Tientallen schepelingen vielen ten offer aan woedende zee „Starfighter" of „Mirage"? HET WEER RRI Recordomzet bij rijksvisafslag Verdachte tot tien jaar veroordeeld Kroesjtsjev niet te vertrouwen Kans op vorstperiode Vorst in het Noorden Boot met 20 Grieken sloeg om, allen verdronken Vlaggen halfstok in IJmuiden - ook runner van Cycloopverdronken Mr. D. U. Stikker niet naar Washington Het woord is aan Frans aanbod plaatst Nederlandse bewindslieden voor moeilijke keus In de krant van heden: Fractievoorzitters uit Bergen niet naar de minister De zaak-magere Josje UNO-conferentie over diplomatie in Wenen Conclusie in rapport van Rockefeller Foundation DINSDAG 8 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 31 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is al volop winter in Denemarken. Het personeel van de spoorwegen heeft veel extra werk om het emplace ment van Kopenhagen sneeuwvrij te houden. De rijksvisafslag in IJmuiden heeft maandag de hoogste omzet in zijn historie geboekt, namelijk 483.644. De aanvoer was zeer groot, namelijk 10.900 kisten, die door bijna 100 sche pen werden aangevoerd. Komt deze aanvoer op maandag wel eens vaker voor, de hoge prijzen hebben er voor gezorgd, dat de sinds 1 juli 1899 be staande visafslag een record-dag beleefde. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE WANTEN MET VACHT (Van onze weerkundige medewerker) In de eerste week van de wintermaand is ons land het strijdtoneel van koude en zachte luchtmassa's geworden. Boven Fin land ligt een zeer sterk hogedrukgebied (1055 millibar) met als tegenhanger een stormdepressie bij de Britse eilanden, die zachte lucht naar Frankrijk blaast. In het noorden van ons land vroor het gisteren de gehele dag 2 a 3 graden. Deze koude lucht wint nog terrein, zodat ook onze om geving in deze van Rusland afkomstige luchtstroom zal komen te liggen. Aanvan kelijk is niet meer dan lichte vorst te verwachten, ook overdag, maar een ver dere temperatuurdaling is waarschijnlijk wanneer de wind iets meer naar oost draait. Doordat de vorstgrens in de buurt blijft zijn de weerver schillen in ons land nog vrij groot. Gisteren was dit ook al het geval, toen Groningen in de middag 3 C. en Vlissingen plus 5 graden meldde. Nu de kans op een vorstperiode in de komende dagen niet denkbeeldig is willen wij nog even de terminologie in de weer berichten verklaren. Lichte vorst: tot 5 graden; matige vorst: 5 tot 10 graden, en strenge voorst: 5 tot 15 graden. Zeer strenge vorst: meer dan 15 graden. Wan neer er over een ijsdag wordt gesproken dan is dit een dag waarop het kwik het ge hele etmaal onder nul blijft, zoals giste ren al in Noord-Nederland het geval was. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige neerslag. In het noor den van het land overwegend lichte vorst met een matige wind tussen zuid en zuidoost. In het zuiden van het land tempera turen overwegend boven het vriespunt en hier en daar mist. Matige tot zwakke zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (AFP) Twintig Griekse arbeiders zijn in het stuwmeer van Megdova, in Thé's- salië, om het leven gekomen, toen de mo torboot, waarmede zij op weg waren naar hun aan het meer gelegen dorp, omsloeg. Er heerste, toen dit gebeurde, noodweer, waardoor golven van tien meter hoogte op het meer ontstonden. De felle stormwinden, die de golven van de Atlantische Oceaan, de Noordzee en de Middellandse Zee hoog opzweepten en vooral de kust wateren rondom Engeland levensgevaarlijk maakten, hebben reeds enige tientallen mensenlevens geëist. Voor de Portugese kust is de Portugese sleepboot „Marialve", die twee pramen sleepte in stormachtige zee voor de haven Leixoes gezonken. Zeventien zeelieden verdwenen in de woe dende golven. Inmiddels is ook de hoop opgegeven voor de twaalf opvaren den van de 217 ton metende trawler George Robb, die in Noord-Schotland op de rotsen is geworpen. De rederij Wijsmuller, die maandag reeds ern stig werd getroffen door het verlies van twee runners van de „Titan", waarover wij reeds hebben bericht, heeft in de afgeloppen nacht opnieuw een verlies geleden toen de sleep van de „Cycloop" onder de Zuidengelse kust in ernstige moeilijkheden kwam. Een van de runners van een op drift geraakte lichter werd door een reddingboot dood uit zee opgehaald. Van vele gebouuwen in IJmuiden waait thans de vlag halfstok. De zeesleper „Cycloop" zond gister avond om kwart over tien noodseinen uit. Het schip zat in zwaar stormweer bij de zuidkust van Engeland en het meldde moeilijkheden met de sleep, die uit drie lichters bestond. De Cycloop was in de Torbay voor anker gegaan, een halve mijl van Torquay. De kapitein richtte verzoeken tot de reddingboten van Brix- ham of Torquay om de mensen van de lichters af te halen. Op elke lichter zaten twee man en bij de sterke drift naar de kust was hun positie hachelijk. De red dingboot van Torquay voer na het ont vangen noodsein uit om hulp te gaan bie den. De positie was er toen niet beter op ge worden. Men had de sleepdraad tussen de Cycloop en één van de lichters moeten kappen, en deze lichter dreef snel naar de kust. De reddingboot kwam langszij en wist de twee mannen aan boord te nemen. Het waren Lees Wessel uit IJmuiden en Jaap Visser uit Egmond. Maar men meld de de Cycloop meteen, dat één van hen er ernstig aan toe was. Later bleek, dat de 45-jarige ongehuwde runner-matroos J. Visser uit Egmond aan Zee niet was ge réd, maar om het leven was gekomen. Hij was van de steigerende lichter afgespron gen en had al een kwartier in het water gelegen toen de reddingboot hem oppikte. Kunstmatige ademhaling door een dokter aan boord van de reddingboot en andere pogingen in het ziekenhuis van Torquay hebben helaas geen i-esultaat gehad. De familieleden zijn vanmorgen op de hoog te gesteld. De bak is in de Torbay op de rotsen ge lopen. Van achter is het gevaarte hele maal in elkaar gedrukt. De Cycloop heeft de twee andere lichters nog steeds achter zich. Een ervan heeft lekkage. De toe stand blijft hachelijk want de sleepdraden hebben reeds erg geleden. Uit het ziekenhuis Met de twee mannen, die de tocht per rubber dinghy van de naar Flamborough Head drijvende zuiger naar de kust heb ben doorstaan gaat het best. Deze twee runners van de „Titan", die tot de fatale De baai van Torquay aan de kust van Zuidwest-Eng eland. Een der runners van de „Titan", die behouden de wal bereikte, de IJmui- denaar Joop Zomer. storm aan boord van de zuiger „Port Sunlight" waren geweest, zijn ontslagen uit het hospitaal te Bridlington, en over gebracht naar een hotel. Hun toestand is volgens de artsen nor maal. Maar terwijl Joop Zomer uit IJmui den en de Britse machinist verheugd kun nen zijn over hun redding, staat het nu wel vast, dat de anderen zijn omgekomen. Het stoffelijk overschot van de heer D. de Man uit IJmuiden is maandag op het strand aangetroffen. Dat van de heer G. de Back uit IJmuiden wordt nog vei-mist. Maar men heeft alle hoop opgegeven. Runner Joop Zomer heeft Bureau Wijs muller medegedeeld welke ramp de vier mannen van de zuiger is overkomen. Toen de derde poging van de Titan om op nieuw vast te maken aan de losgeslagen zuiger, die naar de rotsen dreef, niet was geslaagd, ondanks het feit, dat men het an ker had laten vallen, hebben de vier op varenden het rubber reddingvlot in zee gegooid. Het blies zichzelf snel op en daar na zijn de mannen in de vroege ochtend in het vlot gesprongen. Er stonden zeer hoge zeeën, die het vlot snel in de richting van de kust deden drij ven. De vier mannen schoten vuurpijlen af om de Titan van hun positie op de hoogte te stellen, maar de sleepboot kon al spoe dig niet meer bij hen komen, doordat het te ondiep werd. Plotseling werd het vlot toen door een «trnrnm zeer hoge zee gegrepen, waardoor het om sloeg. De vier mannen zijn door de gaten naar buiten gekropen. Zomer dacht reeds aan het einde, toen hij grond onder de voeten voelde. Op het kleine strand ont moette hij ook de Britse machinist. Het tweetal is iets hoger op de rotsen geklom men en heeft nóg uitgezien naar de ande re twee. Van hen was evenwel niets meer te bespeuren. De zuiger liep op het strand, zonder brok ken te maken. Het licht brandde zelfs nog. Nog meer noodseinen Het lichtschip Nordthcar is in de vroege ochtenduren van dinsdag aan de ooskust van Schotland losgeslagen en drijft in noordelijke richting af, aldus opgevangen radioseinen. De reddingboot van Broughty Ferry bij Dundee is gewaarschuwd. Het ruim 3.000 ton metende Westduitse vrachtschip „Eschersheim" heeft in de nacht van maandag op dinsdag geseind, dat het ten westen van Stavanger in een zware zuidooster in nood verkeert. Het schip heeft onmiddellijk hulp nodig. De Noorse sleepboot „Salvator" is op weg raar de „Eschersheim". Maandagavond seinde het 400 ton meten de Duitse schip „Merkur", dat het door het verlifc van dekzeilen veel water bin nenkreeg en onmiddellijke hulp nodig had. De Merkur bevond zich tussen de Orkaden en Stavanger. Het Zweedse motorschip „Kare" 499 ton) seinde maandag, (dat het ongeveer 500 mijl ten zuid-oosten van Kaap Race (Newfoundland) in moeilijkheden ver keerde. Later is bericht, dat de Neder landse sleepboot „Zwarte Zee" de „Kare" heeft vastgemaakt en nu op weg is naar een nog niet bekende Westeuropese ha ven. De Nederlandse sleepboot „Zeeland" heeft maandag ten zuiden van Sardinië de Britse tanker „Kuwait" (17.929 ton) op sleeptouw genomen. De „Kuwait" had ge meld een lekke ketel te hebben. De Zee land probeert de Engelse tankboot naar Palermo te slepen maar vordert lang zaam: vier mijl per uur. Het schip rea geert totaal niet, heeft geen licht meer, en kan niet meer met de ankers werken. Bo vendien giert de „Kuwait" sterk. De „Zee land" heeft het dan ook zeer zwaar met deze onhandelbare sleep van bijna 18.000 ton. De Franse zeesleepboot „Jean Bart" uit Boulogne heeft op de Noordzee het in nood verkerende Liberiaanse schip „National Fighter" maandagavond om half acht be reikt. De „National Fighter" die 8479 ton meet, kwam maandagmorgen ter hoogte van Lowestoft in moeilijkheden door een mankement aan de stuurinrichting. De Nederlandse zeeslepers „Thames" en „Simson" waren eveneens in de nabijheid van de „National Fighter". Verwacht wordt dat zowel het Britse reuzenpassagiersschip „Queen Mary" als de „Rotterdam" van de Holland-Amerika- lijn dinsdag met ongeveer 24 uur vertra ging de haven van New York zullen bin nenlopen. Van het Finse vrachtschip „Anna", dat maandagavond vast kwam te zitten op de rotsen van de Schotse kust bij het dorp St. Combs, zijn vanmorgen elf bemannings leden in veiligheid gebracht. Zeven man zijn nu nog aan boord. Het hele dorp heeft sinds vanmorgen vroeg meegewerkt aan de reddingspogin gen. Met raketten werden twee lijnen aan gebracht, waarlangs de bemanningsleden aan land konden komen. Moeilijker gaat De losgeslagen sleep van de „Titan" werd door het geweld van .de jee op de rotsen geworpen. De Nederlandse ambassadeur bij de NAVO te Parijs, mr. D. U. Stikker, heeft er noodgedwongen van moeten afzien als delegatieleider op te treden bij de komen de luchtvaartonderhandelingen met de Ver enigde Staten over landingsrechten voor de K.L.M. In het. ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is op het ogen blik overleg gaande over de vervanging van mr. Stikker als delegatieleider. De Amerikaans-Nederlandse onderhan delingen. die oorspronkelijk op 8 decem ber te Washington zouden beginnen, zijn op verzoek van de Nederlandse regering uitgesteld tot half januari, aangezien mr Stikker enige tijd rust moest nemen. Nu mr. Stikker van medische zijde te kennen is gegeven, dat hij een langere rustperio de in acht moet nemen dan hij zichzelf had voorgenomen, is besloten hem niet naar Washington te laten gaan. Fliegende Blatter: Geestigheid kan vervelender zijn dan domheid. De „Starfighter" of de „Mirage"? Dat is de kwestie, die de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie en de hoogste militaire autoriteiten in ons land op het ogenblik bezighoudt. Rondom de vervanging van de Nederlandse jacht vliegtuigen is een soort van machtsstrijd ontstaan, waarin de Amerikanen en de Duitsers enerzijds hun „Starfighter" aanprijzen en de Fransen, met blijkbaar enkele Nederlandse industrieën op de achtergrond, hun „Mirage" naar voren schuiven. Het gaat om de aankoop van tweehonderd toestellen voor Nederland en, daar de keus voor beide landen gelijk zal zijn. honderdzeventig voor België, een zaak van ruw geschat drie miljard gulden. De „Mirage III komt de „Starfighter" in technische prestaties zeer nabij. Het vlieg tuig heeft een maximum snelheid van 2200 km en de stijgcapaciteiten zouden die van de F 104 zelfs nog overtreffen. Ten aanzien van de financiering zou Frank rijk tijdens het bezoek van minister Couve de Murville aanbiedingen hebben gedaan, waardoor de weegschaal weer in het voor deel van de „Mirage" zou kunnen gaan overhellen. Met zekerheid is hieromtrent in Den Haag echter niets bekend. Aangenomen mag worden dat Fokker bij de bouw van elk der toestellen ingescha keld zal worden. Enkele andere Neder landse industrieën hebben waarschijnlijk meer belang bij de „Mirage". De landings rechten van de K.L.M. in Amerika kunnen misschien met meer kracht worden ver dedigd als Nederland Amerikaans mate riaal koopt. Dat is de doolhof, waaruit de ministers van Defensie, van Buitenlandse pag Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem4 Uit stad en omgeving5, 11 Kunst 7 Scheepsberichten 8 Sport 9 Beurs 11 In de Vishal en op zee11 Langs sluizen en havens11 IJmondagenda 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's dat met de nu nog aan boord gebleven oudere bemanningsleden. De geredden ver telden, dat het een vreselijke nacht was geweest. Zij zijn bang, dat de boeg van het schip zwaar beschadigd is. Zaken en van Financiën en hun adviseurs thans een uitweg moeten zoeken. De be slissing zal binnenkort vallen. Speculaties over de aard daarvan hebben op dit ogen blik geen zin. Het is begrijpelijk dat om deze drie duizend miljoenen hard gevochten wordt. Maar de bewindslieden, die voor de uit eindelijke beslissing in deze zeer inge wikkelde zaak verantwoordelijk zijn, hou den het hoofd koel. Ook als er zulke excellente vertegenwoordigers op bezoek komen als de Fmn- minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, en dé Duitse minister van Defensie, Strauss. Do vervanging van de Hunters. Sabres en Thunderstreaks van de Nederlandse en Belgische luchtmachten door één tvne. voor alle doeleinden bruikbaar, gevechts vliegtuig is een zo ingewikkelde zaak, dat slechts enkele topfiguren in staat zijn haar geheel te overzien. Uit de vijf typen, welke aanvankelijk in aanmerking kwamen; zijn na veel wikken en wegen twee overgebleven. Amerika biedt de „Starfighter F 104g" aan. houder van het wereldsnelheidsrecord van 2260 km per uur en verder uitblinkend door zijn stijgcapaciteiten. hetgeen in het be perkte Nederlands-Belgische luchtruim een groot voordeel is bij het onderschep pen van vijandelijke aanvalsvliegtuigen. Bij aankoop van dit Amerikaanse toestel mag bovendien worden gerekend op een belangrijke financiële tegemoetkoming uit het Amerikaanse militaire hulpprogramma. Een belangrijk punt in het voordeel van de „Starfighter" is voorts, dat onze lucht macht in zijn geheel en het technisch per soneel in het bijzonder gewend zijn aan het Amerikaanse produkt. De standaardi sering van het onderhoudsmaterieel, de opzet van het onderhoudsschema, de in deling van de handboeken, alles is Ame rikaans. Overschakeling op een Frans produkt zou deze „onzichtbare reserve" verloren doen gaan, ook al beloven de Fransen, dat zij bij de „Mirage" technische handboeken in de Engelse taal zullen mee zenden. Duitsland heeft inmiddels vóór de „Starfighter" gekozen en de licentierechten voor de bouw ervan verworven. Kiezen ook Nederland en België dit toestel, dan zal de verdediging van een belangrijk deel van West-Europa dus zijn toever trouwd aan één type. hetgeen de verplaats baarheid van de squadrons ten goede komt. (Zie ook pagina 9) De vijf fractievoorzitters van de ge meenteraad te Bergen (N.H.) hebben uit Den Haag vernomen, dat de minister van Binnenlandse Zaken afziet van zijn plan hen om de beurt voor een onderhoud te ontvangen. De minister had aanvankelijk de fractievoorzitters uitgenodigd woens dag bij hem te komen. De vorige maand deed de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, in een besloten raadsvergadering een poging, tussen de burgemeester, dr. W. Huygens, en de raad een verzoening tot stand te brengen. Van de besprekingen in deze besloten vergade ring bracht dr. Prinsen later bij de minis ter rapport uit. Naar aanleiding daarvan verzond de minister zijn uitnodiging aan de fractievoorzitters. Deze uitnodiging heeft hij thans echteringetrokken. Burgemeester krjjgt ontslag De burgemeester van Bergen had reeds ontslag gevraagd in verband met de span ningen, welke zich tussen hem en de ge meenteraad voordeden. Thans heeft hij aan de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat ook de ontwikkeling der gebeurtenissen in de laatste weken hem niet het vertrouwen heeft doen terugwin nen in de goede samenwerking met som mige raadsleden. Onder deze omstandig heden meent hij zijn verzoek om ontslag te moeten handhaven. Van de zijde van het ministerie van Bin nenlandse Zaken is medegedeeld, dat hoe wel daarin stellig niet ligt besloten dat dr. Huygens in dézen blaam zou treffen en de ze integendeel waardering verdient voor zijn in velerlei opzicht vruchtbare arbeid, de minister het gevraagde ontslag meent te moeten bevorderen. Daarom heeft de minister afgezien van zijn aanvankelijk voornemen de wethouders en de fractie voorzitters van de gemeente Bergen voor een onderhoud te ontvangen. De rechtbank te Amsterdam heeft van daag de 42-jarige J. S., de verdachte uit de zaak-.,Magere Josje" wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge heb bende, begaan tegen zijn echtgenote, een gevangenisstraf opgelegd van tien jaar, met aftrek van het voorarrest. Aan de verdachte was in de eerste plaats moord, subsidiair doodslag ten laste ge legd. De rechtbank achtte geen van beide bewezen en sprak hem daarvan vrij. De veroordeling werd uitgesproken op grond van zware mishandeling, die subsidiair ten laste was gelegd. Tegen de verdachte was veertien dagen geleden wegens doodslag twaalf jaar ge vangenisstraf geëist. De verdachte is terstond in beroep ge gaan tegen het vonnis. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft besloten tegen het voorjaar van 1961 in Wenen een internationale con ferentie te houden over diplomatiek verkeer en diplomatieke onschendbaai-- heid. Het is de bedoeling dat op deze conferentie, waarvoor alle UNO-leden en leden van gespecialiseerde UNO-organisa- ties zullen worden uitgenodigd, een con ventie wordt opgesteld. WASHINGTON (AFP) De tactiek van premier Kroesjtsjev mag dan subtie ler en ingewikkelder zijn dan die van Sta lin, zij is niet minder dreigend, aldus een rapport over de Amerikaanse buitenland se politiek van de „Rockefeller Founda tion". In het rapport wordt voorts gewezen op de huidige toestand in communistisch China. Dit land met zijn voortdurend groeiende bevolking en onvoldoende grondstoffen, bevindt zich zo langzamer hand in een toestand, die zo leert de his- Kroesjtsjev torie bijna zeker leidt tot agressie, al dus het rapport. Hierin wordt voorts gezegd dat de Ver enigde Staten, hoewel zij zoeken naar grondslagen voor een werkelijke vrede, toch voorbereid moeten blijven op een mogelijke oorlog.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1