Woeste zeeën en voor 24 eisten wordt al 45 levens gevreesd HET WEER Nieuwe onlusten in Kongo eisen vijftien levens Sneeuw en ijzel belemmeren het verkeer in het Noorden Acht Britse redders omgekomen - 21 man van gezonken Noor onvindbaar Compromis over de voetbaltoto verwacht Het loonoverleg in zuivelindustrie de Toch hulp voor Fréjus op giro 22000 De „Mirage" komt demonstreren -Broeken Gerard van Praag Oostzee zeer onstuimig Toenemende wind Zuid-Kamcrocn wenst geen volksstemming over unie lip Vele automobilisten gestrand bij de Afsluitdijk Sneeuw brengt tal van Zweden in isolement In de krant van heden: Op basis van hoofdprijs van 50.000 Het woord is aan Boterprijs opnieuw omlaag Kongolese leiders onverrichterzake huiswaarts WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 32 Kantoor: Lange Nieuw,Straat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dinsdag hebben wij gemeld dat de reddingboot van Broughty Ferry bij Dundee was gewaarschuwd in verband met het afdrijven van het licht schip North Carr. De reddingboot, „Mona" geheten, voer inderdaad uit, maar, blijkt thans door een zware grondzee op haar kop te zijn gegooid, waarbij alle acht opvarenden zijn verdronken. De reddingboot is gisteren aan land gedreven in de mond van de rivier Tay. Vijf der omgekomenen lagen in de stuurhut. De lichamen van twee andere leden van de beman ning spoelden aan en één redder wordt vermist. Onder de bemanning be vonden zich een vader en een zoon. Het was de eerste reddingstocht van de schipper. Het lichtschip North Carr nabij Dundee, dat op drift was ge raakt, is later door de storm aan de grond gezet. De bemanning was vei lig en er was verder geen gevaar. Dit ongeluk volgt op dat van de uit Aberdeen afkomstige trawler George Robb, waarbij twaalf man ver dronken, zoals wij dinsdag hebben bericht. In de omgeving van de Britse kusten zijn bij elkaar reeds 23 zeelieden om het leven gekomen, wanneer men daarbij rekent de drie runners van twee IJmuidense sleepboten. Bij deze 23 slachtoffers aan de Britse kust komen nog de 17 opvarenden van een Portugese sleepboot en twee aken, die maandag bij Leixoes zijn ver gaan, en vijf Poolse vissers, die zijn verdronken toen hun schip in de buurt van de Poolse haven Ustka verging. Onder de vele in nood zijnde schepen, is ook het 3.000 ton metende Finse houtschip „Anna". Het is bij Fraser burgh op de rotsen van de Schotse kust gelopen, zodat de machinekamer vol water stroomde. Deze telefoto loont het schip op de kust, terwijl leden van de kustwacht een lid van de beman ning (cirkel) met de „broek" van boord halen. In totaal werden zeventien man op deze wijze gered. De kapitein is voorlopig nog aan boord gebleven. Er bestaat grote spanning over het lot van de kapitein en 20 bemanningsleden van het Noorse vrachtschip „Elfrida", die in een wilde zee in de boten zijn gegaan. In de Oostzee woedt op het ogenblik een storm van ongewone hevigheid. Het Pool se persbureau P.A.P. meldt, dat de toe stand van uur tot uur nog verslechtert en dat slechts stalen schepen met sterke ma chines in staat zullen zijn de elementen de baas te blijven. De ijsgordel rondom Zweden strekt zich reeds 25 mijl in zee uit. (ANP) De 1.719 ton metende „Elfri da" uit Trondheim seinde in de nacht van dinsdag op woensdag dat de machineka mer vol was gelopen en dat men trachtte met een reddingboot het zinkende schip te verlaten. Het schip bevond zich voor de Noorse kust op ongeveer 35 mijl ten zuid westen van Lindesnes. Twee Noorse schepen, een tankboot en de „Fredrik Landgaard", en twee Britse trawlers gingen op weg om hulp te verle nen. Nadat de „Elfrida" in eerdere bood schappen had gemeld, dat de machineka mer volliep, de lichten waren uitgegaan en het vaartuig naar bakbooi-d overhel de, seinde de marconist omstreeks twee uur in de afgelopen nacht: „Wij zinken. Dank voor alle assistentie. Wij hebben on ze stuurboordreddingboot gestreken en zullen trachten het schip te verlaten". De „Elfrida" is inmiddels gezonken. Over het lot van de 21-koppige bemanning in de reddingboot is nog niets bekend. Op de Noorse vliegbasis Sola werd een Catalinavliegboot gereed gehouden om naar de reddingboot, die met een nood- zender is uitgerust, te zoeken. Ook ver scheidene schepen en een helikopter ne men aan het zoeken deel. Later meldde de Noor Oslofjord wrakstukken, waar schijnlijk afkomstig van de Elfrida, ge zien te hebben. De vrachtvaarder Buffalo Laob seinde het wrak van de Elfrida te hebben waar genomen. Het was gekapseisd. In de na bijheid zag men zes lichamen drijven. De Nederlandse kustvaarder Frean (493 ton) seinde woensdagochtend op vijf mijl voor Steinort en Libau (Letland) in moeilijkheden te verkeren en onmiddellij ke hulp nodig te hebben. De Frean, die een bemanning van 9 koppen heeft, maakt een slagzij van 25 graden en is door het ijs ingesloten. De machines van de Frean werken nog. De Russische kustwacht is gealarmeerd. Het schip is in 1958 te Hoogezand ge bouwd en is eigendom van de N.V. Scheep vaartbedrijf Gruno in Rotterdam. Volgens het Zweedse persbureau Tid- ningarnas Telegrambyraa heeft de beman ning de Frean aan de grond gezet toen de slagzij 45 graden was geworden. Het is niet bekend of men erin is geslaagd de reddingboot uit te zetten. De Russische sleepboot is in de sneeuwjacht naar de Nederlander op zoek gegaan. Volgens hedenmiddag ontvangen berich ten verkeerde de „Frean" in zinkende toe stand en had het water de deklading be reikt. Een Zweeds kuststation alarmeerde de Russische reddingsdienst. Intussen had ook het 400 ton metende Duitse kustvaartuig „Merkur" gemeld, dat het langzaam zinkende was ten zuid westen van Stavanger. De 9.127 ton me tende Zweedse ertsboot „Raumala" kwam de kustvaarder te hulp en trachtte dit schip naar een haven te brengen. De Zwe- Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen, sneeuw of ijzel. Tot krachtig of hard toenemende oostelijke wind. Overwegend lichte vorst in het noorden van het land tot temperaturen iets boven het vriespunt in het uiter ste zuiden. Volledige weerrapporten op pagina twee. den slaagden erin één van de acht opva renden van de „Merkur"' aan boord te ne men. Zij meldden, dat zij hulp nodig had den om de overige zeven man over te brengen. Een Noorse Catalinavliegboot, die van de basis Sola was opgestegen, moest tengevolge van de slechte weers omstandigheden onverrichterzake terug keren. Het scheepvaartverkeer in het Kattegat is verzocht uit te zien naar de kotter „Margot Kyhl", die met drie man aan boord wordt vermist. Men vreest dat het vaartuig in de storm is vergaan. In de Middellandse Zee bij Algiers slaag de de Nederlandse sleepboot „Loire" erin, enige mannen en pompmateriaal over te brengen naar het 4.200 ton metende Deen se s.s. „Rikke Skou", dat gemeld had een lek in de machinekamer te hebben. De mannen van de „Loire" konden het lek dichten. De sleepboot nam het Deense schip op sleeptouw naar Algiers. Kapitein bleef ABERDEEN (Reuter) De gezagvoer der van de Finse houtboot „Anna", die maandagnacht op de rotsige kust van Noord-Oost-Schotland werd geslagen, wei gert zijn schip te verlaten. De overige 17 leden van de bemanning werden met de „broek" van boord gehaald, maar de 60- jarige kapitein Ukka Vuorio was niet be reid van boord te gaan van de 1.045 ton metende boot, waarover hij 24 jaar het commando voert. De stuurman verklaarde, dat de gezag voerder in tranen was, toen hij hem ver liet. Er was dinsdagavond nog een lijn tussen de „Anna" en de wal. Zware golven braken over het schip en een lid van de kustwacht was van oordeel, dat kapitein Vuorio spoedig genoodzaakt zal zijn, zich alsnog in veiligheid te stellen. Een 20 mijl oostelijk van Bressay op de Shetlandeilanden drijft de Noorse traw ler Ertnan (290 ton) stuurloos rond, zo bleek uit een woensdagochtend opgevan gen noodsein. Het schip seinde gevaar te lopen tegen de kust te worden geworpen en reeds vier dagen onbestuurbaar te zijn. De bemanning had weinig slaap ge had en er was maar weinig voedsel meer aan boord. Later seinde men erin geslaagd te zijn ter hoogte van Lerwick het anker uit te werpen. Het Noorse schip Grete Solheim (700 ton) heeft sedert zijn vertrek op zaterdag uit Grimsby niets meer van zich laten ho ren. Het schip had in Alesund moeten aankomen. NEW YORK (Reuter) De eerste mi nister van Zuid-Kameroen, Fontsja, heeft een telegram tot de UNO gericht, waarin hij zegt dat zijn regering niet zal instem men met een gemeenschappelijke volks stemming over de toekomst van zijn land en Noord-Kameroen. fmË0mÊWÈÊmMEMMMï In de noordelijke provincies heerst op het ogenblik een vrij constante tempera tuur van zes graden onder nul. Af en toe valt er wat stuifsneeuw, die door de harde oostenwind op hopen wordt gejaagd. Het verkeer ondervindt daarvan echter aan merkelijk minder belemmeringen dan gis teren, toen er verscheidene verkeersonge lukken zijn gebeurd op de spiegelgladde wegen. Friesland heeft van de drie noordelijke provincies de meeste last van de koude. Daar i& vannacht ook sneeuw gevallen op de beijzelde wegen. Het verkeer kon slechts langzaam vorderen. De afsluitdijk was niet te berijden. De hotels in Harlingen en Den Oever ?ijn vannacht boordevol geweest met gestrande automobilisten. Sinds gistermiddag heeft er in Friesland een felle sneeuwjacht gewoed, die de glad de wegen met een wit dek bedekten waar door het rijden nog vei-raderlijker werd. In Groningen en Drente is ook sneeuw ge vallen, maar de autobusdiensten rijden vandaag met minder vertraging dan gis teren. De autobus-verbinding over de afsluit dijk werd gisteravond gestaakt. De bussen reden van Leeuwarden naar Harlingen en van Alkmaar naar Den Oever. Wim Son- neveld strandde gisteravond in Den Oever, nadat zijn auto drie maal om de as was ge draaid. De voorstelling in Leeuwarden kon daardoor niet doorgaan Bij Zurich slipte gisteravond de auto van de 32-jarige heer J. Bont uit Oudkarspel. Met één passa gier. de heer E. Prins uit Egmond aan Zee, gleed de auto in de dijkvaart. Ondanks de koude (het vroor vier graden) lieten zij de auto vollopen met water en zwommen daarna naar de kant, waar zij snel weer op verhaal werden gebracht. Een poosje latei- slipte een kilometer verder een grote tank auto de dijkvaart in. De cabine bleef boven water zodat de chauffeur droog op de wal kon komen. Toen heeft niemand het. meer geprobeerd. Men zette de auto's aan de kant of in een garage en nam de trein in Harlingen of zocht een hotel op. De rijkspolitie aan de beginpunten van de afsluitdijk werd vanmorgen overstelpt met telefoontjes van automobilisten, die wilden weten of zij de dijk over konden komen. De polilie deelde ons1 vanmorgen om tien uur mee, dat de dijk wel bereden kon worden, maar heel langzaam. Op de plaatsen waar sneeuw ligt kan gemakke lijk gereden worden. Door de harde wind waait echter op diverse plaatsen de sneeuw weg, zodat de ijzellaag bloot komt. Er is wel gestrooid en gepekeld, maar door de wind blijft, het zand niet liggen en de door De wisent-bison, waaraan men zich zal kunnen vergapen op een tentoon stelling in het Zoölogisch Museum te Amsterdam, is alleen nog van buiten echt. Van binnen bestaat hij uit hout en ijzer. Tien jaar geleden is de bison gestorven. Men heeft de huid bewaard en geprepareerd. Dat werkje nam zes maanden in beslag. Nu is de bison bij na gereed. Op de expositie, die 22 de cember wordt geopend, zal hij de grote attractie vormen. de pekel ontdooide ijzel bevriest bijna direct weer. Wanneer men heel voorzich tig is kan men de afsluitdijk wel „nemen", zei de politie vanmorgen. LONDEN (UPI) Denemarken en Zwe den zijn door een hevige sneeuwval ge troffen waardoor vele wegen werden ge blokkeerd. Het eiland Oland in de Oostzee sinds vrijdag van de buitenwereld afge sneden. was zonder voedsel, terwijl sche pen vergeefs trachtten het te bereiken. In Zuid-Zweden wordt gemeld, dit de situatie met de dag erger wordt en dat talloze dorpen en boerderijen door de sneeuw zijn geïsoleerd. Het zuidelijk deel van Scania, het oostelijk deel van de pro vincie Blekinve, het zuidoostelijk deel van Smaaland en het eiland Oland zijn het ergst getroffen. vos Belgisch Kongo 1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda can Haarlem 4 Rapport van r.-k. middenstand 5 Tweede Kamer5 Uit stad en omgeving 6, 7 Beurs 6 Scheepcaartberichten 6 IJmondagenda 7 In en om de stad7 Kunst 9 Sport El Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Naar wij vernemen, wordt in politieke kringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat het door de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ingediende wetsvoor stel tot wijziging van de Loterijwet, wordt ingetrokken. Met uitzondering van de A.R., de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Politiek Gereformeerd Verbond (de C.H.U. is verdeeld) bestaan er bij alle politieke groeperingen ernstige beden kingen tegen het ontwerp als zodanig, en vooral tegen de voorgestelde maximum prijstoekenning van 25.000 in de voetbal toto. Omdat van regeringszijde wordt ge vreesd dat het wetsontwerp in zijn hui dige vorm weinig kans beeft om door het parlement te worden aanvaard, hetgeen zou neerkomen op een échec voor het ge hele kabinet, helt men sterk over naar de gedachte, het wetsontwerp terug te nemen Door nader intern beraad zou men dan willen trachten, een ontwerp te concipiëren dat zoveel mogelijk aan de reeds door velen geuite critiek te gemoet zou komen. Uitgangspunt voor het opstellen van een gewijzigd voor stel zou dan worden het rapport van de commissie-Wiarda. dat als maxi- mumm-iis in de voetbal toto een bedrag van 50.000 heeft gesteld. Tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie is te Utrecht het over leg over de lonen voortgezet, nadat de be sprekingen tussen partijen op 18 novem ber waren opgeschort. De besprekingen resulteerden in een voorstel van werkge verszijde om een loonsverhoging tce te passen van 5 percent *per i december met de mogelijkheid van 6 percent per 1 mei 1960, wanneer de ruimte zulks toelaat. Voorts zou uit een te stichten sociaal fonds per 1 mei 1960 aan de gepensioneer de zuivelarbeiders een toeslag worden ver strekt. De werknemersorganisaties heb ben van dit voorstel met een zekere vol doening kennis genomen, zo is thans aan de werknemers in de zuivelindustrie me de werknemersorganisaties waren even wel niet bereid op deze basis een C.A.O. tot 1 mei 1961 af te sluiten. Zij zullen zich evenwel in eigen kring nader op deze voorstellen beraden. Dit is de Franse jachtbommenwerper Mirage III", de grote concurrent van de Amerikaanse „Starfighter"Tussen deze twee zal Nederland een keuze moeten doen voor de vernieuwing van de militaire luchtvloot. Fliegende Blatter: Oud-en-Nieuw is de menselijke bijlslag in de onveranderlijke tijd. Het geld dat door de Nederlandse be volking reeds gestort is op of nog gestort zal worden op giro 22000 is in ieder geval bestemd voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus. Deze verzekering gaf de afdeling voor lichting van het Nederlandse Rode Kruis naar aanleiding van het feit dat het Franse Rode Kruis heeft medegedeeld dat het geen materiële, financiële of persoonlijke hulp meer nodig heeft om de nood te Fré jus te lenigen. Elk bewijs van medeleven van Neder land voor de slachtoffers te Fréjus in de vorm van stortingen op giro 22000 zal door het Franse Rode Kruis dankbaar aanvaard worden en ook voor het gestelde doel ter beschikking worden gesteld. Aan het geld, gegeven voor Fréjus, zal door het Franse Rode Kruis beslist geen andere bestemming worden gegeven. Het Nederlandse Rode Kruis heeft giro nummer 22000 aangewezen voor bijdragen voor de ramp van Fréjus omdat op het bekende nummer 777 nog steeds bijdragen gestort worden voor slachtoffers van de ramp in Japan. Tot en met gisteren kwam op deze rekening voor Japan 53.222 binnen. Tot en met vanochtend is op giroreke ning 22000 18.428,binnengekomen voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus. Met ingang van vandaag, is in Amster dam en nog enige steden in ons land de prijs van de boter met zestig cent per kg verlaagd. De winkelprijs wordt daardoor 1,27 a 1.30 per pakje van 250 gram. Na de scherpe prijsdaling voor room boter 1,20 per kilogram) in de laatste week van november is er opnieuw be weging in de boterprijs gekomen, zij het weliswaar nog niet in het gehele land. Naar wij vernemen heeft een aantal zuivelfabrieken de roomboterprijs ver laagd, hetgeen tot gevolg heeft dat met ingang van vandaag in Amsterdam en een aantal andere gemeenten, verspreid over. ons land, de prijs van de boter met 60 cent per kg is verlaagd. De winkelprijs wordt daardoor 1,27 a 1,30 per pakje van 250 gram. Een aantal andere fabrieken is niet tot prijsverlaging overgegaan. Niettemin wordt er in kringen van de handel rekening mee gehouden dat deze fabrieken indien in de loop van de volgende week West- Duitsland minder boter zou afnemen eveneens tot een prijsaanpassing zullen overgaan, waardoor in geheel Nederland de roomboterprijs omlaag zal zijn gegaan. BRUSSEL (ANP) In en om de stad Loeloeaburg in Belgische Kongo is het maandag tot ongeregeldheden gekomen, waarbij volgens de jongste berichten vijf tien Kongolezen zijn gedood en 25 gewond. Dinsdag is de spanning tussen de ver schillende Kongolese bevolkingsgroepen in dit gebied, die zaterdag reeds tot relle tjes leidde, nog verder toegenomen. Uit Leopoldstad wordt gemeld, dat Loeloea burg en omgeving onder scherp militair toezicht z(jn geplaatst. De militaire nood toestand is uitgebreid. Langs de wegen in de omgeving van de stad trokken maandag groepen met spe ren en messen gewapende Kongolezen op, die door de politie met traangas uiteenge dreven konden worden. Elders wierp de bevolking barricaden op uit vrees te wor den overvallen. Dinsdagochtend was de rust nog niet hersteld en werden op ver schillende plaatsen groepen gewapende Kongolezen waargenomen. De Europese wijk is door troepen afgezet. Joseph Kasavoeboe, een van de Kon golese nationalistische leiders die de afgelopen dagen deelnam aan de mislukte besprekingen over de deelneming van hun politieke partijen aan de komende verkie zingen in Kongo, heeft gewaarschuwd voor de gevolgen die de huidige Belgische politiek naar zijn mening voor de toekomst kan hebben. Hij verklaarde in een onder houd met het Brusselse socialistische blad Le Peuple, dat het plan van minister De Schrijver Kongo zal leiden naar een „soe vereiniteit volgens Belgische opvatting inplaats van naar een Afrikaanse onaf hankelijkheid."' Kasavoeboe betoogde, dat het gebied van Leopoldstad en Neder- Kongo door militairen is bezet en dat men „geen verkiezingen kan houden in een oorlogssfeer". Kasavoeboe herhaalde zijn eis dat de verkiezingen zullen worden uit gesteld. onmiddellijk een rondetafelcon ferentie wordt gehouden en Kongo onmid dellijk onafhankelijkheid wordt verleend met een voorlopige regering voor elke provincie en een federale regering naar Zwitsers voorbeeld. Inmiddels heeft de Kongolese Nationale Partij van de Vooruitging (P.N.P.) in een officiële verklaring de in Brussel ver blijvende leiders van de Abako, de Natio nale Kongolese Beweging en de Afrikaan se Solidariteitspartij, het recht ontzegd zich als woordvoerder van het gehele Kon golese volk voor te doen. De Kongolese leiders van de drie par tijen zullen vandaag naar Leopoldstad te rugkeren. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEINJ-AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Naar aanleiding van berichten als zou de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, tijdens zijn recent bezoek aan Den Haag een nieuw aanbod hebben overgebracht van de Franse vlieg- tuigenfabriek Dassault met het oog op de vervaardiging in licentie van de „Mirage III" in Nederland, vernemen wij van be voegde zijde dat van een nieuw aanbod geen sprake is geweest. Minister Couve de Murville heeft slechts de aandacht ge vestigd op de „Mirage III". Een woordvoerder van het Franse minis terie van 3uitenlandse Zaken heeft ge zegd. dat minister Couve de Murville Ne derland alle Franse hulp betreffende de „Mirage" had toegezegd. Hij voegde eraan toe dat een aantal „Mirages" binnenkort naar Nederland zal vliegen om er demon straties te geven. Vandaag is majoor-vlieger Bartelings van de Nederlandse Luchtmacht, een der leden van de groep militaire deskundigen die alle voor de vervanging van de Neder landse straaljagers in aanmerking komen de vlegtuigtypen hebben onderzocht, naar Frankrijk vertrokken, om een bezoek te brengen aan de Dassault-fabrieken waar de „Mirage" wordt vervaardigd. Advertentie TERLENKA HERENPANTALONS 24.50 PLEIN 1945 no. 48 - TEL. 7439 Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1