Raad van State behandelt lawine van bezwaar tegen streekplan IJmond Pleidooi van Eisenhower voor een internationale wetgeving Gemeentenindustrieën en particulieren bepleiten tegenstrijdige voorzieningen Zweedse sleepboot met 8 man vergaan HET WEER Brand op de „Soestdijk Grootse taak voor internationale rechtbank en de universiteiten Minister Visser heeft nog geen keuze gedaan Gerard van Praag PATISSERSE DEKKERS Drie Deense kotters met samen 12 man vermist HAZENBERG Om het vriespunt Het woord is aan Het nieuwe legervliegtuig ejoreijouvutj! WINTERJASSEN IV20NTY-COATS EEN KERSTKRANSJE BROKKEN SPECULAAS In de krant van heden: VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 45e JAARGANG NUMMER 34 Kantoor: Lange ^Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze Haagse redacteur De eerste kamer van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State behandelt vandaag de éénentwintig bezwaarschriften met ongeveer vyftig gedetailleerde bezwaren welke zijn ingediend door gemeentebesturen, organisaties en instellingen en particulieren tegen het op 20 maart 1956 door de Provinciale Staten van Noordholland goedgekeurde streekplan voor de IJmond-Noord. Alleen al het beknopte overzicht van de bezwaren omvat vier getypte foliovellen. Beverwijk. Zo verzet de gemeenteraad van Beverwijk zich tegen de omschrijving der voorschriften voor de industrievesti ging, tegen een zuidelijke aftakking van rijksweg 9 in oostelijke richting, tegen het feit, dat niet voor het zogenaamde omleg gingsplan werd gekozen en tegen de ves tiging van hinderlijke chemische bedrij ven bij de Hoogovens. Heemskerk. De gemeenteraad van Heemskerk maakt bezwaar tegen het niet- bestemmen tot agrarische grond van duin terreinen en tegen het ontbreken van een rijweg van het noordelijk deel van de toe komstige IJmond-stad naar het strand in de gemeente Heemskerk. Vclsen. B. en W. van Velsen betreuren, dat de streekplannen IJmond-Noord en Zuid-Kennemerland niet tegelijk worden bezien. Inzonderheid maakt het college van Velsen bezwaar tegen de volgens hem te weinige aandacht voor de oeververbin dingen over het Noordzeekanaal met de bijbehorende wegaansluiting. Het oostelijk deel van Rooswijk wil men niet voor be perkte, maar voor basisindustrie bestem men. Verder heeft men bedenkingen tegen de in Velsen-Noord geprojecteerde wegen en tegen het niet opnemen van een ge meentelijk industrieterrein met haven in het streekplan. Aan de door de gemeentebesturen aan gevoerde algemene bezwaren, zoals een volgens hen te vergaande detaillering en het ontbreken van een schadevergoedings regeling voegt de Kamer van Koophandel te Haarlem nog toe, dat de belanghebben den niet vooraf zijn gehoord. Het plan houdt volgens de Kamer geen rekening met afspraken tussen overheid en industrieën en met toezeggingen van overheidswege. De ontwikkelingsmoge lijkheden van de bedrijven worden hier door ernstig verstoord. Landbouwschap. Het Landbouwschap en een aantal particulieren hebben bezwa ren tegen de plaatsbepaling van de in dustrieterreinen ten opzichte van het woongebied en het agrarisch gebied we gens de luchtverontreiniging. „Stichting In Friesland zijn de sleeën al tevoor schijn gehaald en genieten de kinderen van de „zonzijde van de winter". Daar gaan ze, vrolijk ondanks de koude noordooster. DEN HAAG (ANP) De Zweedse sleepboot Titan (141 t) is vermoedelijk in de Botnische golf vergaan. Het schip had een bemanning van zeven koppen en een loods aan boord. De Titan was donderdag uit Holmsund vertrokken naar het 499 ton metende mo torschip Birgitta, dat machinestoring had. De sleepboot seinde later zelf om assis tentie, daar zij met ijs overdekt en zinken de was. De Birgitta heeft de lichten van de Titan zien verdwijnen. (UP1) Reddingsboten zochten de zee af waar een verblindende sneeuwstorm woedde, maar vonden geen spoor van de opvarenden. Drie vissersschepen uit Esbjerg, met elk vier man aan boord, worden sinds enkele dagen vermist. Vermoedelijk zijn de scheepjes („Jytte" van 47 ton, „Lyngvis" van 46 ton en „Stornoway" van 61 ton) van de visgronden voor de felle storm van de laatste dagen afgedreven naar de kust van Noord-Schotland. Hun radiozenders zijn vermoedelijk defect, want veel Deen se vissersschepen hebben in de zware storm zulke schade opgelopen. Twee vlieg tuigen hebben vergeefs langs de Schotse kust naar de drie vissersboten gezocht, en de reddingsschepen „Mortensen" en „Vest- kysten" zijn eveneens vergeefs uitgevaren. Inmiddels is de Deense Groenlandvaar- der „Umanak" in Kopenhagen aangeko men. Dit schip was onderweg van Groen land toen het verzocht werd de „Elfrika" te hulp te komen. De gezagvoerder van het schip, dat 91 passagiers vervoerde, vertel de bij aankomst, dat hij nog nooit in zijn zeemansloopbaan zulke zware stormen had meegemaakt als de afgelopen dagen. Dodencyfer Het noodweer heeft bij de Westeuropese kusten reeds het leven van 82 schepelin gen geëist, namelijk 12 man van de trawler George Robb, 17 man van de Portugese sleepboot Marialve, 3 runners van de Ne derlandse sleepboten Titan en Cycloop, 2 leden van de Britse kustwacht, 8 opvaren den van de reddingboot Mona bij Dundee, 5 Poolse vissers, 20 man van de Noor „El- frida", 7 man van de Duitse „Merkur" en zojuist weer 8 van de Zweedse sleepboot „Titan". Advertentie PROBEERT zaterdag reeds onze heerlyke boterkerststaven, roomboter-kerstkransjes, kerststaven, Weihnachtsstollen Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk enige neerslag. Krachtige tot matige wind tussen oost en noordoost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. NIEUW DELHI (Reuter) In de universiteit van Nieuw Delhi, waar hij één eredoctoraat in dé rechten in ontvangst nam, heeft president Eisenhower verklaard dat er naar zijn mening internationale wetten moeten komen, die oorlog onmogelijk maken. De tijd is gekomen, aldus de Amerikaanse president, dat de wet in internationale aangelegenheden dezelfde rol gaat spelen als nu in de afzonderlijke staten. „Het is beter voor een internationale rechtbank nu en dan een veer te laten dan in een oorlog alles te verliezen", zo zei hij. Voor de universiteiten ziet Eisenhower hier een grootse taak. Ook van een uitwisse ling van studenten tussen de verschillende landen verwacht de Amerikaanse president veel goeds voor de mensheid. Langs juichende menigten was de pre sident door de oude stad Delhi gereden op weg naar de universiteit. Het was zijn eerste belangrijke taak van een nieuwe drukke dag met onder meer een lunch met president Prasad en een officiële tocht door de stad voor het openen van de wereldlandbouwtentoonstelling op het pro gramma. Een deel van de weg naar de universiteit reed hij over bloemen die de toeschouwers hadden gestrooid. Oorlog tegen oorlog Bij het verlenen van het eredoctoraat noemde de vice-president van de univer siteit, Rao, Eisenhower „een pelgrim voor de vrede, een kruisvaarder voor de voor uitgang in de wereld en een beminde vriend van het Indische volk". Het ere doctoraat werd verleend op de volgende gronden: „Niemand weet beter dan hi.j wat de gevolgen van een derde wereld oorlog in dit tijdperk zouden zijn. Bij nie mand dan bij deze beroepssoldaat is de vastbeslotenheid groter dat er geen derde wereldoorlog zal zijn. Na zijn militaire vijanden op het slagveld te hebben ver slagen wenst hij de oorlogsgod zelf te over winnen". Hèrinnerend aan de belangstelling van Eisenhower om oorlog uit te bannen en voedsel voor hongerige miljoenen te ver schaffen en aan zijn uitnodiging aan de wereldmogendheden om te bezuinigen op het gebied van de bewapening teneinde de opbouw in de wereld te financieren, zei Rao: „India zal de Verenigde Staten gaarne steunen in deze oorlog tegen oor log". Voordat de president van de univer siteit, dr. Sarvapali Radhakrisjnan, de bul overhandigde, werd Eisenhower een zilveren presenteerblad aangeboden waarin de woorden „Welkom in onze kring". Onvergetelijk Eisenhower is donderdagavond de ere gast geweest aan het grootste staatsban ket, dat ooit in Nieuw Delhi is gegeven, het hoogtepunt voor een nieuwe dag van het verblijf van Eisenhower in de Indische hoofdstad, dat de Amerikaanse president „onvergetelijk" genoemd heeft Bij het banket had Eisenhower de keus tussen een vegetarisch en een niet-vegetarisch menu. Hij koos het laatste. De Indische „Vereni ging voor de bescherming van koeien" heeft een beroep op Eisenhower gedaan de Amerikaanse regering te verzoeken zich te onthouden van „vredeverstorende handelingen als het slachten van koeien" (die in India als heilige dieren worden be schouwd). Eerder op de dag had Eisenhower een ovatie gekregen van beide kamers van het Indische parlement. Zijn toespraak werd zestien maal door applaus onderbroken. Eisenhower zei, dat gecontroleerde alge mene ontwapening in deze tijd een gebie dende eis is. Met India deelt Amerika het diepe verlangen naar leven in vrijheid, menselijke waardigheid en vrede met ge rechtigheid. Een nieuwe en grote gelegen heid voor dit soort leven was voor allen geopend door de ontzagwekkende ver richtingen van de wetenschapsmensen in de laatste tijd. De wereld, zo zei Eisenho wer, ziet zich nu geplaatst voor het pro bleem hoe de wetenschap moet worden aangewend. De president vroeg of het niet mogelijk zou zijn deel te nemen aan een vijf- of vijftigjarenplan ter bestrijding van het wantrouwen en de bange twijfel en het vasthouden aan de verkeerde dingen van het verleden. De president zei voorts, dat de Verenigde Staten het nodig achten duidelijk te maken, dat zij vastbesloten zijn agressie te weerstaan door de beschik king over voldoende strijdkrachten. De Verenigde Staten geloven door middel van een dergelijke kracht een noodzakelijke bijdrage tot een stabiele vrede voor het ogenblik en ook voor de toekomst gele verd te hebben, aldus Eisenhower. NEW YORK (Reuter) Premier Nehroe heeft in een gefilmd televisie-vraaggesprek verklaard dat hij de Verenigde Staten geen steun zal vragen als communistisch China zijn land zal aanvallen. „Ik ken de vriend schappelijke gevoelens van Amerika maar een belofte vragen betekent een soort van militaire verplichting die ik wil vermij den". Later zei hij dat een oplossing voor de vraagstukken van Azië niet gevonden zal worden in militaire hulp maar op andere wijzen, zoals het verlenen van meer economische hulp. van een stad in het duinterrein" verdient de voorkeur", zeggen deze adressanten. De industriële bestemming van de Wij- kermeerpolders betekent een gevoelig verlies voor de landbouwers. Als compen satie beveelt het Landbouwschap de be schikbaarstelling van grond in de IJssel- meerpolders, de bestemming van honderd tien hectaren grond in de duinen en scha deloosstelling aan. Voorts verzet deze groep van bezwaarden zich tegen de te ge ringe bebouwingsdichtheid; men vindt veertig percent één-gezinswoningen een te gering percentage. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond maken op merkingen van gelijke strekking. Industrieën. Uit de industriële sector maken de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken onder meer be zwaar tegen de 640 hectaren terrein welke gereserveerd zijn voor de basis-industrie, hetgeen men te weinig acht. Er zouden nog tachtig hectaren agrarische grond ge reserveerd moeten worden. Zijn gemeente besturen en agrariërs het met elkaar eens, dat in het streekplan vóór de aanlegging van de industrie-spoorweg naar de Hoog ovens gekozen had behoren te worden, Spoorwegen, Hoogovens en Papierfabrie ken spreken zich met klem daartegen uit. Betreuren B. en W. van Velsen het, dat een tweede tunnelverbinding niet als be stemming maar slechts als „nadere aandui ding" in het streekplan is opgenomen, de directie van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen klaagt, dat hun uitbreidingsmogelijkheden worden beperkt omdat voor die toekomstige tun nelbouw terrein is gereserveerd. Voorts worden de waterwinmogelijkheden, die voor Van Gelder zeer belangrijk zijn, door het streekplan ernstig aangetast. Aan de bestaande waterwingebieden ter groot te van vijftig hectaren is de bestemming basis-industrie gegeven. Ook is er te wei nig uitbreidingsmogelijkheid voor de pa pierfabriek voorzien. Middenstand. Van middenstandszijde is er niet alleen een bezwaarschrift van de Beverwijkse Middenstandscentrale, die concurrentie vreest tussen de oude en de nieuwe city van Beverwijk en met name dat de op Velsen-Noord ingestelde oude city zal gaan kwijnen, maar ook een adres van een Beverwijkse sigarenhandelaar, die vreest dat door verandering in de ver bindingswegen zijn zaak achteruit zal gaan. Grondeigenaren. Tenslotte zijn er enige grondbezitters, die er bezwaar tegen ma ken, dat over het landgoed Westerhout en over de warande een hoofdverkeersweg is geprojecteerd. Bij het begin van de door prof. dr. L. J. M. Beel gepresideerde zitting deelde staats raad mr. P. W. J. H. Cort van der Linden mee, dat de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan zich in hoofdzaak met de voorschriften van het streekplan heeft kunnen verenigen. Vervolgens had de burgemeester van Be verwijk, de heer J. G. S. Bruinsma als eerste het woord om met een voorbeeld aan te tonen dat Gedeputeerde Staten zo wel de zelfstandigheid van het bedrijfs leven als van de gemeentebesturen zouden aantasten. Hij laakte het ook dat de ont wikkeling van de industrie in Beverwijk op allerlei manieren wordt beperkt, terwijl Amsterdam blijkbaar ongehinderd plannen In de afgelopen nacht om halfdrie is brand uitgebroken op het motorschip „Soestdijk", groot ruim 8.000 ton, dat bij de werf van Wilton Feyenoord te Schiedam ligt, waar men het van turbine- tot motor schip ombouwt en inricht als vriesschip. Om ongeveer halfdrie ontdekte een wachtsman de brand en waarschuwde de bedrijfsbrandweer. Omdat het vuur zich via de isolatielagen, die uit kurk beston den, een weg baande naar het beneden schip, moest spoedig de hulp worden inge roepen van de Schiedamse brandweer. De brand woedde het hevigst in ruim vier van het schip. De brandweer, die de vuurhaard moeilijk kon bereiken, stortte grote hoe veelheden water in het schip en op deze wijze gelukte het tegen- halfzes de brand te bedwingen. Het schip had toen zware slag zij. De „Soestdijk", die eigendom is van de Holland-Amerika Lijn, zou begin janu ari gereed moeten komen. Over de oor zaak van de brand is niets bekend. Emerson: Geen enkel oprecht woord is ooit te vergeefs geuit. Minister Visser heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat het nieuwe type straaljager voor het leger nog niet is gekozen. Hij hoopte binnenkort tot een keuze in staat te zijn. Het complex van factoren, die bij de keuze een rol spelen, is oorzaak dat de definitieve keuze pas na diepgaande studie kan worden gedaan. Van de vele factoren die een rol spelen, noemde de minister: de vliegtuigen moe ten een bepaalde actieradius hebben. Ze moeten voor drie taken geschikt zijn (ver dediging, verkenning, aanval op gronddoe len), de vliegtuigen moeten operationeel gebruikt kunnen worden met andere van de Westeuropese luchtmacht. Voor de onderdelenvoorziening moet worden ge let op internationale samenwerking. Ten slotte moet de prijs redelijk zijn en het moet mogelijk zijn de financiering, hope lijk met Amerikaanse steun, te waarbor gen. De huidige vliegtuigen hebben hun tijd vrijwel gehad. Een deel van hun taak zal worden overgenomen door geleide projec tielen, maar het zal nog wel enige jaren duren voor die in voldoende mate beschik baar zijn. De periode van overgang moet worden overbrugd door een nieuw super sonisch vliegtuig. Advertentie BARTEUOR1SSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSËSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS kan ontwerpen voor haven- en industrie complexen, welke zicli tot op het gebied van Velsen en Beverwijk zullen uitstrek ken. Nadayt de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, de belangen van tuin bouw en recreatie (met name de ontwik keling van een strand te Heemskerk) had bepleit, verzocht ir. N. Dammers namens de gemeente Velsen om bij de goedkeuring van het streekplan IJmond-Noord ook de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal te betrekken, wegens de Amsterdamse plannen om dat kanaal tot 400 meter te verbreden. Vervolgens spraken ir. J. Tromp namens de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen, dr. Mesu namens het Land bouwschap, ir. P. van Delden, namens de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken /en mr. A. G. de Blécourt namens de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstre ken. Hun betogen kwamen in hoofdzaak neer op de hierboven gegeven samenvat ting der bezwaarschriften. In ons blad van morgen komen wij terug op de tegen argumenten, welke de ontwerper van het streekplan, ir. P. K. van Meurs, namens het provinciaal bestuur van Noordholland de Raad van State ter overweging heeft aangeboden. Advertentie Kenhemerlaan 100-106 Tel. 5501 Vraagt prijsopgave. - Vraagt zichtzending Advertentie van DEKKERS het smelt op uw tong, is daarom beter! REKLAME met amandelen, per 250 gram 75 ct. (dit zolang de voorraad strekt) CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Effecten en Geldmarkt 2 Op de Praatstoel3 Tweede Kamer3 Beurs 4 Scheepsberichten 4 In de Vishal en op zee 5 IJmondagenda 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Medische verzorging 7 Esperanto-cursus 9 Sport 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Agenda van Haarlem 13 Uitgaan in Haarlem13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1