Fa. B. ENGELENBERG Nou-en?" r Incident bij Abadan voert spanning Perzië-Irak op ^8'e&P Van dag tot dag J Eisenhower bracht bezoek aan Tunis Viering Dingaansdag op Haags Binnenhof Weg ermee Geruststellend f QFflCIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN M w#' Bourguiba refereert aan hardnekkig kolonialisme Zoekt U iets beters? Venhcuik. DIPS Drie Perzen in door Kassem betwist grensgebied neergeschoten Valse sjeik veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar Invasievrees in Guatemala Sovjetrussisch-Amerikaans medisch akkoord J. Bouws kreeg een Zuidafrikaanse onderscheiding Cuba zal Portugal vragen Batista uit te leveren Algemene verkiezingen op Cyprus uitgesteld 0p de ^PraatótceL Radio Vrij Europa meldt poging tot vergiftiging van zijn personeel Sukarno verlengt termijn van staat van oorlog DONDERDAG 17 DECEMBER 19 5 9 O Ofschoon het nog niet vaststaat dat de in Amsterdam gearresteerde onderwereld figuren formeel strafbaar zullen blijken, is het ingrijpen van de Amsterdamse zedenpolitie op initiatief van de procureur- generaal mr. H. R. de Zaayer toch een be moedigend teken van rechtlijnig justitieel beleid. De rechtzaak tegen de vermoedelijke moordenaar van „Magere Josje" heeft zo veel perversiteit en misdadigheid publiek gemaakt veel meer nog dan in de toch al zo schrille krantenverslagen tot uiting kwam dat een voortgezette lankmoedig heid ten opzichte van het in diverse buur ten der hoofdstad samengespoelde schuim onduldbaar zou zijn geweest. De erkenning van een zekere bestaans- legaliteit der duistere gemeenschap, die meestal met „onderwereld" wordt aan geduid, zou een volkomen miskenning zijn van de structuur ener gezonde maatschap pij, waaraan immers door politie en justitie dient te worden meegewerkt. Het misverstand dat dergelijk uitbraaksel „er nu eenmaal moet zijn" en dat het boven dien ook nog een zekere functie vervult waardoor het tolerantie verdient van de zijde der justitie, moet nog eens met grote klem aan de kaak worden gesteld. Hoe moeilijk het ook is, dergelijke elementen te grijpen en te veroordelen op wettelijke gronden, toch mag die overweging geen rol spelen bij de vraag welke taak de po litie en justitie ten opzichte van deze mis dadigheid hebben. Die taak kan kort worden omschreven met: Uitroeien! De merkwaardig vlotte en volgens de summiere onthullingen zeer gedegen wijze, waarop de ministeriële commissie tot onderzoek van de censuurkwestie in Nieuw-Guinea haar werk heeft verricht, heeft medegewerkt tot het scheppen van een atmosfeer van geruststelling bij allen die zorgen koesterden ten aanzien van het regeringsbeleid. Een overzees gebiedsdeel in koloniale status, zoals Nieuw-Guinea nog steeds is. levert mogelijkheden en gevaren te over om buiten de parlementaire en publieke sfeer toneel te worden van wantoestanden, overtreding van grondwettelijke voor schriften en eigenmachtige dwangmaat regelen van plaatselijke bestuursinstanties. Een veiligheidspal in de vorm van be volkingsvertegenwoordiging en publieke opinie bestaat in een dergelijk gebied niet. doch het is aangewezen op de nauwlet tendheid van parlement en pers in het moederland. Dat de minister onmiddellijk „haring en kuit" gevraagd heeft ten aan zien van een wantoestand, die een tijdlang verborgen kon worden gehouden en blijkens de mededelingen van de commis sie ook tijdens haar onderzoek beschermd werd door een nevelgordijn siert deze bewindsman en vormt een factor van ver trouwen. Het volledige rapport is nog niet ge publiceerd, doch de onthullingen van de voorzitter bij de aanbieding ervan hebben reeds tenvolle duidelijk gemaakt, dat de ongerustheid niet zonder reden was ont staan. De vingerwijzing, die ongetwijfeld zal volgen aan het adres van de figuren in Nieuw-Guinea die voor het euvel aan sprakelijk kunnen worden gesteld, zal er zeker toe bijdragen dat men daar overzee niet het idee van vrijgevochtenheid zal krijgen, dat voedingsbodem zou zijn voor nog meer ongewenste initiatieven van onrechtmatig karakter. Advertentie boelstraat'59 - Haariem - Tel. 15252 HOGEDRUKSLANG - MANOMETERS TUNIS (Reuter-AFP-API) President Eisenhower heeft vanmorgen een bezoek aan Tunis gebracht. Hij werd verwelkomd door de Tunesische president Bourguiba. Eisenhower was met een hefschroefvlieg- tuig van de kruiser Des Moines naar de helihaven La Marsa gevlogen. In zijn begroetingstoespraak zinspeelde Bourguiba kennelijk op de Algerijnse kwestie. „Dit bezoek zal grote verwach tingen brengen en een belofte inhouden voor het volk van Afrika, dat een beslis sende slag levert voor de menselijke waardigheid en vrijheid, een slag die de opruiming beoogt van de laatste buiten posten van een hardnekkig kolonialisme". Bourguiba zei zeer verheugd te zijn, de president der Verenigde Staten welkom te kunnen heten in een land, dat Eisenhower kende en dat de president in de tweede wereldoorlog had leren kennen. Tunesië had niet vergeten en zou niet vergeten de sympathie en de steun die het van het Amerikaanse volk had ondervonden toen het nog voor zijn vrijheid streed. Eisenho wer verklaarde dat de Verenigde Staten de toetreding van Tunesië tot de rangen van de vrije naties der wereld warm heb ben verwelkomd. „Samenwerkend voor vrede en recht en met verhoging van de levensstandaard, zullen wij onze landen naar beter bestemmingen leiden" zo zei hij. De helihaven was omzoomd door dui zenden Tunesiërs, die stormachtig juich ten. De driedaagse zeereis leek Eisenhower goed te hebben gedaan. Hij zag er fit uit. Terwijl de twee presidenten zich, kenne lijk erg hartelijk, met. elkaar onderhiel den, hief het publiek spreekkoren aan. „I like Ike", in het Engels, en „Bourgui ba, Bourguiba". Onder de aanwezigen vie len de leden van de jeugdorganisatie van de Neo-Destour op in hun rode overalls met een witte V erop. Toen de welkomstplechtigheid was af gelopen, reden de twee presidenten in een open auto naar het nabijgelegen paleis Dar Saada van de Tunesische president waar zij onmiddellijk met besprekingen begonnen. Tunis was feestelijk versierd. Het over heidspersoneel had vrijaf om de president te kunnen zien. Advertentie (CONSTANTE KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT Advertentie Smaakvol de doos, de inhoud vol smaak. In de afgebeelde grote doos 95 cent. In cellofaan zakje 40 cent. BAGDAD (Reuter, AFP, UPI) De ver houding tussen Perzië en Irak, reeds op merkelijk verslechterd nadat Kassem on langs aanspraak maakte op een deel van Perzië bij Abadan, is thans nog meer ge spannen na een grensincident in datzelf de gebied, waarbij volgens een medede ling van Perzische zijde een Perzische boer werd gedood en twee werden ge wond. Bij het betwiste gebied, Sjatt-el-Arab zijn de Perzische grenswachten versterkt, al dus is in officiële kringen in Teheran mede gedeeld. Er zijn speciale voorzorgsmaat regelen gefrnffen om de olieraffinaderij van Abadan te beschermen. De Iraakse premier Kassem maakt aan spraak op een strook van vijf kilometer bij Abadan, die naar zijn zeggen in 1937 onder druk van Perzië is geschonken. Twee weken geleden zei Kassem op een persconferentie, dat het gebied weer aan Irak zal komen. Hij hoopte evenwel, dat het grensgeschil in der minne geregeld zou worden. Perzië zou een krachtig protest tegen de aanspraak van Irak voorberei den. BAGDAD (Reuter) Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van buitenland se zaken heeft woensdagavond een aanval gedaan op Perzië. Zijn verklaring werd door radio-Bagdad uitgezonden. De woord voerder verklaarde, dat Perzië demago gisch en opruiend jegens Irak optrad. Hij gaf de sjah de raad „zich niet in de poli tiek te storten." De Iraakse woordvoerder gaf commen taar op een door de Perzische minister MUNCIIEN (Reuter) De dertigjarige Iraakse zakenman Abdoellah Salam- Saecd. is in München tot 2V2 jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij zich uitgaf voor een sjeik uit Koeweit en valse cheques inde ter waarde van ruim een half miljoen gulden in totaal. Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij zich uitgegeven had voor sjeik Abdoellah Al Moebarek Al Sabah, plaatsvervangend heerser en chef van de geheime dienst van Koeweit, omdat deze hem 1,7 miljoen schuldig was voor twee grote paleizen, die hij Salem-Saced in Koeweit voor de sjeik had gebouwd Hij had zijn naam in zijn paspoort ver ander! in die van de sjeik. van buitenlandse zaken Golam Abbas Aram in het parlement afgelegde verkla ring. Hij beweerde, dat de Perzische bla den en de radio-omroep zich voortdurend te buiten gingen aan aanvallen op Irak, die waren begonnen na Kassems aan- spi-aak op de genoemde strook Iraaks ge bied. De woordvoerder beschuldigde de Per zische regering van „schending van grensovereenkomsten en internationale wetten" en dat ondanks de „politiek van verdraagzaamheid, die Irak jegens Per zië heeft gevoerd". De Perzische vloot in de Perzische Golf verkeert in staat van paraatheid. De Perzische ambassadeur in Bagdad, die tien dagen geleden werd teruggeroepen voor overleg met zijn regering, zal, naar te Teheran van officiële zijde is vernomen niet naar zijn standplaats terugkeren, voordat de toestand is opgehelderd. Het Perzische kabinet heeft woensdag avond de stand der betrekkingen tussen Irak en Perzië besproken. Sommige Per zische dagbladen dringen er bij de rege ring op aan om de diplomatieke betrek kingen met Irak te verbreken. CIUDAD GUATEMALA (AFP) In een bekendmaking van de regering van Guate mala wordt gezegd dat „Argentijnen en andere avonturiei-s van uiteenlopende na tionaliteit ;n Cuba worden opgeleid voor deelneming aan een komende inval in Guatemala. De Guatemalanen worden in de bekend making uitgenodigd „elke door buitenland se regeringen gesteunde invalspoging" af te slaan. Guatemala heeft kortgeleden een klacht bij de Organisatie van Amerikaanse Sta ten ingediend, waarin het eveneens ver klaarde zich door een inval van buitenaf bedreigd te achten. - i M >i i v i i T f i O fx O! WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst voor twee jaar getekend voor samenwerking vij de bestrijdmg van kanker, hartziekten en kinderverlam ming. Vorige maand is in Moskou een overeenkomst ter uitwisseling van kennis verkregen uit het onderzoek op de drie ge bieden, getekend. Medische deskundigen uit beide landen zullen volgend jaar in de Verenigde Staten bijeenkomen on de on derwerpen hartziekten en kanker te be handelen en in Moskou om over kinder verlamming van gedachten' te wisselen. In 1961 zal in de Verenigde Saten een Ame rikaans-Russische conferentie over kin derverlamming en in Moskou een confe rentie over hartziekten en kanker gehou den worden. Blanken waarborgden het voortbestaan der beschaving In aanwezigheid van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Geldenhuys, de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner en vele genodig den en leden van het Algemeen Neder- landsch Verbond werd woensdagavond in de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de geloftedag (Dingaansdag) van de Unie van Zuid-Afrika. De ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, herinnerde aan de grote gebeurtenis van 121 jaar geleden, toen een kleine groep van enige honderden blanken de grote over macht versloeg, die Dingaan gestuurd had om overblijvende blanken in Natal te ver delgen. Voor deze slag werd de plechtige gelofte afgelegd, dat als de blanken zou den overwinnen, de 16e december voort aan als overwinningsdag gevierd zou wor den. „Koning Dingaan zal in de geschiedenis van Zuid-Afrika bekend blijven als de grootste tiran die het land ooit gekend heeft", zei dr. Geldenhuys. „Hij regeerde met de doodstraf als enige straf. Toen Tsjako, een broer van Dingaan, stierf moesten 7.000 onderdanen als rouwbetoon aan zijn overleden broer eveneens ster ven. Het voortbestaan van de beschaving in Zuid-Afrika heeft op 16 december 121 jaar geleden getriomfeerd en tot vandaag toe ondervindt de bevolking de voordelen van de beschaving, die de blanken daar hebben gebracht", aldus de ambassadeur. „De levensstandaard van de niet-blanke in Zuid-Afrika stijgt steeds. Vóór en onmid dellijk na de slag aan de „bloedrivier" was het aandeel van de bevolking aan de inkomsten van Zuid-Afrika bijna nihil. In 1936 verdienden zij twintig procent van het nationale inkomen en thans ligt dit per centage tussen de 25 en 30 procent", aldus de ambassadeur. Tijdens een bijeenkomst van de Zuid afrikaanse Gemeenschap in Amsterdam in het gebouw van de Nederlands-Zuid- afrikaanse vereniging ter gelegenheid van de nationale „Geloftedag" heeft de am bassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, de gouden ereme daille van de „Suid-Afrikaanse Akademie vir Wetenschap en Kuns" uitgereikt aan de heer J. Bouws, hoofd van de Water- graafsmeerschool te Amsterdam. De heer Bouws kreeg deze eervolle onderscheiding voor zijn onderzoek naar het ontstaan en de ontwikkeling van de Zuidafrikaanse volks muziek. De heer Bouws is benoemd tot lector in de volksmuziek aan de universi teit van Stellenbosch. Hij zal op 3 maart naar de unie vertrekken. HAVANA (Reuter-AFP) Cuba zal aan de Portugese regering verzoeken, ex- pvesidenb'Eulgencio iB-atista uit t.e, leveren. Batista woont thans op het eiland Madei ra.' -De' Cubaanse minister van staat, Paul Roa heefl verklaard, dat, hoewel Cuba met Portugal geen uitleveringsverdrag heeft, voldoening aan zulk een verzoek mogelijk is door toepassing van het begin sel van wederkerigheid, zoals dit is vast gelegd in de internationale wetgeving. NICOSIA (UPI) De regering van Cy prus heeft besloten de verkiezingen voor een wetgevende vergadering, die aanvan kelijk op 10 januari zouden worden gehou den uit te stellen tot het einde van de maand. Men zou het nog niet geheel eens zijn over het kiesstelsel. De kabinetszit ting werd door president Makarios en vice- president Kutchuk bijgewoond. ff XoL-t'' Het kan toeval wezen dat kerstmis zo vlak in de buurt van de jaarwisseling valt, maar ik voor mij houd het er op dat dit een kwestie van hei lige tactiek is. Want de sfeer van het kerstfeest en de sug gestie van het jaar-einde vul len elkander zo subliem aan en vormen met elkander een zo volkomen sluitend recept van vernieuwing des geestes, dat men de functionele doel matigheid van deze decem- berstaax-t moeilijk kan ontken nen Van december kan men met veel meer recht dan van maart zeggen dat hij zijn staart roert. Geen mens ont komt aan de doordringende en van goedheid stralende glimlach dezer laatste dagen des jaars, ook al slagen velen erin de consequenties ervan zorgvuldig te vermijden. Het is waarlijk geen wonder, dat in deze maand met nijvere ani mo gehamerd wordt op alle aambeelden, met het smeed- bare, zachte menselijke ge moed ertussen. Vrijmoedigheid is altijd de bestaansvoorwaarde van deze rubriek geweest en gebleven. Waarom zouden wij dan ook deze dingen niet onder ogen zien en bij de naam noemen? Kerst en jaarwisseling zijn de hoogtepunten van de weten schap der reclame. Niet al leen van de commerciële, al spreekt die een hartig woord je mee Iedereen die iets heeft aan te bieden, of het zuid- vruchten-in-blik danwel in nerlijke vrede is. propageert zijn artikel met de daartoe aangewezen middelen der aandachttrekkerij. Daar is geen enkel bezwaar tegen. De mens wil geti-okken en ge boeid worden hij wenst te worden geroepen en gesleept naar datgene, wat voor hem gefabriceerd en geschapen is. Hij is de luie, passieve zool- ganger, die door het leven sjokt alsof het hem niet aan gaat. En dat leven zelf, zich manifesterend in de hem om ringende elementen van het bestaan, moet hem op de schouder tikken, bij de arm grijpen, in net oor schi-eeu- wen en zijn blikveld betreden om zijn aandacht te verkrij gen. Vandaar, dat het edele, verhevene zowel als het plat- vloerse zich met elkander moeten meten in de kunst van het blikvangen en de slag zinnen. Zo is het kerstfeest, proloog tot de jaarwisseling, de blik vanger der humaniteit en be zinning, die de weg bereidt tot de innei'lijke vernieuwing en het betere voornemen. Wie dit een profane gedachte mocht wanen, moet bedenken dat radio, televisie, affiches, pers en andei-e publiciteits- middelen volledig worden ge bruikt in dienst van de meest verheven gedachte. Men ziet ophefmakende x-eclameplaten voor gebruiksartikelen en voedingsmiddelen hangen naast affiches waarop met in drukwekkende letters staat: „Grijpt Gods Kans!" Men hoort suggestieve politieke leuzen ter vermeerdering van ledental en aanhang der par tijen door de ï-adio, doch even zeer de suggestieve zinnen van geestelijke leiders, die op roepen tot x-eligieuze bele ving. Noch op straat, noch in huis kan men zich volkomen onttrekken aan de imponeren de argumenten en aanbevelin gen van allen, die menen iets goeds te offx-eren te hebben. Wordt in preek en toe spraak het kerstfeest niet zorgvuldig aangewend óm de geestelijke zuivering des ge- moeds te bevorderen? En wox-dt de jaarwisseling niet naarstig aangegrepen om de eindigheid en vergankelijkheid des levens te symboliseren? Dit alles is begrijpelijk en aanvaai'dbaar, omdat wij zelf het over ons hebben afgeroe pen. Wij, die passief en af wachtend tegenover het leven staan met de duidelijke uit drukking van: „Nou, en?" op onze gezichten. „Nou, en?" Het is eigenlijk heel goed, dat wij zó tegenover dat alles staan. Want hoe méér op ons aanstoi'mt vanuit alle hoeken aan propaganda en aanprij zing, hoe grotere eisen gesteld worden aan ons onderschei dingsvermogen en zelfstandig oordeel. Hoe sterker wij wor de aangegrepen door de ver fijnde kunstmiddelen der sug gestie, hoe sceptischer wij ons in de vesting van ons eigen be staan zullen moeten vex-schan- sen. Niet alle ai-gumenten waarmee wij worden beko geld, zijn immers echte argu menten. Niet alle luide uitroe pen en schreeuwende aanbe velingen zijn waarheden. Niet alle roex-ende symboliek, stoe lend op de betekenis van het kerstfeest en de jaarwisseling heeft een inhoud die zich door oprechtheid kenmei'kt. Het beeld van de mens, die in deze tijd tot doelwit dient van het stormvuur der publi citeit, kan het beeld zijn van een man die de schoudex's kromt en de armen in wan hoop ten hemel heft, omdat het geweld hem heen en weer sleurt en hem de gelegenheid tot denken en oordelen ont neemt. Maar het kan ook het beeld zijn van een rots bij stormweer, die onwankelbaar vasthoudt aan zijn onder grond en de golven op zijn on aantastbaarheid laat stuk slaan tot schuim. Het beeld van een mens, die zegt: „Nou en?" Nooit in de menselijke ge schiedenis is er een tijd ge weest, waarin alles zozeer sa menspande om de mens te be wegen door krachten buiten hemzelf. Nooit is de gelegen heid zo groot geweest, zich te laten leven door de losgebx-o- ken bedenksels van anderen. Het rumoer en de beweging rondom ons dwingen ons tot luisteren en zien, doch geven ons geen kans meer om het ge hoorde en geziene te wikken, te wegen en te verwerken tot ons eigen wezenlijke nut. Zij slaan ons neer, springen op ons lijf, trekken ons overeind en slaan ons weer neer, tot ons de adem ontbreekt en wij in vertwijfeling acceptex-en en volgen. Maar toch blijft er bij die stampij altijd nog wel een mo mentje over, waarin we de aanval kunnen afschudden en ons stalen pantser haastig kunnen aantrekken ons pantser dat heet: „Nou, en?" S' Wat is bij voorbeeld, het op zwepende woord waard van de geestelijke leider, die reli gie en wex-eldvx-ede px-edikt en tranen stort bij de men selijke tegenstellingen, doch weigert in een krant een sim pel woord van aanbeveling te schrijven voor een geldinza meling voor arme evennaas ten van alle gezindten, omdat die krant niet geëxploiteerd en geleid wordt door de reli gieuze i-ichting welke hij aan hangt? Wanneer deze man van God het kerstfeest en de geest daarvan gebruikt om zijn schapen te heiligen, ver koopt hij zijn artikel onder valse affiches. Onder slagzin nen en blikvangers die te recht slechts de reactie waard zijn van: „Nou en?" Wat is het indrukwekkende woord waard van de politie ke leider, die in de sfeer van Kerstmis de verbroedering der mensen en volken propa- geex-t, doch vlak na nieuwjaar ijverig alle toenadering opof fert aan de getallen der leden lijsten? Wat is de traan waard van hem, die huivert bij het lezen van kinderleed in door ooi-log geteisterde landen, doch wei gert de rampzalige ondergrond van die oorlog te erkennen als een schuld van blanke zelfoverschatting? En wat is deze ergernis over de fouten van anderen waard, wanneer wijzelf van de ene dag in de andere alles ver keerd doen tegenover ande- x-en? Onder de stapels drukwerk en bladen, onder de brullende concerten van woorden en de stichtende beelden van films en televisie blijft eenzaam en eenvoudig echter altijd nog de volkomen ongecompliceer de kern van kei-st en nieuw jaar levend vex-borgen voor iedex-een, die zich do moeite wil geven de massale sug gestie van zich af te schud den met een: „Nou en?" Om in zichzelf de stilte van blinde doofstomheid te zoe ken. die hem vex-gunt zijn eigen ziel te zien. Wat kan hem dat geweld van elkander overstemmende en elkander tegensprekende ijveraars schelen, als hij weet en er vaart wat het hoogfeest van menselijkheid, menswoi'ding en menswaardigheid voor hem betekent? De wereld kan ons veel ver tellen. Zij kan onS nog meer vertellen en het is teveel om aan te horen Dus laat haar schreeuwen, misleiden, vroom loen of huilen van ergernis. Nou. En wat dan nog? De enge dunnen Een vraag, die ons reeds lang bezig houdt, en die telkens in heviger mate om antwoord roept bij het aanschouwen van onze roze broeders, de varkens, is deze: heeft men in der t ij d de schran dere dieren wel voldoende in gelicht over de motieven wel ke aanleiding werden tot de vermageringskuur waaraan men hen de laatste jaren, nog al drastisch en onverhoeds ook, onderworpen heeft? Wij krijgen de indruk van niet. Wij hebben zo het idee dat men maar gedaan heeft en op die manier een gruwelijke klove heeft geschapen tussen ouderwetse varkens en nieuwerwetse nozem-achtige varkens. Deze laatsten zouden wij de enge dunnen willen noemen. Wij zien tegenwoordig veel ontevreden gezichten in de varkenswereld. Wanneer wij naar het station fietsen en daarbij menig varkenshok passeren, valt het ons op dat vele varkens, zéér vele varkens, lezer, voorheen kloeke, levendige dikkerds, nu flets en akelig voor zich heen zitten te kijken, terwijl nieuwe, grieze- li g - dunn e en modieuze engerds hun plaats lij ken te hebben ingenomen en geheel de boven toon voeren. Die ouderen zijn onte vreden, desolate dieren geworden, onder voed en suf en menig oor hangt slap en loos over de wang. Hoe vaak zien wij ook oude beren van varkens, vroeger ware drauf- ganger, vroeger hele bazen, kwijnend neerliggen bij de heg, een leeg vat, een kot en met onbehaarde wimpers wezen loos voor zich uit blikken. Zij denken aan de dagen dat alles nog anders was. Dat het nog ging om .het vet, om het spek, om de vette zijdjes. En ook om het mooi vet en vuil rondtippélen en snorken en doen en pret hebben met de kinders en de vrouwen. Het ging toen om het vet. Elk varken streefde naar een mooi gewicht, naar em bonpoint, naar een flinke broekemaat en naar een ferme borstomvang. Alles was toen goed; de boer stond bij het hek en sleep het mes voor de winterslacht. De boerin stond in de keuken en reinigde de inmaakpotten en overal klonk het lied van de verse worst. Geen woord werd er toen nog gerept van atherosclerosen, van atheromen, van cho lesterol, van onverzadigde vetzuren. Geen woord! Dat weet gij zelf wel, lezer. Het ivas maar mooi de varkens vetmesten. Soms viel er inderdaad wel eens een duch tig etertje tegen de grond, maar ala, dat moest men er voor over hebben, voor een mooie vette pot, voor smullen van vet- randen en kaantjes en zuivere reuzéls; zó erg was dat nou ook weer niet. En de varkens waren mooi en vuil en ongeloof lijk dik en tevreden. Geen nozem-varken trad nog op. Geen enge dunne deed zich nog voor. En nu? Ineens, op een morgen toen wij weer langsfietsten (naar het station dus) viel ons op hoe slank de varkens waren ge worden-. Hoe eng-hoog zij op de benen stonden. Hoe rank en delicaat zij in de lendenen waren en eerst zelfs meenden wij even met een nieuw soort boerenbonden te doen te hebben. Wij schrokken die eerste keer, dat het ons opviel. Wij stapten af en bleven ge ruime tijd toekijken naar deze zonder linge schepsels. Als hinden liepen er een paar langs de sloot. Andere repten zich op dunne pootjes als beesten-gewoon, voort van links naar rechts. Weer andere, totaal vermomd als atleten, joegen hard en pezig als coureurs, overdwars. Het zijn de vetzuren, de cholesterol, de aderstelsels om het hart! Die hebben de wereld der varkens veranderd in een nozem-land. Onbekende, felle rakkers be vinden zich rond de kotten; danseurs, trippelaars, vluggerds; verdachte, linke rapperds. Men heeft nieuwe dieren langs onze weg geplaatst. Onbekenden. Vreem delingen. Rare, haastige donders met veel te lange poten. Met schone lijven. Een akelige toestand voor wie naar het station fietst. Duif Advertentie Rood Wit Dry 2.75 p« uterfu, lllllllllü MÜNCHEN, (Reutex-) Functionarissen van Radio-Vrij Europa, een door een Ame rikaanse vei-eniging gefinancierde onder neming met meer dan dertig zenders, ge richt op Oost-Europa, hebben medegedeeld dat er een poging is ontdekt om door het deponei-en van vex-gif in de zoutvaatjes in de cantine van het x-adiostation het perso neel te vergiftigen. Dit werd door deze functionarissen ge zegd in toelichting op de sluiting van de canline, waartegen van de zijde van de Duitse bond van kantoorpei-soneel vex*zet was gerezen, hetgeen zelfs tot een proces leidde. Ofschoon de functionarissen hebben ver- klaard voor deze vergiftiging door de Ame rikaanse autoriteiten zelf te zijn gewaar schuwd hebben volgens een bericht in de Telegraaf van hedenmorgen zowel de Ame rikaanse als de Westduitse autoriteiten in München vei'klaai-d, niets van een derge-! lijke poging tot vergiftiging af te weten. DJAKARTA ('Reuter) President Su karno heeft de termijn van de staat van oorlog, die hü 33 maanden geleden in In donesië had afgekondigd, woensdag op nieuw verlengd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3