Panda en de meester-diplomaat KEELPIJN Grote vooruitgang wordt in komende 10 jaar verwacht ZocU ia ket zo Wereldnieuws Koufront passeert ons land 't Silver Stoepke Engeland bevreesd voor EEG uit politieke oorzaken Besoeki Tabak had groter verlies 2 De economische ontwikkeling in de VS. Walvisvangst verloopt ongunstig Statutenwijziging Gouda- Apollo aangenomen neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHILIPS"DUPHAR Reis van Dillon Naamswijziging Teerunie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Simplex had redelijk goed jaar Oriënteringsbijeenkomst van Euratoom Financial Times: „Wij kunnen geen medelijden hebben met de Duitse markt" De invoer van voedergranen Landbouwfonds voor EEG-landen Fa. A. EVERTS B?DRI3FIETERS 12 i DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 Het ziet ernaar uit dat de Verenigde Sta ten in de jaren tussen 1960 en 1970 een nle- we periode van spectaculaire groei zullen beleven bij een voortdurend toenemende bevolking en met een verzekerde econo mische expansie. Tot deze conclusie komt men als men afgaat op de mening van re geringsfunctionarissen, zakenmensen en statistici in de Verenigde Staten, die on derzoekingen hebben verricht naar de ontwikkeling van het geboortecijfer, de vraag naar goederen en diensten en van de investeringen in de komende jaren. Volgens bevolkinsdeskundigen zullen er in 1970 ongeveer 210 Amerikanen zijn terwijl één research-organisatie voor het jaar 2.000 een bevolking van 320 miljoen verwacht. Momenteel hebben de V.S. 177 miljoen inwoners. Deze bevolkingsgroei zal betekenen dat er een snel stijgende vraag zal ontstaan naar voedsel, kleding,, woonruimte, opleiding, transport, ont spanning en alle andere behoeften van een natie die momenteel de hoogste levens standaard ter wereld bezit. Er zijn geen aanwijzingen dat de toekomstige groei zal worden vertraagd door tekorten aan ma teriaal of aan arbeidskrachten. Zowel steenkool, olie. aardgas en hydro-elektri- sche" energie zijn nog steeds zo overvloe dig beschikbaar dat de Amerikaanse on dernemingen in deze sectoren nog weinig belangstelling voor kern-energie hebben getoond. Door Amerikaanse regeringsfunctiona rissen is het groeipercentage voor de na tionale economie voor het komende tien tal jaren geraamd op gemiddeld ongeveer 4-Vs percent per jaar. Het bruto nationaal produkt bedraagt momenteel ongeveer 480 miljard dollar per jaar. Men verwacht dat over 10 jaar het aantal kinderen op lagere scholen met 6 miljoen zal zijn ge- Advertentie WIJ MOGEN WEL ZEGGEN 't Silver Stoepke is een begrip voor Haarlem! Daarom zult U ook slp.- gen voor een kerst cadeau, wanneer U iets zoekt in goud of zilver. Onze collecties zijn weer aangevuld en onze keuze is groot. In horloges brengen wij de beste merken, o.a. CERTINA, ZENTRA, REMOVA. PRISMA, INDUS en UNION. U weet dus wat U koopt! heeft 't! Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 stegen terwijl het aantal leerlingen bij het middelbaar onderwijs met 4 miljoen zal zijn toegenomen. De hogescholen en universiteiten worden nu bevolkt door 3,7 miljoen studenten, doch zullen naar ra ming in 1970 ruimte moeten kunnen bie den aan 6,4 miljoen personen. Het is mogelijk dat alle ramingen over de economische groei aan de vooi-zichti- ge kant zijn gebleven. Toch zijn er vele Amerikanen in het Congres, bij de over heid en in het zakenleven, die aandringen op maatregelen waardoor de economische expansie kan worden gestimuleerd tot meer dan de geraamde 4,5 percent per jaar. In dit verband wijst men op een kort geleden uitgesproken waarschuwing van het hoofd van de Amerikaanse Veilig heidsdienst, Allen Dulles, die heeft opge merkt, dat de voorsprong van de V.S. op de Sovjet-Unie in 1970 gevaarlijk klein zal zijn geworden indien beide landen in het komende decennium een even snelle ont wikkeling zullen doormaken als in het re cente verleden het geval is geweest. Al len Dulles verklaarde bij deze gelegen heid dat zijn deskundigen voor de eerst volgende vijf jaar voor de Sovjet-Unie een economische groei van 6 percent per jaar waarschijnlijk achten. De meeste Noorse walvisexpedities zijn thans in het Zuidpoolgebied gearriveerd en zijn de vangst van potvissen begonnen. De ze vangst zal tot 28 december voortdu ren. De Noorse, Britse, Japanse en Russi sche expedities schakelen dan op de wal vissen over. Het is hier niet bekend wan neer de Nederlandse expeditie dit jaar haar seizoen begint. Blijkens de eerste rap porten uit het zuidpoolgebied, zijn de om standigheden voor de vangst dit jaar on gunstig. De tot dusverre gewonnen hoe veelheden walvisolie zijn veel geringer dan de overeenkomstige data vorig jaar. In de heden gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrie ken Gouda-Apollo is met algemene stem men besloten akkoord te gaan met de voorgestelde statutenwijziging. Deze wij ziging had Unilever n.v. als voorwaarde gesteld om haar bod op de aandelen van Gouda-Apollo gestand te laten doen. De wijziging van de statuten houdt in. dat in het vervolg per aandeel één geldige stem kan worden uitgebracht tegen een maximum van zes stemmen volgens de oude statuten. Advertentie Uit de omgeving van de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon, die een bezoek aan Euro pa heeft gebracht in verband met de eco nomische ontwikkeling aldaar tengevolge van het ontstaan van de E.E.G. en de Klei ne Vrijhandelszone, wordt vernomen dat Dillon er thans van overtuigd is dat Groot- Brittannië vrees koestert voor de Europe se Gemeenschappelijke Markt en dat niet slechts uit handelsoogpunt, doch ook uit politieke overwegingen. Hieraan wordt toegevoegd dat Dillon in de door hem bezochte Europese landen heeft uiteengezet welke werkwijze, vol gens de Verenigde Staten, zou moeten wor den gevolgd om het vraagstuk van de be trekkingen tussen de „zes" en de „zeven" op te lossen. Deze oplossing draagt ech ter een louter economisch karakter en dit heeft Engeland niet kunnen bevredigen. Teerunie n.v. te Uithoorn, waarin de n.v. Utrechtse Asfaltfabriek en Hoogovens n.v. een belang hebben, heeft met ingang van heden haar naam gewijzigd in Che mische Industrie Uithoorn n.v. afgekort Cindu, zo deelt de directie mede. Advertentie Tot Kerstmis geven wij bij aankoop van een Terlenka rok vier gulden reductie Nieuwste modellen, allerbeste kwaliteit, beeldige kleuren Alléén bij Modehuis LAILA, Gen. Cronjéstraat 120 Handelsbeurzen Plannen voor een uitwisseling van industrie- en handelsbeurzen tussen Engeland en de Sovjet- Unie in de zomer van 1961 naderen de voltooiing. Verwacht wordt dat tussen de 300 en 500 Engelse ondernemingen in Moskou zullen exposeren. De Russen zullen zich bij hun expositie te Londen vooral richten op het wetenschappelijke en in dustriële terrein, terwijl in een culturele afde ling een beeld van het Russische leven gegeven zal worden. Brandschade bij Volkswagen De Keulse garantie- en verzekeringsmaatschap pij heeft de schade, die vorige week bij een brand in de Volkswagenfabriek te Wolfsburg werd aan gericht, op dertig miljoen Westduitse marken (ongeveer 27 miljoen gulden) geschat. Bovendien moet op een produktieverlies vas twintig miljoen mark (ongeveer 18 miljoen gulden) worden ge rekend. Aardolie-exploratie in België Een der maatschappijen van de Koninklijke- Shell-groep heeft bij de Belgische regering een aanvraag ingediend voor een aardolie-exploratie- en exploitatievergunning. De aanvraag is gedaan door de Bataafse Petroleum Maatschappij n.v. te 's-Gravenhage en heeft betrekking op een gebied in Zuid-België ter grootte van circa 263.000 h.a. Naar de wintersport De directie van een Rotterdams confectiebedrijf heeft haar werknemers, 140 in totaal, meegedeeld dat men volgend jaar voor rekening van de n.v. tien dagen naar de wintersport gaat. Gedurende die tijd zullen de fabriek en de vijf winkels van dit bedrijf zijn gesloten. Sabena bestelt Caravelle De Sabena heeft in Brussel een contract gete kend met de Franse vliegtuigfabriek Sud Avia tion voor de aankoop van vier straa[verkeers vliegtuigen van het type Caravelle zes. De toe stellen zullen begin 1961 worden geleverd. E.E.G.-landbouwministers naar Berlijn De Duitse minister van Landbouw heeft zijn colega's uit de andere E.E.G.-landen uitgenodigd ter gelegenheid van de „Grüne Woche" naar Berlijn te komen en daar een bespreking te wij den aan de landbouwvoorstellen der E.E.G-Exe- cutieve Commissie. De „Grüne Woche" is van 28 januari tot 7 februari. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de ministers heden donderdag in Den Haag zouden bijeenkomen. Nu de Duitse uitnodiging is aanvaard gaat deze bespreking niet door Holland Amerika Lijn-Oranje Lijn Nu er nauwe relaties tot stand zijn gekomen tussen de Holland Amerika Lijn en de Oranje Lijn, is besloten de passage-hoofdagentschappen van beide rederijen in één hand te leggen, name lijk in die van de Holland Amerika Lijn. De nieuwe situatie gaat op 1 januari in. Deze wijzi ging zal echter niet van invloed zijn op de werk zaamheden van Anthony Veder en Co. als alge mene passage-agenten en als hoofdagenten voor verschillende buitenlandse rederijen. Nieuwe secretaris Verbond Ned. Werkgevers Het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft besloten de heer P. Delfos, econ. drs.. per 1 januari 1960 te benoe men tot algemeen secretaris van het verbond. De heer Delfos, die tot dusverre plaatsvervangend algemeen secretaris was, volgt de heer ir. S. H. Visser op, die tot minister van Defensie is be noemd. Van Heijst breidt uit in Overijsel De Haagse fabriek van radiatoren, ketels en stalen ramen J. B. van Heijst en Zonen n.v. heeft ter uitbreiding van haar capaciteit een leegstaan de fabriek in het Overijselse dorp Wierden aan gekocht. Over twee maanden zal hier de vol automatische produktie beginnen. Directie Albert Heijn uitgebreid Met ingang van 1 januari wordt de directie van het kruideniersbedrijf van Albert Heijn n.v. te Zaandam uitgebreid met de heer G. J. Heijn, die de leiding van de zelfbedieningszaken op zich zal nemen, aldus een mededeling van de directie van dit bedrijf. Beleggingsmaatschappij Unitas n.v. De directie van de Beleggingsmaatschappij Unitas n.v. te Rotterdam deelt mede. dat de net to intrinsieke waarde van de aandelen op 15 de cember I 506 bedroeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van 527. IN de levensverzekeringswiskunde wordt bij de premieberekening uitgegaan van het aequivalehtiebeginsel. Hiermee wordt be doeld dat, afgezien van onkosten en winst, de contante tóaarde van hetgeen de ver zekeraar ontvangt, aequivalent dient te zijn met wat hij uitkeert. Grof gezegd, komt het er dus op neer, dat een verzeke ringsmaatschappij van een aantal per sonen evenveel geld aan premies moet ontvangen als zij na aftrek van on kosten en winst aan die personen uit keert. Eigenlijk spreekt dit voor zichzelf, want zou de maatschappij over een lange termijn méér betalen, dan zou zij failliet gaan, zou zij daarentegen min der betalen, dan zijn haar prij zen niet concurrerend. En het is de lev ensv er zeker ingswis- kundige die, aan de hand van allerlei gegevens (waarvan de cijfers over de levensverwachtingen der mensen wel de belangrijkste zijn), kan uitrekenen, hoe hoog de premies dienen te worden berekend om iedere verzekerde gemiddeld evenveel uit te keren als hij aan premies met renten heeft betaald. Toch speelt in dit hele bedrijf een factor mee die in de verzekeringswiskunde niet kan worden gecalculeerd en die zich toch wel erg duidelijk aan de kant van de ver zekeringsmaatschappijen heeft geschaard. Dat is het onloochenbare feit van de voort durende waardedaling van de munt. Zeker, niemand zal durven en kunnen ontkennen, dat er ook perioden zijn aan te wijzen, waarin de waarde van het geld een stijging vertoonde, zoals in het begin van de der tiger jaren viel waar te nemen, maar in de eerste plaats voltrok dit fenomeen zich slechts gedurende korte tijd en voorts heeft een dergelijk verschijnsel niets afge daan aan de algemeen dalende tendens die gedurende ruim een halve eeuw in versterktg mate is waar, te nemen. Het is wérkelijk niet overdreven; te be weren dat de koopkracht van de gulden op dit moment nog slechts een ruwe 20% is van de waarde die de munt in het begin van deze eeuw had. Zou iemand zich bijv. in 1910 hebben verzekerd, dan diende hij te betalen met guldens die een veelvuldig hogere waarde hadden, dan de guldens die hij in bijv. 1950 van de verzekeringsmaat schappij uitgekeerd kreeg. Gerekend naar de koopkracht van de door hem betaalde guldens zou hij in het midden van deze eeuw niet bijv. f 1000,-, maar 5000,- Muntwaarde moeten ontvangen. Volgens het aequivalentiebeginsel krijgt hij echter zijn 1000,-. En de rest is een extra voordeeltje voor ie verzekeringsmaatschappij die nu eenmaal de conjunctxiur mee heeft. Iemand kan hiertegen' aanvoeren, dat een gulden een gulden is en dat de maat schappij, indien zij guldens niet in stoffe lijke waarden zou omzetten, dit extra voor deeltje zou ontgaan. Dat is volkomen juist, maar ieder xveet toch wel, dat een solide maatschappij de ontvangen gelden moet beleggen in obligaties, aandelen, hypo theken en onroerendegoederen. En juist deze laatste hebben een halve eeuw lang zo'n plezierige waardevermeerdering on dergaan, waardoor zulke profitabele win sten konden worden gemaakt. Over profitabele winsten gesproken, een lezer zou graag weten hoe rijk de befaam de Crassv.s destijds was. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk Verboden) In Nederland heeft de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. over 1958 aan commissie ontvangen 451.560 (vorig jaar 138.691) en aan interest 33.979 35.563). Het saldo buitengewone baten en lasten was 72.339 (nihil). Na aftrek van onder an dere onkosten kantoor Amsterdam ad f 145.563 180.721) en kosten evacuatie personeel Indonesië ad 111.777, resteert een saldo verlies van 271.962 266.354). Het dividend wordt wederom gepasseerd. Onder „Investeringen in Indonesië" ad 1.641.091 zijn opgenomen de bedragen die in het Indonesische bedrijf zijn ge ïnvesteerd. Voor het volle bedrag van deze investeringen is een voorziening getroffen in de vorm van een reserve diverse be langen, waaraan 543.644 wordt ge doteerd. Onder deze reserve is begrepen een bedrag van 200.000, waarover de verschuldigde tantièmes reeds zijn betaald. De directie koestert niét de verwachting dat de Indonesische regering bereid en in staat zal zijn een redelijke schadevergoe ding aan de gedupeerde eigenaren van ge nationaliseerde Nederlandse ondernemin gen uit te keren. De afwikkeling van de overeenkomst met de Indonesische autori teiten inzake de verscheping en verkoop van de tabaksoogst 1957-1958 is bevredi gend verlopen. Door allerlei factoren bleef de opbrengst van deze oogst beneden d" verwachtingen. Verkocht werden 8.739 pakken a 328.22 cents per hkg. De oogst 1958-1959 bestaat uit 5.757 pakken. In samenwerking met andere belanghebben den heeft de directie bekendgemaakt dat zij zich alle rechten voorbehoud ten aan zien van partijen tabak, die in Bremen worden verkocht afkomstig van genatio naliseerde Nederlandse ondernemingen Inmiddels is een proces aangespannen tegen de Deutsch-Tndonesische tabak- handelsgeselischaft. Het resultaat van de verkoop in Bremen is voor Indonesië een lagere opbrengt dan verkregen had kun nen worden. H-ri staat voor de directie dan ook geenszins vast. dat de door de Indonesische autoriteiten naar Bremen overgeplaatste tabaksmarkt zich zal kun nen handhaven. De gang van zaken in het per 1 septem ber jl begonnen boekjaar 1959-60 geeft de directie van de n.v. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken te Amsterdam alle reden zeer tevreden te zijn. Aldus heeft zij in de heden gehouden jaarvergadering medege deeld. Het eerste kwartaal is percentueel beter geweest dan de vergelijkbare perio de van het vorige boekjaar. In de winter maanden speelt het volume van zaken echter geen rol, daar de grote transacties in de periode van maart tot juni vallen. Of Simplex een beroep op de kapitaal markt zal doen, is in het bestuur nog geen onderwerp van gesprek geweest. De voor zitter beklemtoonde dat dit de eerste maal was dat hij over dit onderwerp sprak. Voorts dient eventueel een keuze gemaakt te worden tussen een emissie van aande len of van obligaties. De huidige verhou ding tussen kapitaal 2,5 miljoen) en uit staande obligatielening 1,4 miljoen) noemde hij aanvaardbaar. Voorts werd medegedeeld dat de af schrijvingen op gebouwen, machines en installaties van de fiscaal toegestane grootte zijn, en dat in deze balanspost stel lig stille reserves schuilen. De reserve di verse belangen is een bestemmingsreser ve, voornamelijk ter betaling van belas tingen. De dividendreserve dient om even tuele toekomstige oneffenheden in de di videndbetaling glad te strijken. Bij de ex port speelt Amerika -een belangrijke rol. De leiders van de nationale atoompro jecten in de landen van Euratoom zijn in Brussel onder de auspiciën van de Com missie van Euratoom bijeengeweest voor het uitwisselen van inlichtingen over de programma's voor het kernonderzoek dei- verschillende landen. Deze uitwisseling beoogt een betere planning mogelijk te maken van de werkzaamheden van de Euratoomcommissie. Behalve de zuiver technische aspecten van het Eurtoom- werk kwamen ook projecten voor toepas sing der kernenergie ter sprake. 15. „Welkom in onze ambassade!" riep Nummer Een, terwijl hij Smurk warm de hand schudde, „het verheugt mij, dat ge onze gast wilt zijn. Het is een nieuw be wijs van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen onze landen!" Uit deze woor den kon Smurk dus opmaken, dat hij niet in een hotel, maar in het hol van de leeuw was terecht gekomen. Liefst was hij dade lijk omgekeerd, maar als goed diplomaat kon hij dat niet zomaar doen. Vooral niet, nu Nummer Een zo mooi over vriend schappelijke betrekkingen had gesproken. Hij antwoordde dus hartelijk op de begroe ting van Nummer Een en deed net of hij niet merkte, dat een der geheime agenten op Panda's koffertje loerde. Nadat Smurk en Nummer Een nog enkele vriendelijke dingen hadden gezegd, zoals dat onder di plomaten gebruikelijk is, bracht Nummer Een hem naar de lessenaar, waar hij een valstrik had klaar gemaakt. „Hier ligt ons gouden gastenboek", sprak hij. „Wilt u zo vriendelijk zijn, om er, met dat potloodje, uw naam in te zetten?" „Met het grootste genoegen", antwoordde Smurk, het potlood grijpend. Meteen maakte Nummer Een, dat hij wegkwam. Met zijn beide agenten verschool hij zich achter een muurtje en loerde om de hoek, hoe het af zou lopen. Dit gedrag maakte Panda achterdochtig. „Ik geloof vast, dat hier iets niet in de haak is", dacht hij, ik vertrouw die lui niet!" Maar Smurk deed, alsof hij niets merkte. Met een kalme diplomatenglim- lach trok hij het potlood omlaag, teneinde zijn naam in het boek te zetten. En daar bij spande zich de trekker van de revol ver, die in het bloemvaasje verborgen was Een medewerker van de Financial Times schrijft, dat de twee landen, die nog maar enkele jaren geleden geacht werden de krachtigste economie in de we reld te hebben, thans de indruk wekken als zouden zij in tamelijk ernstige moeilijkhe den zijn. De Duitse autoriteiten gedragen zich namelijk alsof zij even bezorgd zijn over de vooruitzichten voor de Duitse mark als de Amerikanen reeds enige tijd zijn over de toekomst van de dollar. Het moet volgens de medewerker van de Fi nancial Times echter worden betwijfeld of „de Duitse bezorgdheid evenzeer de sympathie van andere landen zal opwek ken als de Amerikaanse bezorgdheid heeft gedaan. Vélen zijn namelijk van oordeel, dat de Duitsers het gevaar over drijven, waarin de Duitse mark zal komen te verkeren door de te verwachten loon stijgingen. Men gelooft zelfs, dat het hele maal niet zo erg voor Duitsland en de rest van de wereld zou zijn, wanneer op deze wijze een aanzienlijke stijging van de le vensstandaard in West-Duitsland tot stand zou komen, ook al zou dit een verminde ring van de koopkracht van de Duitse mark betekenen. Duitsland, dat om zijn goud- en deviezenreserves nog steeds wordt benijd door de rest van Europa, kan het zich veroorloven „iets in het groot te doen", en het mag de gelegenheid hier voor niet voorbij laten gaan, aldus de me dewerker van de Financial Times in zijn artikel, dat. de titel draagt „Wij kunnen geen medelijden hebben met de Duitse mark". Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft bekendgemaakt, dat als ge volg van de droogte van de afgelopen zomer de gezamenlijke invoerbehoeften aan voedergranen van Engeland, Neder land, België, Frankrijk, West-Duitsland, Denemarken en Zweden in het seizoen 1959/60 zullen stijgen tot 15 miljoen metrieke ton. In 1958/59 importeerden deze landen 12,7 miljoen ton. Hiervan kwamen 7 miljoen ton uit de V.S., maar naar ver wachting zal een groter percentage van de invoerbehoeften in 1959/60 in de V.S. moeten worden gedekt. Tiet ministerie raamt dat de droogte in deze zeven lan den eén verlies aan voederproduktie tot het equivalent van 10 a 12 miljoen ton voedergraan heeft veroorzaakt. In een rapport over een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek der zes E.E.G.- landen, dat door de commissie van de E.E.G. is uitgebracht aan de raad van ministers, is een voorstel gedaan tot in stelling van een fonds ten behoeve van de uitvoering van landbouwprojecten en ver betering van de landbouw binnen de E.E.G.-landen. In. het..rapportgesteld, dat een gemeenschappëlijjfé É.'É.G.-landbouwpoli tiek zou moeten, worden gesteund door de economische politiek der E.E.G.-landen en door een politiek van regionale ontwikke ling. De lagere handelsbarrières tussen de zes landen zullen een scherpere concur rentie tussen de landbouwbedrijven ver oorzaken en de structurele tekortkomin gen van de landbouw duidelijker aan het licht doen treden. De commissie stelde aan de minister raad voor jaarlijks rapport uit te brengen over de landbouw en permanent contact tussen de zes regeringen te doen houden. De commissie zou dan op basis van dit rapport aan de ministerraad aanbevelin gen doen, waaronder voorstellen tot be paalde maatregelen en financiële hulp van de leden-landen. Advertentie Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 BADKAMERS - DOUCHECELLEN Fuif. De „nozems" van Stockholm heb ben woensdagavond een fuif georgani seerd waarop vijftig invalide jongens aanwezig waren als eregasten. De spijkerbroeken brachten hun leeftijd genoten in rolstoelen zelf naar de feestzaal. Ook uit Frankrijk. Brigitte Bardot krijgt de kans een troef te worden in de Ame rikaanse binnenlandse politiek. De Republikeinse afgevaardigde in het parlement van de staat Vermont, de uit Frankrijk geboortige Claude Dern, is van plan haar te vragen naast hem op het verkiezingspodium te komen staan als hij een gooi gaat doen naar een zetel in het Congres. Hij kent haar wel niet, maar hoopt haar aan zijn zijde te krij gen met het argument, dat hij ook uit Frankrijk komt. Monumentenzorg. De grote tempels van Philae en Aboesimbel zullen wellicht van overstroming worden gevrijwaard als de Assoeandam gereed is. Als men in 1961 begint met de bouw, zal het water in 1963 ter hoogte van deze tem pels zijn gekomen en ze onder water zetten. De minister voor cultuur van Egypte, Sarwat Okasha heeft echter gezegd dat er dijken zullen worden ge maakt om het water in bedwang te hou den. De kosten zijn ongeveer dertig tot zestig miljoen dollar en zullen worden gedragen door Egypte zelf, de UNESCO en wetenschappelijke en archeologische instellingen over de hele wereld. Dorp weg. Het dorp Concord in de Ame rikaanse staat Texas zal over twee we ken niet meer bestaan. De honderd in woners hebben aanzegging gekregen dat zij voor die tijd het dorp moeten verla ten, omdat het ligt in een vallei die stuwmeer wordt achter de McGee Bend-dam. Poolroute. Op ruim 800 km. van de zuid pool, en 220 km. ten zuiden van de Rus sische zuidpoolbasis Vostok, heeft een Superconstellation van de Amerikaanse marine een groep Russen waargeno men, die in drie sneeuwtractors en vier sleden vermoedelijk op weg was naar de zuidpool, uit eerder ontvangen be richten kan worden geconcludeerd dat de Russen daar speciale studie maken van het aardmagnetisme, de zwaar tekracht, het weer, de gletsjervorming en andere onderwerpen. Gaslucht. Uit een politieonderzoek is ge bleken dat een lekkende gaspijp oor zaak is van de ontploffing die zondag in Dortmund 25 mensenlevens eiste. Het lek was juist tussen de twee flatgebou wen. Deskundigen van het gasbedrijf hebben de leiding de afgelopen twee jaar in totaal tien maal onderzocht zonder een lek te kunnen vinden. De bewoners van de flat hadden herhaaldelijk ge klaagd over gaslucht. Teruggekeerd. Het geleide projectiel van het type „Snark", dat woensdag in Cape Canaveral werd afgeschoten, is na 4Vï uur op de basis teruggekeerd na een afstand van 3.200 km. te hebben afge legd. Het kwam met een parachute op de grond. Niet te gek. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken heeft de Oosten rijkse autorijders gevraagd de ver keersagenten in Wenen geen waarde volle kerstgeschenken te geven. Hij zei, dat dë politie in dienst geen cadeaus mag aannemen. Nu het echter in een groot deel van Europa gebruik werd de politie met Kerstmis iets te geven, is het toegestaan kleine geschenken te geven om van zijn waardering blijk te geven. Men mag echter geen horloges, radio's, of, zcals vorig jaar voorkwam, een was machine schenken. Nóg veiliger. In Spanje verblijven in to taal 14.875 personen in de gevangenis, aldus het Spaanse blad „A.B.C." Van deze gedetineerden zijn er 816 veroor deeld wegens „misdrijven tegen de vei ligheid van de staat". „Alleen Neder land en Denemarken geven in verhou ding tot hun aantal inwoners lagere cij fers te zien", zo meent het Spaanse -blad. Hulpzender. De Sovjet-Unie bouwt voor Afghanistan een televisie-hulpzender te Termez waarmee programma's uit sommige gebieden van de Sovjet-Unie in Afghanistan ontvangen kunnen wor den. Boycot. Het dagelijks bestuur van de Britse Labourpartij heeft er bij de par tijleden op aangedrongen de boycot van Zuidafrikaanse goederen uit protest tegen de apartheidspolitiek te steunen. De boycot zal begin volgend jaar ge durende een maand worden gehouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, die tussen IJsland en Schotland wordt aangetroffen, heeft zijn invloed op het weer in vrijwel geheel West-Europa uitgebreid. Zij stuwt een grote hoeveelheid zachte lucht over de Golf van Biscaye en de Britse eilanden naar het oosten. Deze lucht stroomt ook over ons land, hetgeen met veel bewolking gepaard gat en af en toe met wat mot regen of lichte regen. Verwacht wordt dat de depressie juist ten noorden van Schot land naar de kust van Zuid-Noorwegen zal trekken en daarna zal afzwenken naar het noordoosten. Het koufront van de de pressie zal donderdagavond en de daarop volgende nacht Nederland passeren, waar na de wind naar zuidwest tot west ruimt en later vooral in het Waddengebied tijde lijk tot stormachtig aanwakkert. Na de frontpassage krijgt het weer een buiig karakter. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. tjTS Neerslag: laatste 24 uur. .So ï'E w> 3 S O S5 Vrijdag 18 december Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 20.03 uur, onder 10.28 uur. Maanstanden 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur riieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 december Hoog water 5.02 en 17.11 uur. Laag water 0.40 en 12.59 uur. Vrijdag 18 december Hoog water 5.33 en 17.44 uur. Laag water 1.13 en 13.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid Belgrado regen zzw regen zzw geheel bew. zzw geheel bew. zzw geheel bew. zzw motregen zzw geheel bew. zzw geheel bew. zzw ij zei geheel bew. sneeuw zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt geheel bew onbewolkt onbewolkt licht bew. mist zwaar bew. zzo zzw zo z zzw zw zzw zzw z zzw zzw windst. nnw z windst. z windst. -3 windst. 3 zzo 4 nnw 0 windst. -0 wnw 18 3ZO 15 windst. 7 3 3 -5 1 2 1 3 11 4 7 -1 9 9 8 12 -0 2 2 1 0,4 0,1 1 0,2 0,1 0 0 0,6 0 2 0 6 4 1,1 0 0,1 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2