Een derde gat Militair veevoertransport loopt ten einde Koningin bez< scholen op jcht militaire de Vel uwe LABOR Mammoetwet ontmoet veel tegenstand in de Kamer Wat de IJ- en Coentunnels zullen kosten SMYRNA -WOL v.a. 1.95 Pakhuisbrand in Schiedam VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Totaal zijn 3700 ritten met 12000 ton voeder gemaakt Kantoormachine technici en het loonoverleg GAS FORNUIZEN Veilig Verkeer ook voor kleuters Thanksgivingsday in Nederland Er komt een nota over de Lauwerszee KLM-veteraan Frijns gehuldigd Tonnen papier en kerst kaarsen in rook vervlogen „Pas op, minister Cals, dat het dier geen politieke ongelukken veroorzaakt!" Wormer loopt in de gaten GEROl(ZlLMÉTA) Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. U kunt bij Uw Gero-leverancier keuze maken uit veel meer cassette-samenstellingen »lÈlfr!Vln couvert-modellen. Prijzen vanaf f 72.- Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en toch de cassette gratis. Koopt U de complete inhoud Ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis. Ideaal voor het opbergen. NE718 Het militaire bietenvervoer, de trans porten van aanvullend veevoeder naar de droogtegebieden, loopt ten einde. Van daag rijden nog 72 vrachtauto's van laad plaatsen als Bleiswijk, Tholcn, Hoofddorp, Zevenbergen, de Noord-Oostpolder en Flakkee naar de bestemmingen in Dren te, naar Delden, Drijber bij Beilen, Groes- beek en Friezenveen, maar dit zal het laat ste transport over de weg zijn. Er zijn voorts nog vier binnenschepen onderweg met geschenkzendingen uit Zeeland: hooi, stro en lucernemeel, naar Drente. Het vervoer per schip zal een einde nemen als volgende week de laatste 300 ton lucerne meel naar Meppel onderweg gaan. Bijna drie maanden aan een stuk heb ben militaire vrachtauto's het nood-vee voeder door ons land vervoerd: 3700 rit ten met totaal ruim 12.000 ton voeder. Ze venduizend militairen hebben geholpen bij, het opladen. Het werk en het rijden ge schiedde vaak bij nacht en ontij, maar alle betrokkenen, chauffeur, soldaat, onderof ficieren en officieren hebben het werk al tijd met volledige toewijding verricht, zo vertelde ons kapitein J. H. Buising van de Legervoorlichtingsdienst, de man die met evenveel hart voor de zaak telkens het hoe en waarom van de transporten uit de doe ken heeft gedaan. Aparte vermelding verdienen het 462ste Pontonniersbataljon uit Keizersveer, dat in één maand met 223 voertuigen ruim 60.000 km verreden heeft ten koste van 25.500 liter benzine, en verscheidene on derdelen van de Aan- en Afvoertroepen, dat in een week tijd met 91 wagens 29.535 km reed. Verder waren bij de transporten betrokken de Luchtdoelartillerie, A.A.T., Genie, Verbindingsdienst, artillerie, mili tair geneeskundige dienst, technische dienst en cavallerie. De regeling van het vervoer geschied de in samenwerking tussen het Bureau van de Voedselcommissaris in Zuid-Hol- De Vereniging van Kantoormachine Technici (Vekate) heeft telegrammen ge zonden aan de minister van Sociale Zaken en aan het College van Rijksbemiddelaars naar aanleiding van de nieuwe C.A.O. voor kantoormachinetechnici, die onlangs ge reed kwam. Aan het College van Rijksbe middelaars vraagt de vereniging om de C.A.O.die binnenkort aan hen zal worden voorgelegd goedkeuring te onthouden, om dat de Vekate niet bij het overleg betrok ken werd. Aan de minister heeft de vereni ging verzocht te bemiddelen bij pogingen om de beide werkgeversorganisaties te bewegen de Vekate toe te laten tot de on derhandelingen. In beide telegrammen wijst de vereniging er op, dat zij het groot ste ledental heeft in deze branche en op grond daarvan in de besprekingen een aandeel had moeten hebben. land te Den Haag, waar de aanvragen werden geregistreerd en verwerkt en het bureau van de Nederlandse Territoriaal bevelhebber, waar inzonderheid kapitein W. H. Verbeek zich de afgelopen drie maan den met de verzorging van het voervoer heeft beziggehouden. Het ministerie van Landbouw heeft een beroep op de Koninklijke Landmacht ge daan om incidenteel nog enkele voedsel- transporten te verzorgen. Dit zou veevoe der betreffen dat is aangekocht met aan de landbouworganisaties geschonken parti culiere gelden. Advertentie o.a. Küpperbusch v.a. 199. Nieuwe Groenmarkt 2 - Tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Tel. 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem Nu het verkeersonderwijs op de lagere scholen een vast onderdeel van het leer plan is geworden, verplicht van het der de leerjaar af, gaat de belangstelling van het Verbond voor Veilig Verkeer zich meer en meer ook richten op het onder wijs dat op de lagere scholen aansluit, respectievelijk eraan voorafgaat. Er is een speciale commissie in het leven ge roepen, die zich zal gaan beraden over de vraag op welke wijze het verkeersonder- richt in het leerplan van de scholen voor voortgezet onderwijs zal kunnen worden opgenomen, hoe dit onderricht aan het ka rakter van de diverse categorieën van dat onderwijs zal kunnen worden aangepast en aan welke speciale eisen de leerstof zal moeten beantwoorden. Ook op de categorie jongeren in de eer ste en tweede klassen van de lagere scho len richt het verbond de speciale aan dacht. Dat zulks dringend nodig is be wijst het feit dat jaarlijks ongeveer 90 kleuters (leeftijd 1 tot en met 4 jaar) in het verkeer de dood vinden, waarvan 90 percent bij het oversteken en op de rij weg spelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil daarom niet alleen ouders, maar ook kleu terleidsters opwekken de kleintjes reeds de beginselen van voorzichtigheid op de weg bij te brengen. Hiertoe is onder meer een speciale film „Drie Turven Hoog" en een leerboek voor kleuterleidsters „Kleu ter en Verkeer" in omloop gebracht. De Amerikanen vierden gisteren Thanksgivingsday. De Amerikanen in Ne derland waren bijeengekomen in de Pie terskerk te Leiden. Deze kerk was inder tijd het centrum van het geestelijk leven van de uit Engeland uitgewekenen, die la ter als Pilgrimfathers naar Amerika ver trokken. De dienst in de Pieterskerk wordt ieder jaar onder auspiciën van de United States Educational Foundation gehouden. Nadat de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer M. Philip Young, de aanwezigen verwelkomd had en de ge schiedenis van Thanksgivingsday in kor te trekken herhaalde, declameerde hij een gedicht van Stephen Vincent Benet over de tocht van de Pilgrimfathers. De boodschap van president Eisenhower, wel ke door de ambassadeur werd voorgele zen, zegt dat het huidige jaar vooruitgang heeft gebracht voor de Amerikanen en de belofte inhoudt voor het handhaven van de levenswijze, die het volk en de rege ring van de Verenigde Staten van Ameri ka voorstaan. Hij hoopt op verdraagzaam heid, begrip en verzoeningsgezindheid tus sen de volkeren. zal volgens de heer Stokman het klimaat voor de behandeling van de mammoet wet veel beter worden. De Jcosten van het onderwijs stijgen enorm om te kunnen vol doen aan de eisen die nationaal en inter nationaal aan het Nederlandse volk wor den gesteld. Er is geen sprake van, zo weerde de heer Tilanus (C.H.U.) een ver wijt van de heer Tans (P. v.d. A.) af, dat liberalen en confessionelen op deze uitga ven zouden willen bezuinigen. In alle toonaarden is gesproken over de noodtoestand bij het onderwijs door ge brek aan schoolgebouwen, het tekort aan leerkrachten en de toeneming van het aantal niet volledig bevoegde leerkrach ten. Regeling van de rechtspositie van de onbevoegden in een noodwet bepleitte me vrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) Zij hield ook een pleidooi voor verhoging van Minister Cals de lerarensalarissen nadat zij een sterk gedaalde waardering van de intellectue len had geconstateerd. Zij drong er bij de minister op aan het goede voorbeeld te geven en althans aan de onderbetaling van de leraren een einde te maken. „Hoe staat het met de onderhandelingen?" vroeg de heer Tans (P. v.d. A.). Op het betrekken van de schoolbesturen bij het overleg drong de héér Van Nierop (A.R.) aan. Bij de bezwaren van mevrouw Van So meren-Downer tegen teveel formalisme sloot de heer Roosjen zich aan met de op merking dat het jaren duurt voor op een schoolbouwplan alle rijksgoedkeuringen zijn verkregen. Er zijn totaal 108 hande lingen nodig alvorens een bijzondere school er staat, verklaarde de heer Peters (K.V.P.). De bouw van een nijverheids school kan wel vijf jaar duren. De heer Engelbertink (K.V.P.) en anderen vroe gen wanneer de nota kan worden verwacht met de beslissing van de regering over de spreiding van het hoger onderwijs. To taal zeventien sprekers hebben klachten en wensen geuit, waarop minister Cals dinsdag zal antwoorden. Loonvorming in de landbouw Aan het begin van de vergadering heeft de Kamer met algemene stemmen de mo tie-Van der Ploeg aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd nadere beslis singen te nemen waardoor bij de loonvor ming in de landbouw dezelfde regels kun nen worden gevolgd als voor andere be drijfstakken gelden. De motie met onge veer dezelfde strekking van de heer Vrede- ling (P.v.d.A.) was tevoren ingetrokken. De motie van de heer Egas (P.v.d.A.), waarin er bij de regering op werd aan gedrongen een evenwichtig samenstel van structuur- en garantiemaatregelen te ont wikkelen, werd bij zitten en opstaan ver worpen. Alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. stemden voor. De minister van Verkeer en Waterstaat verklaart in zijn memorie van antwoord inzake de begroting voor 1960 dat hij zeer binnenkort, zo mogelijk nog vóór de mon delinge behandeling van het begrotings hoofdstuk, een nota over de technische, economische, sociale en financiële proble men, welke bij de eventuele afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee zijn be trokken, aan de Kamer zal toezenden. In deze nota zullen de resultaten van de stu dies en adviezen van deskundige organen, onder andere het advies van de Raad voor de Waterstaat, zijn verwerkt. De minister acht het niet juist de aan hem uitgebrachte adviezen aan de Kamer over te leggen. De minister zegt verder dat zowel afsluiting als dijkversterking afdoende oplossing voor de veiligheid geven. Een beslissing over de toekomstige vorm van het Amsterdamse marine-eta blissement in verband met een Amster damse IJtunnel is nog niet genomen, zo deelt de minister van Verkeer en Water staat aan de Tweede Kamer mee. In overleg met de gemeente Amsterdam en de rijkswaterstaat is door het Centraal Planbureau een interimrapport over de rentabiliteitsberekening van een Coen- en IJtunnel uitgebracht. De bouw van een Coentunnel zal, inclu sief kanaalverbreding, 51 miljoen vorde ren, plus 13 miljoen voor de zuidelijke toegangsweg. De Hem-spoortunnel komt met inbegrip van toeleidingen op 80 mil joen gulden. Ongeacht de reeds gedane in vesteringen zal bij de goedkoopste oplos sing voor het marine-etablissement nog globaal 130 miljoen gulden nodig zijn voor de IJtunnel. De wegen naar Amsterdam- Noord en de Zaanstreek zouden nog maals 30 miljoen gulden kosten. Boven dien zal Amsterdam kostbare sanerings- werken moeten uitvoeren. Voor de Hem- en Coentunnel worden bouwtijden van vier jaar mogelijk geacht, voor de IJtunnel wellicht iets meer. Wordt met de IJtunnel begonnen, dan zal in de eerste vier jaar veertig miljoen nodig zijn, waarna voor de Coentunnel nog 16 miljoen en voor de Hemtunnel 20 miljoen gulden per jaar. Wordt met de Coentun nel begonnen, dan wordt in de eerste vier jaar gemiddeld 23,5 miljoen geïnvesteerd, waarna voor de Hem- en IJtunnels respec tievelijk 20 en 32,5 miljoen gulden jaar lijks nodig zullen zijn. Naar de mening van de minister wordt de bouw van de IJ- en de Coentunnels niet vertraagd door wed ijver tussen Amsterdam en Zaandam. „Je hebt door je vlucht met de „Post duif", nu meer dan dertig jaar geleden, gewezen op de mogelijkheden in de bur gerluchtvaart in het algemeen en bij de K.L.M. in het bijzonder. Onder de bezie lende leiding van wijlen Plesman heb je voor de oorlog met je collega's een ba sis gelegd, waar wij heden ten dage nog van profiteren", zo sprak de korpschef van de K.L.M.-vliegers, J. C. Pool de veteraan Guillaume M. II. Frijns toe, aan het ein de van het jaarlijks vliegersdiner, dat donderdagavond in restaurant „Aviora- ma" op Schiphol werd gehouden. Frijns, tot voor enkele maanden hoofd van het vluchtregelingscentrum der K.L.M. op Schiphol, thans gepensioneerd, heeft in dertijd met luitenant Koppen met de ..Postduif" de eerste poslvlucht naar het toenmalige Nederlands-Indië gemaakt. Donderdagavond werd de „Sjeik" zoals oud-gezagvoerder Frijns door zijn colle ga's werd en nog wordt genoemd, uitge luid, nu hij de actieve dienst heeft ver laten. Die bijnaam heeft hij in het begin van zijn vliegersloopbaan gekregen toen hij op een festijn in Arabisch kostuum verscheen. Meer dan honderd vliegers en oud-vliegers, voor zo ver nog bij de maat schappij werkzaam, waren samengeko men aan het jaardiner waaraan als colle ga en eregast ook prins Bernhard aanzat. Koningin Juliana heeft gisteren weer en kele militaire kampementen en opleidings instituten bezocht. Haar eerste bezoek gold de Infanterieschool te Harderwijk waar zij kennis kwam nemen van de opleidings methoden. Het fanfarekorps der Lim burgse jagers en de bekende demonstratie compagnie van deze school, ongeveer 120 man sterk, waren opgesteld om de Konin gin te begroeten. In de instructiezaal vertelde kolonel W. D. H. Eekhout bijzonderheden over de inrichting en werkwijze van deze leger- school, die een centrum is voor alle soor ten opleidingen. In 1959 werden 43 diver se cursussen gegeven, variërend van een week tot zes maanden tijdsduur. Hieraan namen deel 475 beroepsofficieren, 1280 re serve-officieren, 1475 dienstplichtige on der-officieren en korporaals. Zelfwerkzaamheid Majoor M. A. Panhuijzen gaf een uiteen zetting over de z.g. methodische instruc tie waarbij de zelfwerkzaamheid van de soldaat thans welbewust wordt bevorderd. Des middags bezichtigde de Koningin de grote, moderne legerplaats Ermelo, met haar talrijke gebouwen, oefen- en prak tijklokalen, kantines en ontspanningszalen. Na inspectie van de erewacht gevormd door leerlingen van de school voor reser ve-officieren van de infanterie (S.R.O.I.) woonde de Koningin met haar gevolg een oefening van een camouflagegroep bij. Een aardig moment vormde de les van majoor F. de Boer aan een twintigtal jon gelui, die vrij en frank discussieerden over het leiderschap. Koningin Juliana volgde de les met grote belangstelling en de spontane opmerkingen van de jonge mi litairen deden haar enkele malen harte lijk lachen. Demonstraties De leerlingenvereniging van de S.R.O.I. ontving Hare Majesteit in de leerlingen kantine, waar men de lunch gebruikte. De praeses van de leerlingenvereniging, R. L. Ferwerda, was de tafelheer van de Koningin. In de legerplaats Ermelo begaf de Ko ningin zich in de soldatenkantine tussen de manschappen: enkele honderden jonge militairen van wie zij er een paar aan sprak. Uitvoerig liet de Koningin zich voor lichten over de mogelijkheden voor ont spanning en verpozing. Daarna maakte zij een rondrit over het oefenterrein, waar zij de brandweer in actie zag, een heli kopter een gewonde zag vervoeren en demonstraties met vlammenwerpers en an dere militaire uitrusting bijwoonde. Het bezoek eindigde met een bezichtiging van het lesgebouw, waar de Koningin van de heer A. L. Crêvecoeur leraar potten bakkerij een fraaie schaal cadeau kreeg. Advertentie Rijksstraatweg 127 - Tel. 54012 - Haarlem Donderdagavond omstreeks acht uur was brand ontdekt in een oud branderij- pand aan de Westvest in Schiedam, waar in gevestigd zijn een groothandel in eta lagemateriaal en een firma, die voorna melijk papier, kaarsen en kerstartikelen verhandelt. De directeur van deze firma was nog bezig, met een bediende een klant een en ander uit zijn voorraad te lonen, toen een hunner plotseling vlammen ont dekte. Het bleek dat de benedenverdieping reeds flink brandde. De drie mannen kon den zich bijtijds in veiligheid stellen maar twee hunner liepen daarbij vrij ernstige brandwonden op. De brandweer slaagde erin de aangrenzende panden te behouden. Juist deze dagen was nog vijftig ton bruin pakpapier en achttien ton boterhampa pier in het pakhuis aangevoerd. Dit alles lag opgestapeld op twee verdiepingen met een diepte van 25 a 30 meter. Het werd goeddeels, door het vuur of door bluswa ter, onbruikbaar. Omstreeks halftwaalf vannacht was de brandweer het vuur meester. Dit was voor al te danken aan het feit, dat het oude ge bouw een stevige dakconstructie heeft, waardoor de vlammen zich geen weg naar buiten konden banen. Kortgeleden waren in het gebouw ook nog vijf ton kerstkaarten opgeslagen. Door de sterke luchtstroom in het ge bouw werden deze naar alle kanten ver spreid. Het blussingswerk werd zeer be moeilijkt, doordat de oude branderij slechts van kleine vensters voorzien is. De schade beloopt naar schatting 100.000. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) „Wij moeten de moed hebben te erkennen", zei gisteren de heer Tans (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer, „dat we met ons voortgezet onderwijs achterop zijn geraakt". Daarom vond hij het ontstellend dat de desbetreffende mammoet wet is gestuit op tegenstand van de helft van de vier partijen waarop het kabinet steunt. Er worden grondwettelijke bezwaren geopperd met veronachtzaming van de noodzakelijke vernieuwing van het onclerwijs. Het gevaar bestaat dat de mammoetwet van minister Cals niet op stal komt, maar in een politiek slop geraakt. Ook mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) maakte zich ongerust over de vernieuwing van het onderwijs, maar de heer Tilanus (C.H.U.) was juist bezorgd dat minister Cals „de mammoet, die hij aan een ketting achter zich aansleept", vurig wil verdedigen. „Pas op", waarschuwde hij, „dat het dier geen politieke ongelukken veroorzaakt". Ook de heer Roosjen (A.R.) verklaarde dat er in zijn kring ernstige bezwaren tegen de mammoetwet bestaan. Daarentegen beloofde de heer Stokman (K.V.P.) constructieve medewerking, hoewel ook hij critiek had. Tijdens de kabinetsformatie heeft, mi nister Cals overleg gepleegd met de drie fractievoorzitters, de heren Romme (K.V.P.), Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.), over grondwettelijke bezwaren tegen de mammoetwet, waarvan gevreesd wordt dat het „recht" op de oprichting van bijzondere scholen zal worden aange tast. Er werd toen overeenstemming be reikt over een oplossing, waarna minis ter Cals de wet dienovereenkomstig wij zigde. In de Eerste Kamer heeft veertien da gen geleden de heer Schipper (A.R.) opge merkt, dat er toch geen overeenstemming was over het grondwettelijk bezwaar. Daaraan herinnerde gisteren de heer Tans (P. v.d. A.), waarna de heer Roos jen (A.R.) opmerkte, dat ook als de grondwettelijke bezwaren zouden zijn op- geheden, daarmee nog niet alle principiële bezwaren zijn weggenomen. De minister moet nu maar eens uitvoerig meedelen, maande de heer Stokman (K.V.P.) waar over wel en niet overeenstemming is be reikt. De vrees bestaat dat bestaande scholen moeten worden opgeheven vol gens het overgangsrecht. Indien de minis ter zich nader uitspreekt over dit over gangsrecht en positieve uitspraken doet, Advertentie Frog-plastic-vliegtuig-modellen (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, .evenals de prachtige POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang fabrieken - Engeland Verkrijgbaar in speelgoed winkels en warenhuizen diiudiuaapv i i Tri-ang treinen HO Zeer aantrekkelijke aanvangssets verkrijgbaar. Veel uitbreidingsmogelijkheden. Prachtig assortiment wagens en locomotieven. Tri-ang metalen speelgoed (Van onze correspondent) WORMER, 26 nov. - In Wor mer is men blijkbaar niet voor één gat te vangen. De afgelopen nacht is er een derde gat ontstaan. Weer zo'n geheimzinnig, meters diep en vijfkantig gat en wel in het weiland van boer K., ongeveer 800 meter verwij derd van het veelbesproken tweede gat. De Maatschappij tot Exploitatie van Wor mergaten is onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek. Een bliksem- onderzoek, want men hoopt nog vandaag het raadsel te ontsluieren. De Maatschap pij ziet er kennelijk nog een gat in. Wij houden u op de hoogte. Raadpleeg dus de krant van morgen. Wellicht kunnen wij u dan meer vertellen, want wat in het gat zit verzuurt niet! Dit is een van de vele metalen scheepsmodellen. Ook metalen havenmodellen verkrijgbaar. Schaal 1 1200. Van 0,75 af. De favoriete verzamelhobby van uw jongens Dit is de Junior tip 10,75. Nog talloze andere modellen. Tri-ang Minic

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5