Aandelenmarkt verruimd door toenemende kapitaalbehoefte van bedrijven ZWITSAL KWAIfA Panda en de meester-diplomaat Welvaartspsychose" in de en Europa DAM PO Vorst van weinig betekenis HOEST UW KIND...? Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Nieuwe fabriek van Seda de Barcelona Certificaten National Tea ter beurze Nieuwe levensverzeke ringen in oktober Conv. obligatielening Stoomspinnerij Twenthe Zwanenberg-Organon Introductie Gulf Oil Nog 800.000 ton naar België toegestaan 2 Hogere winst Mercantile Bank of Canada verkouden 't is weer Uitbreidende activiteit - Vervroegde aflossing Naarden bouwt fabriek in Spanje De kolenexport Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 (Van onze financiële medewerker De moderne mens, zo zegt men thans aan de beurs, koopt; verkopen is een ouderwetse gewoonte, die men moet afleren. Hiermee is in een paar woorden de mentaliteit getekend, welke reeds geruime tijd de effectenbeurzen beheerst en waarby New York en Amsterdam ook deze week weer de toon aangaven, hoewel ook Londen zich niet onbetuigd liet. Op de Amster damse beurs zyn de omzetten in november tot bijna 87 mil joen gestegen, dat is weer 18 miljoen meer dan die van oktober en 14 miljoen meer dan die van november van het vorig jaar. De eerste elf maanden hebben nagenoeg een ver dubbeling van de omzet gebracht en de geldswaarde van de ter beurze genoteerde aandelen is in die periode van 21 mil jard tot 25'/t miljard toegenomen. Als men van deze en vele andere gegevens kennis neemt, krygt men de indruk dat er voor een groot deel van de wereld een gouden eeuw is aan gebroken, waarin de materiële welvaart nog voortdurend toe neemt. Een weldadig "symptoom hierby is dat ook het onderling hulpbetoon daardoor wordt gestimuleerd, zoals blijkt uit de kapitalen, welke tot leniging van de nood in Fréjus binnen komen. Het opmerkelyke is dat deze „welvaartspsychose" niet alleen in Europa bestaat, dat, zoals wij meer dan eens hebben aan getoond, zijn financieel-economische positie gedurende de laatste jaren aanmerkelijk heeft kunnen versterken, maar dat men ze ook in de Verenigde Staten aantreft, waar de cyfers van de staatsbegroting, de betalingsbalans en de buitenlandse handel minder gunstig zjjn dan een paar jaar geleden. Deze week heeft voor de New Yorkse beurs weer een aantal willige dagen doen zien, waarbij het indexcijfer voor industriële aandelen op één dag zelfs met 10 punten steeg, zodat het thans nagenoeg de hoogste stand voor dit jaar heeft bereikt. Geruchten dat het tussen werkgevers en werknemers in de staal industrie wel tot overeenstemming zal komen, toenemende activiteit in de elek tronische industrie, sterk stijgende af betalingskredieten en verkopen van de warenhuizen blijken Wallstreet nog steeds tot een groot optimisme te priKkelen. Het feit dat de schatkist tegen hoge ren te haar uitgaven op vrij korte termijn blijft financieren, geeft voedsel aan de mening van hen, die een nieuwe inflatio- nistische ontwikkeling verwachten en dit alles culmineert in een nog steeds aan houdende stroom van aankopen op de aandelenmarkt, waartegenover de koersen op de obligatiemarkt nog steeds fractio- neel afbrokkelen. De elektronische industrie Hoezeer men thans in de V.S. geneigd is op de toekomst vooruit te lopen, blijkt wel uit de recente koersontwikkeling van de aandelen Consolidated Electronics In dustries Corp., waarin zoals men weet Philips een belangrijk aandeel heeft. Op jaarbasis heeft de winst in het eerste half jaar niet meer dan 1.74 per aandeel be dragen, wat wil zeggen dat de beurs waarde van de aandelen meer dan 30 maal de netto-winst per aandeel bedraagt, ter wijl de koers-winstverhouding bij de ge wone aandelen Philips bijvoorbeeld thans circa 15 is. De elektronische industrie wordt in de V.S., trouwens ook elders, als de bedrijfstak van de toekomst beschouwd en op grond hiervan worden thans voor de aandelen Consolidated Electronics in de naaste toekomst nog veel hogere koersen verwacht. Intussen is de vóór de introductie op de Amsterdamse beurs vrij sterk opgelopen notering, na de introductie wat terugge lopen, doordat vele kopers blijkbaar op korte termijn winst hebben genomen. Nieuwe kopers aan de markt Mede onder invloed van New York heeft Amsterdam deze week het indexcijfer voor de aandelenkoersen voor dit jaar op een nieuw record gebracht, hetgeen wederom met een levendige handel is gepaard ge gaan. De internationale fondsen, met name Philips, lagen daarbij weer aan de Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ De raad van bestuur van La Seda de Barcelona a.s. heeft besloten een algemene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen in de eerste helft van januari en daarin voor te stellen het kapitaal der ven nootschap te verhogen met pesetas 100.605.000 teneinde dit te brengen op pese tas 201.207.000 door de uitgifte van 201.210 aandelen van pesetas 500 ieder. Deze aan delen zullen verder zijn van hetzelfde type als de reeds uitstaande, en uitsluitend a pari worden aangeboden aan de tegen woordige houders in de verhouding van een op een, en onder bijbetaling van pesetas 50 emissiekosten per aandeel. Met deze belangrijke kapitaalsverhoging wordt betoogd,naast de bestaande industrie een nieuwe fabriek te vestigen voor de vervaai-diging van terlenka-vezels en -garen. De A.K.U. te Arnhem heeft op zich genomen haar volledige technische ervaring, betrekking hebbende op dit pro- dukt, aan de Seda ter beschikking te stel len. Van de I.C.I. in Engeland (Imperial Chemical Industries) werd een fabricage- licentie voor dit doel verworven. Een inte rim-dividend ad 6 percent over 1959 zal per 15 december betaalbaar worden ge steld. The Mercantile Bank of Canada, een dochteronderneming van Nationale Han delsbank n.v. te Amsterdam, heeft over het per 30 september beëindigde boekjaar 1958-'59, blijkens het verslag, na pensioen voorzieningen en reserveringen een netto winst behaald van 52.638 (vorig jaar 16.239). Na afschrijving van 52.455 51.087) op gebouwen is ter verdeling beschikbaar 183, welk bedrag wordt toe gevoegd aan het saldo onverdeelde winst per 30 september 1958 ad 1.000. Over 1957/58 werd 34.847 aan een reserve ont trokken. kop. Wij zeiden in het begin dat verkopen als een ouderwetse gewoonte wordt be schouwd, welke men moet afleren, maar het is duidelijk dat tegenover elke koop order een verkooporder moet staan. Het komt er dus op neer dat verkopers andere of dezelfde fondsen, maar dan tegen hoge re koersen terugkopen, hoewel zich uiter aard ook nieuwe kopers in de rij scharen, waarbij men niet in de laatste plaats aan de in aantal en omvang toenemende be leggingsmaatschappijen moet denken. Zo heeft bijvoorbeeld de Robeco deze week bericht dat haar belegde vermogen thans tot c.a. Vs miljard is gestegen en telkens duiken er hier, zowel als in het buitenland (Zwitserland) nieuwe beleggingsmaat schappijen op. Toenemende bedrijvigheid De Nederlandse aandelen behouden tot dusver ook voor de buitenlandse beleggers en de buitenlandse beleggingsmaatschap pijen hun aantrekkelijkheid, omdat ze in verhouding tot vele aandelen aan buiten landse beurzen nog „goedkoop" zijn en in ons land nog steeds van een toenemende industriële activiteit kan worden gespro ken. Men kan dit onder meer ook conclu- deren uit de stijging van het debiteuren- cijfer bij de banken, dat in oktober bijna 100 miljoen bedroeg en dat per ultimo oktober 367 miljoen hoger was dan eind juni. Dat de bedrijven hun investeringen uitbreiden en daarvoor geld nodig hebben. Tcan ook worden afgelezen uit de daling van het tegoed van crediteuren bij de ban ken met 218 miljoen in oktober, terwijl de toeneming van de consumptieve uit gaven in ons land wordt geïllustreerd in de stijging van de afbetalingskredieten. De scherpe koersstijging, welke dit jaar op de aandelenmarkt, plaats vond, is, ger lijk wij vroeger hebben opgemerkt, mede teriaal dat beschikbaar is en het geleidelijk een gevolg van het beperkte aandelenma- loskomen van nieuwe aandelenemissies wordt op de beurs dus als een welkome verruiming van dat materiaal beschouwd. Aandelenemissies Het is verklaarbaar dat de grote bedra gen, welke thans voor de vernieuwing, modernisering en uitbreiding van de be drijven nodig zijn, door de zogenaamde familievennootschappen niet steeds meer kunnen worden bijeengebracht en ook deze week is er weer een in de openbaar heid getreden met een emissie van 2.112.000 gewone aandelen a 100 percent, namelijk de Nederlandse Export Papier fabriek te Nijmegen. Uit de gegevens van het prospectus blijkt dat we hier weer met een van de zogenaamde binnenvetters te doen hebben, die in betrekkelijk korte tijd hun bedrijf met inderdaad verbluffende resultaten hebben kunnen uitbreiden. Op gericht in 1950 met een kapitaal van 198.000. heeft men in 1951 hiervan 30.000 terugbetaald en het resterende kapitaal van 168.000 is in ruim acht jaar tijds tot 2.112.000 aangegroeid, zodat hij, die oorspronkelijk 1000 aandeel bezat, thans c.a. 12.500 aandelen de zijne kan noemen. Noteren deze aandelen straks laat ons zeggen 250 percent, dan heeft de houder van oorspronkelijk één aandeel een bezit, dat 31.250 waard is. Het in dexcijfer van de omzet is van 100 tot 175 gestegen en na de verdubbeling van het kapitaal beschikt de vennootschap nog over meer dan 2 miljoen open reserves en tot dusver in 1959 verkregen winsten, zijnde circa 50 percent van het kapitaal. Men verwacht over het vergrote kapitaal 12 percent dividend te kunnen uitkeren en er behoeft niet aan te worden getwijfeld of voor dit aandeel zal op de beurs grote belangstelling worden getoond. Dit zal vermoedelijk ook wel het geval zijn met de Antilliaanse Verffabriek,waar van 490.000 aandelen worden uitgege ven a 110 percent, en die de verf zal pro duceren, welke tot dusver in de Neder landse Antillen werd ingevoerd. Dat men thans reeds 10 percent meer dan pari vraagt, bewijst wel welke verwachtingen van de kooplust van het publiek worden gekoesterd. De Stoomspinnerij Twenthe heeft voor de uitbreiding van haar bedrijf 2 mil joen nodig, die ze wil vinden door de uit gifte van 5 percent converteerbare obliga ties. welke van 1 januari 1961 tot 31 de cember 1966 met toebetaling van 110 tegen 600 aandelen kunnen worden ver wisseld. wat wil zeggen dat de aandelen, die thans circa 174 percent noteren, tot circa 185 percent moeten stijgen om con versie voordelig te doen zijn. Ook voor deze obligaties zal het aan belangstelling niet ontbreken, zowel wegens het mooie rendement, als de kans op koerswinst. Het blijkt nog steeds dat er voor beleg ging vooreerst nog voldoende kapitaal ter beschikking staat. De 4'/2 percent lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, voorlopig op 100 miljoen gesteld, kan tot een veel hoger bedrag worden toegewezen en de 5 percents obligaties van de financieringsbank Avista hebben grif plaatsing gevonden. Naar de Nederlandsche Handel-Maat- schappij en de Twentsche Bank meedelen zullen van donderdag 17 december af ter beurze van Amsterdam worden verhan deld certificaten aan toonder van 10 aan delen, met een nominale waarde van 4 dollar elk. in de National Tea Co., ge vestigd te Chicago (Verenigde Staten). De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering der aandelen te Nejv York van 16 december. D.e^e.n.Qteripg bedroeg op 9 december 18¥s, dollar, over eenkomende met een Amsterdamse no tering van 743.38 per certificaat van 10 aandelen. Opneming der certificaten in de effectenprijscourant is aangevraagd. De National Tea Co. behoort tot de grootste ondernemingen in Amerika die zich toe leggen op de verkoop van kruideniers waren en aanverwante artikelen. De ver kopen vinden plaats via detailzaken (chain-stores). Op basis van de laatste koers in New York ad 18-ki dollar en een kwartaaldividend van 0.20 dollar, bedraagt het rendement op de aandelen in Amerika 4,27 pereent. hetgeen in Nederland voor de certificaten uitkomt op circa 3,48 per cent. In oktober is, aldus het C.B.S., voor 357,7 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen gesloten, waarvan 158,3 miljoen aan kapitaals-, 177,6 miljoen aan rente- en 21,8 miljoen aan volksverzekering. Over september waren deze bedragen res pectievelijk J 392,0 miljoen, 156,5 miljoen, 215,5 miljoen en f 20,0 miljoen. In januai-i t/m oktober werd in totaal 3462,4 miljoen aan nieuwe levensverze keringen gesloten, gespecificeerd als volgt: 1578,5 miljoen kapitaals-, 1673,1 mil joen rente- en 210,8 miljoen volksverze kering. Over dezelfde periode van 1958 waren deze cijfers respectievelijk 3187,8 miljoen, 1428.8 miljoen, 1542,1 miljoen en 216,9 miljoen. Advertentie 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier Op 18 december zal by de Twentsche Bank n.v. de inschryving openstaan op de reeds aangekondigde uitgifte van 2 mil joen 5 percent in aandelen converteerbare obligaties, in stukken van 1000 aan toon der, ten laste van de n.v. Stoomspinnerij Twenthe te Almelo tot de koers van 100 percent. De inschryving staat uitsluitend open voor houders van aandelen in de ver houding van een obligatie van 1000 op vier aandelen van 500. De claimhandel zal beginnen op 11 december. De stortings- datum is 14 januari 1960. Officiële note ring ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De aflossing geschidt in tien jaarlijkse termijnen in de jaren 1966 t/m 1975. Ver vroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan vóór 1 januari 1961 en daarna tegen 102 percent in de jaren 1961 t/m 1965, 101 percent in de jaren 1966 t/m 1970 en 100 percent tijdens de verdere looptijd. De conversieperiode loopt van 1 januari 1961 t/m 31 december 1966. Een obligatie van 1000 kan dan onder bijbe taling van 110 in contanten worden ver wisseld in telkens een aandeel van nomi naal 500 en een aandeel van nominaal 100, hetgeen neerkomt op een conversie koers van 185 percent. De coupons verval len op 1 januari. De directie is tot deze uitgifte overge gaan om mede met het oog op de voort durende uitbreiding van de activiteiten een gezondere financieringsbasis te cre- eren. In 1959 werd voortgang gemaakt met een verdere modernisering van het machinepark. De orderportefeuille is zo danig, dat er voorshands geen tekenen zijn dat de bezetting zal verminderen. De ex port bleef zich gunstig ontwikkelen. De directie verwacht dat de resultaten over 1959, welke nog beïnvloed worden door de recessie van 1958, geen belangrijk ver schil met het vorige boekjaar te zien zullen geven. De winstsaldi vóór aftrek van ven nootschapsbelasting en statutaire tantièmes over 1957 en 1958 beliepen resp. 922.548 en 580.627, waaruit respectievelijk 12 en 10 percent dividend werd uitgekeerd. Blij kens een tussentijdse globale balans beliep het resultaat over de periode 1 januari— 10 oktober 1959 vóór afschrijvingen, tan tièmes en belastingen voor de n.v. Stoom spinnerij Twenthe 1 1.040.000. De gecon solideerde balans over dezelfde periode wijst een resultaat aan van 1.139.000. In een vergadering van de raad van commissarissen en raad van bestuur der n.v. Koninklijke Zwanenberg-Orga- non is besloten de converteerbare obli gatielening, oorspronkelijk groot 10 mil joen en pro resto groot 7.288.000, ver vroegd aflosbaar te stellen per 16 februari 1960 tegen de koers van 101V2 percent. Overeenkomstig de bepaling van de trustakte hebben de obligatiehouders tot en met 15 februari 1960 het recht hun obli gaties te converteren in gewone aandelen n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon. Twee obligaties onder bijbetaling van 630 geven recht op een gewoon aandeel ad. 1.000 nominaal. Het bestuur wijst de obligatiehouders er op, dat bij conversie voor 1 januari 1960 de verwisseling ge schiedt tegen aandelen inclusief het divi dend over het jaar 1959. De n.v. Chemische Fabriek „Naarden" deelt mede, dat haar buitenlandse activi teiten zijn uitgebreid door de vestiging van een belang in Spanje <»nder de naam Naar den Productos Organicos s.a. te Barcelona. De nieuwe fabriek, waarvan de bouw thans in volle gang is, zal binnenkort in gebruik worden genomen voor de produktie van grondstoffen voor de levensmiddelen- en andere industrieën, waaronder ook bulk- produkten als natriumbenzoaat en ben- zoezuur. Arbitrage in staalconflict? De Amerikaanse minister van Arbeid heeft de onderhandelaars van vakbond en werkgevers in de Amerikaanse staalindustrie in overweging ge geven arbitrage in hun geschil te aanvaarden, of het voor te leggen aan een neutrale derde instan tie. De vakbond gaat hiermee akkoord, de werk gevers zijn er tegen gekant. Een beslissing is echter nog niet genomen. 10. De geheime agenten stonden zo in gespannen aan het touw te trekken, dat zij niet eens merkten, dat de trein een sta tion binnenreed en daar stil hield. Zij ble ven rukken en trekken, in de hoop, einde lijk het koffertje op te vissen. Maar dat koffertje hing al lang niet meer aan het touw het werd door Panda mee gedragen, toen hij met Archibald Smurk op het per ron stapte. „Kijk, daar gaan ze!" zei Pan da opgelucht, toen de trein zich weer in beweging zette, „en ze hebben nog steeds niets in de gaten! U hebt die geheime agent een mooie poets gebakken!" „Zo moogt ge dat niet uitdrukken", zei de diplomaat, „het zijn agenten van een be vriende mogendheid en die bak ik geen. eh..poets. In de diplomatieke taal noemt men dat anders". „Dan noemt u het maar anders", zei Panda, „hoofdzaak is, dat we die twee kwijt zijn, zodat we niet langer bang hoeven te zijn, dat ze uw koffertje afpakken". Maar Panda merkte al da delijk, dat er nog steeds op het diploma tenkoffertje werd geloerd „Koffertje dra gen?!" klonk opeens een rauwe stem. En meteen werd het hem uit de hand gerukt! Naar de Rotterdamsche Bank en de Am- sterdamsche Bank meedelen zullen van donderdag 17 december af ter beurze van Amsterdam worden verhandeld certifica ten aan toonder, vertegenwoordigend vyf of tien gewone aandelen met een nominale waarde van 33 1/3 dollar elk in de Gulf Oil Corporation. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering in New York van 16 december. De slotnotering in New York bedroeg op 8 december 37 dollar per aandeel, over eenkomende met een Amsterdamse koers van 736,25 per certificaat van vijf aan delen en 1472,50 per certificaat van tien aandelen. Opneming in de effectenprijs courant wordt aangevraagd. Gulf Oil is, blijkens het prospectus, de op een na grootste petroleummaatschappij in de V.S. en, op basis van de produktie- cijfers van ruwe olie in 1957, de op twee na grootste ter wereld, na de Standard Oil (New Jersey) en de Koninklijke-Shell groep. In de Benelux kent men Gulf Oil (Nederland) n.v. Uit de cijfers over de eer ste zes maanden van 1959 blijkt, dat de netto winst 22 percent hoger is dan over dezelfde periode van 1958. De winst over de eerste negen maanden bedraagt 6.69 dollar per aandeel tegen 6.31 dollar in dezelfde periode van 1958 Het rendement in Ne derland kan gesteld worden op circa 2,3 percent. Blijft de maatschappij haar poli tiek van jaarlijkse uitkeringen van stock dividenden voortzetten, dan bestaat vol gens het prospectus de gerede kans, dat de aandeelhouders hierin voor het lage ren dement in ruime mate compensatie genie ten. De ministeriële vertegenwoordigers van Nederland, Duitsland en Frankrijk hebben donderdag op een vergadering met de leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal medegedeeld geen bezwaren te heb ben tegen een vermindering van de ko- Ieninvoer in België tot drie miljoen ton voor 1960. Naar wij vernemen betekent dit voor Nederland dat in het komende jaar niet meer dan 800.000 ton kolen naar België mag worden geëxporteerd. Over 1959 was tot begin december een hoeveelheid kolen van ongeveer 915.000 ton naar onze zuiderburen uitgevoerd. De invoer van kolen in België uit de zes lan den van dé Gemeenschapzal indien de plannen van de Hoge Autoriteit de volgen de week in Luxemburg zoals thans te ver wachten valt niet op bezwaren van de Mi nisterraad van de E.G.K.S. stuiten in totaal 2.9 miljoen ton mogen bedragen. België zal een import van 100.000 ton van landen buiten de Gemeenschap toe mo gen staan, terwijl de Bondsrepubliek en Frankrijk samen 2,1 miljoen ton naar Bel gië zullen mogen uitvoeren, waarvan de Duitse kolen ongeveer 90 percent /uilen uitmaken. De invoer van de zes landen van de Gemeenschap bedroeg in 1959 on geveer 3,6 miljoen ton. Inmiddels werd geen definitief standpunt bepaald over de vraag of gezien de voort durende crisistoestand in de Belgische ko- lenindustrie de bijdrage van de E.G.K.S voor de uitkeringen aan de gedeeltelijk werkloze Belgische mijnwerkers in 1960 zal worden verlengd of vernieuwd. Ford Nederland gaat „Falcon" in produktie nemen In maart van het komende jaar zal de n.v. Ne derlandsche Ford Automobiel Fabriek aan de Hemweg te Amsterdam de produktie van de nieuwe volgens Amerikaanse begrippen kleine wagen „Falcon" ter hand nemen. De verrui ming van de totale automobielmarkt in Nederland blijkt wel uit het feit. dat in de eerste elf maan den van 1959 in totaal 88.382 eenheden werden verkocht. Dit is reeds een record. Tien zwarte vlooien. Tien zwarte vlooien, gevonden onder een droge rots, zijn de eerste insecten die men in het zuid poolgebied heeft ontdekt. Volgens een mededeling van het Amerikaanse departement van Defensie zijn de vlooien gevonden op de basis Hallett, 544 kilo meter zuidelijk van McMurdo Sound. Pensioen. Sam het aapje dat verleden week in een Amerikaanse raket een ruimtereis heeft gemaakt, heeft „pen soen" gekregen. Het aapje, dat niet meer voor ruimte-onderzoekingen zal worden gebruikt, verblijft thans weer in het centrum voor wetenschappelijk onderzoek te Balcones. nabij San Anto nio in Texas. Eentonig. Veertig matrozen van de Deen se vlootbasis te Aarhus zijn in honger staking gegaan. Zij klagen, dat het hen te „eentonig" is en het brood „zo hard als een bikkel en tien dagen oud". De eerste maaltijd die de hongerstakers niet aanroerden bestond uit een ei, kaas, leverpastei, worst, brood, boter en marmelade. Botsingen. Volgens in Hargesisa (Brits Somaliland) ontvangen berichten zijn deze maand 26 mensen gedood bij bot singen tussen Somali's en Ethiopiërs in het grensgebied. Doodvonnis. In Nairobi (Kenya) is de 28- jarige blanke Peter Poole ter dood veroordeeld wegens moord op een Afrikaanse huisknecht, die stenen had gegooid naar Poole's honden. Een blan ke jury sprak het schuldig uit waarna de president van het hooggerechtshof, Sir Ronald Sinclair, het doodvonnis uit sprak. Hitlergroet. De zestigjarige Josef Pertl is in München veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf omdat hij bij de begrafenis van een vroegere nazi-func tionaris de Hitlergroet had gebracht. Pertl ontkende dat hij zich aan dit feit had schuldig gemaakt. „Ik wilde al leen maar mijn hand op de kist leggen, maar door de kransen kon ik er niet bij en hield ik mijn arm bij vergissing pen poosje in de lucht", zo zei hij. Overi gens voerde hij aan niet te weten dat de Hitlergroep in West-Duitsland ver boden was. Veroordeeld. De neger Robert Lee Golds- by is donderdag voor de tweede maal tot. de doodstraf veroordeeld wegens moord op een blanke vrouw in 1954. Als het vonnis wordt uitgevoerd zal hij op 22 januari in de gaskamer van de staat Mississippi ter dood worden ge bracht. Goldsby was vijf jaar geleden ook al tot de doodstraf veroordeeld, maar een federaal hof had een nieuw proces bevolen op grond van het feit dat negers uit de jury waren geweerd. De nieuwe jury bestond weer uitslui tend uit blanken. Voorwaardelijk. Twee jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 2000 frank heeft de rechtbank in Door nik opgelegd aan de voormalige pou- jadistische afgevaardigde in het Fran se parlement Berthommier, die met twee metgezellen in oktober van dit jaar aan de Belgisch-Franse grens werd betrapt met een plastiek-bom. De rechter sprak hen vrij van de beschul diging. dat zii van plan waren in Charle roi een aanslag te plegen op een lid van het Algerijnse Bevrijdingsfront. Korte vreugde De Amerikaanse piloot Austin Young, die woensdag uit de ge vangenis van Pinar Del Rio op Cuba ontsnapte, is donderdag in een hotel te Havana opnieuw gearresteerd. Young was tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens contrarevolutio naire activiteit. Interpol. De internationale politie-organi- satie Interpol en de Raad van Europa hebben besloten samen te werken bij het streven naar standaardisatie. Het bestuur van de Interpol heeft te Parijs een nieuwe geheime cijfercode voor boodschappen goedgekeurd, waarmee men de snelheid van de berichtgeving wil opvoeren en de kosten hiervan druk ken. Voorts werd van gedachten gewis seld over de uitbreiding en de verbete ring van het internationale radionet, het voornaamste wapen van de Inter pol bij de bestrijding van de misdaad. Explosie. In een dichtbevolkte wijk van de Japanse stad Jokohama is een vrachtwagen met vier ton dynamiet in botsing gekomen met 'n andere vracht wagen en geëxplodeerd. Vier mensen, de bestuurders en bijrijders van de bei de vrachtauto's, kwamen om het leven en 98 personen raakten gewond. De ex plosie was zo hevig dat 31 woonhuizen vernield werden en 200 andere zwaar beschadigd. Talrijke mensen werden door de kracht van de explosie uit hun bed geslingerd. Van de vier doden is geen spoor gevonden. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst in Noord- en Midden-Europa is over het geheel genomen minder streng geworden. In Duitsland vroor het de afge lopen nacht 3 tot 4, in Zuid-Zweden 3 tot 6 graden en in Polen 5 tot 9 graden. In Denemarken schommelt de tempera tuur om het vriespunt. In ons land daalde de temperatuur de afgelopen nacht overal beneden nul, maar in het zuiden vroor het niet meer dan '1 graad. De depressie boven de Golf van Biscaye vult langzaam verder op, terwijl daarente gen randstoringen van deze depressie de luchtdruk doen dalen in Midden-Europa, in verband daarmede draait de wind in ons land naar noordwest, waarbij in het noorden van het land lucht zal worden aangevoerd, die over de Oostzee en de Duitse Bocht is gestroomd. De tempera tuur zal daardoor stijgen en overdag even boven nul komen, in het zuiden van het land blijft de lucht over land aangevoerd met lichte vorst in de nacht en overdag temperaturen om het vriespunt. De wol- Zaterdag 12 december Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur. Maan op 15.23 uur, onder 5.32 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 11 december Hoog water 1.06 en 13.31 uur. Laag water 9.00 en 21.17 uur. Zaterdag 12 december Hoog water 2.00 en 14.20 uur. Laag water 9.55 en 22.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. kenvelden van de randstoringen boven Midden-Europa zullen af en toe ons land binnendrijven, waarbij de kans bestaat, dat er hier en daar enige neerslag valt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen >1 «d binnen- en buitenland. d P 3 Neerslag, laatste 24 uur. C.C a o H a <D Sa SI S3 Den Helder geheel bew O -1 0 Ypenburg geheel bew. ono -1 0 Vlissingen zwaar bew. ono 2 0 Eelde .geheel bew o -2 0 De Bilt geheel bew ono 0 0 Twente half oew. O -1 0 Eindhoven geheel bew ono 0 0 Zd Limburg geheel bew no 4 0 Helsinki zwaar bew. zzo -7 0 Stockholm sneeuw O -3 3 Oslo geheel bew n -4 0 Kopenhagen geheel bew O 2 0,3 TAberdeen hagelbui windst. 6 6 Londen regen ono 7 2 Amsterdam geheel bew ono -1 0 Brussel geheel bew no 4 0 Luxemburg zwaar bew no 2 0 Parijs zwaar bew nno 9 2 Bordeaux motregen zzo 9 2 Grenoble licht bew. zzw 14 1 Nice onweer nnw 14 20 Berlijn sneeuw ono -2 0,1 Frankfort geheel bew no 4 0 München geheel bew ozo 1 0 Zürich geheel bew w 3 0 Genève zwaar bew windst. 0 0 Locarno regen zzw 2 46 Wenen zwaar bew ozo 4 1 Innsbruck regen O 6 0,4 Rome half bew. zzo 17 2 Ajaccio regenbui zzw 19 17 Madrid geheel bew zw 6 0 Lissabon regenbui nw 14 5

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2