Om damclubkampioenschap N.-Holland: finale in januari Toevloed van Amerikanen naar leviucu van .tviiicjliiv<aii^n 1 u Genève wekt enige wrevel IJmond-agenda en Huren en salarissen opgedreven dienstpersoneel weggekocht IJmuidense slepers verlenen hulp aan twee schepen 5 Geslaagde voorjaarsshow bij Neugarten Ali Heyne uit Gastricum gaat trainen in Davos Automaten moeten worden verwijderd IN TIEN MAANDEN DRIEDUIZEND KOOPAVOND - BREESTR AATAVOND! Veertig jaar bij de Papierfabriek Concert IJmuider Volksstem Geen voorrang verleend Zeeland trok Panamees los, Simson helpt coaster Het lerarentekort bij het v.h.m.o. Arbeider kreeg wisselboom tegen gezicht NOG ENKELE DAGEN.... IS HET BREESTRAAT-C ASINO GEOPEND! Nieuwe Japanse fotolens KW. 135 verliest prijs Toneelprijsvraag VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Nog twee wedstrijden, en dan behoort de voorwedstrijd om het clubkampioenschap dammen van Noordholland tot het ver leden. In twee afdelingen van acht clubs spelen de tientallen om de twee bovenste plaat sen. In de maand januari wordt de finale door vier clubs met enkele competitie ge speeld. In de A-groep is de stand: Jozeph Blankenaar 5 5 0 0 10 7129 DCY 5 4 1 0 9 64—36 Oostzaan 5 2 2 1 6 5050 Alkmaar 5 1 3 1 5 50 50 Haari. damclub 1) 4 1 2 1 4 40—40 Gezell. Samenzijn II 5 1 0 4 2 3862 DCG 1) 4 1 0 3 1 32—48 Wormerveer 5 0 1 4 1 37 63 1) In deze stand is de afgebroken wed strijd HDC—DCG (9—7 in het voordeel van de HDC) niet opgenomen. Jozeph Blankenaar en DCY hebben elk nog twee wedstrijden. Dinsdagavond moet DCY naar het Am sterdamse Schaakhuis om het sterke Jo zeph Blankenaar te ontmoeten. Maandag 14 december speelt Jozeph Blankenaar de laatste wedstrijd tegen Haarlemse Damclub in Haarlem. Op 16 december begint de laatste thuis wedstrijd van DCY tegen Oostzaan. Oost zaan als derde gegadigde moet nog spelen met DDD en DCY. In de B-groep staat Gezellig Samenzijn, dat het veelal zonder Keller en J. H. Vos moet stellen, aan de kop. Tot veler verrassing staan de papieren van de Jozeph Blankenaar reserves zo gunstig, dat zij de beste kansen hebben zich te plaatsen. De opstellingen voor dinsdagavond zijn als volgt: Jozeph Blankenaar: J. Metz, P. van Heer- de, A. den Doop, W. v. d. Sluis, F. Jongen- In het confectie-atelier van de firma Neugarten aan de Breesaapstraat te IJmuiden is donderdagavond een geslaag de voorjaarsshow gehouden. Er werden uitsluitend rokken getoond voor het komende voorjaar. Zeer opval lend waren de mooie Spaanse dessins, die in sommige rokken waren verwerkt. Door de frisse kleuren kwamen vooral de dra- lon-rokken. die in felle tinten waren uit gevoerd, goed tot hun recht. De modellen, met name van de wijde rokken, verschilden onderling niet veel, maar door de grote variatie in stoffen was het geheel toch zeer afwisselend en daar door aantrekkelijk. Directie en personeel hebben daarna met hun introducées kunnen genieten van het optreden van de verrassing van deze avond: Johnny Kraaykamp, die zich had laten vergezellen door zijn begeleider Ri- nus van Galen, de pianist van de „Sky- masters". Nadat de bekende komiek de aanwezi gen met zijn grollen had vermaakt en twee meisjes van het personeel enkele aar dige liedjes hadden gezongen, werd de film vertoond, die men bij de opening van het IJmuider filiaal in april 1958 heeft opgenomen. Johnny Kraaykamp ging daarna de bas bespelen en samen met Rinus van Galen verzorgde hij zo de dansmuziek, waarbij hij uiteraard ook zijn stembanden regel matig inschakelde. Men bleef nog lang in een vrolijke stem ming bijeen, terwijl de vele aangeboden versnaperingen de feestvreugde nog ver hoogden. Ali Heyne, een blonde negentienjarige Castricumse gaat naar Davos om, zoals ze zelf zegt, hard te werken aan haar conditie voor wedstrijden op dë schaats. Ali is al meer in het nieuws geweest: in 1958 be haalde zij in Den Haag op de kunstijsbaan een eerste prijs. Schaatsen, en dan vooral hardrijden is Ali's liefste sport. In het dagelijks leven helpt zij in de zeer druk beklante schoenmakerij. Maar ook moeder Heyne heeft een grote steun aan haar in de huishouding. Door haar grote liefde voor de schaats sport viel ze al op jeugdige leeftijd op en zij behoort nu tot de veelbelovende schaatsrijdsters die onder leiding van Piet Nap en Jan Langendijk (thans nog droog) trainen in het Heilooër bos. Ze trainde onder meer bij de Kennemer IJsclub onder leiding van de heer D. Mo lenkamp en sinds juni van dit jaar oefent zij onder leiding van de heren Langendijk en Nap. ÏZij is zeer verheugd dat zij met nog enkele andere jongeren is uitverkoren om haar verdere training te Davos in Zwitserland voort te zetten. Gelijk met Jeanne Hopman uit Egmond, ook al één van de veelbelovende jongeren, gaat ze vier weken naar deze wintersportplaats bij uitstek. Het zal er, hard werken worden. De jonge dames zullen in de gélegenheid zijn de wedstrijden om het wereldkam pioenschap heren bij te wonen. ZELFSTANDIGE KERK NIEUW-GUINEA In de Nederlands hervormde kerk „De Opgang" te Beverwijk zal ds. F. J. S. Ru- mainum, voorzitter van de synode van de evangelisch christelijke kerk in Nieuw- Guinea, op donderdag 10 december een lezing houden. Onderwerp van zijn cause rie is ,.De zelfstandige kerk in Nieuw- Guinea". dijk, J. Verhey, Van der Sleen, B. Berk, P. Faber en J. Frans. DCY moet het zonder P. Roozenburg (die ziek is) stellen. L. H. Laros, B. Dukel, T. Tielrooy, T. Postma, P. v. d. Berg, Krijgs man, Beukema, Van Straten, Swier en Binkhorst. Naar het oordeel van de Velsense po litie voldoet een aantal in cafés geplaatste speelautomaten niet aan de wettelijk ge stelde eisen en daarom heeft zij verwijde ring daarvan gelast. Het betreft hier auto maten die zijn geïmporteerd door een Rotterdamse firma. Naar de politie ons meedeelde hebben vier caféhouders aan zegging gekregen 'de automaten te doen verwijderen uit hun zaak. /j-k-t*-» AxTrv *Trrv1rl" 1 r? A lift*Aii GENèVE (UPI) Genève, traditionele haven voor vreemdelingen sinds de Franse hervormer Calvijn er zich vestigde, bevindt zich op het ogenblik in een crisis, waar de leuze „Genève voor de Genèvers" veelvuldig wordt gehoord. Sinds jaar en dag gewend aan duizenden buitenlanders, die op de bureaus van de UNO en een honderd tal andere internationale organisaties werken, hebben de inwoners, de oorspronke lijke wel te verstaan, hun tegenwoordige verbolgenheid geconcentreerd op de huidige, toenemende stroom van Amerikanen Vele Amerikaanse maatschappijen, met Esso, Dupont en Chrysler vooraan, hebben sinds het begin van dit jaar vestigingen in Genève, om voordeel te trekken uit de betrekkelijk lage belastingen, die er gelden, de gemakkelijke verbindingen en de hoge levensstandaard. De sluimerende gevoelens van ontstemming, traden verleden maand voor het eerst aan de dag. De unie van patriotische verenigingen een organisatie van jodelaars tot historici liet toen een in scherpe bewoordingen opgesteld communiqué in de Geneefse bla den i opnemen, die doorgaans gematigd van toon zijn. In het communiqué wordt het stadsbestuur aangeraden „strenge maat regelen te nemen, nodig om de tovloed van cosmopolitische maatschappijen, die de massieve stroom van buitenlanders veroor zaken, tegen te houden." De 250.000 burgers werden ervoor ge waarschuwd, dat indien het kleine kanton door de buitenlanders wordt overspoeld, het vaarwel kan zeggen tot „de tradities, die juist de reden van zijn bestaan waren". De gemeenteraad antwoordde hierop, dat dergelijke woorden „juist het tegen overgestelde zijn van Geneefse tradities" en dat de raad verbaasd was door „de vreemdelingenhaat, die in bepaalde krin gen schijnt te heersen." De gemeenteraad wees er tevens op, dat de buitenlanders thans 20 percent van de bevolking der stad uitmaken, tegen 40 percent in 1914. Hoe het ook zij, het Amerikaanse consu laat was genoodzaakt zijn staf te vergro ten wegens het toenemende aantal Ameri kaanse vestigingen. Er zijn meer dan hon derd Amerikaanse firma's, die zich offi cieel in Genève hebben gevestigd. In de afgelopen tien maanden is de Amerikaan se kolonie met 1.200 tot 4.000 aangegroeid. Oorzaken Waarom vestigen de Amerikaanse fir ma's zich bij voorkeur in Genève? De meeste firma's erkennen, dat een der voor naamste beweegredenen de belastingstruc tuur is, toen zij besloten met het oog op de Euromarkt filialen in Europa te ope nen. Zij hoeven geen Zwitserse belastingen te betalen voor zaken die buiten Zwitser land zijn gedreven en de meeste filialen dienen als „clearing houses". Een andere overweging is het feit, dat Genève niet ver ligt van de Europese hoofdsteden, een goede luchthaven, tele- foo- en telegraafverbindingen heeft, en dat er goede scholen en huisvesting zijn. De oorzaak van de toenemende wrevel onder de oorspronkelijke inwoners der stad moet gezocht worden in de huisvesting en de salarissen. De „autochtonen" zeggen, dat de Ame rikanen, dank zij hun bijzondere huurtoe lagen en grotere salarissen, in staat zijn elke prijs voor villa's of flats te betalen. De huren zijn dan ook drastisch de hoogte ingegaan. Vele Zwitsers zijn bij Amerikaanse fir ma's gaan werken, ofschoon de loonschaal in vele gevallen na zorgvuldig overleg met Zwitserse zakenlieden was opgesteld. Aan de andere kant gebiedt de Zwitserse wet, dat buitenlandse bedrijven een zeker per centage Zwitserse employés in dienst ne men. Een ander punt dat wrevel wekt, is dat Amerikanen hun huishoudelijk personeel hogere salarissen kunnen bieden. De Ame rikaanse bedrijven zijn nogal verbaasd over de ontstemming van Geneefse zijde daar de stedelijke functionarissen zelf grote moeite hadden gedaan om heft over te halen zich in de stad te vestigen. Waarom zijn de Zwitsers niet blij over de vreemdelingenstroom naar hun stad? „Schizofrenie" Een Amerikaan, die reeds lang in Genè ve woont zei, dat de stad lijdt aan schizo frenie. „Aan de éne kant zijn zij blij, dat steeds meer van ons steeds meer geld kun nen uitgeven. Aan de andere kant staat het hun tegen, dat zij met ons moeten sa menleven." Maar zowel in Geneefse als in Amerikaanse kringen is men optimistisch gestemd over dit „tijdperk van ontstem ming". De Amerikaanse consul-generaal, Henry S. Villard, verklaarde tegenover UPI dat zijn landgenoten hun best doen zich te „integreren" om goede betrekkin gen met hun Geneefse stadgenoten te on derhouden. En Maurice Aubert, directeur van de Ge neefse Kamer van Koophandel, verwierp de critiek en zei, dat de Amerikaanse fir ma's zeer belangrijk zijn voor de economie van Genève. Voor vele Amerikanen blijkt Genève toch niet het paradijs te zijn, dat men er verwachtte. Het schoolprobleem scheen aanvankelijk niet te bestaan. Maai de dure internationale school, waarvan het aantal leerlingen in de laatste vier jaar verdubbeld is tot 1.300, kon dit jaar geen nieuwe leerlingen meer aannemen en Velen moesten worden afgewezen. Van de em ployés van Dupont, Esso en Chrysler al leen al moest de school 130 kinderen onder haar leerlingen opnemen. Als overal elders vertonen de Amerikanen in Genève weinig neiging hun kinderen naar de plaatselijke openbare scholen te sturen waar Frans de voertaal is. Een Amerikaanse bankier, die reeds lang in Genève woont, vond dit zeer verkeerd. „Zij (de Amerikanen) ontzeggen hun kin deren de gelegenheid om werkelijk de taal te leren en met de Geneefse kinderen om te gaan," zei hij. Overigens geloven geen van beide partijen dat het ooit tot open lijke botsingen zal komen. Tenslotte is de situatie voor beiden gunstig en profiteren de inwoners van Genève zowel als de vreemdelingen ervan. Advertentie FEEËRIEKE VERLICHTING GEZELLIGE MUZIEK CASINO (enig in Nederland) Alle Breestraatzaken zijn tot en met vrUdag 4 december tot 10 uur GEOPEND! (Sluiting 67.30 uur). De heer C. Wester, houtinlegger in de houtstoffabriek van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen, was donderdag veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam. De jubilaris, die op deze dag vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, werd 's morgens in aanwezigheid van de heren ir. R. van den Ende en ir. L. I. Korteweg. respectievelijk bedrijfsingenieur van de papierfabriek en zijn persoonlijke assistent, door de bedrijfsdirecteur, de heer J. H Smidt van Gelder jr., op het directie kantoor ontvangen en toegesproken, waar bij tot uiting kwam hoezeer hij wordt ge waardeerd door werkgever en cpllega's. De directeur complimenteerde de heer Wester mede namens de hoofddirectie en liet de waardering voor de langdurige trouw vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, het vererend getuigschrift met bijbehorende grote zilveren legpenning van de MaatschapDij voor Nijverheid en Handel en schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Mevrouw Wester werd evenzeer in de huldiging betrokken. Zij ontving een foto in lijst van haar man „bij de slijper". Aangezien een verdere huldiging aan het bedrijf achterwege bleef,' heeft een depu tatie van de „houtstoffabriek" 's middags een bezoek gebracht aan de Koning straat 129 in Beverwijk. Hier vertolkte de heer C. H. de Jong de gelukwensen van de collega's onder aanbieding van een enveloppe met inhoud en met bloemen voor mevrouw Wester, die reeds 's mor gens bij de bloemen een fleurige mand van de directie mocht voegen. De gemengde arbeiderszangvereniging „IJmuider Volksstem" geeft op donder dag 10 december een concert in het Sint Fidelisgebouw te IJmuiden. Medewerking verleent verder het mannenkoor „Zang- lust" uit Beverwijk. Als solisten treden op Elly Imhoff, alt; Regina Beekman, so praan; Maria van Uden, sopraan. P. Post bespeelt de vleugel. Op het programma staan enige koren uit de bekende opera's en „Orpheus", ope ra in drie bedrijven van Von Gluck. Het geheel staat onder leiding van de heer B. Nuijen. De „IJmuider volksstem" bestaat 45 jaar. Zoals iedere zangvereniging momen teel kampt men met een tekort aan man nenstemmen. Men hoopt dan ook, dat dit concert een flinke toevloed van zangers ten gevolge zal hebben. Om met des te meer luister over vijf jaar het gouden ju bileum te kunnen vieren. Omstreeks half elf gisteravond ver leende op het kruispunt Populierenlaan- Romerkerkweg in Beverwijk een vrouw op een bromfiets uit Velsen geen voor rang aan een personenauto uit Nieuwkuik. De vrouw kwam te vallen en werd aan het hoofd gewond. Zij is naar het Rode Kruis ziekenhuis overgebracht. OPSTELLING ADO '20 In de thuiswedstrijd tegen HSV komen de Heemskerkse voetballers in de volgende opstelling uit: Burger; Sinnig en v. Tunen: v. d. Kolk. Welboren en A. Dam; Bruin, T. Dam, Groot, De Wit en N. v. Tunen. Kort na middernacht heeft de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Alie Damhof" noodseinen gegeven en om as sistentie gevraagd. Het schip dat eigen dom is van de rederij Damhof te Delfzijl meldde, dat het stuurloos dreef onder de Engelse kust, op ongeveer 65 mijl van Vlissingen. De Vlissingse sleepboot „Scal- dis" voer uit. Uit IJmuiden was inmiddels ook de sleepboot Simson van het bureau Wijsmuller voor assistentie vertrokken en deze kreeg een contract op basis van „Lloyds Open Form". De Simson hoopte vanmorgen om half elf vast te maken en de „Alie Damhof" naar Rotterdam te sle pen. Een kwartier later dan gedacht was lukte het en de sleep zette koers naar de Maasstad. De kustvaarder, die op reis was van Londen naar Rotterdam heeft schroef- schade. Het schip had bij het Engelse lichtschip „Outer Gabbard" met zijn schroef een boei geraakt, boot „Zeeland" van N.V. Bureau Wijsmul ler is er vanmorgen bij de vierde poging in geslaagd het 7176 ton metende Paname se vrachtschip „Libertad" vlot te brengen van de riffen bij Kerkennahisland onder de kust van Tunis. De „Libertad" strandde daar zondag en kreeg assistentie van de 2600 p.k. ster- ke „Zeeland" op basis van Lloyds open form. De „Zeeland" die zonder sleep on derweg was van Port Said naar Neder land, sleept de „Libertad", die geladen is met fosfaat en die onder weg was van Sfax in Tunis naar Rotterdam, naar een veilige ankerplaats. Het is nog steeds slecht weer in de Middellandse Zee. LONDEN (UPI) De Nederlandse log ger „Emma Wilhelmina" (de KW 135 van de N.V. Rijnstroom, 247 ton) heeft voor de Schotse kust ter hoogte van Wiek een on bemand vissersvaartuig, de „Rosebank" (Wiek 155) aangetroffen. De logger tracht met het scheepje, dat in zinkende toestand is, rustig water te bereiken. De commissie v.h.m.o., onder voorzit terschap van dr. J. B. Drewes, hoofd dei- afdeling v.h.m.o. van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft over een aantal suggesties, die ten aanzien van het lerarentekort bijhet voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs in de laatste tijd van verschillen de zijden naar voren zijn gebracht, een rapport aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebracht. De grootst mogelijke meerderheid der commissie kwam tot de concousie dat een noodwet thans geen regelingen zou kun nen bevatten die wezenlijk bijdragen tot een verbetering van de toestand. De commissie erkende de wenselijkheid van het samenvoegen van klassen van scholen voor sommige vakken op grond van het aantal leerlingen van die klassen. Wat betreft het samenvoegen van klas sen van verschillende schooltypen, was zij van oordeel, dat het niet goed houdbaar is op grond van het eigen karakter van school de historische verschillen tussen de leerplannen en de eisen voor de eind examens voor alle vakken te handhaven, indien dit slechts mogelijk zou zijn door inschakeling van vele onbevoegde lera ren. Combinatie van lessen in de beide hoogste klassen van het gymnasium B en de hogereburgerscholen B wordt reeds sinds jaren toegepast in de openbare ly cea. De leerplannen van het gymnasium B. en de hogereburgerschool B zijn voor het vak wiskunde reeds gelijk. Van sa menvoeging van kleine klassen verwacht de commissie een belangrijke besparing. De minister is bereid een wettelijke re geling van de samenvoeging van klassen voor bepaalde lessen als noodmaatregel te bevorderen. De reeds bestaande sa menvoeging aan de openbare lycea blijkt zeer vruchtbaar te werken. De besturen van de scholen voor v.h.m.o. hebben de volle vrijheid dit voorbeeld na te volgen. De minister is voorts bereid over een tijdelijke verhoging van de honorering van de overuren in overleg te treden met zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en van Financiën alvorens te beslissen, of hij deze kwestie in het georganiseerd over leg zal brengen. De commissie deed het voorstel, de aan stelling van gepensioneerden op een hoge re salarisanciënniteit dan nul mogelijk te maken. De minister is hierover reeds met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken in overleg getreden. Tegen aanstelling van Belgische (Vlaamse) v.h.m.o.-lerarer kon naar de mening van de commissie geen overwe gend bezwaar worden gemaakt. Zij meen de echter, dat aanstelling van Belgische leraren in de regel zal afstuiten op te wei nig gunstige vooruitzichten voor deze le raren, de moeilijkheid van huisvesting en het verlies van pensioenrechten, in Ne derland verworven, bij terugkeer naar België. Tegen een regeling voor fictieve dienst tijd als bij het lager onderwijs had de com missie bezwaar wegens de onbillikheid te genover bevoegden die, na op normale wijze voor leraar te hebben gestudeerd en terstond bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs te zijn gekomen, nauwelijks enig voordeel verkrijgen van hun snelle of snellere studie en hun dienst jaren in vergelijking met anderen, die of langzaam hebben gestudeerd of geen on derwijservaring hebben. Bij de schrootafvoer van Breedband in IJmuiden heeft de 52-jarige arbeider van de havenstichting B. Bruinsma een wissel boom tegen het gezicht gekregen. Dit ge beurde tijdens het transport van een schrootbak op een wagen, die werd opge duwd door een truck je. Door'een oneffen heid in de weg klapte de wisselboom plotseling omlaag, viel naar voren en raakte de arbeider, die als veiligheidsman dienst deed. Met verwondingen aan het gezicht en klachten over hoofdpijn is het slachtoffer in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Advertentie Speelt zo snel mogelijk om lang wachten te voorkomen. Geopend 's middags 36 uur en 's avonds 79 uur. Zaterdagmiddag van 2.003.50 uur SPECIALE JEUGDRONDES met aantrekkelijke prijzen HAAST U Zaterdagmiddag 5 december sluit het Casino onherroepelijk om 6 uur. In Japan is 'n nieuwe, ultra-lichtsterke lens vervaardigd die in de fotografie voor vele doeleinden gebruikt zal kunnen wor den. De lichtsterkste foto-objectieven wa ren tot nu toe een kleinbeeldlens met een „relatieve opening" van f:l,l en f:0,7, maar de nieuwe lens van de Tökiose hoog leraar Sjotaro Josjida heeft een lichtsterk te van f:0,519. Prof. Josjida heeft tien jaar aan de berekening en de vervaardiging van deze lens gewerkt. Het vijfdelige ob jectief (waaronder een geheel vlakke lens) heeft een sterke groothoekwerking en corrigeert ook de vignettering, die meestal bij normale, gecombineerd hol- bolle lenzenstelsels optreedt. Prof. Josji da ziet vooral toepassingsmogelijkheden voor zijn lens voor opnamen uit kunstma nen e.d. (De lichtsterkte van een lens wordt, zo als bekend, uitgedrukt in een cijfer, dat de verhouding tussen lensdiameter en brand puntsafstand aangeeft. Een normale kleinbeeldlens met een doorsnede van 2,5 cm en een brandpuntsafstand van 5 c.m. heeft dus een „relatieve opening" (licht sterkte) van f:2. De nieuwe Japanse lens is ongeveer twintig keer lichtsterker dan een f:2-objectief.) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De logger KW 135 „Emma Wilhelmina" heeft donderdagmiddag een kotter, de Wiek 155 „Rosebank", die volkomen ver laten bij de Schotse kust ronddreef, op sleeptouw genomen. De Katwijkse logger, eigendom van de n.v. visserijmaatschappij N. Parlevliet jr. die op weg was naar IJmuiden, moest echter voordat de sleep in veilige haven was de tros laten schie ten. De lekkende „Rosebank" kon de strijd tegen de ruwe zee niet langer volhouden en zonk. De directie van toneeluitgeverij Maestro te Amsterdam schrijft, in overleg met de Bond van Nederlandse Toneelschrijvers, N.A.T.U. en W.K.A., een prijsvraag uit voor oorspronkelijke, in goed Nederlands geschreven avondvullende toneelwerken. Als prijzen worden uitgeloofd drieduizend gulden met een eerste prijs van 1000, en een tweede prijs van 750. Zowel kluchten, blijspelen, komedies, tragedies als detective-stukken, met een speelduur van 2 a 2Vz uur, komen voor mededinging in aanmerking. Bij de beoor deling zal rekening worden gehouden met de vraag of het stuk technisch dan wel ar tistiek geen al te zware eisen stelt aan het gemiddelde amateurtoneel, of onaanvaard baar moet heten voor enige algemeen er kende geloofsovertuiging. De speelbaarheid van het stuk zal dus een belangrijke factor zijn bij de beoordeling. De jury behoudt zich het recht voor de prijzen niet, of slechts ten dele, toe te kennen, c.q. tot splitsing van de prijzen over te gaan, in dien de kwaliteit der inzending zulks wet tigt. Op de beslissingen van de jury is geen beroep mogelijk. Indien wordt afgeweken van de hierboven gestelde volgorde en grootte der prijzen, zal de jury een toelich ting geven. Inzendingen moeten in machineschrift zijn geschreven en in drievoud worden ge zonden aan de secretaris van de jury, de heer Gerard de Lange, p/a A. J. G. Streng- holt's Uitgeversmaatschappij N.V., Leidse- gracht II te Amsterdam. Op de inzendingen mag geen naam of adres van de auteur voorkomen. Zij die nen op het eerste blad een motto te dra gen, dat ook vermeld moet zijn op een te gelijkertijd in te zenden gesloten enve loppe, bevattende de volledige naam en het adres van de inzender, alsmede porto of antwoordcoupon voor eventuele terugzen ding. De termijn van inzending sluit op 15 april 1960. De uitslag van de prijsvraag zal zo spoedig mogelijk aan alle inzenders worden bekend gemaakt. In de jury hebben zitting: Arend Hauer, voorzitter (N.A.T.U.); mr. H. A. Keuls (Ver. van Ned. Toneelschrijvers); Henk Bakker (Ver. van Ned. Toneelschrijvers); Frits Bloemkolk (W.K.A.); A. J. G. Strengholt (Maestro). „De Kleuterschool". In het Stedelijk Museum te Amsterdam is de expositie De Kleuterschool geopend. Deze tot 25 januari durende tentoonstelling is georganiseerd door de Werkkunstschule te Kassei. Schorseneren en peen De grotere aanvoeren van schorseneren aan de Beverwijkse veiling blijven onver minderd voortgaan; er waren donderdag weer een zestigduizend kilo schorseneren en 50.000 kg. breekpeen. Over het algemeen lagen de prijzen iets lager dan een week te voren, maar men had geen reden tot klagen, want alles ging heel vlot weg. Voor de 1 A-sortering van de schorsene ren werd van 68 tot 79 cent per kilo be taald, de 1 B's brachten van 44 tot 61 cent per kilo op en de 1 C kwam tot 51 cent per kilo. Voor de winterpeen ging ook nu weer de grootste belangstelling uit naar de 1 B- sortering, die van 20 tot 24,5 cent per kilo deed; de overigen kwaliteiten lagen iets lager in prijs. Handbalprogramma Full Speed Voor de derde keer is nu de wedstrijd Full-Speed 1Concordia (Hillegom) vast gesteld; aanvang 14.30 uur op Schoonen- berg te IJmuiden. Een moeilijke wedstrijd voor de dames van Full-Speed en een ge lijk spel zal hier wel het resultaat zijn. Het tweede damesteam speelt eveneens om 14.30 uur op Schoonenberg en wel te gen Blinkert II. De Full-Speed junioren gaan zondag naar de veilinghal in Alkmaar voor zaalhandbal. Zij zijn ingedeeld bij junioren B met de clubs HVS, DES, Pette, N. Niedorp en Voorwaarts. De eerste wed strijd wordt uit gespeeld tegen Voorwaarts, om 12.30 uur. Aspiranten: Cone.Full- Speed a en THBFull-Speed b, beiden aanvang 1 uur. Opstellingen: dames 1: C. v. Beek, Ag- genbach, A. Kröger, T. v. d. Nieuwendijk, L. Apeldoorn, W. de Boer, N. Bakker, J. Orsel, A. Grootveld, N. Apeldoorn, L. Span jaard. Dames II: S. Schuurman, R. v. Veen, R. Hilbers, T. Thomas, G. Apelddoorn, T. de Water, A. Bijl, T. Uylenbroek, G. Rong, A. v. Gerven, M. *s.sjes. Eerste lustrum Herv. Kerkkoor Het Nederlands hervormde kerkkoor te Beverwijk zal begin 1960 zijn eerste lus trum vieren. Er zal een feestavond zijn, na een concert op dinsdag 12 januari in ,De Opgang". De opbrengst van dit con cert zal in het orgelfonds van „wijkge- meente drie" komen. Het eerste Hongaarse communistische partijcongres sedert de opstand van 1956, wordt in Boedapest „Het eerste Hongaarse hoge-boordjescongres" ge noemd. Op deze foto van de openings bijeenkomst van links naar rechts: Karoly Kiss, de Oostduitse partij leider Walter Ulbricht, Lajos Teher (achtergrond), de minister van Buiten landse Zaken Gyorgy Marosan, de Russische premier Kroestjtsjev en de Hongaarse partijleider Janos Kadar. VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 4 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Timboektoe". Rex, 20 uur: „I want to live". Voormalige leeszaal, Heidestraal, ten toonstelling Nederlands Fabrikaat. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur in Cultureel Gebouw. Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelver eniging O.T.K. ZATERDAG 5 DECEMBER Rex, 20 uur: „I want to live". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Timboektoe". Voormalige leeszaal: Als vrijdag. Kennemerhof, 15 uur: Damsimultaan- séance voor IJmuidense jeugd door Theo Tielrooy. Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelvereni ging O.T.K. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. BEVERWIJK VRIJDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „On stuimige driften". W.B. Theater, 20 uur: „De dochter van Robin Hood". Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Partij van de Arbeid. ZATERDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19 uur: „Opmars naar de galg". Luxor Theater, 19 uur: „Onstuimige driften". W.B. Theater, 20 uur: „De dochter van Robin Hood". HEEMSKERK Marquette Theater, zondag 20 uur: „De zwarte ridder".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5