook al zou de gravin slechts op zich zelf lijken, dan is ze interes sant genoeg, omdat ze een be roep uitoefent dat weinig schijnt te passen bij haar adellijke afkomst en haar vrouw zijn: Hedwige Tyszkie wicz is hoefsmid. Men had mij aangeraden bij gelegenheid een bezoek te brengen aan het pas geopen de Musée Balzac „dan word je misschien door de omgeving geïnspireerd ook eens wat goeds te schrijven," werd er lichtelijk boosaardig bij ge zegd. Het is een huis aan de Rue Raynouard in het zes tiende arrondissement van Parijs. Toen Honoré de Bal zac er woonde en werkte, van 1841 tot 1847, waren er tussen hem en de heuvel, waarop zich thans het Palais de Chail- lot verheft, niet anders dan open velden en wijngaarden. De Are de Triomphe bestond nog niet, evenmin als de gran dioze boulevards, die er hun beginpunt vinden. De schrij ver kon zich in deze landelijke en dus rustige omgeving ge heel op zijn werk concentre ren (dacht hij) en dat was wel nodig ook, want er moest heel wat uit zijn pen vloeien om van de opbrengst zijn vele schulden te kunnen betalen. De realiteit was overigens wel Een romantisch verleden en een wat triest heden werden treffend gecombineerd by een bezoek aan het onlangs geopende Musée Balzac in Parijs. Een ontmoeting met een lid van oude Poolse adel maakte wel heel erg duidelijk welk een revolutie in maatschappelijke verhoudingen zich in minder dan een halve eeuw heeft voltrokken. ietwat anders dan hij zich had voorgesteld. Aan hetzelfde erf woonden nog vijf arbeiders gezinnen met ettelijke kinde ren, die de hele dag een hei dens lawaai maakten. Daarom maakte hij er al gauw een ge woonte van 's nachts te schrij ven, waarbij hij de slaap de baas trachtte te blijven door talrijke koppen zwarte koffie te drinken. Tegenwoordig bereikt men de Rue Raynouard het best per Métro. Men stapt dan uit aan het station Passy daar waar de treinen zich gereed maken in het daglicht te tre den en de Seine over te sprin gen. Persoonlijk kan ik van deze tocht hoog boven de ri vier nooit genoeg krijgen, om dat het uitzicht,, met als blik vanger de Eifeltoren, fantas tisch mooi is. Dat is dan ook weer iets wat wij op de heer Balzac voor hebben: in zijn tijd stond er zelfs nog geen lijntje van de toren op papier. Ik voer u maar snel terug naar ons eigenlijke doel, het museum. Het is niet meer het vervallen huisje van weleer, daarvoor heeft het gemeente bestuur wel gezorgd. De tuin is nu behoorlijk onderhouden, wat wil zeggen dat er eigen lijk een stukje romantiek ver loren is gegaan, want Balzac keek vanuit zijn werkkamer neer op een brokje wildernis. Met pijnlijke nauwkeurigheid werd het interieur in dezelfde staat gebracht als toen de grote romancier er leefde, maar helemaal geslaagd is men (lo gisch) niet. Er dringt zich toch telkens de indruk van iets nieuws aan de bezoeker op. De museumcollectie, bestaan de uit oude foto's, aanplak biljetten en een groot aantal (misschien nooit betaalde) re keningen, is in keurige vitri nes ondergebracht. In de stu deerkamer staan de oude stoel en de belachelijk kleine schrijftafel, met daarop een gipsafgietsel van zijn rechter hand. De veelgebruikte dic- tionnaire en de indrukwek- kende koffiepot, zonder welke de tientallen romans die te zamen La Comédie Humaine vormen nooit op schrift wa ren gesteld, heb ik echter niet kunnen ontdekken. Plotseling stootte mijn be geleidster, de vrouw aan wie ik bij de ingang mijn frank jes had geofferd, mij aan. „Als dat geen toeval is," fluisterde zij. „De dame die daar bin nenkomt is een verre achter nicht van Balzac." Van dat moment af had ik vanzelfspre kend geen rust, voordat ik een gesprek met haar had aange knoopt, De gravin in balling schap maakte er absoluut geen geheim van, dat zij haar brood met haar (goed onderhouden) handen moest verdienen. En een dag later stond ik in de Rue du Théatre in het aan grenzende, vijftiende, arron dissement en stapte de hoef smederij binnen. Na haar gedwongen vertrek uit het deel van Polen dat vroeger tot Rusland behoorde heeft gravin Tyszkiewicz het in Parijs een tijdlang heel moeilijk gehad. Ze was in luxe groot gebracht zonder dat haar ouders ooit rekening hadden gehouden met de noodzaak dat hun kind nog eens in haar eigen behoeften zou moeten voorzieh. Het enige voor haar open staande beroep hield ver band met haar eertijdse hob by. Als jong meisje had ze dik wijls staan kijken in de aan het landgoed van haar vader verbonden smederij. Het be slaan van de paarden fasci neerde haar en ze vroeg het ook eens te mogen proberen en toen nog eens. Gaande weg kreeg ze er zoveel schik in, dat ze er zich in ernst op ging toeleggen en spoedig kon ze zonder hulp een paard aan een nieuw hoefijzer helpen. „En hoe staat het nu eigen lijk met uw verwantschap met Balzac?" „Daarvoor moeten we heel ver teruggaan," sprak ze door de rook van haar sigaret heen. „Mijn grootvader Adam Rze- wuski (mijn eigenlijke naam is Tyszkiewicz-Rzewuska) was de jongste broer van Balzacs vrouw Hanska. Na het huwe lijk heeft Balzac jarenlang op het slot Wierzchownia ge woond en in mijn jonge jaren ben ik daar een keer op be zoek geweest. Merkwaardig genoeg vond ik er nog een herinnering aan de schrijver zijn persoonlijke bediende, die toen honderd jaar was. Een krasse man toch nog en fris van geest. Hij wist zich een heleboel over zijn vroegere meester te herinneren." Het maakt haar al lang niet meer weemoedig over vroeger te praten. Deze vrouw (wier leeftijd ik niet heb durven vra gen; ik schat haar op ruim vijfenvijftig) heeft zich volko men weten te schikken in haar eenvoudig bestaan. Althans uiterlijk. Er kwamen geen klachten en ik hoorde geen zuchten; haar titel betekent niets meer voor haar. Wanneer iemand haar vraagt wat zij denkt van Rusland en Polen, is zij gewoon ontwijkend te ant woorden. Haar Frans is zon der accent zij is Francaise en ze steekt niet onder stoelen of banken er trtots op te zijn, dat zij als enige vrouw in Frankrijk de beroepsaandui ding „maréchal ferrant" op haar identiteitskaart heeft staan. „Verleden week heb ik de zondag doorgebracht bij vrien den even buiten Parijs," ver telde zij. „Onderweg zag ik een boer lopen met een kreu pel paard aan de halster. Ik stopte en vroeg wat er aan de hand was. hoewel ik wel wist wat eraan scheelde: het lin kerachterbeen moest hoogno dig worden beslagen. Nou, dat heb ik toen maar even gedaan, in de smederij van het vol gend dorp." 0/5 de <:Pra.atótcsl Nee, burgemeester De burgemeester van de Engelse stad Ipswich, zo heb ik zojuist gelezen, heeft verklaard, dat hij van nu af aan geen uit nodiging voor diners en banketten meer aanvaarden zal, tenzij zijn chauffeur en zijn stafdrager ook een invitatie krijgen. „Het gebeurt maar al te vaak", zei hij, „dat ik lekker soep zit te eten, terwijl mijn personeel in een cafeetje om de hoek wat goedkope worstjes zit te eten. En dat kan niet langer zo. In de toekomst zullen ze hetzelfde eten als de burgemeester, of de burgemeester eet helemaal niet". Nu is die burgemeester van Ipswich na tuurlijk een bijzonder sympathieke man en ik houd bepaald meer van hem dan van jongens, die ik bij hopies ken, die hun chauffeur zelfs geen worstjes in het café om de hoek laten eten, maar die hem rus tig laten wachten in de auto voor de deur, totdat het de baas belieft weer naar buiten te komen. Zulke vlegels zijn er nog veel meer dan u denkt. Wat mij altijd hogelijk verbaast is dat hun chauffeurs het nemen. Een andere baan is gemakkelijk genoeg te krijgen. Toch geloof ik dat mijn broeder uit Ips wich drie fouten maakt. De eerste is, dat hij zijn chauffeur en zijn staf-employé niet wat beters te eten geeft dan goedkope worstjes, de tweede dat hij soep zo lekker vindt, maar de belangrijkste, dat hij blijk baar denkt, dat zijn personeel het zo dol zou vinden mede aan te zitten aan de di ners die te zijner ere worden gegeven. Als ik chauffeur van de burgemeester was, zat ik veel liever in het kroegje op de hoek dan aan zo'n diner, want dat is een van de vervelendste besonjes, die er be staan: je moet blijven zitten en naar de prietpraat van de mensen die naast je zit ten luisteren en zelfs naar speeches, die meestal ook niet zó zijn, dat je er je flens jes voor moet laten koud worden. Niet alleen dat kleine cafeetjes om de hoek heel dikivijls amusanter zijn dan de zalen van het Grand Hotel de Luxe met al die om-je-heen-sluipende kelners en tus sen een aantal heren, die alles op alles zetten om zich keuriger voor te doen dan ze zijn. Niet alleen dat al die heren in hun hart veel liever met een gezellig Ipswicht- je in een klein cafeetje zouden willen zit ten dan met de burgemeester in zo'n keu rig zaaltje, maar het is maar zeer de vraag of die chauffeur en die stafdrager zich wel op hun gemak zouden gevoelen tussen mensen met geheel andere interessen dan zij bezitten. Dit heeft anders dan die brave burge meester denkt totaal niets met demo cratie of nie t-democratie te maken. Als ik een hele avond van pasteitje tot pud dinkje moest doorbrengen tussen ban kiers, landmeters, essayeurs van gouden en zilveren werken, generaals of directeu ren van scheepvaartondernemingen, zou ik mij óók vervelen en zou ik al-maar zit ten te denken: „ik wou maar dat ik in het cafeetje op de hoek zat met een paar van mijn eigen vriendjes". De wereld gaat aan misverstand ten on der en dit i s een misverstand van de bur gemeester van Ipswich. Heus. Gelooft u mij, burgemeester, dit heeft niets met democratie te maken. Het is zonder-twijfel reuze-lief bedoeld, maar doe dit uw stafampuljee en uw chauffeur niet aan. Want u slaat de plank wel hele maal mis, edelachtbare heer. Elias Advertentie EEN MOOIE COUPON VOOR ROK OF JAPON Aneg8ng".38/40. tIAARLEM. éi Tien maanden geëist tegen Oostenrijkse beeldhouwer De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van tien maanden geëist tegen een 29-ja- rige Oostenrijkse beeldhouwer, die begin oktober uit het Haagse gemeentemuseum drie delen van een antiek toiletgarnituur had gestolen. De buit, ter waarde van f 15.000, smokkelde hij onder zijn jas het museum uit. De vermissing werd in het gemeentemu seum niet terstond gemerkt. De diefstal kwam op 13 oktober toevallig aan het licht, toen bij een controle van vreemde lingenpolitie in een hotel het gestolene werd gevonden. Het staat wel vast dat de Oostenrijkse beeldhouwer ook in Denemarken en Duis- land diefstallen uit musea heeft gepleegd. Wegens een diefstal uit het museum van Leuven was hij in België tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. De officier van Justitie laakte de slech te beveiliging van de kunstvoorwerpen in het museum. De verdediger was het daarmee eens en vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, opda'; de verdach te met Kerstmis thuis zou kunnenzijn. „Daar zal wel niets van komen", meen de de officier, „want hij moet ook nog in Duitsland terechtstaan". De officier acht te een voorwaardelijke straf zinloos, want als verdachte's tijd om is, wordt hij over de grens gezet. Op 10 december zal de rechtbank uit spraak doen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3