Vijf van zeven fracties willen dat gemeenten geven voor hongerenden f teab— IJmuider Couran1 COR OLY COR OLY In de vishal en op zee Aanvoer gestegen in september A anmeldingsformalier Amsterdamse Beurs 11 GEMEENTEBEGROTING VAN VELSEN Volkstuinbouwvereniging te IJmuiden opgericht Lederen kleding Laarzen Caps Lederen petten Gecompliceerde botsing Kustvaarder „Alex" komt Hoogoven Harmonie en „Zang en Vriendschap" gaven kerstconcert Posities sleepboten bureau Wijsmuller Betaling abonnementsgeld per giro De beurs van gisteren - DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN heeft woensdagavond, onder voor zitterschap van loco-burgcmeester H. de Boer, de behandeling van de begroting I960 voortgezet. Nadat dinsdag B. en W. de vele vragen en opmerkingen die daags tevoren door de leden waren gesteld hadden beantwoord, was gisteravond opnieuw de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer J. van Os van den Abeelen het eerst aan het woord. Hij begon met te zeggen dat het college hem ontzag had ingeboezemd door blijk te geven dat het zich, ondanks de zware handicap door de afwezigheid van de burgemeester en de wethouder van Financiën, uitstekend in alle zaken had ingewerkt. Spreker meende te mogen constateren, dat men in het algemeen niet ontevreden is, maar ook niet geheel voldaan. In elk geval was er veel dat aan duidelijkheid had gewonnen. Wanneer sprekers zich be perken, dan is dat een beperking die zij zich in volle vrijheid opleggen, een ieder moet dit maar voor zich zelf uitmaken. Hij kon het niet eens zijn met de opmer kingen van de heer Nuijens over het senio renconvent. Mevrouw Hoek maakte hij een compliment, al vond hij dat zij som mige zaken wel had overtrokken, zoals in haar betoog over de B.B. Hij stelde voor: „Laten we trachten na te laten de dingen zo uit te drukken, dat de kloof steeds wij der wordt." Wat de IJmond betreft, was het antwoord van het college in overeen stemming met hetgeen spreker reeds eer der gesteld had. Met betrekking tot de gemeentelijke uitbreidingsplannen vroeg spreker zich af, of de destijds gekozen uit gangspunten nu nog wel juist waren. De heer Kolkman had een ontboeze ming laten horen over „de mens in IJmui- den" (zie onder Kepnemer Kruimels el ders in dit blad réd.), waar spreker het helemaal niet mee eens was. Komt de mens in Velsen dan zo veel te kort ?Het is doodeenvoudig niet waar meent de heer Van Os van den Abeelen. Zij die niet uit weelde hierheen kwamen, zullen zeer ze ker niet terug verlangen naar waar zij vandaan kwamen. Laten we oppassen met legenden. Er is geen reden aan te nemen, dat men de samenleving hier niet waar deert, aldus spreker. Is er ter bevorde ring van die waardering nu niets meer te doen? Natuurlijk wèl! Maar het is toch ook weer niet zo, dat het hier zo veel an ders is dan in elke andere stad of dorp. Over de kritiek die sommige leden had den geleverd op het hoofdstuk onderwijs, zei spreker dat men niet „penny-wise and pound-foolish" moest zijn; zoals de wet houder al duidelijk had gemaakt hadden uitgaven voor de inspectie ruimschoots haar geld opgeleverd. Verhoging van straatbelasting bleef spreker juist vinden. „De huiseigenaar" van voor de oorlog krijgt het moeilijk. Maar vroeg of laat zal deze eigenaar toch verdwijnen. Zo willen de veranderde om standigheden. Het is geen doeleinde van een of andere partij. Over enige tijd zal ieder z'n eigen huis hebben of zullen er organisaties of instellingen zijn die de hui zen rechtvaardig verdelen. De heer Van Os van den Abeelen besloot met vast te stellen dat de positie van Vel sen uitermate duidelijk was gemaakt; grote meningsverschillen waren er niet bij en hij vertrouwde dat men in staat zou zijn de mist te doorbreken. „Hongermotie" Ook de heer J. Nuijens, fractievoorzitter van de K.V.P., gaf uiting van zijn respect \toor de wijze waarop B. en W. de zaken aanpakken, al hebben niet alle antwoor den hem bevredigd. „Hoe houden we u?!" riep hij uit, nadat hij de sportieve lei- J. Nuyens ding van loco-burgemeester De Boer had geroemd. De leider der katholieken hield opnieuw een vurig betoog voor financiële hulpver lening aan hongerende medemensen el ders in de wei-eld. Vervolgens diende hij een door de fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A., A. R., C.H.U. en P.S.P. onder tekende motie in, die als volgt luidt: De raad van Velsen in vergadering bij een op woerisdagavond 16 december 1959 Ier gelegenheid van de begroting voor het jaar 1960. Gezien de ontstellend grote nood in verschillende landstreken ter we reld, gelet op het nijpende tekort aan me dicamenten in die gebieden, nodigt het college van B. en W. van Velsen overeen komstig de suggestie van dit college uit zich te wenden tot de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met het verzoek al le Nederlandse gemeenten ter zake te be naderen om ter bestrijding van het ge stelde doel een geldsom ter beschikking te stellen en gaat over tot de orde van de dag. De voorzitter deelde mede, dat de mo tie in behandeling zal worden genomen. J. van Os van den Abeelen 'Spreker zei de nieuwe aanpak door het college met betrekking tot het raadhuis plan met vertrouwen tegemoet te zien, maar wat de IJmonc betrof, daarover be stond twijfel bij hem, na de droeve erva ringen met het IJmond-adviescollege. Mevrouw Hoek (PSP) Het enige lid van de P.S.P. in de Vel- sense gemeenteraad, mevrouw A. Hoek verdedigde met vuur haar standpunt ten aanzien van de B.B., waartegen zij zich in eerste instantie reeds had uitgesproken. Met de heer Kolkman had zij zich dik wijls afgevraagd, hoe het toch gesteld was met „de mens in Velsen". We weten het niet, het moet onderzocht worden, net als een onderzoek naar de omstandigheden onder ouden van dagen nodig is, meende zij. Het antwoord van de wethouder over de vrouwenadviescommissie bij de wo ningbouw had haar niet bevredigd. Zij vindt dat deze commissie eerst in een veel te laat stadium wordt ingeschakeld. Ook het standpunt van de wethouder over sporthallen kon zij niet delen; spreekster kon zo iets ^nuttigs bepaald geen overbodige luxe noemen. Spreekster wees er op, dat er al lang geen onderwijsdag was gehouden; onder- wijsdagen zijn alleen maar nuttig als zij met niet te lange tussenpozen worden ge houden. CPN-uitbarsting Het communistisch raadslid de heer T. Kruisman was bijzonder agressief. „De geld- (bijeengebracht door het- volk) ver kwistende overheid, de kapitalistische pers, radio en televisie, die zich onledig houden met hersenspoeling, de loco-bur gemeester die ergens een ijzeren gordijn ziet, waarin alleen een idioot gelooft" moesten het deze keer ontgelden. Loco burgemeester De Boer zet de koude oor log voort, zei spreker, die voorts beweer de dat de heer De Boer de Velser jeugd wel naar West-Duitsland laat gaan, maar niet wil dat ze een kijkje neemt in Oost- Duitsland. Maar het jongeren contact wil en gaat naar Oost-Duitsland, het wil ook wel naar de Verenigde Staten, omdat men vergelijkingen wil kunnen maken; de Amerikanen zullen dat echter wel verhin deren, aldus de heer Kruisman. Over de belasting zei spreker, dat de C.P.N. van mening was, dat wie de hoog ste inkomens hebben ook de hoogste in komstenbelasting moeten betalen. Waarom heeft de C.P.N. de motie van de heer Nuijens niet ondertekend? vroeg spreker. Zelf antwoord gevend op die vraag, zei hij dat zijn partij sympa thiek staat tegenover hulp aan hongeri ge medemensen. Maar die mensen zijn niet geholpen met een enkele hap rijst, omdat honger steeds terug komt. Als men oprecht wil helpen, dan moet de oorzaak van hun ellende weggenomen worden, na melijk het uitzuigen door het westen, zo betoogde hij. Mevrouw Heijkoop Mevrouw G. E. Heijkoop-Van Reekum, van de V.V.D., die na een korte spreek beurt van de heer K. Tijssen (C.H.U.) het woord kreeg, zei verkeerd te zijn begre pen, toen zij het over een „dure onder wijsinspectie" had. Zij had met „dure" slechts bedoeld, dat het toch wel eens kon worden overwogen een onderwijsin spectie voor het lager onderwijs in IJmondverband in te stellen, zodat de las ten verdeeld zouden kunnen worden tus sen drie gemeenten. Persoonlijk is zij het er mee eens, als nen zegt. dat er iets niet klopt wanneer de een zoveel kan eten als hij maar be lieft, terwijl de ander honger moet lij den. Maar het geld van een Nederlandse gemeente is het geld van de gemeenschap in die gemeente. Vele gemeenten zijn in grote nood, al is dat geen hongersnood. Ik wil niet meedoen de individu te dwin gen, laat hem zelf beschikken over zijn geld, zo besloot zij. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van f 7 65 per kwartaal of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Z\] die zich met inganc van 1 januari I960 per kwartaal abonneren, ontvangen dr nummers tot en met 31 december 1959 gratis Dit eeldt alleen voor nieuwe kwartaal abonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. De heer L. van Hameien (P. v. d. A.) maakte zich ongerust over de aanwas, se dert september jl. van leerlingen op de la gere scholen. Het leek wel, of men weer te maken had met een topgeboortecijfer, zei hij. Hij hoopte daarom dat de boven tallige leerkrachten gehandhaafd zouden worden. A. P. Derriks Het K.C.P.-raadslid A. P. Derriks hield een pleidooi voor verdere mechanisering van de gemeentelijke administratie. Wat de voorzitter gezegd had over de zegeningen van een ieeszaal, vond spre ker prachtig. „U bedoelt toch alle leesza len, ook de r.k.-leeszaal?" aldus deze spreker. H. J. Lips De heer H. J. Lips (A.R.) bracht in her innering, dat hij eerder te kennen had ge geven dat hij zijn representatiegeld met liefde wilde afstaan als persoonlijke bij drage in de bestrijding van honger. Na wij ziging van het voorstel van de heer Nuij ens kon hij zich wel verenigen met de ingediende motie. Het deed hem genoegen, dat wethouder Verbeek zich zo waarderend over zijn H. J. Lips partijgenoot wethouder A. de Jong, die he laas nog steeds ziek was, had uitgelaten. Spreker besloot met een uiteenzetting van zijn standpunt betreffende de B.B. tegen over dat van mevrouw Hoek. A. J. Schotman De heer A. J. Schotman sprak eveneens zijn waardering uit over het drieman schap dat bij de begrotingsbehandeling het college van B. en W. vormt. Hij was er ook nu niet van overtuigd dat jeugduitwisseling tot de taken van de gemeente behoort. Er zullen in vele din gen geen vaste grenzen voor het college zijn en zo zijn er ook voor de V.V.D. geen vaste grenzen. Wethouder De Boer meent dat men bij zijn verlangens naar een sporthal zich moet matigen en de V.V.D. vindt dat men bij de jeugduitwisseling zich moet matigen. Het antwoord over de kwestie van de straatbelasting had ook hem niet bevre digd. Het rendement van het huizenbezit was sterk achteruitgegaan. Over het sub sidie aan Felison en subsidies aan andere verenigingen merkte spreker op, dat de raad toch in de gelegenheid moet worden gesteld een inzicht te krijgen door inzage A. J. Schotman van verslagen. Zijn die er ook? wilde hij weten. De heer Schotman kon geen goed woord vinden voor het initiatief van de heer Nuij ens ter zake van do hongermotie. Hij viel zijn partijgenote mevrouw Heijkoop bij, dat het niet een taak van de gemeente was. Er zijn in Nederland verschillende bona fide instellingen die zich met derge lijke steunverleningen bezig houden. Zo is er een organisatie, welker leden doorlo pend één percent van hun salaris voor zo iets afstaan. Kijk, hier beslist ieder voor zich zelf, er is geen dwang, er is geen be knotting van vrijheid van handelen. Als het hele geval niet als show was bedoeld, dan had de heer Nuijens verstandiger ge daan het eerst buiten de raad te bespre ken. Maar de heer Nuijens is wel vaker te impulsief, zo besloot spreker. Donderdag voortzetting Te kwart voor elf deelde de voórzitter mede, dat verschillende leden te kennen hadden gegeven dat zij bezwaar hadden legen te lang vergaderen. Daarom wilde de loco-burgemeester weten, hoeveel spre kers nog het woord wensten. Nadat zich vijf leden hadden opgegeven, besloot de voorzitter de vergadering te sluiten en donderdagavond halfacht de behande ling van de begroting voort te zetten. Vijftig volkstuinders zijn woensdag in café Du Commerce bijeengekomen om hun belangen te bespreken. Besloten werd een vereniging op te richten. Uit acht kan didaten werden een voorzitter en vier be stuursleden gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Niemeijer (Van Speijk- straat 5, IJmuiden); bestuursleden zijn de heren Lampers, Breur, Sillevis en Broerse. Op 22 december zal ten huize van de heer Broerse, Lange Nieuwstraat 774, een tweede vergadering worden gehouden. De nieuwe vereniging heet Volks Tuin bouw Vereniging IJmond. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de heer Nie meijer. Advertentie voor de grootste sortering en de laagste prijs enz. enz. BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Exercitia blijft eerste De junioren ploeg van de Velser basket ballvereniging Exercitia heeft zich op de eerste plaats van haar afdeling kunnen handhaven. Ditmaal werd het Haarlemse Typhoons D verslagen. Reeds van het be gin af bleek Exercitia superieur en met goed spel werd een grote voorsprong op gebouwd: via 12-0, 18-2 en 22-10 naar de ruststand 30-12. Na de verwisseling werd Typhoons volkomen uit balans gespeeld en stevenden de Velsenaren recht op de zege af. Het werd ten slotte 54-14. Top scorers waren: A. Schipper (18), H. Koo- men (14) en C. v. d. Zwan (10). Het tweede damesteam zorgde in de wed strijd tegen Rapiditas 2 voor een zeldza me uitslag: 1-0 (I). De ploegen waren vol komen aan elkaar gewaagd, doch de scho ten waren niet zuiver genoeg. Pas ver in de tweede helft zorgde Jannie Neve voor het enige en winnende doelpunt van deze wed strijd. Vrijdag 18 december speelt de nog onge slagen herenploeg van Exercitia tegen het Haarlemse HOC 3. De totale aanvoer van visserijprodukten bedroeg in september 39,8 miljoen 'kilo met een waarde van 14,3 miljoen gulden, terwijl in de overeenkomstige maand van 1958 de aanvoer 35,6 miljoen kilo bedroeg met een opbrengst van 12,6 miljoen kilo. Aldus de maandstatistiek voor de visserij. De toeneming van de hoeveelheid houdt in hoofdzaak verband met een grotere haringproduktie. De stijging van de waar de van de totale visaanvoer wordt hierdoor als gevolg van de aanmerkelijk gedaal de haringprijzen in veel mindere mate beïnvloed. Zij is veeleer toe te schrijven aan de overige vissoorten, die alle (met uitzondering van makreel en mosselen) bij een gestegen aanvoer een hogere prijs maakten. Bij de groep haringachtigen valt vooral de stijging in de eigenlijke haringaan- voeren op. De verse haringaanvoer nam toe van 5,0 tot 8,1 miljoen kilo; de waarde van 1,9 tot 2,1 miljoen gulden, waarbij der halve een belangrijke prijsdaling valt te constateren en wel van 37 tot 26 cents per kilo. De gezouten haringproduktie steeg van 8,5 tot 10,2 miljoen kilo, de waarde van 3,4 tot 3,6 miljoen gulden. In beide ge vallen daalden de prijzen in verband met de aanvoer van mindere kwaliteiten. Bij een vermindering van de makreel vangsten met 0.3 miljoen kilo kon een on gewijzigde opbrengst worden geboekt, namelijk 0,5 miljoen gulden. De ontwikke ling ten aanzien van rondvis werd bepaald door de wijting, die bij een hogere pro- duktie een hogere prijs maakte. Bij de platvissoorten doet zich hetzelfde voor met betrekking tot de tong. De mosselenaanvoer verminderde van 10,4 tot 8.8 miljoen kilo. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van verse vis aan de IJmuidense visafslag bedroeg woensdag 4425 kisten, waaryan 102 tong. en tarbot, 1 heilbot, 5d schol, 20 schar, 10 bot, l95o haring, 595 makreel, 170 schelvis, 500 wij ting, 353 kabeljauw en gul, 2 leng, 15 haai, 1 ham, 632 koolvis, 14 diversen. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot f 4,10 tot f 4, grote tong f 4,40 tot f 4,10, grootmiddel tong f 4,30 tot f 3,80, kleinmiddel tong f 4,20 tot f 4, kleine tong I f 4,30 tot f 3,90, kleine tong II f 4,10 tot f 3,80, tarbot I f 4,10 tot f 3,60. Per 50 kilo: tarbot IV f 100 tot f 61. grote schol f 45, grootmiddel schol f 47, kleinmiddel schol f 54 tot f 43, kléine schol I f 66 tot f 52, kleine schol II f 78 tot f 56. schar f 36 tot f 31, bot f 49 .tot f .40, verse haring f 27 tot f 22. makreel f 42 tot f 16, grote schelvis f 96, grootmiddel schelvis f 75 tot f 71, kleinmiddel schelvis f 79 tot f 71, kleine schelvis I f 78 tot f 71, kleine schelvis II f 67 tot f 29, wijting f 36 tot f 21. grote gul f 63 tot f 58, middel gul f 51 tot f 42. kleine gul f 36 tot f 28. kleine haai f 33 tot f 30, ham f 144, kleine koolvis zwart f 30 tot f 23. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 264 tot f 150, grote koolvis zwart f 82 tot f 68. grote leng f 136. Besommingen van woensdag Drie trawlers f 70.100, KW 8 f 25.350 IJM 154 f 10.800, HD 87 f 8.530. MO 1 f 2.000, KW 31 f 3.850. KW 73 f 1.170. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis 'aan de vis- veiling te IJmuiden was donderdag 1600 kisten, waarvan 250 schelvis,. 30 radio, 130 wijting, 20 gul en kabeljauw, 915 haring, 5 makreel, 100 schol, 80 schar, 120 varia, 140 stuks stijve kabeljauw, 1500 kilo tong. IJM 32 Elie Chénévière (3 december) 250 schelvis, 130 wijting, 30 radio. 20 gul en kabeljauw, 25 haring, 5 makreel, 20 varia, 130 stuks stijve kabeljauw. KW 99 Maria Theresia (29 november) 190 haring, 5 varia. GY 587 80 schar, 10 varia. VL~7 Ada (3 december) 700 haring. De kleine vaart vas er met 9 scheepjes. Prijzen van donderdag Export: grote regels kabeljauw f 144, kleine regels kabeljauw f 68, grote schelvis f8692, grootmiddel schelvis f8182. grote, middel, zetschol f 4346, schol 1 f 50—56. grootmiddel tong f4.10—4.30, kleinmiddel tong f4.204.40, tong 1 f3.90 —4.40. slips f3.904.20. Binnenland: grote gul f58, middel gul f51, torren f39—41, schar f 42—45. klem middel schelvis f 7576, pennen f 6467, braad f55—61, wijting f44, schol 2 f54— 63, schol 3 f52—66, westharing f 27—30. kanaalharing f20—22, makreel f34. grote tong f 4.404.50. Besommingen van donderdag IJM 32 FJie f 24.300. KW 99 f 3600. KW 76 6690. GY 587 M070. KW 60 1570. KW 134 f 4560. KW 56 1900. IJM 42 (3100. IJM 59 4920. WR 34 4850. Op zee Om de noord waaide een briesje. Do visserij was goed maar ongelijk, namelijk 200 tot 400 manden haring, makreel en schelvis. De Onderneming 1 deed een trek van 200 manden haring, de KW 87 Alba tros een trek van 80 manden makreel en haring, de IJM 10 Maria van Hattem een trek van 40 manden schelvis en koolvié. de HD 108 Mich iel ving in twee trekken 90 manden hoops. De haringvisserij bij Ierland was goed. namelijk 200 300 kantjes. De Alberta Henderikn boekte "en dagvangst van 170 kantjes, de Maria een dagvangst van 150 kantjes. De loggers en kotters bij de.Pit- boei en P.boeien' vingen 200 tot 400 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De loggers en kotters op de kust vingen 150 tot 300 kilo tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal. De „Dirkje" en de „Postboy" zijn weer naar zee vertrokken. Voor vrjjdag Voor vrijdag is nog niets definitiefs be kend. Misschien komt op de morgen de SCH 27 uit het Kanaal met haring. De vangst van het schip is nog onbekend. Het schip zal vermoedelijk om vijf uur in de morgen arriveren. Voor de zaterdag is al bekend de trawler SCH 261 Onderneming 1, die met 1000 kisten diversen van de noord komt. De oudste schepen zijn nu: 1 december: KW 81 Alberta Henderika met haring; 3 december: SCH 27 Onder neming 2 ïihel haring; 4 december: IJM 34 Alalnwater met haring; 5 december: VL 121 Willem met haring: 7 december: KW 4 Golfstroom met haring; KW 122 Arie Ouwehand met haring en KW 153 Fran- ciena met haring: 8 december: SCH 171 Cornells Vrolijk Fzn. met haring; VL 84 met haring en SCH 216 Onderneming 1 met vis. Om zes uur woensdagavond had op de Wij kerm eerweg in Beverwijk een gecom pliceerde botsing tussen auto's plaats. Doordat een personenauto plotseling rem de, moest de bestuurder van een vracht auto met aanhangwagen (beladen met kisten sinaasappelen) ook remmen. Door de gladheid van het wegdek begon de wagen te slingeren. Een bestelauto die uit tegenovergestelde richting kwam. botste tegen .de, vrachtauto op, waarbij de aan hangwagen op het fietspad werd gescho ven.' De bestuurder'van de bestelauto, een inwoner uit Purmerend werd bij de botsing licht gewond en moest per taxi naar zijn woning worden vervoerd. De schade aan de auto's is groot. De Nederlandse kustvaarder „Alex" van de IJmuidenaar Jan Guyt uit de Hof stedelaan komt volgende week naar huis. Het schip is op 7 januari uitgevaren en heeft daarna het gehele voorjaar kolen gevaren en papier uit Gent. Daarna ging het met hout varen van Finland naar Engeland en nu is het uit Avonmouth op weg naar Gent, waarna de „Alex" naar Nederland komt. Sedert vele jaren al geven de Hoogoven Harmonie en het Gemengd Koor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Wim Steijn en Stephen Jansen, in de kersttijd een concert in de oude hervormde kerk. De belangstelling op het concert van gis teravond was groot. Het harmoniekorps opende met de vertolking van Von Gluck's Alceste-ouverture, accuraat gespeeld met fraaie, gedempt gehouden klank. De hout blazers gaven welluidend partij; het fond van laag koper secundeerde prijzenswaar dig. Een aantal oude koralen, een boeiend gefigureerd larghetto van Handel, het angelus van Massenet uit „Scènes pitto- resques" en een andante van Mozart ge tuigden eveneens van een degelijke voor bereiding. Uit Eric Coates' eerste Londen- suile speelde de kapel het illustratieve deel „Westminster", dat met zijn imitatie carillon in dit kerstprogramma goed vol deed. Er werd voornaam gemusiceerd. Het meisjeskoor van ..Zang en Vriend schap" had een zestal eenvoudige kerst liederen gekozen, die helder en pretentie loos ten gehore werden gebracht. Het middeleeuwse „Schlaf wohl" zongen de jongelui zuiver, meerstemmig a capella; een veelbelovende prestatie. Op een kerstconcert mag Bach niet ont breken. „Zang en Vriendschap" zong vier van diens koralen. Gesteund door het vaardige pianospel van Lou Tervoort konden de koorleden zich ten volle geven. Bruisend van klank was de vertolking van het bekende „Jauehzet. frohlocket". die de kwaliteiten van dit fors bezette koor ten voile deed blijken. Het Halleluiakoor uit Handels ..Messiah" bracht, met het aloude „Ere zij God", het einde van deze geslaag de kerstuitvoering. A. J. van der Welfden De zeesleper „Cycloop" van Bureau Wijsmuller is te Southampton, de „Stentor" is woensdagmiddag naar Brunsbuttel ver trokken. waar het schip vanmiddag zou aankomen. De „Titan" wordt vanmiddag in IJmuiden verwacht, de „Friesland" be vond zich met twee bakken 500 mijl ten zuidwesten van ..Payal". De „Simson" is donderdagmorgen in IJmuiden aangeko men, de „Noordholland" was zestig mijl ten westen van Honolulu, de „Zeeland" is op 11 december uit Palermo vertrokken De „Nestor", „Hector" en „Simson" zijn in IJmuiden. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kivartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient trien wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Aan de hausse-tendentie van de voor gaande dagen voor de internationale waarden kwam een einde, behalve voor Unilever, die de vaste stemming van de vorige dag verder voortzette. Oorzaak van deze koersVeacties, die door de beurs als zeer gezond werden bestempeld, was het uitblijven van buitenlandse vraag. In Wall Street bereikte het Dow Jones-ge- middelde voor de industriefondsen een nieuw hoogterecord, maar de Nederlandse hoofdfondsen, behalve Unilever, werden er verwaarloosd en noteerden lager. Dit vond zijn terugslag op de koersvorming van de internationale waarden op het Damrak. Een gunstige uitzondering hierop maakten certificaten Unilever, die stegen van 751'/z tot 758. tegen als vorige slotprijs 746)4- Bij het scheiden van de markt werd 757 in Unilever gedaan. De handel in deze hoek was tamelijk levendig en viel hoofdzake lijk toe te schrijven aan het feit, dat de grote koper van enige weken geleden de Unilever-papieren opnieuw grif uit de markt nam. Arperika heeft belangstelling voor de margarinewaarden, terwijl er voorts ruilingen plaatsvonden door ver kopen van Philips-papieren in aankopen Unilever. De Philipswaarden ondergingen een gevoelige koersreactie als gevolg van de zeer sterke koersstijging van deze aan delen gedurende de vorige dagen. Na een opening op 800 daalde de koers tot 798, terwijl tegen het sluiten van de markt wederom 800 voor de aandelen werd be taald. De slotkoers was 816%. In deze hoek vonden winstnemingen plaats. Ook AKU moest op 447 een veer laten en verloor ruim zeven punten. Kon. Olie lag verlaten en noteerde op 160.30 twee gulden beneden de vorige slotprijs. De affaire in Kon. Olie Philips en AKU was zeer gering. De scheepvaartwaarden moesten er ook aan geloven en hadden, bij minimale affaire, een koersverlies van een tot twee punten te incasseren. Cultures een weinig lager voor Amsterdam Rubber en HVA. Ook certificaten Deli een paar dubbeltjes lager na een hogere opening. Staatsfondsen doorelkaar iets gemakkelijker. In de lokale sector was de handel eveneens zeer rustig met koersverschillen die merendeels een neerwaartse tendentie te zien gaven. Hei- neken's Bierbrouwerijen werd een tiental punten lager op 475 geadviseerd. Het ge publiceerde dividend van 11 percent viel de beurs tegen. De nieuwe aandelen Ne- derlandsche Middenstandsbank kregen voor de eerste notering een adviesprijs op 166. De eerste verhandeldag van claims Behangselpapier Gebrs. Sanders bracht een adviesprijs van 300 per claim per aandeel van 1000 en 15 per converteer bare obligatie. Zwanenberg-Organon kreeg een iets lager adviesprijs. Prolongatie 3% percent. Van een totaal van 453 verhandelde fondsen waren 116 (25.6%) hoger, 252 (55.6%) lager en 85 (18.8% gelijk. (ANP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 91% 3% Nedl. 1962/64 97 J4 Woningbouw 6 108% Pr'A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II. 89% Pr. A'dam '56 III 89 Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 89 Pr. R'dam '57.... 96 A.K U 449% 461 y2 Calvé Delft 741% Van Gelder Zonen 259% K. N. Hoogovens. 772 Nederl. Ford 393 N. Kab<4fabriek. 435% gew.Philips Gloeil. 801 829 y2 Pref.PhilipsGloeil. 278 290 Unilever 758 783 Wilton Fyenoord. 222 Werf Gusto 160 Dordtsche Petrol. 744 Kon. Petroleum.. 160,70 162,10 Billiton- 360 A'dam Rubber. 115 K.L.M 114. Holl. Amer. Lijn. 171 K.N.S.M 190% N. Scheepv. Unie 153% v. Nievelt Goudr. 143% Phs. v. Ommeren 258 H.V.A. 155% 157 Delimaatschappij 184,— Amsterd. Bank 327% Nat. Handelsbank 180 184% Ned. Handel Mij 244 Rotterd. Bank 280 Twentsche Bank. 255 Anaconda Copper 65% Bethlehem Steel. 55% U.S. Steel 99 General Motors.. 54% Shell Union 78% Tidewater 24

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11