Anton Hunink Men blijft de duurdere tram voorlopig nog trouw J. Bernlef: „Voor mij is het beste van Carmiggelt dè litteratuur" Volkomen luchtdicht... Barbarber" JOHNNIE WALKER Marlène Dietrich maakte rentrée in Parijs „Start 8" geopend Derde V-concert N.Ph.O. met Janine Andrade Septet" van Benjamin Harkarvy door het Nederlands Danstheater Amoureuze avonturen van Dickens bron van controverse tussen zijn vereerders Vliegers in Praag gezond en wel Geschil over de „kasba" is bijgelegd 11 Winnaar van de Reina Prinsen Geerligsprijs 1959 De negen muzen In één nacht Uw handen gaaf en zacht Koningin Juliana woonde toneelvoorstelling bij Drie a vier scholen voor pluimveeteelt gewenst échte Gelderse rookworst GRATIS tips voor kinderfeestjes m V00RWALT-F0T0 0VERVEEN Amerikanen bouwen grote radarpost in Engeland Beiden schreven brieven aan hun verwanten Schip van 3500 ton van dwarshelling te water gelaten AMSTERDAMS ALLERLEI Prijs van het Verzet ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 DE 22-.1 ARIGE J. BERNLEF, pseudoniem voor Henk Marsman, die de Reina Prinsen Geerligsprijs 1959 heeft gekregen, vertelde ons dat hij er niet eens zo ver baasd over was. „Eigenlijk had ik het voor zestig percent al verwacht." Het klinkt niet verwaand, wel erg zelfverzekerd. En dat is Henk Marsman. Hij weet precies wat hij wil en misschien ook wat hij kan. „Op school, op de hbs ben ik serieus met schrijven begonnen. Nadat ik drie jaar op de hbs aan de Raaks in Haarlem heb gezeten, kwam ik in Amsterdam, op de eerste ohs, in de vierde. Mijn leraar Neder lands, de heer R. Nieuwenhuys, heeft er veel toe bijgedragen, dat ik me meer en meer voor litteratuur ging interesseren. Hij vertelde me vooral wat ik niét moest lezen. Voor mijn eindexamenopstel behaalde ik een tien. Na school moest ik in dienst ik zal je de verhalen daarover sparen en daarna ging ik naar Zweden. Ik houd van dat land. Het is eenzaam, stil en geweldig melancholiek, vooral hel platteland. Mijn novelles spelen daar. Ik bleef er ruim een jaar. In Nederland hadden mijn twee vrienden, G. Brands en K. Schippers intussen „Barbarber" opgericht. Ik heb me direct bij hen aangesloten. De naam? Brands en Schippers die al een tijdje rond liepen met „hoe moet het blad in hemelsnaam heten" fietsten op een middag door Amsterdam. Zoals altijd keken ze naar de winkels, vooral naar groentenwinkels, die zij en ik ook eigenlijk altijd het fijnste vinden; het ruikt er lekker en het heeft iets fris. Ze noemden allerlei soorten groenten op, sla, andijvie, rode kool, rabarber. Ze speelden met het woord rabarber tot een van de twee ineens zei: „Barbarber, zö moet ons blad heten". 99 ALS HENK MARSMAN over „Barbar ber" praat, wordt hij veel enthousiaster. De woorden komen veel sneller, hij luistert geïnteresseerder naar de vragen. „We wil len dat „Barbarber" een eigen gezicht heeft. En dat is ons wel gelukt. Het is namelijk helemaal niet een uitgesproken litterair blad. Ook krantenberichten, be richten die op het eerste gezicht niet op vallen, die gewoon bij de „stuff" van een De 22-jarige J. Bernlef pseudoniem voor Henk Marsman. krant horen, die automatisch worden mee gelezen, blijken als ze eenmaal in „Bar barber" staan er uit te springen. We be geven ons in „Barbarber" niet in litteraire polemieken, wat we zoeken is de ware, speelse humor. Daarom kan ik er mijn gedichten zo goed in kwijt, want ook daar in zoek ik altijd naar iets onverwachts, naar een plotselinge wending, iets dat met schrikken te maken heeft. Misschien kun je het het best met het aflopen van een trap in het donker vergelijken. Je denkt dat je er bent, maar je vergeet de onder ste tree, je stapt éven mis, maar je komt toch goed terecht. Henk Marsman koos als pseudoniem J. Advertentie RORN I 8 20 S TILL COI.NC STRONG. V (Van onze correspondent in Parijs) Na haar triomfen vorig jaar in Londen heeft Marlène Dietrich, die onze ouders, en mogelijk uw grootouders al bewonder den als „De blauwe engel" in Lubitsch vermaarde gelijknamige film, vrijdag ook haar joyeuse rentree in Parijs, in het Etoile theater gemaakt. Ingeleid en voor gesteld door de 71-jarige Maurice Cheva lier. De recette was 120.000! Marlène Dietrich stond veertig minuten op de plan ken. Uit haar repertoire, dat maar twee nieu we liedjes bevatte, had ze het bekende Franse chanson „La vie en rose" ge schrapt. Een collegiaal en vriendschappe lijk gebaar, zoals ze tegenover de pers verklaarde, tegenover Edith Piaf, die ze in Frankrijk, en dus op haar eigen ter rein met dit succesnummer niet wilde be concurreren. Haar eerste bezoek in Frank rijk tien dagen geleden gold trouwens ook al Edith Piaf. Naderhand bleek dat de ontmoeting door het geïllustreerde week blad Paris Match was georganiseerd en in scène gezet om dé histrósische foto van 's werelds koninginnen van het chanson te kunnen maken. Door complicaties met de politie, die de deur van Edith Piafs huis bewaakte, waren, toen puntje bij paaltje kwam, de overigens zo gehaaide fotogra fen van Paris Match juist de enige ver tegenwoordigers van de pers, die ontbra ken op het moment dat Marlène en Edith elkaar zo „spontaan" in de armen vielen. Marlène Dietrich had geëist dat het po- 'lium over de eerste tien rijen stoelen zou worden uitgebreid. Volgens ietwat kwade longen omdat /.e liever niet had dat het publiek haar van al te dichtbij kon bekij ken. Efin, voor Marlène is haar Parijse Première toch een doorslaggevend succes geworden. En voorlopig zal haar naam nog wel op het affiche blijven prijken. Bernlef. Bernlef is onze enige uit de vóór christelijke tijd overgeleverde dichter naam. Bernlef was een oud-Friese zanger, die omstreeks 800 te Holwierda leefde. Hij zong sagen en heldenliederen en bege leidde zich op de harp. Na zijn bekering tot het Christendom door Sint Lutger zou hij uitsluitend nog psalmen hebben ge zongen. BERNLEFS VOORKEUR gaat wat de Nederlandse litteratuur betreft uit naar Nescio, Van Schagen. Carmiggelt, en de dichters Lucebert, Hanlo en Vroman. Vooral voor Carmiggelt steekt Bernlef zjjn bewondering niet onder stoelen of banken. Hij vertelt een paar „Kronkels" na, ook „Het mannetje van „Rielèksen". En als hij vertelt in de sobere woorden van Car miggelt ziè je bet mannetje op het paaltje bij Het IJ zitten, zie je hem naar de meeuwen en het water kijken, rielèkst, nu hij vijfenzestig is, en niet meer hoeft te werken. Het liefst zou J. Bernlef uit al die boekjes, die van Carmiggelt versche nen zijn de beste verhalen kiezen en er één boek van maken, voor hem was dat dan dé litteratuur. WE VROEGEN HENK MARSMAN nog of de formulering „er is een kloof tussen kunst en maatschappij" hem iets zei, of hij denkt dat de maatschappij een taak heeft voor jonge kunstenaars, wat hij denkt van het nozemprobleem en of hij, als hij een beroep zou kiezen, dat alleen om het geld zou doen of echt uit voorkeur. Henk Marsman moest een beetje lachen om die vragen, maar hij vond ze wel leuk om te beantwoorden. „De formulering er is een kloof in de maatschappij" zegt me inder- dad iets. Hans Redeker schreef erover in zijn boek „De dagen der artistieke ver twijfeling". Vroeger was kunst en maat schappij samengeweven. Nu staat de kunst apart. Een kloof is er dus. Er is géén op lossing. De maatschappij heeft absoluut geen taak voor jonge kunstenaars, ze moe ten zelf maar zien hoe ze er komen en dan zéér beslist: „Ik heb het ook zonder enige kruiwagen gedaan. Het nozemprobleem zegt me niets. Voor mij is het geen pro bleem, trouwens, er is al zoveel over ge praat en geschreven". Henk Marsman heeft nog geen beroep Hij heeft gesolliciteerd bij het Stedelijk Museum. „Naar een hele rustige functie zegt hij lachend. ik wil niets opwin dends, daarom ga ik ook nooit in de jour nalistiek. Ik ben bang dat hel me teveel bezig zou houden. Dat wil ik niet. Naast mijn „werk" wil ik nog veel tijd over hebben voor Barbarberen voor alles wat met litteratuur te maken heeft." Eva Iloornik De loco-burgemeester van Hilversum, mr. F. C. Vorstman, heeft in het oudé raadhuis aldaar de tentoonstelling „Start 8" geopend. Start ontstond in 1952 op ini tiatief van de jury voor de Koninklijke Subsidies voor Vrije Schilderkunst. Het doel is jonge kunstenaars gelegenheid te bieden hun werk aan het publiek te to nen. De organisatie berust bij het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Aan deze achtste tentoonstel ling, die haar reis door Nederland in Hil versum begint, nemen voor het eerst ook beeldhouwers deel, zestien in getal. Voorts bevat zij werk van negentien schilders, te kenaars en grafici, onder wie ook de dich- ter-schilder Lucebert. Bij de opening deel de mr. Vorstman mede dat de gemeente Hilversum een bronzen klein plastiek van de Amsterdamse beeldhouwer Niek Jonk heeft aangekocht. Een Breitner ter veiling. De catalogus van de kunstveiling, die van 15 tot 17 de cember bij Frederik Müllor en Cie te Am sterdam wordt gehouden, bevat onder an dere een werk van G. H. Breitner „Volks meisje". Advertentie Koningin Juliana heeft vrijdag in de Statsschouwburg te Utrecht de galavoor stelling bijgewoond van het toneelspel „Clérambard" van Marcel Aymé. Het stuk werd gebracht door de Utrechtse Stu dententoneelvereniging ter gelegenheid van de achtenveertigste dies natalis van de Utrechtse Studentenvereniging „Uni- tas" en het tiende lustrum van de Utrech- se Studententoneelvereniging. Onder regie van Berend Boudewijn volg de hierna de Nederlandse première van „Clérambard". Tijdens de pauze werden leden van de senaat van „Unitas" van het bestuur van de Utrechtse Studenten toneelvereniging aan de vorstin voorge steld. HET PROGRAMMA van het derde vrijdagavondconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest was gelijk aan dat welk woensdag in Bever wijk gegeven was. Alleen werkte dit maal Janine Andrade als soliste mee in het derde vioolconcert van Saint- Saëns. Zij heeft het dankbare repertoire- stuk van haar landgenoot, schoolvoor beeld van klassicistische romantiek, met allure ten gehore gebracht; een ware ovatie viel haar dan ook ten deel. Haar spel onderscheidt zich vooral qua toon door een zekere strakke lyriek waar mee zich het Victoriaanse sentiment van Saint.-Saëns bijzonder goed vertalen laat, en anderzijds beschikt de violiste ruim schoots over de spitse brille waarmee bij voorbeeld het hoofdthema van de finale de nodige „chic" kan krijgen. De begelei ding van het orkest was niet altijd in har monie met de toonkwaliteit van de soliste. Zo waren de tegenstemmen van de hout blazers in het tweede deel wel eens te dik van timbre, terwijl ook de vulstemmen van de hoorns het klankbeeld soms iets te zwaar maakten (wellicht doordat de hier gebruikelijke instrumenten minder licht aanspreken dan de Franse). In de Finale was het evenwicht in ieder geval aan merkelijk beter dan in de beide eerste delen. De soliste betrok dan ook Henri Arends en het orkest met nadruk in het succes. Een bijzonder hartelijke ontvangst was Jan Mul ten deel gevallen na de uitvoering van zijn „Svmfonietta", waarvoor de com ponist persoonlijk op het podium ver scheen. Ik verwijs de belangstellende lezer naar de editie van donderdag voor mijn bespreking van dit werk. alsmede voor mijn instemmende woorden inzake de Symfonie van César Franck die na de pauze tot uitvoering kwam. Sas Bunge Er dienen in ons land drie a vier pluim veeteeltvakscholen te komen, aldus een rapport dat is uitgebracht over de ontwik keling van het pluimveeteeltonderwijs in Nederland. Dit rapport is samengesteld door een studiecommissie, die op 12 sep tember 1958 door de minister van Land bouw werd ingesteld en waarin de drie landbouwstandsorganisaties werden ge kend. Het doel van deze pluimveeteeltvak scholen is: het opleiden van in de pluim veehouderij gespecialiseerde krachten tot een zodanig theoretisch en praktisch peil dat ze kunnen voldoen aan de eisen die het bedrijfsleven ook in de toekomst zal stellen. Aan iedei'e school moet een praktijkbe drijfje verbonden zijn. De kosten voor zulk een school worden geschat op ongeveer 325.000 gulden. Omtrent de plaatsen van vestiging meent de studiecommissie, dat de leerlingen de school redelijk goed die nen kunnen te bereiken. Van belang is voorts dat in de nabijheid der scholen gro te pluimveebedrijven aanwezig zijn. Advertentie Dat is het grote Anton Hunink nieuws voor de liefhebbers: naast de beroemde Gelderse rook worst met het loodje is er nu ook vacuum verpakte rookworst van Anton Hunink! Luchtdicht, dus kersvers Gemakkelijk ook klaar voor de boterham. Voor de warme maaltijd de worst even laten opwellen in water, dat net niet aan de kook is.- Heerlijk om in te bijten! HOFLEVERANCIER ff VRIJDAGAVOND ben ik naar het Concertgebouw in Amsterdam gegaan om indrukken op te doen van het nieuwe ballet „Vergezicht" van Rudi van Dant- zig, dat daar ter opening van het program ma door het Nederlands Danstheater zou worden vertoond. Daar enkele leden van de groep deze week medewerking moes ten verlenen aan een televisieuitzending, waarvoor de choreograaf bovendien een speciaal duet heeft ontworpen, kon we gens gebrek aan repetitietijd deze pre mière niet doorgaan. Te midden van een vrijwel geheel uit minderjarigen bestaand publiek heb ik nu kunnen kennismaken met „Septet" van Benjamin Harkarvy, de artistieke leider van het ensemble. HANDIG is het woord, waar ik steeds op stuit bij het zoeken naar termen van waardering. Want handig zijn niet alleen de oplossingen van de technische proble men bij het arrangeren van plastische gedragingen op de Fantasie voor fluit en harp van Camille Saint-Saëns, handig is ook de wijze waarop een vertoning van dansmotieven telkens overgaat in een voor stelling van zaken. Op deze manier moet blijkbaar iedereen zich voldaan achten, want op het eerste gezicht heeft men te doen met een bewegingscompositie in mo derne trant, maar gaandeweg is bij de ont wikkeling van elk der drie délen gestreefd naar een herkenbare situatie, waaraan men gevoelens oproepende gedachten kan associëren. Een eenvoudige rekensom leert ons inderdaad het thema: toenade ring en eenzaamheid. BIJ DE BEOORDELING dringt een ver gelijking zich op met de naar mijn mening zeer veel gelukkiger geslaagde „Dessins pour les six" van John Taras, die voor zijn toespelingen uit de sfeer van abstrac te combinaties op menselijke verhoudin gen de emotioneel gekleurde muziek van Tsjaikofsky (het Trio in a) letterlijk en figuurlijk als begeleidmiddel heeft ge bruikt. Gaarne wil ik verklaren, dat Ben jamin Harkarvy niet zonder succes de na gestreefde effecten heeft bereikt door va riaties in verwante „toon"-soorten. Maar ook daarbij heeft men veeleer de gewaar wording van toegepaste kunst dan van creatieve noodzaak. Qua structurele orga nisatie heeft hij op zijn beurt eveneens het grote voorbeeld van Balanchine in het klein nagevolgd, tevens de academische Advertentie krijgt u kosteloos een aardig boekje met TIPS en IDEETJES VOOR GESLAAGDE KINDERFEESTJES. Komt u een dezer dagen uw gratis boekje halen? „Was Charles Dickens een verleider en een leugenaar", vraagt een zeer boos lid van de Engelse Dickensclub die vorig jaar Haarlem bezocht in een Engels lan delijk dagblad als inleiding op een arti kel dat scherp stelling neemt tegen een gisteren, vrijdag verschenen boek, waar in wordt beweerd dat de grote verteller vader was van een buitenechtelijk kind- Het gewraakte boek is geschreven door de film- en toneelspeler Felix Aylmer die zelf Dickensiaan is. Het bewijsmateriaal van de auteur komt grotendeels uit een in terpretatie van Dickens aan de hand iwn diens persoonlijke dagboeken in de open bare leeszaal van New York. Het feit dat Dickens altijd grote ver wachtingen koesterde wanneer hij in ken nis kwam met charmante vrouwen, dat hij, geheel in de geest van zijn eigen held Oliver Twist, altijd geneigd was „Meer" te roepen, is sinds zijn dood in 1870 door zijn vereerders verstandelijk be redeneerd. Zijn eerste verdediger tegen C. G. L. du Cann, is het er mee eens dat Dickens vele vriendinnen had maar: „Desondanks mag men niet denken dat Charles Dickens een vrijbuiter of.een vrouwengek was". Voor de leek die het zo zou kunnen opvatten verklaart Du Cann dat Dickens „eenvoudigweg meer dan een vrouw tegelijk het hof maakte en dit op verschillende manieren". „Dickens woonde in Londen maar in Slough toen een dorp een dertigtal kilo meters daar vandaan had hij een onwet tige zoon van een kleine, blauwogige actri ce die tweemaal zo jong was als hij, de 27-jarige Ellen Ternan", aldus Felix Ayl mer, die gelooft dat Dickens toen hij El len Ternan negen jaar kende, met haar een huishouden opzette onder de naam „Charles Tringham". In Dickens' dagboek vermeldt de dag opening van 13 april 1867 het woord „Ar rival" met hoofdletter. Hieruit leidt Ayl mer af dat, met het oog op de telegram stijl die Dickens in zijn dagboeken gebruik te, de geboorte van een kind is bedoeld. Het kind groeide op als Francis Charles Tringham, werd huisschilder en stierf toen hij 31 jaar oud was. Zich tot tolk makend van de Dickensianen, repliceert Du Cann: „De wereld die Charles Dickens bewon dert en van hem houdt, zal onweerleg bare bewijzen moeten hebben dat hij een verleider en leugenaar was en dat Ellen Ternan, in later jaren vrouw van een ker kelijk bedienaar, een onwettige geboorte verzweeg". (UPI). LONDEN (UPI) Op een niet nader aangeduide plaats in Engeland, waar de storing van het noorderlicht en de moge lijke invloed op het radioverkeer van de scheepvaart minimaal is, zal door Ameri kaanse deskundigen een groot radarsta tion worden gebouwd, dat onder gezamen lijk beheer deel zal uitmaken van een net van radarposten, die waken moeten tegen raketten en geleide projectielen. Reeds geruime tijd geleden was tussen Washington en Londen in beginsel over eenstemming over de wenselijkheid van het station, dat een actieradius van 5600 km. krijgt en enkele miljoenen dollars zal kos ten. De Amerikaanse regering zal de bouw bekostigen. Het station komt in een afgelegen streek en zal vermoedelijk eind volgend jaar goeddeels gereed zijn. Het station, dat wordt uitgerust met vele verschillende soorten radarinstallaties, zal bemand wor den door personeel van de R.A.F. en de Amerikaanse luchtmacht, en samenwer ken met reeds bestaande soortgelijke sta tions op Groenland en Alaska. Deze stations zijn zodanig uitgerust, dat zij de start van een lange afstandsraket kunnen waarnemen en zeer snel gegevens kunnen verstrekken over koers en ver moedelijk doelgebied van zulk een raket. Op de waarschuwing van de „lange af standsstations" kunnen dan verdedigings maatregelen worden getroffen. balletpassen vermeerderend met sportie ve elementen in de trant van Jerome Rob- bins en met biologische expressiviteit a la Martha Graham, het een en ander met een schijn van oorspronkelijkheid, die niet voortvloeit uit een persoonlijk gebruik van beschikbare middelen, maar uit het ca moufleren van plagiaat. IN HOEVERRE dit alles tot een sluiten de eenheid werd gebracht, durf ik niet te beoordelen naar aanleiding van een uit voering onder zulke gebrekkige omstandig heden als het hoofdstedelijk Concertge bouw onze door schouwburgnood daarheen gedreven balletgezelschappen te bieden heeft. Hannie van Leeuwen nam bekwaam het meest karakteristieke voor haar re kening. Willy de la Bye, Milly Gramberg, Charles Czarny, Jaap Flier, Aart Verste gen en Rudi van Dantzig vormden de ver dere bezetting met elan en beheersing. Men kon Marianna Hilarides dit keer al leen in het duet uit „Don Quichotte" bewonderen. Davicl Koninz Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Defensie heeft de inhoud bekendgemaakt van de brieven die de beide op 22 oktober ver dwenen straaljagerpiloten op 21 novem ber aan hun familie hebben geschreven. Er blijkt uit, dat beide vliegers het goed maken, niet gewond zijn, goed behandeld worden, maar niets weten van de pogin gen die al zes weken lang gedaan zijn om hen te vinden en vrij te krijgen. Met deze brieven werd eerst nogal ge heimzinnig gedaan. De vrouw van de of ficier-vlieger ontving woensdag in haar woonplaats Göggingen bij Augsburg eerst een mededeling van het ministerie van Defensie te Bonn om toch vooral niets aan journalisten te vertellen over de inhoud van „de brief". Pas later op de dag kwam de post met de brief uit Praag. De moeder van de ongehuwde sergeant-vlieger die te Friedberg in Hessen woont, ontving de brief woensdagmorgen. Zij belde de com mandant van het vliegveld Memmingen in Zuid-Duitsland waar haar zoon was ge stationeerd. De commandant stelde zich in verbinding met Bonn en van Bonn uit werd telefonisch verzocht niemand iets over de brief te vertellenEen specia le koerier kwam de brief halen, welke ver volgens naar Bonn werd gebracht. De belangrijkste mededeling is dat het tweetal in een huis van bewaring in Praag zit. Een der toestellen moet op 22 okto ber zuurstof-moeilijkheden hebben gekre gen boven Noord-Beieren, waarna een botsing tussen beide Westduitse straalja gers moet zijn gevolgd. De president van Tsjechoslowakije No- votny heeft te Oost-Berlijn meegedeeld dat er een speciale voorwaarde is verbonden aan het vrijlaten van de beide piloten: Bonn moet ophouden met aan Praag brie ven te zenden waarin wordt gezegd dat alles gedaan is om dergelijke voorvallen te verhinderen. Hij zei voorts dat Bonn reeds op 22 oktober wist dat beide toe stellen op Tsjechisch grondgebied, 22 ki lometer van de Westduitse grens waren terecht gekomen. Dat had men zijns in ziens op de Westduitse radarschermen kunnen waarnemen. Te Bonn is inmiddels verklaard dat er slechts een vermoeden bestond, dat pas werd bevestigd nadat Praag na weken zwijgen het geval uit de doeken deed. Op de scheepswerf van de firma C. Amels te Makkum is het 3.500 ton metende gasturbineschip „De Geestland" te water gelaten. Het is het grootste schip dat ooit in Nederland van een dwarshelling van stapel liep. „De Geestland", een koelschip voor het vervoer van groenten en fruit, is tevens het eerste in Nederland gebouwde schip, dat door een gasturbine-installatie wordt voortgestuwd. Deze installatie heeft een vermogen van 4.000 pk en kan het schip een snelheid geven van zeventien mijl per uur. „De Geestland" is gebouwd voor de n.v. Waling van Geest en Zonen te Spalding in Engeland, een export- en importfirma van groenten en fruit. (Van onze Amsterdamse redacteur) De losse kaartjes en de rittenkaarten van de Amsterdamse trams en bussen zijn met ingang van 1 oktober belangrijk in prijs verhoogd. Kort daarna is besloten de bedrijfsinkomsten mede te verbeteren door iets minder service te geven. De fre quentie in de avonduren is verminderd en de directie ven het gemeentelijk vervoer bedrijf en het gemeentebestuur vragen zich nu af, wat de resultaten zullen zijn. Zal de Amsterdammer zijn fiets weer van stal halen en de tram, die niet alleen duur der is geworden, maar bovendien 's avonds langer op zich laat wachten, de rug toe draaien? Op het ogenblik, bijna twee maan den na de invoering van de nieuwe tarie ven, is het vervoerbedrijf niet ontrevreden. De verkoop van losse kaartjes (35 cent, vroeger 25 cent) daalde met bijna de helft, die van de rittenkaarten nam iets toe, maar die van de gewone en van de jeugdabonnementen is met sprongen voor uitgegaan. De fiets heeft de strijd met de tram nog niet aangebonden, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat het najaarsweer niet tot fietsen noodt. Het is mogelijk dat de fiets tegen het voorjaar veelvuidiger gebruikt zal worden ten kos te van het tram- en busvervoer, maar het is evenzeer mogelijk, dat men dan al zo aan de nieuwe tarieven is gewend, dat er niet meer wordt gemopperd en men het gemeentelijk vervoerbedrijf trouw blijft. Volgend jaar zal een beter beeld worden verkregen. Hoewel dan opnieuw een ta riefsverhoging dreigt, want het tramte kort is ondanks de jongste wijzigingen nog altijd 14 miljoen per jaar. Geschil bijgelegd Aan de Amstelveenseweg te Amsterdam wordt weer gebouwd aan het nieuwe bur gerweeshuis. Het geschil tussen het wees huisbestuur en de revolutionaire architect Aldo van Eyck is bijgelegd. Het weeshuis wordt, zoals de heer Van Eyck dat van begin af aan heeft voorgestaan een „kas ba" naar Noordafrikaans voorbeeld. In middels hebben lieden met vooruitziende geest al een nieuwe bestemming voor het oude weeshuis aan KalverstraatN. Z. Voorburgwal gevonden. Dat zijn de win keliers uit de Kalverstraat, die van het gebouw graag een trekpleister voor vreem delingen en winkelende stadgenoten wil len maken. Op een der binnenplaatsen wil len zij een gezellige theetuin en op een andere de postzegelmarkt, wier verza melplaats aan de N. Z. Voorburgwal steeds meer door opdringende autoparkeerders wordt opgeëist. Voorts zou men een deel van het oude weeshuis tot Amsterdams his torisch museum willen verheffen, waar bij o.rp. wordt gedacht aan de ini'ichting van een natuurgetx-ouw Waaggebouw. Een plan dat stellig overweging verdient. De baard van St Nicolaas Uit de kapperswinkel van de heer Kou- wenberg in de Witte de Withstraat te Am sterdam komen in de loop van de volgen de week achtereenvolgens een kleine der tig Sinterklazen: een wonder, dat niet door alle kinderen in de buurt wordt begrepen. Het is echter een goede gewoonte, dat de goedheiliglieden nooit getweeën naar bui ten komen, zodat ouders hun verbaasde kinderen kunnen voorhouden, dat de Sint kampt met een vex-bazend snelle baard groei, die iedere dag en soms meex-malen daags moet worden bijgeknipt. De heer Kouwenberg is de bax-bier van Sint Nico laas tijdens diens verblijf in Nederland. De heer Kouwenberg is eigenlijk toneel kapper en hij heeft zich gespecialiseex-d in baarden. Het woi-dt een dx-ukke week voor de heer Kouwenberg, vooral ook, om dat hij bovendien nog een vijftigtal Zwar te Pieten ondexTianden moet nemen. Voorzichtigheid Een betrekkelijk klein brandje in het telecommunicatiegebouw van de P.T.T. aan de Nieuwe Zijds Voorbui'gwal in Amstei-dam zou het internationale tele foonverkeer in geheel Nederland kunnen lamleggen. Zelfs wanneer om de tien me ter een automatische brandmelder zou worden aangebracht, zou de P.T.T.-direc- tie nog niet helemaal gerust zijn. Men heeft nu besloten in Tuinstad-Buitenvel- dert een nieuwe telefooncentrale te bou wen, waarin de helft van de apparatuur van het telecommunicatiegebouw wordt ovex-gebracht. Ernstige stagnaties kunnen of. deze manier in geval van nood wor den voorkomen. Bovendien komt er meer ruimte voor de zich steeds uitbreiden de apparatuur in het gebouw aan de N. Z. Voorburgwal. Overigens zal pas in 1964 kunnen worden begonnen met uitvoering van dit project, dat in 1967 gereed zal zijn. Tot zolang dus duimen dat er niets gebeurt met het huis vol technische wonderen aan de Nieuwe Zijds. De Franse minister van Justitie, Ed- mond Michelet, heeft vrijdagavond aan een diner te Luik, waarbij ook de Belgi sche minister van Onderwijs, Moureaux, aanwezig was, de Nederlands-Belgische Letterkundige Prijs van het Verzet ont vangen voor zijn werk „Les rues de la Iiberté". De prijs in in 1954 ingesteld en stond dit jaar open voor Nederlandse, Bel gische en Franse auteurs.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11