De kleme wereld van M. Lubbers Achthonderd uur werk aan een cutterzuiger In de vishal en op zee Internaat en oefenschip nodig Formele fout begaan in proces tegen Hallstein en Blankenhorn Westduitse hoogleraren zijn ontsteld over Schröders plan Oud-adjudant Maas vannacht overleden Gouden Napoléons nagemaakt Katwijkse trawler in brand op sleephelling „Niet studentental inperken maar hoger onderwijs sterk uitbreiden Peter Swenden vlot Valsemunterij van een bijzondere kwaliteit Letse premier afgetreden; nieuwe president benoemd Maanraket schond neus Rechter Quirini hangt nu de processchuld van tweehonderdduizend mark boven het hoofd Internationale bedelaar ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 „IK HEB EEN PAAR MAANDEN bij de belastingen gezeten. Vreselijk, meneer, ronduit vreselijk!", zegt de heer M. Lubbers (31) over zijn koffie heen. Het is begrijpelijk dat hij zich minder enthousiast uitlaat over zijn kort durende werkzaamheden bij de fiscus, want hij is in hart en nieren modelbouwer. Vroeger deed hij het in zijn vrije tijd, vliegtuigjes maken. Nu is het zijn beroep, wat eerst zijn hobby was, is uitgegroeid tot zijn broodwinning. En de heer Lubbers voelt zich gelukkig. Er staat in de werkplaats aan de Velser- oordstraat 13 te Velsen een lange zwarte schuit onder een glazen stolp. Wanneer men op een knop drukt, ergens aan de zij kant. beginnen twee koperen schroefjes te draaien. Een druk op een andere knop zet het mechanisme voor de luiken in de bo dem van de schuit in werking, zodat die luiken langzaam open draaien. Heel klei ne kettinkjes ziet men over katrolletjes glijden. Er branden lampjes in de kajuit en erop. De deur staat open. Waar is de schipper? Werkelijk, dat zou men bijna gaan vragen als men deze natuurgetrouwe kopij van een heel moderne baggerschuit aanschouwt. Mannetjes ontbreken nog.... De schuit is het resultaat van achthon derd uur arbeid. Precisiewerk. Schroefjes van een paar tiende millimeter vijlen, ruitjes met een halve millimeter middel lijn snijden, een gaatje van een millime ter boren in de wand van het schip. En zovoort, enzovoort. Uren ingespannen voorovergebogen zitten met een scherp mesje in de hand, een loep tussen de oog leden geklemd. Dat gaat al anderhalf jaar zo in de kleine werkplaatsaan de Velser- oordstraat. Maar de heer Lubbers en zijn assistent doendat. met plezier. „Elke dag ga ik met plezier naar mijn werk." Dat kan niet iedereen zeggen, helaas. Dure scheepjes Men kan een onderdeel van een echt schip veel vlugger maken dan de model bouwer het doet. Plet maken van zo'n mo del kost natuurlijk wel wat. De onderlos- ser, waarvan het model thans gereed is gekomen, kost bijvoorbeeld ongeveer vijfentwintighonderd gulden. 'Het model van de cutterzuiger, waarvan men hier een afbeelding ziet, kost nog meer. Maai de opdrachtgevers de Nederlandse Spoorwegen, architecten, machinefabrie ken en scheepsbouwmaatschappijen krijgen wel waar voor hun geld. De interessantste modellen zijn uiter aard die welke zijn voorzien van een me chanisme. De cutterzuiger zie afbeel ding baggert inderdaad. Dan draaien de katrollen, bewegen de hefboompjes. De heer Lubbers heeft al heel wat modellen gebouwd. „En het prettige is, dat wanneer ik eenmaal ergens een model heb gele verd, ik meestal weer een opdracht mag ontvangen". Dat- is een bewijs van ver trouwen in het vakmanschap van de heer Lubbers. Precissie en geduld Een goede modelbouwer is meestal in- rumentmaker geweest. Tijdens de uit oefening van dat vak heeft de man ge- In de afgelopen nacht is in een zieken huis in Haarlem overleden de oud-adju dant van de Velsense politie de heer A. P. Maas. De thans overledene werd op 14 februari 1898 in Bergen op Zoom ge boren. Van-1918 tot 1929 was hij in mili taire dienst en maakte onder meer deel uit van het korps politietroepen. In 1929 werd hij aangesteld als agent van politie in Velsen. Lange tijd was hij kringagent voor Driehuis en de Velserpolder. Op 1 no vember 1939 werd de heer Maas bevorderd tot brigadier en in december 1941 belast met werkzaamheden op de afdeling bij zondere wetten, alsmede met de opleiding van personeel. Na de oorlog was hij enige tijd gedetacheerd bij de Politieke Op sporingsdienst en bij de Politieke Re cherche-afdeling in Amsterdam. In januari 1946 volgde zijn bevordering tot adjudant. Sinds 1949 was hij postcommandant in Velsen-Noord. Adjudant Maas, die grote bekendheid en sympathie genoot, werd vorig jaar mei gepensioneerd. De Nederlandse kustvaarder van 499 ton Peter Swenden, die donderdag in de Engelse Torbay was vastgelopen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag op eigen kracht losgekomen. De sleepboot „Stentor" van Wijsmuller heeft daarop zijn reis vervolgd. WIJK AAN ZEE—HSV De Wijk aan Zee-voetballers komen in Ie thuiswedstrijd tegen HSV in de vol gende opstelling uit: De Blok; Schellevis en G. de Winter; Burger, A. Snijders en Bol; Seysener, Scholten, Th. de Winter, J. Blok en P. v. d. Wel. leerd wat precisie is., en geduld. Lubbers is ook eerst instrumentmaker geweest. Daarna is hij een tijd bij de marine ge weest en uit die periode tarnt zijn kennis van schepen, die hem nu bij het maken van de fraaie scheepsmodellen zo goed van pas komt. Lubbers zegt nog: „Het is zo jammer dat een eventuele opdracht wel eens niet doorgaat omdat het model teveel moet kosten. Sommigen zien een model en zijn dan verrukt, zeggen dat ze er ook zo een willen hebben, maar dan ga je praten over de kosten.. Maar ik maak liever een goed model, gebruik geen papier voor de dek ken, maar maak een echt houten dek met teernaden, zoals het op een trawler ook is". Zijn koffie is op. Lubbers gaat terug naar zijn kleine we reld. PARIJS (UPI) De Franse politie zoekt naar twee mannen die een kapitaal hebben verdiend door gouden Napoléons van eigen fabrikaat naar Algerije te smok kelen in geplukte kippen. In deze affaire zijn nog geen arrestaties verricht, maai de aanhouding is verzocht van twee per sonen: een Franse farmaceutische stu dent en de zoon van een Algerijnse juwe lier. Volgens de politie is een vreemd aspect van deze zaak, dat de bende technisch be zien de falsificatiewetten niet heeft over treden, hoewel gouden muntstukken met de gelijkenis van Napoléon III zijn nagemaakt. Deze munten zijn geen wettig betaalmid del meer, maar ze worden op de goud- markt gekocht en verkocht om hun goud- waarde. De Napoléon heeft een grotere waarde dan een gelijke hoeveelheid goud in natuurlijke staat of gegoten in staven. De oorzaak is dat de vraag op de vrije markt naar goud in kleine, gemakkelijk hanteerbare hoeveelheden, de vraag naar ongemunt goud aanzienlijk overtreft. Goudstaven wegen een kilo. Daar de bende dezelfde hoeveelheid zui ver goud in de Napoléons verwerkte als de Franse munt in de echte Napoléons, kan geen falsificatie ten laste worden gelegd, maar wel onwettig gebruik van een offi cieel regeringszegel: beeldenaar van Na poléon III en het opschrift van de munt van 20 frank De verdienste per goudstuk was slechts 70 frank, maar volgens de po litie hebben zij in de afgelopen elf maan den ongeveer 666.000 stuks vervaardigd, hetgeen een winst van meer dan een kwart miljoen gulden opleverde. Te Annemasse hééft de Franse politie een groep valutasmokkelaars ontmas kerd. De leden van het complot deden zich voor als studenten uit Afrika, en reisden regelmatig naar de Zwitserse kant van de grens om daar Franse franken te wisselen voor ponden sterling, die dan via het groepje naar Ghana of Nigeria werden gesmokkeld. Drie studenten, uit Parijs en Genève, zijn als hoofdverdachten gear resteerd. Hedenmorgen omstreeks elf uur werd in IJmuiden brand geconstateerd in de ruimen van de trawler KW 9 „Hubertha Gerarda". De trawler was op de sleephelling aan de Randweg getrokken voor een algehele survey. Gisteren waren werkzaamheden verricht aan de romp en vanmorgen wer den deze werkzaamheden aan de buiten kant voortgezet. Plotseling werd een rookontwikkeling waargenomen en men constateerde toen, dat de isolatie van de visruimen brandde. De nevelspuit werd op de vermoedelijke vuurhaard gezet en de inmiddels gearri veerde Velsense brandweer stelde on middellijk pogingen in het werk om met de brandspuit het vuur te blussen, hetgeen naar het zich laat aanzien geen eenvoudige opgave zal zijn. Bij het ter perse gaan van dit blad waren de bluspogingen nog in volle gang. MOSKOU (Reuter) De premier van Letland, Vilis Latsis, heeft „om gezond heidsredenen" ontslag genomen, zo meldt het Russische persbureau Tass uit Riga. De Opperste Sovjet van Letland heeft het verzoek om ontslag van Latsis ingewil ligd en Jan Peive, die sinds 1951 voorzit ter van de Letse Academie van Weten schappen is, tot opvolger van Latsis aan gewezen. Jan Kalnbersins, die twee da gen geleden als eerste secretaris van de Letse communistische partij aftrad, is door de Opperste Sovjet van Letland tot president van Letland gekozen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse dienst voor de ruimtevaart NASA heeft vrijdag te Washington bekendge maakt dat uit filmopnamen en meetappa ratuur is gebleken, dat het falen van de jongste Amerikaanse maanraket geweten moet worden aan het afscheuren van een plasticlaag over de neus met de nuttige lading, reeds driekwart minuut na de lan cering. Na het plasticdek was eerst de nuttige last en daarna waarschijnlijk ook de der de rakettrap losgescheurd. Er waren voorts positieve aanwijzingen dat de twee de trap wel ontbrand was, maar niet van de eerste trap, de Atlas was losgekomen. Delen van de nuttige last, de eigenlijke satelliet, waren op twee km. afstand van de lanceerplaats op het strand terugge vonden. In het plaatsje Langley, vlak bij Lon den, is dezer dagen de eerste Britse miniatuur-kernreactor, de „Jason" in gebruik genomen. Deze reactor ge bruikt per jaar slechts één gram ura nium. De reactor wordt bediend via het paneel rechts op de achtergrond. (Van onze correspondent i)i Bonn) Opnieuw hangt er een schandaal te Bonn in de lucht. De bekende rechter dr. Quirini zou een formele fout hebben begaan in de processen tegen professor Hallstein, ambassadeur Blankenhorn en kolonel Löf- felholz. Als gevolg hiervan zou de moge lijkheid besta'an, dat deze rechter zal moe ten opdraaien voor de proceskosten van totaal 200.000 mark. Dr. Quirini heeft zowel in het proces tegen Hallstein, thans president van de Europese Economische Gemeenschap en Blankenhorn, de Westduitse ambassadeur EEN LID van de Velsense gemeenteraad heeft aan B. en W. gevraagd of zij het percentage leerlingen uit andere gemeenten aan de IJmuidense visserij- school niet zodanig vinden, dat er de wenselijkheid bestaat te komen tot de stichting van een internaat. B. en VV. van Velsen zijn het met de vragensteller geheel eens. De onderhandelingen vorderen slechts moeizaam. B. en W. blijven echter voortdurend op hun qui vive om elke kans te gebruiken. Zij delen ook mede, dat van de 139 leer lingen, die de dagschool bezoeken, er 45 bestemd zijn voor de visserij. Voor de 'avondschool zijn deze cijfers respectieve lijk 131 en 63. Op het lijstje, dat B. en W. hebben ge maakt van noodzakelijke opleidingen komt ook de cursus voor scheepskok voor. Een dergelijke cursus wordt in Noorwegen ge- gegeven en ook in Aberdeen is men hier druk mee doende. B. en W. zeggen tot in stelling te zullen adviseren aan de raad, zodra zij het. tijdstip daarvoor rijp achten. Over een oefenschip wordt nog steeds overlegd met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage en het bestuur van de vis serij school te Katwijk. Het college hoopt spoedig de resultaten van dit overleg te kunnen mededelen. Aanvoer van vrijdag In totaal werd vrijdag op de visveiling in IJmuiden aangevoerd het aantal van 5880 kisten vis, waarvan 851 tong en tar bot, 1 heilbot, 630 schol, 45 schar, 3280 ha ring, 195 makreel, 345 schelvis, 285 wijting, 165 kabeljauw en gul, 5 leng, 5 haai, 5 ham, 35 poon, 30 koolvis, 22 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: heilbot 3.102.20, grote tong 4.40—4.00, grootmiddel tong 3.60—/ 3.40, kleinmiddel tong 3.00— 2.70, kleine tong I 2.90—2.70, kleine tong II 1.98—1.82, tarbot I 2.90—2.60. Per 50 kilo: tarbot IV 9047, klein middel schol 5644, kleine schol I 5554, kleine schol II 4523, schar 28—/" 21, verse haring 2416, makreel 3518, grote schelvis 4740. groot middel schelvis 4135, kleinmiddel schelvis 40—30, kleine schelvis I 37— 27, kleine schelvis II 32—24, wijting 24—8, grot gul 45—43, middel gul 40, kleine gul 2511, kleine haai 21, ham 150—122, poontjes 18—8, kleine koolvis zwart 3530, kleine koolvis wit 6160, kleine rode poon 2720. Besommingen van vrydag IJM 79 Job Gouda 24.500, VL 131 Pe- tronella 15.800, KW 171 Jan Maria 22.200, KW 99 Maria Theresia 18.300, KW 59 7530, KW 108 8690, KW 162 9290, KW 89 f 6970. KW 22 280, HD 79 2130, IJM 59 5750, IJM 43 6500, IJM 45 4190, WR 56 3660, KW 33 9740, Vier mensen waren op slag dood en zeven ernstig gewond toen een vracht auto met elf inzittenden bij Brühl in West-Duitsland door de leuning van een viaduct reed en op een spoorbaan zeven meter lager te pletter viel. De foto toont het wrak van de wagen op de spoorlijn. KW 34 10.600, KW 77 1870, KW 115 4480. Aanvoer van zaterdag De totale aanvoer van vis aa,n de IJ muidense visveiling bedroeg zaterdag 4500. kisten, waarvan 240 schelvis, 90 radio, 115 wijting, 50 gul en kabeljauw, 15 koolvis. 1660 haring, 130 kleine kisten haring, 90 makreel, 900 schol, 350 varia, 30 stuks stijve kabeljauw, 50.000 kilo tong. RO 53 Dirkje (18 november) 1100 kisten Kanaalharing. IJM 35 Postboy (16 novem ber) 130 kleine kisten haring, 100 wijting, 90 radio, 240 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 160 haring, 90 makreel, 5 varia, 30 stuks stijve kabeljauw. UK 1 400 kisten Breskensharing. Pryzen van zaterdag Export: kleine regels kabeljauw f 56. kisten grote kabeljauw f 156, kisten kleine kabeljauw f 138, witte koolvis f 162, grote, middel, zetschol en schol I f 42 tot f 48. grote tong f 4 tot f 4,20, grootmiddel tong f 3,40 tot f 3,50, kleinmiddel tong f 2,60 tot f 2,70, tong I f 2,60 tot f 2,70, slips f 1,80 tot f 1,90. Binnenland: grote gul f 45, middel gul f 35 tot f 40, torren f 26 tot f 29, zwarte koolvis f 114, koolvis I f 40, koolvis II f 35. grote schelvis f 37 tot f 42, middel schel vis f 36 tot f 42, kleinmiddel schelvis f 33 tot f 37, pennen f 31 tot f 35, braad f 31 tot f 35, wijting f 23 tot f 27, schol II f 36 tot f 43, schol III f 22 tot f 35. Breskensharing f 15 tot f 17, Kanaal haring f 17 tot f 21, makreel f 30 tot f 32. Op zee Het was overal mooi weer en er was genoeg, maar helaas meestal aan de kleine kant. De vangsten varieerden van 120 tot 175 manden schelvis, wijting en koolvis. De Jacoba Geziena ving in twee trekken 90 manden hoops, de Medan in twee trek ken 50 manden schelvis en wijting, de Elie in een trek een pakje. De haringvisserij in het Kanaal was weer niet best. Er waren vijf loggers, die een mooi dagje hadden, maar de anderen vingen niets. De Oceaan 9 boekte een dag vangst van 90 kantjes, de Jacob Pronk een dagvangst van 60 kantjes. De loggers en kotters op de kust vingen 120 tot 200 kilo tong en 5 tot 7 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de St-boeien vingen 200 tot 500 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wijting. De Haarlem, Amsterdam, Polderman en Emma zijn weer naar zee vertrokken. Haringvangsten KW 2 met 4 thuisstomend. KW 22 met 8 thuisstomend, KW 5 met 5, KW 138 met 3 thuisstomend, KW 78 met 2, KW 67 met 1 thuisstomend. KW 86 met 2 thuisstomend. KW 37 met 10 thuisstomend, KW 95 met 4 thuisstomend, KW 130 met 2 thuissto mend, KW 151 met 2 thuisstomend. KW 163 geen vangst thuisstomend. Kanaal: KW 6 met 14, KW 147 met 151 IJM 283 met 190, KW 20 geen vangst. KW 15 met 11, KW 43 geen vangst, KW 110 met 7. Trekkers: KW 4 geen vangst, KW 73 geen vangst, KW 75 geen vangst, KW 176 met. 30, KW 122 met 50. Gemiddeld 22 kantjes. Voor maandac Maandag komt de KW 32 Sakina Mar- tine met 220 schelvis. 370 haring. 10 ma kreel. 130 wijting. 35 gul en kabeljauw. 150 radio. 15 diversen en 130 stuks stijve kabeljauw. De oudste schenen ziin nu: 17 november SCH 117. SCH 153. IJM 211 en VL 7: 18 november VL 153; 20 november TJM 32 en KW 81; 21 november IJM 34, RO 46 en VL 84. te Parijs als tegen Löffelholz van het mi nisterie van defensie een blad voor de mond genomen. Hllstein kwam er tenslotte in de zaak-Strack, waarbij hij en Blanken horn ervan waren beschuldigd dr. Strack met opzet op een ambtelijk zijspoor te hebben gerangeerd, af met vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Blankenhorn kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en de van corruptie beschuldigde Löffelholz van drie.maanden. Op mysterieuze wijze zijn de advocaten van Blankenhorn en Löffelholz te weten gekomen, dat Quirini een formele fout heeft gemaakt bij de samenstelling van de lekenrechtbank, waarvan hij voorzitter was. Een van de lekenrechters was bij het begin van de zaak-Strack ziek geworden. Volgens zekere bepalingen was toen leken- rechter nummer 32 aan de beurt, maar Quirini nam nr. 31, die reeds eenmaal in 1959 aan bod was geweest en dit jaar niet meer had mogen optreden. Volgens beide advocaten was de recht bank verkeerd samengesteld en daarop bouwen zij thans hun verzoek tot revisie van het proces een belangrijke zaak, daar bij afwijzing van dit verzoek Blan kenhorn zal moeten opdraaien voor pro ceskosten ter hoogte van 150.000 mark, Löffelholz van 50.000 mark. Volgens een paragraaf van het Westduitse strafwet boek is Quirini's fout inderdaad, zo zegt men te Bonn, een reden tot revisie. Het hoger beroep is aangetekend bij het Bondsgerechtshof te Karlsruhe. Indien dit zou besluiten de uitspraak in de zaak-Strack tegen Blankenhorn op te heffen, zal Qui rini belast kunnen worden met de proces kosten, tenminste indien bewezen kan worden dat hier een grove, formele fout is begaan. Men zegt Quirini had zelf moe ten onderzoeken of zijn strafkamer op de juiste wijze was samengesteld en had dit niet mogen overlaten aan een lagere be ambte. Maar in jurdische kringen te Bonn zou men het minderwaardig achten indien de zaak zo op de spit zou worden gedre ven, dat Quirini voor het bedrag zou moe ten opdraaien. De vraag die deze gehele affaire be heerst is, hoe de beide advocaten aan de fotieve samenstelling van Quirini's straf kamer zijn gekomen. Dit was slechts aan een klein aantal rechters en gerechtsdie naren te Bonn bekend. Iemand moet uit de school hebben geklapt en daarbij is reeds het woord „politieke indiscretie" ge vallen. Voor Blankenhorn en Löffelholz hangt van deze zaak ook veel af: Blanken horn zal, indien het hoger beroep wordt afgewezen, onmogelijk naar Parijs kunnen terugkeren als ambassadeur. Hij geniet op het ogenblik al maandenlang een soort ziekenverlof en is nog altijd niet ontslagen. Löffelholz is wel geschorst. Voor beiden, zo meent men, zou een bevestiging van de uitspraak voorts een bankroet inhouden. KCIOOCC03CCCCOODCOCCCCCCCOCCOC03300CCCCCCCCCCOCOOOOOOCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CCOCCCOOCOCCCOCOCCCCCOCCCCCCCOOOOf (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse universiteiten en ho gescholen is plaats voor 140.000 studenten. In werkelijkheid zijn er 205.300 studenten, onder wie 17.900 buitenlanders. In 1965 zal dit totaal uitgegroeid zijn tot ongeveer 300.000.... Men spreekt in de Bondsre publiek dan ook van een „studentenlawi ne", waarmee men geen raad weet. Van wege het ministerie van binnenlandse za ken te Bonn is nu voorgesteld deze stroom met twee maatregelen in te dammen: in voering van de numerus clausus, de be perking van het aantal studenten voor iedere universiteit en/of faculteit en het „weg-examineren" van een op de vier middelbare scholieren, die zich voor uni versitaire studie aanmelden. Deze reeds eerder door ons gemelde voorstellen van het departement van mi nister van binnenlandse zaken. Schroder zijn in de Bondsrepubliek op bijzonder veel verzet gestuit. Het gaat er niet om, aldus de critici, om de stroom studenten af te remmen, maar om haar op te vangen en wel door de bestaande universiteiten en hogescholen uit te breiden, door dus meer geld ter beschikking te stellen van het on derwijs in het algemeen en het hoger on derwijs in het bijzonder. Want er stude ren in West-Duitsland niet te véél, maar te weinig jonge mensen! Men vergelijkt daarbij het aantal studenten in West- Duitsland met dat bij voorbeeld in Zwit serland. Waar in dit kleine land (5 miljoen inwoners) 31.000 studenten zijn ingeschre ven, daar studeren in West-Duitsland 180.000 Westduitse jonge mensen op een totale bevolking van ruim 50 miljoen. In vex-gelijking met Zwitserland zouden er in Duitsland tenminste 3000.000 studenten moeten zijn Teveel juristen Een tweede argument van de critici is dat de toekomst steeds meer academici zal eisen. Men erkent weliswaar, dat bij voorbeeld het aantal juristen bepaald niet behoeft toe te nemen, want zoals men hier zegt met „juristen kan men thans de straten plaveien", zoveel zijn er.... maar in het sterk geïndustrialiseerde West-Duitsland zal een onuitputtelijke vraag bestaan naar chemici, natuurkun digen en dergelijke. Men wijst ten deze vooral op de Oosteuropese resultaten, op de Spoetnik-successen, op de enorme be dragen die in Rusland en andere commu nistische landen voor de universiteiten ter beschikking worden gesteld Men verge lijkt het aantal studenten in Duitsland met dat in Amerika (3,7 miljoen) en Rusland (2,2 miljoen). Techniek, chemie, atoomwe tenschappen, toegepaste natuurkunde dat alles eist in de komende decennia steeds méér academici. De critici zeggen voorts, dat een dichtschroeven van de leidingen, die van de middelbare scholen naar de universiteiten lopen, niet slechts principieel in strijd is met de stelling, dat een ieder het recht heeft zijn eigen oplei dingsschool te kiezen, maar ook, dat een numerus clausus en het uitschakelen van één op de vier kandidaat-studenten, die jongeren uitsluit, welke later misschien in de eerste wetenschappelijke gelederen zouden komen te staan. Ter andere zijde: niet iedei-een met een prima cijferlijst op het eindexamen van de middelbare school brengt het tot het doctoraal en de doc torstitel Hoogleraren, verenigingen van studen ten,, dagbladen zij allen zijn in het ge weer gekomen tegen de voorstellen van Schröders departement. De studentenbond beval zelfs aan het eindexamen gymna sium maar af te schaffen en twee jaar vóór het huidige eindexamen een eerste scheiding op de gymnasia te maken tus sen hen die wel en hen die niet geschikt geacht worden voor de universitaire stu die. En wat de beperkende maatregelen voor de universiteiten aangaat: die be staan, aldus de studentenorganisaties, reeds lang: technische hogescholen en ook enkele universiteiten moeten bij tijd en wijle de deur eenvoudigweg sluiten, om dat er geen man meer in de collegezalen te persen is! Zo strijdt West-Duitsland met de „stu dentenlawine". De diverse deelstaten en niet Bonn zijn wegens de grondwet in eer ste instantie verantwoordelijk voor de op lossing van dit probleem. Maar Bonn be taalt méé en wil dus, zoals uit de voor stellen van Schröders ministerie blijkt, thans ook meepraten, hetgeen weer aan leiding heeft gegeven tot een felle tegen stelling tussen Bonn en de deelstaten. Daarmee is het studentenprobleem be paald niet uit de wereld geholpen: het gaat in de Bondsrepubliek niet om de be voegdheid wie het vraagstuk zal oplos sen, maar om het geld voor de uitbreiding van het aantal hoogleraren, universiteiten, collegezalen, laboratoria, en wat dies meer zij. WARSCHAU (AFP) Jozef Cieszyns- ki, een Poolse bedelaar uit Budgoszcz, heeft kans gezien in korte tijd een fortuin te vergaren. Hij schreef aan talloze per sonen en liefdadigheidsinstellingen in Zwitserland, Italië, West-Duitsland, de V.S. en andere landen roerende brieven, waarin hij zijn armoede schilderde en hulp verzocht uit naam van „de goedheid en het medelijden, die de mensen vereni gen". Van alle kanten stroomden de goe de gaven hem toe in de vorm van medi camenten, kleding, levensmiddelen enzo voort. Het grootste deel hiervan verkocht hij tegen hoge prijzen. Van de opbrengst installeerde hij zich in een luxueuze eta gewoning. Toen de politie daar huiszoe king deed, vond zij onder meer twee ra dio's, een televisietoestel, een ijskast en een bandopname-apparaat, benevens een kasboek, waarin Cieszynski alle inkom sten en uitgaven had genoteerd. Hij is nu, op staatskosten, aanzienlijk minder com fortabel gehuisvest. Ontspanningsavond Hervormde Toneelgroep De Hervormde Toneelgroep in IJmuiden- Oost verzorgt zaterdag 12 december een ontspanningsavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Hier aan wordt medewerking verleend door de orkesten C en D van de Velser Accordeon vereniging „De Monica's", onder leiding van de heer G. Stolp. Na de pauze geeft de Hervormde Toneelgroep zelf een op voering van ,Een huis vol inbrekers", een komisch spel door Jan Brouwer. De regie is van de heer A. Holtslag.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7