Wittebroodsweken van de Vijfde Republiek zijn voorbij /Iytf&V* Toch een rondetafelconferentie vóór verkiezingen in Kongo? Schrij versleed Stakingsoproep in Frankrijk Even beroemd als „Désirée" wordt Mathilde Bonaparte Nieuw historisch vervolgverhaal in Libelle Lees het romantische levensverhaal van ADENAUER GELOOFT NIET DAT KROESJTSJEV HAAST HEEFT ENGEL Kroesjtsjev gaat naar Boedapest Jiaica Zaomeis Indisch parlement achter Nehroe f Van dag tot dag UNO-leger: omstreden begrotingshoofdstuk Geylonees kabinet hield stand tegen beschuldiging Premier Debré wint zijn eerste vertrouwensvotum maar de critische geluiden nemen toe Amerikaans- Chinees incident in Bombay het nichtje van drie keizers BON Noteer mi[ als abonnee en stuur mi( twee weken GRATIS libelle. Daarna betaal Ik per week 35 ctper kwartaal f 4.55* is nu eenmaal beter Russische ambassadeur in Parijs beweert het tegendeeltopgesprek desnoods morgen De Schrijver zou in principe hebben toegestemd Als leider van delegatie naar partijcongres Betogingen in Tokio tegen defensieverdrag met V.S. Op de <~Pra.atótc<zl Het Rode Kruis stuurt beddegoed naar Marokko ZATERDAG 28 NOVEMB ER 1959 Vanmorgen in alle vroegte klonk de kla gende stem van de Nederlandse „best seller"-schrijver A. den Doolaard door de microfoon om uit te leggen, waarom hij de justitie heeft gemengd in een geval van burengerucht. De schrijver van zo menig boeiend boek verklaarde nadat hetzelf de verhaal reeds gisteren in de pers was verschenen naar aanleiding van de betref fende kantongerechtszaak dat een blaf fende hond hem in zijn auteursbezigheden stoort en hij wees nadrukkelijk op het ont stellende feit, dat zijn laatste boek daar door een maand te laat in de boekwinkels is verschenen. Hij is zelfs naar de Hoenderlose zand verstuivingen gevlucht om aan het geblaf te ontkomen, doch ook dat baatte niet. Bovendien zei hij was dat zo lastig als hij aan de telefoon wordt geroepen om de mensen te woord te staan die hem le zingen willen laten houden. Zo ziet men dat in ons drukke land met zijn beperkte ruimte de kunst verdreven wordt uit haar kraamkamer. En men ziet ook, hoe wisselvallig de menselijke geest werkt. Want er zijn schrijvers héél goede schrijvers, net als A. den Doolaard die door de geluiden om hen heen ge ïnspireerd worden. Nu is A. den Doolaard helemaal niet zo beklagenswaardig als men uit zijn relaas zou moeten opmaken, want hij kan tenminste nog in Hoenderlo de vrije natuur bewonen, ook al wordt er geblaft. Hoeveel genieën zitten niet op zolderkamertjes boven de drukke ver keersstraten van grote steden, met een verpieterd geraniummetje op het kozijn als enig stukje natuur! Zouden hun boe ken ook telaat in de boekwinkels komen? Of misschien komen ze helemaal niet? Of misschien worden ze juist héél goed! Het kan immers zijn, dat het boek van A. den Doolaard, wanneer het zonder hon- degeblaf tot stand zou zijn gekomen, an ders en minder geslaagd ter wereld zou zijn verschenen. Het leven in zijn totaliteit is immers altijd nog de bron van inspira tie voor elke gevoelige ziel en hondegeblaf hoort bij dat leven evenzeer als het ge- knirp van een krekel in de avondschemer. Er is zelfs een mogelijkheid dat het boek van A. den Doolaard beter zou zijn gewor den, als hij zich niet geërgerd had aan die hondEn als hij niet naar de kanton rechter zou zijn gegaan om de omstandig heden te dwingen. Maar dat zijn allemaal veronderstellingen. Wij mogen in ieder ge val van geluk spreken dat het boek nog gekomen is. En A. den Doolaard ook, dachten wij. NEW YORK (Reuter) De begrotings commissie van de UNO-assemblee heeft vrijdag met 45 tegen 10 stemmen beslo ten aan te bevelen, dat er voor het UNO- leger over 1960 maximaal 20 miljoen dol lar wordt uitgetrokken. Dit bedrag zou moeten worden omgeslagen over alle 82 UNO-leden, op basis van hun normale con tributie tot de wereldorganisatie. De tot eind 1959 vrijwillig gedane geldelijke toe zeggingen zullen worden aangewend tot vermindering van de bijdrage van zoveel mogelijk regeringen met 50 percept. COLOMBO (UPI) De premier van Ceylon, Wijayananda Dahanayake heeft vrijdag met 46 tegen 45 stemmen het ver trouwen van het parlement gekregen. De partijen van de oppositie en enkele rebel len in de regeringspartij hadden een motie van wantrouwen ingediend tegen de mi nister van Justitie. Hij wordt ervan be schuldigd het. onderzoek in de moord op premier Bandaranaike te hebben gesabo teerd. (Vervolg van pag. 1) Zeker even belangrijk was het debat (waaraan de ministers eveneens hebben deelgenomen) over de relaties van het „Kleine Europa" met andere landen. Daarbij is wel onomstotelijk komen vast te staan dat het Europese Parlement ener zijds is teruggekomen van zijn vroeger wel eens geuite wensdromen om voor de Ge meenschappen terstond een politieke we- reldrol op te eisen, en anderzijds eensge zind is geworden in zijn streven naar de nauwst-mogelijke samenwerking met de vrijhandelsassociatie van Stockholm en (niet alleen binnen maar ook buiten de O.E.E.S.) met de Verenigde Staten en Canada. Dat getuigt niet alleen van een grote realiteitszin maar ook van begrip voor de noodzaak om de tegenwoordige „zwevende" toestand van de Europese in tegratie niet voorbarig te bestendigen. Ook de ministerraden stemden hiermee in, getuige de verklaring van minister Pella: „Wij willen een open Europa en niet een gesloten eenheid. Wij willen dat van ons aantrekkingskracht uitgaat door het zoeken naar associatieformules die leiden tot het geïntegreerde Europa. Wij willen geen kloof, maar elkander de hand reiken". Van Nederlands standpunt be den had de Gemeenschap geen betere .louding kunnen aannemen. Men moet nu afwachten tot welke resultaten die hou ding in de praktijk zal leiden. Simon Koster (Van onze correspondent in Parijs) De motie van censuur of van afkeuring, die twee dagen geleden, voor het eerst on der de vijfde republiek, door de socialisten en radicalen in de Nationale Vergadering was ingediend tegen het financieel-econo- misch beleid van de regering-Debré, heeft niet meer dan 109 vóór-stemmen mogen verwerven. Er waren 277 stemmen nodig geweest om het kabinet tot aftreden te kunnen dwingen, en zoals algemeen wel werd voorzien, is het gebaar van de linkse oppositie niet veel meer dan een slag in de lucht geweest. Het aantal voorstemmers zou nog kleiner zijn geweest indien enkele ultra-rechtse opposanten, als Georges Bi- dault zich niet eveneens achter de motie hadden geplaatst ofschoon daarin de libe rale politiek in Algerije van De Gaulle na drukkelijk werd aangemoedigd. De debatten die gistermiddag en avond aan de stemming voorafgingen droegen onder de gegeven omstandigheden een academisch karakter. Behalve de kwestie van de pensioenen aan de oudstrijders, die formeel de inzet van de motie was, kwa men zowat alle bezwaren en grieven tus sen parlement en regering weer op tafel. Ook in het kamp van de regeringsmeer derheid bleek opnieuw dat men over het algemeen bijzonder slecht te spreken is over het korte lijntje waaraan het parle ment tegenwoordig genouden wordt. Pre mier Debré gaf echter als zijn overtuiging te kennen dat, waar de fundamentele vrij heden van de staatsburger gehandhaafd en verzekerd zijn, men zeker niet van een dictatoriaal bewind zal mogen spreken. Met die zijdelingse definitie van het nieu we regime als een „gecorrigeerde demo cratie" bereikten de debatten hun einde en de regering haar doel. Want met de ver werping van de censuurmotie was de be groting voor 1960 tevens automatisch aan vaard. (Reuter) Aan het slot van het debat had Debré verklaard, dat de regering er in was geslaagd het krediet en de franc te herstellen, hetgeen hij een noodzakelijke voorwaarde voor de economische ontwik keling van het land en de handhaving van Frankrijks positie tegenover het buiten land noemde. „Om de begroting in even wicht te houden maakt men zich tijdelijk impopulair, doch de uiteindelijke resulta ten zullen de instemming van de gehele natie verwerven", aldus de premier. Dat Debré na deze verklaring slechts door de afgevaardigden van de U.N.R. werd toe gejuicht, toont wel aan, dat er ondanks de regeringsoverwinning een einde is geko men aan de „wittebroodsweken" van het kabinet en zijn grote meerderheid in het parlement. Linkse concentratie? Waarnemers beschouwen de indiening van de motie van afkeuring als het begin van een poging tot het samenbrengen van alle partijen die links van het centrum staan met uitzondering van de commu nisten en die bereid zijn De Gaulle en zijn politiek ten aanzien van Algerije te steunen. De meeste Franse bladen achten het be langrijk, dat uit het debat is gebleken, dat de Nationale Vergadering haar rechten op grond van de constitutie verdedigt. De Advertentie Laat u eens door M;-j Arden's persoon lijke assistente verwennen. Haar schoon heidsbehandeling maakt een ander mens van uverfrist, uitgerust en vol zelfvertrouwen. Maakt morgen een afspraak! Elizabeth Arden salons vindt u in Amsterdam, Haarlem en Rotterdam alleen bij Gerzonwaar ook het volledige assortiment schoonheidspre paraten steeds voorradig is... Ook unieke was/hors behandeling voor armen en benen. uw Modehuis Haarlem, Grote Houtstraat 54, tel. 11955 rechtsradicale L'Aurore schrijft: „Elke keer als de regering tegen het belang van het land schijnt te handelen, is het de plicht en het recht van de Nationale Ver gadering haar afkeuring uit te spreken. In alle gevallen heeft de Nationale Vergade ring het laatste woord". De onafhankelij ke Parisien Libéré is van oordeel dat het debat „niet zonder belang zal zijn voor al len die de Vijfde Republiek haar definitie ve vorm moeten geven". (UPI) Vrijdagavond is het voor het eerst sinds het bestaan van de Vijfde Re publiek tot incidenten in het parlement ge komen. De uiterst rechtse afgevaardigde Le Pen beschuldigde De Gaulle ervan een „coup d'Etat" (staatsgreep) te hebben uitgevoerd. De gaullistische afgevaardigde Chaban- Delmas sprong toen overeind en riep: „U brengt het gezag van de president van de Republiek in hel geding." Le Pen ant woordde: „Op grond van mijn rechten en op de regels die in dit parlement gelden behoud ik mij het recht voor om een kat een kat en een staatsgreep een staatsgreep te noemen." Eerder had Le Pen ook critiek op de hou ding van De Gaulle ten aanzien van de NAVO geoefend. „We moeten goed in het oog houden dat wanneer West-Europa nog steeds vrij is, wij dit hebben te danken aan de beginselen van het NAVO-bondgenoot- schap. Uw gepoch op Frankrijks interna tionale prestige is onjuist. Dat internatio nale prestige bestaat alleen in uw verbeel ding," aldus Le Pen. PARIJS (Reuter) De drie grootste Franse vakverbonden, het rooms-katho- lieke, socialistische en communistische, hebben opdracht gegeven tot een staking van 24 uur van ambtenaren en employé's in de openbare diensten in heel Frankrijk op woensdag. In een communiqué van de drie federaties worden de onderhandelin gen tussen de delegaties en de premier „negatief" genoemd en wordt geprotes teerd tegen de „koppigheid van de rege ring om te weigeren nieuwe fondsen te verlenen om aan de achterstand in de sa larissen en pensioenen een eind te maken." De regering heeft gelden uitgetrokken voor salarisverhogingen van twee percent in 1960, maar dit vinden de bonden onvol doende. De staking zal gelden voor ambtenaren de posterijen, gas- en elektriciteitsbedrij ven, de waterleiding, de reinigingsdienst en employé's van de gezondheidsdienst. BOMBAY (Reuter) Het Amerikaanse consulaat in Bombay heeft meegedeeld, dat een klerk van het consulaat, de 30-ja- rige Robert Armstong, vrijdag zes uur lang op het Chinese consulaat-generaal is vastgehouden. Men had hem de armen op de rug gebonden, beledigde hem en nam foto's. De man kwam vrij door ingrijpen van de politie. Deze was gewaarschuwd door een Indiër, die de tegenspartelende Amerikaan het consulaat had zien binnen duwen. Het incident is een gevolg van het feit dat de klerk donderdag op het Amerikaan se consulaat heeft gesproken met een per soneelslid van het Chinese consulaat, dat politiek asiel vroeg. De Chinees, die zich niet veilig voelde heeft de nacht in een Amerikaans gebouw doorgebracht onder bescherming van Armstong. De verklaring van de Chinees was op de band opgenomen, 's Morgens bij het ontwaken zag Armstrong de Chinees met het opnameapparaat weglopen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Arm- strond ging hem achterna en het tweetal stapte in een taxi, die voor het Chinese consulaat stopte. Armstrong trachtte te verhinderen, dat de Chinees met het appa raat uitstapte. De Chinees zette het op een schreeuwen en vijf of zes Chinezen kwamen uit het consulaat toegesneld. Zij namen Armstrong mee naar binnen. Advertentie een van de lieftalligste en boeiendste vrouwen van de negentiende eeuw: Mathilde Bonaparte, bloedverwante van de Nederlandse koningin Sophia. Napoleon III houdt van haar; zij huwt echter een Russisch grootvorst en dat wordt een tragedie. Dit prachtige, ge voelig geschreven vervolgverhaal is geïllustreerd met talrijke tekeningen en foto's. De eerste aflevering ziet u in Libelle van de volgende week. Abonneer u nü, dan krijgt u de eerste twee nummers gratis thuis. NAAM STRAAT. PLAATS A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop, w.o. 4 ct postzegel, zenden aan libelle, Nassaupleln 7, Haarlem. Postgiro 268670. 22 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren op de CDU-vergadering te Düren bij Aken, dat de topconferentie tussen Eisenhower, De Gaulle, Macmillan en Kroesjtsjev pas begin of midden mei zal worden gehouden. Hij is er van overtuigd dat Kroesjtsjev geen haast heeft. Volgens Adenauer zal Kroesjtsjev, na zijn bezoek aan Parijs half maart, eerst ge ruime tijd met vakantie gaan. Na dit ver lof zal hij enige tijd nodig hebben voor de voorbereiding van de topconferentie en pas daarna kan het topoverleg, volgens Adenauer, plaats hebben. Dat zal dus pas in mei kunnen zijn. Deze uitspraak van Adenauer is in strijd Advertentie Voor 7Z/ÜEF Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 LEOPOLDSTAD (AFP) De minister voor Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroen- di, De Schrijver, zou in principe akkoord zijn gegaan met een rondetafelconferentie in Brussel met vertegenwoordigers van de Kongolese politieke partijen, zo heeft een woordvoerder van de Abako in Leopold- stad meegedeeld. De conferentie zou ge houden worden voor de verkiezingen in Kongo. De woordvoerder zei dat de minister voor zijn vertrek naar Roeanda-Oeroen- di, met Brussel getelegrafeerd heeft om de goedkeuring voor de conferentie te krij gen van het Belgische parlement en de Belgische politieke partijen. De Abako ver heugt zich bijzonder over de wending die de besprekingen hebben genomen. De Schrijver is een man, in wie wij volledig vertrouwen kunnen hebben, aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe dat de rondeta felconferentie binnenkort gehouden zal worden en de inleiding zal vormen voor ee nog belangrijkere bijeenkomst in januari 1960. Als de zaken inderdaad zo liggen, is de Abako bereid om aan de verkiezingen in december deel te nemen, zo zei de woord voerder. De Abako zou voorts van plan zijn om binnenkort een campagne te be ginnen voor de vorming van een grote Kongolese partij, die de belangrijkste na tionalistische partijen van Kongo zou moeten omvatten. Minister De Schrijver heeft de bespre kingen met de Afrikanen „vruchtbaar" ge noemd. Uitgesteld Een onderhoud dat de minister met de voorzitter van de Abako, Kasavoeboe, en de leider van de gematigde vleugel van de Nationale Beweging van Kongo, Kalonji. zou hebben, is vier dagen uitgesteld. De Abako en de Nationale Beweging zijn de belangrijkste politieke partijen in Kongo Volgens politieke waarnemers te Leopold- stad zou het onderhoud met de andere Afri kaanse leiders zijn uitgesteld met het oog op meningsverschillen binnen de Aba ko. met de verklaring van de Russische am bassadeur te Parijs Vinogradov, die gis teren heeft gezegd dat volgens de Russen de topconferentie ook voor Kroesjtsjevs bezoek aan De Gaulle zou kunnen plaats hebben. Men neemt te Bonn aan, dat Ade nauer van wie bekend is dat hij zijn woorden over Duitslands politiek zeer voorzichtig pleegt te kiezen door de Westduitse ambassadeur te Moskou, Kroll, is e.informeerd. Kroll is dezer dagen, met het oog op een medische behandeling, te Bonn terugekeerd. Hij geldt als een diplo maat die te Moskou goed ingelicht pleegt te zijn en die soms over inlichtingenbron nen beschikt, die slechts voor weinig di plomaten zouden openstaan. PARIJS, (Reuter) Een assistent van Vinogradov zei in antwoord op vragen na een lunchbijeenkomst van de Brits-Ame rikaanse persvereniging in Parijs uit de Russische ambassadeur: „Alles hangt van het Westen af. Wij zijn elk ogenblik bereid een topconferentie bij te wonen zelfs morgen." BOEDAPEST (Reuter) Premier Kroesjtsjev leidt de Russische delegatie die het zevende congres van de Hongaar-se communistische partij zal bijwonen. Het congres, dat maandag t' Boedapest wordt geopend, is het eerste sedert de opstand van 1956. Het aantal partijleden wordt op ongeveer 400.000 geschat tegen ongeveer 900.000 tijdens het regime van Matyas Ra- kosi, Hongarije's verbannen „kleine Sta lin". Waarnemers geloven dat Kroesjtsjevs aanwezigheid het prestige van de hervorm de communistische partij aanzienlijk zal vergroten. Het congres, dat naar verwach ting tenminste vier dagen in besloten zit ting bijeen zal zijn, moet zich uitspreken over de politiek die sedert november 1956 is gevolgd. Hiertoe behoort ook de econo mische politiek. Verder zal het economi sche plan voor 1961-65 worden besproken. TOKIO (UPI) Ongeveer 7.000 perso nen hebben vrijdag voor en in het gebouw van de Japanse diet (parlement) gedemon streerd tegen de voorgenomen herziening van het defensieverdrag met de Verenig de Staten. Tenminste 416 personen werden gewond. Meer dan dertig a-genten en een onbekend aantal demonstranten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De betogers verbraken het cordon van de politie en wisten door te dringen tot in de wandelgangen van de diet. Pas na en kele uren was de politie de toestand meester. De socialistische partij, die krachtig te gen herziening van het defensieverdrag is gekant, heeft een verklaring uitgegeven waarin „spijt" wordt uitgedrukt over het verloop van de demonstratie. Duur onbepaald Zelfs als we honderd jaar worden en ko ninklijk gelukgewenst, is dat nog maar erg weinig. Tijd is het kostbaarste in het men selijk leven. Geld kan vermeerderd ivor- den, bezittingen opgehoopt, maar tijd is afgepast en eindig. Geluk en prestaties kan men verhogen, tijd niet. We worden geboren, groeien op, zijn volwassen, we be staan, maar het einde is onafwendbaar. Dit kan men altijd lezen bij dichters en psalmisten. Wijsgeren weten het en ro mans verkondigen het. We geloven het ook, maar we kunnen het niet beseffen. Hindert dit? Is het beter, te bestaan zon der tijdsgevoel? Of moet men het leven ervaren gelijk een voetbalwedstrijd waar van ive de duur kunnen berekenen? Vóór het einde moeten we nog de gelijkmaker halen. Want wie kan van het leven WIN NEN? Dan moeten we ook nog hopen, dat we niet vóór het slot van de wedstrijd van het veld af gedragen worden. Het gaat er ruw toe. Memento mo r i hoeft ons niet som ber te stemmen. Integendeel. Het moet ons aansporen om ten volle te genieten, hartstochtelijk te leven, niet te zondigen door nalatigheid doch slechts uit een vol hart. Er is slechts één leven, en elke dag is de enige dag op die dag, als u voelt wat ik bedoel. Geen dag komt terug, geen week retourneert, geen maand is in te halen, ja, elke minuut is verloren tijd, tenzij men die behoudt. Leef voor seconden, geniet per minuut, werk per uur, wees bewust per week, verlies geen maand, denk aan de ja ren. Geef uw tijd als het van belang is, weiger 'm als het voor niets is. Doodt geen tijd, of de tijd doodt u. Dit is.de verkeerde rubriek. Het is geen praatstoel, het is een preekstoel, waar ik op zit. Ik hoop, dat u geen tijd verloren hebt met het te lezen. H. B. Fortuin Advertentie VERWULFT - TEL. 11605 UW SPEELGOEDZAAK NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India heeft vrijdag in het parle ment een overweldigend vertrouwensvo tum gekregen voor zijn politiek ten aan zien van China, na verzekerd te hebben dat India zijn gehele, bijna vijfduizend kilometer lange Himalayagrens, met in begrip van de grens van het onafhanke lijke Nepal, zal verdedigen. Nehreo zei, dat oorlog met China „de diepste tragedie" zou zijn voor Azië en de wereld. Als de toestand erger zou wor den, zouden India's miljoenen een „natie onder de wapens" worden, aldus waar schuwde Nehroe aan het slot van een de bat van twee dagen. Een aanval tegen Bhoetan of Nepal zou door India als een aanval op India worden beschouwd. De Indische premier zei niet te geloven, dat er geen land in de wereld is, dat minder om vrede geeft dan China. De Sovjet-Unie was na haar revolutie tot rust gekomen en volgens Nehroe is er geen land, dat meer naar vrede verlangt dan de Sovjet-Unie. Nehroe verdedigde zijn minister van Defensie, Krisjna Menon. Hij zei zowel de fouten als de deugden van Menon te ken nen. Menon noemde hij een man met een zeer grote vaderlandsliefde. Advertentie "Wij vrouwen zijn nu veel beter af 1" „Kind, wat een toestand was dat vroeger! Die omslachtige methode! Die ellendige dagen! Vergelijk dat eens met onze moderne o.b.-hygiëne, de Onmerkbare Bescherming. Miljoenen vrouwen doen nu, fit en vrolijk, aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Zij zijn „safe", altijd en overal, want een pakje o.b.-tampons gaat in het T kleinste tasje.' de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons, voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal Speciaal f 1.25 Naar aanleiding van een oproep van de Liga van Rode-Kruis-verenigingen in Genève voor hulpverlening aan de slacht offers van de massale olievergiftiging in Marokko, zal het Nederlandse Rode Kruis op zeer korte termijn aan haar zuster vereniging in Marokko verzenden 500 de kens, 1000 slopen en 1500 lakens. Deze goe deren zullen worden gebruikt in een twee tal veldhospitalen, waarin de veelal ver lamde slachtoffers zijn ondergebracht. De totale behoefte aan materiaal voor bedoelde slachtoffers wordt bijeengebracht door dr bij de liga aangesloten vereni gingen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3