Beperking van landbouwproduktie kan gevaarlijk zijn BECCARi Wekelijkse Esperanto cursus NAAIMACHINES Uitschakeling van vrij prijsmechanisme leidt tot onnatuurlijkheid Verwarmingsbuizen in Haags politiebureau deugden niet Verzending van zeepost Negende les Omzetbelasting op papier „Koude-oorlog" in Dreumel SHERRY AMONTILLADO 9 Voorzitter Hollandse Mij. van Landbouw Verbetering consumptiemelk gezv nst Bezorgd over loonsverhogingen Glasoven liep over Kerkelijk Nieuws Bijna een ton schade Onderling verschil tussen Starfighter-typen Niemcijer Spaar de voetbalclub- emblemen. EEG •tariefsverlaging te niet gedaan Nog geen beslissing over subsidie aan Amsterdamse Balletacademie VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „De overschotten aan land- en tuin- bouwproduktcn zyn niet zo groot dat er voor jaren voorraden aanwezig zyn. Er hoeft in de wereld maar weinig te gebeu ren, of er is weer een tekort, met alle noodlottige gevolgen van dien. Het is daar om zeer gevaarlijk de produktie te be perken, daar men die niet van de ene dag op de andere kan uitbreiden. Nederland mag zich gelukkig prijzen dat het vorig jaar niet geluisterd heeft naar hen die onze zuivelproduktie ingrijpend wilden beperken". Deze woorden heeft de voor zitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de heer J. A. van Nieuwen- huyzen, donderdag gesproken aan het be gin van de 182e algemene vergadering, die in Amsterdam werd gehouden. De voorzitter zei dat de droogte slechts een klein deel van de wereld heeft ge troffen, maar duidelijk heeft aangetoond hoe gevoelig de landbouw voor de weers invloeden is. Ondanks de droogte kwamen echter voldoende land- en tuinbouwpro- dukten voor het eigen land beschikbaar. Zelfs was er zo'n ruim overschot dat van de betere omstandigheden op de wereld markt kon worden geprofiteerd. In het derde kwartaal van dit jaar kon voor ruim 117 miljoen gulden aan land- en tuin- bouwprodukten meer worden geëxporteerd dan in de overeenkomstige periode in 1958. De handelsbalans is hierdoor zeker gun stig beïnvloed. Het aandeel van de land bouw in de export bedroeg nog altijd 34 percent. En dit ondanks het feit dat het aandeel van de land- en tuinbouw in de beroepsbevolking daalt. „Het tegendeel is wel bewezen van de stelling dat de landbouw voor de wel vaart van Nederland maar van weinig be tekenis is. Als speciale steun aan de boe renstand nodig is, moet dit dan ook wor den gezien als een nationaal belang". De beperking van de door de overheid gegarandeerde hoeveelheid melk achtte de heer Van Nieuwenhuyzen een waarschu wing voor hen die op grond van een mis schien slechts tijdelijke gunstige markt voor zuivelproducten menen dat iedere uitbreiding van de zuivelproduktie gemo tiveerd is. De beperking van de gegaran deerde hoeveelheid achtte de voorzitter echter funest, omdat iedere beperking een kostprijsverhogende werking heeft. Beslist niet te spreken was hij over de kwaliteit van de consumptiemelk. „Wil de propaganda van het Zuivelbureau voor het gebruik van melk slagen, dan moet de consumptiemelk een heerlijke drank zijn. Vooral in de Hollanden zal de m,elkafzct door kwaliteitsverbetering belangrijk kun nen worden opgevoerd". Bezorgd was 'de voorzitter over de komende loonsverhogingen. Hierdoor moet vooral in het westen des lands op een ver hoging van de produktiekosten worden gerekend, daar de loonpost voor vele be drijven ongeveer veertig percent van de totale kosten uitmaakt. Het zal van de boer veel hoofdbrekens vragen om deze kostenstijging op te vangen. Ten gevolge van deze ontwikkeling zag de heer Van Nieuwenhuyzen een verdere mechanise ring. „De boer zal steeds meer zijn eigen bedrijfsleider en eigen knecht worden" Hierdoor zal de boer voor andere activi teiten geen tijd meer hebben en zijn be langstelling voor alles wat buiten het be drijf gebeurt, zal afnemen. Deze ontwik keling achtte de voorzitter zeer bedenke lijk. Wil de mechanisatie zoveel mogelijk effect sorteren dan zullen ook andere ver nieuwingen op de bedrijven moeten wor den toegepast. De regering zal deze ver nieuwingen door belastingfaciliteiten moe ten aanmoedigen. Tenslotte zei de voorzitter: „Men hoort buiten de landbouw vaak de mening dat deze bedrijfstak een overheidsbescherming geniet die andere bedrijfstakken niet krij gen. Een onderzoek heeft echter duidelijk aangetoond dat de industrie evengoed de beschermende hand van de overheid kent. maar in een zodanige vorm dat het de be lastingbetaler minder opvalt". Een gedeelte van deze vergadering stond in het teken van het 75-iarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comifé. De voorzitter hiervan, ir. C. S Knottnerus, hield een toespraak over de betekenis van de landbouworganisatie. Een forum behandelde vragen over actuele landbouwzaken. Medegedeeld werd dat in de weidegebieden enkc1-"- voor- beeldgebieden zullen worden gesticht A dvertentie KERSTBOOMVERLICHTINGEN v.a. 7.95 Nieuwe Groenmarkt 2 - Telefoon 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - Telefoon 57900 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 - Haarlem Ook het forum toonde zich niet enthousiast over de loonsverhogingen. Rekening moet worden gehouden met een loonsverhoging in de veehouderijsector. Ten aanzien van de bouw van landarbeiderswoningen op de bedrijven of in dorpskernen, werd gesteld dat gestreefd wordt naar de bouw van landarbeiderswoningen in kernen, maar dat de mogelijkheid moet blijven bestaan dat een landarbeider in de onmiddellijke nabijheid van een veehouderijbedrijf moet kunnen blijven wonen. Vele woningen vol doen echter niet aan thans te stellen eisen. Ten aanzien van het landbouwbeleid werd gesteld dat de veehouderij onvol doende aan haar trekken komt. Over het melkgarantiebeleid kan daarom niet anders dan ontevredenheid bestaan. Het hoofdbestuur betreurde het dat diverse ruilverkavelingen worden afge stemd en geen doorgang vinden. Deze ver kavelingen moeten juist daarom worden gezien als een mogelijkheid om tot struc tuurverbeteringen en een betere economi sche opzet van de bedrijven te komen. Namens de Drentse boeren werden dank woorden gesproken voor de voortreffelijke hulp, die zij als slachtoffer van de droogte hebben ondervonden. In Schiedam is in een glasfabriek een glasoven overgelopen. Het vloeibare glas, dat in deze ovens tot op 1500 graden ver- hit wordt, stroomde het terrein op. Er gin gen enige duizenden kilo's glas verloren. De brandweer heeft de gloeiende massa met twee stralen afgekoeld. De ovens be vatten gewoonlijk 80 tot 100 ton glas. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (legerpredikant) H. Bartlema te Vlissingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Putten-Ermelo C. van der Weele te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Noord-Scharwoude J. J. Tis- sink, 'kand. te Bergen op Zoom. In een zeer druk bezochte lunchbijcen- komst in hotel Krasnapolsky, van het de partement Amsterdam van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. H. F. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer en oud-direc teur van de Twentsche Bank, een voor dracht gehouden over „problemen in nieuwe gedaante", waarin hij de uitscha keling van het prijsmechanisme op de voorgrond plaatste. Als voorbeeld hiervan haalde spreker aan de toestand in de landbouw. De lo nen in deze bedrijfstak zijn altijd aanmer kelijk lager geweest dan in de industrie. Na de oorlog is het verschil verminderd, maar desondanks zijn de landbouwlonen nog lager. Door de loonsverhoging zijn de landbouwprijzen gestegen. „Wij willen in Nederland geen boter eten tegen de kost prijs, die zou neerkomen op 1,75 gulden per pakje van een kwart kilo". In het bui tenland doet men dat wel, maar, daar ligt het peil van inkomen en lonen veel hoger. Nu is de boter weer goedkoper, maar het verschil moet worden bijgepast uit de „al gemene middelen". Spreker achtte het een onrustbarend feit, dat men het zo ge woon gaat vinden dat deze bijpassing ge schiedt uit de schatkist en dat de werking van het prijsmechnisme helemaal wordt uitgeschakeld. Iets soortgelijks ziet men in de loonpo litiek. Naar sprekers mening is de mate riële vooruitgang afhankelijk van de op voering der produktiviteit. Deze laatste moet gepaard gaan met een stijging van de koopkracht, hetzij door hogere lonen hetzij door lagere prijzen. Spreker vraagt zich af of er wel een groot verschil is tus sen het stelsel van de loonronden en dat van de vrijere loonvorming. Het voordeel ligt zijns inziens in de grotere geleidelijk heid. Ook in de huurpolitiek zag hij een uitschakeling van het prijsmechanisme, aangezien men het meest schaarse goed het goedkoopst heeft gehouden. Spreker achtte het een heilige zaak een behoorlijk evenwicht te bewaren tussen inkomsten en uitgaven. Zijns inziens zal de E.E.G. maken dat tal van problemen voor ons een heel andere betekenis krijgen. Advertentie B. en W. van Den Haag hebben een on derzoek doen instellen naar de oorzaken van en de verantwoordelijkheid voor de schade, welke eind vorig jaar is ontstaan aan de buizen van het centrale verwar mingsstelsel in het nieuwe hoofdbureau van politie. Gebleken is dat de schade ver oorzaakt is door corrosie, welke door een samenloop van omstandigheden in korte tijd geleid heeft tot perforatie van de bui zen van een bepaald gedeelte van het lei dingstelsel. Deze buizen moesten worden vervangen. Daar de kans groot was, dat de schade zich pok bij een aantal andere buizen zou voordoen, was het noodzake lijk ook deze te vervangen. De corrosie kon ontstaan doordat de walshuid van de buizen niet of niet voldoende is verwij derd, netgeen als gevolg heeft gehad, dat de beschermende verflaag zich niet gelijk matig aan het metaaloppervlak heeft kun nen hechten. Voorts bleek de aangebrachte verflaag van te geringe dikte. B. en W. verklaren echter, dat van grove, laakbare fouten van een der samenwer kende instanties (adviseur, installateur, Dienst der Gemeentewerken niet kan worden gesproken, doordat de corrosie- verschijnselen aan een onvoorzienbaar sa menspel van omstandigheden en invloeden waren te wijten. Bij besprekingen met de adviseur cn de installateur bleken deze bereid tot een minnelijke schikking, waarbij de herstel- kosten door beide partijen tezamen, der halve adviseur en installateur enerzijds en gemeente anderzijds, ieder voor de helft, gedragen zouden worden. B. en W. hebben zich met een regeling van de schade op deze basis akkoord verklaard. De kosten van het herstellen van de schade hebben totaal 99.244,29 bedragen. Het aandeel van de gemeente bedraagt dus 49.622,15. Van de zijde van de Lockheedfabrieken, de fabrikante van de Starfighter, is dezer dagen medegedeeld, dat men de Starfigh- ter-versie, waarvan de Nederlandse en Belgische luchtmachten de aankoop over wegen, niet moet verwarren met de ver sie, welke de luchtmacht van de Verenig de Staten uit de dienst heeft genomen. Er zijn vijf versies van de Starfighter, name lijk, de F104 A en B (respectievelijk één-en tweepersoons jagers), de F 104 C en D, (respectievelijk één- en tweepersoons jagerbommenwerpers) en de F 104 G (on derscheppingsjager, jagerbommenwerper en verkenningsvliegtuig). Het is dit laatste type, waarvan de Ko ninklijke Luchtmacht de aankoop over weegt. Het is naar Canadese en Westduitse eisen ontworpen en zal in licentie in Duits land worden gebouwd door de Flugzeug- Union Süd, waarin Dornier, Messer- schmidt en Heinkel samenwerken. De prijs van de F 104 G is 765.100 dollar, gebaseerd op een aankoop van 300 toestel len. De vuurleidingsapparatuur van hon derdduizend dollar is daarbij inbegrepen. Advertentie Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Waterland" 13 dec.; Australië: s.s. „Cambridge" 13 dec.; s.s. „Leverkusen" 16 dec.; s.s. „Cedric" 14 dec.; s.s. „Waroonga" 16 dec. en s.s. „Orontes" 15 dec.; Brazilië: m.s. „Waterland" 13 dec. en s.s. „Uruguay" 17 dec.; Canada: s.s. „American Harvester" 13 dec. en m.s. „Westerdam" 17 dec.; Chili via New York 17 dec.; Indonesië: s.s. „Autolycus" 15 dec. en m.s. „Tabinta" 17 dec.; Ned. An tillen: m.s. „Oranje Nassau" 15 dec.; Suri name: m.s. „Sarpedon" 14 dec.; Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" 13 dec.; Brits Oost- Afrika: s.s. „Jean Laborde" 13 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Vergeet niet de bijeenkomst van donder dag 17 december. Die is interessant voor ieder, die wat van Esperanto weet of wil weten. Mopso ne komprenas tioN, sed gi bonege komprenas, ke gi volas ludi. Kaj kioN la besto faras? KioN gi kaptas? La cilindraN capeloN. Gi kaptas gin cc la rando kaj kuras tor. Kiuj kompreneble kuras post la hundo? La du knaboj! La ludo ja ne estas vera ludo sen la alta capelo. Sen tiu objekto Karlo ne povas esti la granda sinjoro kaj ili do kuras post Mopso. Sed Mopso kuras inter la arbetoj, tra florbedoj, sur her- bejoj, mallonge, sur lokoj, kie la knaboj ne povas atingi gin kaj la capeloN gi tenas en la buso. La knaboj krias, ili vokas, ili kuras, kuregas, sed la besto nek venas, nek haltas. Kiu venas? Kiu ne plu sidas sur la ben- ko? Kiu ne plu riparas la knabaN surtu- toN? Kiu ankaü volas kuri post la hundo por kapti la altaN capeloN? Jes! Estas la patrino, kaj nun vi povas vidi kiel la pa- trino kaj la knaboj triope kuras post la besto. Kaj Mopso? Por Mopso tio estas in- teresa ludo. De tempo al tempo gi atendas por provoki la homojN. Tiam la capelo kusas apud gi sur la herbo, sed kiam gi vidas, ke la knaboj kaj la patrino estas proksimaj, tiam èi rapide kaptas la cape loN kaj denove ni vidas la interesaN lu- doN: unu virinoN kaj du knabojN, kiuj kuras post hundeto pro cilindra capelo! Fine la familio estas laca. „He, he!" diras la patrino, „mi estas laca, lacega kaj tre varma. Ankaü vi estas lacaj kaj varmaj. Tion mi komprenas. Ve- nu! ni iru al la domo por trinki ioN. Mi satas varmaN teoN! Kaj vi? Cu ankaü vi satas varmaN teoN? Ne, ne! Mi kompre nas! Vi satas limonadoN. Venu! Ni iru al la kuirejo (koe-ier-è-jö) kaj mi zorgos ke baldaü granda glaso da limonado staras antaü vi!" Taalregels. 42. Het enkelvoud is: -wie rent?- en het meervoud: -wie rennen?- In Esperanto is dat anders en logischer dan in onze taal, want de vertaling luidt: Enkelvoud: -kiu kuras?- en meervoud: -kiuj kuras?- 43. Sen tiu objekto Karlo ne povas esti la granda sinjoro. Velen zullen hier in plaats van -tiu- willen schrijven -tio-. Maar dat is fout! Als we er een vraag van maken, dan zeggen we: Welk ding en dus: Kiu objekto? Waarop het antwoord na tuurlijk moet luiden: Tiu objekto. Lees taalregel 38 er nog maar even op na. 44kiel la patrino kaj la knaboj kuras post la besto. Als we daarop een ant woord zouden geven, zou het kunnen zijn: rapide, met een -e-, want -kiel- vraagt er naar, hoe iemand het doet en we herken nen dus onmiddellijk het verband met de bijwoorden. Dus: kiel? en het antwoord is: rapide, laüte, bele, forte. Natuurlijk kunnen wc er weer een rijtje van maken. kiel? tiel iel neniel ciel. En we doen dat nu meteen ook maar van de andere vraagwoorden, die we ken nen. Dus nu in Esperanto: kiu? tiu iu neniu (klemtoon op de i!) ciu. kio? tio io nenio (klemtoon op de i!) cio. kie? tie ie nenie (klemtoon op de i! cie. kiam? tiam iam neniam (klem toon op de i!) ciam. 45. -ioN- hebt u gevonden in bovenstaand verhaal. Dat hoort dus in het rijtje van kio thuis en op uw vingers kunt u natel len, dat het -iets- moet betekenen. 46. -glaso da limonado-. -da- is een voorzetsel, dat we altijd er tussen moeten zetten, als het woord ervoor een hoeveel heid aanwijst. glaso da limonado. taso da teo. (een kop thee). litro da lakto. (een liter melk). funto da sukero. (een pond suiker). Let op! Dat -da- is een voorzetsel. 47. Dan kan -kiu- nog op een derde ma nier gebruikt worden, n.l. als betrekkelijk voornaamwoord. Dat klinkt deftig en ge leerd, maar eigenlijk is het precies het zelfde als bij taalregel 38. Het lijkt echter wel wat anders. La knabo, kiu iras al la domo, estas mal- granda. Hier is -kiu-«nu een betrekkelijk voor naamwoord en het voegt twee zinnen sa men. De voornaamste, de hoofdzin is: La knabo estas malgranda en de andere, die bijvoeglijke zin heet, is: kiu iras al la do mo. Van dat -kiu- weten we dan, dat het een jongen is. En nu zullen we u even bewijzen, dat dit betrekkelijk voornaamwoord eigenlijk pre cies hetzelfde -kiu- is, als het -kiu- uit taalregel 38. Dan lezen we de zin zo: La knabo, kiu knabo iras al la domo, estas malgranda, waarin we -kiu- weer terugvinden als -welke-. We hebben dus te maken met drie woordjes -kiu-. 1. zelfstandig gebruikt: kiu estas en la gardeno? 2. bijvoeglijk gebruikt: kiu knabo estas en la gardeno? 3. als betr. voornaamwoord: la knabo, kiu estas en la gardeno, estas malgranda. Vertaling: Mops begrijpt dat niet, maar hij begrijpt uitstekend, dat hij spelen wil. En wat doet het dier? Wat pakt het? De hoge hoed. Hij pakt hem bij de rand en rent weg. Wie rennen natuurlijk de hond achterna? De twee jongens. Het spel is immers geen echt spel zonder de hoge hoed. Zonder dat ding kan Karei de grote mijnheer niet zijn en ze r ennen Mops dus achterna. Maar Mops rent tussen de boompjes, door bloembed- dep, op grasvelden, kortom op plaatsen, waar de jongens hem niet kunnen berei ken en de hoed houdt hij in de bek. De jongens schreeuwen, ze roepen, ze rennen, rennen uit alle macht, maar het beest komt niet en blijft niet staan ook. Wie komt? Wie zit niet meer op de bank? Wie herstelt niet meer de jongens overjas? Wie wil ook achter de hond aan rennen om de hoge hoed te pakken? Ja! Het is de moeder en nu kun je zien, hoe moeder en de jongens met hun drieën ach ter het dier aanrennen. En Mops? Voor- Mops is het een interessant spel. Van tijd tot tijd wacht, hij om de mensen uit te da gen. Dan ligt de hoe<^ naast hem op het gras, maar als hij ziet, dat de jongens en moeder dicht bij zijn, pakt hij snel de hoed en opnieuw zien we het interessante spel: één vrouw en twee jongens, die achter een hond aanrennen vanwege (of: om) een hoge hoed. Eindelijk is de familie moe. „Hè, hè!" zegt de moeder, „ik ben moe, doodmoe en erg warm. Ook jullie zijn moe en warm. Dat begrijp ik. Kom! We gaan naar huis om iets te drinken. Ik heb graag warme thee! En jullie? Hebben jullie ook graag warme thee? Nee, nee, ik begrijp het! jullie houden, van limonade. Kom! Laten we naar de keuken gaan en ik zal zorgen, dat (er) gauw een groot glas limo nade voor je staat". Oefeningen. 34. Vertalen. Pas op! Dat kruisje bete kent: In deze zin hoort een N. Wie rent achter de hond (aan)? Wie rennen achter de hond (aan)? X Welke jongen pakt de hoed? X Welke jongens pakken de hoed? De hond, die in de tuin loopt, is grijs. De honden, die in de tuin lopen, zijn grijs. Wie speelt met de kar? Wie spelen met de kar? X Wie drinkt in de keuken de thee? X Wie drinken daar de limonade? X Welke jongens drinken daar de limo nade? X De jongens, die daar de limonade drinken, zijn Niko en Karei. 35. Invullen: (Het gaat om de -N-). Mi vidis la patrin- kaj si kuris post la hund-. La knabo- iras kun la patrin- al la kuirej-. La malgrand- hund- kaptas la capel- en la buso. La knabo- ne povas atingi la hund- in ter la arbet-. Inter la arb- en la garden- la trio vidas la malgrand-, nigr- hundet-. 36. Bijwoorden en bijvoeglijke naam woorden. Invullen met -a- of -e-. La hundo bojas laüt-. X Gi satas la in teres- lud-. La fort- cevalo antaü la caro diligent- laboras. La patrino estas lac-. Ankaü la knaboj estas lac-. La hundo ra pid- Kaptas la capeloN. 36. Maak deze rijtjes eens vol. Niet ver talen, maar begrijpen, wat u schrijft. Kiu staras autaü la domo? Tiu staras antaü la domo. Iu.... N.... c.... Kio kusas sur la herbo? T.... Kie dormas la hundo? Kiam ni biciklos al la urbo? Kiel la hundo kuras? 37. Verhaaltje over vertellen. Liefst hardop. SAMSON Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shag-beurs, dus altijd vers en lekker, tot de laatste sigaret. NI E MEIJER G ARAN D EERT DE KWALITEIT! De staatssecretaris van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend naar aanleiding van het verslag inzake goedkeuring van het Koninklijk Besluit, waarbij met ingang van 5 januari 1959 een aantal wijzigingen is aangebracht in een vroeger Koninklijk Besluit tot aanwijzing van goederen, waarvoor de omzetbelas ting bij invoer wordt verhoogd. Naar aanleiding van desbetreffende op merkingen van verschillende leden herin nert de staatssecretaris eraan, dat arti kel 15 van de wet op de omzetbelasting 1954 niet als doelstelling heeft het be schermen van de binnenlandse industrie tegen de buitenlandse, maar het wegne men van een fiscale bevoorrechting van de buitenlandse industrie. Wat >betrefiU dp* in* tret wijzigingsbeslpït opgenomen verhoging bij invoer voor courantenpapier en ander papier wordt opgemerkt, dat uit een onderzoek is ge bleken, dat bij een verhoging van het hef fingspercentage bij invoer voor couran tenpapier en ander papier van resp. 3,5 percent en 3 percent de omzetbelasting- druk op het ingevoerde papier nagenoeg gelijk ligt aan die op het in het binnenland vervaardigde papier. Dat de Kamer grote betekenis hecht aan het goedkoop houden van couranten en tijdschriften, zoals door verschillende le den is opgemerkt, kan naar de mening van de staatssecretaris moeilijk wor den aangemerkt als een bijzondere om standigheid, die het rechtvaardigt de toe passing van artikel 15 achterwege te la ten. De omzetbelastingdruk voor deze ar tikelen is in de wet vastgelegd en door het opnemen van een vrijstelling voor de levering ervan reeds op een lager ni veau dan voor andere goederen. De staatssecretaris bevestigt, dat de per 1 januari '959 afgekondigde verlaging van'het invoerrecht in het kader van de Euromarkt voor courantenpapier en an der papier te niet is gedaan door de verho ging van omzetbelasting bij in voer van de ze artikelen. Dat dit bij de Westduitse Bondsrepubliek tot misnoegen aanieiding heeft gegeven, is hem niet bekend. De staatssecretaris heeft begrip voor de op merking van eén der leden, dat '.--en zo late bekendmaking vah wijzigingsbeslui- ten, dat zij in de praktijk terugwerkende kracht hebben, niet in overeenstemming is met de eisen van fiscale zekerheid. De regering streeft er na-qr de bekendmaking op het juiste ogenblik te doen geschieden. De bewindsman verklaart dat in het ver volg tijdig door middel van een perscom muniqué de aandacht op een wijzigings- besluit zal worden gevestigd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ook thans nog geen beslissing genomen over het voorstel van B. en W. om de stich ting Amsterdamse Academie voor Dans opleiding voor het seizoen 1959-60 een sub sidie te verlenen van 13.600 en een voor schot voor inrichtingskosten toe te kennen van 4980,-. Het voorstel is op aandrang van enkele raadsfracties van de agenda afgevoerd, nadat de raad kennis had geno men van een adres van het stichtingsbe stuur. In dit adres vraagt de stichting vóór 1 januari garantie van het gemeentebe stuur voor het beschikbaarstellen van de balletzaal voor repetities in de Stads schouwburg gedurende tic-n uur per week en tevens inkrimping van de inmiddels door het Amsterdamse Ballet opgerichte stage- of selectieklassen. Het bestuur schreef te verwachten dat deze garantie bij de behandeling van de subsidievoor dracht gegeven zal worden. Zo niet, dan acht het bestuur uitvoering van zijn taak niet mogelijk en kan het de verantwoor ding voor de besteding van de voorgestel de gelden niet aanvaarden. In de toelich ting zegt het bestuur nog, dat de stage klassen van het Amsterdams Ballet een grotere omvang dan de aanvankelijke op zet en daardoor het karakter van een vol ledige balletschool hebben gekregen. Naai de mening van het bestuur is er in Amster dam geen plaats voor twee opleidingsin stituten. De burgemeester van Dreumel (G) heeft bij de president van de Arnhemse rechtbank een kort geding aanhangig ge maakt tegen de bewoonster van de voor malige burgemeesterswoning, de wedu we van een vroeger gemeentearts, omdat deze het verwarmen van het aangrenzen de gemeentehuis en de brandweerkazerne onmogelijk maakt. In 1947 huurde de toenmalige gemeente arts de ambtswoning van de burgemees ter, nadat deze magistraat een nieuw huis had betrokken. Hoewel de ketel van de gemeenschappelijke verwarmingsin stallatie in de kelder van het woonhuis staat, waren er nooit moeilijkheden, ook de eerste jaren na het overlijken van de dokter niet. De „koude-oorlog" begon pas, toen de installatie voor het stoken van olie in plaats van kolen werd ingericht en de temperatuurregeling uitsluitend van het gemeentehuis uit kon geschieden. De blijk baar erg kouwelijke gemeenteambtena ren lieten toen de temperatuur oplopen tot een hoogte, dienvolgens de doktersweduwe W haèr' dochter ondragelijk was. Smeek beden aan de burgemeester om enige ver koeling te krijgen hielpen niet. De dames namen nu, gebruikmakend van hun strategisch sterke .positie, drasti sche maatregelen. Zij weigerden het ge- meentepersoneel de toegang tot de ver warmingskelder en de dochter ging zelfs, toen de chaufeur van een tankauto de olie voorraad kwam aanvullen, op het vulgat zitten. Ze verdedigde haar stelling als een tijgerin met scherpe nagels en de chauf feur moest met een gehavend gezicht en een volle tankauto naar zijn baas terug keren. De dames bedachten nog andere repres- sailles. De telefoon in hun huis is aange sloten op het nummer van het gemeente huis, zij hielden nu dit nummer overdag en zelfs ook 's nachts bijna^ voortdurend bezet. De gemeenteambtenaren en de brandweerlieden zaten dus niet alleen in de kou, maar konden ook niet meer telefo neren. De burgemeester heeft nu de dames voor de rechter gedaagd, wegens het ple gen van een onrechtmatige daad. Er be staat ernstig gevaar voor bevriezing van de verwarmingsinstallatie als niet ter stond maatregelen worden genomen. De burgemeester vraagt hem te machtigen de sterke arm te gebruiken indien de da mes blijven voortgaan de gemeente te hin deren en 10.000 gulden als dwangsom aan deze huursters op te leggen voor iedere dag of iedere keer, dat zij weigeren toe gang te verlenen tot de verwarmingsinsta- latie. De dames stellen hier tegenover dat zij krachtens het huurcontract een bepaald aandeel in de verwarming moeten betalen en dat zij daaraan het recht ontlenen zeg genschap uit te oefenen op de regeling van de temperatuur in haar woning. De president van de rechtbank zal zater dag uitspraak doen. Advertentie EEN SHERRY VAN KLASSE licht en elegant 4.95 per fles WIJNEN EN GEDISTILLEERD OPGERICHT IN 1823 Ged. Oude Gracht hk. KI. Houtstr. 57 HAARLEM TEL. 10078 Snelle bezorging Statuutdag. In Den Haag zal zater dag het eerste lustrum van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden worden gevierd in de Dierentuin door samenwer king van de Koninklijke Vereniging Oost en West, en de verenigingen „Barranca Antilliana", de Surinaamse Studenten vereniging en de Vereniging van Antil liaanse Studerenden. Prof. dr. R. A. J. van Lier zal een rede uitspreken. Nel Oost hout en Otto Sterman, het Guyana-orkest en de Antilliaanse zanger Rufo Odor zul len optreden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9