In de vishal en op zee Rond vis blijft maar schaars Tegen brandstichtende bruidegom tien maanden gevangenis geëist Washington meent dat overleg via attache's voldoende is Verloofde wist niets van zijn zorgen Labour niet in de commissie voor Centraal-Afrika Groninger tuigde twee Duitsers af Amsterdamse Beurs 10 Moeilijke redding voor de Noorse kust Snelle aanwas van aantal ambtenaren in België Onderzoek naar resten van Sodom en Gomorrah HAARLEMSE RECHTBANK Zes maanden geëist tegen motorhandelaar Oostenrijkse schoolmeisjes mogen geen maillot dragen Anderhalf jaar geëist Inbreker had geen belang bij de buit DE SCHEEPVAARTCONFERENTIE De beurs van gisteren Statutenwijziging Nederl. Credietbank Scheepvaart VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Ook vrijdag was er weer een kleine aanvoer van rondvis, zoals dat nu al de gehele week net geval is. In de vishallen kan men zo nu en dan al het woord „noodtoestand" opvangen. En dat blijkt dan niet alleen op de geringe aanvoer te slaan, maar ook op de dreiging, dat het invoercontingent uit Duitsland op zal raken. Het wordt voor de handelaren steeds moeilijker de kopers van vis te voorzien en het probleem wordt nog vergroot door de hoge prijzen die Dene marken, waaruit men nog heel wat kan invoeren, voor de vis vraagt. De visschaarste is overal groot. Daarom is het opvallend, dat Duitsland nog aardig in de rondvis zit. Een land met Noordzee visserij is toch wel veel kwetsbaarder dan een land, dat op meer visgronden ijzers in het vuur heeft. Het is dan ook verheugend, dat de laatste tijd in Nederland trawlers worden gebouwd met motoren, die geschikt zijn voor de verre visserij. De vriestrawler „Egmond" voor de Me- dan-Batavia zal straks goede mogelijk heden bieden, omdat men de vis er langer kan bewaren. De reder D. Joh. Krijger heeft nu opdracht gegeven aan de machine fabriek D. E. Gorter en de n.v. Scheeps bouw en reparatiewerf gebroeders Sander in Delfzijl om te beginnen aan de verbou wing van de „Rotersand". De vriestraw ler „Rotterdam", die uit de verbouwing voort zal komen, zal echter voorlopig niet voor de verre visserij worden gebruikt. Hij komt als een normale trawler in de vaart. Zodra zeer grote haring- en ma kreelvangsten worden gemeld gaat het schip als vriestrawler varen. De gevangen haring en makreel wordt heel diepgevro ren en na het binnenlopen van de thuis haven in een koelhuis opgeslagen. De IJmuider reder Krijger krijgt daar mee de mogelijkheid zelf het geschikte tijd stip voor de verkoop van de diepgevroren vangst van de „Rotterdam" te kiezen. Hij wordt daardoor onafhankelijk van de marktschommelingen en hoopt daarmee de hoogst mogelijke prijzen voor zijn produk- ten te verkrijgen. Zodra er grote hoeveelheden zandspie- ring of andere voor de vervaardiging van vismeel en visolie geschikte vissoorten zijn te vangen gaat de „Rotterdam" varen als drijvende vismeelfabriek. De afmetingen zijn: 58 meter lang, 8,5 meter breed en 4 meter holte. Het schip is in 1941 gebouwd en voorzien van een 1000 pk Kruppmotor. Deze motor zal worden gerevideerd. Bqyen- dien krijgt het schip een 300 pk motor voor de aandrijving van de winch en de an dere onafhankelijk draaiende krachtinstal laties voor vismeelfabriek en diepvries installaties. Van de oude „Rotersand" zal behalve de motor alleen de romp overblijven. De bo venbouw word geheel vervangen. De traw ler krijgt een bemanning van 18 koppen, die in hutten zal worden gehuisvest. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui der visafslag bedroeg donderdag 104 tong en tarbot, 1 heilbot, 85 schol, 160 schar, 5 bot, 1375 haring, 15 makreel, 345 schelvis, 140 wijting, 40 kabeljauw en gul, 20 diver sen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 3.60, grote tong 4.40 4.00, grootmiddel tong 3.503.10, kleinmiddel tong f 3.20—/ 2.90, kleine tong I 2.90—2.50, kleine tong II 2.20—2.00, tarbot 1 4—3.50. Per 50 kilo: grootmiddel schol 55 40, kleinmiddel schol 6248, kleine schol I 6048, kleine schol II 38 26, schar 3826, bot 39, verse ha ring 2517, makreel 4834, grote schelvis 104, grootmiddel schelvis 76 74, kleinmiddel schelvis 7258, klei ne schelvis I 7462, kleine schelvis II 48—30, wijting 4124, grote gul 92, middel gul 76, kleine gul 56— 34, witbaars 3430. Per 125 kilo: grote kabeljauw 340 236. Besommingen van donderdag IJM 34 „Allan Water" 25.300, KW 8 „Deining" 20.000, KW 56 1760, KW 53 1850, IJM 40 5740, TX 14 3370, GY 587 5140. Aanvoer van vrijdag De aanvoer aan de IJmuider visafslag bedroeg vrijdag 1338 kisten vis, gelost door een trawler, twee loggers en twintig kot ters. Er was het volgende assortiment aan de markt: 140 schelvis, 30 wijting, 30 gul en kabeljauw, 90 haring, 130 makreel, 300 schol, 200 diversen, 18 tarbot, 20.000 kilo tong, 60 Stuks stijve kabeljauw. IJM 97 „Toronto" (24 november) 30 wijting, 140 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 90 haring. 130 makreel en 30 varia. Prijzen van vrydag Export: grote regels kabeljauw 136, kleine regels kabeljauw 73, kisten kabel jauw 176194, grote, middel, zetschol en schol I 5056, grootmiddel tong 3.00- -ƒ 3/20, kleinmiddel tong 2.70 2.90, tong I 2.50—2.70, slips 1.80— 2.20, grote tarbot 3.20—3.50. Binnenland: grote gul 7277, mid del gul 6771, torren 2937, grote, grootmiddel en kleinmiddel schelvis en pennen 7678, braad 4046, wijting 34—40, schol II 50—56, schol III f 4934, grote tong 3.804.00, haring 24—19, makreel 31—40. Besommingen van vrijdag IJM 97 „Toronto" 19.200, KW 76 9500, KW 126 7900, KW 156 10100, KW 35 1090, IJM 59 4190, IJM 52 3150. FLOROE (UPI) Voor de Noorse kust bij Floroe zijn donderdagmorgen tachtig passagiers onder zeer moeilijke omstan digheden van een zinkend schip gehaald. Hun schip, het kustlijnvaartuig „Sunn- fiord" was in botsing gekomen met de vrachtboot „Diana". De kapitein van de Sunnfiord wachtte met het bevel de bo ten te strijken, totdat de golven over het benedendek sloegen, omdat hulp nabij was en de reddingsboten het uiterst moeilijk zouden hebben op de zeer woelige zee en in de mist. De golven speelden met de lichte vaartuigen als waren het schelpen, maar dankzij goed zeemanschap slaagde men erin alle inzittenden naar de vier schepen te brengen, die te hulp waren gesneld. Sleepboten hebben getracht de zinkende Sunnfiord naar de haven van Floroe te brengen, maar waren daar donderdagmid dag nog niet in geslaagd. De Diana heeft de haven bereikt op eigen kracht. De storm achtige wind houdt nog aan langs de Noor se kust. Op zee Het was goed weer om de noord, zodat de trawlers en loggers weer aan de slag konden gaan. De vangsten waren 80 tot 140 manden over het algemeen kleine ha ring, schelvis en koolvis in drie trekken. IJM 57 „Medan" in een trek twee pakjes, IJM 72 „Beatrice" in een trek 40 manden hoopt, IJM 36 „Jacoba Geziena" in een trek 50 manden hoops. De haringvisserij in het Kanaal was niet best: 30 tot 120 kantjes per dag. De „Maria" boekte een dagvangst van 50 kantjes, de „Senior" van 70 kantjes. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 200 kilo tong en 6 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de pitboei vin gen 250 tot 300 kilo tong en 7 tot 10 man den schol per etmaal. De „Elie Chenévière" is weer naar zee vertrokken. Voor zaterdag Het wordt zaterdag eindelijk weer eens wat drukker. De volgende schepen zullen vannacht gaan lossen: KW 122 „Arie Ouwehand" 700 kisten haring, 380 kantjes. KW 101 „Nestor" 700 kisten haring en 420 kantjes. KW 4 „Golfstroom" met 400 kis ten. VL 121 „Willem" met 600 kisten, KW 153 „Francina" 900 kisten en 380 kantjes. Maar er is dus weer geen rondvis bij. BRUSSEL (ANP) Het afgelopen jaar is het aantal ambtenaren in België met on geveer 13.700 toegenomen en naar schat ting 438.000 Belgen zijn thans in dienst van de regering, de overheidsbedrijven, de pro vincies en de gemeenten. Het Brusselse blad „La Libre Belgique" spreekt van een administratieve inflatie" en merkt op, dat zelfs indien men reke ning houdt met 7.000 beroepsmilitairen, die moesten worden aangeworven als gevolg van de diensttijdbekorting, het aantal overheidsdienaren met het „inflatoire" ge tal van 7000 is vermeerderd. Het aantal ambtenaren in staatsdienst is volgens de begoting voor 1960 gestegen tot bijna 198.000. De ministeries hebben 91.896 ambtenaren in dienst, het leger heeft 70.144 overheidsdienaren, de rijkspolitie 11.955 leden en bij het onderwijs en de rechte lijke macht zijn respectievelijk 20.123 en 3.821 krachten werkzaam. AMMAN (Reuter) Amerikaanse en Jordaanse archeologen gaan de volgende maand in het gebied van de Dode Zee op zoek naar de restanten van de steden So dom en Gomorrah waarvan in het Bijbel boek Genesis de verwoesting beschreven staat, zo heeft de directeur van het de partement voor vreemdelingenverkeer in Amman, Taji, bekendgemaakt. De Amerikaanse professoren Albright en Foxwell hebben onlangs reeds in het zuidoostelijke deel van het gebied dei- Dode Zee potscherven gevonden, die ver moedelijk afkomstig zijn uit het tijdperk van de stad Sodom, dat wil zeggen 1.900 jaar voor Christus. Bedoeïenen hebben verklaai'd, dat zij in datzelfde gebied in het water van de Dode Zee zeer oude ruïnes hebben gezien. Ook hebben piloten van de Jordaanse luchtvaartmaatschap pij verklaard dat zij uit de lucht ruïnes en bomen onder water hebben gezien. Twee dagen voor zijn huwelijk in het begin van juli stichtte een 30-jarige gros sier in verlichtingsartikelen in Kromme nie brand in zijn pakhuis. Hij werd gear resteerd en zit thans reeds vijf maanden in voorarrest. De bruiloft ging voorlopig niet door. Tien maanden gevangenisstraf met aftrek eiste donderdagmiddag de of ficier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda. Op de vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda, waarom hij de brand heeft gesticht, antwoordde verdachte dat hij in moeilijkheden zat. Het pakhuis lag tegen over zijn huis. Het ging niet zo goed met zijn zaak. Met proppen papier, overgoten met petroleum, stichtte hij brand. De in ventaris ging gedeeltelijk verloren. De president vroeg de grossier of hij verzekerd was. Verdachte vertelde dat hij wel een brandverzekering had aange vraagd, maar nog geen polis had. Hij ont kende brand te hebben gesticht om de verzekeringspenningen te bemachtigen. Trouwens, een groot deel van de opgesla gen goederen had hij in consignatie. Ver dachte zei verder dat hij gesolliciteerd had, maar dat zijn toekomstige werkge ver geen haast maakte. „Wilde u als slachtoffer worden aangezien om het krijgen van dat baantje te bespoedigen", vroeg de president. De grossier beaam de dit. De officier van Justitie achtte de op zettelijke brandstichting bewezen. Hij wees op het gevaar dat de bovenverdie ping en de panden er naast gelopen heb- „Ktioeiboel in boekhouding Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. H. Lagerwaard donderdag morgen tegen een 48-jarige motorhande laar uit Haarlem. Hem was ten laste ge legd dat hij een paar motorfietsen en een bromfiets had verkocht, zonder dat zij zijn eigendom waren. De afbetalingen waren nog niet geregeld, zodat de krediet banken, die de bedragen hadden voorge schoten, de vervoermiddelen nog in eigen dom hadden. In één geval was een fabrieksarbeider de dupe geworden van de slordigheid in geldzaken van de verdachte. De fabrieks arbeider had een motorfiets gekocht op termijnbetaling. Aangezien hij echter zel den thuis was, konden de wissels niet re gelmatig geïnd worden. De man had toen met de verdachte afgesproken dat hij hem de termijnen regelmatig zou vol doen. De motorhandelaar zou dan voor doorbetaling aan de bank zorgen. Toen de motorfiets bijna was afbetaald ontving de fabrieksarbeider van de bank een brief, waarin hem om het gehele be drag werd verzocht. Mocht hij het niet betalen dan zou beslag worden gelegd op zijn salaris. Een nader onderzoek wees uit dat de verdachte de hem toevertrouw de gelden nooit aan de bank had doorbe taald. Uit het omvangrijke onderzoek het dossier telde maar liefst zeventig bladzij den bleek, dat de administratie en de financiële verantwoording van de motor handelaar in een déplorabele staat ver keerden. De officier van Justitie noemde het een „knoeiboel". Hij vond het ernstig dat ar geloze betalers hiervan het slachtoffer zijn geworden. Bovendien gispte mr. Lager waard de houding van verdachte, die tij dens de zitting trachtte de zaak te baga telliseren. De raadsman, mr. C. F. M. van Kop pen, meende dat zijn cliënt geen misda diger was, maar een man, die zeer slor dig was met zaken. Hij had volgens mr. Van Koppen niet de bedoeling gehad iemand te benadelen. Hij achtte opzet tot wederrechtelijke handelingen niet bewe zen en vroeg vrijspraak, respectievelijk clementie. Uitspraak op donderdag 17 december. ben. De verzekering was uiteraard na de aanvraag al van kracht, ook al had ver dachte geen polis, aldus de officier die meende dat aan de daad van de grossier het „In do brand, uit de brand" ten grond slag heeft gelegen. Hij eiste tien maan den gevangenisstraf met aftrek. Wanhoopsdaad De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, betoogde dat zijn cliënt in een moment van wanhoop en verbijstering moet heb ben gehandeld. Hij was ten prooi aan overmatige spanningen. Zijn moeilijkhe den lagen niet zozeer in het financiële als wel in het mentale vlak. Als hij zijn fa milie verteld had hoe hr ervoor stond had deze hem wel geholpen. De man" voelde zich voor de toekomst zakelijk mislukt. Hij wilde niemand met zijn problemen lastig vallen. Zelfs zijn verloofde wist niets. Ook niet dat hij hun beider spaar geld voor de inrichting van het huis ook al in zijn zaak gestoken had. In de ir reële overtuiging van alles af te zijn, stichtte hij maar brand, aldus pleiter. Mr. Brons wees op het blanco strafre gister van de grossier en het zeer gunsti ge reclasseringsrapport. De man zit vijf maanden in voorarrest en het wordt voor zijn verloofde steeds moeilijker het huis dat zij gekregen hebben vast te houden. Daarom drong de raadsman aan op een gecombineerde straf met het onvoor waardelijk deel gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank wees dit verzoek echter af. In zijn laatste woord vroeg verdachte om uiterste clementie. „Ik hoop dat ik vóór Kerstmis naar huis kan. Dan zouden we met die tijd nog kunnen trouwen", zei hij. Uitspraak donderdag 17 dec. om half- tien. (Van onze correspondent in Wenen) Evenals in Engeland is het ook op en kele Weense meisjesgymnasia tot moei lijkheden gekomen tussen schooldirectie en ouders, die hun dochters in strakke lange broeken of in wijde hoepelrokken naar school laten gaan. Na een geani meerde discussie op een ouderavond heeft nu het merendeel van de ouders zich aan gesloten bij de opvatting van het school bestuur, dat de omstreden kleding niet toe laatbaar is, omdat zij afgunst voor de minderbedeelde scholieren zou opwekken.' Slechts een enkele vader blijft hard nekkig zijn dochter verdedigen, maar hij is fabrikant van maillots DIRECTIE N.V. STANDAARD FILMS Het ligt in de bedoeling zo deelt de raad van commissarissen der N.V. Stan daardfilms mede dat mevrouw D. J. J. KempsVan den Bergh tot directrice der N.V. zal worden benoemd als opvolgster van haar op 12 november j.l. plotseling overleden echtgenoot. (Van onze correspondent in Londen) De Lagerhuisfractie van de Labourpar- tij heeft, tegen de oorspronkelijke ver wachting in, tenslotte geweigerd deel te nemen aan de door de regering benoemde commissie van onderzoek inzake de Cen- traal-Afrikaanse federatie, welke onder leiding staat van Lord Monckton. Deze wei gering zal waarschijnlijk tot gevolg heb ben dat de politiek bewuste Afrikaners de commissie zullen boycotten, in welk ge val het onderzoek op losse schroeven zou komen te staan. Labour besloot de commissie af te wij zen omdat belangrijke concessies, welke de socialisten hadden geëist, achterwege bleven. Het is bekend dat Macmillan on der zware druk staat van Sir Roy Welens- ky, de px-emier der Centraal-Afrikaanse federatie (Zuid- en Noord-Rhodesia en Nyassaland) en dat hij zich al zo inschik kelijk mogelijk had getoond toen hij ver klaarde dat de mogelijkheid een andere oplossing dan de federatieve staatsvorm te kiezen, open stond, al was dat in de op dracht aan de commissie niet duidelijk gefoi-muleerd. Labour had ook geëist dat dr. Banda, de nog steeds zonder proces vastgehouden Afrikaanse leider in Nyassaland zou wor den vrijgelaten. Voorts zijn de socialisten verbolgen dat alleen Lagerhuisleden, die lid zijn van de kroonraad, in aanmerking zouden mogen komen als lid van de com missie. Dit zou gebeui-d zijn op aandi-ang van Welensky, die, naar beweerd wordt, Labours schaduw-minister van Koloniën, James Callaghan, en de pas afgetx-eden voorzitter van de Labourpartij, mevrouw Barbara Castle, uit de commissie wil hou den. Labour is verstoord over het feit, dat aard en samenstelling van de commissie praktisch door Sir Roy Welensky zijn ge dicteerd. De aankondiging van Labours weigering volgde op een storm in het Lagerhuis, waar van Labourzijde werd gezegd dat de commissie eenzijdig is sa mengesteld, zodat deze zich zo goed als zeker ten gunste van de federatie zou uit spreken, én daardoor onvoldoende af stand zou nemen tot de verwex-pelijke Zuidafrikaanse praktijken. De officier van justitie bij de Groningse rechtbank heeft tegen een inwoner van Groningen die in de nacht van 18 op 19 september van dit jaar bij een ruzie twee Duitsers had mishandeld, een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. De twee Duitsers waren personeelsleden van het cix-cus Krone. De een was door de verdachte in het gezicht geschopt terwijl hij op de grond lag. Hij liep daai'bij een gebroken neusbeen op. De verdachte had de Duitsei-s in zijn auto van het ene café naar het andei-e laten rijden en vroeg voor een uitzonderlijk kox-t ritje een behoorlijke prijs, waartegen de Duitsers bezwaren maakten. Daarop was de vechtpartij ont staan. Verder was hem ten laste gelegd dat hij zich schuldig had gemaakt aan vernieling van de linnen kap van een auto, die toe behoorde aan de bx-oer van zijn vi'oegei'e geliefde, die hem in de steek had gelaten. De verdachte ontkende beide tenlasteleg gingen. Uitspraak over veertien dagen. Twee inwoners van Utrecht, G. van den B. en A. N., die op 30 juni in een fabriek in Breda een inbraak pleegden, waarbij zij voor 12.000 mica buit maakten heb ben voor de rechtbank aldaar terechtge staan. Van den B. was ook medeplichtig geweest aan een poging tot inbraak in het belastingkantoor in Utx-echt. Leden van de Amsterdamse onderwereld hadden die inbraak willen plegen. Van den B. zorg de voor een auto, snijbranders en een scherm ter voorkoming van ontdekking tijdens het opensnijden van de brandkast. Hij bleef zelf op 60 meter afstand van het gebouw, staan wachten met zijn auto. De officier eiste tegen hem 2'/» jaar gevange nisstraf. De verdediger wees er op, dat Van den B. door achteruitgang in zaken op het slechte pad was gekomen. Ook werd hij bedx-eigd door de onderwereld. N., die al eens eerder was veroordeeld maar de laatste tien jaar goed oppaste, had zijn vriend Van den B. willen ïielpen. Daarom ging hij met hem in Breda inbre ken. Van de buit wilde hij geen cent heb ben. Tegen hem was de eis l'/s jaar gevan genisstraf. De rechtbank veroordeelde Van den B. tot een jaar en drie maanden gevangenis straf en N. tot 12 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, beide met af trek van voorarrest. De Amerikaanse regering ziet geen heil in een conferentie met de ambassadeurs van scheepvaartnaties, om het vraagstuk van de vlagdiscriminatie te bespreken. Een dergelijke conferentie is, mede namens de overige Europese scheepvaartlanden, door de Nederlandse ambassadeur te Washing ton geruime tijd geleden voorgesteld. Een van de kwesties waarover de Ne derlandse regering op ambassadeursniveau van gedachten wenst te wisselen geldt de bepaling dat aankopen die met Amerikaan se kredieten bekostigd worden, voor een belangrijk deel in Amerikaanse schepen naar de landen van aankoop moeten wor den vervoerd. De Eui-opese zeevarende naties zien in deze bepaling een onrecht matige bevoordeling van de Amerikaanse handelsvloot. Ook de problemen welke verband houden met de schepen onder goedkope vlag ruim de helft van de onder „panhonlibco" vlaggen varende ton nage is Amerikaans zouden bespi-oken moeten worden. In een ondex-houd met de Noorse minis ter van handel, Arne Skaug wiens re gering zich achter het Nederlandse voor stel stelt heeft de onderminister voor Economische Zaken van het „State De partment", Thomas C. Mann, verklaard dat de Amerikaanse regering de voorgestelde conferentie op het niveau der ambassa deurs niet wenst. Inplaats daarvan kunnen de problemen afgehandeld wox-den via de scheepvaartattachés. Ambassadeur Van Roijen had in zijn nota de benoeming van wederzijdse scheep vaart-attachés voorgesteld. Deze functio narissen zouden, na het ambassadeursge- sprek, de lopende zaken kunnen afhande len. Kennelijk heeft dit voorstel in zoverre de instemming van de Amerikaanse rege ring dat deze attachés thans het gehele probleem der vlagdiscriminatie, dat van de goedkope vlaggen, en verder alle lopen de zaken op zich zouden moeten nemen. AMSTERDAM Alle intei-nationale waarden waren frac- tioneel lager bij een zeer kalme handel. Aan het herstel van maandag en dinsdag in Wall Street kwam woensdag een einde. De markt aldaar was ongeanimcerd en sloot met merendeels lagere koersen, ook voor de Nedei'landse hoofdfondsen. Dit laatste was van invloed op de koersvor- ming van de aandelen op het Damrak. Londen, Parijs en de Westduitse beurzen wai-en lusteloos met als gevolg, dat de arbi trage niet veel te doen had. Het publiek bleef ook met kooporders uit de markt en verkocht eerdei- een stukje. Alleen in de oliehoek kon nog van een tamelijke affaire gesproken worden. Een uitermate rustige markt brengt dooi-gaans afbrokkelende koersen met zich mede en dit was ook nu het. geval. Aandelen Philips waren op 730 een viertal punten beneden de vorige slot- prijs. De gang in de elektronicawaarden is er in Amerika even uit en dus ook de vraag voor de Philips aandelen. Tegen de verhouding in werden preferente aandelen Philips 2 punten hoger op 268 geadviseei'd. Er gaat de laatste tijd in deze preferente aandelen tamelijk veel om. Unilever moest op 711 circa 7 punten verlies incasseren. AKU konden zich vrij goed handhaven bij een prijs van 408'/-.> (409). In de oliehoek ging wel het een en ander om, doordat de stukken door de arbitrage voor Parijse en New Yorkse rekening uit de markt werden genomen tegen oplopende prijzen. De koers steeg van f 161,70 tot f 162,40 en op deze prijs werd zo ongeveer gesloten. De slot- koers van woensdag was f 162,50. In de scheepvaartsector was het even eens zeer rustig. Scheepvaart Unie en aan delen Koninklijke Boot, woensdag met een omzet van nominaal respectievelijk f 100.000 en f 154.000, waren iets in reactie bij geringe omzetten. Ook de overige waar den in deze afdeling noteerden 1 tot 2 pnt. lager. Van de leidende cultures was Deli gevraagd. Staatsfondsen waren prijshou dend, met de staffellening eerder aange boden op de vorige slotprijs van 92. In de lokale sector werden aandelen Utrechtsche Asphaltfabriek enige punten hoger geadviseerd. Teerunie n.v. te Uit hoorn, waarvan de Utrechtsche Asphalt fabriek 50 pet. van de aandelen bezit, heeft samen met de Neville Chemical Company te Pittsburgh een nieuwe chemische indu strie opgericht, voor het vervaardigen van waterstofharsen en oplosmiddelen. In Uit hoorn zal een nieuwe fabriek begin 1960 gereed komen. Billiton 2e rubriek was we derom een paar punten hogei\ Scholten's Aardappelmeel werd geadivseerd op 580 a 600 (575 bieden) voor de oude aandelen. Sikkens Lakfabrieken was 10 pnt. lager op 730 laten. Prolongatie 3'/> percent. (A.N.P.) Het totaal aantal verhandelde fondsen was 444. Daax-van sloten 17.0 (38.3%) hoger, 176 (39.6%) lager en 98 (22.1%) bleven ge lijk. (ANP). NEW YORK Onder leiding der slaalfondsen kreeg de Newyorkse effectenbeui's een stijgende ten dens tegen het slot. De stijging der staal- fondsen die tot 4 dollar liep, was een weer spiegeling van een belofte van David J. McDonald, voorzitter van 'e metaalbewer- kersbond, een nieuwe „stap" van de bond naar oplossing van het gschil in de staal industrie te onthullen. Hij zei dat hij dit zou doen na de redevoering van president Eisenhower donderdagavond. De markt is al lang erg gevoelig voor staalnieuws en onmiddellijk nadat de mededeling van Mc Donald bekend werd, ging de handel op staalfondsen bieden. Jones and Laughlin monteerde bijna 3 dollar, Youngstown Sheet and Tube steeg 4 dollar en U.S. Steel kwam ruim een dollar hoger. Andere sectoren van de markt profiteerden samen met de staalhoek, met name die der spo ren, waar de winsten tot ruim 1 dollar liepen. Bij de chemicaliën bleven de zwak ke plekken bestaan, met name was dat met Eastman Kodak het geval. De deskundigen zeggen dat de stijging veel groter en alge mener zou geweest zijn, als de uitlating van McDonald eerder bekend was gewor den. De elektronische waarden,, welke on regelmatig zijn geweest, stegen en boek ten winsten die tot ruim 2 dollar liepen. International Business Machines, de gehele dag zwak, moest 9 dollar prijsgeven. De koperwaarden lagen vast in de markt, op hogere prijzen voor dit metaal in Londen American Motors steeg bijna 2 dollar en boekte daarmee het grootste avans in de hogere auto-sector. De totale omzet was 3.280.000 aandelen. Van 1227 vei-handelde fondsen sloten 568 hoger en 440 lager. Het industriegemiddelde kwam van 661,29 op 662,96, dat van spoorwegen van 151,31 op 152,49 en dat van openbare nutsbedrijven van 86,67 op 86,81. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3!/,% Nederl. '47 92 3% Nedl. 1962/64 97% Woningbouw 6 109 Pr. A'dam '56 I. 81 Pr. A'dam '56 II. 89% Pr. A'dam '56 III 90 Pr. R'dam '52 I. 89 Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... 99% A.K.U 408 413 Calvé Delft 711 Van Gelder Zonen 261% K. N. Hoogovens. 748 Nederl. Ford 366 N. Kabelfabriek. 418 gew.Philips Gloeil. 730 745 Pref.PhilipsGloeil. 265 Unilever 710 720% Wilton Fyenoord. 206 Werf Gusto 157% Dordtsche Petrol. 735 Kon. Petroleurp. I 162,10 165,50 347 A'dam Rubber 110% K.L.M f 115,10 Holl. Amer. Lijn 166 K.N.S.M 173% N. Scheepv. Unie 142% v. Nievelt Goudr. 138 Phs. v. Ommeren 245 H.V.A. 146 Delimaatschappij f 181,20 Amsterd. Bank 322% Nat. Handelsbank 157% Ned. Handel Mij 247 Rotterd. Bank. 285 Twentsche Fank. 258 Anaconda Copper 64-% Bethlehem Steel. 54% U.S. Steel 98%, General Motoi-s. 53% Shell Union 77 Tidewater 24»/,, Begroting van de C.E.R.N. Het bestuur van het Europese Centrum voor Kernonderzoek bij Genève heeft de begroting voor het komende jaar vastgesteld op 65 miljoen Zwit serse franken, Dit moet door dertien landen bij een worden gebracht. In een op 18 december te houden bui tengewone vei-gadering zal het bestuur van de Nederlandsche Credietbank n.v. te Amsterdam een aantal statutenwijzingen aan de orde stellen. De belangrijkste be treffen een verhoging van het thans ge heel volgestorte kapitaal van 10 miljoen tot f 25 miljoen, verdeeld in 500 aandelen A van 1.000 en 24.500 aandelen B van f 1.000; de mogelijkheid om te zijner tijd onder-aandelen B van 200 in te voeren; een wijziging in de winstverdeling, waar bij onder andere het primaire dividend voor gewone aandeelhouders vei-laagd wordt van 5 tot. 4 percent en dat voor hou ders van aandelen A onveranderd 6 pex-- cent blijft en opneming van de bepaling in het artikel over het reservefonds, dat dit laatste uitsluitend dient tot dekking van verliezen, zolang het niet een bedi-ag van 50 percent van het geplaatste nomi nale kapitaal heeft bei-eikt. De overige vooi-gestelde veranderingen zijn van for mele of redactionele aard. Nederlandscli-Zwitserschc K. v. K. De algemene ledenvergadering van de Neder- landsch-Zwitsersehe Kamer van Koophandel zal worden gehóuden op dinsdag 22 december (in het Amstel Hotel) te Amsterdam. Tijdens de verga dering zal prof. dr. Alfred Bosshardt, directeur van het Zwitserse Instituut voor Buitenlandse Handel en Marktonderzoek aan de hoger handels school te Sankt Gallen een voordracht, houden getiteld „De economische integratie van Europa uit Zwitsers gezichtspunt". Aagtedijk 3 dw. Fmisterre n. Duinkerken. Aboekerk 3 v. Hongkong n. Kobe. >oiüa 4 v. Holtenau n. Sundsvall. .■uamaK 3 loü m. n.n.o. l--ort Sucian n. Aden. iiicor 3 aw.Lissabon n. Antwerpen. AigeniD 3 85 m. n.n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. /■liinkerk 4 te Beira. Afwaai 4 v. Oayma n. Rotterdam. Ameiand 3 te /udrossan v. Stanlow. Ainerskerk 4 te Rotterdam. /vnipenan i te Marseille. ^msteikroon 3 4U0 m. w.n.w.Fremantie n. Bombay Aienasdijk 3 250 m. w. Ouessant n. Lc Havre. Arentlskerk 3 te Amsterdam. Argos 3 te Chaikis v. Riraeus. ArKèldijk 4 te Bahkpapan. ArnedijK 4 te Antwerpen. Asmidiske 3 205 m. w. Ouessant n. Hampt. Ruaus Asterope 3 47 m. z.o. Landsend n. Hampt. xioaus. Astrid Naess pass. 3 Kaap Bon n. New Yorn. Averciijk 4 v. Rotterdam n. Marseille. Axeldijk 3 350 m. z.z.w. Recue n. Rio de Janeiro. Borneo 3 v. Bremen n. Hamburg. Caitex Dent 2 v. Portland n. Kurnell. Caitex Gorinchem 4 te Fredericia. Cait. Leiden 3 2-rO m. z.z.w. Ouessant n. lmmingh. >~sitex Pernis 3 te Abauan verwacht. Galt. Rotterd. 3 116 m. n.n.w. Perim n. B. Mashur. Camitia 3 v. New Orleans n. Rotterdam. Gasamance 3 aw. Kp. Villano n. Nantes. Gastor 3 v. Hamburg n. lJmuiden. Geres 3 v. Bremen n. Hamburg. Coiytto 3 Q30 m. n.o. Guaueioupe n. Curagao. Congokust 3 250 m. z.zjw. L. Palmas n. Lb Havre. Ciaale of Liberty 3 ten1 anker Amuaybaai. Crania 4 te Alexandrië. Dahomeykust 3 te Antwerpen. Delft 3 510 m. w.n.w. Fmisterre n. Curagao. Diemerdijk 3 te Portland. Dinteldijk 4 te Cristobal. Esso Nederland pass. 4 Aden n. Fao. Esso Rotterdam 4 te Rotterdam. Friesland SSM 3 v. Immingham n. Rotterdam. Gaoonkust 4 te Douala. Graveland 3 dw. Las Palmas n. Recife. Ouineekust pass. 3 Ouesant n. Freetown. Hathor4 te Beyrouth. Hector 3 45 m. z.w. Cadiz n. Alexandrië. Heeisum 3 750 m. o.n.o. Bermudas n. Savannah. Heemskerk 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Bencon 4 te Ciudad Bolivar. Hera 3 450 m. z.w. Landsend n. Port of Spain. Hersiiia 3 15 m. w. IJmuiden n. Brake. Huversum 4 te Galveston. Holendrecht 3 150 m. o.n.o. Gibraltar n. Savona. l-Ioogkerk 3 dw. Algiers n. Port Said. Houtman 4 te Adelaide. Jacob Verolme pass. 3 Hatleras n. Cartagena. Jagerslontein 4 te Durban. Kaap Hoorn 3 150 m. n. Brisbane n. Sydney. Kamperdijk 3 te Bremen v. Bremerhaven. Karimun 4 te Amsterdam. Katelysia 3 v. Miri n. Yokkaichi. Kelletia 4 te Walvisbaai. iterkedijk 4 v. Antwerpen n. New York. KertosoAo 3 te Akaba v. Suez. Khasiella 4 te Rotterdam. Kinderdijk 3 280 m. s.o. Azoren n. Antwerpen. Kloosterdijk 3 330 m, n.o. Azoren n. Tampico. Kopionella 4 v. Rotterdam n. Gothenburg. Koratia 3 dw. Okinawa n. Miri. Korendijk 6 te Antwerpen verwacht. Korenia 4 te Thameshaven verwacht. Korovina 3 70 m. o. Rio de Janeiro n. Buen. Aires. Kosicia 3 200m. z.w. San Miguel n. Landsend. Kryptos 3 te Lavera. Larenberg 3 96 m. n.n.w. K. Blanco n. Antwerpen. Laurenskerk 4 te Dubai v. Abadan. Lekhaven 4 te Rio de Janeiro. Lelykerk 3 45 m. n.w. Mallorca n. Rotterdam. Lemsterkerk 3 v. Londen n. Amsterdam. Liberty Bell 3 1000 m. o. Barbados n. Ph.delphia. Limburg' 3 100 m. n.n.o. Alexandrië n. Genua. Lindekerk 4 te Abadan. Loenerkerk 3 30 m. n.o. Ouessant n. Port Said. Lombok 4 te Balboa. Leopoidskerk 4 v. Port Said n. Le Havre. Louis Lantz 2 v. Monrovia n. Rotterdam. Maas 3 le Amsterdam. Meerkerk 3 v. Chalna n. Madras. Memnon 3 360 m. z.o. K. Canaveral n. Baltimore. Mentor 4 te Amsterdam. Merwede 3 te Rotterdam. Minos 4 te Rotterdam. Mi Ira 3 v. Dungeness n. Curagao. Montferland 3 te Las Palmas. Moordrecht 3 40 m. z.z.o. Brothers n. Mena. Muiderkerk 4 v. Aden n. Suez. Mussilioyd 4 te Bremen. Mylady 3 v. Vlaardingen n. Boulogne. Naess Commander pass. 3 Pantellaria n. Mena Naess Tiger 3 70 m. z.w. Ras Fartak n. B. Masim Voordwijk 3 25 m. z. Wight n. Emden. Oberon 3 te Curagao. Ommenkerk 3 v. Bremen n. Amsterdam. Ootmarsum 4 te Antwerpen. Oranje Nassau 4-v. Madeira n. Plymouth. Orion 3 v. Alexandrië n. Tanger. Ouwerkerk pass. 3 Strat Messina. Overijsel 4 te Barcelona. Pendrecht 3 te Bordeaux. Peperkust 4 v. Lobito n. Freetown. Philippia 3 75 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Pieter S 3 te Rotterdam. Polyphemus 3 v. Manilla n. Hongkong. Prins Alexander 3 480 m. w. Lissabon n. Lissabon Prins Joh. Willem Friso 3 v. Londen n. Gibraltar. Prins Willem van Oranje 4 v. Hamburg n. R'dam. Prins Willem II 4 te Le Havre. Prins Willem III 4 v. North Sydney (N.S.) naar Le Havre. Provenierssingel 3 700 m. o.z.o. Kp. Race n. U.S.A. Purmerend 3 150 m. o. Gibraltar n. Genua. Pygmalion 3 190 m. o.n.o. Algiers n. Antwerpen. Raki 4 te Adelaide. Ranöfontein 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Roepat 3 160 m. o.z.o. Muscat n. Cochin. Schiedijk 4 te Antwerpen. Senegalkust 4 te Bordeaux. Sibigo 5 te Singapore verwacht v Kuching. Stad Amsterdam 3 rede Melilla v. IJmuiden. Stad Arnhem 3 120 m. z.z.w. Ouessant n. A'dam. Stad Delft 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Stad Maassluis 3 155 m. z.w. Ouessant n. IJmuiden. Slad Schiedam 4 te Antwerpen. Statendam 4 v. St Thomas n. La Guaira. Slatensingel 3 500 m. w. Landsend n. Singapore. Stentor 4 te Port of Spain verwacht. Straat Malakka 3 te Zaszibar. Straat Torres 3 v. Pennag n. Bombay. Sumatra 3 v. Pladju n. Balikpapan. Tamo 3 dw. Finisterre n. Rio de Janeiro. Ta'wali 4 te Rangoon. Telamon 3 v. Cumana n. Port of Spain. Tero 3 te Antwerpen. Ti ba 3 dw. Fernando Noronha n. Santos. Tjibodas 3 te Zanzibar. Tjipondok 3 v. Lagos n. Port Harcourt. Van Spilbergen 3 90 m. w.z.w. Sabang n. Penang. Vlist. 3 te Bremen v. Amsterdam. Waingapoe 4 te Aden. Waterman 3 te Rotterdam. Weltevreden 3 v. Genua n. Marseille. Wester toren 4 te Mena. Woensdrecht. 3 470 m. w.n.w. Pt. Said n. Pt. Said. Zaankerk 4 te Marseille. Zonnekerk 3 400 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Aden. sleepvAari Blankenburg 4 v. Maassluis n. Delfzijl. Humber 4 v. Kuwait n. Rastanura. Loire 4 te Port Said. Maas 4 v. Maassluis n. zee. Simson 4 v. IJmuiden. Thames 4 v. Gent n. Harwich. Titan 4 v. Falmouth. Witte Zee 4 v. Buenos Aires n. Hamburg. Cycloop 1 v. Dover n. Burutu. Hector 1 v. IJmuiden n. Noordzee. Noordholland 1 1400 m. o. Honolulu. Stentor 1 te Plymouth. Zeeland 2 vastgemaakt aan „LibertaO" t.h.v. S'a

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10