Kijk Uit en Pat Mat leggen het af in Hoorn en Overveen J. H. Hagedoorn IJmond-agenda Geen geld voor reparatie van Nederlandse coaster „Frieda" Havenberichten Denkt U hieraan Dames! Haarden en kachels Groenteveilingen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 6 Dameskapsalon UIT SPANJE BIJ VAN "DER KLEIJ Voor dertig woningen 32 inschrijvers Ter ere van F ar ah Diba Vlammen over de Philippijnen Zolang er mensen zijn LOENDERSLOOT Twee grond ver kopen via het ILVT Onder zeeboot jager „Drenthe" haalde bemanning uit Londonderry op Sporthal Heemskerk Het spookschip Foei Nicole Opmars naar de galg Uitgevaren vissenjvaartuigen V reemdelingenverkeer Hamburg heeft goede ervaringen met parkeermeters Noch het derde tiental van de IJmuider schaakclub Kijk Uit, noch de collega's van het derde tiental van het Beverwykse Pat Mat hebben in de tweede ronde van de bondscompetitie succes kunnen oogsten. Pat Mat was in Hoorn de gast van de Caïssareserves en weerde zich verdienste lijk. Men kwam echter net wat adem te kort om enige winst te boeken. Bij de stand 54 ten gunste van Caïssa staat de nederlaag voor de Beverwijkers vrijwel vast, nu de resterende partij geen uitzicht biedt op een overwinning. Kijk Uit 3 was bij Rolland 2 in Over veen op bezoek. Een niet bijster gelukkige wedstrijd werd bij de stand 42 ten gun ste van Rolland verdaagd. Ook hier zal de winst bij de thuisclub blijven. De IJmui- denaren kwamen aan enkele borden wel tot goede prestaties maar deze enkelingen konden toch niet voorkomen dat het me rendeel van hun clubgenoten hun mees ters hadden gevonden. Overigens hadden de Overveners niet over geluk te klagen, toen F. J. Broertjes in gewonnen stelling blunderde. De volledige uitslagen van beide ont moetingen zijn: Caïssa 2Pat Maft 3: S. H. BosH. Stee man 01, Tj. de VriesN. Duin remise, P. StigterT. Zweers remise, T. A. de Jong J. van Vuuren 10, LangenbergF. Wes ter afgebroken, A. J. HaringA. Doets 1 0, H. C. AndreaeA. Knake 01, J. H. PeemanW. Wortelboer 10, G. J. Roze- meijerW. v. d. Lely 10, H. Woelinga J. Portegies 01. Totaal 54 voorlopig. Rolland 2Kjjk Uit 3: J. SchippersH. v. d. Plas afgebroken, M. P. van Over- beekeW. Deelder 1—0, D. WielengaJ. Plugboer 10, R. P. v. d. KasteeleJ. v. d. Advertentie December is voor ons een zeer volle maand. Laat O daarom vroegtijdig behandelen. Allernieuwste coiffures. REGGESTR. 86 - midden in de Rivie ren buurt. Telefoon 4546 - Bushalte Scheldestraat VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 28 NOVEMBER Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vlammen over de Philippijnen". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Patronaatsgebouw, 20 uur: Onderwijzers toneelvereniging O.T.K. Oudkatholiek Verenigingsgebouw, Wil- helminakade, Bazaar St. Engelmundus. Cultureel Centrum, 19.30 uur: Filmavond S.V.IJ. Hervormd Jeugdgeouw, 20 uur: Caba retavond „Fryske Trou". Du Commerce, 14 uur: Sint Nicolaas- middag P.T.T. Abelenstraat, 20 uur: Contactavond „De Martinitoren". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER Thalia, 15 uur: „Je bent nooit te jong"; 20 uur: „Vlammen over de Philippijnen". Rex, 15 uur: „Onder kruisvuur"; 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Schonenberg, 14.30 uur: Stormvogels— B.V.V. MAANDAG 30 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Goudroof". Rex, 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: Lezing K. van Driel voor Velser Sportstichting. Patronaatsgebouw, 20 uur: Onderwijzers toneelvereniging O.T.K.. Café Kraak, 20 uur: Bridgekampioen- schap Groot-Velsen. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur bur gemeester; 1517 uur: Spreekuur wet houder van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. SANTPOORT Zomerlust, 20.15 uur: Toneelavond Jan van Dommelen. BEVERWIJK ZATERDAG 28 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Foei, Nicole!" W.B. Theater, 20 uur: „Spookschip van de Chinezen". K.S.A.-gebouw, 1416 en 1618 uur: Sint Nicolaas voor de Speeltuin-Cen trale. ZONDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 14.30 uur: Fernandel weet 't te verkopen"; 15.30, 19 en 21.15 uur: „Foei, Nicole!" W.B. Theater, 14.30 uur: „Jungle Jim"; 16.30 en 20 uur: „De vloek van de Prairie". MAANDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Foei, Nicole!" W.B. Theater, 20 uur: „De vloek van de Prairie". Terpsichore, 20 uur: Vergadering Alge mene Bedrijfsbond van de Metaalnijver heid en Elektrotechnische Industrie. Hotel Parkzicht, 20 uur: Vergadering Volièrevereniging „Vogelvreugd". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Filmavond Tech nische school. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Kappers Bond. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Het pad der verleiding"; zon dagmiddag 14.30 uur: „De vlam en de Pijl". Doel 10, C. BrinkJ. Vis afgebroken, C. KampmanP. Kramer jr. afgebroken, R. EekhoutC. Donker afgebroken, G. J. SarletJ. L. Berkhout 01, R. de Jongh A. A. Verkooijen 01, J. MoltzerF. J. Broertjes 10. Totaal 42 voorlopig. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie van Kijk Uit had clubkampioen F. J. Walda het op te nemen tegen Th. Hölscher. Walda, die met wit speelde, kreeg met zijn Spaanse ope ning minder spel. Hölscher nam bezit van de open a-lijn maar kon toch geen beslis send profijt van dit voordeel trekken. Bei de spelers kregen met tijdgebrek te kam pen, in welke fase Walda kans zag zich onder de druk uit te werken. Hölscher liet even de teugels vieren en zit nu met enkele zwakke punten in zijn linie. Het is echter twijfelachtig of de dichtgeschoven stelling voor Walda nog meer dan remise bevat. C. J. Gordijn deed in een onregelmatige opening tegen Tj. de Jong een poging zich bij de eerste acht spelers te plaatsen die straks de kampioensgroep zullen vormen. Met een enorme pionnenbestorming leken zijn kansen inderdaad gunstig te staan. De Jong vond echter een afdoende verdedi ging, waarbij Gordijn min of meer ge dwongen werd tot een grote afruil, waar zijn dame van het bord verdween tegen twee torens. Zijn tegenstander had boven dien nog een pion meer. Beiden probeer den nog even naar de winst te lonken, maar moesten zich met remise tevreden stellen. G. L. de Haas verdedigde zich tegen J. Kraayenoord met de Franse par tij. Weldra kwam hij evenwel in moeilijke stelling. Juist op het moment dat men dacht de balans weer in evenwicht te zien brengen, maakte De Haas een misreke ning dat in stukverlies resulteerde. Uiter aard had Kraayenoord toen weinig moeite meer de partij in zijn voordeel te beslis sen. De ranglijst in de eerste afdeling ziet er nu als volgt uit: 1. G. Maas 5 4 1 0 4'/s 2-3. J. Blok 5 4 0 1 4 K. Steijn (1) 5 3 2 0 4 4. J. L. Wijdoogen 7 2 4 1 3 5. F. J. Walda (1) 5 2 3 0 3'/s 6. Tj. de Jong 7 2 3 2 3'/2 7. J. Kraayenoord (1) 5 3 0 2 3 8. A. Kistemaker (1) 6 2 2 2 3 9-10. C. J. Gordijn 7 2 2 3 3 M. J. Warnez 7 3 0 4 3 11. P. Lanser (3) 3 1 1 1 IV2 12. Th. Hölscher (2) 5 1 1 3 IV2 13. T. A. Langedijk 6 1 1 4 U/2 14. W. Huiser 4 0 2 2 1 15. G. L. de Haas (1) 7 1 0 6 1 De competitie wordt maandagavond 30 gezet. Advertentie IANGE NICUWSTBAAT 491 In de Brandweerkazerne aan de Brink te Beverwijk is door de directeur van Open bare Werken, ir. L. Stoelinga, een openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van 32 etagewoningen (woningwetwoningen) aan de Italiëlaan in het uitbreidingsplan Oosterwijk. Hiervoor waren tweeëndertig biljetten ingeleverd. De inschrijving was als volgt: 1. Fa. A. Klomp te Beverwijk 613.760, 2. Aann. Maatschappij P. Bot en Zn, Heerhugowaard f 542.000, 3. Fa. Van der Bent ,en Zn., Wassenaar 535.000, 4. Joh. Faus, Nieuwe Niedorp 535.000, 5. Van der Pol, Havezaath 533.000, 6. C. A. van Alphen, Tiel 530.000. 7. H. J. Strijk, Rijkswetering 530.000. 8. C. Kop, Amster dam 530.000, 9. Bouw- en Timmerbedrijf Nebo Rotterdam 527.500, 10. Th. Vertel- man en Zn., Avereest f 525.000, 11. P. de Nijs, Castricum 525.000, 12. L. Leijen en Zn., Haarlem 524.900, 13. Gebr. van Veen, Utrecht 522.500, 14. C. Leur, Utrecht 522.000, 15. Gebr. Schram, Beverwijk 521.000, 16. Gebr. Heidoorn, Beverwijk 520.000, 17. N.V. Mira, Velsen 518.000, 18. C. de Geus en Zn., Broek op Langedijk 513.000, 19. Fa. Gebr. Luiten, Zevenbergen f 512.000, 20. Timmerbedr. Jansen N.V., Krommenie 511.000, 21. Fa. M. v. d. Werf en Zn., Utrecht 510.000, 22. Henniksma, Leiderdorp 510.000, 23. C. R. W. Nelis en Zn., Beverwijk 508.580, 24. J. W. Suiker buik. Breda 508.300, 25. A. v. d. Voorde, Amstelveen 507.500, 26. H. Toes, Schager- brug 507.000, 27. Bouw- en Handels Mij. De Linthoek, Amsterdam 505.000, 28. H. Lond, Hypolitushoef 496.000, 29. De Moei en Hermes, Alkmaar 494.500, 30. D. Ko ning, Spanbroek 492.000, 31. E. de Groot, Weesperkarspel 487.000 en 32. N.V. v/h P. Meijer, Beverwijk 483.500. De begroting was 460.000. De gunning is aangehouden. Farah Diba, de toekomstige keizerin van Perzië, heeft haar beste wensen gezonden aan de Catherinettes de ongehuwde modinettes van vijfentwin tig jaar in de Parijse modehuizen, welke zij tijdens haar bezoek aan Pa rijs heeft bezocht. Ter herinnering aan haar bezoek hebben drie Catherinettes van Reveillon voor het jaarlijkse feest van de Catherinettes oosterse hoofd deksels gemaakt. Van links naar rechts: Marie-Therèse, Nicole en Colette. (Thalia) Tot en met zondag een film, gewijd aan de worsteling van de republiek der Philippijnen naar zelfstandigheid. De autonomie wordt bedreigd door de Huks, een gevaarlijke terroristenbende, onder aanvoering van de gevreesde Kalak. Met deze wrede vrijbuiter moet het Philippijn- se leger, gesteund door Amerikaanse plan ters, zich meten. Hoe Kalak wordt be streden en wat de afloop is van de strijd schildert de film, die een vleugje roman tiek mengt met geweld en krijgsrumoer. Heel wat luchtiger is de vertoning van zondagmiddag. Dan zetten Jerry Lewis en Dean Martin een meisjeskostschool op stel ten en arresteren tenslotte een op hen loe rende moordenaar. „Goudroof" heet de rol prent, welke maandag tot donderdag draait. Twee mannen trotseren een bende schurken om een goudschat in veiligheid te brengen, welk hen rechtens toebehoort. Donderdag de tragische film „Nacht der verschrikking" waarin het lot der Oost- duitse vluchtelingen het thema vormt voor een meeslepend en ontroerend filmver haal. (R e x) Op aangrijpende wijze is in de ze werkelijk uitnemende Amerikaanse film het negervraagstuk aangeroerd, in het bijzonder wat betreft dat deel der be volking, dat zich qua huidskleur nauwe lijks van zijn „«lanke" broeders en zus ters onderscheidt. In zoverre loopt het the ma dus enigszins parallel met de film „Verloren grenzen," die enige jaren te rug in roulatie was en waarin eveneens het probleem van de vervaagde „colour- line" werd aangesneden. In de fil m„Zolang er mensen zijn" is het een zo goed als „blank" meisje dat zich va nhaar negerafkomst distancieert en daarbij zelfs haar moeder verloochent en verstoot. Een toneelspeelster (Lana Turner) ont moet op haar moeilijke weg naar het suc ces een kleurlinge (Sandra Dee), die een dochtertje heeft dat eronder gebukt gaat dat- haar moeder een negerin is. Tussen de actrice en de negerin groeit een hech te vriendschap. Voor het dochtertje van de negerin wordt het echter steeds moei lijker zich neer te leggen bij het feit dat zij hoewel op het eerste gezicht een „blan ke" negerbloed in de aderen heeft. Het komt zover dat zij niets meer met haar moeder te maken wil hebben en haar eigen weg gaat. Het meisje komt pas tot inkeer als haar moeder is gestorven. Ook tussen de actrice en haar dochter ontstaat een verwijdering hoewel van geheel an dere aard. Doordat zij geheel in haar to neelloopbaan opgaat is de actrice name lijk van haar dochter vervreemd geraakt. Daarbij komt nog dat moeder en dochter zich tot dezelfde man (John Gavin) aan getrokken voelen. Beide probleemstellin gen zijn zowel door de uitstekende regie al? door de sublieme vertolkingen va nde hoofdrolspeelsters, van wie in het bijzon der de negeractrice Sandra Dee veel in druk maakt, op aanvaardbare wijze be handeld. Kortom, een film die wij met warmtè kunnen aanbevelen. „Zolano er mensen zijn" wordt zondag middag niet vertoond. Dan kan men Audrey Hepburn in actie zien in de film „Onder Kruisvuur". Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Het Intercommunaal Lichaam ter ver vanging van Tuinbouwgronden, gevestigd te Beverwijk, houdt op maandag 7 decem ber ten stadhuize een openbare vergade ring, waarop een zes punten tellende agen da wordt behandeld. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft het I.L.V.T. verzocht van deze in stelling te mogen kopen een perceel wei land ter grootte van ruim een hectare; het weiland is gelegen aan de Wentweg te Heemskerk. De gemeente wil deze grond kopen ten behoeve van tuinder J. Veld- huys, die destijds afstand heeft moeten doen van zijn pachtrechten op een aan de Kerkweg gelegen grond, die bestemd is voor de aanleg van het openluchtzwem bad in Heemskerk. De prijs is bepaald op f 12.100. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft het I.L.V.T. voorts verzocht nog een weiland te mogen kopen, ter grootte van 1.74 hectare, gelegen aan de Geilweg te Heemskerk. De gemeente Beverwijk zal deze grond dan afstaan aan tuinder A. N. Aardenburg, die zijn bedrijf aan de Markt- weg in plan „Meerestein" zal verkopen. Ook hier zal de grond veld moeten ruimen voor de woningbouw. De prijs is vastge steld op 13.550. Voorts wordt voorgesteld in een vacature in de Commissie van Advies, welke open plaats is ontstaan door overlijden van de heer C. Hartog te Heiloo, te voorzien. Voorgesteld wordt de heer P. Ham Czn. te Wijdenes te benoemen. ooooooaoooaoeeoaoooooacioijooco.iijuaaoowj'jji.icioi. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE LONDONDERRY (UPI) De „Irish Sai lors Society" heeft een week lang gezorgd, dat kapitein Paul Lamain en de vier leden van zijn bemanning op de Nederlandse kustvaarder „Frieda" te eten kregen. De Nederlandse onderzeebootjager „Drenthe" heeft de bemanningsleden nu mee terug genomen naar Nederland. Maar kapitein Lamain moet bij zijn schip blijven. En dat is minder aantrekkelijk dan men zou ver onderstellen, want er is geen geld. Vier weken geleden kwam de Frieda, een schip van 370 ton, zwaarbeschadigd maar nog drijvend te voorschijn uit een zware storm voor de Ierse kust. Op de noodseinen van het schip kwam een En gelse torpedobootjager te hulp, die de Frieda naar de Ierse haven Londonderry sleepte. En daar ligt het nu te wachten op wat verder gaat gebeuren. De Nederlandse vice-consul in London derry, H. R. Bleakley, heeft verteld, dat kapitein Lamain elke dag met zijn reders telefoneert. „Hij heeft me verteld, dat de reders momenteel een schuld op hun bank rekening hebben. Hij weet niet waar het geld voor de reparatie vandaan moet komen." De Frieda is zwaar beschadigd. Surveyors van Lloyds' hebben geschat, dat omvang rijke reparaties ten bedrage van 30.000 tot 50.000 gulden nodig zijn voor zij de kustvaarder weer zeewaardigheidspapie ren kunnen geven. „De toestand op het ogenblik is zo, dat de kapitein niet weet wat er met hem ge- gebeuren gaat en evenmin wat het lot van de Frieda is" zei de vice-consul vrijdag middag. Hij heeft ervoor gezorgd dat de beman ning van de kustvaarder door de Drenthe naar Nederland wordt gebracht, nu deze bodem gereed is met zijn medewerking aan NAVO-manoeuvres in de Noordzee. De „Sailors Society" heeft ingegrepen toen na ruim twee weken de voedselvoor raad aan boord van de Nederlandse kust vaarder opgeteerd was. De opvarenden konden toen hun intrek nemen in de zee mansclub van Londonderry, maar sliepen aan boord. Door de hulpverlening is een schuld van omstreeks 3700 gulden ontstaan. De Nederlandse vice-consul heeft geen bevoegdheden voor het verlenen van fi nanciële bijstand, verklaarde hij. Hij had alleen de hulp van de Nederlandse marine kunnen inroepen, die er nu voor zal zor gen dat de bemanning zondag in Neder land is. ONDERWIJSVOORDRACHTEN B. en W. van Velsen stellqn voor de heer A. G. de Brie te benoemen tot leraar in vaste dienst aan de mevrouw Dr. J. van den Bergh van EysingaEliasschool te IJmuiden-Oost voor het vak Engels. Als leraressen in tijdelijke dienst worden voor gedragen mejuffrouw L. E. Henning en mejuffrouw J. A. Krabbendam voor licha melijke oefening. Voorts stellen B. en W. voor te benoe men aan de aan de school verbonden voor lichtingscursussen: de heer J. T. Groot voor de cursus bloemschikken en mevrouw M. MarseilleBeeks voor de cursus naaien. Het sportgebouw aan de Bachstraat te Heemskerk zal spoedig gereed zijn om de beoefenaars van allerlei sporten te ontvan gen. Men is thans reeds begonnen met de beplanting rondom het gebouw, dat prach tig in de omgeving past. De werkzaamheden binnenshuis vorde ren naar wens en het schilderwerk, de cen trale plafondverwarming, de betegeling en het sanitair zijn reeds gereedgekomen. Het gebouw bevat buiten de kleedgele genheden, de douches en de leraarskamer een grote turnzaal met een oppervlakte van meer dan driehonderdtien vierkante meter. Thans is een aanvang gemaakt met het aanbrengen van een speciale vloerbe dekking. Hiertoe wordt op een kurken ondervloer een toplaag aangebracht van kurklinoleum, welke vloerbedekking een maximum aan veerkracht en elasticiteit waarborgen zal, iets wat voor een zaal als deze zeer belangrijk is. (W. B.-T heater, Beverwijk) Op de Philippijnen is het tijdens de tweede we reldoorlog heet toegegaan, zowel bij het Japanse offensief als bij het tegenoffen sief der Amerikanen. In „Het Spookschip van de Chinese Zee" kan men zien en ho ren dat de keizerlijke strijdkrachten uit het land van de rijzende zon, ondanks hun overmacht, zo het een en ander te incas seren kregen tijdens de opmars in de Pa cific. Dikwijls adembenemend zijn de avonturen van de eigenaresse ener sui kerplantage, twee leden van haar perso neel en een dominee. Er zijn inderdaad meer van dergelijke kleine groepjes men sen geweest die toenmaals getracht heb ben Nederlands-Indië te bereiken; maar weinigen is dat gelukt, de meesten kwa men op een afschuwelijke wijze om het leven, hetzij onder martelingen door hen achtervolgende militairen, hetzij door de oceaan, die ondanks zijn vredelievend klinkende naam, niet minder meedogen loos kan zijn. Philippijnse en Amerikaan se krijgslieden en burgers hebben zich, of schoon wetend in een hopeloze situatie te verkeren, niet zonder meer aan de agressors overgegeven. Dit blijkt ook in deze rolprent. Zondag en maandag gaan „De vloek van de prairie" en zondagmiddag draait „Jungle Jim en de skeletmannen." (Luxor) Tot en met maandag Romy Schneider nu eens niét in het genre, waar in zij haar bekendheid verwierf. Ditmaal ontmoeten wij haar als een vlot, charmant en nogal ondeugend meisje van zeventien, dat de problemen van haar leeftijd niet te zwaar neemt. Van dinsdag tot vrijdag „Aphrodite, godin der liefde", een terug blik in de oudheid, de reconstructie van een liefdesaffaire in Griekenland met de schoonheid als eeuwig middelpunt van harstocht en strijd. Daartegenover is zon dagmiddag „Fernandel weet 't te verkopen" een onvervalste klucht. (Kennemer theater). Reeds eerder hebben wij over deze beklemmen de documentaire geschreven. Het verle den herleeft. De misdaden der nazis krij gen gestalte in het proces te Neurenberg, waar de hoofdschuldigen zich moeten ver antwoorden. De film is daarom zo actueel, omdat deze misdaden de thans opgroeien de generatie nauwelijks bekend zijn. De film is beslist geen aantrekkelijk schouw spel. Zij verteit nochthans de waarheid over een verschrikkelijke werkelijkheid, die niet en nimmer vergeten mag worden. Op de Bevenvijkse groenteveiling trok ken de prijzen in het begin van de week behoorlijk aan, maar op de laatste markt dag was allés evêh flauw. Toch hadden de tuinders geen reden tot klagen. De goede kwaliteit deed het goed. Andijvie stond vooi'tdurend op een prijs van 15 tot 37 cent per kilo. Kasspinazie (er is er maar weinig) bracht het tot 1,15 per kilo. De aanvoer van tomaten mindert zienderogen, er werd tot 70 cent per kilo betaald voor de goede kwaliteit. Spruiten liepen nogal in prijs uiteen, namelijk van 0,35 tot 1,30 per kilo. De aanvoer van prei was ook nu weer van betekenis, er werd tot 37 cent per kilo betaald. Selderijknollen varieerden van 12 tot 32 cent per stuk. Bospeen wordt steeds minder aangevoerd, er werd tot 38 cent per bos betaald. Doordat de fabrieken flinke partijen aankopen ging de waspeen rond de 20 cent per kilo, de extra kwaliteit bracht het tot 32 cent per kilo. Voor boerenkool bestond veel animo, meermalen bracht deze groente het tot 25 cent per kilo; de overige koolsoorten draaiden rond de 20 cent per kilo. Bloem kool ziet men niet zo heel veel meer; men gaf er tot 73 cent per stuk voor. De noteringen waren vrijdag: andijvie 1537, bloemkool 2072, spinazie 56110, prei 14—36, bospeen 1837, waspeen 16— 30, spruiten 45118, tomaten 2072, wit lof 8098, soepgroenten 1226, groene- kool 1624, rode kool 1220, uien 1434, boerenkool 1425. Castricum Op de veiling van Ons Belang te Castri cum was vrijdag weer een behoorlijke aanvoer van diverse produkten. Spruiten gingen voor de prijs van 1,16 van de kar en er kwam ook nog bospeen aan de mai'kt die een goede prijs noteerde. Boerenkool, groenekool en rodekool brachten ook rede lijke prijzen op. De noteringen: bloemkool 1975, sprui ten 67116, prei 26281/2, groenekool 17V2 18, boerenkool 1820, knollen 823, waspeen 20 V2, tomaten 2034, rodekool 17 V219, bospeen 2630, andijvie 35. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Lembulus van Leixoes; Lucas Bols 2, Kramfors; Katjum, Gent. Gol. Ballingen; Kersch, Tuapse; Anna Eli sabeth, Londen, ledig IJmuiden; Ernst G. Russ, Amoybay. Gouweborg, Rotterdam, ledig IJmui den; Advent, Sandvik; Dina, Gent, ledig IJmui den; Eemstroom, Leith, slabs voor IJmuiden; Ri- gel, Delfzijl; Wormo, Antwerpen; Nautilus, Bu- rea; Ida Jacoba, Londen; Tabinta, Hamburg; Swallow, Londen; Voorwaarts, Brunsbüttel, sleep ophalen van IJmuiden; Togokust, Freetown; Pa cific, Basse Indre; Talassa, Herrebottsand; Roman Queen, Fowey; Bodoro, Melilla, erts Hoogovens; Asterope, Norfolk; Alba, Le Havre; Lido, Victo ria, erts Hoogovens; Phidias, Hamburg; Congo, Curagao; Waterland, Buenos Aires; Bogesund, Sundsvall; Escaut, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Nero van Rotterdam: Aagtekerk, Antwerpen; Sternenfels, Antwerpen; Drente, Noordzee, voor IJmuiden; Dortmund, Antwerpen; Calvijn, Dompsö; Onega, Onega: Marschenland, Karlshamn. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Clothilda M naar Rotterdam; Bernd Bol, Rotterdam; Mynias, Tunis; Zaanstroom, Londen; Wartena, Utersen; AratonNewcastle on Tyne, ledig Hoogovens; Mount Blair, Antwerpen, ledig IJmuiden; Albino, Goole; Rondo, Las Palmas; Bomma, Delfzijl; Spi- nanger, Constanza; Agamemnon, Dordrecht; Mar tha Ahrens, Hamburg; Elisabeth Roorda, Pors- grun; Coenrad K, Kalmar; Vale, Monrovia; Swift, Harlingen; Yapeyu, Vigo; Graveland, Recife; Wulp, Liverpool; Helios, Norresundby; Brage, Pepel; Dominence, Lossiemouth, kunstmest IJ muiden; Purmerend, Rotterdam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Dina naar Newcastle, kunstmest van IJmuiden: Dido, Bor deaux: Sielwall, Emden, ledig Zaandam: Ambu lant, Rotterdam; Orestes, Funchal; Athel Mo narch, Rotterdam: Hector, Barbados. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Trawlvisserij Maandag 16 november: m.t. Post Boy IJM 35. Dinsdag 17 november: m.t. Sakina Martine KW 32, Ada VL 7; m.l. De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Onderneming III SCH 117, Onderneming IV SCH 153. Woensdag 18 november: m.t. Liesje en Rutger VL 153; m.l. Kees IJM 43. Vrijdag 20 november: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Albertha Hendrika KW 81; m.l. Willem Robert Zaterdag 21 november: m.t. Allan Water IJM 34, Claesje RO 46, Jan Senior VL 84; m.l. Maria Ja coba KW 73. Maandag 23 november: m.l. Golfstroom KW 4, Deining KW 8, Arie Ouwehand KW 122; m.l. An nie IJM 14, Wiron III IJM 221, De Arend KW 7, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Doggersbank KW 75, Excelsior III KW 76, Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Astra KW 115, Willy KW 154, Gijsbert Bastiaan KW 161, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Onderneming II SCH 27, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Dageraad IJM 4, Maartje IJM8, Poolster IJM li. Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Margrita IJM 42, De Hoop I IJM 45. Frederika Maria IJM 52, Swift IJM 54. Klaas Junior IJM 60, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64. Frank IJM 65. Paul IJM 66, Hans IJM 67, De Hoop III IJM 73, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208. Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21, Anne'Marie KW 27. Rein KW 30, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Prinses Margriet KW 51. De Vijf Gezusters KW 53. Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63, Arend Cor nelis KW 68, Marianne KW 71, Nico KW 72. Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Neeltje Jo hanna KW 84, Alnilam KW 90 (eerste reis), Adria na Catharina KW 92, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Wim KW 103, Karla Ellen KW 106, Cornelis KW 118, Flamingo KW 120, Dirk TaatKW 134, Peter Leonard KW 156, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Jana KW 210, Samen werking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Maryan- ne WR 7, Okko Bosker WR 25 (27 nov. binnen), Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51. Spes Nostra WR 56. Sijtje WR 58. Dinsdag 24 november: m.t. Thorina IJM 33, Ja coba Gesina IJM 36, Medan IJM 57, Toronto IJM 97. Wiron IV IJM 209, Stadt Enckhuysen KW 82, Albatros KW 87, Francina KW 153, Ónderneming I SCH 261; m.k. Dinemarie KW 57, Mare Liberum KW 117. Woensdag 25 november: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Brittenburg KW 121, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125. Voorwaarts KW 140, Gezina Geertrui KW 176; m.k. Arend Willem IJM 40. Agatha Arie KW 126, Pietertje HD 87. Donderdag 26 november: m.l. Cornelis KW 16, Bertha KW 38, Cornelis Marinus KW 48, Huiber- dina Gijsbertha KW 85. Borneo KW 127, Onder neming KW 175; m.k. Maartje IJM 8, Frederika Maria IJM 52. Karla Ellen KW 106. Vrijdag 27 november: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Emma IJM 15. Johannes Polderman IJM 20. Am sterdam IJM 28. Protinus IJM 154, Petronella VL 131 naar Vlaardingen; m.k. De Hoop IJM 45, Ma rianne KW 71. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 16 november: m.l. Excelsior II KW 78, Rijnmond V KW 110. Woensdag 11 Nov.: m.l. Wilhelmina III KW 147. Maandag 16 november: m.l. Vertrouwen KW 6, Rijnmond IV KW 15, Volharding KW 23, Hette Margaretha KW 74, Toenadering KW 95, Wilhel mina II KW 138. Maandag 23 november: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Grietje KW 20, Orion KW 22, Wil helmina 1 KW 25, Nederland VI KW 37, Aafke Jacoba KW 41. Rijnmond II KW 43, Noordster KW 67. Sumatra KW 86, Robert William KW 123, Nederland VII KW 130, Willy KW 141, Vooruit KW 151, Janna KW 163, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 24 november: m.l. Martenshoek IJM 283. Nu op de realisering van het strandplan op korte termijn niet valt te rekenen, zijn B. en W. van Velsen van oordeel dat voors hands de arbeid ten behoeve van het vreemdelingenverkeer op de bestaande voet kan worden voortgezet. Een bepaald plan voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer hebben wij niet, aldus het college, „omdat wij menen dat de initiatieven daartoe van de betrok ken verenigingen dienen uit te gaan, waar bij wij zoveel mogelijk de helpende hand zullen bieden." Volgens het verslag van het onderzoek van de begrotingen der gemeente Velsen voor het dienstjaar 1960, had een der le den er zijn vreugde over uitgesproken, dat B. en W. aan de suggestie van de raad ge volg heeft willen geven en is overgegaan tot een grotere samenwerking met de plaatselijke verenigingen. Het college zal een suggestie van een an der lid gaarne in overweging nemen, een idee namelijk om door verlichting, bloembakken, banken etc. het totale aan zien van het Marktplein te IJmuiden een gezelliger aanzien te geven, hetgeen me de ten goede van het vreemdelingenver keer zou komen. „Parkeerschijven of parkeermeters kunnen nooit meer dan een noodoplossing zijn voor het parkeerprobleem in de ste den. Personen die hun auto gedurende langere tijd langs de openbare weg willen laten staan, moet een alternatief worden geboden. Zij zullen in garages of elders de ruimte dienen te vinden, die men hun langs de openbare straat noodgedwongen ont houdt". Dit verklaarde prof. mr. A. D. Belinfante, raadadviseur van het ministe rie van Justitie, tijdens een door de K.N.A.C. te Amersfoort georganiseerde discussiebijeenkomst. Prof. Belinfante is belast met het ontwerpen van een een voudiger Nederlandse verkeerswetge- ving. In deze bijeenkomst gaven ook de he ren A. Bollinger, hoofdcommissaris van de Parijse politie, en H. Ebeling „Polizei- direktor" te Hamburg, hun mening over de oplossing van het parkeerprobleem. In Hamburg zijn thans 2650 parkeerme ters geplaatst. Dit jaar zullen zij naar ver wachting een miljoen mark opleveren. Het batig saldo wordt gebruikt om nieu we parkeerruimte te scheppen, zei de heer Ebeling. De controle stelt de politie niet voor bijzondere problemen. Zij kan geschieden in de normale straatdienst. Daar bovendien een veel rationeler ge bruik van de beschikbare ruimte is ver kregen, is men in Hamburg met dit sys teem zeer tevreden. Hoofdcommissaris Bollinger merkte op, dat in tegenstelling tot de Duitse situatie in Frankrijk de parkeerschijf wèl en de parkeermeter niet gelegaliseerd is. Thans kunnen in het centrum van Parijs 16.000 wagens staan tegen 12.000 bij het gebruik van de andere methode. Bovendien is het in de Franse hoofdstad onmogelijk de con trole in de normale surveillance te doen geschieden. Daar de politie kampt met een tekort van duizend man. De door de K.N.A.C. ontworpen schijf verdient volgens de heer Bollinger inter nationaal als standaardmodel te worden aanvaard. Het voordeel hiervan boven de Parijse schijf is namelijk dat men de wij zer kan stellen op het tijdstip van aan komst. Er kan dus elke gewenste par- keerduur bij worden voorgeschreven, al dus de heer Bollinger. Veroordeeld. Tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf is een Dordtse stadsbuschauffeur veroordeeld wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval. Hij was op 9 augustus met zijn bus onvoor zichtig linksaf geslagen. Als gevolg hier van botste de 22-jarige vaandrig H. B. van Delft met zijn motor tegen de autobus. Hij overleed korte tijd later.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6