Min. Van Rooy komt tegemoet aan verlangen van de Kamer ZONDER RENTE VOOR 20 CENT KRIJGT U BIJ VAN HOUTEN DE BESTE IEEP Verweer van staatssecretaris tegen verwijten van Utrecht WINTERJASSEN 75.- -19®.- -125 Expositie KLEDING TERMIJN r Alleen voor wachtgelders wachttijd voor plaatsing bij werkverschaffing Minister Van Aartsen over K.G.S.-woningbouw Zeven doden in het verkeer Korporaal gedood door losse patroon „Regering speelt met vuur" Rijkswaterstaat geeft de moed niet op HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Vijf arrestaties in donker Amsterdam College blijft bij zijn mening dat rechter of Kroon beslissen moet 13 De hulp aan de droogtegebieden Cfoevr©3et 1960 D„I&dWd Junior A.U. lOOO Sport „Trouw" over de plannen tot comm:ciële t.v. Beroep tegen streekplan én tegen beschikking GS. Honderdvijftig varkens bij brand omgekomen Circus Strassburger JANSSTRAAT 63 Demi's - Kostuums Pantalons - Colberts Japonnen - Mantels Regenmantels enz. Justitie grijpt in Zweden zette Nederlander over de grens DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) In de Wachtgeld- en Werkloosheidswet is uitgegaan van de gedachte dat de kos ten van instandhouding van de aan een bedrijfstak gebonden arbeidsreserve ge durende de eerste acht weken van werk loosheid door de bedrijfsgenoten moeten worden gedragen. Daarom, zo zei minis ter Van Rooy gisteren in de Tweede Kamer, zullen werkloze arbeiders, die aanspraak maken op wachtgeld, niet di rect worden toegelaten tot aanvullende werken (werkverschaffing tegen normaal loon). In het late najaar en in de winter zal de wachttijd ten hoogste vier weken bedragen. Aanvankelijk had de regering wachtwekcn willen voorschrijven voor al le werklozen, maar gisteren verklaarde de minister dat de regeling wordt beperkt tot wachtgelders. Indien in 1960 de werk loosheid groter zou zijn dan wordt ver wacht, zal extra krediet worden aange vraagd voor aanvullende werken. Deze tegemoetkomingen waren voor de P.v.d.A. echter onvoldoende en de heer Van Lier diende daarom een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd het beleid ten aanzien van de aanvullende werken ongewijzigd voort te zetten. De stemming over de motie, die niet op een meerderheid kan rekenen, werd aange houden totdat de minister de Kamer heeft ingelicht over éen afspraak in 1953 met het Landbouwschap over de aanvullende wer ken. Minister Van Rooy verklaarde dat er geen sprake van is dat drie wachtwe- ken doorgemaakt zouden moeten worden, want in een uitkeringsjaar wordt totaal slechts acht weken wachtgeld genoten. Van de regeling zal dus ook geen rem mende werking uitgaan op het aanvaar den van werk in het normale bedrijfsle ven. De verwachting is dat, met uitzonde ring van de noordelijke provincies en Zee land, in 1960 in het hele land gebrek aan arbeidskrachten zal heersen. In het noor den zijn vele streken waar de werkloos heid thans meer dan 5 percent bedraagt. Op 30 november hadden 128 bedrijven een premie aangevraagd voor industrie vestiging in de kerngebieden. Daarmee zal totaal en premiebijdrage gemoeid zijn van ruim 17 miljoen gulden. Van de aan vragen hebben 47 betrekking op nieuwe vestiging en 81 op uitbreiding in industrie kernen. Hiermee zal werkgelegenheid worden geschapen voor 9000 arbeiders. Iets meer dan de helft van de aanvragen heeft betrekking op het noorden des lands. Omdat de herscholingsbehoefte niet zo groot is als in de eerste jaren na de oor log, zullen de rijkswerkplaatsen voor de herscholing van arbeiders in Winschoten, Assen, Heerenveen, Uden, Weert en Maas tricht worden opgeheven. De nadelen van de ruimei-e spreiding van rijkswerkplaat sen wil men opvangen door een verbeter de reisgeldvergoeding. Geen emigranten-nazorg Emigratiepolitiek is een aangelegen heid van lange duur en daarom zag mi nister Van Rooy geen reden het emigra- tiebeleid om te buigen wegens tijdelijke spanningen op de arbeidsmarkt. De Ne derlandse zorg voor de emigranten moet op een gegeven moment ophouden. Dat is ook de mening van de ontvangende lan den. Zij stellen geen prijs op nazorg van Nederlandse zijde. Daarom wilde de mi nister een nazorgsubsidie niet overwe gen. Op het schema van uit te voeren plan nen heeft minister Van Rooy een nieuwe Invaliditeitswet en een algemene kinder bijslagwet het hoogst genoteerd. Er wordt hard aan gewerkt. Dat wil echter niet zeg gen dat er op zeer korte termijn resulta ten kunnen worden verwacht, want de technische uitvoering van de plannen is moeilijk en vergt veel tijd. Met de alge mene kinderbijslagwet is men het verst. Waarschijnlijk komt binnen een half jaar de Memorie van Antwoord met wijzigin gen van het wetsontwerp. Wat de ziekteverzekering voor bejaar den betreft, er wordt gewacht op een ad vies van de Sociaal-Economische Raad en van de Ziekenfondsraad. Minister Van Rooy, op wie de laatste maanden veel critiek is uitgeoefend, had Advertentie SPECIALE „ZACHT WEER"-AANBIEDING ZIET DE ETALAGES Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Ha... .n Telefoon 54679 Minister J. van Aartsen heeft met zijn collega's van Volkshuisvesting van de an dere landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de prijsuitreiking bij gewoond van de prijsvraag voor het ont werpen van goedkope arbeidei-swoning'en, die door de Hoge Autoriteit was uitge schreven. Onder de prijswinnaars bevond zich de Nederlander K. H. Tielman uit Nij megen, die een tweede prijs heeft gewon nen. Minister Van Aartsen heeft bij deze gelegenheid de Hoge Autoriteit gefelici teerd met haar initiatief. De minister juichte het toe dat de Hoge Autoriteit middelen ter beschikking wil stellen om te helpen bij bet uitvoeren van de projecten der prijswinnaars. Mr. Van Aartsen loofde de Hoge Autoriteit voorts omdat zij zich bij haar activiteit op het gebied van de huisvesting van arbeiders in de kolen- en staalindustrie niet beperkt tot de zuiver economisch-technische aspecten, doch blijkens, de prijsvraag ook streeft gelegenheid de hoge autoriteit gefeliciteerd zes landen. zijn beleid behoorlijk verdedigd, maar op de heer Van Lier (P.v.d.A.) had de rede van de minister toch de indruk gemaakt van een „cursus loonpolitiek voor begin ners". De minister had in herinnering gebracht dat de vrijere loonvorming reeds in 1956 was aanvaard door een vorig kabinet op advies van de Sociaal-Economische Raad en de stichting van de arbeid. Op 19 maart 1956 werd algemeen vergunning verleend voor een loonsverhoging van ten hoogste 6 percent. In het nu gevolgde sys teem is geen maximum gesteld, maar is de loonsverhoging gebonden aan de stij ging van de produktiviteit, waardoor er geen reden is voor prijsstijging als gevolg van loonsverhoging. Daarentegen hadden de algemene loonronden steeds geldont waarding door stijgende prijzen in de hand gewerkt. De loonvorming in nieuwe stijl voltrekt zich thans vrij vlot na de aan loop-moeilijkheden. Binnenkort zal het College van Rijksbemiddelaars weer be slissen over een groot aantal collectieve arbeidsovereenkomsten. Staatssecretaris Rooivink deelde me de, dat nu voor 450.000 werknemers nieuwe collectieve arbeidsovereenkoms ten zijn goedgekeurd. Het betreft hier de grootmetaal, de grafische industrie en de confectie-industrie. De loonsverhogingen zijn hoger in de afzonderlijke ondernemin gen dan in de genoemde bedrijfstakken. In de ondernemingen zijn verhogingen tot stand gekomen van 6 tot 9 percent. Het gaat hier om een eigen verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven. De afzonder-' lijke ondernemingen kennen een produk- Minister Van Rooy tiviteitsverhoging welke groter is dan het gemiddelde in de bedrijfstak. Tot nu toe wordt een zekere voorzichtig heid in acht genomen met de arbeidstijd verkorting. In 1960 zal men voorzichtig overgaan tot een verkorting van een of twee uur; 1961 zal het jaar worden waarin arbeidstijdverkorting op grote schaal tot stand zal komen. Het nieuwe systeem legt een grotere verantwoordelijkheid op het bedrijfsle ven. Alles wijst erop, dat de werkgevers en de werknemers die verantwoordelijk heid hebben aanvaard en begrepen. Dat betekent echter niet, dat de regering zich nu ineens van het loonfront kan terugtrek ken. „Wanneer men ziet, dat de lonen der laagstbetaalde groepen met 10 net. zijn ge stegen," aldus de staatssecretaris, mag men vragen: Is die mogelijkheid er ge weest sinds 1945? Het is niet één keer ge beurd," antwoordde hij op interrupties van de heer Suurhoff (P.v.d.A.). ..Er zijn verhogingen geweest van ten hoogste zes percent." Wanneer er honderden miljoenen ver diend worden mede door exnort dan zul len daarvan ook mogen profiteren degenen die die winsten mogelijk maken. De prak tijk zal leren hoever men daarin kan gaan. aldus de heer Rooivink. De stemming over de F.v.d.A.-motie zal geschieden op een nader te bepalen dag. Op een slecht verlichte weg te Tegelen (L.) is het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 46-jarige fabrieksarbeider J. Luyken uit Tegelen, dat naast een bescha digde bromfiets lag. Ever verder lag een bewusteloze oude man. Na onderzoek is de politie tot de conclusie gekomen, dat de fabrieksarbeider met zijn bromfiets de oude man moet hebben aangereden. Hij is daarbij zo ongelukkig gevallen, dat hij onmiddellijk is overleden. De politie heeft sterke aanwijzingen dat de oude man on der invloed van sterkedrank verkeerde. Deze man liep slechts lichte verwondin gen op. Hij wist zich van het ongeval niets te herinneren. Te Hasselt is de 21-jarige boerenknecht H. Visser uit Dedemsvaart, toen hij op weg was naar zijn patroon in de Noord oostpolder, met een motorfiets tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. Hij had juist examen afgelegd voor zijn rijbewijs. Om naar de Noordoostpolder te rug te kunnen rijden, was hem een dag vergunning verleend. Nabij Dordrecht is de 62-jarige heer G. Groeneveld uit Dubbeldam, die op de fiets een drukke verkeersweg wilde oversteken aangereden door een bestelauto. Hij was op slag dood. In Bergen op Zoom werd de 73-jarige mevrouw A. Berger uit Halsteren bij het oversteken door een 22-jarige bromfietser aangereden. Zij kreeg een schedelbasis- fractuur en is korte tijd later overleden. De bromfietser liep een zware hersen schudding op. In Vierlingsbeek (N.B.) liep het zeven jarig jongetje C. Claassen plotseling ach ter een vrachtauto om de weg op. Het werd aangereden door een personenauto en was op slag dood. De auto kantelde, maar de bestuurder kreeg geen letsel. In een ziekenhuis te Nijmegen is de 46- jarige mevrouw A. Mulder overleden, die enkele dagen geleden zwaar gewond werd toen de bromfiets, waarop zij als duopas- sagiere meereed, in botsing kwam met een auto. In België, op de weg van Framerie naar Cuesmes, is een 20-tons Nederlandse vrachtauto tegen een brugleuning gere den en vervolgens tegen de gevel van een café gebotst. De chauffeur werd slechts licht gewond, maar de bijrijder, de 33-ja- rige H. van de Venne uit Tegelen, kwam om het leven. Geflankeerd door zijn advocaten George Davis en Rosalie Asher gaf Caryl Chessman in de gevangenis van St. Quentin een persconferentie nadat zijn beroep tegen zijn terdoodveroor deling door het Opperste Gerechtshof is verworpen. Door een schot uit een met een losse pa troon geladen geweer is gisteravond de dienstplichtige korporaal J. C. M. van Riel om het leven gekomen. De korporaal, die diende bij de 427-ste compagnie Van Heutz, nam deel aan een oefening bij Doesbui-g. Tijdens deze oefe ning is hij ongewapend een „tegenstander" tegemoet gegaan. Deze „tegenstander" had een geweer in de aanslag, de vinger aan de trekker. Plotseling is het schot afge gaan. De korporaal, die afkomstig is uit Tilburg, werd in het hard getroffen. De losse patroon, zoals deze wordt ge bruikt in het Garand-M-l-geweer bestaat slechts uit een huls met een kleine cordiet- lading. Er zit geen kogel op, doch slechts een lichte laksluiting. Vandaag rijden de laatste 176 militaire vrachtauto's naar de droogtegebieden met door de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties bijeengebracht vee voeder. Op het ogenblik is het aangebode ne wel ongeveer opgeruimd, zodat het transportprobleem niet groot meer is. Wel is het mogelijk dat dit probleem zich weer zal voordoen als in de loop van de komen de maanden de bietekoppen worden opge volgd door andere soorten „nood-vee- voer", zoals stro en spruitekoppen. Advertentie IN ONZE SHOWROOM N.V. AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Haarlem - Houtplein 21 - Telefoon 10338 De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. IJ. Scholten, heeft het gemeentebestuur van Utrecht geantwoord op zijn schriftelijke bezwaren tegen het dempen van de Utrechtse singels, zoals dat in het ver keersplan-Utrecht wordt voorgesteld. Mr. Scholten zegt, dat de zienswijze van het Utrechtse gemeentebestuur niet de zijne is. Ook de mededeling van het Utrechtse gemeentebestuur, dat bij me ningsverschil de rechter, casu quo de Kroon zou beslissen, vindt naar het oor deel van de staatssecretaris geen grond in het geldend recht. Het komt de staatssecretaris onbegrijpelijk voor, zo zegt hij in zijn brief, dat zijn handel wijze de onbelemmerde gedachten- wisseling van de gemeenteraad dreigt te verstoren en de verschillende verant woordelijkheden dreigt te verwarren. Niet alleen, aldus mr. Scholten, zal een dergelijk oogmerk nooit het zijne kunnen zijn, doch in tegendeel is hij er met het gemeentebestuur van Utrecht van over tuigd, dat de gemeenteraad behoort te beoordelen, of uitvoering van het ver keersplan naar haar mening uit een oogpunt van algemeen belang nood zakelijk is. „Tijdig gewaarschuwd" Mr. Scholten stelt voorts in zijn schrij ven. dat hij aan het gemeentebestuur van Utrecht heeft kenbaar gemaakt, dat zijn toestemming voor aantasting van het mo nument in kwestie was vereist, zodra hem het bericht bereikte, dat het verkeersplan inderdaad in een raadsvergadering ter be slissing zou komen. Hij noemde het „van zelfsprekend en volkomen in overeenstem ming met het door zijn ambtsvoorganger gevoerde beleid", dat hii zijn mededeling niet eerder deed. Hij wijst erop, dat hem dikwijls stedebouwkundige plannen be reiken, welke uit een oogpunt van monu mentenzorg van belang zijn en. dat het slechts zin hpeft. de gemeenten op de hoogte te stellen als een definitief plan in de gemeenteraad in behandeling komt. Mr. Scholten zegt dat in zijn taak tekort geschoten zou zijn, indien hij het Utrecht se gemeentebestuur er niet opmerkzaam or> had gemaakt, dat bij de uitvoering van het olan een monumentenhelang was be trokken. dat een on de wet berustende be slissing van de staatssecretaris van Onder- De plannen van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp met betrekking tot de commerciële televisie, zoals die uit het gisteren gepubliceerde communiqué van O. K. en W. gebleken zijn, zullen al thans van a.-r.-zi,jdc op buitengewoon sterk verzet stuiten. Dit blijkt uit een hoofdartikel van gisteravond in het dag blad Trouw, welks hoofdredacteur, dr. J. A. H. S. Bruins Slot, tevens A.-R.-fractie leider in de Tweede Kamer is. Trouw schrijft daarin: „Wij zullen er geen doek jes om winden. Als deze plannen, waar over nog geen beslissing genomen is, on verhoopt toch zouden doorgaan, zou het ons niet verbazen als Nederland voor een politieke crisis zou komen te staan". Het hoofdartikel zegt voorts: „De regering overweegt het verlenen van een zendvergunning aan een onaf hankelijke televisiemaatschappij. Dat betekent commerciële televisie naar Brits model. Dat betekent een maatschappij die haar uitzendingen zal verrichten, uitgaande van commerciële normen. Dat betekent niet slechts reclame in de televisie, maar dat betekent ook dat de uit zending van programma's beheerst wordt door commerciële gezichtspunten. Dat is zo iets als de „nationale" omroep van mevrouw Van Someren-Downer. Wij hopen dat de regering begrijpen zal dat zij hier met vuur speelt. Want wat hier dreigt te gebeuren is het zetten van een breekijzer in ons omroep bestel. Wij hebben er volkomen begrip voor als men in het huidige omroepbestel correc ties wil aanbrengen in verband met een zekere ongelijkheid. Maar met de z.g. onafhankelijke maat schappij gaat men een nieuw bestel vesti gen naast het bestaande. Dan gaat tnen het bestaande sïeTsél'bè- concurreren met een nieuw stelsel. Een stelsel, dat gesteund door de winsten die de reclame oplevert een financieel pre heeft boven het oude omroepbestel". wijs. Kunsten en Wetenschappen vereist. Mr. Scholten bespreekt in zijn antwoord ook de voortijdige publikatie van zijn eer ste brief, die, zo zegt hij, niet door of van wege hem voor openbaarmaking aan de pers was vrijgegeven. Over het feit, dat het Utrechtse gemeentebestuur een aan de staatssecretaris gerichte brief voor de pers heeft vrijgegeven, schrijft hij, dat hij het gemeentebestuur „op deze volstrekt on gebruikelijke weg niet zal volgen". Dat zijn brief in strijd zou zijn met de begin selen van „fair play" verwerpt de staats secretaris. Hij noemt het tenslotte „bij zonder teleurstellend", dat zijn brief aan het Utrechtse gemeentebestuur „dit col lege tot zulk een ongebruikelijke reactie, ook naar toon en inhoud, heeft verleid". B. en W.'s reactie Het gemeentebestuur van Utrecht heeft inmiddels de gemeenteraad verzocht, deze tweede brief van de staatssecretaris voor kennisgeving aan te nemen. Het college blijft bij zijn mening dat de rechter, casu quo de Kroon eventueel zullen moeten beslissen: de eerste in een verondersteld geding naar aanleiding van de vraag of de verbodsbepaling der Tijdelijke Wet Monu mentenzorg overtreden is. de tweede door een eventuele vernietiging van het des betreffende besluit van de gemeenteraad Het gemeentebestuur spreekt zijn vol doening er over uit. dat de staatssecretaris de door het college aangegeven ligging der verantwoordelijkheden als juist erkent Onze teleurstelling, aldus het gemeente bestuur, is echter des te groter nu blijkt, dat de staatssecretaris aan het feit heeft voorbij gezien, dat indiening van een raadsvoordracht door het gemeentebe stuur, raadsbehandehng daarvan imDli- ceert en dat het derhalve elke betekenis mist od het nadere bericht te wachten dat ..het verkeersnlan inderdaad in een raads vergadering ter beslissing zou komen" ..Mededeling van be7\varen", aldus het college van B. en W., „op een onnodig uiterst tijdstip, ten aanzien waarvan de staatssecretaris zelf nog geen vast stand- ount heeft ingenomen, dreigt de onbelem merde gedachtenwisseling van de raad te verstoren en de verschillende verant woordelijkheden te vermengen". Overigen? meent het college, dat ontijdige mede deling. ook van een definitief standpunt principieel onjuist zou zijn. Het Utrechtse gemeentebestuur is „gaarne bereid aan te nemen" dat de staatssecretaris aan do oers" geen infor matie? heeft verstrekt. Enkele kranten hebben zelf. uit eigen bronnen in Den Haag, het nieuws over de De zandwintting voor rijksweg (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zet Rijkswaterstaat de strijd om de zandwinning ten behoeve van de aanleg van rijksweg 6 (IJmond- Schipholweg) op twee fronten voort. De afwijzende beschikking van Gedepu teerde Staten van Noordholland op het verzoek van de directie Wegen van Rijks waterstaat om ontheffing van de provin ciale bodemverlagingsverordening is jongstleden dinsdag ontvangen. Deze ont heffing was noodzakelijk om bij de Cru- quius in de Haarlemmermeerpolder een zandafgraving mogelijk te maken. Zou Rijkswaterstaat het zand van elders moe ten betrekken, dan-zou dit maar liefst acht miljoen gulden duurder uitkomen. Hoewel het thans door Rijkswaterstaat te voeren beleid nog onderwerp vormt van intern beraad, zoals de ambtelijke term luidt, kan men er wel zeker van zijn, dat de directie Wegen tegen de afwijzende be schikking in beroep zal gaan bij de Kroon. Daarnaast echter biedt de behandeling van de tegen het streekplan voor Zuid- Kennemerland ingebrachte bezwaren dooi de Raad van State eind januari gelegen heid om de belangen van Rijkswater staat te bepleiten. Het voorspel daartoe speelde zich reeds verleden week bij de behandeling van het streekplan voor IJmond-noord af. Ook daartegen was Rijkswaterstaat en met name de hoofdin genieur-directeur van de directie Noord holland in beroep gegaan omdat een voor schrift. dat werken van hoger algemeen be lang waartoe de rijkswaterstaatswer ken gerekend kunnen worden voorrang hebben boven de gegevenheden van het streekplan, ontbrak. Een dergelijk be zwaar heeft Rijkswaterstaat ook tegen het streekplan voor Zuid-Kennemerland inge diend. De gemachtigde van Rijkswater staat, mr. J S. Fockema Andreae, heeft bij de behandeling van het streekplan IJmond-Noord een duidelijke toespe ling gemaakt op de moeilijkheden welke men bij de zandwinning voor rijksweg 6 ondervindt. Hij merkte op, dat de gang van zaken in dat geval duidelijk de noodzaak van de door Rijkswaterstaat gewenste clau sule in de streekplanvoorschriften had aangetoond. Voor Rijkswaterstaat heeft deze samenloop van omstandigheden het voordeel, dat het door de Raad van State te behandelen beroep tegen het streekplan de beslissing op het appèl tegen de gewei gerde ontheffing van de bodemverlagings verordening versnelt. Desondanks is het weinig waarschijnlijk, ook al zou Rijks waterstaat beide geschillen in zijn voor deel beslecht zien, dat de aanleg van de autosnelweg tussen de Velsense tunnel en de Schipholweg nog in 1960 ter hand zal worden genomen. In Siddeburen (Fr.) is de boerderij van de landbouwer R. Pot afgebrand. Er 'kwa- men 150 yarkëDS, .zes kalveren en een 'paard in de vlammen om. - Buren ontdekten <lat het bedrijfsgedeelte van de boerderij in brand stond. De be woners, die in een kamer van het woon huis bijeen waren, hadden toen nog niets gemerkt. De brandweer van Siddeburen kon tegen do vuurzee niets uitrichten. Staatssecretaris mr. IJ. Scholten brief van mr. Scholten verkregen en alleen ten stadhuize van Utrecht om een bevesti ging gevraagd. De antwoordbrief van het college van B. en W. aan de staatssecretaris werd aan de raad gezonden en derhalve ook aan de pers verstrekt. „Het eerste was, naar de staatssecretaris nu ook zelf toegeeft, mr. Scholtens bedoeling, het tweede is daarvan als het om openbare raadsbehandeling gaat een onvermijdelijk gevolg en anders dan de staatssecretaris meent, een vol strekt gebruikelijke weg". Circus Strassburger zal ook dit winter seizoen weer voorstellingen in Theater Carré te Amsterdam geven. Een nieuw element in het paardenmateriaal vormen de Arabische schimmels. Het program ma vermeldt onder meer een grote paar- denpotpourri, die gebracht wordt door Elli Belli-Strassburger en de Franse circus directeur Alexi Grusz. De dompteur Harri Belli komt met en nieuwe dressuur van een tijger te paard, gesecondeerd door twee hondjes, en Hans Koszmayer met het kleinste muzikale olifantje ter wereld, Be- rolina, in de piste. De jeugdige Brumbachs vertonen een jockey-act en de jeugdige Ilona en partner, jongleurkunst van paard naar paard. Eliane Knie komt met haar gedresseerde papagaaien, kakatoes en dui ven. De Zacchinis brengen een beroemd clownsnummer. Het eerste programma waarvan de galapremière wonsdag 23 december is wordt tot eind januari ge speeld en in februari volgt dan een twee-, de programma. Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE Van 21 tot en met 23 december 's avonds tot 9 uur geopend (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse zedenpolitie heeft vol komen onverwacht vijf figuren uit de duis tere buurt van de „walletjes" gearres teerd wegens het voordeeltrekken uit on tucht. De vijf personen, drie mannen en twee vrouwen, werden van hun bed gelicht en m verzekerde bewaring gesteld. Lange tijd heeft men in deze buurt ge dacht dat de politie machteloos stond te gen de praktijken die bij de behandeling van de moordzaak „Magere Josje" plotse ling in een schril licht kwamen te staan. De chef van de zedenpolitie heeft nog on langs verklaard gehandicapt te zijn door dat het bewijs van het voordeel trekken uit ontucht vrijwel nooit is te leveren. De sou teneurs zijn zo gevreesd dat de vrouwen geen aangifte durven doen. Het plotselinge optreden, dat grote be roering op de „walletjes" heeft veroor zaakt, is te danken aan de procureur-gene raal, mr. H. R. de Zaayer, die deze actie heeft voorbereid in een bespreking met de hoofdcommissaris, de chef van de recher che, de chef van de zedenpolitie, de com missaris van het bureau Warmoesstraat en enige officieren van Justitie. De arrestaties zijn verricht op grond van overtreding van artikel 250 bis Wet boek van Strafrecht: „Hij die van het op zettelijk teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden een beroep of gewoonte maakt". De politie wil zich er niet over uitlaten, of in deze zaak aangiften zijn gedaan. Dit doet vermoeden dat meer arrestaties kun nen worden verwacht. Een der aangehoudenen is een berucht leider van de Amsterdamse onderwereld. Hij is betrokken geweest bij tal van vecht partijen en was onder meer de man, die de actie van de onderwereld tegen de no zems op de Dam organiseerde toen de po litie met de situatie geen raad wist. Eni ge tijd geleden was hij betrokken bij een vechtpartij waarbij volgens getuigen ge schoten zou zijn. De actie van de politie houdt ongetwij feld verband met de verontwaardiging, die de publikaties rondom de zaak „Ma gere Josje" heeft gewekt over de toestan den op de „walletjes". Daarnaast is de on derwereld sinds geruime tijd verdeeld in twee zeer vijandig tegenover elkaar staan de kampen, een omstandigheid die de po litie niet onwelgevallig is. Advertentie Met een vliegtuig van de S.A.S. is een 23-jarige Nederlandse zeeman in ons land teruggekeerd nadat hij door Zweden het land uitgewezen was. Hij heeft daar een vonnis van drie maanden wegens diefstal uitgezeten. Hij werd begeleid door een Zweedse politieman, die hem op het Am sterdamse vliegveld heeft overgedragen aan de Nederlandse politie. De Nederland se justitie heeft namelijk ook belangstel ling voor hem, omdat hij nog een gevan genisstraf wegens diefstal moet uitzitten. De jongeman was in augustus uit de psy chiatrische inrichting te Avereest met proefverlof ontslagen. Hij keerde niet te rug van het proefverlof, maar monsterde op een kustvaarder. In Zweden monster de hij af.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13