NUTROMA I Amerika wil minder bijdragen aan de Europese defensie Tegen „Pistolen Tonny" en bendeleider 7 jaar geëist KEELPIJN Ponnes ÏHLif1 hp bprlphFn Mjb Seinen werkten niet op de lijn Amsterdam-Hilversum Nog steeds hulp aan de droogtegebieden Sovjet-Unie gaat grootste hoogoven ter wereld bouwen 3 MINISTER VISSER IN TWEEDE KAMER: Diensttijdverkorting is afhankelijk van loonsverhoging voor het beroepspersoneel Schouwburg in Zwolle officieel heropend Hij proeft hetZij weet het OVERVAL OP POST AGENT BERECHT Officier: „Deze jongens zullen zonder aarzeling ieder neerschieten" Jeugdgevangenis gehekeld neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHIUPS-DUPHAR handen Motorrijder breekt sleutelbeen bij botsing Qp de <=PraatótcsL EEN OPLOSSI NG VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Zoet water uit zeewater 200 jaar geleden VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Verkorting van militaire diensttijd is alleen mogelijk indien meer beroepspersoneel beschikbaar komt, verklaarde minister Visser gisteren in de Tweede Kamer. Dienst- tijdverkorting is daardoor afhankelijk van een extra salarisverbetering voor het beroepspersoneel, want het huidige salarispeil is niet aantrekkelijk. In het begin van het volgend jaar hoopt de minister over het salarispeil een beslissing te kunnen nemen. In de defensienota zullen dan de mogelijkheden worden uiteengezet van een diensttijdverkorting, die niet ten koste mag gaan van de aangegane verplichtingen. Minister Visser wilde zich niet binden aan een toezegging, de nota met de plannen voor het defensiebeleid in de jaren 1961-1963 in te dienen in het eerste kwartaal van I960, want dat zou kunnen leiden tot minder gedegen werk. Dit antwoord vond de heer De Kadt (P.v.d.A.) onbevredigend. Hy diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de nota niet later dan in het eerste kwartaal in te dienen. Over deze motie zal volgende week dinsdag worden gestemd. Er is geen meerderheid voor. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Visser noemde oud-minister Staf de man die een defensiefabriek heeft opgebouwd, waarvan het nu zijn taak is deze zo doeltreffend mogelijk in bedrijf te houden en waarin aanpassingen nodig zijn in het vooruitzicht dat de grote geld schieter (Amerika) zich geleidelijk uit het bedrijf zal terugtrekken. Tijdens zijn verblijf in Washington heeft onze minister van Defensie geen bepaal de toezeggingen gekregen voor Ameri kaanse financiële hulp. Wel is hem geble ken dat het standpunt van de Verenigde Staten tegenover-de-NAVO ongewijzigd is gebleven. Amerika blijft voorshands tot aanvullende financiële steun bereid, indien wij zelf redelijk bijdragen tot het behoefte plan van de NAVO. De Verenigde Staten verwachten wel, vertelde minister Visser, dat de Europe se bondgenoten meer en meer op eigen be nen gaan staan. Hij vindt dat een redelijk verlangen. Wij moeten de consequentie aanvaarden dat Europa geen verzameling is van in economische ontwikkeling ach tergebleven landen. Dat is de werkelijk heid waarmee wij voor de toekomst reke ning moeten houden. De defensielasten in de laatste negen, jaren zijn niet zo geweest, dat we in onze ontwikkelingsmogelijkhe den zijn beperkt. In verhouding tot andere uitgaven zijn de defensielasten gedaald. Er is nog geen beslissing genomen over verhoging van de defensieuitgaven. Onze toenemende welvaart stelt ons in staat onze NAVO-verplichtingen na te ko men en geen risico te nemen met de vei ligheid. In enkele naburige landen, waar de welvaart niet minder is, is de defensie spanning naar verhouding minder dan de onze. Maar er zijn ook andere NAVO-lan- den die naar verhouding meer doen. Min der inspanning van andere landen kan geen reden zijn de onze op een lager peil te brengen, want dan wordt de veiligheid kleiner dan ons eigenbelang vordert. Als we zelf onze verplichtingen niet nakomen, kunnen we dan niet meer van andere lan den verlangen. Als we alleen kijken naar de enkele NAVO-landen, die in hun ver plichtingen tekortschieten, begint een af brokkelingsproces, dat de veiligheid in ge vaar zou brengen. Nieuw-Guinea „De beveiliging van Nieuw-Guinea be schouw ik als een nationale verplichting" verklaarde minister Visser. Daarmee doen wij niet tekort aan de NAVO. Wij zullen niet nalaten in Nieuw-Guinea maat regelen te nemen indien de toestand zich in ongunstige zin zou wijzigen". Persoon lijk is de minister voorstander van de in schakeling van Papoea-bataljons als bij drage tot de beveiliging. Maar daarover moet het kabinet beslissen. Het had de minister van Defensie ver heugd, dat de overgrote meerderheid van de Kamer het ermee eens is dat de inter nationale verhoudingen ertoe dwingen re kening te houden met de mogelijkheid van communistische agressie. De interna tionale toestand rechtvaardigt de defen sie-inspanning. Als men heeft gekozen te gen het communisme, kan men het betreu ren dat de defensie zoveel kost, maar dan is er geen reden voor gespletenheid in ons volk in de beoordeling van de defensie als voorwaarde voor onze geestelijke en maat schappelijke vrijheid. De mogelijkheden van economische en sociale ontplooiing stellen echter een grens aan onze defensie-uitgaven, omdat anders de verdedigingswil zou worden onder mijnd. Het is niet nodig naar volmaakt heid te streven, maar wel naar een grond slag waarop een verantwoorde defensie kan worden opgebouwd en gehandhaafd Een staatssecretaris voor de luchtmacht zou minister Visser voorlopig niet willen aanstellen. Door een nieuwe verdeling van taken zou men het gevaar lopen van nieu we verdeeldheid, terwijl juist naar meer eenheid tussen de onderdelen van de krijgs macht moet worden gestreefd. v Staatssecretaris Calmeyer verklaar de zijn benoeming te hebben aanvaard na dat minister Van den Bergh reeds de ver ticale organisatie had aanvaard. Er werd op hem een zo dringend beroep gedaan dat hij meende verplicht te zijn zich daar aan niet te ontrekken. Vloeken verboden De staatssecretaris was niet van me ning dat in het leger meer wordt gevloekt dan in de burgermaatschappij. Integen deel, vloeken is een Nederlandse volkszon de die in het leger wordt binnengedragen In het leger wordt er echter tegen opge treden, want vloeken is verboden. Officie ren in burger kunnen optreden tegen mili tairen zonder zich te legitimeren. Hoewel de heer Calmeyer het gewenst vindt dat zij het wel doen, kan hij niet het bevel daartoe geven op grond van rechterlijke uitspraken. „U kunt dat niet", interrumpeerde de heer E. Vermeer (P.v.d.A.), omdat u zich beroept op jurisprudentie uit de oer tijd". „Ik wist wel dat de heer Vermeer pro gressief is", antwoordde de heer Cal meyer. maar een rechterlijke uitspraak uit 1956 kan hij toch onmogelijk iets uit Ie oertijd noemen". Een begin zal worden gemaakt met de reorganisatie van de Dienst Materieel Landmacht en andere logistieke diensten op grond van het rapport van een parti culier accountantsbureau. De organisatie zal meer worden geconcentreerd, maar geleidelijk, zonder brokken te maken. De Minister Visser aaankopen lopen thans bevredigend. Be gin volgend jaar zal een principiële be slissing worden genomen en daarna ge leidelijk worden uitgevoerd. Voor onderofficieren zullen ruimere mo gelijkheden moeten worden geschapen om te kunnen worden bevorderd tot officier. De staatssecretaris wil weer een hoofd cursus instellen voor het middenkader en de opleiding bij de K.M.A. op hoger peil brengen en aanpassen bij de maatschap pelijke ontwikkeling. Wie in militaire dienst treedt, moet het tot alles kunnen brengen, maar aan de eisen van bekwaam heid mag niet worden getornd. Sympatiek stond de heer Calmeyer te genover dë gedachte, vaëndrigs in de laatste maand, vóór zij, met groot verlof gaan. tijdelijk te bëvorde'rèn tót tweede luitenant. STAATSSECRETARIS DE JONG ver klaarde dat de bijdrage van onze marine aan de NAVO niet helemaal voldoet aan de eisen. Er wordt van ons een tweede vliegkampschip verlangd, maar de rege ring is overtuigd dat we dat niet kunnen betalen. De taak van onze marine is voor namelijk gericht op de bestrijding van duikboten. Dat moet gebeuren met vlieg tuigen en dan is „een drijvend voorwerp met een soort platform" nodig waarop die vliegtuigen kunnen landen. Dat is de „Karei Doorman", die omgeven is met emotie, maar die een wezenlijk onderdeel is van de duikbootbestrijding. Evenals verleden jaar verklaarde de heer S c h u r e r (P.v.d.A.) weer tegen een bepaalde begrotingspost te zullen stemmen om daarmee zijn principiële afkeer van een atoomoorlog tot uiting te brengen. De begroting werd ten slotte goedgekeurd met de stemmen van de C.P.N. en de P.S.P tegen. Gisteravond omstreeks halfzeven is sto ring opgetreden in de automatische bevei liging van de spoorlijn Amsterdam-Hilver sum. Oorzaak was het uitvallen van de voedingsstroom in de Watergraafsmeer, zodat de automatische seinen niet werk ten en de treinen meermalen moesten stoppen of zeer langzaam rijden. De snel treinen uit het noorden en Twente reden slechts tot Amersfoort. Daar moesten de reizigers overstappen op de normale trei nen naar de hoofdstad. Om halfelf was de storing opgeheven De burgemeester van Zwolle jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten heeft donder dag in Zwolle het gemoderniseerde en uit gebreide schouwburgcomplex onder grote belangstelling officieel geopend. Na de rede van de burgemeester sprak de voorzitter van het bestuur van de stich ting Odeon, de heer W. Breunis, en ver volgens gaf de pianist Stefan Askenase een Chopin-recital. Het complex omvat thans de vorig jaar gemoderniseerde schouwburgzaal, die plaats biedt aan 560 bezoekers, een akoes tisch verantwoorde concertzaal met to neelaccommodatie, twee foyers, een gro te hal, een keukenbuffet, kleedkamers en douches voor de artiesten, kassa's aan twee zijden van het gebouw, voorzien van luchtverversing. De schouwburgzaal en de nieuwe concertzaal, c'.ie 380 zitplaatsen heeft, zijn zo gelegen, dat beide zalen ge lijktijdig kunnen worden gebruikt zonder dat het geluid van de ene zaal tot de an dere doordringt. De transporten van gisteren meegere kend, zijn tot nu toe 1333 stuks jongvee uit de droogtegebieden naar „logeeradres sen" in de westelijke provincies gebracht. Er kwamen 530 uit Drente, 34.4 uit Gelder land en 459 uit Overijsel en er gingen 968 naar Zuid-Holland, 150 naar Zeeland en 215 naar Noord-Holland. Totaal is voor ongeveer 2100 dieren lo- geerruimte aangeboden. Verwacht wordt dat alle dieren omstreeks de jaarwisseling getransporteerd zullen zijn. Over een week zullen de laatste veevoe dertransporten door militairen verzorgd worden. Gisteren waren 143 militaire vrachtauto's met veevoeder onderweg. Militaire schepen hebben totaal 375 ton uit Zeeland afkomstig lucernemeel en een hoeveelheid hooi en stro naar de droogte gebieden gebracht. Er wordt nu overwo gen hoe, na het wegvallen van de militai re medewerking bij het vervoer, de vee- voeractie van de drie centrale landbouw organisaties kan worden voortgezet. Advertentie de veredelde koffiemelk van Tlittrixuci (Van onze Amsterdamse redacteur) Na een fel requisitoir, waarin kritiek werd geuit op de zogenaamde „open inrichtingen" voor jeugdige delinquenten, maar ook op „de non chalante wijze waarop de Nederlandse Landmacht haar wapens bewaakt", heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, gistermiddag hoge straffen geëist tegen vijf van de zes jonge misdadigers die op 9 mei de mislukte roofoverval op de 54-jarige postagent-sigarenwinkelier H. Nu- koop in Tuindorp-Watergraafsmeer („Betondorp") in Amsterdam-Oost hebben gepleegd. Tegen de beide hoofdfiguren van de bende, de 21-jarige typograaf Cor. G. en de 19-jarige bankwerker Tonny de G., eiste de offi cier een gevangenisstraf van zeven jaar, tegen de 19-jarige gereedschaps maker Cor. V. zes jaar, tegen de 23-jarige verfmaker K. de G. vier jaar en tegen de zestienjarige schoonmaker Rudie M. twee jaar, alle straffen met aftrek van voorarrest. Het 21 jaar oude „meelopertje" Dick S., die enige van diefstal afkomstige stenguns in bewaring heeft gehad, hoorde vier maanden tegen zich eisen. De eerste vijf verdachten was, behal ve de overval op de postagent die nog niet geheel bleek te zijn genezen van de pistoolschoten in arm en been diefstal ten laste gelegd van wapens uit de leger- depots in Amsterdam-Noord en in de Oranje Nassaukazerne in Amsterdam- Oost, inbraak in een sigarenwinkel en diefstal van enige auto's. In zijn requisitoir waarschuwde de offi cier er tegen de vijf leden van de jeugdige bende op grond van hun jonge leeftijd maar weer spoedig in de maatschappij terug te zenden. Anderzijds sprak hij over „de in fectueuze invloed van de jeugdgevange nis". Ik zou liever zien dat er voor jonge ren als deze strenge werkkampen waren. „De meesten van deze verdachten heb ben reeksen misdrijven achter de rug en zij hebben zich van hu- veroordelingen geen spaan aangetrokken. Twee van hen hebben al eerder diefstal met geweldple ging uitgevoerd. Ik neem direct aan dat zij in de gevangenis er niet beter op wor den, maar de vrijheid doet hun ook geen goed. De twee leiders, Cor R. en Tony de G., hebben blijkens de in de gevangenis onderschepte correspondentie al plannen voor nieuwe overvallen beraamd". Hij waarschuwde het te goedgelovige publiek t tegen, maar aan te nemen dat ze deze wapens niet zullen gebruiken. Volgens hem zullen „deze jongens alleen al schieten om later eventuele herkenning door de slacht offers te vermijden". „Ze zijn thans een ervaring rijker ge worden en straks beginnen ze weer en dan gebruiken ze heus geen pistool meer maar stenguns en machinegeweren" Stenguns hadden ze a' bemachtigd en volgens de officier hadden ze met z'n vij ven al een nieuwe overval beraamd waar bij ze die gebruiken zouden. Het slacht offer zou ditmaal de boekhouder van een warenhuis in Amsterdam-West zijn. Hi.i remoreerde hoe de meesten van de jon gens, sommigen in het Vliegenbos in Am sterdam-Noord, anderen op de uitgestrek te velden rondom de Sloterplas, schiet oefeningen hadden gehouden. De politie heeft in het Vliegenbos ettelijke bomen met kogelgaten aangetroffen, waarop volgens de deskundigen welbewust gericht is geweest. „Hier is niet alleen sprake van kwa jongensachtige iranie, maar wel degelijk van een reëel perspectief voor hun toe komst. U ziet zelf dat deze jongens geen last van zenuwen hebben. Ook hier verwe ren ze zich rustig en zelfbewust Tony de G. heeft in het postagentschap de heer Nukoop met haast bewonderenswaardige zelfbeheersing doelbewust in de arm ge schoten om hem vleugellam te maken. Als deze kleine bende nog wat meer er varing opdoet e daardoor nog wat harder in mentaliteit wordt, dan zullen de volgen de slachtoffers zeker zonder pardon wor den neergeknald", aldus de officier. De officier prees de moed van de beide politieagenten die de jeugdige bende na hun mislukte overval achtervolgden en tot overgave dwongen. Na een wilde rit liep de auto van de jongens ergens dicht bij het IJ op de doodlopende Valentijnkade vast. Met de wapens in de handen spron gen de knapen de auto uit maar reeds stonden de agenten, eveneens met de re volvers in de handen, buiten hun auto. Er volgden enkele spannende momenten maar, zoals de agenten vanochtend ver- Advertentie klaarden, wisten zy met harde woorden en met autoritaire bevelen het vijftal te overbluffen zodat zij de revolvers weg smeten. Minder bewondering had de officier voor de bewaking der geplunderde wapendépöts waar de jongelui, naar hij zei volkomen ongehinderd -hun gang konden gaan. „De deuren waren voorzien van gamme le sloten, die een kind kan openbreken. Dit is voor -jongelui als de verdachten gewoon een uitnodiging om eens op onderzoek uit te gaan. Het komt mij voor dat men wel wat erg nonchalant is geweest met de be waking van deze wapens, een bewaking die zelfs een rol speelt ir 's lands veilig heid. Moet er nu eerst een ramp gebeuren voor men dit inziet?" vroeg de officier zich af. Cor R werd reeds in 1957 wegens me deplichtigheid aan een roofoverval ver oordeeld. In de jeugdgevangenis legde hij de eerste contacten voor later te ple gen misdrijven. Hij was een van de leiders van deze gang en had met zijn bendele-, den afgesproken dat er zou worden ge schoten als er verzet zou worden gebo den. Bovendien kwam hij overeen dat zij by arrestatie „iedereen zouden neerknal len". In de brief aan ..Pistolen-Tonny" heeft, zo onthulde de officier, Cor R. ge wezen op een stuk ijzer dat zij in de ge- vangeni hadden gevonden. Na de moge- lijkheder van ontsnapping te hebben uit eengezet schreef Cor: „Gebruik dat ijzer niet om in de nek van een smeris te leggen. Ik ben niet bang voor een lijk. maar je moet eerst zeker weten dat je kan wegkomen. Als je vrij bent moet je zien handgranaten, ether en chloroform te krijgpn. Ik zorg dan wel voor kanaries en zaad" (boeventaal voor pistolen met munitie). Cor R. zei beleefd: „Ik bedoelde het niet zo, meneer de officier". „a istolen-Tonny", Je tweede hoofdver dachte, werd door de officier als een „zeer gevaarlijk individu" geschetst. Hij had te voren poolshoogte genomen in de winkel van de heer Nukoop en hij was het ook geweest die de postagent in de arm schoot Hij was tevens de wapeninstructeur van de beni e. Ondanks zijn negentien jaren heeft hij reeds tien vonnissen achter de rug. Op de groene tafel lag een stapel van zeventien over deze jongeman uitgebrach te rapporten. Er wordt geadviseerd hem te plaatsen in de Van der Hoevekliniek, aldus de officier, die echter meende dat hij dan de volgende dag al weer in Am sterdam zal opereren. „Hij is een ge vaar voor de maatschappij en hij dient tt worden opgeborgen". Over de negentienjarige Cor V. zei de of ficier dat men hem zelfs niet meer in een jeugdgevangenis wil hebben. De prognose van de rapporten over deze verdachte was zonder uitzondering slecht. De enige op lossing zou hier zijn een „grondige ver wijdering uit de samenleving". De officier verweet Karei de G„ de chauffeur van de gestolen auto, waarmee de overval is gepleegd, van „medeplegen" van de misdaad. Hij ging immers mee in de wetenschap wat er zou gebeuren. De zestienjarige R'iiie M., wiens zaak met gesloten deuren werd behandeld, was de tipgever van de bende. Hij zou tien per cent van de opbrengst krijgen. Hij nam deel aan de overval en schoot de heer Nukoop „automatisc' zegt hij zelf in het been. Hij zou ook deelnemen aan de overval op de boekhouder van een wa renhuis. De ovei deze knaap uitgebrachte rapporten waren niet hoopgevend: „Gro te bewondering voor mannelijke agres sie", „sterke vernietigingsdrang" en „agressief-sadistisch". Door slechts twee jaar te eisen wil de officier hem toch nog een kans geven. Dick S. tenslotte stonr buiten de dief stallen en buiten de overval. Hij verborg echter op verzoek vier stenguns in zijn wo ning. Uit vrees dat zijn verkering in ge- vaa» kwam, had hij de wapens na enige tijd teruggegeven. Moreel acht ik hem bijna zo schuldig als de anderen, aldus de officier. De verdediger van Cor R. wees op het feit dat deze van zijn zeventiende jaar af Een der voornaamste getuigen in het proces tegen de zes jeugdige misdadi gers voor de Amsterdamse rechtbank was gisteren de heer H. Numan, de 53-jarige ietwat gezette beheerder van het postagentschap in de Landbouw- straat, door wiens kordate optreden de roofoverval al in eerste instantie mis lukte. „Ik zat juist mijn kas op te maken, toen ik ineens hoorde zeggen: Je geld of je leven en de lopen van twee oistolen op mij gericht zag", vertelde lij. „Ik sloot het loket, stapte voor mijn aanvallers en begon links en rechts klappen uit te delen Twee van hen schoten van dichtbij op mij en een schot trof me in de rechterarm." „Kon u toen nog doorvechten", vroeg de president. „Jawel", zei de getuige, „want ik ben toevallig links. En boven dien ben ik marinier geweest Het tweede schot trof de heer Numan in een der benen En hoewel hij daarbij zeer ernstig gewond werd, bleef hij verwoed doorvechten. Dit was zijn aan vallers'te bar. Zij stormden de winkel uit, sprongen in een gereedstaande auto en vluchtten. Echter zonder succes, want een even kordate zestigjarige weduwe, die de schoten gehoord had. nam het autonummer op en belde het alarmnummer van de politie. Tien mi nuten later was de boevenbende ge knipt vrijwel constant gedetineerd is geweest De knaap ziet voor zichzelf geen uitweg en geen toekomst. De gevangenis zal hem niet beter maken. Misschien is er wat te bereiken met een langdurige behandeling. De raadsman van Tonny de G., achtte de publiciteit over deze 'aak zeer betreurens waardig gezien de repercussies op de openbare mening. Hij zag zijn cliënt meer als ë'eh medisch dan als een crimineel ge val, Hij vroeg terbeschikkingstelling en plaatsing in een inrichting. De raadsman van Cor V., onthulde dat zijn cliënt het gebruik van vuurwapens heeft geleerd in de.. jeugdinrichting, waar hij na een vroegere veroordeling verbleef De jongens die af en toe met verlof mochten, namen pistolen mee te rug. Hiermee werd op kippen en konijnen gejaagd De .iongen heeft sinds zijn elfde jaar in gestichten gezeten, aldus pleiter, die een slecht gezin altijd nog beter vond dan een goed gesticht. De advocaat van Karei de G. schetste de huiselijke moeilijkheden van zijn 23-jari- ge cliënt G. wiens derde kindje binnenkort wordt geboren Het huwelijk leek een mis lukking te zijn maar door tussenkomst van een sociaal werkstei is er kans op grote verbeteringen. Aan het recht van „het laatste woord" bestond weinig behoefte Cor V. zei: „Ik vvil zoveel mogelijk leren edelachtbare' en Karei de G. „Ik heb er ontzettend vee) spijt van Ik wil zo graag een goed burger worden' Toen werden zij weggeleid, geboeid aan de parketwachts en met stijve benen we gens de stokken in hun pantalons een voorzorgsmaatregel tegen ontvluchting De rechtbank zal op 24 december uit spraak doen. Advertentie m HAMCA.f ruw of schraal HAMFA.npi FllTub.95et| Russische ingenieurs hebben een plan ontworpen voor een hoogoven van 600 ton, de grootste ter wereld, die per jaar der tig percent meer staal zou kunnen produ ceren dan de meest efficiënte van het ogenblik, zo bericht Tass. De grootste hoogoven ter wereld staat op het ogenblik in Amerika, namelijk een van 540 ton. Een van de nieuwigheden van de nieu we hoogoven zal zijn, dat het smeltijzer erin wordt gebracht in scheppen van 330 ton in plaats van van 270 ton, welke op het ogenblik het meest in gebruik zijn. De hoogoven zal gestookt worden met aard gas of cokesgas, aangevuld met enige vaste brandstof. Een groot deel van het contro lesysteem voor het verbrandingsproces zal geautomatiseerd zijn. Op de Alkmaarseweg in Beverwijk is donderdagavond omstreeks vijf uur een botsing ontstaan tussen een fietser uit Beverwijk en een motorrijder uit Heems kerk. De fietser, gaande in de richting Alkmaar, sloeg linksaf naar de Wijk aan Duinerweg. Vermoedelijk als gevolg van het onduidelijk richting aangeven, ontstond toen een botsing met de motorrijder die in de richting Beverwijk reed. Deze kwam te vallen. Met een op twee plaatsen gebro ken sleutelbeen is het slachtoffer naar het Rode Kruis ziekenhuis overgebracht De grote poet Het vervelende is, dat me nu opeens dui delijk is geworden dat ik wat laat begon nen ben. Twee weken geleden heb ik mijn eerste formulier van de voetbal-pool inge vuld en plotseling daarop hebben boze mannen voorgesteld, dat ik in de toekomst niet meer dan 25 mille mag winnen als ik de uitkomst van alle partijtjes goed voor spel. Enkele jaren lang heb ik met wat ik graag mocht denken, dat de aarzeling was van de a-materiële intellectueel gewacht voor ik me ook maar heb aange meld als lid van een voetbalvereniging, zulks met enig doel om deel te kunnen ne men aan de pool. Ik had nog nooit van de betrokken club gehoord, maar de vereiste contributie van zes pop per jaar leek mij redelijk; vooral ook, omdat de lidmaat schapskaart nadrukkelijk stipuleert, dat ik nu de wedstrijden van alle elftallen van de vereniging voor niets mag volgen. Nu rest me slechts uit te vinden, waar deze club haar terreinen heeft. Maar belang rijk is dat niet. Na enkele jaren dus ben ik mij gaan rea liseren, dat het niet helemaal fair was te genover mijn gezin om het die anderhalve ton te onthouden, die men zo gemakkelijk kan verwerven. Ik was me er van bewust, dat er een soort elementaire kennis en vaardigheid voor nodig zou zijn om het aantrekkelijke bedragje te winnen maar ik heb gemerkt, dat daar niet zo érg veel studie voor nodig is. De eerste week had ik één rijtje met 8 goede uitslagen (van de vijftien), de tweede week was er een rijtje met tien onberispelijk voorspel de wedstrijdresultaten bij. Op deze wijze voortgaande kan het nog maar enkele we ken duren voor ik „de grote poet" (zoals dat genoemd wordt door de sigarenwinke lier-cum-club agent) in de wacht sleep. —Even een zijpad: wat is toch „in de wacht slepen"? Duidt deze uitdrukking op een vroeger voorkomende neiging tot on eerlijkheid en verduistering bij wachthou dende militairen? In alle ernstf 150.000 is een aardige som gelds. Sommige mensen moeten er hard voor werken om zoveel geld in een week te verdienen. Omdat deze weg door mijn afkeer van hard werken voor mij ge sloten is, heb ik mij ten slotte moeten wen den tot pool-spel. Niemand zal ooit willen verdedigen, dat het invullen van een pool- formulier hard werk is. Ik blijf er ook helemaal fris bij, althans zolang ik me in het geheel niets aantrek van de sugges ties, die sommige dagbladen in de loop van de week voor de komende zondag pu bliceren. Die verwarren de zaak slechts. Die menen, dat M.V.V. (Meer en Vlugger Voetballen) zal winnen van V.V.V. (Veel Vlugger Voetballen) en dat is duidelijk belachelijk. Zij hebben alleen nut bij het uitleggen van het verschil tussen Quick (Ni.jm.egen), Quick (Den Haag), Quick '20, Be Quick (Zutphen) en Be Quick (Gro ningen). Goed, ik ga dus die anderhalve ton win nen. Dat is even zuur voor de andere deel nemers aan de pool, maar ik beloof hun dat ik onmiddellijk na dit winnen mijn deelneming zal staken. Ik begrijp, dat het niet aardig zou zijn tegenover al die anderen om met dat winnen door te gaan. Zij moeten ook een kans hebben. Alleen moet ik nu wel opschieten, f 25.000 is óók aardig hoor, daar niks van. Maar het is toch heel wat anders. Niet zo heerlijk en volstrekt exorbitant; meer rustig en Ne derlands-jaloers op de hoge inkomsten van anderen, vooral als die anderen er niet voor gewerkt hebben („bah!"). Gedwongen dus door de omstandighe den ga ik nu de pool winnen. Ik had nog best even willen wachten, want ik begrijp dat sommige mensen het geld nóg beter kunnen gebruiken dan ik maar nu heb ik geen keus. Op dit moment ga ik mijn kruisjes zetten, een wat onfortuinlijke noodzaak, die het geheel op het niveau van de analfabeet plaatst. Maar daar laat ik me niet door afschrikken. Volgende week is het feest bij ons. Komt u dan ook? E. Romayn (P.S. Schrijver dezes deelt ons mede, dat hij bij zijn derde deelneming slechts vier resultaten goed had voorspeld. Hij voegde hier aan toe, dat dit niets betekent behalve een beperkt gevoel voor pro porties bij de betrokken voetballers en dat hij de pool nu voor straf volgende week gaat winnen. Red.). Advertentie hamol TEL AVIV (Reuter) Een Amerikaan se maatschappij heeft te Tel Aviv een contract getekend voor de ontwikkeling van een nieuw Israëlisch procédé om zoet water uit zeewater te winnen. Volgens de uitvinder is de ontdekking „niet minder belangrijk dan de kernbom". Het procédé, ontdekt door de 62-jarige uit Rusland afkomstige Israëlische inge nieur dr. Alexander Zarhin, is gebaseerd op het feit, dat wanneer men zout water bevriest, de ijskristallen vrij van zout zijn, terwijl het zout geconcentreerd wordt in pekel, die niet bevriest Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 11 December 1759 LUYK den 5 December. Eergisteren wierd op het Groote Markt Pleyn deezer Stad tot het uyter- ste Genoegen van 't Ge meen een solemneel Arrest van Heeren Schepenen der Souverevne Justitie geëxce- :uteerd: uyt krachte van hetwelke het ergerleyk. las- terachtig en injurieus Geschrift, getyteld ,1'Etablissement du Jouranal Encyclopne- dique a Liège c., door Beulshanden is verbrand geworden. f

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3