FRANS LIST Culturele Agenda voor Velsen en omgeving INDUS-horloges Havenberichten Nieuw politiebureau zal eindelijk komen Maand cel en 3 jaar niet-rijden geëist tegen motorrijder 4 Kroonprins bij Krupp Verhoging straatbelasting A. R. DE BOER Piet van Heerden is damkampioen N.-Holland Sparen maakt dromen tot werkelijkheid ST. NICOLAAS- GESCHENKEN Marineprogramma voor december V olkskredietbank Medische verzorging tijdens het weekeinde r zorgt weer voor een feestelijke verrassing een fractie „INDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zwitserse landschappen uitgevoerd in natuurlijke kleuren cadeau. Haarlemse rechtbank Invalide voetgangster aangereden Uitspraken Haarlemse rechtbank Tyfoon teistert dorp van inheemsen in Z.-Afrika Examens VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Kroonprins Merid Azmach Asta Wos- sen Haile Selassie van Ethiopië brengt een privé-bezoek aan de Duitse Bonds republiek. In villa Högel te Essen werd de kroonprins (links) ontvangen door de staalmagnaat Alfried Krupp von Bohlen und Halbach (rechts). In het kader van te nemen maatregelen om een sluitende begroting voor 1960 te verkrijgen, hebben B. en W. van Velsen de raad voorgesteld het heffingspercentage van de straatbelasting te verhogen. Deze belasting kan krachtens de Ge meentewet worden geheven naar grond slagen, volgens welke een billijke bijdrage van de belastingplichtigen gevorderd wordt in de ten laste der gemeente komende kos ten voor aanleg, onderhoud, verlichting en schoonhouden van straten, pleinen en we gen, alsmede die voor de riolering. Sedert 1946 bedraagt de belasting in de gemeente Velsen voor gebouwde eigen dommen en daarbij behorende erven 6°/o der belastbare opbrengst, in de kadastrale leggers aangeduid en voor ongebouwde eigendommen 5°/o dier belastbare op brengst. Deze belastbare opbrengst welke ook voor de berekening van de grondbelasting geldt wordt niet beïn vloed door huurverhogingen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de op brengst van de onderwerpelijke belasting gedurende een reeks van jaren, behalve dan door het accres, ten gevolge van uit breiding van de bebouwing, geen stijging te zien heeft gegeven. Bovenbedoelde ten laste der gemeente komende kosten zijn in de loop der jaren echter wel sterk ge stegen. Daarbij komt dat de huurverho gingen, ten goede komende aan de eige naren die de belastingplichtigen voor de straatbelasting zijn deze belasting verhoging eveneens aannemelijk maken. In de ontwerpbegroting bij de raming van de straatbelasting is rekening gehouden met verhoging van het heffingspercentage van 6 op 8, wat betreft de gebouwde eigen dommen. De opbrengst van deze verhoging wordt geraamd op rond f 108.000 en in ver band daarmede is de raming van de be trokken begrotingspost .voor 1960 op 433.000 gesteld. Een verhoging van het heffingspercentage voor de ongebouwde eigendommen komt B. en W. niet noodza kelijk voor. Bij eenzelfde verhoging als voor de gebouwde eigendommen is de ho gere opbrengst trouwens vrijwel te ver waarlozen. De Gemeentewet stelt de eis, dat de be lasting een billijke bijdrage moet zijn in de ten laste der gemeente komende uit gaven. Met een opbrengst ter grootte van het voor 1960 geraamde bedrag wordt het begrip „billijke bijdrage" geen geweld aan gedaan, meent het college. Advertentie verkrijgbaar bij Lange Nieuwstr. 413 Opleiding kleuterleidsters In de Kennemer Streekschool tot oplei ding van kleuterleidsters te Haarlem moet een lokaal worden ingericht tot handen- arbeidlokaal. De kosten hiervan worden geraamd op 2608. Het bestuur acht het noodzakelijk hiervoor op de begroting 1960 uit te trekken f 2610. Ingevolge de gemeenschappelijke regeling kan het be stuur niet dan na bekomen machtiging van de raden der deelnemende gemeenten tot het doen van kapitaalsuitgaven be sluiten. B. en W. van Velsen stellen de raad voor deze machtiging te verlenen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarne- borg van Colchester, laden Hoogovens; Swift, Londen; Anna Elisabeth, Londen, laden Hoog ovens; Tbilisi, Tuapse; Maas, Rotterdam; Midas, Rotterdam; Joost, Wifsta, hout voor Zaandam; Billetal, Bremen; Jans, Londen; Tagri. Stock holm. creosoot voor Haarlem; Arendskerk, Ant werpen; Maylith, Stockholm, zout laden IJmui den; Pergo, Bolsta; Sottorf, Rostock; Selby. Huil; Grelsbestroom, Huil; Hinde, Londen; Jacob Kjoe- de, Casablanca; Joseph Frering, Monrovia, erts voor Hoogovens; Lingestroom, Londen; Noren, K.iöping, erts voor Hoogovens; Mentor, Paramari bo; Olov, Rotterdam, laden Hoogovens. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Eemstroom van Grangemouth, slabs voor Hoogovens; Kari- mun, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Hektos naar Rotterdam, ledig van Velsen; San Salvador, Bremen, ledig Hoogovens; Wandsbek, Antwerpen; Hendrik Holwerda, Antwerpen; Marvan, Dublin, bijlegger IJmuiden; Carlo Porr. Sable d'Olonnes; Osterbotten, Gdynia, ledig Velsen; Stavos, Rotter dam; Teresa. Antwerpen, ledig Hoogovens; Mar- kab, Rotterdam; Hille Oldendorff, Stockholm; Swift, Harlingen; Capella, Rotterdam; Strabo, Hamburg; Marschenland, Fredericia Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Steinhoelt naar La Guaira; Minos, Rotterdam: Lucas Bols 2, Ostrand; Hontestroom, Manchester; Libertas, Rot terdam; Anatina, Curasao: Anna Elisabeth, Lon den, walsmateriaal van Hoogovens; Noren. Karl stad,, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In het laatst gehouden damtoernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland waren de Haarlemse dam- meester Wim de Jong en de Jozeph Blan- kenaar-speler Piet van Heerden gelijk op de eerste plaats aangekomen. Een her kamp van drie partijen was noodzakelijk. De eerste twee partijen eindigden in re mise. De derde (en beslissende) partij was zeer spannend. In het middenspel bracht Van Heerden een tijdelijk offer, om daarna de betere stelling te veroveren. Na 55 zetten moest De Jong in het eind spel opgeven. Van Heerden won hierdoor voor de tweede keer in zijn dammersloop baan de titel van Noordholland. Met De Jong zal de nieuwe kampioen op 17 lanua- ri uitkomen in de wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland. Advertentie STICHTING NUTSSPAARBANK In de gem. Velsen Heemskerks oudste inwoonster Woensdag 9 december is het groot feest aan de Rijksstraatweg 3 te Heemskerk. Dan viert namelijk Heemskerks oudste inwoonster, mevrouw T. Stubenitsky-de Ruyter haar 94ste verjaardag. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Petrus Nicolaas, zoon van N. Kuijs en J. A. Liefting; Alexander Adrianus Corne lls, zoon van Th. H. Brinkkemper en A. W. C. Withagen; Hendrika Dina, dochter van J. Hollenberg en D. Zonneveld; Reginald Maria Gerardus, zoon van G. J. Kramer en Th. Burgmeijer. ONDERTROUWD: P. Baltus en M. Hassing. GEHUWD: A. J. Meijne en M. C. Plantenga; P. C. G. Hoogeveen en J. M. Schermer; H. S. M. de Graauw en M. C. Dijkman. OVERLEDEN: J. Steen, oud 83 j., wed. van J. F. J. Wehman, wonende te Amsterdam. De elftallen van „Noord" PurmersteynVVB (te Purmerend 14.30 uur): VVB: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en C. Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en A. Effern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kersbergen en R. Jagt. KinheimRCZ (sportpark „Rooswijk" 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz, J. v. d. Griend, H. Brethou- wer en H. v. d. Plas; F. Smit, F. Mosk, W. Demmers, Th. van Vuuren en W. Boeren. DCOIEV (te Haarlem 14 uur): IEV zal wegens geblesseerde spelers zondagmorgen het elftal samenstellen uit: W. Alkemade, P. Bakker, G. van Berneveld, H. Boot., G. Bos, W. Buur, J. Duin, A. Harsveld, J. Jan sen, J. Kramer, P. Persijn, J. Fijen, H. de Reus, J. de Reus en A. Swinkels. Advertentie Het smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" (als vlaggeschip), hr. ms. jager „Drenthe" en Hr. Ms. jager „Limburg", heeft zijn na- jaarsreis achter de rug. Uitgezonderd Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus", die even eens tot dit smaldeel behoort, zijn deze schepen in hun respectievelijke thuisha vens teruggêkeerd. Hr. Ms. „Walrus," die aan de oefening Fish Play IV deelnam en na deze oefening een bezoek aan Nor folk (V.S.) bracht, wordt op 5 december te Rotterdam terug verwacht. Gedurende deze maand zullen deze schepen, inclusief Hr. Ms. jager „Dren the", die met ingang van 1 december naar smaldeel I is overgegaan, in Nederland blijven. Hr. Ms. „Karei Doorman" ver trekt naar Den Helder teneinde op de rijkswerf aldaar een normale periodieke onderhoudsbeurt te ondergaan. Smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. krui ser „De Ruyter" (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager „Groningen," Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" en Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis", is eveneens van de najaars- reis teruggekeerd. De bij dit smaldeel in gedeelde jager Hr. Ms. „Gelderland" oefende gedurende de laatste weken in het Kanaal ten behoeve van de varende oplei dingen. Tezamen met Hr. Ms. „Gronin gen" zal dit schip gedurende de eerste helft van december nog enige individuele oefeningen houden op de Noordzee. Hr. Ms. fregat „Hermelijn" houdt als visserij-politiekruiser toezicht op de nale ving van de internationale visserijbepa lingen in de Noordzee. Ook het patrouille vaartuig Hr. Ms. „Hadda" heeft een der gelijke visserij-politietaak in de Zeeuwse wateren. Dit schip oefent met het patrouil levaartuig Hr. Ms. „Balder" van Den Helder en Vlissingen uit. Hr. Ms. jager „Overijssel", op thuisreis uit Nederlands Nieuw-Guinea, wordt op 22 december in Den Helder terugverwacht. Hr. Ms. fregat „Van Amstel" bevindt zich in de Caraïbische wateren en staat ter beschikking van de commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen. Drie mijnenveegsquadrons oefenen gere geld op de Noordzee. Volgens het reglement voor de Volks kredietbank van de gemeente Velsen strekt de bank haar bemoeiingen ook uit over niet-inwoners der gemeente, indien B. en W. zulks bepalen. Op verzoek van het gemeenteestuur van Heemskerk heeft het college vastgeesteld, dat deze regeling op inwoners van die gemeente van toe passing zal zijn. Dientengevolge voorziet de gemeente Velsen thans ook met betrek king tot de inwoners van Heemskerk in het kapitaal en Iraagt zij het risico. Het komt B. en W. van Velsen echter nood zakelijk voor, dat de gemeente Heemskerk het een en ander voor ha"" inwoners overneemt. Het college heeft daartoe een overeenkomst doen ontwerpen, waarmede burgemeester en wethouders van Heems kerk hebben ingestemd. In deze overeenkomst verbindt de ge meente Velsen zich om aan de inwoners van Heemskerk volkskrediet te verstrek ken op dezelfde voet als dat aan de in woners van Velsen geschiedt, indien bur gemeester en wethouders van Heemskerk in elk voorkomend geval daartoe gunstig adviseren. De gemeente Heemskerk is dan garant voor de terugbetaling van het kre diet, zodra het door de geldleners uit Heemskerk gevormde risicofonds daartoe onvol doend" blijkt te zijn. Voorts zal de gemeente Heemskerk naar verhouding deelnemen in de kanitaalverstrekking aan de bank, voor zover doze een bedrag van f 500.000 te boven gaat. Kerstcollecte Leger des Heils Op dinsdag 8 december zal het Leger des Heils de jaarlijkse kerstcollecte houden in Heemskerk. IJMUIDEN Artsen: H. Paleari, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652; P. H. de Weerdt jr., Ooster duinweg 8, tel. 6158; J. Mac Daniël, Ge- nestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203 (alleen voor de zaterdag); P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K 5, Velsen-Zuid, tel. 4614, (alleen voor de zondag). Apotheken: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saase, tel. 4444. SANTPOORT Artsen: M. M. C. Trooster, W. Daniëls- laan 14, Santpoort-Station, tel. 8410. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, SantDoort-Zuid, tel. 02560-8249. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J.P. Coenstraat 145, tel. 6504, Oud-IJmuiden, ten noorden van Kennemerlaan, Markt plein, L. Nieuwstraat, Plein 194045; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195, ten zuiden van Havenkade, Kennemer laan, Marktplein, L. Nieuwstraat en Zee weg; zuster Sj. Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398, ten oosten Zeeweg, Velser- beek, Velsen-Zuid en Velsen-Noord; zuster K. Langejan, Brederoodscheweg 106, Santpoort, tel. 025607477, Driehuis, Santpoort-Dorp, Santpoort-Station. CASTRICUM Arts: Van zaterdagmiddag 2 u. tot maan dagmorgen 8 uur, arts H. Wieringa, Schelgeest 31, tel. 2289. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur, Zuster Boots, Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500, is dagelijks van 86 uur en nadien en 's zondags voor spoedgevallen (ook 's nachts) geopend. VELSEN (N.)—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondag morgen tot s avonds 12 uur: H. J. F. Peeters, Dommelsingel 2, tel. 5300. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerk- laan 9, Heemskerk, tel. 02512-266. Boven dien neemt dr. Kloppert de diensten waar voor de patiënten van dr. Tuin man. A.potheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 48, tel. 490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk: Wijkverpleging: Zuster De Ruyter, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, tel. 4409. Kraamverpleging: Zuster C. Majoor, v. Oldenborghweg 33, Wijk aan Zee, tel. 02517-343. Gemeente en B.B. De Kringraad van de A-kring Velsen- Beverwijk van de dienst Bescherming Be- vlking heeft verzocht van gemeentewege in het gebouw „Kriemhilde" de nodige voorzieningen te treffen ter beperking van het brandgevaar in het door dit orgaan van de gemeente gehuurde gebouw en de hieraan verbonden kosten te verrekenen in de huurprijs. De kosten zullen ongeveer f 4900 vorderen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B en W. van Velsen geen bezwaar nu een huurverhoging de hogere lasten kan opvangen. Raadsvergadering Heemskerk De behandeling van de achttien punten tellende agenda heeft de Heemskerkse ge meenteraad donderdagavond niet veel tijd gekost. Althans niet voor wat betreft de openbare behandeling. Want de raad is daarna in comité geweest om te praten over aankopen van percelen grond. Er werden over de verschillende voorstellen slechts incidenteel enkele vragen gesteld. Door de goedkeuring die de raad ver leende aan een desbetreffend voorstel, kan de Christelijk Nationale school voor Bijzonder Lager Onderwijs in het uit breidingsplan „Oosterwijk", deze school, die nog gebouwd moet worden en nog slechts op papier bestaat, met drie loka len uitbreiden. Over het onderwijs in het algemeen in dit uitbreidingsplan werd door wethouder H. J. M. Roozen (K.V.P.) nog gezegd, dat het christelijk onderwijs in dit plan uit sluitend door de gemeente Heemskerk zal worden verzorgd. Het openbaar en rooms- katholiek onderwijs verzorgen Beverwijk en Heemskerk tesamen. De raad steunde ook het voorstel van B. en W. om een bij drage te leveren in de kosten van een bo ventallige leerkracht yoor de „De Colig- nyschool" in „Oosterwijk". Het ministerie stond afwijzend tegenover het aanstellen van zulk een leerkracht, doch het bestuur van de school liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en besloot het toch door te zet ten, iets waarvoor het gemeentebestuur respect heeft, aldus de wethouder. Over de winkelsluiting stelde de heer A. Kramer (K.V.P.) de vraag of met het verlenen van vrijstelling van de verplich te halvedagsluiting het winkelpersoneel („dat er eerst voor heeft gevochten") niet een halve dag „door de neus wordt ge boord". De voorzitter antwoordde hierop dat dan het overwerkend personeel een ruime vergoeding krijgt, maar hij gaf toe dat bij het groeien van Heemskerk en het toenemen van het aantal winkels, de ma terie later inderdaad nog eens bekeken moet worden. Hiermee was de heer Kra mer tevreden gesteld. De raad besloot verder tot de verkoop van bouwterrein aan de G. van Assen- delftstraat ten behoeve van hét bouwen van een nieuw politiebureau. „Dat zal er nu eindelijk komen, na moeizame onder handelingen met Rijksgebouwendienst," verzuchtte het gemeentebestuur. Voor het bouwen van vijf winkels met woningen, kan de gemeente grond verkopen aan de Van Coevehovenstraat. Met het voorstel tot die verkoop stemde de raad in. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Astrid J., d. van R. O. de Visser en W. L. J. Evers; Cornelia J., d. van J. Aardenburg en A. S. van der Mey te Beverwijk; Johanna M. Th., d. van J. A. C. Harte en M. G. Nijman; Gerardus H. M., z. van N. Rijke en G. M. Boer te Bever wijk; Joseph J. C., z. van J. J. C. Rome kers en M. M. Wiegers; Reinier M., z. van G. P. Hoogland en M. C. Dekker te Bever wijk; Catharina M., d. van S. Vergonet en H. H. Numan te Beverwijk; Simon A. G., z. van N. Welp en G. Ligthart. ONDERTROUWD: J. G. Koper te Castri- cum en A. Koper. GETROUWD: G. Vogelzang en A. G. de Ruyter te Heemskerk; A. H. Gootjes te Beverwijk en M. C. v. Noort. OVERLEDEN: J. van der Hoorn. 80 jaar, echtgen. van J. van der Heiden. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Jan W., z. J. Kelderman en N. Spaans; Reindert, z. v. D. de Ruig en J. K. Steen: Stientje, d. v. H. Koopmans en C. G. Wester; Guus, z. v. N. Adelaar en L. Hurkmans; Cornelia H., d. v. H. de Vries en C. Bei-gshoeff; Maaike, d. v. A. Huijser en E. Kunst; Marjolein L., d. v. A. J. S. Mooijman en L. C. Rodenburg; In geborg J. J., d. v. J. F. Feijen en C. E. Heemskerk; René, z. v. G. Kater en H. A. T. van der Wel; Helena J. A, M„ d. v. H. M. M. van Griensveen en W T. de Werd; Abraham H. M., z. v. W. D. Welp en T. J. van Woggelum: Catharina J.. d. v. J. Roo- vers en C. Rumning; Willy E.. d. v. J. van der Wee en E. Nieme:jer. ONDERTROUWD: D. A. Zwitser en G. W. Singeling; A. C H. van Gooi en M. C. Groen; F. de Haan en A. Groenland; E. de Bie en A. M. Kloes; G. C. Meuldijk en A. C. Kuiper; H. Koster en M. Leegwater; H. A. J. Alders en A. Dekker. GETROUWD: J. P. Kuil en W. A. Hoo- geboom. OVERLEDEN: J. Siliakus, oud 80 jaren, geh. m. J. B. L. Rexwinkel; A. M. J Gold man, oud 66 jaren, wed. v. P. J. A. H. Warning; J. van Loon, oud 47 jaren. geh. m. A. H. M. Pletting: J. van der Waa, oud 71 jaren, wedn. v. M. C. Bijvoet; C. Lahu- meten. oud 77 jaren, wed. v. J. Pietersen. Advertentie Vaaxf heden t/m 31 dec. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goadsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar IN DUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit Naam: Adres Woonplaats: Advertentie Slijterij en Wijnhandel Lange Nieuw straat 447 Telefoon 7281 De Culturele Agenda voor Velsen en omgeving voor de week van 6 tot en met 12 december luidt als volgt: 7 TOT 12 DECEMBER Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw IJmuiden. 7 TOT 12 DECEMBER Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Plein 1945 nr. 8-12, geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wij kerstraatweg 77, Velsen-Noord, ge opend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur. filiaal geopend van 10 tot 12 Een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard, donder dag geëist tegen een 47-jarige Haarlemse dameskapper, die op 25 juli van dit jaar des avonds om half twaalf met zijn motor een invalide voetgangster zou hebben aan gereden. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt Kruisstraa t-Bartel jorisstraat-Smede- straat-Krocht in Haarlem Een ooggetui ge verklaarde ter zitting dat verdachte op zijn motor kwam aandaveren. Getuige schat de snelheid op 60 km. per uur. Hij zei verder dat na de aanrijding een dame uit het publiek de kapper te lijf wilde gaan. Een wielrijdster, die met haar man, even eens op de fiets, linksaf de Smedestraat wilde inrijden verklaarde dal haar man had gezegd: „Kijk maar niet, want die motor gaat er boven op". Ook deze getuige verklaarde dat verdachte met grote snel heid heeft gereden. Haar man bevestigde dit en voegde er aan toe dat hij ziin vrouw naar links heeft geduwd om te voorkomen dat zij door dé motor werd geraakt. Het slachtoffer was niet verschenen. In haar schriftelijke verklaring stond dat zij met grote snelheid is aangereden Ver dachte ontkende te snel gereden te hebben De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat verdachte gevaarlijk en woest door de stad heeft gereden zonder egards tegenover zijn medeweggebruikers. Op de eis, een maand gevangenisstraf en drie jaar niet rijden, barstte de kapper in snikken uit. De raadsman, mr. A. C. van Empel achtte niet bewezen dat zijn cliënt 60 km per uur heeft gereden De remweg van nog geen zes meter wijst op een veel ge ringere snelheid. Verdachte is met zijn zware motor blijven staan op de plaats waar hij de dame heeft aangereden. In de medische verklaring over het reeds in valide slachtoffer staat niet dat de heup fractuur door de aanrijding is veroor zaakt. De arts constateerde direct na het ongeluk slechts enkele schaafwonden en pas na drie weken een breuk. De raads man gaf toe dat zijn cliënt iets minder risico had kunnen nemen. Hij meende achter de dame langs te kunnen rijden. Zii aarzelde bij het oversteken en blepf staan. Mr. Van Empel meende dat een kleine correctie voor verdachte eventueel ophaar plaats is, maar vond de gevraag de gevangenisstraf buiten alle proporties Hij bepleitte vrijspraak van het „hoogst onvoorzichtig en roekeloos rijden" en drong wat de schuld van zijn cliënt be treft aan op een voorwaardelijke gevan genisstraf of een geldboete. uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 7 DECEMBER Onderwijzers Toneelvereniging O.T.K., 20 uur Patronaatsgebouw IJmuiden, to neeluitvoering. 8 DECEMBER Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur Rex Theater IJmuiden-Oost, Hoofdstad Operette. Onderwijzers Toneelvereniging O.T.K.. 14 uur toneeluitvoering in het Patronaats gebouw IJmuiden-Oost. 10 DECEMBER IJmuider Volksstem, 20 uur concert in het Patronaatsgebouw IJmuiden-Oost. 11 DECEMBER Fotokring Velsen, 20 uur bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden. 12 DECEMBER Herv. Toneelgroep IJmuiden-Oost, ont spanningsavond in het Hervormd Jeugd- gebouw met toneelspel. 20 uur, met mede werking van „De Monica's" en Velser Accordeon Vereniging. Een dagenlang noodweer in de Riviera heeft zijn maccaber hoogtepunt bereikt in de overstroming van het Franse stadje Fréjus. Een dag eerder werd deze foto gemaakt van de beroemde „Promenade des Anglais" in Nice. De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 32-jarlge Haarlemse motorman, die in de nacht van 2 op 3 september na een bezoek aan een bar in de Haarlemse binnenstad een 30-jarige Apeldoornse bank werker met een mes zou hebben be dreigd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Het mes werd verbeurd verklaard. De bankwerker, die een revol ver had getrokken, een keer in de lucht schoot en de tweede keer door de hand waarin de motorman het mes had werd ontslagen van rechtsvervolging. De recht bank achtte alleen het tweede deel van het subsidiair tenlastegelegde de mis handeling bewezen. De rechtbank was echter van oordeel, dat de bankwerker niet veroordeeld diende te worden. De offi cier van Justitie had tegen de motorman drie maanden en tegen de bankwerker twee weken gevangenisstraf geëist. Een 52-jarige chauffeur van de NZHVM werd veroordeeld tot drie weken hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hem is ten laste gelegd dat hij op 18 maart op de Heemsteedse Dreef in Heem stede de deuren van de autobus gesloten heeft en weggereden is, terwijl een 79-ja- rige dame nog uitstapte. De dame kreeg een kniefractuur en lag zeven weken in het ziekenhuis. De eis luidde 200 of 20 dagen en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde een 24-jari ge Haarlemse fabrieksarbeider, die op 13 september na het drinken van elf a twaalf glazen bier in een auto op het trottoir van de Grote Houtstraat een voetgangster aanreed en zonder zich bekend te maken, wegreed, tot zes weken gevangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Voorts zal de chauf feur een civiele vordering van f 79,50 die nen te betalen. De officier van Justitie had drie maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, alsmede toe wijzing van de civiele vordering geëist, het laatste voorzover er nota's zijn over gelegd. Een 39-jarige jeugdleidster uit Baarn werd veroordeeld tot 200.- boete en één maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op 27 juni verleende zij met haar auto op het kruispunt Kleverlaan-Marnixstraat in Haarlem-Noord geen voorrang aan een motorrijder, een 21-jarige scholier uit Haarlem. Deze botste tegen de auto en werd ernstig gewond. Een passagiere in de auto van de jeugdleidster kreeg een schedelbasisfractuur. De eis luidde een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 300 of 30 dagen. PRIESKA (Reuter) Een wervel storm, die met slagregens gepaard ging, heeft de plaats Prieska, in de Zuidafri- kaanse Kaapprovincie, geteisterd, het geen twee kinderen het 'even heeft ge kost. Meer dan driehonderd personen wer den gewond. De toestand van een hon derdtal van hen is ernstig. Tn !°rieska wo nen geen blanken. De slachtoffers zijn kleurlingen. Vele huizen zijn omver ge waaid en de uit gegolfd ijzer vervaardig de daken van deze huizen vlogen in alle richtingen, hetgeen de oorzaak was van de meeste verwondingen. Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen rech ten: G. J. Ribbink, E. B. Bennink en E. Schokker. Amsterdam en R. C. L. Schram, Zaandam. Doc toraalexamen economie: F. Brühl, Laren. Docto raalexamen Engels: C. H. Zwarekant. Hengstdijk. Bevorderd tot accountant H. H. J. Nordemann, Heemstede. Den Haag. Voor de staatsexamens voor de danskunst, die voor de eerste maal zijn afgeno men, slaagden voor de examens pedagoog en to neeldanser: mejuffrouw A. de Deugd en voor het examen pedagoog: mejuffrouw J. Simonis, me vrouw J. M. Tas-Marré, mejuffrouw C. H. J. van Westering en mevrouw M. J. Salomonson-Reuhl.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4